Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 13:01:55

Автор Тема: За милионерите, привилегиите и активните борци …  (Прочетена 4118 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
За да не се цапа темата за Русия, отварям тази тема основно с идеята Butch да си изплаче болката за привилегиите на АБПФК и техните деца, понеже едва ли не във всяка дискусия с него се стига до този въпрос.

Темата е отворена за всички, които искат или имат да кажат нещо по нея.
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #1 -: Септември 07, 2023, 09:08:37 »
Не си спомням два или три пъти пусках тук и в СЕГА списъка на милионерите в БГ /50 или 100, вече не помня/ и задавах въпрос - кои от тях са свързани с БСП /не с АБПФК или други сънища на глупака/, а разширих максимално контингента.
Ако трябва да си поиграя пак да ги намеря списъците и пак да ги пусна, но предните пъти не получих ни един отговор.
Абе кво си губя времето и аз, ено рецидивиращо депресивно разстройство* ни залива с продукцията си и трябва десет души да му се връзват - ай сиктир!
* https://nlptherapy.bg/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2.html
Айде, да започнем пак с нещо като за начало,
https://possitivebg.wordpress.com/2012/10/08/95252353/
и тук
https://fakti.bg/bulgaria/811707-milionerite-u-nas-se-uvelichiha-s-225-za-godi
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 10:18:56 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #2 -: Септември 07, 2023, 09:18:09 »
Ха-ха! По подобен повод май има нужда да отворим и една тема за "лошите шопи и непоносимите софиянци".  :c0301:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #3 -: Септември 07, 2023, 09:51:22 »
Ха-ха! По подобен повод май има нужда да отворим и една тема за "лошите шопи и непоносимите софиянци".  :c0301:

Ами по-скоро не - "лошите шопи и непоносимите софиянци" влизат в обхвата на „привилегиите …“, но пък основният списващ по тази плоскост е сърдит и не иска да пише повече тук.

Така, че може да се пише тук и за шопите, софиянците и техните родни места.
the lamers club honourable member …

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #4 -: Септември 07, 2023, 10:04:25 »
 :thup:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #5 -: Септември 07, 2023, 10:41:18 »
Важна е и динамиката на депозитите-
Quote (selected)
...........
Докато при влоговете с между 5 хил. и 10 хил. лв. в тях увеличението е само с 1,1% до 795,8 хил. броя.
При по-малките влогове дори има спад – както на броя им, така и на натрупаните средства в тях. Това означава, че докато хората с големи финансови възможности трупат още повече пари по банковите си сметки, хората с най-малки спестявания са принудени да теглят пари, за да закърпят семейния бюджет.
https://fakti.bg/biznes/782826-nevijdan-rekord-na-milionerite-v-balgaria
т.е. бих могъл да си представя, че влоговете между 5 и 10 хил. лева, на брой около 800К, все пак малко се увеличават, т.е. тези хора все още успяват да си надвият над масрафа, макар и с малко и си представям, че това е средния сегмент от т.н. ни средна класа.
Малко по надолу допускам е масовата част от населението - тя вече не може да си надвие над масрафа и тегли.
А ония най отгоре се увеличават по динамика най стръмно - с цели 25% на годишна база.
Т.е. - ножицата се разтваря все по рязко!
Честито.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #6 -: Септември 07, 2023, 11:25:27 »
основният списващ по тази плоскост е сърдит и не иска да пише повече тук.
Не съм сърдит, просто бях спрян от снощи да пиша защото имахме "леко" разминаване в мненията с един форумец/модератор.
С едно изречение:
"На социализмът най-лошото беше това което дойде след него." Малко свободно от мнението на руски учен. Мисля, беше Амосов.
Изобщо съм убеден, че на бедни държави решението е социализъм.
Има най-малко два проблема.
1.Хората не бяха дорасли. Това го видях в производството по него време. С други думи не бяха склонни да дадат всичко от себе си за общото.
2. Соца върви с принуда т.е. диктатура.
3 Не издържа съревнованието за умовете на хората. С капитала. Което беше решаващо.

Сигурно има и други причини. Напр. "Недоубитата градска буржоазия". Намиг, намиг...:))) Помня клишетата.

Както преди съм писал по горните две+ причини беше обречен. Защото "не работеше".

Що се отнася за привилегийте на АБПФК (което ще се съгласите беше корупция) ще отговоря допълнително. Ако имам възможност.
Имаше ги и това създаваше РАЗДЕЛЕНИЕ. Каквото го има и сега по други причини.
Не  ми казвайте, че и сега има привилегии - с имането или нямането (на пари)!
Факт!

По темата какво е имало и колко е струвало по соца.  Забравяте една важна думичка - ДЕФИЦИТ.
Столицата беше много по-добре снабдена от прованса. Къде го има това по света? Само по соца!
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 14:10:05 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #7 -: Септември 07, 2023, 11:36:00 »
част от проблема на бутцх е, че ползва думички, които не разбира, по теми, които са му далечни, но се изказва категорично.

викаш, абпфк било корупция?

гот. логика та дрънка.

привилегии, които бъркаха в многоточието на тия, дето пръста си не бяха помръднали да постигнат нещо, но искаха и те да гребатот съществуващи и несъществуващи гозби от чуждите канчета - това да.

но корупция?...

основният списващ по тази плоскост е сърдит и не иска да пише повече тук.
Не съм сърдит, просто бях спрян от снощи да пиша защото имахме "леко" разминаване в мненията с един форумец/модератор.
С едно изречение:
"На социализмът най-лошото беше това което дойде след него." Малко свободно от мнението на руски учен. Мисля, беше Амосов.
Изобщо съм убеден, че на бедни държави решението е социализъм.
Има най-малко два проблема.
1.Хората не бяха дорасли. Това го видях в производството по него време.
2. Соца върви с принуда т.е. диктатура.
3 Не издържа съревнованието за умовете на хората. С капитала. Което беше решаващо.

Сигурно има и други причини. Напр. "Недоубитата градска буржоазия". :))) Помня клишетата.

Както преди съм писал по горните две+ причини беше обречен. Защото "не работеше".

Що се отнася за привилегийте на АБПФК (което ще се съгласите беше корупция) ще отговоря допълнително. Ако имам възможност.
Имеше ги и това създаваше РАЗДЕЛЕНИЕ. Каквото го има и сега по други причини.
Не  ми казвайте, че и сега има привилегии - с имането или нямането (на пари)!
Факт!



пъ съ.
докато ставаш и лягаш в тоя форум с мисъл как с думи или дела да се ебаваш с админите и да се жалваш нонстоп - така ще е. виж правилата, крайно време е. и ги спазвай.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #8 -: Септември 07, 2023, 11:41:02 »
основният списващ по тази плоскост е сърдит и не иска да пише повече тук.
Не съм сърдит, просто бях спрян от снощи да пиша защото имахме "леко" разминаване в мненията с един форумец/модератор.
С едно изречение:
"На социализмът най-лошото беше това което дойде след него." Малко свободно от мнението на руски учен. Мисля, беше Амосов.
Изобщо съм убеден, че на бедни държави решението е социализъм.
Има най-малко два проблема.
1.Хората не бяха дорасли. Това го видях в производството по него време.
2. Соца върви с принуда т.е. диктатура.
3 Не издържа съревнованието за умовете на хората. С капитала. Което беше решаващо.

Сигурно има и други причини. Напр. "Недоубитата градска буржоазия". Намиг, намиг...:))) Помня клишетата.

Както преди съм писал по горните две+ причини беше обречен. Защото "не работеше".

Що се отнася за привилегийте на АБПФК (което ще се съгласите беше корупция) ще отговоря допълнително. Ако имам възможност.
Имеше ги и това създаваше РАЗДЕЛЕНИЕ. Каквото го има и сега по други причини.
Не  ми казвайте, че и сега има привилегии - с имането или нямането (на пари)!
Факт!

По темата какво е имало и колко е струвало по соца.  Забравяте една важна думичка - ДЕФИЦИТ.
Столицата беше много по-добре снабдена от прованса. Къде го има това по света? Само по соца!

версия втора на писаницата му.

вече акцентите са други.

да чакаме и следващата редакция.

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #9 -: Септември 07, 2023, 11:50:49 »
как с думи или дела да се ебаваш с админите и да се жалваш
Горното как се връзва с изтритите ми мнения където споменавам "Галактичският разум".
Дори не съм го измислил аз, но много му се кефя. Нали е детинско?
По какъв начин админите се засягат от мнението ми за чужд президент? Или , че ще го изнесат от там където е? Това предстои да се види, защото някой трябва да отговаря за половин милион загинали (засега) от двете страни . За мен руснаци и украинци са едни. Не ги деля. Никой от тях не се бие за мен. Бият се за различни олигарси.
Не забравяйте, че СССР се срути и заради авантюрата в Афганистан. 15000 убити. Не ми се мисли какво ще стане сега.

PS  Никога не съм започнал (пръв) да обиждам или по някакъв начин да уронвам достойнството на кой да е. Вярно е, трудно подминавам тъпотии написани с единствена идея да ме откажат от участие. Затова съм виновен.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 12:11:02 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #10 -: Септември 07, 2023, 12:27:46 »
Социализмът има за цел постоянно задоволяване на непрекъснато нарастващите нужди на хората, което означава, че постоянно ще има хора незадоволени с някакви стоки и услуги и съответно недоволни. Отделният човек страда от сравнението си с околните. При социализма, реално, отделният индивид винаги ще има недостиг от нещо, което съседът му вече има и това поражда противоречие. При капитализма това положение се приема за естествено. И оттук извода:
Капитализмът е конкуренция на производителите, а социализмът конкуренция на потребителите.
При сегашният финансов капитализъм вече и това не е вярно.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #11 -: Септември 07, 2023, 12:39:37 »

Цитат на: ddantgwyn в Днес в 09:51:22
   
Цитат на: ddantgwyn
основният списващ по тази плоскост е сърдит и не иска да пише повече тук.

Не съм сърдит, просто бях спрян от снощи да пиша защото имахме "леко" разминаване в мненията с един форумец/модератор.

Само за протокола - нямам предвид теб, а dаbedabe-то, защото той най-много споменаваше шопи, софиянци и комунисти в отрицателна конотация. И е сърдит след последното му наказание и не пише.

btw когато решиш да пишеш за привилегиите на АБПФК, бъди конкретен и ги изброй поименно - ще е добре за дискусията.
the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #12 -: Септември 07, 2023, 12:43:26 »
Социализмът има за цел постоянно задоволяване на непрекъснато нарастващите нужди на хората,
Точно в това соца се провали. защото хората искаха хладилници, перални а не декларации от несменяеми партийни велможи. Искаха сега и веднага. Не стана и след 45 години. Все пак човешкия живот се дава веднъж.
И така огромен митинг на "Ленин" за "демо"...
За да стана по ясен, примерче:
Баща ми в далечната 1962 отиде на екскурзия до Франция и Италия. Във Франция е бил на гости ма комунистически кмет на едно парижко предградие. Те тогава бяха комунистически. Та като се върна каза: "Те са построили социализма. Имат всичкото на което сега казват "бяла и черна техника", телевизори и две коли в гаража". Видях го семейството като дойдоха на българското море. Мисля баща ми ги разкарва.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 13:08:04 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #13 -: Септември 07, 2023, 13:07:24 »
Зачетох се в уикито за превилегиите и виждам текста-
Quote (selected)
През 1980-те години броят на децата на АБПФК намалява по естествени причини и тогава влиза в сила друга наредба. Според нея само 30 % от местата във ВУЗ са за деца на АБПФК, но практически се приемат всички, които желаят.
Понеже съм Тома неверни, започвем да смятам.

Детето приемано 1980 г. трябва да е родено къде 1962 г. или 18 години след 1944 г. Приемам, че е имало и млади около 20 годишни по това време, които в последствие са получили званието АБПФК.
т.е. въпросният човек е "направил" детето на 38г. възраст. Нормално, но от там нататък следващите вече започват да стават рядкост, щото тогава българката раждаше в доста по млада възраст и след 40 г. вече почти нямаше родилки, но нека да са били 1% от всички активни борци.
Твърденията са, че били станали 200 000 общо, т.е. около 2 000 деца са имали тази превилегия.
Нека ги увеличим два пъти - 4000 да са /абсурд!/.
В БГ по това време има 80 000 студенти
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/13263451
или около 16 000 прием на година.
30% от тях са около 5300 приети студенти деца на АБПФК, дори и всички да са приети с привилегии?!
Та поне един извод си правя за достоверността на твърденията в уикито - болднатият текст е манипулативен. Максималният брой кандидати които е теоретично възможно да е имало тогава, е по малък от издадената  т.н. нова наретба с цитираните 30%, а манипулацийката за "но практически всички се приемат", я оставям за по развитите и неучили във Вършец.
а при защитата официално е било съобщавано, че аспирантът е дете на АБПФК.
присъствал съм на няколко защити - не си спомням такова нещо и с 99% вероятност твърдя, че такова нещо не е имало - лъжа!
За приемането на аспиранти - също ме съмнява, но ще трябва да проверя.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 13:14:19 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #14 -: Септември 07, 2023, 13:20:42 »
Добавка - спомням си, че първият телевизор баща ми го купи 1962 г. некъде - Опера 3 май беше.
Пералня - не си спомням кога си купи семейството ни, от онези с перката на дъното, но някъде там ше да е било.
Да се сравнява пък селска България с 89% селско население 1945 г. спящо в една стая и без ток и вода - с развити страни е присъщо само на глупендери, макар че само още 8 г. след това сме на 27-мо място в света по статус.
п.п. не беше кмет или "велможа" или от "сой".
п.п.п.
А, май не съм отговорил на един въпрос на глупендера - аз самият съм АБПФК - Активен Борец Против Форумни Кретени.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #15 -: Септември 07, 2023, 13:25:29 »

.....
btw когато решиш да пишеш за привилегиите на АБПФК, бъди конкретен и ги изброй поименно - ще е добре за дискусията.

Единствената "привилегия" на децата на АБПФК, за която се сещам, е прочутата такава по буква "ж" при кандидатстване във ВУЗ - Бепе е развил темата достатъчно.

За протокола - по същото време турчетата имаха подобни, ако ли не по-големи привилегии - за тях се отпускаха по-голям брой места във ВУЗ, критериите често бяха занижени, що?

Зложелателите на тези деца бъркат (често пъти нарочно) привилегиите, които са имали родителите с онези, които евентуално са получавали техните деца.

PS - сетих се за оке една "привилегия" за децата - в периода 1985-1989 ги приемаха без о граничение в БКП, без да се чака отпускането на специални бройки от районните и градски комитети.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 13:32:54 от фелдкурат Ото Катц »
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #16 -: Септември 07, 2023, 13:36:24 »
глупендера
Ще го оставя горният гeрой да си пише и да се чете сам. Мога да пиша за раздадените апартаменти на АБПФК и наследници (щото привилегията се прехвърляше като наследство). Майтап!
Но губя интерес. Не мога да участвам с малоумници и обидени от живота които си го изкарват тук за неудачите в живота. Трябва да мога да си намеря и по-интересни занимания.
So long!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #17 -: Септември 07, 2023, 13:44:27 »
Баща ми в далечната 1962 отиде на екскурзия до Франция и Италия. Във Франция е бил на гости ма комунистически кмет на едно парижко предградие. Те тогава бяха комунистически. Та като се върна каза: "Те са построили социализма. Имат всичкото на което сега казват "бяла и черна техника", телевизори и две коли в гаража"

Този "пример" го даваш многократно. Друг нямаш ли? Вчера се опитах да ти обясня как на Запад са си построили социализма и каква цена са платили (а и още дълго ще плащат, заедно с нас) за него. Две коли, перални, хладилници, кухненска техника, телевизори, магнетофони - всичко на кредит. Предполагам в съединените (с извинение) щати си разбрал, че нищо подобно не можеш да си позволиш с една заплата, дори и голяма, и до какво води "благоденствието", постигнато с кредит.
Не знам защо постоянно демонстрираш синдрома, наречен Знания без познания. Социализмът, според Маркс, е етап в развитието на капитализма. В политологията социалист, социализъм и всички производни се свързват с буржоазния строй. Швеция например винаги се е водила "социалистическа". Предполагам, че в америка си забелязъл как подигравателно говорят за "социализъм". Но никога не са имали нас предвид. Затова ни определяха като "комунистически" държави - да не се дразнят западните социалдемокрации. А ние на свой ред наричахме нашия "реален" или "развит", за да го отличаваме от техния. В социалната област нашият социализъм беше в пъти над западния. А икономическата философия беше напълно различна. Въпросът тук е, че Ленин ревизира теоретически Маркс, а Сталин доказа на практика, че социализъм може да се постигне и извън капитализма. И никой, никъде не е казал, че при социализма всеки трябва да има по две коли.
Между другото, преди 10-и не съм чул някой да е нямал телевизор, хладилник и пералня и да се жалва, че в семейството нямат две коли.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #18 -: Септември 07, 2023, 13:48:21 »
глупендера
Ще го оставя горният гeрой да си пише и да се чете сам. Мога да пиша за раздадените апартаменти на АБПФК и наследници (щото привилегията се прехвърляше като наследство). Майтап!

Но губя интерес. Не мога да участвам с малоумници и обидени от живота които си го изкарват тук за неудачите в живота. Трябва да мога да си намеря и по-интересни занимания.
So long!

Е да, че така е най-лесно - мога да пиша, ама няма, защото губя интерес.

На мен пък ми е много интересно да прочета за раздадените апартаменти на АБПФК и техните наследници.
the lamers club honourable member …

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #19 -: Септември 07, 2023, 13:53:04 »
глупендера
Ще го оставя горният гeрой да си пише и да се чете сам. Мога да пиша за раздадените апартаменти на АБПФК и наследници (щото привилегията се прехвърляше като наследство). Майтап!
Но губя интерес. Не мога да участвам с малоумници и обидени от живота които си го изкарват тук за неудачите в живота. Трябва да мога да си намеря и по-интересни занимания.
So long!
Привилегията не се прехвърляше по наследство - друго се правеше - настоящият апартамент се прехвърляше на наследника след което правоимащият родител заявяваше нов. Доколкото помня, имаше обаче ограничение в броя на притежаваните апартаменти до два.

Следва да се отбележи, че тези апартаменти не се подаряваха, те се закупуваха, по текушите цени, по правило чрез заеми от ДСК.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 14:09:46 от фелдкурат Ото Катц »
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #20 -: Септември 07, 2023, 14:16:16 »
глупендера
Ще го оставя горният гeрой да си пише и да се чете сам. Мога да пиша за раздадените апартаменти на АБПФК и наследници (щото привилегията се прехвърляше като наследство). Майтап!

Но губя интерес. Не мога да участвам с малоумници и обидени от живота които си го изкарват тук за неудачите в живота. Трябва да мога да си намеря и по-интересни занимания.
So long!

Привилегията не се прехвърляше по наследство - друго се правеше - настоящият апартамент се прехвърляше на наследника след което правоимащият родител заявяваше нов. Доколкото помня, имаше обаче ограничение в броя на притежаваните апартаменти до два.

Следва да се отбележи, че тези апартаменти не се подаряваха, те се закупуваха, по текущите цени, по правило чрез заеми от ДСК.

Не два, един апартамент се полагаше на семейство. За това се налагаше и прехвърлянето.
the lamers club honourable member …

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #21 -: Септември 07, 2023, 14:16:33 »
глупендера
Ще го оставя горният гeрой да си пише и да се чете сам. Мога да пиша за раздадените апартаменти на АБПФК и наследници (щото привилегията се прехвърляше като наследство). Майтап!
Но губя интерес. Не мога да участвам с малоумници и обидени от живота които си го изкарват тук за неудачите в живота. Трябва да мога да си намеря и по-интересни занимания.
So long!

тоест докато ти минаваше хараламбенето нямаше проблеми.

като те нагнездиха с факти изведнъж пак стана тънкообиден и се фръцна като гръцка кокона.

те затуй те оприличавам на празна дрънкаща по калдъръма тенджера.

заради шума и най-вече заради съдържанието.

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #22 -: Септември 07, 2023, 14:21:40 »

Не два, един апартамент се полагаше на семейство. За това се налагаше и прехвърлянето.

има се май пред вид че като абпфк не може да закупи повече от два апартамента.

не разполагам с такива данни, тези около мен - и то не всички - бяха закупили само един.
1970та продадоха на сина си апартамент, купен (не като борци) 1953та и получиха гарсониера в младост.
секретар на околийски комитет на рп през тридесетте. затворник, със спукани от бой в полицията бъбреци и т н
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #23 -: Септември 07, 2023, 14:28:51 »
Да,един апартамент.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #24 -: Септември 07, 2023, 14:58:41 »
Quote (selected)
има се май пред вид че като абпфк не може да закупи повече от два апартамента.
Колеги и приятели в института бяхме с един, чийто баща е бил секретар на ОК на БКП в Кърджали, същият и АБПФК.
Имали сме и такъв разговор за предимдтва при апартаменти, защото колегата се ожени още в последния курс и семейството му купи апартамент - панелка в Лозенец, някъде където сега е спирка Джеймс Баучер.
По спомени, колегата споменаваше, че е купен с превилегия - бележка, която се издавала един единствен път на АБПФК и той се радваше, че преди това баща му си е построил къща в Кърджали без някакви предимства и са останали там да живеят, а така ценната хартийка, която се издавала беш ли му маата от къде се паднала на него да му донесе полза.
Човекът /колегата/ бе изключително интелигентен и по Костово време рече - живота в БГ се промени радикално към зле и трябва да се приемат радикални мерки.
И стана професор във ВУЗ в Йоханесбург.  От тогава ми се губи, но за бележката съм запомнил, щото черпи за апартаментчето.
Та те така те.
Превилегията е била един път да минеш по напред в редицата за апартамент, който си плащаш като поп разбира се.
Аз съм ЗА такива превилегии, ако съответния човек си е залагал живота за каузата на страната си, тогава - така се е разбирало.
Съм ЗА и сега, ако за сегашната кауза на страната ни - да помагаме на 404, Тагарев си занесе задника и се бие на фронта там /поне една година/ и като се върне, квото е останало от българската държава - да му даде бележка да си купи панелка с предимство!
Също и за други юнаци, готови да си заложат задника.
Но разни глупендери да дирят сметка на други хора, без да имат и грам представа или принос - е, не!
Или пък да правят с чужда пита помен - да даряват това, което и аз съм плащал с  труда си - гнус.
Що се отнася пък да ме разпитват за личния ми живот, без аз да искам сам да го напиша - I sictir be glupender!
Въобще е добре всеки да се придържа към правилото - можеш да искаш сметка за някаква сметка, само ако сам внасяш в нея.
Толкоз!
 :pissed-891:
 
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 15:12:42 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #25 -: Септември 07, 2023, 15:35:39 »
Всяка нова власт дава някакви предимства на тези, които са й съдействали за да бъде овластена.
Чел съм, че ген. Шарл дьо Гол когато организирал съпротивата срещу германците заявил (по памет): "... Всички, които ще застанат под нашите знамена трябва да знаят, че след нашата победа няма да ползват никакви предимства и привилегии..." Това подействало силно патриотично и сплотяващо на французите. Въпреки това след войната на френските "активни борци" били дадени привилегии.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #26 -: Септември 07, 2023, 16:07:48 »
МАЛКО ИСТОРИЯ
Quote (selected)
След Сръбско-българската война 1885 г. столичният общински съвет, в знак на благодарност към участвалите във войната офицери от Софийския гарнизон решава да им отпусне общински места, за да си построят къщи. От целият Софийски гарнизон, повече от 150 офицери, само двама поискали места - всички други отказали, считайки, че не заслужават тоя дар и че той е несъвместим с тяхното офицерско достойнство и техния дълг към Отечеството, който те сами са изпълнили.
Коментирайки горното, Митаков заключава, че сега (1943 г.) вероятно само двама биха се отказали, а останалите ще се надпреварват кой да получи по-голямо и по-хубаво място.*
*Дневникът на правосъдния министър Васил Митаков

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #27 -: Септември 07, 2023, 16:21:08 »
Доколкото си спомням към пенсиите на ветераните от ВСВ имаше добавка,а и лечение в санаториум.
Офтоп:
Надявам се,че Ески Заараския Гиркин няма да ги нарече спа процедури.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #28 -: Септември 07, 2023, 16:24:59 »
Важна е и динамиката на депозитите-
Quote (selected)
...........
Докато при влоговете с между 5 хил. и 10 хил. лв. в тях увеличението е само с 1,1% до 795,8 хил. броя.
При по-малките влогове дори има спад – както на броя им, така и на натрупаните средства в тях. Това означава, че докато хората с големи финансови възможности трупат още повече пари по банковите си сметки, хората с най-малки спестявания са принудени да теглят пари, за да закърпят семейния бюджет.
https://fakti.bg/biznes/782826-nevijdan-rekord-na-milionerite-v-balgaria
т.е. бих могъл да си представя, че влоговете между 5 и 10 хил. лева, на брой около 800К, все пак малко се увеличават, т.е. тези хора все още успяват да си надвият над масрафа, макар и с малко и си представям, че това е средния сегмент от т.н. ни средна класа.
Малко по надолу допускам е масовата част от населението - тя вече не може да си надвие над масрафа и тегли.
А ония най отгоре се увеличават по динамика най стръмно - с цели 25% на годишна база.
Т.е. - ножицата се разтваря все по рязко!
Честито.
Статията пропуска да спомене, че най-голям брой са депозитите между 10 000 и 50 000 лева - малко над 1 200 000 към края на 2022-а. Средна сума 21 500 лв.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #29 -: Септември 07, 2023, 16:31:15 »
Quote (selected)
Доколкото си спомням към пенсиите на ветераните от ВСВ имаше добавка,а и лечение в санаториум.
Да, така си е, имам късмета да познавам д-р Сачанов, все още май председателя на съюза на ветераните - интелигентен и отговорен човек, намиращ начин да работи с всяко правителство.
Дано и тях не подпукат като "комунистически подлоги с превилегии", ама де да знам - били са се срещу хитлеристите. А сега нещо палачинката е наобратно, че не знам.
Преди 4-5 г. доктора разправяше, че са останали 6000, сега може и 600 да нямат.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #30 -: Септември 07, 2023, 16:40:45 »
Quote (selected)
Средна сума 21 500 лв.
При положение че имаме неизвестен брой IT-та, но предполагам към 50-60-70 К, със заплати около и над 5000 месечно, не ме учудват тези депозити.
Да държиш в 2-3 банки по 2-3 заплати, това са бели пари за черни дни.
Още 50-80 К работещи на високи позиции в други частни фирми, още толкова собственици на малки но проспериращи фирми...и ей ти ги бройката.
И самата инфлация премества пластовете, но за мен показателното е масовото долно ниво, че се топи, а малкото на брой горно расте с 25%.
Нормално за развита страна и при инфлация но у нас?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #31 -: Септември 07, 2023, 16:55:53 »
Гледам сами сте се сетили за привилегията с апартаментите.
Ма то само един!
Ми те и другите по един получаваха ама след много чакане и в краен квартал и доста по-манечък от тези на "заслужилте другари", еле па и врътка с продажба на наследника че да докопаме още един.
Ото, добре дошъл!
Разправяш че 1985 до 89 приемали куцо, кьораво и сакато в БКП.
Може, ама един Костов например асистент в пропагандна катедра не е могъл да се докопа, само жена му Елена била с потекло да я приемат и сега оня стана "ястреб".
Една забавна случка в бургаско. Преди няколко години бише партийно величие разправяше на маса за Валерката с релсатаЛ
- Аз на тоя два пъти съм му писал "Не" на молбата за партиен член, много загубиха БКП/БСП от това отхвърляне, сега можеха да имат голям "актив" в портфолиото. :)))
Сутринта принца учтиво помоли да дам примери с БКП/БСП милионери.
Харесвам такъв подход!
"По именно колега, по именно!"
Преди си  мислех че е виц, ама като се огледам си живеем във виц, та е напълно резонно.
Да почнем с "елита".
Женята Дайнов, Иван Кръстев.....
Не подсказвайте!
Всички ги знаем.
Да минем на башбаканите дето липсват в инвентарния списък на Джузепе.
Гергов, Гущеров, Бенчев....
Последното упоменато поименно е недоразумението Бенчо Бенчев от бургаското котило което след като пострада че е ятак на Митьо с очите даде изявление по медиите.
Не ми се търси, ама БСП активиста с ролсройса страдалчески и чистосърдечно  обясни как се е замогнал.
След промените "другари" на баща му казали че няма да оставят тяхна семка в нищета и му харизали земеделието в Сунгуларе.
Тия дни споменах нашия кмет като мед "бате Митко" та да си довърша.
Комсомолски, председател на учкома в техникума, после висше в Москва.
Това няма да го видите в СВ-то му.
Откритие на Данчо Ментата като младото бъдеще на СДС че и председател на групата в Бургас.
Данчо го наритаха в ДПС, ама контаките "джедай - падуан" и днес не са закърнели.
После Митето, стана гербер, сега от вице на ГЕРБ, липсва му само лидер на някоя подмяна или президентско движение в портфолиото.
За сега толкова, ще се местя в друга тема.
Вярвам ако всеки от вас се огледа може да добави бройки без да се напъва и от "частен случай" може да ви стане "всенародно".
Та вчера казах и сега както преди и не се отмятам.
Quote (selected)
Каквото преди, такова и сега.
Ако бях се впрегнал щях да си го туря като подпис, ама ЕС ми е по-голяма заплаха от местните боклуци на които сме свикнали от векове. :t0328:
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 17:05:09 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #32 -: Септември 07, 2023, 17:06:29 »
При положение че имаме неизвестен брой IT-та, но предполагам към 50-60-70 К, със заплати около и над 5000 месечно, не ме учудват тези депозити.
Специално за теб споменах бройката на тези депозити - 1 200 000. Словом "един милион и двеста хиляди". Ако ти е по-удобно - 1200 К.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #33 -: Септември 07, 2023, 17:48:33 »
Не се гъбаркай, поне да смятам до милион - знам.
Затова и добавих /преди твоя пост/ другите възможни вложители. Е не мога ти ги представя поименно, но като бройка 150-200К с по няколко сметки, долу-горе излиза общата.
Аз повече обърнах внимание на масовата част и не за друго, ами какво очаква и го очаква гласоподавателя наш и като какъв - овца или нещо друго.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #34 -: Септември 07, 2023, 18:15:49 »
Сутринта принца учтиво помоли да дам примери с БКП/БСП милионери.

Аз помолих да дадеш примери за отрочета на членовете на политбюро, не на БСП, които са сегашен „елит“, а не милионери.

Хайде да не ми слагаш думи в устата, които не съм казвал.

Иван Кръстев, Женята Дайнов, Огнян Минчев са с известно потекло, но не са отрочета на членове на политбюро. Даже не съм сигурен, че са отрочета на членове на ЦК на БКП.

А това с поименното работи - както виждаш нито Butch, нито ти може да изредите конкретни привилегии за активните борци. Само фелдкурата спомена за една - приемането да учиш за висше образование. Но и там има нюанси, които се изясниха в дискусията в стария форум по същия повод.

Това за апартаментите, което твърдиш - че и родителите, и децата можели да вземат по един апартамент с предимство е от колекцията ЕЖК.

Преди години се забавлявах да питам новоизлюпените демократи, когато ми говореха за милионите, откраднати от Тодор Живков за какво са му, след като жилището му безплатно, храната безплатна, транспорта също, изобщо пенсионер на пълна държавна издръжка. Смислен отговор не получих.

Между другото, същото важи и за Путин.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #35 -: Септември 07, 2023, 19:03:54 »
Да си призная не живях активно в това време.
Факт че са имали възможност да вземат нека да е един апартамент при положение че другите са чакали десетки години ( познавам такиива 25 години, четвърт век ).
После влизали с предимство в университетите, също не се отрича.
Ама то било преди това, не се брои.
Само че се брои.
Кандидатствах в елитмана гимназия, бях 3-ти по успех и естествено ме писаха в елитната "А" паралелка.
На третия ден дойдоха в час и мен и още едно момче ни изкараха да се преместим в "Б" клас, на наше място докараха други двама момци от втората паралелка. Сина на шефа на летището и на шефа на ДСК, зер не могат да са в "Б" отбор.
Ще ме питаш ли дали двамата им татковци бяха АБФК или ще пропуснеш?
Та така, преки или наследствени привилегии.
Има ли значение?
Бяхме се превърнали в кастово общество, социалните асансьори не работеха, единици като   Батето, акад Сендов бяха и си останаха единици за имидж.
Оцелях и в тази среда, оцелях и после при мутрите, надявам се и сега да оцеля, но това не значи че ми харесва.
АБФК се бореха за равенство, но за тяхно равенство.
Quote (selected)
„Попитах г-н Рузвелт, да ми обясни, каква народна власт представлява „демокрацията“, а той ми отговори, че демокрацията е власт на АМЕРИКАНСКИЯ народ!“
https://zarata.info/%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8F-31-%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA/
Е ние тогава бяхме демократични и сега сме още по.
За някой прослойки винаги ще има демокрация или социално равенство даже ако се върнем в племенния строй, за повечето обаче няма и не се предвижда.
И преди сега.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #36 -: Септември 07, 2023, 19:05:27 »
Аз помолих да дадеш примери за отрочета на членовете на политбюро, не на БСП, които са сегашен „елит“, а не милионери.
При около 1 000 000 членове на БКП към 10-и ноември, повечето активни и образовани, има си хас след 33 години да няма всякакви и навсякъде техни деца и внуци.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #37 -: Септември 07, 2023, 19:15:01 »
Аз помолих да дадеш примери за отрочета на членовете на политбюро, не на БСП, които са сегашен „елит“, а не милионери.

При около 1 000 000 членове на БКП към 10-и ноември, повечето активни и образовани, има си хас след 33 години да няма всякакви и навсякъде техни деца и внуци.

Не говоря за членове на БКП, а за най-горната част от нея - политбюро и централния комитет. Там колко да са били? 100? 200? 300?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #38 -: Септември 07, 2023, 19:19:17 »
Ще ме питаш ли дали двамата им татковци бяха АБФК или ще пропуснеш?

Не, няма да попитам, но какво общо има това с другото? Схващаш ли какво питам или да обяснявам като на Butch?

Между другото, не знаех че в елитните гимназии паралелките са се деляли на елитни и не толкова елитни. В дипломите ви дали пишеше в коя паралелка точно си завършил?
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #39 -: Септември 07, 2023, 19:19:44 »
Quote (selected)
Там колко да са били? 100? 200? 300?
И тогава не ги знаех поименно, сега ме интересуват още по-малко.
Че аз и сегашните не ги зная всичките освен тези които ни "забавляват" активно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #40 -: Септември 07, 2023, 19:24:05 »
Quote (selected)
Между другото, не знаех че в елитните гимназии паралелките са се деляли на елитни и не толкова елитни.
Лесно се вижда ако те интересува, първите по успех са в първата и така до последната.
Може да е била някаква местна селска хитринка.
Много такива малки камъчета и кога се обърна колата нямаше кой да се хване да я върне в пътя.
Те така, българите не харесваха това което имахме като социализъм и когато се срути не се впечатлиха.
Сега е същото, не харесваме това което имаме, но и то ще отмине.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #41 -: Септември 07, 2023, 19:36:40 »

При около 1 000 000 членове на БКП към 10-и ноември, повечето активни и образовани, има си хас след 33 години да няма всякакви и навсякъде техни деца и внуци.
В името на точността:
На 10.10.89  в България не е имало 1 000 000 членове на БКП.
На 10.10.89 е отчетено, че от 1948 да 1989 г. в БКП са членували 1 000 000  .
А това са две балшие разници.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #42 -: Септември 07, 2023, 19:44:58 »

При около 1 000 000 членове на БКП към 10-и ноември, повечето активни и образовани, има си хас след 33 години да няма всякакви и навсякъде техни деца и внуци.
В името на точността:
На 10.10.89  в България не е имало 1 000 000 членове на БКП.
На 10.10.89 е отчетено, че от 1948 да 1989 г. в БКП са членували 1 000 000  .
А това са две балшие разници.
Wikipedia:
"В периода 1944 – 1989 г. БКП увеличава членската си маса около 40 пъти, като към края на 1989 г. тя наброява около 1 милион членове. Някои хора се присъединяват към БКП веднага след 9 септември 1944, тъй като не са имали възможност да го направят, докато тя е била в нелегалност. Голям брой хора обаче, се присъединяват от кариеристични подбуди и заради големите привилегии на членовете на БКП в обществото."
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #43 -: Септември 07, 2023, 19:52:47 »
Quote (selected)
Голям брой хора обаче, се присъединяват от кариеристични подбуди и заради големите привилегии на членовете на БКП в обществото."
Не някой, повечето.
Без да си член на БКП не можеше да станеш даже тираджия и да излизаш в чужбина.
Свако ми лека му пръст сгази лука, изгониха го от БКП вместо да го съдят за контрабанда, но и не го пуснаха вече навън. Пенсионира се на самосвал.
Тъста, три петилетки зам директор щото не е партиец и това е тавана. след промените, директора партиец приватизира фабриката и го остави да е директор и да му праща печалбите в чужбина където се премести.
АБПФК, членове на БКП... повечето за съжаление бяха кариеристи и то от неставащите за нищо друго.
Майтапеха се че на 09.09.1944 от планината излезли повече партизани и ятаци от колкото са били армията, полицията и жандармерията общо.
И май не беше виц.
П.П. Сега джендърите например са малцинство, ако и да са шумни като мнозинство.
Чекайте да вземат властта да видите колко много ще се окажат.
Предната метаморфоза беше с дисидентите, за една нощ 2/3 се оказаха репресирани от комунистите.
П.П.П. А някой са страдали допълнително и от софиянци. :)))
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 20:03:02 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #44 -: Септември 07, 2023, 20:26:48 »
Без да си член на БКП не можеше да станеш даже тираджия и да излизаш в чужбина.
Свако ми лека му пръст сгази лука, изгониха го от БКП вместо да го съдят за контрабанда, но и не го пуснаха вече навън.
Първото не е вярно. (Работил съм в БМФ и СО"МАТ" и дълго време трудовата ми дейност е била свързана с международния транспорт)
Второто: Преди да бъде съден за криминални и други престъпления член на БКП трябваше да бъде изключен от партията. Принцип! Много шофьори, хванати с дребна контрабанда, просто ги уволняваха без да ги съдят. Почти всички шофьори извършваха такива нарушения, но не всички ги хващаха, а често за някои провинили се представителите на властта си затваряха очите. Работата беше тежка, а заплащането сравнително добро, но не чак толкоз.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 20:45:39 от Zmeja »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #45 -: Септември 07, 2023, 20:39:10 »
Quote (selected)
но не всички ги хващаха или някои си затваряха очите.
Това е национална, почвам да си мисля генетична предопределеност да си затваряме очите и да намираме дупки в закона.
Може да съм го споменавал.
Имах класен ръководител историк.
Хокаше ни, заслужено вероятно.
Та си имаше своя версия:
"Българите от 13 века 7 са били под чуждо владичество, свикнали са да се борят срещу държавата и така до сега."
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #46 -: Септември 07, 2023, 21:03:53 »
Така де така е по принцип!
Ама не е баш така бе пичеви, не може заради наш Илия да пцуеме и Св. Илия - не сте ли съгласти?
Накратко.
Не, че имаме светци, ама така ще стигнем до всеки от нас, не ли?
Я си кажете под юрганя - светци ли сте?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #47 -: Септември 07, 2023, 21:08:27 »
Quote (selected)
не може заради наш Илия да пцуеме и Св. Илия
Не може и не трябва.
Обаче трябва да си споделяме и кривиците, да не ги замитаме под чергата.
Не беше само мед и масло.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #48 -: Септември 07, 2023, 21:10:35 »
Quote (selected)
Не беше само мед и масло.
Аз не знам такова място, ти?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #49 -: Септември 07, 2023, 21:12:37 »
Търся го!
 :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #50 -: Септември 07, 2023, 21:13:49 »
Търся го!
 :t0328:
Успех!
Диоген...абе наздраве! :t0328:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #51 -: Септември 07, 2023, 21:40:09 »
.....
.....
Кандидатствах в елитмана гимназия, бях 3-ти по успех и естествено ме писаха в елитната "А" паралелка.
На третия ден дойдоха в час и мен и още едно момче ни изкараха да се преместим в "Б" клас, на наше място докараха други двама момци от втората паралелка. Сина на шефа на летището и на шефа на ДСК, зер не могат да са в "Б" отбор.
Ще ме питаш ли дали двамата им татковци бяха АБФК или ще пропуснеш?
Та така, преки или наследствени привилегии.
Има ли значение?
.....
Преди 50+ години завърших елитна гимназия, елитни паралелки не е имало.
Разпределението беше на друг принцип - тъй като езиковите гимназии покриваха различните региони на страната, някои при нас беше решил в първите три паралелки за бъдат софиянци (не шопи), в четвъртата бяха приетите от югозападна България и онези, приети с приравнителен изпит (в случая завърнали се от немскиговорящите страни).

Повтарям - няма наследствени привилегии за децата на АБПФК освен цитираните две.
За сведение имаше три категории АБПФК, привилегиите се отнасяха само за първата категория (партизани и концлагеристи), но за наследниците на всички, което е най-малкото спорно.
Пак за сведение - т.н. предимство при кандидатстване по някои специалности беше твърде условно - представляваше отделно класиране на представилите бележка по буква "ж" извън кандидатствалите на общо основание, така както имаше отделни квоти за кандидати от определени региони или определени етноси.
Все още чакам Бъч да посоче барем една друга привилегия, благодаря.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #52 -: Септември 07, 2023, 21:52:31 »
Quote (selected)
Преди 50+ години
Говорим за различни периоди, при мен 40+.
Ако преди 50+ все още старите комунисти са били в силата си и са строявали домочадието, по мое време нещата бяха изтървани. Към властта бяха тръгнали тия които събориха системата от вътре, те не се пръкнаха за една нощ, много години преди това разяждаха държавата по малко, "но завинаги".
Чувал съм че е имало различни категории, не съм бил в обхвата, не съм се интересувал какво става в котилото.
1 милион членове на БКП, със семействата 2 милиона първокачествени хора, другите 7, други.
Както казвам и сега е така, само дето сме 6 милиона и около милион са "първокачествените" гербаджии и ППта.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #53 -: Септември 07, 2023, 22:12:55 »
Quote (selected)
Преди 50+ години
Говорим за различни периоди, при мен 40+.
Ако преди 50+ все още старите комунисти са били в силата си и са строявали домочадието, по мое време нещата бяха изтървани. Към властта бяха тръгнали тия които събориха системата от вътре, те не се пръкнаха за една нощ, много години преди това разяждаха държавата по малко, "но завинаги".
Чувал съм че е имало различни категории, не съм бил в обхвата, не съм се интересувал какво става в котилото.
1 милион членове на БКП, със семействата 2 милиона първокачествени хора, другите 7, други.
Както казвам и сега е така, само дето сме 6 милиона и около милион са "първокачествените" гербаджии и ППта.
Да,категориите са 7.Ваше право да си чешете клавиатурата за нещо за което сте чул,но не знаете.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #54 -: Септември 07, 2023, 22:18:16 »
Quote (selected)
Преди 50+ години
Говорим за различни периоди, при мен 40+.
Ако преди 50+ все още старите комунисти са били в силата си и са строявали домочадието, по мое време нещата бяха изтървани. Към властта бяха тръгнали тия които събориха системата от вътре, те не се пръкнаха за една нощ, много години преди това разяждаха държавата по малко, "но завинаги".
Чувал съм че е имало различни категории, не съм бил в обхвата, не съм се интересувал какво става в котилото.
1 милион членове на БКП, със семействата 2 милиона първокачествени хора, другите 7, други.
Както казвам и сега е така, само дето сме 6 милиона и около милион са "първокачествените" гербаджии и ППта.
Да,категориите са 7.Ваше право да си чешете клавиатурата за нещо за което сте чул,но не знаете.
Мислех си за 7 милиона "други" българи, ама щом само за категориите в котериите се вълнувате не мога да помогна.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 22:27:41 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #55 -: Септември 07, 2023, 22:34:10 »
Quote (selected)
Преди 50+ години
Говорим за различни периоди, при мен 40+.
Ако преди 50+ все още старите комунисти са били в силата си и са строявали домочадието, по мое време нещата бяха изтървани. Към властта бяха тръгнали тия които събориха системата от вътре, те не се пръкнаха за една нощ, много години преди това разяждаха държавата по малко, "но завинаги".
Чувал съм че е имало различни категории, не съм бил в обхвата, не съм се интересувал какво става в котилото.
1 милион членове на БКП, със семействата 2 милиона първокачествени хора, другите 7, други.
Както казвам и сега е така, само дето сме 6 милиона и около милион са "първокачествените" гербаджии и ППта.
Да,категориите са 7.Ваше право да си чешете клавиатурата за нещо за което сте чул,но не знаете.
Мислех си за 7 милиона "други" българи, ама щом само за категориите се вълнувате не мога да помогна.
Не се вълнувам за категориите,вече знаете колко били,попитахте,отговорих ви.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #56 -: Септември 07, 2023, 22:37:15 »
Quote (selected)
Чувал съм че е имало различни категории, не съм бил в обхвата, не съм се интересувал какво става в котилото.
Пак си го прочетох да не бъркам нещо.
Не виждам въпрос.
Ако тогава не съм се интересувал каква е вероятността сега да не мога да спя от мъка че не знам на колко категории са се делили?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #57 -: Септември 07, 2023, 22:48:31 »
Quote (selected)
Чувал съм че е имало различни категории, не съм бил в обхвата, не съм се интересувал какво става в котилото.
Пак си го прочетох да не бъркам нещо.
Не виждам въпрос.
Ако тогава не съм се интересувал каква е вероятността сега да не мога да спя от мъка че не знам на колко категории са се делили?
Ами аз това се чудя защо пишете за нещо което не знаете и не сте се интересувал,хайде и да не сте задавал въпрос, получихте информация.
« Последна редакция: Септември 07, 2023, 22:54:39 от Accipiter »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #58 -: Септември 07, 2023, 23:20:47 »
Напротив!
Много ме интересува, но избягахме от същината.
Тезата ми беше че каквото е било преди е и сега.
Преди 2 М избрани, сега 1 М а останалите да подсмърчат покрай софрата.
Попътно научих че предишният "елит" е имал 7 нива, няма лошо ще мога да понеса това знание.
Ако сега науча че ППДБ имат N на брой категории това с нищо няма да ме натовари, но няма и да ме накара да ги харесам.
Има една нашенска приказка че прекален светец и на Бог не е мил.
Не бяха ангелчета предишните ( не че аз съм Бог  :))) ).
И тия не са, даже повече ги приравнявам на дяволчета.
Имаше и недобри, направо лоши неща по соца.
Имаше и добри и те бяха повече.
Например бях по-млад и по-влюбен.
Сега съм по-стар и повече загубен от колкото влюбен.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: За милионерите, привилегиите и активните борци …
« Отговор #59 -: Септември 07, 2023, 23:24:02 »
 :t0328:
Напротив!
Много ме интересува, но избягахме от същината.
Тезата ми беше че каквото е било преди е и сега.
Преди 2 М избрани, сега 1 М а останалите да подсмърчат покрай софрата.
Попътно научих че предишният "елит" е имал 7 нива, няма лошо ще мога да понеса това знание.
Ако сега науча че ППДБ имат N на брой категории това с нищо няма да ме натовари, но няма и да ме накара да ги харесам.
Има една нашенска приказка че прекален светец и на Бог не е мил.
Не бяха ангелчета предишните ( не че аз съм Бог  :))) ).
И тия не са, даже повече ги приравнявам на дяволчета.
Имаше и недобри, направо лоши неща по соца.
Имаше и добри и те бяха повече.
Например бях по-млад и по-влюбен.
Сега съм по-стар и повече загубен от колкото влюбен.
:t0328: