Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 20, 2024, 09:35:26

Автор Тема: ...из пресата София - град на свободни хора. Стратегия за развитие на столицата  (Прочетена 20638 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
През лятато тук обсъждахме и се веселихме с някои странни идеи на баща и син Генчеви. Тия дни ми попадна едно обобщение за предизборните идеи, лансирани от кандидатите да наследят Фандъкова. Идеите са обобщени от редакторите на вестника, въпреки това ми беше интересно. Това е само първата част, вече е публикувана и втората, по-интересна. Приятно четене.
 https://www.dnevnik.bg/gradska_sreda/2019/10/08/3973413_da_hodish_po_chorapi_iz_grada_-_idei_za_sofiia/

PS - втората част - https://www.dnevnik.bg/analizi/2019/10/09/3974015_oblikut_na_sofiia_-_dedjukianizaciia_i_kota_korniz/
« Последна редакция: Октомври 09, 2019, 10:32:53 от фелдкурат Ото Катц »

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Хубаво би било да се знае чии са тези идеи.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Транспортът в София - какво обещават кандидатите за кмет на столицата http://glasove.com/categories/na-fokus/news/transportyt-v-sofiya-kakvo-obeshtavat-kandidatite-za-kmet-na-stolicata ....интересно

AnonimusBG

  • Гост
Ремонтът на Света Неделя ще е по-скандален от Графа
Ремонтът на площад Света Неделя ще е по-скандален от ремонта на Графа. След 3-4 години Столичната община пак ще се оправдава, че едно е било на картинка, друго е станало на практика. Затова държа още отсега да го кажа - този проект, който днес спечели конкурса, е сбъркан.
Избран е, само защото е най-скъп и има най-голям потенциал да се краде от него. Всичко останало му е грешно.
1. Може Масимилиано Фуксас да е велик архитект. Това, което предлага обаче, не е София. Стъкленият площад с пластмасови чаши-фонтани, усещането за празнота и пустота, подсилено от белите плочи (вероятно мраморни), липсата на зеленина, компенсирана с някакви клети кашпи с трева, са в силен дисонанс с околните сгради. Проектът вероятно е страхотен за някакъв Сити център, вероятно би се вписал добре между гора от небостъргачи и би дал простор между тях. Но по никакъв начин не прелива нито към старите сгради по Мария Луиза, нито към Халите, Банята и Джамията, нито към сталинската архутектура на ЦУМ, Партийния дом и Шератон, нито към провинциалните жълто-червени плочки на Витошка, останали ни от предишния неуспешен експеримент.
А най-много не се вписва към мрачната архитектура на самата църква "Света Неделя", която стои като пъпка върху това плоско и безрадостно пространство.


https://offnews.bg/analizi-i-komentari/remontat-na-sveta-nedelia-shte-e-po-skandalen-ot-grafa-716554.html#

Някой знае ли къде може да се видят другите проекти участвали в конкурса?
Не съм компетентен да давам мнение по архитектурни въпроси, но би ми било интересно да ги погледна.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
https://offnews.bg/analizi-i-komentari/remontat-na-sveta-nedelia-shte-e-po-skandalen-ot-grafa-716554.html#

Владимир Йончев – непознат /поне за мен!/ автор на горната статия, може да си яде ушите.

Вчера по BgONAIR даваха целия проект "от птичи поглед" и на мен определено ми хареса.  :way_to_go-1308:

Най-вече събирането на всички елементи от цялото това пространство в "една общност", а и нещо още по-важно – на една плоскост.  :aplause:





« Последна редакция: Ноември 30, 2019, 19:20:53 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Птичето с розови очила ли летя?
Тормозите гадинките и после като се изцвъкат на площада се нервите. :yes-1289:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Пак си изтропал ено големо  :t10502:!!! :pissed-891:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Хм, явно пак ще се ходи на гости в богословския :m1731:



Нещо тази зеленина не я виждам на проекта. А би било жалко, ако я няма.
the lamers club honourable member …

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
На тоя с "чашките" му предлагам две неща. Първо, да се разходи в летен пек по тез места. Второ, да постави един мощен източник на светлина над "чашките", после да напръска макета си със захарен разтвор. После да пусне шепа мравки из него. После да включи източника. После и видеото. А после, щото технологиите позволяват, да се постави на мястото на мравките. Найс, а!  :nuts:



 8)
« Последна редакция: Ноември 30, 2019, 20:58:58 от Firmin »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не му трябва такава симулация.
Да дойде лятото в Бургас на площада пред паметника Альоша.
Да мине по обед от единия край на площада до другия.


ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
А тук има клип за готвените промени в централната градска част:

https://www.youtube.com/watch?v=andZw0V03mA
the lamers club honourable member …

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Добре, по прост експеримент, току що го проведох. Използвах класическа чаша за вино. Обърнах я със столчето и нагоре, вдигнах я с ръка към крушката на лампата в кухнята и ... погледнах. Глупаво решение. Не правете това вкъщи!  8) Не и без тъмни очила.
 :m1708:

Впрочем, за настилката. Белият мрамор на Площада в Пловдив. Слънчев ден през август.  8)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Относно клипчето- за София столица на спорта 2018.
Нещо да се е случило от това?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
... и не мога да разбера що ще се открива топлата вода отново.
Не съм архитект, имам и имах, светла му памет, приятели колеги архитекти. Но и без да съм архитект, мнението ми е, че по нашите места, с нашето лятно слънце, по-скоро арабските архитекти, проектирали градините на Алхамбра и Алказар, трябва да вдъхновяват. Или пък Лисабон. Зеленина, сянка, завет ... Щото, София, за капак, има и кофти зима. Не е добро място за живеене, но пък "на вкус и цвет ...".

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Относно клипчето- за София столица на спорта 2018.
Нещо да се е случило от това?

Не, но и София не стана столица на спорта.

Но пък проекта никак не е  лош с две изключения -- езерото „Ариан“ и откъде ще дойде водата за Перловската река.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
... и не мога да разбера що ще се открива топлата вода отново.
Не съм архитект, имам и имах, светла му памет, приятели колеги архитекти. Но и без да съм архитект, мнението ми е, че по нашите места, с нашето лятно слънце, по-скоро арабските архитекти, проектирали градините на Алхамбра и Алказар, трябва да вдъхновяват. Или пък Лисабон. Зеленина, сянка, завет ... Щото, София, за капак, има и кофти зима. Не е добро място за живеене, но пък "на вкус и цвет ...".

Защото „Криворазбраната цивилизация“ все още е актуална по нашите земи. И като се каже „европейско“ много хора застават на задни лапи и започват да гледат с влажен поглед.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Не, но и София не стана столица на спорта.

Това е част от проблемите.
Има проект, има финансиране от Горанов, обаче щом няма да го видят чужденците, остава в архива.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
... и не мога да разбера що ще се открива топлата вода отново.
Не съм архитект, имам и имах, светла му памет, приятели колеги архитекти. Но и без да съм архитект, мнението ми е, че по нашите места, с нашето лятно слънце, по-скоро арабските архитекти, проектирали градините на Алхамбра и Алказар, трябва да вдъхновяват. Или пък Лисабон. Зеленина, сянка, завет ... Щото, София, за капак, има и кофти зима. Не е добро място за живеене, но пък "на вкус и цвет ...".

Защото „Криворазбраната цивилизация“ все още е актуална по нашите земи. И като се каже „европейско“ много хора застават на задни лапи и започват да гледат с влажен поглед.

Не е толко до европейско.
Повече зелени площи значи по-малце блокове, по-малце разрешителни за строеж и т.н...нататък по веригата е ясно.


Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Но пък проекта никак не е  лош с две изключения -- езерото „Ариан“ и откъде ще дойде водата за Перловската река.
От Перник. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Но пък проекта никак не е  лош с две изключения -- езерото „Ариан“ и откъде ще дойде водата за Перловската река.

От Перник. :)

Не става, няма изградено трасе. По-скоро от язовир „Искър“ по плавателния канал от едно време :m1728:
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
... и не мога да разбера що ще се открива топлата вода отново.
Не съм архитект, имам и имах, светла му памет, приятели колеги архитекти. Но и без да съм архитект, мнението ми е, че по нашите места, с нашето лятно слънце, по-скоро арабските архитекти, проектирали градините на Алхамбра и Алказар, трябва да вдъхновяват. Или пък Лисабон. Зеленина, сянка, завет ... Щото, София, за капак, има и кофти зима. Не е добро място за живеене, но пък "на вкус и цвет ...".

Защото „Криворазбраната цивилизация“ все още е актуална по нашите земи. И като се каже „европейско“ много хора застават на задни лапи и започват да гледат с влажен поглед.

Не е толко до европейско.

Повече зелени площи значи по-малце блокове, по-малце разрешителни за строеж и т.н...нататък по веригата е ясно.

Точно за площад „Света Неделя“ този аргумент е ирелевантен. Там нови блокове не се предвиждат. Другаде е заровено кучето.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Има едни по-стари планове.
Плавателен канал до Черно море.
Т.Живков го е задраскал, може пък ББ да го изкопае.
Тогава вие ще имате солена вода, а до нас ще идва чиста "Ариана" :too_happy-1067:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из пресата София - град на свободни хора. Стратегия за развитие на столицата

Quote (selected)
По искане на КАТ Столична община маркира гигантски паркоместа по бул. "Патриарх Евтимий"
03 дек. 19



https://www.dnevnik.bg/gradska_sreda/2019/12/03/4000542_po_iskane_na_kat_stolichnata_obshtina_markira/?ref=home_mainStory
  :t0328:

Ииии …  :t1813:

Quote (selected)
•   Йорданкееее ... Йорданке, ма!!!

•   Брао Юрданке и брао на дебилите, които гласуваха за теп!

•   Дължината на чертите на парковите места навежда на претположението, че на Патриарха ше се паркират тирове.

•   Споко! Скоро ще се появят и перките на акулите.

  :too_happy-1067:
« Последна редакция: Декември 03, 2019, 21:48:50 от Джиджи »