Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 13:42:49

Автор Тема: Много лоша опера  (Прочетена 5705 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Много лоша опера
« -: Август 27, 2019, 19:38:30 »

By Веселина Седларска
Posted on 25.08.2019 
Quote (selected)
Нова велика каспичанска трагедия тресе фейсбук. Оперната прима Дарина Такова изразила желание да преподава в музикалното училище, където й казали, че трябва да се яви на конкурс. Световната певица е скандализирана и пише протест с висок емоционален градус на страничката си в социалната мрежа против унижението, като се самоунижава да обяснява коя е, къде е пяла и на кои географски дължини и ширини е призната. Културният министър Боил Банов също е възмутен и пише, че очаква оставката на директорката на музикалното училище в понеделник на бюрото си. Аудиторията е възхитена от бързата реакция на министъра, аплодира победата на таланта. Всичко това се случва в събота – ден, даден за отмора на главата и душата, а не за интернет уволнения и назначения.
Историята е възмутителна, защото всички участници в нея успяха да се изложат. Директорката – защото не е намерила начин да увери Дарина Такова, че ще бъде назначена без унизителното конкурсно пеене пред жури, вероятно съставено от хора, които стигат до глезените на Дарина Такова в музикално отношение. Изложи се и Дарина Такова като избухна и се заобяснява, че има право на специално отношение. Да не говорим колко се изложи министър Банов, като реши да уволнява директор за това, че спазва закона.
От цялата тази история на публиката ни стана ясно едно: в България е изключително трудно да се назначи свръхквалифициран човек. За свръхнеквалифицираните ние имаме начин. Да назначиш в СЕМ човек с диплома 3,80 по агродисциплина не е никакъв проблем – всичко преминава гладко и безпроблемно. Да назначиш секретарката на Валери Симеонов да отговаря за киберсигурността в страната, също е лесно. В рамките на два дни да върнеш прокурорските права на един несправил се с работата човек, после пак да му ги вземеш, защото ти е хрумнало да го направиш консул, макар той хабер да си няма от дипломация, също е супер лесно. Обаче да назначиш много квалифициран човек на преподавателска служба не е лесно. Навярно си е мислел министър Банов „абе, как се оправяме с неподходящите назначения, не може ли така и с подходящите?“ Ами как се оправяте – партийно се оправяте. Искате им оставки и решавате проблема. Точно това направи и министър Банов – поиска оставката на директорката на гимназията. Партийно реши да се справи.
А какво ще стане ако директорката не подаде оставка? Нищо няма да стане. Нищо не може да й направи министър Банов. Законът е на нейна страна. Ей такава една заклещена ситуация се получи – благоприятна за назначение на некадърни и невъзможна за назначение на кадърни. Напълно удовлетворяваща сегашното положение на нещата в България. Ами ако кадърните започват да се връщат от чужбините и да се кандидатират масово?!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #1 -: Август 27, 2019, 19:46:21 »
Таа "история" бе превърната от директорката на Музикалното училище в пълен водевил!  :ouch-2144:

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #2 -: Август 27, 2019, 19:54:26 »
Аз така и не вдянах кой крив, кой прав, кой сват...
Може ли с една дума - певицата или директорката?
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #3 -: Август 27, 2019, 19:57:38 »
Поредния кифленски спор.
Директорката щото е директорка е над световните таланти.
Световната талантка е над законите.
Подходящата  арена е фейсбук.
Поне нямаше снимки по монокини.
Както винаги пострадали са учениците, ама тях вълците ги яли.
Както и болните в здравеопазването, потърпевшите в обятията на съдебната система.
« Последна редакция: Август 27, 2019, 20:00:05 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #4 -: Август 27, 2019, 20:01:36 »
С две думи драмата е че няма драма?
Бе и на мен ми намирисват новинарите напоследък, тая вечер искаха да се опитат да ми показват новина как неква лела краде сирене от магазин. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #5 -: Август 27, 2019, 20:36:49 »
Quote (selected)
благоприятна за назначение на некадърни и невъзможна за назначение на кадърни.
За поантата ли питате - ми ей ви я горе.
Ако искате, може и с други думи и на руски, ама от друга история:
Поанта сей басни такова - что заяц, гуй кладет на льва!
С ено уточнение - то и лъва е толкова лъФ!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #6 -: Август 28, 2019, 09:44:18 »
Quote (selected)
благоприятна за назначение на некадърни и невъзможна за назначение на кадърни.
За поантата ли питате - ми ей ви я горе.
Ако искате, може и с други думи и на руски, ама от друга история:
Поанта сей басни такова - что заяц, гуй кладет на льва!
С ено уточнение - то и лъва е толкова лъФ!

За поантата може да се отговори и с едно заглавие, пуснато от Рекиджа в темата "САЩ":

Quote (selected)

The media has become gossip, clickbait and punditry. This threatens democracy
Bernie Sanders
:way_to_go-1308:

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Много лоша опера
« Отговор #7 -: Август 28, 2019, 11:21:03 »
Аз така и не вдянах кой крив, кой прав, кой сват...
Може ли с една дума - певицата или директорката?
Мики, бих заложил на директорката - правилата важат за всички, независимо от световната слава.

Отделен въпрос е, че тази певица би могла да бъде полезна за преподаване на оперното пеене и по други начини - има много известни (и примери) за това.

Сега чакам Той да удари по масата и да реши въпроса.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #8 -: Август 28, 2019, 11:34:21 »
Таа "история" бе превърната от директорката на Музикалното училище в пълен водевил!  :ouch-2144:
Че е водевил, водевил е. От тримата главни герои тъкмо директорката е най-адекватната.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #9 -: Август 28, 2019, 13:10:49 »
Като надничах тук-там из мрежата, попаднах на любопитен коментар, според който певицата Такова води вече над десет години дела за обезщетение срещу клиниката и лекаря, който е направил операция на гласните ѝ струни. И че тя в никакъв случай няма да допусне някаква официална институция да издаде документ, в който да се твърди "Дарина Такова може да пее", защото това ще обезсили иска ѝ.

Попаднах и на едно нейно интервю от 2015-а, в което обяснява как била създала някакво музикално училище (Европейска оперна школа или нещо от рода), където преподавали световно известни певци. При това положение недоумявам що ще Такова в някако си пършиво българско музикално училище ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #10 -: Август 28, 2019, 13:14:02 »
Да ме прощаваш, ама е твърде пършиво да наречеш НМУ "Любомир Пипков" "някакво си пършиво българско музикално училище".
Независимо от контекста!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #11 -: Август 28, 2019, 15:01:03 »
Представих ти гледната точка на примадоната Такова, ако не си разбрал.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #12 -: Август 28, 2019, 16:28:53 »
Не аз , ти не си разбрал. От "гледната точка на примадоната", това е училището , на което тя дължи огромна част от световния си успех.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #13 -: Август 28, 2019, 16:58:01 »
А аз не разбрах що за драми и трагедии се вихрят. Световната прима отива при Банов и казва, слушай, Боиле, тук ми се е паднало малко временце, искам да работя на ползу роду, ама не без пари. Колко плащаш с доставка на място? Боилът вика, ами толкоз и толкоз, спазаряват се и той дрънва едно телефонче на директорката. Ало, госпожо директорка, тук имаме едни неизхарчени фондове, ама вървят с ваша бивша ученичка със световна слава. Вземате ли ги и двете? Чудесно, тя идва утре със заповед за "Супер-пупер-специализиран-клас-за-млади-оперни-надежди-и-обща-гласова-подготовка". Няма защо да ми благодарите, ето и още малко фондове да оправите оня ъгъл, дето тече и мухлясва, да не ни мухляса примадоната. Драго ми беше!

А те, урублешката!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #14 -: Август 28, 2019, 21:44:14 »
Не аз , ти не си разбрал. От "гледната точка на примадоната", това е училището , на което тя дължи огромна част от световния си успех.
Тц. Това е твоята гледна точка, не на примадоната, която побърза да охули не само училището, ами и Родината си. Примадоната вярва, че не тя дължи нещо на училището, а училището ѝ дължи.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #15 -: Август 28, 2019, 22:21:32 »
А аз не разбрах що за драми и трагедии се вихрят. Световната прима отива при Банов и казва, слушай, Боиле, тук ми се е паднало малко временце, искам да работя на ползу роду, ама не без пари. Колко плащаш с доставка на място? Боилът вика, ами толкоз и толкоз, спазаряват се и той дрънва едно телефонче на директорката. Ало, госпожо директорка, тук имаме едни неизхарчени фондове, ама вървят с ваша бивша ученичка със световна слава. Вземате ли ги и двете? Чудесно, тя идва утре със заповед за "Супер-пупер-специализиран-клас-за-млади-оперни-надежди-и-обща-гласова-подготовка". Няма защо да ми благодарите, ето и още малко фондове да оправите оня ъгъл, дето тече и мухлясва, да не ни мухляса примадоната.

Ха! И Ной съ йе сетила за МУХЪЛА!  :t2015:

Само че – за жалост! – да съ беше сетила НЕ за мухъла в "оня ъгъл", а за МУХЪЛА В ГЛАВИТЕ НИ !!!

Защото става въпрос за "световна прима", т.е. за признат световен АВТОРИТЕТ. 
И КОЙ ше я изпитва тази прима на конкурс у нас, ма, НОЙ–че?!!  :b0205:
« Последна редакция: Август 28, 2019, 22:26:58 от Джиджи »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #16 -: Август 28, 2019, 22:32:42 »
На примадоната е било предлагано да преподава и без конкурс, но е отказвала. Май по-скоро става въпрос за психиатрични въпроси, а не за музикални.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #17 -: Август 28, 2019, 22:46:13 »
На примадоната е било предлагано да преподава и без конкурс, но е отказвала. Май по-скоро става въпрос за психиатрични въпроси, а не за музикални.
Начи е настоявала да сЪ явява на конкурс?!  :crazy-1358:  :b0230:
« Последна редакция: Август 28, 2019, 22:49:37 от Джиджи »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #18 -: Август 28, 2019, 23:01:45 »
По времената когато са и предлагали да преподава в училището, примадоната е предпочела да ходи на конкурси за директор на Софийската опера и за преподавател в Консерваторията. На тези конкурси не са и отчели примадонстването и явно е отишла на следващия наличен. Само дето на конкурса едно от условията е да можеш да пееш в момента, като не изглежда неестествено за учител по пеене в музикално училище. Не да доказваш, че си пял, а че можеш да го правиш сега и с учениците в училището. Не изглежда особено трудно, но не престава да е гадно това дето го изля примадоната.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #19 -: Август 28, 2019, 23:40:43 »
Ха! И Ной съ йе сетила за МУХЪЛА!  :t2015:

Само че – за жалост! – да съ беше сетила НЕ за мухъла в "оня ъгъл", а за МУХЪЛА В ГЛАВИТЕ НИ !!!

Защото става въпрос за "световна прима", т.е. за признат световен АВТОРИТЕТ. 
И КОЙ ше я изпитва тази прима на конкурс у нас, ма, НОЙ–че?!!  :b0205:
То не от всяка прима става даскалица, това като за начало. Ето, Райна Кабаиванска на всичките си години е обожавана от учениците си. Ако да е имало скандал около нея, аз не съм чула за него.
Второ, авторитетът се поддържа постоянно. А на госпожа Такова последните записи са от 2006-та. 13 години са страшно много време за едно сопрано. Предполагам, че едва ли се е разучила да пее, но все пак преподаването си иска неговото.
Трето, конкурсът не е само по пеене, трябва и педагогика. Затова и не всички атлети стават треньори.
И четвърто, според разни източници, госпожа Такова си има фондация, която предлага мастър-класове. Това е чудесно, защото потенциалните й ученици могат винаги да я намерят.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #20 -: Август 29, 2019, 00:22:51 »
Ной  :way_to_go-1308:

Хайде и от мен некой съображения. :t2412:
1. Горната кандидатка за преподавател е била "прима" преди. Нали има известна разлика между преди и сега? В случая около 12 години. Сега по едни или други причини не е "прима" и не може да пее. Това е. Изискване на конкурса.
Вярно в БГ, имаше и някакъв конкурс за самолети, пък после се забрави за резултатите и се избра друг самолет. Което показва, че в БГ всичко може и конкурсите могат да се заобикалят и да се нулират.
2. Който е добър (в случая преподавател по пеене) ще си направи частна школа и няма да е "капо". Или ще съди училището защо не я назначи като заобиколи конкурса. Обаче не се избира някое от горните решения, а се отива на това министър да уволнява директор на училище.

В тази връзка искам да цитирам Желязко Желев от "братския форум".

А и държавата вече така е построена,че ако утре чудо отстрани мафията от нея, държавата ще се строполи умряла. Симбиозата мафия/държава е невъзвратима.

Кой плаща заплата на този министър? Та той на 2 магарета 3 копи слама не може да раздели. :t2407:

« Последна редакция: Август 29, 2019, 00:28:11 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #21 -: Август 29, 2019, 08:31:35 »
Ха! И Ной съ йе сетила за МУХЪЛА! 

Само че – за жалост! – да съ беше сетила НЕ за мухъла в "оня ъгъл", а за МУХЪЛА В ГЛАВИТЕ НИ !!!

Защото става въпрос за "световна прима", т.е. за признат световен АВТОРИТЕТ. 
И КОЙ ше я изпитва тази прима на конкурс у нас, ма, НОЙ–че?!! 
То не от всяка прима става даскалица, това като за начало. Ето, Райна Кабаиванска на всичките си години е обожавана от учениците си. Ако да е имало скандал около нея, аз не съм чула за него.
Второ, авторитетът се поддържа постоянно. А на госпожа Такова последните записи са от 2006-та. 13 години са страшно много време за едно сопрано. Предполагам, че едва ли се е разучила да пее, но все пак преподаването си иска неговото.
Трето, конкурсът не е само по пеене, трябва и педагогика. Затова и не всички атлети стават треньори.
И четвърто, според разни източници, госпожа Такова си има фондация, която предлага мастър-класове. Това е чудесно, защото потенциалните й ученици могат винаги да я намерят.
 
Само ни си ми одговорила на впроса КОЙ тук ШЕ Я ИЗПИТВА.  :duh-1007:

По пеене ...  :nuts:
« Последна редакция: Август 29, 2019, 08:33:42 от Джиджи »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #22 -: Август 29, 2019, 08:40:38 »

Само ни си ми одговорила на впроса КОЙ тук ШЕ Я ИЗПИТВА.  :duh-1007:

По пеене ...  :nuts:
Комисията. Историята познава хиляди случаи, в които нивото на изпитвания е било по-високо от това на изпитващите. Къде е драмата?!?
Но това е трети или четвърти въпрос.
Вторият въпрос е какво би  станало с директорката, с назначаването, с другите кандидатки, ако процедурата беше погазена и оперната прима беше назначена без конкурс?
А сега, да си дойдем на първия: Законите и правилата важат ли за всички?
« Последна редакция: Август 29, 2019, 10:10:13 от Bacho Кольо »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #23 -: Август 29, 2019, 08:57:16 »
Quote (selected)
То не от всяка прима става даскалица, това като за начало.
И не от всеки Стоичков става треньор  :nuts:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #24 -: Август 29, 2019, 09:23:34 »
Хубу. За примата успяхте да ме убедите донякъде, но не на 100%.

А точно тоз министър не ми се коментира. НО!

В тази връзка искам да цитирам Желязко Желев от "братския форум".

А и държавата вече така е построена,че ако утре чудо отстрани мафията от нея, държавата ще се строполи умряла. Симбиозата мафия/държава е невъзвратима.

Най–вероятно човекът е искал да каже „НЕОБРАТИМА”.

А необратимите неща на този свят са малко, особено в областта на обществените отношения.

Само за едно нЯщо може да се твърди с абсолютна сигурност:

Quote (selected)
Не можеш да се върнеш там, откъдето си се появил на бял свят.
  :D :light_bulb-1377: :D


« Последна редакция: Август 29, 2019, 09:26:23 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #25 -: Август 29, 2019, 11:52:47 »
Само за едно нЯщо може да се твърди с абсолютна сигурност:

E, не е само за едно нещо. Абсолютно сигурно е, че не можеш да паднеш от пода. Също така, че не можеш да буташ въже. Има много работи, които са абсолютно сигурни.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #26 -: Август 29, 2019, 12:51:46 »
Ади пак да си кажем думата последен, а?  :D

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #27 -: Август 29, 2019, 16:35:47 »
Само ни си ми одговорила на впроса КОЙ тук ШЕ Я ИЗПИТВА.  :duh-1007:

По пеене ...  :nuts:
Е, все някъде ще се намери една комисийка, която може да СЛУША. Щото то слушането не е като пеенето. Могат го много хора.
Освен това, да не забравяме, че La Divina умира практически без глас. Най-великото сопрано на съвременността си отива тихомълком, като гласът й угасва много преди нея. Щом за Мария Калас не са направили изключение да не я пускат да пее, какво остава за не чак толкова известните й колежки.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #28 -: Август 29, 2019, 17:46:32 »
Само ни си ми одговорила на впроса КОЙ тук ШЕ Я ИЗПИТВА.  :duh-1007:

По пеене ...  :nuts:
Е, все някъде ще се намери една комисийка, която може да СЛУША. Щото то слушането не е като пеенето. Могат го много хора.
.....
Много правилно ! Ако пак използвам аналогията със Стоичков - колцина са ония, дето могат да ритат топката като него, но за сметка на това няма човек, който да не разбира от футбол повече от него, нали ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #29 -: Август 29, 2019, 17:58:20 »
Много правилно ! Ако пак използвам аналогията със Стоичков - колцина са ония, дето могат да ритат топката като него, но за сметка на това няма човек, който да не разбира от футбол повече от него, нали ?
Да речем, в средите на футболните треньори може и да се намери, но виж, сред населението - със сигурност!  :beer-405:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #30 -: Август 29, 2019, 19:38:47 »
Колко много шум за нищо.

Всичко това можеше да бъде избегнато с един елегантен нормативен текст. Че се допуска назначаване без конкурс на изявени дейци, лауреати на международни и национални конкурси.

С една малка, балансираща изключението, добавка - срок на изпитване в полза на работодателя.

Защото, доколкото имам спомен, конкурсната процедура изключва изпитването на качествата и възможностите.

Но назначеният с оглед качествата и възможностите, демонстрирани извън конкурсната процедура, все пак не е преминал организиран от работодателя му конкурс и тези качества и възможности не са преценени от комисия, в контекста на конкретните условия на заеманата длъжност в образователната институция.  :cool-1084:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #31 -: Август 29, 2019, 21:26:33 »
Quote (selected)
Всичко това можеше да бъде избегнато с един елегантен нормативен текст. Че се допуска назначаване без конкурс на изявени дейци, лауреати на международни и национални конкурси.
Изглежда доста неразумно, още повече критериите няма как да са ясно дефинирани. Ако лауреатстването в международни конкурси е изцяло по темата на бъдеща работа, очевидно кандидатът ще отвее конкуренцията. Ако пък не е така, предимството е видимо безсмислено.
За конкретния случай няма нужда от никакви особени промени. В училищата, особено силно специализираните като Музикалното, винаги има сериозен фонд за хонорувано преподаване, където конкурси не се изискват. Примадоната обаче явно е търсела поредния скандал, а не как да преподава в държавното училище.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #32 -: Август 29, 2019, 23:52:06 »
Примадоната обаче явно е търсела поредния скандал, а не как да преподава в държавното училище.

И ЗАЩО трябва да търси една примадона скандал сред плебса в родната си страна, след като е световно призната?!  :nuts:

Баси!!!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #33 -: Август 30, 2019, 03:03:49 »
И ЗАЩО трябва да търси една примадона скандал сред плебса в родната си страна, след като е световно призната?!  :nuts:
Баси!!!
Кога е бил последният световен ангажимент на певицата? Като певица, не като преподавател.
За преподавателска дейност срещнах 2014, което си е преди пет години.
За концерт не намерих нищо по-близко.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #34 -: Август 30, 2019, 06:35:54 »
Да речем, в средите на футболните треньори може и да се намери,

И там не може да се намери. И най-големата футболна звезда, за да стане тренер, трябва да е изкарала тапия и след това некъв стаж. Тази може да си пее за световно, но да не може да преподава.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Много лоша опера
« Отговор #35 -: Август 30, 2019, 10:45:12 »
В крайна сметка, интересът на децата е водещият. Това, че нормите във връзка с правилата на назначаване на педагозите им го гарантират, си остава една презумпция.

В основното училище по пеене (така беше май предметът тогава) ни преподаваше една "другарка", дето после пееше в операта, тя си беше оперна певица. Ами нямам най-светъл спомен от това. Една приповдигната претенциозност, която мен, лично, ме изнервяше и хич не ме впечатляваше.

Обратно, другата ни другарка по пеене беше тих, фин и благ човек и музиката просто и отиваше. И това, при положение, че пеенето и физическото ми бяха най-омразните часове в училище.

Имахме за кратко и една луда, дето имаше навика със сатанинско хихикане за увертюра да кресва. Фактът, че счупи показалка, дебела едно детско пръстче, връз капака на пианото в кабинета ни, е показателен.

Майка ми свири на пиано и вкъщи имахме, едно подир друго, две - първото, немско, на 150 години, с резби и гнезда за монтаж на канделабрите. Второто, руско, модерно, за 80-те. Но и около двете се стъпваше на пръсти. Изпитваше едва ли не физическа болка, като седне на него вуйчо ми, защото той е фен на джаза и свири доста екстремно. Много блъска вуйчо ти - така казваше. Сега си има електронно и си свири на него. Аз не прихванах, в тези години джудото ме влечеше повече, брат ми, обаче, много по-късно, че е по-малък, научи доста. И двамата ни учеше за кеф, да си свирим за облекчение на душата, ако ни стегне шапката. Лошо няма. Но не е за мен.

И така, както писах, децата. Ако педагогът, който се назначава, има качества да обучава, възпитава и социализира децата, без да ги травмира при това - да заповяда, добре дошъл е. Но ако си донесе драмите, претенциите, неудовлетвореността, при все впечатляващата си професионална биография, в интерес на децата е да си намери друго достойно за таланта му поприще.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Много лоша опера
« Отговор #36 -: Август 30, 2019, 11:23:26 »
Тая тема става като оная - за "почти доайена на дипломацията" - попутчика Попов, сиреч ненужна.

Какво толкова е станало?
Има конкурс с предварително обявени правила, явяват се 50+ кандидата, един от тях иска привилегии, отказват му, правилно!
Някои правилно написа, че в конкурсните правила би могло да се предвидят изключения (точно дефинирани), в случая няма такива, правилата важат за всички кандидати.

Може ли тази "световноизвестна певица" да бъде привлечена към преподавателска работа по друг начин? Може! Една друга българска певица, вече десетилетия огранизира майсторски курсове без много щумиха, доказва се и като педагог.
Но тази прима (Такова) иска щатно място, става скандал със съответните първосигналрни реакции на минкулт, толкова може министирът. Допускам, че по-далечната цел на ДаринаТа е да стане директор на училището, нищо лошо в амбициите, за това вероятно й е трябва стаж като преподавател.

Прав е др. Фирмин и останалите - не всеки добър певец (в случая) е добър педагог. Погледнете биографиите на известните певци - по изключение техните педагози са (били) и известни изпълнители. Разбираемо е.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Много лоша опера
« Отговор #37 -: Август 30, 2019, 17:19:42 »
Quote (selected)
Всичко това можеше да бъде избегнато с един елегантен нормативен текст. Че се допуска назначаване без конкурс на изявени дейци, лауреати на международни и национални конкурси.
Изглежда доста неразумно, още повече критериите няма как да са ясно дефинирани. Ако лауреатстването в международни конкурси е изцяло по темата на бъдеща работа, очевидно кандидатът ще отвее конкуренцията. Ако пък не е така, предимството е видимо безсмислено.
За конкретния случай няма нужда от никакви особени промени. В училищата, особено силно специализираните като Музикалното, винаги има сериозен фонд за хонорувано преподаване, където конкурси не се изискват. Примадоната обаче явно е търсела поредния скандал, а не как да преподава в държавното училище.

Според мен Калин най-точно го е написал.
Нещата в този случай май са далеч от музиката.
Впрочем аз самият съм далеч от музикалната общност, но всичко това ми напомня добре познати кариеристични прийоми.
Да се оправят, но Банов потвърди че не става за министър.
Просто трябваше да остане над схватката, а не да фейсбучи или инстаграми (не помня къде се изока) за оставката на директорката, която така и не се състоя.
Какво да се прави? Такива са кадрите на нашия политически елит.
« Последна редакция: Август 30, 2019, 18:20:30 от AnonimusBG »