Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 30, 2024, 10:44:48

Автор Тема: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци  (Прочетена 257058 пъти)

Bacho Кольо, Nor1, peniko и 19 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
0,05
5 min
47
На втори и трети въпрос отговорих още при четенето, елементарни са. Обаче на първия  :t2334:
Не че е зле за блондинка. При две верни от три се минава в по-горен клас. Моля за разяснение на първата задача и полученият отговор.
------
Има едно чудесно куиз шоу /език мой / по SAT 1 в събота - Wie clever ist Deutscland. За владеещите немски горещо препоръчвам. Има доста разлика в моята и немската логика. Затруднявам се на по-елементарните въпроси, а в събота реших загадката, която можели да решат само 5% от немците. Явно мисловният ни процес не тече съвсем еднакво.
« Последна редакция: Май 26, 2024, 22:33:39 от Zdravka »
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Божкеййй, руса му /ми/ работа. Не ми обяснявайте първата задача, вдянах. На трето четене. Срамота :m1708:  :t1816:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1653
  • No complain no explain
    • Профил
0,05
5 min
47
На втори и трети въпрос отговорих още при четенето, елементарни са. Обаче на първия  :t2334:
Не че е зле за блондинка. При две верни от три се минава в по-горен клас. Моля за разяснение на първата задача и полученият отговор.
------
Има едно чудесно куиз шоу /език твой,квиз, все пак е немски, а не английски / по SAT 1 в събота - Wie clever ist Deutschland. За владеещите немски горещо препоръчвам. Има доста разлика в моята и немската логика. Затруднявам се на по-елементарните въпроси, а в събота реших загадката, която можели да решат само 5% от немците. Явно мисловният ни процес не тече съвсем еднакво.

 :t2618:

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Драги ми Фют, у нас е прието английското произношение ''кУиз'', а не как го произнасят в Германия.  :smokin:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9798
    • Профил
Това го пуснах тук, за да може следващия път, като реагирате импулсивно на нещо и си съставите мнение с очевидни факти, да помислите втори път.
Примерно, любителите на тезата, че ако изборите решават нещо, ще ги забранят.
Да изключите мисловните активности на "Система 1" и да включите "Система 2".
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Активен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2378
    • Профил
Лично аз с огромно усилие, поради официозната шумотевица,  прочетох "Естествен роман" (дебюта му) и Времеубежище-то му - верноподаническа евроатлантическа воня на съвременния художествено-творчески интелигент!
Лично аз, доста след премиерата, прочетох естествения роман, после още едно-две неща и спрях. Като скроиш нечия шапка, няма що да си губиш времето с него повече, времето ни е отброено на тая земя, а от дълбока древност до наши дни има изключително стойностни написани неща за четене и препрочитане. А и неам нерви чисто професионално.
Що се отнася до времеубежището му, адептите му направиха цяла конференция след наградата и даже най-голямата му адептка отчете, че всъщност книгата има много слабости и е по-слаба в сравнение с предишната, "Физика на тъгата".
Тази групичка, на която Сорос навремето връчи "Литературен вестник" още докато бяха студенти, така си прави кариерата - единият се посвети на "изследване" на литературата на "соца" и сега е ректор на НБУ, другият - и той НБхУец, доцент засега, наскоро издаде цяла стихосбирка за "кръвта на Украйна", в НБУ е така, където седнеш и станеш, трябва да крепиш правата линия, иначе няма да те държат там. Например по-миналата година Михаил Неделчев (незаконно наричан професор, само доцент е, без даже да е доктор) на конференция за българската литературна критика, си започна доклада с (!?) агресията на Русия в Украйна, която заклейми.
А Господинов са го настанили в ИЛ на БАН, където си му тече заплатка (и Александър Йорданов там "работи"), даже доцент наскоро го произведоха с една книга есета, а след букъра и смъртта на Алек Попов навярно и в академик ще го произведат.

Тези конюнктурници трупат пари и "слава" по следния механизъм 2 в 1:
1. Задължително плюят "соца", НРБ, "тъмното тоталитарно минало", всъщност България и българите,  майките и бащите си.
2. Не пишат на езиците на Талев, Радичков и пр., а на един български "език", който е лесен за превеждане на английски (това го констатира още преди десетина години един български професор, за съжаление рано отишъл си от тоя свят).

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2254
    • Профил
Един млад и амбициозен автор прочел едно свое литературно творение на Волтер. Когато четенето завършило Волтер му рекъл: "Млади човече, подобно нещо можете да си позволите да напишете, само след като вече сте станали прочут. Докато не сте постигнали това, работите ви трябва да бъдат хубави."

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Zeitgeist, ще си позволя да те занимавам с нещо извън Господинов и романите му, с молба да потвърдиш, или отречеш дали е толкова зле положението, колкото изглежда.
По БНР от известно време върви реклама на Шуменския университет. Бивш ВПИ, образовал едва ли не всеки втори гимназиален учител в североизточните области. Беше ВУЗ в което не се влизаше току така. Трябваха си и висок бал и достатъчно добра оценка на приемния изпит. С какво се рекламира към днешна дата - онлайн изпит и  индивидуален електронен изпит, каквото и да означава второто.
Останах с впечатление, че става дума за семестриалните такива, защото и в ШУ се влиза с оценки от матурата. И към днешна дата немалко от завършилите ШУ стават учители в средното училище. Може ли да е толкова зле?  :t2334:
-----
Моля, драгите съфорумци, които имат професионално касателство към приема във ВУЗ, или са имали преди пенсиониране, да се чувстват свободни да изразят мнение.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
P.S. Правила съм двучасови /регламентирано време/ онлайн тестове от вкъщи за кандидатстване за работа в чужда компания. Има време да си погледнеш я речник, я справочник. А и там критериите бяха други.
« Последна редакция: Май 27, 2024, 11:17:21 от Zdravka »
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9235
    • Профил
    • Личен сайт
На втори и трети въпрос отговорих още при четенето, елементарни са. Обаче на първия
Можеш да съставиш и да решиш чрез заместване система от 2 линейни уравнения с 2 неизвестни ;)
Quote (selected)
x + y = 1,1
x − y = 1
Прехвърляш y вдясно във второто уравнение, получаваш x = 1 + y и заместваш x в първото уравнение:
Quote (selected)
1 + y + y = 1,1
Решаваш това уравнение, като прехвърляш единицата отдясно:
Quote (selected)
2y = 1,1 − 1 = 0,1
Оттук
Quote (selected)
y = 0,1 : 2 = 0,05
« Последна редакция: Май 27, 2024, 11:51:50 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9235
    • Профил
    • Личен сайт
Генералът казал на редника в траншеята ден преди да нареди атака:
– Запомни синко, когато големият бой настане и кръвта започне да се лее, аз съм зад теб.
– Около 50 километра зад теб – добавил под носа си ротният командир.

Активен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2378
    • Профил
Може ли да е толкова зле?
Зле е и по-зле ще става. И не само в Шуменския. Системата е безумна. Само в СУ нещата са по-добре, и то не във всички факултети, за Историческия гарантирам. Проблемът обаче идва отдолу, от средното - съсипано от "реформи" - образование. Не мога да пиша дълго в момента, а и разговорът е дълъг. Факторите са и извън образователната система, тези деца са продукт на "духа", прости ме Боже, и на обществото, в което растат...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2254
    • Профил
Генералът казал на редника в траншеята ден преди да нареди атака:
– Запомни синко, когато големият бой настане и кръвта започне да се лее, аз съм зад теб.
– Около 50 километра зад теб – добавил под носа си ротният командир.
За разлика от Йоан Медичи, който казвал на войниците си: "Вие никога не ще ме чуете да кажа "Напред!" Аз казвам само "След мен!"
---------------------
Каква огромна разлика между "ония войни" и "тия войни" - между "ония полководци" и тия "поководци"!

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Можеш да съставиш и да решиш чрез заместване система от 2 линейни уравнения с 2 неизвестни
Мерси, Lucho, сама се сетих, както и споделих по-горе, макар и с калкулаторчето. Аз с математиката, извън елементарната аритметика от дете съм на Вие, обаче се оправям с логиката. А уравнението ще ми бъде помощ и подсказка при подобни тестове, още веднъж благодаря.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Може ли да е толкова зле?
Зле е и по-зле ще става. И не само в Шуменския. Системата е безумна. Само в СУ нещата са по-добре, и то не във всички факултети, за Историческия гарантирам. Проблемът обаче идва отдолу, от средното - съсипано от "реформи" - образование. Не мога да пиша дълго в момента, а и разговорът е дълъг. Факторите са и извън образователната система, тези деца са продукт на "духа", прости ме Боже, и на обществото, в което растат...
Благодаря. Лошо.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 766
    • Профил
Можеш да съставиш и да решиш чрез заместване система от 2 линейни уравнения с 2 неизвестни ;)
lucho, ако ще правим уравнения, може и едно:

нека Х е цената на топката

х + (х+1) = 1,10
2х + 1 = 1,10
2х = 0,10
х = 0.05

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Това по ми Ареса. Лесничко, пригледно, като за руси домакини  ;)
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24038
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Евростат: 43% от младите хора в ЕС са с висше образование
https://manager.bg/%D0%B5%D1%81/43-ot-mladite-hora-v-es-sa-s-visshe-obrazovanie-spored-danni-na-evrostat
Останалите просто ги е домързяло да се запишат.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2254
    • Профил
Евростат: 43% от младите хора в ЕС са с висше образование
В момента правя ремонт. По принцип всички техничарски работи си извършвам сам - такава ми е професията, но за подмяна на плочките в кухнята, банята и тоалетната пазарих един дипломиран физик. Работи съвестно пък и не е скъпчия!
Спомних си за една радиопиеса (преди много години имаше такива) където един професор се молеше на един водопроводчик, обръщайки се към него с "Ваше Висикотръбопроводие"...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7432
    • Профил
Евростат: 43% от младите хора в ЕС са с висше образование

Спомних си за една радиопиеса (преди много години имаше такива) където един професор се молеше на един водопроводчик, обръщайки се към него с "Ваше Висикотръбопроводие"...

ЦАР И ВОДОПРОВОДЧИК (1971) Сатирична Буфо Опера
https://www.youtube.com/watch?v=DICO-2p1rwc
the lamers club honourable member …

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2254
    • Профил
ЦАР И ВОДОПРОВОДЧИК (1971) Сатирична Буфо Опера
https://www.youtube.com/watch?v=DICO-2p1rwc
Ха-ха! Благодаря! Вярно, така беше! Ще изслушам операта с кеф и носталгия. :ok:

Активен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2378
    • Профил

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2254
    • Профил
Ами време му е на Макарона да си вземе някое 15-16 годишно, както навремето е направила жена му когато е била на неговата сегашна възраст. :ok:

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1403
    • Профил
Ами време му е на Макарона да си вземе някое 15-16 годишно, както навремето е направила жена му когато е била на неговата сегашна възраст. :ok:
----
Любви все возрасты покорны :smokin:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7612
    • Профил
Цитат на: Zmeja
Ами време му е на Макарона да си вземе някое 15-16 годишно

15-16-годишен негър-манаф
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24038
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
- Скъпа, взех детето от детската градина.
 - Браво, и... как ще го кръстим, защото нашето вече ходи на училище?
ЕС е вреден за вашето здраве!


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24038
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Историята се пише с кръв, а се чете с пот!
Това е монументално! :133:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1242
    • Профил
Ето какво се получава от българска семка посята на американска почва :0005:
« Последна редакция: Май 29, 2024, 22:15:28 от peniko »

Активен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2378
    • Профил
Peniko, ще ти бъда признателна, ако знаеш повече за това училище и тази директорка. Познавах дамата през ранните 90-те, като обикновена преподавателка, в един съвсем друг живот, докато единият от синовете й не спечели зелена карта и цялото семейство не замина за Чикаго, струва ми се. Любопитно ще ми е да узная какво точно се е излюпило от нея в Новия свят. Любопитството ми няма интригантски характер, просто головокружителни промени наблюдавам у хора, които съм познавала (или поне съм мислела, че познавам) от студентските си, че и ученически даже, години още, докопали се, всъщност докопаНи повечето, до високи постове и длъжности - кой депутат, кой външен министър, кой главен прокурор, зам.-ректор и т.н.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2254
    • Профил

Активен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2378
    • Профил
Peniko, ще ти бъда признателна, ако знаеш повече за това училище и тази директорка.
https://azbukari.org/%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2/
Сърдечно благодаря, Змей!
Радвам се, че Живка е продължила това, което вършеше тук някога за чуждестранните студенти (невероятен опит, който никакво друго преподаване не дава), с българските деца в Чикаго с възрожденски дух и плам.