Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 16:14:16

Автор Тема: Непосилната лекота на битието  (Прочетена 24090 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Непосилната лекота на битието
« -: Октомври 31, 2018, 08:36:06 »
много рядко препоствам текстове, но сега искам да го направя
текстът е на Радина Ралчева от социалните мрежи, по повод убийството на 24-годишната Дари и детето й
Quote (selected)
“Значи можете да крещите нон стоп против майките на деца с увреждания, против ИК, против Северин, циганите, арабите, евреите, помаците, турците, бежанците, либералите, гейовете, лудите, възрастните и т.н, можете да пребивате бездомници и клошари, можете да мъчите животни, можете да клеймите всеки различен от тъпия ви стереотип, можете да сте “велики” борци за националното, православното, традициите, можете да разкъсвате всеки мислещ прогресивно и извън схемите, можете да обличате носии, да друсате хора като малоумни на произволни места, можете да правите бдения да запазване на семейните ценности, да организирате ракиени контрапротести, да громите еврогейството, да организирате групови кръщанета, сватби и т.н, да размахвате знамена и татуировки на национални герои, с които нямате дори една допирна точка, можете да обвинявате всички и всичко за собствената си безпомощност и неудовлетвореност, можете да псувате ощетените и да ритате слабите, можете да чертаете разделителни линии и да вдигате стени от омраза и агресия. Това можете.

А сега сте тихи. Мнооого тихи.

Ето ви го. Убиец. На жена си, на невръстното си дете, на себе си.

Точно във вашия калъп е. Бял, българин, левент, патриот, православен, навлечен в носия и посаден в църква, представящ традицонните български ценности и семейство.
Тихи сте. Не ви чуваааааам.”


ето и един линк със статистика на убийствата през тази година, също публикуван от Радина Ралчева
https://docs.google.com/document/d/123cOl3uFuK1ci4yHxxLLtzq54putaXQnDfAL0Gzluz0/mobilebasic?fbclid=IwAR2ijEUEvJqZ2LK4_lF2bpplMkICrHGKUl6Gse2b8HbhYxdkJJeh4eAnB5I

 до много голяма степен, извън екзалтацията, споделям текста, много пъти опитах да опровергавам крайностите на патриотите, критикуващите Истанбулската конвенция, Me too, етс, опитах да кажа, че всичко това не е женска прищявка, че има причини, но не успях
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 08:38:40 от Lillian »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #1 -: Октомври 31, 2018, 09:09:26 »
много рядко препоствам текстове, но сега искам да го направя
до много голяма степен, извън екзалтацията, споделям текста, много пъти опитах да опровергавам крайностите на патриотите, критикуващите Истанбулската конвенция, Me too, етс, опитах да кажа, че всичко това не е женска прищявка, че има причини, но не успях

Причини има, но именно екзалтацията (по-точната дума е истерията) и преекспонирането на темите води до тяхното обезличаване.

Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

Между другото, преди 40 години този най-вероятно щеше да получи смъртна присъда. Сега какво ще получи, ще посмееш ли да кажеш?
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #2 -: Октомври 31, 2018, 09:42:01 »
Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

Между другото, преди 40 години този най-вероятно щеше да получи смъртна присъда. Сега какво ще получи, ще посмееш ли да кажеш?

какво общо има разпадът на съдебната система с цариградската конвенция?

това, на което лиляна обръща внимание, според мен е абсолютно фалшивият "патриотизъм", който, казано вкратце, има за цел да канализира недоволството от администрацията, която не се справя блестящо, към други субекти - джендъри, мигранти и квот се сетите.
и тва работи с успех над 80%, което е показателно.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #3 -: Октомври 31, 2018, 09:44:03 »


Quote (selected)
Причини има, но именно екзалтацията (по-точната дума е истерията) и преекспонирането на темите води до тяхното обезличаване.

Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

благодаря ти за съвета, но е много странно ,че предлагаш да открия друга тема, на мястото на тази
тази не ти харесва, или нещо те тревожи?
не, не искам да обсъждаме само ИК, ако за някой е важно, нека обсъждаме защо са убити 22 жени в Бг тази година
да обсъдим причините, манталитета, нагласите на обществото, за което е важно най-вече дали убиецът е циганин, може и ИК, може и истерията, с която обозначаваме основно женските преживявания

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #4 -: Октомври 31, 2018, 11:02:50 »
Лилиан, аз бих ти сложила лайк за цитата, но ме озадачава, че си го избрала, въпреки кавгаджийския му тон, каквито съм забелязвала, че не понасяш.
Даже щях да те питам дали не си везни, като една моя близка роднина, която абсолютно игнорира всичко, което е произнесено на по-високи октави и децибели, каквото и да е.  :)
Съгласна съм с тезата на цитата, но можеше да се избегне ключовото "Ей, вижте се бе, бели и православни българи, на какво приличате!", което действа мобилизиращо за ответни крайности, вместо за нормален разговор.


Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #5 -: Октомври 31, 2018, 11:16:37 »

Бял, българин, левент, патриот, православен, навлечен в носия и посаден в църква, представящ традицонните български ценности и семейство.
Тихи сте. Не ви чуваааааам.”
А трябва ли да викам?!?
Според неколцина психиатри, които чух,  убиецът не е бял, българин, левент, патриот, православен, а е болен човек.
И ако е така, няма никакво значение дали е намазан емигрант от Афганистан или  "навлечен в носия и посаден в църква" левент българин.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 11:48:54 от Bacho Кольо »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #6 -: Октомври 31, 2018, 11:25:37 »


Quote (selected)
Причини има, но именно екзалтацията (по-точната дума е истерията) и преекспонирането на темите води до тяхното обезличаване.

Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

благодаря ти за съвета, но е много странно, че предлагаш да открия друга тема, на мястото на тази

тази не ти харесва, или нещо те тревожи?

не, не искам да обсъждаме само ИК, ако за някой е важно, нека обсъждаме защо са убити 22 жени в Бг тази година
да обсъдим причините, манталитета, нагласите на обществото, за което е важно най-вече дали убиецът е циганин, може и ИК, може и истерията, с която обозначаваме основно женските преживявания

Нито ме тревожи, нито не ми харесва.

С обсъждане (по-скоро с празни приказки) няма да се постигне нищо, също така няма да се постигне и с приемане на документи от рода на Цариградската конференция.

PS А защо според теб за убити 22 жени в България тази година? Ще правим ли количествен и сравнителен анализ? Защото цитатът, така както е написан го приемам изключително лично. Да се научи да се изразява жената, тогава мога да дискутирам с нея.

И аргумента, че не е виновна, че аз съм се разпознал в цитата, не е валиден и не се приема.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 11:33:59 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #7 -: Октомври 31, 2018, 11:28:58 »
Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

Между другото, преди 40 години този най-вероятно щеше да получи смъртна присъда. Сега какво ще получи, ще посмееш ли да кажеш?

какво общо има разпадът на съдебната система с цариградската конвенция?

това, на което лиляна обръща внимание, според мен е абсолютно фалшивият "патриотизъм", който, казано вкратце, има за цел да канализира недоволството от администрацията, която не се справя блестящо, към други субекти - джендъри, мигранти и квот се сетите.
и тва работи с успех над 80%, което е показателно.

Нищо общо няма между двете неща.

Общото е между убийството на майката с детето и разпада на съдебната система. Цариградската конвенция е само илюстрация.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #8 -: Октомври 31, 2018, 11:37:46 »
Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

Между другото, преди 40 години този най-вероятно щеше да получи смъртна присъда. Сега какво ще получи, ще посмееш ли да кажеш?

какво общо има разпадът на съдебната система с цариградската конвенция?

това, на което лиляна обръща внимание, според мен е абсолютно фалшивият "патриотизъм", който, казано вкратце, има за цел да канализира недоволството от администрацията, която не се справя блестящо, към други субекти - джендъри, мигранти и квот се сетите.
и тва работи с успех над 80%, което е показателно.

Нищо общо няма между двете неща.

Общото е между убийството на майката с детето и разпада на съдебната система. Цариградската конвенция е само илюстрация.

ок, в твоя пример вероятно даваш цк за илюстрация. но съдебната система не се е разпаднала заради цк, тва е процес от близо 30 години...

проблемът е и другаде - неща като цк се използват, за да се отклони вниманието от други, доста по-важни въпроси, разпадът на съдебната система и липсата на превенция срещу престъпността са едни от тях.

на финала почти всеки има мнение относно цк, но малцина са тези, които имат мнение относно какво трябва да се случи по проблеми като домашно насилие, битова престъпност, ранна диагностика на психични отколонения и т.н.
и вместо да се говори за това, се говори колко лоша била ик и как щяла да ни разруши българщината.




Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #9 -: Октомври 31, 2018, 11:55:06 »
Quote (selected)
PS А защо според теб за убити 22 жени в България тази година? Ще правим ли количествен и сравнителен анализ? Защото цитатът, така както е написан го приемам изключително лично. Да се научи да се изразява жената, тогава мога да дискутирам с нея.

предположих, че го възприемаш лично...

и не - аз нямам нито един отговор, защо са убити 22 жени
нито пък някакъв отговор, защо това е останало почти неизвестно
не знам причините за сегашния манталитет на хората
не приемам, че промяната на обществения строй  е причината, защото десетина години след 89-а , нямаше и следа от добрия нрав, от възпитанието, от благоприличието
крехката глазура се напука
дори не вярвам, че "системата"/понякога със системата обозначаваме хаоса/ е причината, за разпада на десетки години натрупвания от училище, семейство,църква
не вярвам и че проблемът е в сегашното управление - да, знам, че в Бг  малките престъпници ги лови Б.Борисов, а големите стават премиери
но как става това- кой е избирателят? защо престъпното минало не е укоримо, а е код за принадлежност на момче от народа?

има много дребни белези, които оставяме незабелязани, много неща ,които не ни стъписват вече, мярката ни за добро е много "над", много глобална
но затова по -късно
кажи и ти, извън личното?

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #10 -: Октомври 31, 2018, 11:56:02 »
Не знам дали е болен точно този или обществото ни е болно, а този е просто един средностатистически негов член.
Щото!
Този може и да е православен, може и да е ерзац, може да е всякакъв, но като един от многото в обществото ни да изглежда съвсем нормално, докато не се "изяви".
И ако този е издивял, то какво да кажем за деца които се убиват или пребиват в училище, и то на все по ниска възраст.
 Те защо, а?
Те от какво са издивели?
Ами вероятно така ги възпитават техните родители, които вече средностатистически са издивели.
Или така гледат от улицата, така ги възпитава улицата, която със сигурност е издивяла.
И така до край! До всеки! Започвайки още от съвсем крехка възраст, когато едва едва започва да разбира човечето какво става около него!
И продължава така нататък до сега, включително и сега!
На улицата става при шофиране, при качване в автобуса, при слизане, при пререждане, при всеки момент от животеца ни.
Всичко! Всичко вече е насочено към това да се оправяме сами, да бъдем ярки индивидуалисти, да бием!!!, /побеждаваме е изключена като термин/, кеф е да нагрухаш някой "като маче у дерек", да го смажеш "като влак цинкова кофа", мачото е идол, ако е тъп - още повече, ако си "буца" - важиш, ако си с очила - "у леву", най добре да си маймуна, а в по високите етажи на това маймунско общество - с бухалка.
Това е за подражание от невръстна възраст. По нататък - ако не влизаш "в зала", си мухлю, ако не си дос с местния бабаит си игнорант, ако не можеш да напредваш с лакти - лузър, ако проявиш човещина - мекотело /освен ако няма камери наблизо и не си правиш ПР/, ако не преш да подлизурстваш на силния на момента - изкопаемо и т.н.
Може ли в такова общество да живеят и просперират нормални индивиди?
Мисля - не!
Пресилвам ли?
Едва ли, да не би да не сте свидетели на нонстоп насилия навсякъде и във всяка възраст, пол, занятие?
Ами така е драги съграждани, започваме вече да си сърбаме попарата!
И ще си я изсърбаме до дъно! До най лютото! Най "доброто" все още предстои! Сами си го дробихме, лежерно гледайки как покрай нас върви мутризацията, но нали "не ни касаеше"? Интересно ни беше, важно бе само и само да нашокаме канчето на опонента, нали?
Нашокахте го!
Сега идва ред на вашето!
Свиквайте и не рИвети!
https://www.youtube.com/watch?v=ELX_CqveATU
Гледали сте го това, нали?
Осъзнахте ли го?
Нещо променихте ли?
Не?
Извод някакъв?
Пак не?
Е, да ви е сладко!
 :m1708:
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 12:01:18 от Old_BG »
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #11 -: Октомври 31, 2018, 11:58:45 »
Quote (selected)
Banshee

Лилиан, аз бих ти сложила лайк за цитата, но ме озадачава, че си го избрала, въпреки кавгаджийския му тон, каквито съм забелязвала, че не понасяш.

овен съм, Банши, нали разбираш сложната разлика 8)

винаги обаче съм готова да извикам, пред смъртта , винаги ме стъписва, тонът не ми е важен

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #12 -: Октомври 31, 2018, 12:02:13 »
Quote (selected)
Според неколцина психиатри, които чух,  убиецът не е бял, българин, левент, патриот, православен, а е болен човек.

очаквах това, но дали имаш отговор, защо този болен човек възприе този манталитет - шевиците, църквата, знамето, охранителна служба, оръжието и убийството
а не отиде да раздаде имуществото си на бедните, примерно?

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #13 -: Октомври 31, 2018, 12:04:54 »
Сега гледам как неккъф психолог дудне, че агресията така се изявявала, че жестокостта била импулсивна, въобще много научно ми обяснява кое как било, ама защо?
Аааа!
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #14 -: Октомври 31, 2018, 12:08:22 »
лилиан,

този цитат не предразполага към нормална дискусия, напротив, тва е влизане с бутонките /нещо като стила на пъстрия или от време на време сгугню оттатъка/. накратко - кретенизъм.

от мен - толкоз.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #15 -: Октомври 31, 2018, 12:09:32 »
Ако настояваш, направи тема за Цариградската конвенция и да видим дали ще се получи дискусия там.

Между другото, преди 40 години този най-вероятно щеше да получи смъртна присъда. Сега какво ще получи, ще посмееш ли да кажеш?

какво общо има разпадът на съдебната система с цариградската конвенция?

това, на което лиляна обръща внимание, според мен е абсолютно фалшивият "патриотизъм", който, казано вкратце, има за цел да канализира недоволството от администрацията, която не се справя блестящо, към други субекти - джендъри, мигранти и квот се сетите.
и тва работи с успех над 80%, което е показателно.

Нищо общо няма между двете неща.

Общото е между убийството на майката с детето и разпада на съдебната система. Цариградската конвенция е само илюстрация.

ок, в твоя пример вероятно даваш цк за илюстрация. но съдебната система не се е разпаднала заради цк, тва е процес от близо 30 години...

Не съм казал и няма да кажа, че съдебната система се е разпаднала заради Цариградската конвенция. По-скоро е обратното — и заради разпада на съдебната система (не само в България) се е появила тази конвенция. И заради този разпад този човек няма да си получи заслуженото наказание (стига наистина да не е болен).

Quote (selected)
проблемът е и другаде - неща като цк се използват, за да се отклони вниманието от други, доста по-важни въпроси, разпадът на съдебната система и липсата на превенция срещу престъпността са едни от тях.

Така е, но това не е от вчера. Бих казал, че се появи малко след идването на демокрацията у нас. Нали помниш мантрите, с които се облъчваше народа?

Quote (selected)
на финала почти всеки има мнение относно цк, но малцина са тези, които имат мнение относно какво трябва да се случи по проблеми като домашно насилие, битова престъпност, ранна диагностика на психични отколонения и т.н.

Ами най-вече политическият ни „елит“ би трябвало да има мнение за това и да го претвори в съответните политики — за образование на хората, за превенция на престъпността, за профилактика на различни болести etc. Нали се сещаш какво ще ти отговорят те за тези неща?

Quote (selected)
и вместо да се говори за това, се говори колко лоша била ик и как щяла да ни разруши българщината.

Надали ще разруши българщината, но че е недомислена и имаща скрити цели, за това нямам вече съмнения.
the lamers club honourable member …

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #16 -: Октомври 31, 2018, 12:56:43 »
Quote (selected)
Всичко! Всичко вече е насочено към това да се оправяме сами, да бъдем ярки индивидуалисти, да бием!!!, /побеждаваме е изключена като термин/, кеф е да нагрухаш някой "като маче у дерек", да го смажеш "като влак цинкова кофа", мачото е идол, ако е тъп - още повече, ако си "буца" - важиш, ако си с очила - "у леву", най добре да си маймуна, а в по високите етажи на това маймунско общество - с бухалка.

прав си, има и едно почти незабелижимо даже медийно въздействие, отвъд ежеминутните убийства по всички тв канали
кога например стана възможно да се биеш с баща си за една вафла?
да изсипеш кафето си в полата на леля си , за да я убедиш че не живее втози век и не може да пере?
и какво ли още не в рекламите, пропагандиращи самоубийственото свръхпотребление
и ако за убийствата винаги казваме на децата си не!, тези фини детайли дори не ги забелязваме, а децата не могат да се сетят ,че е нередно
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 13:15:11 от Lillian »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #17 -: Октомври 31, 2018, 13:12:27 »
 
Quote (selected)
onzi
 Днес в 12:08:22 »
Цитат
лилиан,

този цитат не предразполага към нормална дискусия, напротив, тва е влизане с бутонките /нещо като стила на пъстрия или от време на време сгугню оттатъка/. накратко - кретенизъм.
няма проблем, предполагам е лично и за теб

но , извини ме, от теб ще взема повод за следващото
друг аспект на ужаса - преди време, чух Карбовски да съветва един от гостите си
"ама ти наби ли я, жена се възпитава с бой"
21ви век е, мислех,че това отдавна сме го минали, обаче...
по две жени на месец са убивани тази година, защото не са угодни на някои мъже
не знам колко други са били "оправяни" с бой, насилие, жената е е често "оправяна", толкова  повреден механизъм
има ли обаче подобна дискусия в общество  - няма според мен, не и сериозна
напротив - помня почти всички дискусии за насилени жени - тезата е, че те лъжат, виновни са и си го търсят, ще ги припомня конкретно, ако се наложи
и още - дори световната дискусия Me too е абсолютно отречена в Бг, осмята не само от мъжете ,но и от жените, не й е дадено и най-малко право, всяко основание е отречено
а аз съм сигурна,че има основание

Чок觧

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #18 -: Октомври 31, 2018, 14:16:07 »
Много е тъпо "да се сетиш" , че някой те е обарвал преди 20-30 и 40 години  , когато този мъж е станал известен политик , артист , бизнесмен въобще публична личност и да тръгнеш да го правиш за резил , да му съсипваш кариерата , семейството и бъдещето !  My Too  е такава феминистка изродщина !
 А ако обърнем другата страна - колко жени са изнудвали богати и заможни мъже с една едничка цел - да забогатеят ??? Списъкът им край няма ! И са знаели , че са семейни и въпреки това са се натискали за да изкопчат някой и друг милион !
***
22 жени убити ! А колко мъже са убити за това време ? А жените от българи ли са убити всичките , та ми пускате тази статистика ? А всичките мъже -убийци ли са били патриоти в народна носия ??? Много гнусна манипулация на тая мърла Радина или каквато и да била ! И защо да сме тихи ? Ако тя е глуха - проблема си е нейн ! Във Фейсбук върви подписка за възстановяване на смъртното наказание и то специално заради него !
И още нещо -това не са всичките убийства и убийства на жени - по селата има стотици убити възрастни жени , които просто не са влезли в статистиката , защото са от "неизвестен извършител" Всъщност , известен , но ако всички се осъдят , ГЕРБ ще остане без цигански електорат !
И пак още нещо - ако убиецът е българин , то той е или наркоман , или алкохолик , или психично болен , но не е нормален човек в повечето от случаите .
 Докато при циганите често са "съвсем нормални" , но събрали се на "глутница" , нямат никакви задръжки и вършат всевъзможни зверства ! За тях , човешкият живот не струва нищо ! Казвам го като човек , принуден две години да живее между цигани легло до легло !

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #19 -: Октомври 31, 2018, 14:26:41 »
Quote (selected)
22 жени убити ! А колко мъже са убити за това време ? А жените от българи ли са убити всичките , та ми пускате тази статистика ? А всичките мъже -убийци ли са били патриоти в народна носия ??? Много гнусна манипулация на тая мърла Радина или каквато и да била !
да бе, верно. лилиан, а ти преди да го пуснеш този пасквил сети ли се да го провериш дали не е фалшивка? откъде точно дойде числото 22?

ето ти статистиката на мвр - цък. намери, ако обичаш, откъде идва числото 22.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #20 -: Октомври 31, 2018, 14:34:44 »
Quote (selected)
не приемам, че промяната на обществения строй  е причината, защото десетина години след 89-а , нямаше и следа от добрия нрав, от възпитанието, от благоприличието
крехката глазура се напука

Май точно така става напукването на крехката глазура на цивилизоваността - ужасно бързо, както е описано в "Повелителя на мухите" на Уилям Голдинг.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #21 -: Октомври 31, 2018, 14:42:38 »
Оу, някаква дамичка с истеричен начин на писане не била чувала. Какво точно търси да чуе - същите истерични вопли? Защо?
Обяснението отдавна съществува, никой не е открил топлата вода, като е рекъл, че няма национална идея. Вместо нея има на парче патриотизъм, в голяма доза патриотарстване за лична полза (виж последните картинки на военния министър със "силяха") и сигурно, все по-бързо затъване в блатото.

Соцпропагандата може и да не е била връо на сладоледо, но даваше някаква еднонаправленост на усилията, целеустременост (пък била тя и към измислена, недостижима цел), чувство за единство на масите. Дойде пропагандата на силната ръка, на "всичко, което не е забранено, е позволено" и се почна пропукването.

Дето вика Олди, лично е дробено, защо сега таквиз сълзи.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #22 -: Октомври 31, 2018, 14:47:34 »
Quote (selected)
Активен onzi
Re: Непосилната лекота на битието

да бе, верно. лилиан, а ти преди да го пуснеш този пасквил сети ли се да го провериш дали не е фалшивка? откъде точно дойде числото 22?
в този ред на мисли, защо не попиташ Чоки за броя на "стотиците убити" жени по селата?
само се шегувам, разбира се
ако ти се занимава, проучи случаите описани и Ралчева и може да я оспориш
но... проблемът не е в това, дали са 32 или 18, проблемът е ,че дори не искате да се приближите към същността на случващото се
на мен и от девет дола на МВР вода да ми носите, няма да ме убедите в друго
то и няма смисъл, какво аз мисля е ясно, пиша го тук, важно е какво мислите вие
защо заобикаляте темата с несъществени аргументи?
какво ви стряска - бял? патриот? християнин? мъж?


Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #23 -: Октомври 31, 2018, 14:50:59 »
Quote (selected)
Дето вика Олди, лично е дробено, защо сега таквиз сълзи.
Е, най-малкото - за баланс. Не бива да се реве само на един тон и на едни гробища...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #24 -: Октомври 31, 2018, 14:52:52 »
Quote (selected)
на мен и от девет дола на МВР вода да ми носите, няма да ме убедите в друго
то и няма смисъл, какво аз мисля е ясно, пиша го тук, важно е какво мислите вие
виж сега, след като за теб е важно какво мислим ние като цяло и аз в частност, то бъди така добра да обърнеш внимание на това, което съм ти написал. а съм ти написал, че под този пасквил няма да дискутирам, защото е пасквил.

и междувременно ти зададох въпрос откъде си сигурна, че написалата въпросния пасквил не си играе с числата. ако си сигурна - кажи откъде. ако не си сигурна - що го цитираш това без проверка?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #25 -: Октомври 31, 2018, 14:53:46 »
Quote (selected)
Активен 67
....... Дойде пропагандата на силната ръка, на "всичко, което не е забранено, е позволено" и се почна пропукването.
убийството е забранено, драга 67, него обсъждаме

но може ли да ти кажа - точно отговори като твоя ме изненадват много
как така не си стресната от убийство на жена и малко дете? 
знаеш всичко? разбра какво става веднага? имаш отговорите?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #26 -: Октомври 31, 2018, 14:56:24 »

Quote (selected)
Неактивен Banshee
....
Дето вика Олди, лично е дробено, защо сега таквиз сълзи.
Е, най-малкото - за баланс. Не бива да се реве само на един тон и на едни гробища...

май е така, ако съм разбрала правилно

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #27 -: Октомври 31, 2018, 14:58:25 »
Quote (selected)
че под този пасквил няма да дискутирам, защото е пасквил.
да, добре

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #28 -: Октомври 31, 2018, 15:11:03 »
"но може ли да ти кажа - точно отговори като твоя ме изненадват много
как така не си стресната от убийство на жена и малко дете? 
знаеш всичко? разбра какво става веднага? имаш отговорите?"

За разлика от госпожа Радина аз не изразявам потреса си с вопли по адрес на вся и всьо.
Опитвам се да разбера мотивите - както на извършителя, така и на обществото, да видя рамката, в която е извършено убийството. Докато се вдига многодецибелен шум, който заглъхва като ехото от гръм, а след него не остава нищо - историята ще се повтаря отново и отново, не 22 пъти, а многократно по толкова.

Затова мисля, че е по-продуктивно вместо колективен плач и дране на ризи да се опитаме да видим откъде иде злото и как би могло да бъде предотвратено.

Ако става въпрос за единичен случай на случайно отключено психическо заболяване, да намерим защо човекът не е получил съответна помощ преди да стане белята. Не че не е имало знаци в дадения случай - бащата на младата жена неслучайно спял в апартамента й (ако са верни журналистическите писания), подаденото заявление за психически тормоз е било видяно от някого както при подаването, така и при обработката. Но никой не е реагирал. А става въпрос за човек с професия, която изисква носене на оръжие.

Може пък да става въпрос за напълно здрав индивид, който се поставя над закона и морала. Тогава следва ние като общество да си зададем въпроса доколко сме защитени от подобни индивиди - какви са правилата за даване на оръжие, за назначаване на длъжност, позволяваща саморазправа, дали конкретният индивид е давал признаци, че се мисли за Господ (предишни оплаквания от клиенти, да речем). Какви са очакванията за наказание от страна на индивида, т.е. каква е възпиращата роля на съдебната система и общественото порицание, ако все още има такова и то нещо значи.

Иначе речено от класика:
"По дявола, кажи, какво ще сториш?
Ще стенеш? Ще гладуваш? Ще се биеш?
Ще късаш дрехи и оцет ще пиеш?
Ще плачеш? Крокодили ще ядеш?
И аз ще го направя. Идваш тук
да цивриш! Да ме предизвикваш с туй,
че си готов да скачаш във гробове!
Ако заровят теб, и аз готов съм!
И щом със планини ще се хвалотрим,
то нека върху нас насипват пръст,
дорде могилата опърли теме
от огъня на пламенната зона
и стори планината Оса дребна
като брадавица! Щом искаш, можем
и ний да сме устати!"

« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 15:13:41 от 67 »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #29 -: Октомври 31, 2018, 15:28:04 »
аспект №3 на ужаса
шофьорът на такси,  принуден от убиеца да кара под дулото на пистолета му
слушах го днес по тв, никога, ама никога не бих коментирала реакцията на заплашен с оръжие човек, даже не искам да си представя ,как аз бих реагирала
но... слушах как този мъж обясняваше, че убиецът искал той да вземе детето и да го предаде в МВР, или да направи нещо подобно
ами, казваше той - ще ти гледам аз чуждо дете, ще се занимавам с чуждо дете, ами
не знам, какво е мислил в онзи момент, но различаването на доброто от злото, изискваше поне да не парадира с това, да запази благоприлично мълчание
бял? християнин? мъж?
кога, кога станахме такива?
опитах да разбера дали е подал сигнал в полицията, но не разбрах
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 15:31:03 от Lillian »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #30 -: Октомври 31, 2018, 15:38:53 »
Значи, у убиеца все още са били здрави поне няколко логични връзки - сработило е нещо, което е давало шанс поне детето да бъде спасено. Но обществото, в което има чужди деца, не е сработило - може би стресът се е оказал по-силен от съпричастието, може би идеята за "чуждото" дете е спасителната сламка, за която шофьорът ще се хваща до края на дните си, вече знаейки резултата от бездействието си.
Трагично за всички - и няма нужда от Радинини вълнения, а от въпрос за спешната психологическа помощ в единия случай и неотложната психологическа помощ за цялото общество.

Чок觧

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #31 -: Октомври 31, 2018, 15:57:00 »
в този ред на мисли, защо не попиташ Чоки за броя на "стотиците убити" жени по селата?
само се шегувам, разбира се


Не се шегувай !Ако се разрови статистиката от 1989г до сега - може и до хиляда да се докарат ! Но обикновено в пресата се публикуват "знаковите" убийства , докато от битовите по селата никой не се интересува - пишат го "умрял" и толкова .

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #32 -: Октомври 31, 2018, 16:01:12 »
Quote (selected)
текстът е на Радина Ралчева
- Да, първо помислих, че не е. Виктор Лилов го препоства - поне така се разбира от ФБ-страницата му. Той самият бе кандидат кмет за София, бе водач на една по-особена партия поддържана и промотирана от Козяк и сама страстна поддръжница на Цариградската конвенция. После неговите съпартийци му спретнаха заговор, свалиха го и той напусна. Неговото лично сексуално предпочитание не пречи да е талантлив и да е успешен. Не е и моя работа да го съдя, въпреки, че точно тези девиации са извън кръга на поносимостта ми.

Сега, драга Лилиян, с характерните си убеждения решаваш да нададеш рев и сипеш упреци към мнозинството тук, само и само, че не е взело истерична позиция по този кошмарен случай! И да, има убито дете от баща му. Което не е нормално и което се случва понякога. Девиация уважаема, изродщина. Това е лотария, чивиите избиват понякога заради обстоятелствата. На по-слабите.

Въпросът ми №1 към теб щеше да бъде дали познаваш статистиките добре и дали не залиташ с цитата ти, този да е едностранчиво поднесен. На МИ ТУУ също ми понамирисва. Чоки ме изпревари да попита - а колко мъже са убити в този период? Колко са убитите при катастрофи - мъже, жени, деца? Колко са убитите поради причини че са засегнали корпопративни, политически, финансови интереси на КОТЕРИЯТА завладяла и управляваща България с покровителството на САЩ и пуделите им?! Тази докарала маса хора да излязат от релсите на нормалност и сринали се в бездната? Не знаеш, нали?

- В последният петък бях на погребението на Илия. Оня 32 год. млад мъж, издигнал се с труд, лична отговорност, с прекрасен характер (на погребението имаше поне 200 души, все млади хора - повечето, и мъжете, те плачеха горестно - открито). Той е бил убит по най-зверски начин с метални пръти. После полицията и бърза помощ, повикани, го откриват в безпомощно състояние и ...си отиват. Други хора ги викат пак, отнасят го в болницата и чак след 5 часа го оперират. Нямало престъпление (?!) - това МВР, ВМА излиза с декларация, че е убийство. Но до сега - нищо!!! Отговарял е в А1 за корпоративните клиенти и при определяне на определяне кой, коя фирма, ще грабне на А1 и на държавата поръчките... Клинг, клинг, звън - нещо да се е зародило сега в междуушията?... Мисла някаква?

Ще се сетите ли и за случаят в Русе. Жената е събирала материал за неслучилите се обезщетения за Хитрино, за една Банка на..., която е превела парите на една фирма замесена като главно-виновна, в неизвестна посока и неизпълняваща съдебно решение да даде сведения... Е, намери се и циганин, успяха спецовете от МВР да намерят. Даже и  по на два пъти да открият един и същи мобилен телефон на Жертвата...

Защо няма рев и сополи по тези два маркантни случай?!

Лилиян, знаеш ли колко жертви на седмица произвеждат любимите на либерастията "мигранти и т.нар. бежанци"?! В една от западните страни и в цялото ЕС? Хайде да ревем сега заедно и да сочим с пръсти... - Пардон, кого?

Ако сочим, трябва да сочим разрушителите на нац. държави, на "режимите" в тях, които повече или по-малко са се грижили за населението си. Но не, десетилетия Клоаката зад океана залива светът с отвратителната си "кОлтура", с помията на филми и серии - все нескончаем низ от убийства, престъпления, гадости и мръсотии в тях. Със зелената шума подкупиха, корумпираха, загниха където, какво можаха. Та и не спират... Тези от ТАМ отровиха света, отровиха поколенията, отровиха цели народи и не малко унищожиха.

Вие, ти и Лилов, ревете ли за тях, за тези безчет жертви? Сочите ли с пръсти истинските престъпници унищожили морал, етика, култура, човещина всред народите и в международните отношения, довели света на ръба на тоталното му унищожение?!

- Да знам и аз вярвам, че е така - едно невинно дете в повече, е нетърпима загуба. Защо обаче не ревете за унищожените от бомби и напалм деца, както и за неродени поради обстоятелствата съпътстващи живота ни...

...Какво ли се хабя, мога да ти напиша цяла Илиада, многотомник по-голям от трудовете на др. Живков (ауу, какъв лош пример...) за цялата гадост на битието ни. Но струва ли си?

- Индоктринираните не могат да схванат нюанси, да схванат цялото, те "скърбят" уж или скърбят избирателно. Виждат само това което им трябва за да подострят значимостта си и подчертаят важността на "тезите" си - подобно на водните кончета виждащи само обекта на апетита си. И да, колко е хубаво да имаме чувството, че сме "изпълнили" някакъв наш, избран за важен, дълг или каквото и да е там друго...

Важното е да се вдига шум!

...и да сочим с пръстетата насам-нататък.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 16:11:36 от Eisblock »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #33 -: Октомври 31, 2018, 16:17:08 »
аспект 4 на ужаса - не е неочакван за мен
няма стъписване, няма съжаление, всички постове клонят към упрек на Радина Рачева
и на Лилиан с "характерните й убеждения" :image008:

обаче аспект 5 е все пак малко неочакван, дори за мен - "сега дай статистика и на убитите мъже!"
защо ви е? за да сме квит, да ни го върнете, да покажете,че сме си го заслужили?
Go Down Moses!

и да, текстът е на Радина Ралчева

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #34 -: Октомври 31, 2018, 16:29:43 »
Наистина, защо трагедията с жена да е по-трагична от трагедията с мъж?
Ако бяла православна матрона в риза с шевици беше застреляла съпруга си и общото им дете, това правеше ли нещата по-малко трагични?
Стъписва ме едно нещо - защо се търсят ефектите, а не причините за трагедията. Едно време на СМИ им било забранено да описват самоубийствата на "ефектни" места - именно с цел да не се повтарят от епигони, които търсят макар и посмъртна, макар и едноминутна, но известност. Докато журналистиката гони сензационното, а не търси мотивите зад него - повторенията са неизбежни. Каквото и да пише и иска да чуе госпожа Ралчева.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 16:34:32 от 67 »

Чок觧

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #35 -: Октомври 31, 2018, 16:32:37 »
аспект 4 на ужаса - не е неочакван за мен
няма стъписване, няма съжаление, всички постове клонят към упрек на Радина Рачева
и на Лилиан с "характерните й убеждения" :image008:

обаче аспект 5 е все пак малко неочакван, дори за мен - "сега дай статистика и на убитите мъже!"
защо ви е? за да сме квит, да ни го върнете, да покажете,че сме си го заслужили?
Go Down Moses!

и да, текстът е на Радина Ралчева
Всички постове клонят към упрек на Радина , защото го е написала тенденциозно и тъпо ! Защото изкарва едва ли не мъжете , държащи на националните традиции зверове и убийци !
Защото ЛЪЖЕ , че за предишните убийства сме "крещяли" , а за тово сме "тихи" ! Не сме тихи ! Искаме смъртното наказание да се върне ИМЕННО заради тоя случай - тя къде е спала и не е видяла това - не знам !
Но , ние искаме и да разберем мотивите , цялата картина на историята , защото емоцията не е добър съветник ! Защото ако това беше твоят брат и някаква го разиграваше и правеше на маймуна - ти щеше да бъдеш тихата и в ужас , че могат да осъдят брат ти на смърт , заради истеричните крясъци на Радина и такива като нея !


Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #36 -: Октомври 31, 2018, 16:39:51 »
"и не - аз нямам нито един отговор, защо са убити 22 жени"

   Според мен, госпожа Ралева :aplause: любезно ни е предоставила списък на убитите жени, именно за да видим причините и намерим отговорите." Патреотизъм" гаче не видях.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #37 -: Октомври 31, 2018, 16:45:04 »
Не, от моя страна няма укор към убежденията на Лилиан, защото тя е цивилизован и стремящ се към обективност участник, но в стила на самият фейсбукски пост е заложена предпоставката за отхвърляне и тя сработва. Можеше по-... човешки и неспекулативно. Ако целта е била разумен разговор, а не конфронтация, за сметка на жертвата.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 16:48:17 от Banshee »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #38 -: Октомври 31, 2018, 16:45:15 »
Quote (selected)
Активен 67
Jr. Member
**
Наистина, защо трагедията с жена да е по-трагична от трагедията с мъж?
Ако бяла православна матрона в риза с шевици беше застреляла съпруга си и общото им дете, това правеше ли нещата по-малко трагични?

не е по-трагична, но сега обсъждаме такъв случай, на жена убита от мъж и на още 22 такива/ авторката е дала източник за всеки от тях/
можем да обсъдим и убитите мъже, разликата,ще е само в това, че повечето са убити от мъже също
причините ще са различни - очаквам да ме разбереш, като видиш това изречение
 
Quote (selected)
Но , ние искаме и да разберем мотивите , цялата картина на историята , защото емоцията не е добър съветник ! Защото ако това беше твоят брат и някаква го разиграваше и правеше на маймуна - ти щеше да бъдеш тихата и в ужас , че могат да осъдят брат ти на смърт , заради истеричните крясъци на Радина и такива като нея !
 

заслужила си го е, нали разбираш, тази убита проклетница!!!

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #39 -: Октомври 31, 2018, 16:56:42 »
"заслужила си го е, нали разбираш, тази убита проклетница!!!"
Докато това е стилът на обсъждането, резултатът ще бъде като при действието.

Едно убийство никога не е без връзки с обществото - нито жертвата, нито убиецът са били на необитаем остров. Обаче обществото ще се измъкне по терлици, като повика малко в стил "Ралчева" и не се загледа в себе си. Защото без участието на обществото, убийства не стават толкова често.

Обществото са родителите на двамата - нямало ли е кой да седне и да рече, сине, идете на почивка малко заедно, аз ще гледам принцесата, да олабите жилата! Или да рече, щерко, те и корабните въжета са дебели, ама ако се дерат връв по връв, скъсват се, пази му нервите малце!

Обществото е несъществуващата в картинката православна църква - с мъдростта на пастирите си, сред който не се е намерил един да изслуша болната душа. Вероятно на православната душа не й е дошло даже наум да отиде да търси помощ в църквата - обаче обвиненията в православие си остават у госпожа Ралчева.

Обществото са колегите на мъжа, сред който не се е намерил един да види, че той не е на себе си, да го дръпне настрани и да рече, иди говори с шефа/доктора/началника, да те пусне ден-два да се поразтушиш или да те прати в командировка да ти се охлади главата.

Обществото са полицаите, които са получили толкова нетипичната за българина заявка, че жена му го тормози. Дори само атипичността на този документ в мачо-настроена България би трябвало да светне като червена лампа, гарнирана със сирена, че той пищов носи по служба.


Обаче обществото го е немало никакво. Сега писъци, въх, какво стана.

Нищо неочаквано не е станало. Хроника на една предизвестена смърт, както се вика.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 16:59:22 от 67 »

Чок觧

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #40 -: Октомври 31, 2018, 16:59:59 »
заслужила си го е, нали разбираш, тази убита проклетница!!!

 Казах , че емоциите не са добър съветник ! Ти гледаш на случилото се като жена , аз гледам като мъж ! Имах приятел , който след като сам пожела да служи на границата(патриот) , след като създаде семейство и отиде да работи в Коми за повече пари и за да създаде добри условия на живот на семейството си - четиристаен апартамент , кола , пари , след психически тормоз от страна на жена му ,  запали апартамента и се самоуби ! За да не бъда голословен - Валентин Малчев , роден 1951г от Русе . Рядко тихо и работливо момче - имаше няколко професии - дърводелец , заварчик , шофьор на камион . Не си е убил жената и децата . Съученик и приятел .
Та хайде успокой топката , не винаги "нежната" половинка е по-слабата !
« Последна редакция: Януари 14, 2019, 12:18:20 от Чок觧 »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #41 -: Октомври 31, 2018, 17:07:11 »
много интересна тема стана
сега за да внеса нюанс, ще препоствам тук изводите на  самата Р.Ралчева за отзвука на текста си
Quote (selected)
Radina Ralcheva
16 часа ·

Брей, какво стана днес. Това не ми се беше случвало за всичките ми години във Facebook.
След поредния случай на убити жена и дете от съпруга/ бащата, можех да напиша ред-два, че това е трагедия и толкова. Обаче аз взех, че написах дълъг пост по този въпрос, тъй като дълбоко ме вълнува. Хубав, лош, мой пост, на моята стена, с моите изразни средства и по моя начин. И настанаха пунически войни. Без преувеличение. Отнякъде се появиха някакви профили, които не знаех, че съществуват и упорито започнаха да бълват потресаващи неща. Напълно бях същисана от това развитие. И имам някои изводи за споделяне. Не гарантирам, че ще ви харесат.

1. В България няма общество. Има фрагментирани групи от хора, които нямат съзнание за взаимовръзки, цялост, взаимодействие, съпричастност и др. обществени атрибути
2. В България няма средно положение, разговор, диалог, балансна точка. Или е Осанна, или е Разпни го
3. Много хора са неспособни да мислят отвъд буквалното. Просто приемат всичко абсолютно буквално. Има и хора, които също така или са неспособни да мислят, или пък са избрали да не мислят. Резултатите са едни и същи
4. Хората не правят разлика между аргументи и квалификации
5. Ако хората видят елемент от цялото, който им е близък, те се фиксират само върху него и изобщо забравят за цялото
6. Явно масово битува разбирането, че ако всички си мълчат за един проблем, проблем няма
7. Агресията масово е почти естествена реакция на всичко, с което хората не са съгласни

Вероятно и още изводи могат да се направят, обаче и тези стигат.
Е, без да искам днес направих дисекция на родината. И се очертаха безпощадни разделения. Накрая ме докладваха и постът ми беше свален. Но междувременно получих тонове заплахи, обиди и всякакви гадости по свой адрес, вкл. от хора, които са публични фигури.
На тези хора имам да кажа нещо. Всички имате право на мнение. Може да не ме понасяте. Може да ме смятате за всякаква. Обаче не може да ме обиждате и заплашвате. Аз не се държа така с вас. И вие не може да се държите така нито с мен, нито с който и да е произволно избран друг човек. Защото в нормална държава за такова поведение ще си имате неприятности с органите на реда. Но най-вече защото нормалните хора не правят така.
А, и още нещо. Не знам как ви го кажа, без да прозвучи пренебрежително, обаче с покруса ви известявам, че не ме вълнува какво мислите за мен. И не можете да ме уплашите. Всъщност агресията ви постига обратен ефект, а вие едва ли искате това.

И още някалко неща, докато сме на темата. При това убийство не става дума за изолиран случай, нито за изключение. Става дума за гигантски системен проблем, който е облечен едва ли не в недосегаемост заради криворазбрани норми, религия, патриотизъм, традиции и какви ли още не извинения. Става дума за гигантски провал на всички нива. Можете да блокирате постове, да хулите хората, които говорят директно за това и т.н, но това не променя реалността. И тя всеки път ще се връща с все по-брутални напомняния и трагедии.
Блокираният пост заживя свой живот, благодарение на десетки познати и непознати хора, които решиха да го споделят. Заради правото на глас. Някои не бяха съгласни с него, но го споделиха именно заради принципа. Много хора ми писаха добри думи. Много нови хора пожелаха да ми станат приятели. Благодаря от сърце на всички тях за океана от подкрепа. Искам да е ясно едно. Не ме вълнуват лайкове и популярност и никога не са ме вълнували. Винаги пиша само за неща, които ме интересуват лично. И само по собствено желание. Който и друг човек да е написал нещо по темата, е толкова важно, ако не и по-важно от моя пост. Дори да не ви харесва кой какво казва, мислете какво казва преди да скачате в крайности. Не знам тоталният антагонизъм някога да е решил дори и един проблем.
И последно - благодаря на всички, които ме обиждаха, хулеха и заплашваха. Просто ми показвате какво не искам да виждам и ми помагате да държа осевата линия.

А иначе за една жена и едно дете нищо от това вече няма значение. Поне да има поука в този ужас, ми се иска.



Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #42 -: Октомври 31, 2018, 17:11:38 »
много интересна тема стана
сега за да внеса нюанс, ще препоствам тук изводите на  самата Р.Ралчева за отзвука на текста си
Quote (selected)
Radina Ralcheva
16 часа ·

Брей, какво стана днес. Това не ми се беше случвало за всичките ми години във Facebook.
След поредния случай на убити жена и дете от съпруга/ бащата, можех да напиша ред-два, че това е трагедия и толкова. Обаче аз взех, че написах дълъг пост по този въпрос, тъй като дълбоко ме вълнува. Хубав, лош, мой пост, на моята стена, с моите изразни средства и по моя начин. И настанаха пунически войни. Без преувеличение. Отнякъде се появиха някакви профили, които не знаех, че съществуват и упорито започнаха да бълват потресаващи неща. Напълно бях същисана от това развитие. И имам някои изводи за споделяне. Не гарантирам, че ще ви харесат.

1. В България няма общество. Има фрагментирани групи от хора, които нямат съзнание за взаимовръзки, цялост, взаимодействие, съпричастност и др. обществени атрибути
2. В България няма средно положение, разговор, диалог, балансна точка. Или е Осанна, или е Разпни го
3. Много хора са неспособни да мислят отвъд буквалното. Просто приемат всичко абсолютно буквално. Има и хора, които също така или са неспособни да мислят, или пък са избрали да не мислят. Резултатите са едни и същи
4. Хората не правят разлика между аргументи и квалификации
5. Ако хората видят елемент от цялото, който им е близък, те се фиксират само върху него и изобщо забравят за цялото
6. Явно масово битува разбирането, че ако всички си мълчат за един проблем, проблем няма
7. Агресията масово е почти естествена реакция на всичко, с което хората не са съгласни

Вероятно и още изводи могат да се направят, обаче и тези стигат.
Е, без да искам днес направих дисекция на родината. И се очертаха безпощадни разделения. Накрая ме докладваха и постът ми беше свален. Но междувременно получих тонове заплахи, обиди и всякакви гадости по свой адрес, вкл. от хора, които са публични фигури.
На тези хора имам да кажа нещо. Всички имате право на мнение. Може да не ме понасяте. Може да ме смятате за всякаква. Обаче не може да ме обиждате и заплашвате. Аз не се държа така с вас. И вие не може да се държите така нито с мен, нито с който и да е произволно избран друг човек. Защото в нормална държава за такова поведение ще си имате неприятности с органите на реда. Но най-вече защото нормалните хора не правят така.
А, и още нещо. Не знам как ви го кажа, без да прозвучи пренебрежително, обаче с покруса ви известявам, че не ме вълнува какво мислите за мен. И не можете да ме уплашите. Всъщност агресията ви постига обратен ефект, а вие едва ли искате това.

И още някалко неща, докато сме на темата. При това убийство не става дума за изолиран случай, нито за изключение. Става дума за гигантски системен проблем, който е облечен едва ли не в недосегаемост заради криворазбрани норми, религия, патриотизъм, традиции и какви ли още не извинения. Става дума за гигантски провал на всички нива. Можете да блокирате постове, да хулите хората, които говорят директно за това и т.н, но това не променя реалността. И тя всеки път ще се връща с все по-брутални напомняния и трагедии.
Блокираният пост заживя свой живот, благодарение на десетки познати и непознати хора, които решиха да го споделят. Заради правото на глас. Някои не бяха съгласни с него, но го споделиха именно заради принципа. Много хора ми писаха добри думи. Много нови хора пожелаха да ми станат приятели. Благодаря от сърце на всички тях за океана от подкрепа. Искам да е ясно едно. Не ме вълнуват лайкове и популярност и никога не са ме вълнували. Винаги пиша само за неща, които ме интересуват лично. И само по собствено желание. Който и друг човек да е написал нещо по темата, е толкова важно, ако не и по-важно от моя пост. Дори да не ви харесва кой какво казва, мислете какво казва преди да скачате в крайности. Не знам тоталният антагонизъм някога да е решил дори и един проблем.
И последно - благодаря на всички, които ме обиждаха, хулеха и заплашваха. Просто ми показвате какво не искам да виждам и ми помагате да държа осевата линия.

А иначе за една жена и едно дете нищо от това вече няма значение. Поне да има поука в този ужас, ми се иска.



Ами ако сутрешното беше малце крайно, тва са си е в десетката.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #43 -: Октомври 31, 2018, 17:13:53 »
"сега за да внеса нюанс, ще препоствам тук изводите на  самата Р.Ралчева за отзвука на текста си"
Хм, аз не видях изводи. Няколко труизма не влизат в сметката, а и те са за отзвука от текста, а не за съществото на текста и проблема, описан в него.

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #44 -: Октомври 31, 2018, 17:22:23 »
Quote (selected)
няма стъписване, няма съжаление, всички постове клонят към упрек на Радина Рачева
Еее, не, не така, не преиначавай!
Поста на Радина е ясен - той е крясък на човек докаран до крайност. Нататък - безадресност!
Някой мълчал!Ами не е някой, мнозина са. От това не излиза, че всички мълчим, само Радина крещи.
Но така се получава от поста и.
Само че няма ли да се съгласиш, че разумния човек рядко крещи, поне защото се стреми да не дава прибързана изява на емоциите си.
Крещя уличната сган, пикаеща по паветата. И постигна своето. Всъщност какво постигна? Не е ли това - което имаме сега и се дъвчим тук?
И не е само сганта виновна. Имаше и "интелектуалци". Особено един съм запомнил - с лента на главата. Знаеш го и ти, нали? И крещя срещу кого? Срещу Пеевски, така ни обясняваше! Сетне Пеевски изчезна. После пак се появи, с още по сияен блясък!И зае още по впечатляваща позиция в обществото ни. Да си забелязала сега този "интелектуалец" да крещи? Осребри и замълча.Да протестира някой?
Разбирам крясъка на Радина, но какво всъщност ми предлага тя?
Да изляза сега аз да крещя?! Т.е. да бърша паветата от накъкането от онази сган и оня "интелектуалец"?
Не, благодаря! Предрекал съм, че сами ще си оближат след време паважа. Рано или късно. Натвореното от тази сган набира сили и започва и по тях да бие. Не само по стотиците бабички по селата, които ги "изписват" анблок като брак.Пространството на тази сган е ограничено и канибализма вътре е неминуем. Или сама ще се самоизяде, или ще предизвика най накрая реакцията на все още останалите тук там люде. А сред тях, нищо чудно да има и такива паважни ветерани като "интелектуалеца" когото споменавах. Дай Боже дето се вика!
А до тогава - ще гледам да оцелявам в джунглата в която ме закараха и ще се стремя да правя каквото мога за най близките си.
"Обществото" ли?
Ами когато го видя да тръгне да изритва тези, които същото това "общество" докара и които пък от своя страна ни таковаха таковата, включително и на "обществото", та тогава може и аз да излеза и да крещя.
След "обществото".
Бил съм му по напред, га ставаше дума да се строи.Да се дава от себе си. И не съм давал с крясъци, а на края на възможностите си.
Не го хареса това, което съм правил, новото общество и му тури кръст на всичко! И на доброто и на лошото. Отреди ми място встрани.
Съгласен!
Та това ми е личната позиция, ето - казах си я, казах си и в предния пост преди кой и защо, или поне както аз го виждам. Без крясък.
Ако не и е достатъчно на Радина - напреТ!
Първо - дамите!
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #45 -: Октомври 31, 2018, 17:32:07 »
А, докато съм се пънал да пиша и малко от малко картинката получила контури и смътно адресиране на причини и евентуални виновници.
Все още Путин остава в мрака, но пък трябва да отчитам, че не сме във форума на Сига!
п.с.

Quote (selected)
Активен Eisblock

    Jr. Member
    **
    Публикации: 67
    Karma: 2
    [applaud] [smite]
        Профил Ел. поща Лично съобщение (Активен)

Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #32 -: Дне[/quote

Ейс  :0006:
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 17:39:37 от Old_BG »
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Чок觧

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #46 -: Октомври 31, 2018, 17:43:40 »
Малко е странно за човек като нея - Директор „Обслужване на клиенти“ в CIVITAS :
Тя е от хората, които имат изключително остър език, не спестява истината и е болезнено откровена. Такава е и в следващите редове в рубриката ми ПР-те. Тя буквално съблича душата си и остава напълно истинска. Затова е и интересна. Тя е "луда" в най-добрия смисъл на думата и знам, че всяка комуникация с нея ми дава огромна енергия.
Радина Ралчева започва професионалното си развитие като консултант „Връзки с обществеността“ в Icona Communications, има 4-годишен опит като съветник „Връзки с обществеността“ на Globul, след което е била мениджър „Връзки с обществеността“ на веригата 2be, докато израства до управляващ директор на „Хохегер България“.
През 2009 г. година основава собствена компания – Go Green Communications, агенция, специализирана в областта на „зеления“ PR, която продължава да се развива успешно. В момента Радина ръководи офиса на CIVITAS България на позицията Директор „Обслужване на клиенти“.
Носител на специална грамота за принос към правозащитността и човешките права „Човек на годината” 2014. Член е на Международната PR асоциация (IPRA), на Управителния съвет на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО) и е съосновател и член на Управителния съвет на Асоциация „Качество на живота”. Председател е на БДВО за 2016 г.
,
да си прави такива неверни изводи :
1.По първа точка е налучкала ваксата
 2.По втора точка - В България има средно положение , просто тя не е попадала изглежда на такива хора .
3.По трета точка - това се отнася в значителна степен и за самата нея - не може да погледне нещата отстрани , като страничен наблюдател , а приема всичко едностранно , лично и с емоция !
4.По четвърта точка - Хората , поне тук правят разлика между аргументи и квалификации , затова искат първо да видят аргументите , а след това да квалифицират събитието ! Без емоции ! ;)
5.По пета точка - хората , включително и Вие , виждат нещата така , ние тук виждаме нещата в цялостната им същност и не бързаме да даваме оценки и да заклеймяваме нечий "псевдопатриотизъм" !
6.По шеста точка - тук се поставят проблеми , които често липсват в медиите . Това , че медиите премълчават и скриват много неща , не означава , че и хората премълчават и проблем няма . В Русе всеки ден хората се възмущават от замърсения въздух - но в медиите - ни звук или лъжат , че "всичко е в нормите" ! Има ли проблем или няма ?
7.Точка седма - неверен извод ! Ако имаше агресия , много от проблемите в България щяха да се решат и да бъдат решавани !  В Русе на протестите за мръсния въздух излизат 100 души от 80 хиляден град - това "агресия" ли е ? НЕ , това е пасивност и безхаберие драга !
И последно - не се правете на жертва - има стотици блокирани акаунти във Фейсбук - боклуци всякакви , но "приятелството" Ви с Капка Тодорова доста Ви смъква рейтинга ! :(
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 21:23:23 от Чок觧 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #47 -: Октомври 31, 2018, 18:30:37 »
много рядко препоствам текстове, но сега искам да го направя
текстът е на Радина Ралчева от социалните мрежи, по повод убийството на 24-годишната Дари и детето й
Quote (selected)
“...............................

А сега сте тихи. Мнооого тихи.

Ето ви го. Убиец. На жена си, на невръстното си дете, на себе си.

Точно във вашия калъп е. Бял, българин, левент, патриот, православен, навлечен в носия и посаден в църква, представящ традицонните български ценности и семейство.
Тихи сте. Не ви чуваааааам.”


Войнстваща феминиск му се вика на това плямпало.
Убити са двама човека, не деца, не жени.
Двама човека са згубили живота си.
Другото ефейк, тролене.....
Разделяй и владей.
Когато радинка се сети,че е човек и почне да се държи като такава, може и да укорява.
Дотогава да си пише във ФБ и д събира палчета от други безмозъчни.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #48 -: Ноември 01, 2018, 00:18:30 »
Удивително посредствен текст!
И да ни се представя това като някакъв образец за почтена реакция, тоест като предмет за подражание, с целия му бяс и удари напосоки към всичко, което авторката не харесва...
Просто не ми се коментира.
Мислех, че тук е дошла по-подбрана компания от тази, която дращи всекидневно във форума на "Сега".
 :i_sheepish:

Да не говорим, че да се ползва заглавието на прекрасната книга на Кундера в този контекст, е пълна профанация и подигравка с фината същност на романа.
« Последна редакция: Ноември 01, 2018, 00:31:03 от Туткалчев »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #49 -: Ноември 01, 2018, 00:27:04 »
Мислех, че тук е дошла по-подбрана компания от тази, която дращи всекидневно във форума на "Сега".
 :i_sheepish:

Може да бъдеш изненадан, но хората тук не са подбирани.
the lamers club honourable member …

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #50 -: Ноември 01, 2018, 00:29:17 »
Все пак прочети още веднъж изречението и тогава напиши своето.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #51 -: Ноември 01, 2018, 00:29:35 »
Нали знаеш, че за ЛГБТ-тата всеки хетеросексуален "Бял, левент, патриот, православен" е Враг.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #52 -: Ноември 01, 2018, 08:27:14 »
наистина интересна тема, за мен направо добавка към познанието
от агресията към един текст, през агресията лично към автора, включваща ровенето в биографията му,
агресията към цитиращия го/бяла, християнка, жена/, та чак до опит да се подбират хора и да се ограничи ползването на заглавия
за мен е много, много стряскащо това, очаквах, но не чак толкова, нови отговори обаче имам
за повечето от коментиращите - не знам, хора, вие си знаете...

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #53 -: Ноември 01, 2018, 08:59:04 »
  Добре че е "ровене в биографията" на авторката.

  Аз си мислех, че такива нелепици, откровени неистини, уж "задъхано провокативни", са написани от скучаеща домакиня.

  Но не, дамата е професионалистка в боравене с думите. И щом така безочливо е омешала лъжливи внушения с благи намерения, я подозирам, че целта е била самореклама..  :apology-1312:

Чок觧

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #54 -: Ноември 01, 2018, 09:20:08 »
наистина интересна тема, за мен направо добавка към познанието
от агресията към един текст, през агресията лично към автора, включваща ровенето в биографията му,
агресията към цитиращия го/бяла, християнка, жена/, та чак до опит да се подбират хора и да се ограничи ползването на заглавия
за мен е много, много стряскащо това, очаквах, но не чак толкова, нови отговори обаче имам
за повечето от коментиращите - не знам, хора, вие си знаете...

Ти май се опитваш да тролиш !
Нали за да коментирам някого , трябва да имам представа "с кого си имам работа" ??? Ако беше някоя изкукала пенсионерка със средно образование , щях да и напиша , че "пише глупости и да си взема редовно хапчетата" и повече нямаше да си губя времето с нея !
Но когато става дума за човек , занимаващ се с "пъблик рилейшън"(връзки с общественоста) , със собствена фирма и ред награди , свързани с работата ѝ , и пишеща в същото време манипулативни коментари - просто не мога да остана безразличен ! Защото тя манипулира или се опитва да манипулира обществото !!! Vance в предишния коментар ти го е казал много точно !
Но ти едно си знаеш - едно си баеш ! Никакво познание няма да получиш , защото си дефектно програмирана да възприемаш едностранно нещата !

Пешо

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #55 -: Ноември 01, 2018, 09:47:15 »
лилиан,

този цитат не предразполага към нормална дискусия, напротив, тва е влизане с бутонките /нещо като стила на пъстрия или от време на време сгугню оттатъка/. накратко - кретенизъм.

Присъединявам се към тази позиция. Това е обвинение, недопускащо коментар.

ПП. Погледнах тук-там и виждам, че г-жата живее в Берлин. Което ще рече, че всичките ѝ сведения, наблюдения и обобщения се базират единствено на медиите, най-вероятно - само на ФБ.
« Последна редакция: Ноември 01, 2018, 10:08:22 от Пешо »

Пешо

  • Гост
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #56 -: Ноември 01, 2018, 10:15:45 »
Quote (selected)
обаче аспект 5 е все пак малко неочакван, дори за мен - "сега дай статистика и на убитите мъже!"
защо ви е? за да сме квит, да ни го върнете, да покажете,че сме си го заслужили?
Не.
Това е, според мен, елементарна реципрочност към един феминистки коментар.

Шумотевицата около т.нар. "домашно насилие" е, впрочем, изключително сексистка, защото тотално пренебрегва психическия тормоз, който в преобладаващиата част от случаите се упражнява от жени върху мъже. И съвсем нерядко е причината мъжът да превърти и да изърши тежко престъпление (не че го оправдавам).

Нали още Чудомир е писал:
"краставица ако не горчи,
жена ако не гълчи
мъж ако не мълчи ..."


Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #57 -: Ноември 01, 2018, 10:49:45 »

Шумотевицата около т.нар. "домашно насилие" е, впрочем, изключително сексистка, защото тотално пренебрегва психическия тормоз, който в преобладаващиата част от случаите се упражнява от жени върху мъже. И съвсем нерядко е причината мъжът да превърти и да изърши тежко престъпление (не че го оправдавам).

Нали още Чудомир е писал:
"краставица ако не горчи,
жена ако не гълчи
мъж ако не мълчи ..."

Благодарим, че сподели.
А и след като Чудомир е писал нещо, няма как да не е вярно, не ли?

Някой друг с по-нормално семейство, м?


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #58 -: Ноември 01, 2018, 11:12:40 »
Quote (selected)
Някой друг с по-нормално семейство, м?
сепак точно тоз, дето го обсъждаме, е ходил да се оплаква от психически тормоз. факт. свързваш се с женското гълчене, не ли?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Непосилната лекота на битието
« Отговор #59 -: Ноември 01, 2018, 11:28:40 »
Quote (selected)
Някой друг с по-нормално семейство, м?
сепак точно тоз, дето го обсъждаме, е ходил да се оплаква от психически тормоз. факт. свързваш се с женското гълчене, не ли?

ми не ми е известна корелацията между женското гълчене, психическия тормоз и импулса за убиване (включително и на бебета).
някой чел ли е нещо по темата?
« Последна редакция: Ноември 01, 2018, 11:32:34 от SgtTroy »