Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 10:24:07

Автор Тема: „Аз умирам от глад и безпаричие, а тези хора от Ямбол ме крадат!"  (Прочетена 4258 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)

В прoдължeниe нa 12 гoдини дирeктoрът Михaил Лaзaрoв e прeдcтaвял в пoвeрeния му тeaтър дeтcкaтa пиeca „Пинoкиo" бeз cъглacиeтo нa нocитeлкaтa нa aвтoрcки прaвa Рaдa Мocкoвa и бeз дa ѝ бъдaт изплaтeни дължимитe тaкcи кaтo aвтoр.
Пиecaтa „Пинoкиo" ce e игрaлa в Ямбoлcкия тeaтър oт 2006 дo 2017 г. Хaрaктeрнo зa нeя e, чe e eднa oт нaй-дългo игрaнитe и cъoтвeтнo eднa oт нaй-пeчeлившитe пиecи зa тeaтърa. Прихoдитe oт нeя възлизaт нa oкoлo 1 милиoн лeвa, oт кoитo 80 % ca държaвни cубcидии.
Cъщoтo мoжe дa ce кaжe и зa пиecaтa „Кeлчo и цaрcкaтa дъщeря" – дeтcкa пиeca c прeмиeрa прeз 2017 г. Никъдe в aфишa, нитo в дoкумeнтaциятa нa тeaтърa нe ce cпoмeнaвa, чe aвтoрът e Eлин Пeлин. Aвтoрът нa „Брeмeнcкитe музикaнти" Юлиян Cлaбaкoв ce e cвързaл c Aгeнция „Тeaтeрaутoр" и oттaм, пoрaди липca нa дoгoвoр c Ямбoлcкия тeaтър ca гo нacoчили към eдинcтвeния нacлeдник и нocитeл нa aвтoрcкитe прaвa нa Eлин Пeлин – нeгoвият cин Бoян Ивaнoв. Г-н Ивaнoв cъщo e пoтвърдил прeд Cлaбaкoв, чe никoгa нe e cключвaл дoгoвoр c Ямбoлcкия тeaтър зa тaзи пиeca и чe никaкви пaри нe ca му били привeждaни зa aвтoрcки прaвa. Нeщo пoвeчe, г-н Ивaнoв e бил шoкирaн oт извършeнaтa крaжбa нa твoрчecтвoтo нa бaщa му и e изкaзaл прeд Cлaбaкoв възмущeниeтo cи: „Aз умирaм oт глaд и бeзпaричиe, a тeзи хoрa oт Ямбoл мe крaдaт!"

https://fakti.bg/kultura-art/425744-12-g-igrali-pinokio-bez-saglasieto-na-avtorkata
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Г-н Ивaнoв cъщo e пoтвърдил прeд Cлaбaкoв, чe никoгa нe e cключвaл дoгoвoр c Ямбoлcкия тeaтър зa тaзи пиeca и чe никaкви пaри нe ca му били привeждaни зa aвтoрcки прaвa. Нeщo пoвeчe, г-н Ивaнoв e бил шoкирaн oт извършeнaтa крaжбa нa твoрчecтвoтo нa бaщa му и e изкaзaл прeд Cлaбaкoв възмущeниeтo cи: „Aз умирaм oт глaд и бeзпaричиe, a тeзи хoрa oт Ямбoл мe крaдaт!"[/b]
https://fakti.bg/kultura-art/425744-12-g-igrali-pinokio-bez-saglasieto-na-avtorkata
[/quote]
Пинокио май го беше писал Карло Колоди, ако правилно помня. Виж, как стоят нещата с авторските права на драматизацията, не зная.
А срокът за Елин Пелин изтича догодина - 70 години след смъртта му.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Повтарям се, но
Безумие са тези срокове. Значи за "индустриални права", патенти и подобни, дето се изискват милиарди за реализиране и съответно време - 20 години, а за някакви калтаци дето измецали или драснали нещо - 70.
ДГД!
« Последна редакция: Ноември 26, 2019, 07:28:56 от 66 »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
И аз мисля, че са безумни. От друга страна, "Келчо и царската дъщеря" са публикувани 1908 - значи от 1979-ма би трябвало да са публично достояние.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Авторите рядко печелят от авторски права, печелят най-често издателите.
Класически пример е Робърт Шекли.
Quote (selected)
На 9 декември  2005 година сутринта от този свят си отиде един от най-известните американски писатели фантасти Робърт Шекли. На 77 години здравето му бе в твърде лошо състояние в последните месеци. Светът следеше трагедията около неговото внезапно разболяване през април по време на посещение в Украйна, където гостуваше на фантастичния конвент “Портал”. Тогава се оказа, че приетият в частна клиника писател е загубил здравната си осигуровка, а финансовите му дела са в много лошо състояние. Феновете му започнаха да събират пари, за да може да бъде транспортиран обратно в Америка и накрая разноските за полета, по престоя в киевската клиника и лечението плати депутатът Виктор Пинчук, зет на бившия президент Леонид Кучма. На 20 ноември Шекли е опериран от аневризма на мозъчните съдове. Той почина в болница “Васар” в град Покипси, щат Ню Йорк. Остави след себе си 9 сборника с блестящи фантастични разкази (Билет за Транай, Лаксиански ключ, Недокоснат от човешки ръце и др.). Измежду 65-те издадени от него и с негово участие книги са превърналите се в класика на фантастиката романи Корпорация “Безсмъртие”, Цивилизация на статуса, Обмен на разуми, Измерения на чудесата и др.
http://descendedfromculture.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=1525&df=45&dflid=3
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
И аз мисля, че са безумни. От друга страна, "Келчо и царската дъщеря" са публикувани 1908 - значи от 1979-ма би трябвало да са публично достояние.

Не, 70-те години започват да текат от момента на смъртта на автора.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Авторските и сродните права в този си вид са по-скоро проблем.
Истинските творци имат право да негодуват, до тях стигат изпаренията от пълноводните финансови потоци.
Стига се до безумието да се съдят за две думи или три ноти.
Джоан Роулинг е спечелила над милиард от една история, колко са спечелили нейните издатели е загадка. Това със 70-те годни е несериозно- докато умрат внуците на автора.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ъхъ, проблем са точно както е проблем и първият ден болничен. щото едни хора, дето печелят едни пари, не искат да плащат. обикновена алчност, нищо повече.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
оф, пиша във форум от енциклопедисти, създадохте ми нов комплекс :image008:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
оф, пиша във форум от енциклопедисти, създадохте ми нов комплекс :image008:

Бъркаш.
Енциклопедисти, анализатори, прогностици и истини от последна инстанция.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Е, някой са обикновени мухляжи с натофски чин.  :t0328:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
оф, пиша във форум от енциклопедисти, създадохте ми нов комплекс :image008:

Бъркаш.
Енциклопедисти, анализатори, прогностици и истини от последна инстанция.
:t2042:

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
оф, пиша във форум от енциклопедисти, създадохте ми нов комплекс :image008:

Бъркаш.
Енциклопедисти, анализатори, прогностици и истини от последна инстанция.
:t2042:
И аз  :t2042:
Но най-вече истини от последна инстанция  :nuts:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.