Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 19, 2024, 09:21:08

Автор Тема: А Той рече: Тогава отдавайте Кесаревото на Кесаря, а Божието на Бога.  (Прочетена 101598 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Старият вълнолом.
Без тези тетраподи, като пирамида, на сътъпала.
Сутрин с едно кепче отивахме, единия събира скариди за стръв, другия се гмурка да намери закачени кукички и оловни тежести по камъните.

« Последна редакция: Декември 01, 2019, 18:01:47 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7299
    • Профил
Имаше фиктивни разводи за да се запазят наследствени жилища.
"Едно семейство едно жилище"


Тц! Бъркате с ведомствени жилища.
никакъв проблем ако и двамата съпрузи си имат жилище. Лична собственост.

Ти бъркаш. Баба ми беше принудена да продаде наследствения си имот, защото дядо ми също имаше наследствен имот. Трябваше да изберат кой да запазят.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10071
    • Профил
Баба ми беше принудена да продаде наследствения си имот, защото дядо ми също имаше наследствен имот. Трябваше да изберат кой да запазят.

Би ли разяснил казуса, защото така, общо, нищо не се разбира. Кой какво, за какво точно. И за какъв имот става въпрос.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Имаше ограничения за градски имоти, отделно жителство.
Познавам формално развели се поради тази причина.

Поне така казваха, живееха си заедно до последно.
« Последна редакция: Декември 01, 2019, 18:10:13 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост

И огнестрелно оръжие сме правили, от метална тръба, проблем беше барута.
Отначало стържехме от кибритени клечки, после опитах да направя черен барут.
Колкото и да смесвах селитра с въглен и сяра все не ставаше. Изгаряше бавно.
Докато от един научнофантастичен разказ не научих, че в миналото са използвали урина при правенето на барут.
Когато стрелбата с оръдията не вървяла добре се оправдавали, че виното не е било добро, оттам урината и барута.
Тогава схванах, че след смесването барута трябва да се намокри с вода и след това да се изсуши. Стреляхме по дивите патици край Бургаските солници.

Правехме пушкала. Тръба примерно 5-6 мм. вътрешен диаметър смачкана от едната страна и огъната на 90* и пирон съответния диаметър също огънат на 90*. Съединяват се с гумен ластик(най-доброто беше да се изреже от вътрешна гума на Балканче).
В тръбата се настъргва от кибритените клечки и се натъпква с дървена клечка. Пиронът се закрепя в тръбата под неголям ъгъл така че като хвъриш пушкалото на земята ластика да го бутне като ударник и Voila - артилерийски гръм. Имаше много засечки, но затова като гръмне какво щастие беше.
Консервени кутии с карбид си е класика.
Още правехме бомбички с бял бронз, миниум и май калиев перманганат, но ми се губи технологията.
Колко неполиткоректни шамари сме изяли за това е друг въпрос.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
сладкарницата на кирил и методий и оборище, където правеха чудни баклавички  :nuts:
затвориха я, гадовете :image008:
дядо ми ни водеше в края на седмицата, да ядем тиквички с боза
и прекрасните фонданови пасти
майка ми пък винаги си поръчваш щрудел, то човек като не разбира :smokin:

ама ще се окаже,че повечето тук сме от Бургас, а?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10071
    • Профил
Имаше ограничения за градски имоти, отделно жителство.

Да, ако имаш жилище, не можеш да придобиеш ново. Да купиш или вземеш ведомствено. Но това е друго. Ако мъжът и жената си имат жилища преди брака - не е имало проблем. Развеждаха се фиктивно, за да си купят ново жилище.
А проблемът с жителството отчасти беше и заради жилищата. Държавата не можеше да насмогне. Беше проблем.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Какви са тия тиквички с боза, дето ги ядете в Бургаз, Лили?
Аз дето съм минавала само транзит през Бургаз, без да се заглеждам, вече от четене на вас - их бин айн бургазинер. Опасностите от четенето.  :bigok:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Още правят такива толумби има верига сладкарници МАРС.
Веригата РОЗА прави хубави тригуни и торти.
Има и един с две складкарници той прави тортата "Гараш" както е била създадена за хотел България с орехов блат.
Обаче с бозата съм ударил на камък. Няма я вече.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Имаше някакъв идиотизъм някъде през 70-те.
Баща ми тогава ми прехвърли на мен непълнолетния къщата на село защото апартаментът също беше на негово име.
Все още съм с този нотариален акт.
Но подробности не помня. Според мен доста бързо го отмениха.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Какви са тия тиквички с боза, дето ги ядете в Бургаз, Лили?
Аз дето съм минавала само транзит през Бургаз, без да се заглеждам, вече от четене на вас - их бин айн бургазинер. Опасностите от четенето.  :bigok:
на толумбичиките, в Бургас казвахме тиквички ;D
ама като се загледаш, нали наистина приличат на зелените тиквички и на опашките на големите тикви?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Още правят такива толумби има верига сладкарници МАРС.
Веригата РОЗА прави хубави тригуни и торти.
Има и един с две складкарници той прави тортата "Гараш" както е била създадена за хотел България с орехов блат.
Обаче с бозата съм ударил на камък. Няма я вече.
в МАРС са най-хубавите толумби, те ги научиха от турски майстори
а, къде правят този Гараш?

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Като ученик в началното училище не смогваха да ме снабдяват с тетрадки, давах ги на продавачите на скариди да си правят фунийки за скаридите, а те ми даваха в замяна скариди. Натурална размяна. Бях изключително безотговорен към учението.
Затова сега на дърти години съм наказан непрекъснато да уча.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
на толумбичиките, в Бургас казвахме тиквички ;D
ама като се загледаш, нали наистина приличат на зелените тиквички и на опашките на големите тикви?

аааа, успокоих се  ;D

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10071
    • Профил
Баща ми тогава ми прехвърли на мен непълнолетния къщата на село защото апартаментът също беше на негово име.

На мен също са ми прехвърляли апартамент. Баба ми и дядо ми. Ама аз, като дете на семейство, съм отделна единица. Това не касае майка ми и баща ми. Ся, ако жена ми си има апартамент - няма проблем. Имаме два. Ако сме женени и имаме апартамент, но искаме да купим друг - няма да ни дадат. Ако единият съпруг живее във ведомствено жилище, а другият има апартамент - ще вземат ведомственото. така беше, затова се развеждаха фиктивно. А като теоретична фикция човек можеше да има много имоти. Чрез деца, съпруг и т.н.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
къде правят този Гараш?

Срещу технополиса в Славейков, от другата страна на разделителната самостоятелна сграда.
Мисля, че беше Амадеус сладкарница има и в Изгрев.
Правят два вида този с ореховия блат е доста по-скъп.
Другото е някаква шоколина. :sad-3295:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Гутериш говори пред медии в Мадрид преди откриването утре на двуседмична международна конференция в испанската столица, посветена на климата.
Той призова човечеството да прекрати "войната срещу природата" и и изрази убеденост, че това е възможно.
Европейският съюз е отговорен за едва 9 на сто от парниковите емисии в света, затова страната ни застъпва становището, че ЕС не може да се справи самостоятелно с проблема без поне толкова активно участие и на другите големи емитери (Китай, Индия и САЩ), се посочва в прессъобщението.
Сиреч колкото и да се напъва ЕС, толкова по малко ще зависи от него.
Поне с глобалното затопляне лавракът ще започне по масово да се преселва от Средиземно в Черно море.
 :yes-1289:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Баща ми тогава ми прехвърли на мен непълнолетния къщата на село защото апартаментът също беше на негово име.

На мен също са ми прехвърляли апартамент. Баба ми и дядо ми. Ама аз, като дете на семейство, съм отделна единица. Това не касае майка ми и баща ми. Ся, ако жена ми си има апартамент - няма проблем. Имаме два. Ако сме женени и имаме апартамент, но искаме да купим друг - няма да ни дадат. Ако единият съпруг живее във ведомствено жилище, а другият има апартамент - ще вземат ведомственото. така беше, затова се развеждаха фиктивно. А като теоретична фикция човек можеше да има много имоти. Чрез деца, съпруг и т.н.

Имах предвид че поводът за прехвълянето беше някакъв нов закон. Според мен ставаше въпрос че едно лице няма право да притежава две жилища.
Повтарям. Според мен бързо отшумя.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Поне с глобалното затопляне лавракът ще започне по масово да се преселва от Средиземно в Черно море.

Още една причина елините и техните тукашни потомци да не ни харесват.
Обаче явно дЕдо Керпеден харесва това. :way_to_go-1308:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10071
    • Профил
Според мен ставаше въпрос че едно лице няма право да притежава две жилища.

Да, така беше. Едно лице. Не семейство. С изключение на изброените случаи. Аз затова се учудих, когато започна да се говори за семейство-апартаменти. В случая става въпрос за човеко-апартаменти.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Поне с глобалното затопляне лавракът ще започне по масово да се преселва от Средиземно в Черно море.

Още една причина елините и техните тукашни потомци да не ни харесват.
Обаче явно дЕдо Керпеден харесва това. :way_to_go-1308:
ДЕдо Керпеден е добре, яко се е запасил с лаврак за Никулден.
А ние ще трябва да се задоволим с изкуствено отгледания в Гърция лаврак от Лидъла за къде без малко 20 лева килото.
Назрява кофти антагонистично диалектическо противоречие между градината ми на село и капитанското което си извадих още преди да си извадя книжка за кола.
Все още не съм сигурен кое ще надделее на дърти години, морето или градината.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Още правят такива толумби има верига сладкарници МАРС.
Веригата РОЗА прави хубави тригуни и торти.
Има и един с две складкарници той прави тортата "Гараш" както е била създадена за хотел България с орехов блат.
Обаче с бозата съм ударил на камък. Няма я вече.
в МАРС са най-хубавите толумби, те ги научиха от турски майстори
а, къде правят този Гараш?

Поморие. "Захаро"-то. Наблизо ти е. Бял "Гараш", орехов блат. Препоръчвам.  :D

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Идиот до идиота, мила моя майно льо ...

http://epicenter.bg/article/Tomislav-Donchev--Ne-ochakvam-premierat-Borisov-da-varne-Biser-Petkov/200315/2/0

Quote (selected)
"Да си на министерска позиция и да си само експерт, означава да не използваш целия потенциал на позицията", категоричен бе вицепремиерът Дончев и обясни, че министърът трябва да прави политики и с публични послания: "Едно добре скроено публично послание има по-голяма публична мощност дори от закон".

http://epicenter.bg/article/Borisov--Vav-vtornik-predlagame-Denitsa-Sacheva-za-ministar-/200339/2/0

Quote (selected)
"Министрите в кабинета не искат да работят с него. Пет пъти съм му връщал оставката, но никой не иска да работи с него. Ако майките толкова си го харесват, като управляват, да си го сложат за министър и готово", добави Борисов.

 :pissed-891: :t2412:

п.п. Прочее, кофти е да си експерт. А ако, в добавка, майките на децата с увреждания те харесват, съвсем не ставаш за социален министър. Щото, важното е Той да те харесва, както и министрите му. Шанс някакъв можеш да имаш, кога на болните деца майките управляват. Кога управлява сикаджийската мутра, банкенският пандурин - не, никакъв. Пък и помилван в един ден с мисира на Тръмп ... Къде ти ... ДЕн на благодарността, прочее. Бъдете благодарни! Той е.
« Последна редакция: Декември 01, 2019, 19:43:34 от Firmin »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Захарото имат няколко магазина.
Правят много, много добри, торти, но за старите рецепти не се борят.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Българският еврокомисар ще разполага с бюджет от 100 млрд. евро по програмата "Хоризонт - Европа ". Това е третото перо в бюджета на ЕС след земеделието и кохезионната политика.
"Този бюджет все още е само предложение на Европейската комисия. Затова следващите няколко седмици няма да спра да защитим бюджета за програмите "Хоризонт Европа" и "Еразъм", обясни в предаването "Брюксел 1" Мария Габриел.
В момента има дисбаланс в разпределението на средствата за научни изследвания - страните от Източна Европа получават само 5.6%  от бюджета за наука, останалите средства отиват в Западна Европа.

https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/m-gabriel-investiciite-v-nauchni-izsledvaniia-i-inovacii-sa-investicii-v-bydeshteto-294169/
Като пресметнем колко от тези 5.6% идват в България, става напълно ясно защо младите учени ги тегли към Западна Европа.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
"Едно добре скроено публично послание има по-голяма публична мощност дори от закон".
Колко характерно за ГРОБ!
Важното е да се говори позитивно, резултатите са някакви незначителни подробности.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Баце пак се изцепи:
Quote (selected)
„Във всички случаи съм склонен да вярвам на най-добрите специалисти в света, отколкото да слушам артисти, пилоти, певци да се изказват по теми, по които даже в училище не са ги учили“, каза Борисов, цитиран от БТА.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Баце пак се изцепи:
Quote (selected)
„Във всички случаи съм склонен да вярвам на най-добрите специалисти в света, отколкото да слушам артисти, пилоти, певци да се изказват по теми, по които даже в училище не са ги учили“, каза Борисов, цитиран от БТА.


Боце, я да спомниш ти на публиката какво ТИ си учил в училище, че все забравяме, покрай подвизите ти хероически.  ???

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
новата социална министерка:
https://bultimes.com/дясна-турбо-калинка-изгря-като-зам-мин/

Дялан камък наборката. :m1728:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Има една невзрачна гостилница между бившия з-д Витоша и колелото на трамвая. В нея готвят много вкусно и евтино.
Понеже стана въпрос за десерти. Ама най-простите бабини десерти.

понеделник - реване
вторник- крем карамел
сряда - мляко с ориз
четвъртък - макарони на фурна
петък -  бисквитена торта

Който има път натам - нека опита . Всеки работен ден от 11 до 15
« Последна редакция: Декември 01, 2019, 19:58:15 от Bacho Кольо »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
„Във всички случаи съм склонен да вярвам на най-добрите специалисти в света, отколкото да слушам артисти, пилоти, певци да се изказват по теми, по които даже в училище не са ги учили

Артистите и певците са ясни.
Не е ясно кои са пилотите.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Артистите и певците са ясни.
Не е ясно кои са пилотите.
Как не е ясно - Президентът!
Образува му се гъзобрък само при споменаването на името ген. Радев. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
новата социална министерка:
https://bultimes.com/дясна-турбо-калинка-изгря-като-зам-мин/

Дялан камък наборката. :m1728:

Речи "Библиотекарския" и няма нужда от повече.  8)

AnonimusBG

  • Гост
новата социална министерка:
https://bultimes.com/дясна-турбо-калинка-изгря-като-зам-мин/

Дялан камък наборката. :m1728:

Извинявам се че цитирам от чуждо място.

AnonimusBG
30 ноем. 2019 | 09:49
Според г жата се получава че експертите не вършат работа защото не могат да комуникират. Политиците пък затова как комуникират. Те точно ще свършат работата, която не могат да свършат експертите.

http://epicenter.bg/article/Evelina-Slavkova---quot-Trend-quot--Borisov-tryabva-da-napravi-po-seriozni-uvolneniya-v-pravitelstvoto/200245/2/0

AnonimusBG

  • Гост
„Във всички случаи съм склонен да вярвам на най-добрите специалисти в света, отколкото да слушам артисти, пилоти, певци да се изказват по теми, по които даже в училище не са ги учили

Артистите и певците са ясни.
Не е ясно кои са пилотите.

Това не бяха ли шофьорите на самолетите?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Баце пак се изцепи:
Quote (selected)
„Във всички случаи съм склонен да вярвам на най-добрите специалисти в света, отколкото да слушам артисти, пилоти и певци да се изказват по теми, по които даже в училище не са ги учили“, каза Борисов, цитиран от БТА.

На мен ми е мноо интересно как точно ПИЛОТИТЕ са попаднали в артистичния свят на артистите и певците ???
Но добре, че не се е изпуснал да рече ШОФЬОРИ НА САМОЛЕТ ...  :0008: :0005: :0008:

Анонимъс, писали сме почти едновременно!!! :ive_got_it-1379:
« Последна редакция: Декември 01, 2019, 20:22:00 от Джиджи »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Но смятам, че Борисов трябва да направи по-генерални стъпки, по-сериозни уволнения – повече вокали в рамките на правителството, например, аргументира позицията си Славкова.

 :firefrog: Повече "вокали", а! Какоооо, вокали вършат работа сал покрай множествените оргазми - за шаш и паника на съседите. В тесен тъмен коридор срещу някой в черно с меч в ръката шанс има само експерт. Вокалите не помагат. Не бил тесен коридорът? Не бил и тъмен? И коридор даже нямало? Е, както кажеш. Ти си социологът, ти ги разбираш.  8)

AnonimusBG

  • Гост
Джиджи
Затова пък това е първото за което може да се сети човек като го чете(слуша) Бойко, когато говори нещо за авиация.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи
Затова пък това е първото за което може да се сети човек като го чете(слуша) Бойко, когато говори нещо за авиация.

Естествено, ама ти се оказа маааалко по-бърз от мен! :way_to_go-1308: :b0705: :D

AnonimusBG

  • Гост

Извинявай!
Мога и да го изтрия.
Само кажи(напиши).

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
съсед щял да съобщи,че не се грижиш за детето ти и хоп -вземат ти го
никъде не става така! повтарям - никъде!
Става, за съжаление, макар и по-рядко отколкото се тръби. Страхът, че може да стане си е реалност вече на доста места, а това е целта.
имаш ли примери? неща,които познаваш със сигурност?
Ной би могла да сподели как е оттатък Голямата Вода, макар и не точно при тях. Има колега по форум, който може да си сложи ръката на сърцето и да каже как ги вижда нещата в Германия. За Скандинавието също.
В общи линии, кампанията МиТу е от сорта.
При нас зад Голямата вода е следното. Оплакващите се съседи не ги застрашава нищо - те нали от "добри намерения" се оплакват. Идва аналогът на ДПС (детска педагогическа стая) и НЯМА НАЧИН да не намери нещо, щото те съседите са си казали всичко. Майката и татюто пият в петък - хоп, тогава и идва проверката. Майката е на една заплата и живее в избата на приятелката си, а там е мокро когато вали дъжд - бац, детето е прибрано, а майката си губи работата, защото е неблагонадеждна и разваля имиджа на предприятието си. Това е, ако родителите не хитруват, защото и обратните примери са два вагона. ДПС обаче е по-неблагонадеждна и от пияниците - това едно хлапе да бъде в 14 приемни семейства за четири месеца какво е? Девойчетата му бягат от приемното общежитие почасово - после полицията си скъсва задника от тичане да ги намери преди да ги приберат къде по-надеждно държащите ги сутеньори. Това се говори има-няма десетина години, а колата на орела, рака и щуката си е там. Борбата е сложна - миналата година бяха прибрали някакво пеленаче на ден и нещо, щото майката - още под упойка от последвалата операция - не можела да се грижи за него. От родилния дом го бяха прибрали, та после бащата и бабата доказваха, че не са камили, а майката е била неспособна да оцени какво подписва под наркоза.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Инак, квалификациите на Фирмин към идейните му противници в този форум, пуснати преди лиричното отстъпление след това, предизвикват единствено погнуса и увеличават контраста на самоизграденият му виртуален образ.
Нещо да съм пропуснала с парцала някъде? Сериозно питам!

AnonimusBG

  • Гост
Като се замислям след това което написах по-горе като детски спомени в отговор на Енгелс като нищо тогава можеха да ме вземат като неблагонадежден и да ме пратят в някакво приемно семейство.
Единственият въпрос е кой би посмял да го направи и би ли останал жив след това?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
В мое оправдание трябва да кажа, че бяхме във война със съседния вход и това беше единственият път да ги изненадаме.
Война на фунийки.
За да съм честен трябва да спомена, че бях и въоръжен с пневматично оръжие.
Тръба и много фунийки. :too_happy-1067:
Мдааа, имаше такива времена... После баба ми се чудеше къде й отиват всички стари списания "Жената днес" - гланцовите страници бяха чудни за лепене! Близваш и само се залепя! Не е като простонародния "Труд"!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
И все пак - фунийки, прашки, скобници и други са си детска история. Нелетално оръжие.
А казармата? Там кво насилие е!
Щото шкембе-войвода има идеи да я прави задължителна.
Освен ако под казарма не разбират някакъв друг вид детска занималня, не това което помня...
И огнестрелно оръжие сме правили, от метална тръба, проблем беше барута.
Отначало стържехме от кибритени клечки, после опитах да направя черен барут.
Колкото и да смесвах селитра с въглен и сяра все не ставаше. Изгаряше бавно.
Докато от един научнофантастичен разказ не научих, че в миналото са използвали урина при правенето на барут.
Когато стрелбата с оръдията не вървяла добре се оправдавали, че виното не е било добро, оттам урината и барута.
Тогава схванах, че след смесването барута трябва да се намокри с вода и след това да се изсуши. Стреляхме по дивите патици край Бургаските солници.

Пропуснал си доста в ученето. Никаква научна фантастика. История. По време на Великата френска революция били закъсали с барута. За снабдяването на армията отговарял Гаспар Монж. Същият, да. По негова заповед от цяла Франция започнали да прииждат коли с пръст от горната една педя в оборите. Добре напоени със споменатата урина. При промиване от тази пръст се извлича селитрата. Която, заедно със сярата и черните въглища, е основна суровина за производството на барут. Впрочем и днес е любима на терористите. С нея си правят АНФО-то. Евтино, ефикасно и безпощадно.   :firefrog:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B6,_%D0%93%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%80

п.п. Сега ученици и дори студенти не знаят кой е Гаспар Монж. Пък в моята младост му бяхме фенове.
Щото интернет и Уики нямаше, ама книжки - имаше.
https://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=1519731&title=%D0%93%D0%B5%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%8F%20%D0%B8%20%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B0
« Последна редакция: Декември 01, 2019, 22:17:06 от Firmin »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
В мое оправдание трябва да кажа, че бяхме във война със съседния вход и това беше единственият път да ги изненадаме.
Война на фунийки.
За да съм честен трябва да спомена, че бях и въоръжен с пневматично оръжие.
Тръба и много фунийки. :too_happy-1067:
Мдааа, имаше такива времена... После баба ми се чудеше къде й отиват всички стари списания "Жената днес" - гланцовите страници бяха чудни за лепене!

А явно по-късно и майка ми – модните списания "Burda", от които се научи да шие, а след това научи и мен.  :aplause:

Щото брат ми и аверите му ги унищожаваха със скоростта на триглав Змей Горянин.
Само да ги докопат!!!  :too_happy-1067:

« Последна редакция: Декември 01, 2019, 23:44:07 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Е ба ти?
С кой сте живяли Гаспар Кой някой си или Стефан, Ангел, Боян и другите от махалата?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Е ба ти?
С кой сте живяли Гаспар Кой някой си или Стефан, Ангел, Боян и другите от махалата?
:D

Махалата беше нещо чудесно!!! Жалко, че отдавна вече я няма – в истинския смисъл на думата.  :sad-3295:

Ти не си ли имал махала? Като дете.
« Последна редакция: Декември 01, 2019, 23:51:50 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Джиджи
Аз я имам все още.
Въпреки всичко.
Някой тук. Някой там.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи
Аз я имам все още.
Въпреки всичко.
Някой тук. Някой там.
  :0007:

Аз също.

Въпреки че повечето от махалата са се разпръснали по света ...  :0004: C:-) :0004:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
...Kad dođu teški dani, kad odu svi jarani...  :0014:

AnonimusBG

  • Гост

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7299
    • Профил
Цитат на: Джиджи
Махалата беше нещо чудесно!!! Жалко, че отдавна вече я няма – в истинския смисъл на думата.  :sad-3295:

Уличката, къщите с дворовете, всичко си седи както в детството ми. Обаче деца почти няма. Никой не играе на улицата и в дворовете на футбол, фунийки, бешки и т.н.. Нито бащи и майки, баби и дядовци седят на пейки и камъни на улицата или в дворовете. Мъртвило.
А в циганската махала, на 200 м от моята, има и играещи деца, и компании от млади и от стари на улиците и дворовете. И се държат точно както се държахме ние, българите, преди 30-40 г..
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
И все пак - фунийки, прашки, скобници и други са си детска история. Нелетално оръжие.
А казармата? Там кво насилие е!
Щото шкембе-войвода има идеи да я прави задължителна.
Освен ако под казарма не разбират някакъв друг вид детска занималня, не това което помня...
И огнестрелно оръжие сме правили, от метална тръба, проблем беше барута.
Отначало стържехме от кибритени клечки, после опитах да направя черен барут.
Колкото и да смесвах селитра с въглен и сяра все не ставаше. Изгаряше бавно.
Докато от един научнофантастичен разказ не научих, че в миналото са използвали урина при правенето на барут.
Когато стрелбата с оръдията не вървяла добре се оправдавали, че виното не е било добро, оттам урината и барута.
Тогава схванах, че след смесването барута трябва да се намокри с вода и след това да се изсуши. Стреляхме по дивите патици край Бургаските солници.

Пропуснал си доста в ученето. Никаква научна фантастика. История. По време на Великата френска революция били закъсали с барута. За снабдяването на армията отговарял Гаспар Монж. Същият, да. По негова заповед от цяла Франция започнали да прииждат коли с пръст от горната една педя в оборите. Добре напоени със споменатата урина. При промиване от тази пръст се извлича селитрата. Която, заедно със сярата и черните въглища, е основна суровина за производството на барут.
По скоро съм го пропуснал да го напиша, за да затормозявам публиката.
Химиците организирали производството на селитрата са Клод-Луи Бертоле и Лавоазие.
Пръстта в оборите се наръсвала с пепел от дърва, амонякът който се отделя при разпадането на уреята (карбамид) в урината се окислява и реагира с калиевия карбонат съдържащ се в пепелта от дървата. Като резултат се получава калиев нитрат (селитра). Селитрата са извличали от пръстта чрез разтваряне във вода, концентриране на разтвора и последващо отделянето на селитрата от примесите чрез кристализация.
Дори БОЙКО ЛАМБОВСКИ се упражняваше на тази тема във в. Сега през 2004:
http://old.segabg.com/article.php?sid=2004022800010060001
 
Освен фантастика четях и биографиите на великите химици.
Велики химици
Калоян Манолов

Том първи
Йохан Рудолф Глаубер. 1604—1670
Роберт Бойл. 1627—1691
Михаил Василевич Ломоносов. 1711—1765
Джозеф Пристли. 1733—1804
Карл Вилхелм Шееле. 1742—1786
Антоан Лоран Лавоазие. 1743—1794
Клод Луи Бертоле. 1748—1822
Жозеф Луи Пруст. 1754—1826
Джон Далтон. 1766—1844
Жозеф-Луи Гей-Люсак. 1778—1850
Хъмфри Дейви. 1778—1829
Майкъл Фарадей. 1791—1867
https://chitanka.info/book/4876-veliki-himitsi
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Езиковата тема се получи малко като ръководство за терористи. :yes-1289:
Добре, че у нас не останаха обори.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23378
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
При нас зад Голямата вода е следното. Оплакващите се съседи не ги застрашава нищо - те нали от "добри намерения" се оплакват. Идва аналогът на ДПС (детска педагогическа стая) и НЯМА НАЧИН да не намери нещо, щото те съседите са си казали всичко. Майката и татюто пият в петък - хоп, тогава и идва проверката. Майката е на една заплата и живее в избата на приятелката си, а там е мокро когато вали дъжд - бац, детето е прибрано, а майката си губи работата, защото е неблагонадеждна и разваля имиджа на предприятието си.

Поискахте от Ной малко разяснения за практическото прилагане нановите "ценности" и като ги даде тактично решихте да не ги коментирате!
Това си е фейк, нали, няма такова животно, а и да има то е в изостанала Канада.
При нас нещата ще бъдат къде, къде по-цивилизовани. :blurry_drunk-2127:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2943
    • Профил
невъзможността да притежаваш дома си, ако се ожениш за жена с жилище; невъзможността да продадеш имота си на когото искаш; невъзможността да си построиш вила на повече от един етаж или повече от 60 кв м; невъзможността да си смениш местоработата когато ти поискаш;

Какви са тея глупости със жилищата и имотите? Няма такова нещо. И защо ти е вила на пет етажа? И за местоработата не е вярно. Можеше да си я сменяш ако пожелаеш. Работа имаше, работна ръка не достигаше. Изпуснал си, обаче, че не можеха да те уволнят.
Глупост си написал ти. Пак се изказваш по въпроси, по които не си наясно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2943
    • Профил
Quote (selected)
имаше такова нещо.
Имаше фиктивни разводи за да се запазят наследствени жилища.
"Едно семейство едно жилище"
Имаше, разбира се.
Имаше и друго - "едно семейство до трима души - една стая". И ако живееш в собствен тристаен апартамент ти настаняваха принудително още две семейства квартиранти на "нормиран наем".
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2943
    • Профил
Quote (selected)
Ако свободата ти се е свеждала до 'при баба на село' - тогава да, била си свободна
ааа, без!
дворът на баба беше в Бургас, "Кирил и Методий", "Средна гора" " Асен Златаров", ей това кварталче
имаше дъвки, не съм яла мас никога,  пандишпан, ореховки, флорентини, бешамел и омразните ми дорб сърма и спанак -да :smokin:
не бяхме бедни, не бяхме и богати, не знам дали някой е бил, от имоти по онова време не съм се интересувала, мама имаше много хубави рокли, някои с цип на гърба, имахме много книги, плочи, касети
и - ако в живота ти се случи злото да ти се озъби в пълното си великолепие,  ако си бил там, откъдето е трудно да се върнеш, ако след това успееш да станеш , се научаваш да цениш всеки дъх свобода, живот, любов и дроб сърма
еми това е по този въпрос
О, извинявай, ще се поправя - "при баба в кварталчето "Кирил и Методий", "Средна гора" " Асен Златаров":smokin:
Разбрах вече, че дъвките Wrigley's  сте ги пазарували от кварталната бакалница. Удивително. Питах жена ми - тя е родом от Бургас и е горе-долу твой набор - е, няма такъв спомен. Сигурно е живяла в друг квартал.
Но това е без значение.
Останалата част от коментара ти ме смущава. Съчувствам ти, че си била там, откъдето е трудно да се върнеш, но това не може да променя обективните факти. Със задна дата. И никак не ми се връзва със сугубо еснафското "имахме си книги, касети, плочи и хубави рокли с цип на гърба".
« Последна редакция: Декември 02, 2019, 09:32:45 от g_ringo »
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.