Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 07:01:11

Автор Тема: Одисей  (Прочетена 5976 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Пешо

  • Гост
Одисей
« -: Март 09, 2019, 22:57:11 »
Днес попаднах на коментар в мрежата, според който Джойс бил заявил, че в романа му 'Одисей' има вплетени толкова много енигми, че на критиците ще са им нужни няколо века за да ги разгадаят. Така той си бил осигурявал безсмъртие.

Попаднах и на друг - че читателите на този роман се делят на две групи - едната, включваща 99,999% са онези, които не са успели да прочетат романа, а другата - тези 0,001% са самият Джойс и Борхес.

Та се изкушавам да попитам - колко от участниците тук са прочели целия роман и вярват, че са отгатнали ако не всикчи, то повечето енигми на Джойс ? Аз, признавам, го зарязах нейде към половината.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Одисей
« Отговор #1 -: Март 10, 2019, 08:11:56 »
четох го, но не съм разбрала ,че има чак толкова енигми
бях доста млада и такава наситеност ми беше трудна и донякъде скучна
а, Джойс защо е толкова високомерен, та да мисли,че някой ще се занимава един век с енигмите му? :image008:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Одисей
« Отговор #2 -: Март 10, 2019, 12:02:42 »
Аз не съм се отказала съвсем от доброто си намерение да го прочета, но все отлагам. :) Леко обезкуражена от Дъблинчани, които не бяха толкова много страници, но даваха такова усещане. Не че не ми харесаха съвсем, но този тежък стил, малко напомнящ на Елин Пелин в Гераците, не ми е точно най-любимият, иначе го оценявам.  :)

Неактивен len

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 58
    • Профил
Re: Одисей
« Отговор #3 -: Март 10, 2019, 20:29:05 »
Преди повече от 35 години Ulysses цяла година беше вкъщи /един колега ми го даде/. Ами стигнах до някъде...Прегледах онази част, типична за "потока на съзнанието", и дотам, върнах си книгата на колегата. Иначе "Дъблинчани" и "Портрет на художника като млад" са си съвсем четивни.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Одисей
« Отговор #4 -: Март 12, 2019, 14:35:41 »
а, Джойс защо е толкова високомерен, та да мисли,че някой ще се занимава един век с енигмите му?

Ами, защото сама виждаш, че ВЕЧЕ се занимава – поне 80 години след смъртта му. И няма никаква причина да не се занимава поне още 1/4 от това време, за да станат 100!   :yes-1289:

Quote (selected)
Джеймс Джойс

Джеймс Огъстин Алойшъс Джойс е ирландски писател и поет. Смятан е за един от най-влиятелните писатели на 20 век. Заедно с Марсел Пруст, Роберт Музил и Франц Кафка той е ключова фигура в развитието на модерния роман. Известен е най-вече с романа си „Одисей“.

Роден: 2 февруари 1882 г., Ратхгар, Ирландия

Починал: 13 януари 1941 г., Цюрих, Швейцария

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%B9%D0%BC%D1%81+%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D0%B9%D1%81

А за да наречеш високомерен такъв литературен гигант, най–вероятно го гледаш от своя собствен, мъничък амвон, който е прекалено ниско, за да ти се стори тоз световен гений чак толкоз "високомерен" /като измерение!/…  :b0707:
« Последна редакция: Март 12, 2019, 14:41:31 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Одисей
« Отговор #5 -: Март 12, 2019, 15:50:28 »
о, Джиджи,все лишь бредни – шерри-бренди,  Ангел мой :t1817:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Одисей
« Отговор #6 -: Март 12, 2019, 19:20:13 »
Quote (selected)
Is James Joyce's Ulysses the hardest novel to finish?

Why do I get stuck? I’m not entirely sure myself. On the ‘Most difficult novels’ list on Goodreads, Joyce takes the top two spots, with Ulysses in top position and Finnegans Wake plodding behind for second place. A lot of the Goodreads top 10 – Moby-Dick, Gravity’s Rainbow – are weighty tomes, but I like big books (and I cannot lie). I think what is holding me hostage to page 46 is the language: the big fat bursts of Chaucerian English, sprinkled with slang and jaunty dialogue that, while entertaining me, is also leaving me a little lost.

https://www.theguardian.com/books/booksblog/2016/jan/13/is-james-joyce-ulysses-the-hardest-novel-to-finish 
:bigok: