Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 10:33:53

Автор Тема: Взаимопомощ  (Прочетена 67309 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #360 -: Януари 11, 2024, 10:24:13 »
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #361 -: Януари 11, 2024, 13:36:13 »
Дам, всичко деградира. От мостовете и строежите на до софтуерите.
За две десетилетия деградацията е чудовищна навсякъде и във всичко...
Продължавам да подозирам, че най-първите са спуснати свише под формата на онова човече, на което му просветва лампа в главата, а после вече нищо не просветва и човечето кара на самодейност.
Същото е и с лекарствата, работещите сода за хляб, йод, кислородна вода, сулфатиацол, риванол, старите евтини антибиотици. На фона на всичко появило се, което струва скъпо и не помага.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #362 -: Януари 11, 2024, 13:47:01 »
Старото е добро, Кайле. Като повечето от нас в този форум  ;)
Отвъд шегата - да, и за лекарствата си права, да не говорим за класиката - хладилник "Мраз" - накрая се принуждаваха да ги изхвърлят... работещи. Вкъщи на стената виси прекрасен 150-годишен стенен чаковник... и той работещ, махалото отмерва минутите, на всеки половин час - вълшебен звън. Доскоро пазех един пулверизатор от френски парфюм на баба ми София, донесен й подарък от Париж през 1931 от девер й - все още пазеше спомен от ухание.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #363 -: Януари 11, 2024, 14:07:24 »
Ошо казваше навремето нещо за ученията. Като цопне учител на земята, все едно цопва в езеро камък. И после се създават пълнички около цопването, колкото са по-далеч, толкова са по-неправилни и размити. Даваше за пример Исус, Буда и т.н.
Ама то същото с всичко. Ония отгоре хвърлят нещо, цопва в нашето блато, създава пълнички и почва да се видоизменя и деградира...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #364 -: Януари 11, 2024, 14:17:42 »
Същото е и с лекарствата, работещите сода за хляб, йод, кислородна вода, сулфатиацол, риванол, старите евтини антибиотици. На фона на всичко появило се, което струва скъпо и не помага.

Ако имаш познат ветеринар, можеш да го питаш за такива хубавини. Все още за животни се намират. Ихтиол, риванол, йод и др. Но както казах, ветеринарят трябва да ти е добър познат.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2974
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #365 -: Януари 11, 2024, 14:40:52 »
Старото е по-добро, ама става капризно с възрастта.
Преди няколко години си нямах беля та взех един грамаден хладилник Хускварна (края на 70-те) за вилата.
Тамън го научих да не върти постоянно на макс и взе та опъна петалата миналото лято, баш кога най ми се пиеше студена бира.
За отмъщение го цапардосах с манарчето по електрочутурата швецка и сега трябва да се разкарвам да прибирам класическия непотребен Мраз.
*********   ✹    *********

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #366 -: Януари 11, 2024, 14:42:44 »
Защо ветеринар? Йод и риванол има в аптеките. Водороден пероксид аз купувам редовно /3%; 100мл; 1.00 лв/. Ползвам за почистване и дезинфекция. Дори проф. Кантарджиев препоръчва лекарите да изписват при необходимост за  ОРЗ с бактериален произход ''обикновени'' антибиотици, съдържащи пеницилин. Широкоспектърните не вършели работа.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #367 -: Януари 11, 2024, 14:47:12 »
Ихтиол и сулфатиазол също са налични в аптеките. Което ме подсеща, че трябва да купя обикновен нашенски ацетизал, чиято цена е под 3.00 лв/20 табл.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #368 -: Януари 11, 2024, 15:02:10 »
Има ги в аптеките, ама младите не са научени, ме помагат, научени са, че "учените установили" и блаблабла. А учените изследват онова, за което им дадат пари. И никой няма да им даде пари да изследват качествата на йода, щото няма печалба в него.
Сулфатиацол тук няма, специално носих пакетчето от Бг по аптеките да питам, не са и чували за него. А едновременно кръвоспира, дезинфекцира и успокоява болката.
Има една фирма у нас, не помня името, произвежда едно балсами за нос от вазелин, мента, евкалипт ли беше и камфор, при хрема. В неугледни кръгли кутийки. Балсам за хрема. Е, не, трябва да са капки, които се слагат максимум няколко дена, щото са вредни, и пр. Същата фирма има и други убавини от едно време. Ама като идеш в аптеката да питаш нещо за нос, аптекарите ти вадят скъпи вредни капки и само ако изрично питаш за балсамчето, ти го вадят. Ако го имат.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #369 -: Януари 11, 2024, 15:06:30 »
Хигитест, и в балсамчето има и прополис, имат и клеева тинктура и пр. прополисови продукти.
Тук лекарствата са безплатни... Хомеопатичните не са. Байрон почти не продават във Франция по тая причина. Нещо четох, не знам дали е вярно, че се канели да забраняват и алтернативната медицина.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #370 -: Януари 11, 2024, 15:12:01 »
Ама като идеш в аптеката да питаш нещо за нос, аптекарите ти вадят скъпи вредни капки и само ако изрично питаш за балсамчето, ти го вадят. Ако го имат.
Ти ми даде добра информация, благодаря. И без това ходя всеки месец по неволя до аптека. Някога имаше такива балсами, китайски и виетнамски. Продават се у нас през някои сайтове за хранителни добавки. А аптеката от където пазарувам е добре снабдена, дано да имат от тия балсами. И аз съм привърженик на старите изпитани, струващи стотинки лекарства. Почти всички са с двойно приложение, за лечение и в домакинството. Ацетизалът ми трябва за избелване на тъкани. Неагресивен към тъканите и безвреден за човек, за разлика от белината.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #371 -: Януари 11, 2024, 15:16:23 »
Нещо четох, не знам дали е вярно, че се канели да забраняват и алтернативната медицина.
Моя близка в Германия доживя в добро за почтените си години здраве до 95. Всеки месец ходеше на акупунктура при лекар, емигрант от Мианмар, завършил традиционна медицина в родината си и ''обикновена'' медицина в Германия. Винаги след сеанса и поставял инжекция с витамин С. Би било огромна глупост да се забрани алтернативната медицина. Това са знания натрупани от столетия, че и хилядолетия. Само трябва да се внимава за шарлатани.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #372 -: Януари 11, 2024, 15:17:45 »
...и да не се отрича нищо, оето доказано лекува, било то ''химия'', или билкова отвара.  :)))
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #373 -: Януари 11, 2024, 15:43:28 »
Балсамът за хрема се поставя вътре в носа при хрема. При зелени сополи веднага ми ги обръща на прозрачни. В началото на хремата я спира. Ама не трябва и да се прекалява, щото е вазелин и полепва по лигавицата. А и не очаквай чудеса все пак. От капки всякакви е 100 пъти по-добър.
Виетнамско чудо и пр. балсами все още има по аптеките, че даже и по левчетата съм виждала. И индийски има, всякакви, бях си взела едно малко индийско, ли люти изобщо, а за главоболие и болки е с незабавно действие. Трябва само да гледаш. И особено, ако имате аптека с изнесени рафтове, да можеш сама да си гледаш и четеш, щото иначе аптекарката я хамилата, я балсама.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #374 -: Януари 11, 2024, 15:51:51 »
''Тигрови'' балсами, произведени в Индия, се продават отскоро на сайта Makeup.com. Но информацията е оскъдна, пише само ''за тяло''. Ясно е, че е за външно приложение, но едно е да разтриваш слепоочия при главоболие, друго - да го мажеш върху носната лигавица. Ще видя в началото на февруари какво ще ми кажат в аптеката. ''Моята'' за съжаление не е на самообслужване за продукти без рецепта.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #375 -: Януари 11, 2024, 15:57:08 »
Абе искай балсам за хрема на хигитест за става за лигавица. Аз разбрах за него от някакви форуми от разни хора, де ги коментираха, че от деца го ползват. И специално писах на хигитест, май имат профил във фейсбук, казаха, че може да се маже неограничено дълго. И то малко кутишле, ама бавно върви, не е като при капките макс 7 дена и после те оставят сама на хремата.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #376 -: Януари 11, 2024, 16:00:14 »
Ето 2018 какво са ми отговорили, щото го използвах и за суха лигавица, не само за хрема
Здравейте, няма проблем да го използвате всекидневно, щом се чувствате добре. В мехлема няма съставки които могат да навредят при продължително ползване. Поздрави
Аз
Много благодаря! И наистина не може да бъде намерен по аптеките, аз едва го открих.

Те
За съжаление е така, не сме атрактивни и нямаме реклама по БТВ, трудно е да накараш някой да зареди такъв продукт, благодарение на клиенти като вас, все пак има фармацевти които се вслушват в мнението на хората. Поздрави

Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #377 -: Януари 11, 2024, 16:04:01 »
 :ok:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #378 -: Януари 11, 2024, 16:52:47 »
Йодът и ихтиолът по аптеките са 90% вазелин. Активната субстанция е много малко. Но щом ви върши работа - ОК. Аз ично полчвам ветеринарни препарати защото са като онези за хора от едно време. На вкус и цвет....

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #379 -: Януари 11, 2024, 17:03:49 »
Йодът и ихтиолът по аптеките са 90% вазелин. Активната субстанция е много малко. Но щом ви върши работа - ОК. Аз ично полчвам ветеринарни препарати защото са като онези за хора от едно време. На вкус и цвет....
Йодната тинктура е това, което обикновено разбираме под йод. Ако не греша тинктурата е разтвор на твърдо вещество в алкохол. И е пар екселанс течност ;). А вазелинът, оня, обикновения, без цвят и мирис аз ползвам за предпазване на устните си при всякакви климатични условия, особено през зимата. Евтин, безвреден, икономичен и ефективен. А що се отнася до ветеринарната аптека, само там можело да се купи гранофурин. Онова зелено и лютиво нещо, което спасява бързо от всякакви възпаления в устната кухина.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #380 -: Януари 11, 2024, 17:14:27 »
А що се отнася до ветеринарната аптека, само там можело да се купи гранофурин. Онова зелено и лютиво нещо, което спасява бързо от всякакви възпаления в устната кухина.

Намери си познат в Русия, там го има навсякъде

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #381 -: Януари 11, 2024, 17:20:19 »
гранофурин
В България има верига аптеки Nota bene (хуманна, не ветеринарна), откъдето може да се закупи гранофурин. Предлагат също много ефикасни мазила срещу гъбички по ноктите (те си ги произвеждат по простички стари рецепти), различни натурални тоалетни води и пр., тяхно производство. Препоръчвам.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #382 -: Януари 11, 2024, 17:31:05 »
Да, не знам така ли се казва аптеката в София, от която купувах гранофурин, правят си го на място. На пл. Славейков в един безистен.
Ма на мен лично не ми понася.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #383 -: Януари 11, 2024, 17:31:09 »
Оказва се, че гранофурин се продава в много аптеки, вкл. и онлайн. Дано е като оня стария, гаден, зелен... Няма по-добър. Родната фарма индустрия възстанови доста позабравени 'апове и мазила. Дано само да са толкова добри, като старите, да не са имитации, криещи се зад наименованията им. Аз до ден днешен не оставам без аналгин, парацетамол и салицилов спирт в домашната аптечка. За мен салициловият спирт е много по-ефикасен от натрапчиво рекламираните лекове срещу обикновени сърбящи обриви и ухапвания от насекоми.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #384 -: Януари 11, 2024, 17:33:06 »
За какво го ползваш точно салициловия спирт? За ухапвания от комари ли?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #385 -: Януари 11, 2024, 17:41:26 »
За всякакви ухапвания от насекоми, мен комарите ме ядат до кокал...Понякога, докато работех в жегите се е случвало да получа обриви от пот, или протриване от дреха на деликатни места. Намазвам с памучно тампонче, адски щипе понякога, но за 2-3 дни проблемът е решен. И нещо научено от мрежата. С тампонче /аз ползвам клечка за уши/ напоено в салицилов спирт можеш да обтриеш афта в устната кухина. Не е най-доброто решение, имайки предвид, че спиртът е само за външна употреба, но върши работа. Той е в две концентрации 1% и 2%. По-добре първо да се пробва по-слабия.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #386 -: Януари 11, 2024, 22:17:25 »
За какво го ползваш точно салициловия спирт?
Салицилов спирт и прахът от 1-2 капсули хлорнитромицин е най-ефективното средство срещу акне.
« Последна редакция: Януари 12, 2024, 05:06:14 от Zeitgeist »

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #387 -: Януари 12, 2024, 12:06:14 »
За какво го ползваш точно салициловия спирт?
Салицилов спирт и прахът от 1-2 капсули хлорнитромицин е най-ефективното средство срещу акне.
Не знаех за това приложение на салициловия спирт. Но е напълно логично. Някога майките и бабите ни купуваха салицил на прах от аптеката за домашните туршии, за да ги предпазят от прокисване и омекване.  После навлезе ацетизалът. Акнето е инфектирани и от там възпалени пори. Трябва им средство за унищожаване на бактериите, причинили инфекцията.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #388 -: Януари 15, 2024, 23:43:57 »
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #389 -: Януари 18, 2024, 01:40:24 »
Опитах се да се абонирам за месец за закрития канал на М. Хазин.
Не мина кредитната карта от US. Грешка. Няколко пъти.

"It didn't work
Looks like it was a technical error: please try again
"

Опитах да платя с "yoomoney.ru" Там искат телефон. Като дадеш щатски телефон, пак не мина регистрацията в yoomoney, дори не тръгна.
Като пари не е кой знае какво - десетина $ за месец. Има отстъпка за по-продължителен срок.
Не предлага плащане с Paypal. Щях да опитам, но те май се отказаха да работят с Русия.
Някаква идея за помощ?

PS Имаше афоризъм: "Ако имаш AmericanExpress не ти трябва паспорт. Заменя го."
Не било вярно. :b0705:

Гадовете от Google дори не ти дават да свалиш yoomoney.ru - пращат на някакъв друг "ап" за трансфер на мангизи. "The Free World" дава фира...
Road To Nowhere
https://www.youtube.com/watch?v=OFgayzZ5KTM&list=FLIGnrOm4qqPTqQPCMRJg9UQ&index=6
« Последна редакция: Януари 18, 2024, 02:11:59 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #390 -: Януари 18, 2024, 05:11:10 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #391 -: Януари 18, 2024, 17:01:39 »
Трябва да минеш през БРИКС, за да платиш в Русия, американската платежна система очевидно вече там не върви.
Американ експрес в сащ и сателити само.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #392 -: Февруари 27, 2024, 21:30:12 »
Как да запиша телефонен разговор на телефона си?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2974
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #393 -: Февруари 27, 2024, 21:40:11 »
С апче.
Напиши call recorder в гулаг плей или епъл ап стора.

https://play.google.com/store/search?q=call+recorder&c=apps
https://www.apple.com/us/search/call-recorder?src=globalnav
*********   ✹    *********

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2974
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #394 -: Март 11, 2024, 22:27:14 »
Хилфе!
Някой знае ли сервиз дето да ми смени, т.е. презапои входните синчове на един дж миксер - че аз съм некадърен и ме е шубе, а от аудио сервиза ме изхвърлиха като мокро коте (некъф педал вкиснат, миксерите били чувствителна техника, усилватели - си, миксери - но! )?

ПП не съм го развалил аз - пияни цигани от люлин/модерното ще да са, съдейки по породата на дребните хлебарки вътре и счупените джвъчки от синчове в два от каналите (извадих ги, ама нанай, пращи).
« Последна редакция: Март 11, 2024, 22:53:09 от Banana Joe Maldonado »
*********   ✹    *********

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #395 -: Март 17, 2024, 13:04:51 »
Понеже преди месец без време си отиде личният ни лекар, в момента сме в процес на търсене на нов такъв.

Някой знае ли дали някъде из паяжината има списък на общопрактикуващи лекари по общини с техни данни за контакт - телефон, email адрес, защото обикалянето от врата на врата клони към causa perduta, при положение, че няма желаещи да ни вземат за клиенти. Или някакъв друг начин за намиране на общопрактикуващ лекар, който да не включва обикаляне по кабинети.

Проблемът не е толкова за мен или съпругата ми, колкото за нейната майка - тя има една купчина лекарства, които трябва да се купуват всеки месец и без рецепта от лекар стават леко проблематични.

И благодаря предварително.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #396 -: Март 17, 2024, 13:06:19 »
Хилфе!
Някой знае ли сервиз дето да ми смени, т.е. презапои входните синчове на един дж миксер - че аз съм некадърен и ме е шубе, а от аудио сервиза ме изхвърлиха като мокро коте (некъф педал вкиснат, миксерите били чувствителна техника, усилватели - си, миксери - но! )?

ПП не съм го развалил аз - пияни цигани от люлин/модерното ще да са, съдейки по породата на дребните хлебарки вътре и счупените джвъчки от синчове в два от каналите (извадих ги, ама нанай, пращи).

Имах колега, който се занимаваше с аудиотехника (не като сервиз де), мога да го попитам, ако ме подсещаш на лични през седмицата.
the lamers club honourable member …

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #397 -: Март 17, 2024, 13:56:31 »
Проблемът не е толкова за мен или съпругата ми, колкото за нейната майка
Ужасяващо е да го напиша, но при нас личните лекари отказват да записват възрастни и болни хора...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #398 -: Март 17, 2024, 14:11:42 »
Проблемът не е толкова за мен или съпругата ми, колкото за нейната майка

Ужасяващо е да го напиша, но при нас личните лекари отказват да записват възрастни и болни хора...
Ние също имаме нов личен лекар. Нашата GP поработи 3-4 години след пенсиониране, но реши, че вече няма нерви за дивотиите на НЗОК и реши / с основание/ да прекрати практиката си. Не ни остави на произвола, повечето и пациенти са по-възрастни и от мен. Практиката пое неин доста по-млад колега.Всеки от нас беше питан дали остава при новия лекар, или сам ще си избира нов. Новият веднага спечели не само мен.  Внимателен, търпелив...През юни ще се прехвърлят при него наши близки, недоволни от своя ЛЛ. Като ви чета хора, че ми става и гневно, и тъжно. Какво значение има възрастта на пациента и колко лекарства му реимбурсира НЗОК?
« Последна редакция: Март 17, 2024, 14:17:45 от Zdravka »
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #399 -: Март 17, 2024, 14:16:36 »
Принце, тук търсихте ли? https://superdoc.bg/lekari/obshtopraktikuvasht-lekar/sofia
Аз в тоя сайт, но в частта му за специалисти във Варна си намерих страхотен пулмолог. Успех в търсенето.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #400 -: Март 17, 2024, 14:20:05 »
От сайта на НЗОК:
Справка за общопрактикуващите лекари, сключили договор с НЗОК, може да направите на сайта на НЗОК - меню „Електронни услуги“ - „Търсене на договорни партньори и дейности“ - „Общопрактикуващи лекари“.
В Закона за здравното осигуряване, както и в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, не е установена правна възможност за общопрактикуващия (личния лекар) да откаже включването на здравноосигурени лица в пациентската си листа.
При евентуален отказ на личния лекар да Ви запише в пациентската си листа, може да се обърнете към РЗОК (координатите им са изписани в меню „Контакти“ на сайта на НЗОК), където оказват пълно съдействие на обърнали се към тях здравноосигурени лица при избора на нов лекар и им предоставят информация за общопрактикуващите лекари, които са сключили договор с НЗОК в съответния здравен район (съгл. изм. и доп. на Националния рамков договор за медицинските дейности от 24 август 2022 г.)
Изборът на общопрактикуващ лекар е личен. Служебният избор се отнася само за определена категория лица: напр. за лица в процедура за придобиване на статут на бежанец; лица, настанени в домове за медико-социални услуги; и др.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #401 -: Март 17, 2024, 14:28:55 »
И лекарите са смъртни, някои си отиват внезапно от живота. Оставят едни 2000+ пациенти. Хората познават  добрите лекари по местоживеене. Но добрите имат толкова пациенти, че физически не могат да поемат повече дори и при добро желание. Не всички могат да си позволят да наемат втори лекар, който да им помага. Тогава какво правим?
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #402 -: Март 17, 2024, 14:46:32 »
Навремето нямаше лични лекари и всеки ходеше директно при специалист и още същия ден.
Ама социализмът беше лош.
Във Франция също има лични лекари, но те могат да се сменят по всяко време и освен това можеш да ходиш при който си искаш общопрактикуващ лекар, а не само при джипито.
И пак не може да се сравнява със социалистическото здравеопазване.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #403 -: Март 17, 2024, 16:17:26 »
Благодаря, дами.

Ще погледна на двата адреса дали ще се намери нещо около нас.
the lamers club honourable member …

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #404 -: Март 17, 2024, 16:25:27 »
Quote (selected)
20.01.2022 г. — „След 5 година половината от хората няма да имат общопрактикуващи лекари, защото на година намаляваме с 400 души.“
https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/d-r-chobanova-sled-5-godina-polovinata-ot-horata-njama-da-ima-obshtopraktikuvashti-lekari.html
Оттогава две години минаха. Остават още три.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #405 -: Април 08, 2024, 12:54:01 »
Къде в София мога да си купя и да ми сменят батерията на телефона Редми?
Навремето беше лесно, ама сатанистите решиха, че не може да се вади така лесно батерията и хората да се оставят без надзор.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #406 -: Април 08, 2024, 15:39:33 »
Къде в София мога да си купя и да ми сменят батерията на телефона Редми?
Навремето беше лесно, ама сатанистите решиха, че не може да се вади така лесно батерията и хората да се оставят без надзор.
Google не подсказва ли нещо по въпроса? Това е въпрос с повишена трудност, ссмм. Другото, за което се сещам е да се отбиеш в първия попаднал ти офис на българския ти доставчик за тия услуги. Все ще улучиш някое оправно момче, или да помогне веднага, или да те насочи правилно. Успех.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #407 -: Април 08, 2024, 16:30:22 »
Предполагам, че всички магазини за поправки на телефони го правят, но търся някой, който да не ми одере кожата.
Редмито ми ще стане на 5, ама не виждам що да го сменям.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #408 -: Април 08, 2024, 16:39:53 »
Предполагам, че всички магазини за поправки на телефони го правят, но търся някой, който да не ми одере кожата.
Редмито ми ще стане на 5, ама не виждам що да го сменям.
Колко може да струва подобно нещо, ако не си абонат на доставчика? Стотачка максимум, или хабер си нямам? Аз си смених телефона преди две- три години / винаги си купувам апаратчетата от ''независим'' магазин/ а новата нано батерия със същия тел. номер ми я сложиха безплатно в магазина на доставчика ми на услуги. Клиент съм им от каменната ера, но предполагам, че това е валидно за всички. Само контактите не успяха да прехвърлят в новия телефон, ма т'ва е бял кахър. Сама си ги прехвърлих на ръка в новия телефон.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #409 -: Април 08, 2024, 17:58:25 »
Е малко ли е стотачка за една батерия?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23763
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #410 -: Април 08, 2024, 18:02:49 »
За съжаление батерията струва от порядъка на 3-4 $. Другото е труд и надценки.
Никак не е лесно да се извади такава батерия и да се постви нова.

Има риск от унищожаване на телефона, това също е калкулирано в цената.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2974
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #411 -: Април 08, 2024, 18:29:19 »
Евентуално тук:
https://www.cellphone-service.com/?page_id=36
Нямат Редми в ценовата листа, обаче, но не боли да ги прозвъниш.

–––––––––
Мерси, Принце  :t0328:
Чак сега го видях. Ще подсетя тия дни.
*********   ✹    *********

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #412 -: Април 08, 2024, 18:29:58 »
Е малко ли е стотачка за една батерия?
Зависи за какво ги плащаш. Другият вариант е нов телефон. Евтините вършат същата работа каквато и скъпите.  Последните са за тинейджъри маниаци със заможни родители.  Ако съм сигурна, че телефонът ми ще върши това, за което съм го купила още 3-4 години, ще платя стотачка за нова батерия + сигурен ''монтаж''. Ако не съм, ще сложа едни 300 лева на тезгяха и ще си взема нов телефон. Моят струваше 279.00 на промоция от магазина до нас. Всички джаджи си купувам от тях. Имат и сервиз на същото място. Имат търпение да инсталират, монтират, чистят каквото трябва, че на мен ми личи нивото на  потребител без особени претенции.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #413 -: Април 08, 2024, 18:37:03 »
За сменяне, ще я сменят, ама каква батерия и колко ще държи е неизвестно.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23763
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #414 -: Април 08, 2024, 18:46:56 »
Като цяло литиевите батерии са със срок на годност 10 години (поне).
Телефонните обаче са със свой независим живот.
Освен акумулаторния елемент има и съпътстваща електроника която рядко е качествена и изкарва повече от 5 години.
Мое лично мнение.
Батерия на смартфон няма смисъл да се сменя, не само батерията е смятана за жизнен цикъл.
Батерията ще работи, тетлефона ще умре по други причини.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #415 -: Април 09, 2024, 01:40:35 »
Да споделя малко личен оипт:
Според мен проблемът не е в батериите и не в електрониката, а в софтуера. Имам едно телефонче Самсунг с копчета. От 1вите дето имаха нещо като инетрнет и браузър. На 13 г е!!! и си работи. Имам Моторола на 9 г. Смених и батерията през Декември мин. г. Докато си бях в БГ с нея звънях на хората. Да ама инетрнета й не работи, понеже тази ОС система вече не се поддържала!?!?. Имам един стар таблет с който си играят внуците. При него пък наскоро загасна Ютубата, поради "несъвместимост" с плейъра. Ъпдейти вече няма за него. Та у софтуерите е простотията. Лошото е, че нищо не може да се направи. От дистанция ти нареждат да си купиш ново устройство. При мен се случи преди 3 г: доставчикът ми спря телефона, защото .... апаратът ми не можел да прави 5G връзка??? Ама то реално в САЩ няма такава  :pissed-891: А инак си беше ОК машинката, а и не беше твърде стара (3-4 г). Ся, аз не съм тинейджър да си сменявам телефона 2 пъти на година.
Напълно съм съгласен с Кайли за това дето вече батериите вече не се сменяват. Стават все по-малко и моделите, които имат слот за външна памет карта....требвало на Клауда да се пише  :nuts:
При мен все още има чаркове. За м/у $10-$20 и 3-4 дни решаваш проблема. На Моторолата батерията излезе $14, а точно оня ден поръчах и за Самсунга - $7.75 с транспорта.
Кайли, желая ти късмет!
« Последна редакция: Април 09, 2024, 02:22:26 от peniko »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #416 -: Април 09, 2024, 10:19:25 »
Според мен проблемът не е в батериите и не в електрониката, а в софтуера.

Прав ви, някога си купих сони, Xperia Z2, смених му оригиналния софт с цианоген, без нищо излишно, с едно зареждане работеше 2 седмици, още го ползвам, ако погледнете колко процеси работят в оригиналния софт постоянно - те харчат ток, на батерията животът е в брой цикли презареждане.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #417 -: Април 09, 2024, 11:02:33 »
Кайле, за редми зависи кой модел.
Със сигурност за 9-и в студентски град с/у "Мания" има магазин и сервиз - смяна 70 лв. но ще трябва да го оставиш за ден.
В Младост 1 срещу пазара също има и разправят, че за 45 лева сменят но нещо ми се видят лековати.
Пиши в гугъл и ти излизат доста - хващаш някъде близо до теб където ще си и средна цена, такъв ми е принципа при непознати "майстори".
И на мен ми предстои, ама се чудя как да постъпя.
Щото йофтеното си било йофтено.
Лошото е, че и за скъпо гаранция найн!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #418 -: Април 09, 2024, 12:59:48 »
Redmi Note 8.. Работи си телефонът. Той и старият си работи, ако е за въпрос, Леново, ама Андроид 4 и отдавна му спряха поддръжката, затова се наложи 2019 да си купя друг, хем с вадеща се батерия беше.
А тоя бързо зарежда, ама и бързо пада. Издържа все още известно време, де, ама ме дразни, навремето повече издържаше. Хич не ми се разделя с него, свикнала съм си. Аз така лаптопа смених след 11 години вярна служба, още си работи, ама гейтсовите щуротии за уин 11 не стават на него, а му беше малко рамът, издържа 11 години, ама да сменям рам, па това, па онова и заради оня изрод след година все пак и компа да сменям...

Какво им пречеше отделната батерия, а?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1274
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #419 -: Април 09, 2024, 14:47:46 »
Какво им пречеше отделната батерия, а?
Т'ва душа, дето пречи и на останалото да е нормално.
https://music.youtube.com/watch?v=goSChevhT9w
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...