Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 18:56:50

Автор Тема: От НАП са изтекли лични данни на милиони български граждани и фирми  (Прочетена 43811 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
А решението е просто.
Минават на "Елбрус" и проблеми йок.
Руският миноборон резко не харесва това.
Впрочем, проблема изобщо не е в "желязото", а софта.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Тц. Проблемът е в хората. Както винаги.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
А решението е просто.
Минават на "Елбрус" и проблеми йок.
Руският миноборон резко не харесва това.
Впрочем, проблема изобщо не е в "желязото", а софта.
Що? Ще имат изградена инфраструктура. За един ден.  :bigok:

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Що? Ще имат изградена инфраструктура. За един ден.  :bigok:
Ъхъ. Само дето доктора трябва да знае като приключи с прегледа на баба Пена че не трябва да натиска червеното копче (всъщност е бяло), шото да не се наложи да търкаме теми за западни държави. :nuts:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Ох, сагата продължава :m1731:

https://www.segabg.com/hot/prokuraturata-pusna-nova-porciya-dokazatelstva-po-aferata-nap

От прокуратурата са пуснали четири файла с допълнителни доказателства за вината на обвинените. Единият от тях включва екранни снимки от чатове в Telegram. Някой особено надарен е решил да скрие част от информацията от снимките, но го е направил толкова некадърно, че просто ме заболя корема от смях. То бива мързел бива, ама чак пък толкова не бива.

За качеството на самите доказателства не виждам смисъл да се говори (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Поразгледах малко последните pdf-и - ми некви чатове на некви хорица тип детската градина.
Гешефт ако добара чатчето ми с майка да прочете малко как ги ашладисваме всичките наред, нема начин поне една-две смъртни присъди да не ни изиска. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
За всичко това, обаче, следва да се носи и политическа отговорност. Защото покрай безумните разпореждания на Борисов

https://offnews.bg/politika/borisov-kam-ministrite-elektronnoto-upravlenie-shte-vi-e-otcenkata-674893.html

и стремежът да се изтипоса ГЕРБ колко е бизнес-фрейндли, системите за електронно управление и електронно административно обслужване на държавата се разработват и сдават на юруш, за отчет, но без да са осигурени необходимите за защитата им компетентност и капацитет за информационна сигурност и сигурност на информацията. Ето го и резултатът. Алчни, надменни заради малко по-добрите си познания, хакери от изпълнители на държавни поръчки в сферата на електронното управление, се възползваха от достъпа и решиха да нагадят - просто щото могат или пък за някой и друг гологан. За пореден път моралът е етиката далеч изостават от знанията и уменията.

Държавата не се справи. Речено е от Конфуций, "Който хвърля в боя необучени, ги предава". Държавните АйТи експерти, очевидно, не са достатъчно подготвени, мотивирани и осигурени с необходимите ресурси, за да организират и поддържат на ефективно ниво защитата на чувствителната за държавата информация. Потьомкинските грандомански електронни строения рухнаха, затрупвайки градителите им. Не, не става дума въобще да се откажем от електронно управление и електронни услуги. Става дума да се признае, че така не става и да се потърсят работещи решения на очевадния проблем с капацитета.

ГДБОП сега се занимават, заедно с прокуратурата, с кризисен пиар и щедро ръсят с китката - оповестяват предварително доказателства, което освен че е недопустимо, увеличава критично риска обвинението да не издържи в съда поради тежки процесуални нарушения. Но пък немеят за това каква е била тяхната, а и на ДАНС и прокуратурата превантивна дейност. Как са получили достъп до системите на държавата лица с очевадно хазартен и екстремистки профил - просто алчни хакери. Косата ми настръхва като си помисля, че тези или подобни могат да достъпят и системи с класифицирана информация, в сферата на националната сигурност. Впрочем, кое, ако не НАП, е система с пряка връзка с нивото на сигурност в държавата? Да се похвалват, пък, с това как тези са планирали "да свалят правителства" е повече от безумно. Това ще рече, че ДАНС, контраразузнаването - ако има външна намеса, както се твърди, е прозяпало инспириран отвън заговор срещу националната сигурност.

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Ох, сагата продължава :m1731:

https://www.segabg.com/hot/prokuraturata-pusna-nova-porciya-dokazatelstva-po-aferata-nap

От прокуратурата са пуснали четири файла с допълнителни доказателства за вината на обвинените. Единият от тях включва екранни снимки от чатове в Telegram. Някой особено надарен е решил да скрие част от информацията от снимките, но го е направил толкова некадърно, че просто ме заболя корема от смях. То бива мързел бива, ама чак пък толкова не бива.

За качеството на самите доказателства не виждам смисъл да се говори (imho).

Това са такива тъпизми, че само човек не хващал компютър може да ги съчини!
"Хакер" не може да откие IPтата на НАП... Сериозно ли?
Свидетелка, ако не греша, нямала никакви отношения с ТАД и догор нямала, но по силата на договора и с ТАД трябвало да се унищожат данните?
И още, и още ...

Ако е вярна поне част от "телеграмм", поне се потвърждава подозрението, че са намерили забравен от нападжии файлов сървер и са го "преджобили"! Не ми е много ясно, как може да забравиш самба/нфс сървер "отвън", ама явно може...

Няма смисъл да се коментира!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
на мен ми е интересно от това публикуваното въобще нещо може ли да се признае за доказателство. там процесуален ред, поемни лица, как са ровили в телефона на лапето - законно или не.

щото е напълно възможно наистина това да са хакерите... и да не бъдат осъдени поради некадърност на полицията и наблюдаващите прокурори, били те специални или не.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Не знам колко от вас, които са разглеждали файловете, обърнаха внимание, че този теч може би ни касае?
Quote (selected)
На 23.03.2019г. Иван Тодоров пише: „Тествайте мобилното приложение на уеб адрес на Български новинарски сайт“
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
на мен ми е интересно от това публикуваното въобще нещо може ли да се признае за доказателство. там процесуален ред, поемни лица, как са ровили в телефона на лапето - законно или не.

А според мен не са ровили в телефоните на хлапето, а в базата от данни на сървъра. Погледни са метаданните на снимките от чатовете.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Не знам колко от вас, които са разглеждали файловете, обърнаха внимание, че този теч може би ни касае?
Quote (selected)
На 23.03.2019г. Иван Тодоров пише: „Тествайте мобилното приложение на уеб адрес на Български новинарски сайт“

Зависи за какво да го тестват :)

А и аз не го ползвам.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
А според мен не са ровили в телефоните на хлапето, а в базата от данни на сървъра. Погледни са метаданните на снимките от чатовете.

че този сървер къде се намира? някъде в софия? язък им на телеграмаджиите за криптировката тогава  :bigok:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
А според мен не са ровили в телефоните на хлапето, а в базата от данни на сървъра. Погледни са метаданните на снимките от чатовете.

че този сървер къде се намира? някъде в софия? язък им на телеграмаджиите за криптировката тогава  :bigok:

Не, доколкото разбрах е някъде в щатите. И колко му е да са пратили писмо с някакви мотиви за съдействие и от там да се отзовали. Особено ако и някоя братска служба е дала едно рамо в ситуацията.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
пак язък за криптировката. макар че от страна на русия тя си работи - към руските служби щатците вероятно са значително по-недружелюбни.

то имаше един як екшън със забраната на телеграм в русия, дето така и не съм се интересувал докъде стигна.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
пак язък за криптировката. макар че от страна на русия тя си работи - към руските служби щатците вероятно са значително по-недружелюбни.

Ами най-вероятно :)

Нали руските служби искат да следят комуникациите на хора на американските служби. Как да им дадат достъп?
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
то имаше един як екшън със забраната на телеграм в русия, дето така и не съм се интересувал докъде стигна.

До под кривата круша.
Аз не го ползвам, но съм го сложил на телефона да го има.
Когато съм в Русия специално съм го проверявал.
Работи без проблем.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Според адвокат Лулчева, защитаваща обвинения в тероризъм: "прокуратурата разследва дали "Тад груп" е спазвала някакви етични норми и какви са били търговските ѝ отношения с други фирми като "Овеграз" и вестник "СЕГА".

https://www.segabg.com/forum-topic/greshka-reshenieto-na-suda-prati-shefa-na-tad-grup-aresta
 © Segabg.com 2019

------
Положението все повече се натопорчва...

Както можеше да се очаква и други са набъркани - след Бивол на сцената излиза и британския СЕГА, че и "Овъргаз"

Очакваме опровержение!
---------

Интересно дали БХК също е бил охраняван от ТАД-а...
« Последна редакция: Август 10, 2019, 11:36:07 от Ганий »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
британския СЕГА
Ъ! Затова ли им е толкова некадърен сайта?
Но пък обяснява ежедневните /без пропуск!/ поплювки Русия това, Путин онова...

Ето и Диагностицираното:
Quote (selected)
За Русия и Северна Корея четем предимно съобщения за ракети.
Ми тва пишат, това чете бе тролик!
« Последна редакция: Август 10, 2019, 11:28:03 от micky »
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Quote (selected)
британския СЕГА
Ъ! Затова ли им е толкова некадърен сайта?
Но пък обяснява ежедневните /без пропуск!/ поплювки Русия това, Путин онова...
Спускал съм го много пъти!
Quote (selected)
Фирма: СЕГА
Правна форма: Еднолично акционерно дружество
ЕИК: 831770996
Представител: Теодора Стоянова Пеева
Едноличен собственик на капитала: „ФОНДАЦИЯ ДОНЧЕВ” – чуждестранно юридическо лице – държава: Великобритания
https://sib.bg/членове/публичен-регистър/

Quote (selected)
Членове
„Икономедиа“ АД – издател на “Капитал”, “Капитал Дейли”, Капитал Quaterly”, “Регал”, “Бакхус”
„Сега“ ЕАД – издател на вестник  „Сега“
„Зебра БГН“ АД – издател на списание Клуб „Z“ и clubz.bg
„Медияпул“ ООД  – издател на  Mediapool.bg
„БРЯГ МЕДИА ГРУП“ ЕООД – издател на в. „Бряг” – Русе – областен всекидневник, в. „Посоки“ – Плевен – областен всекидневник, в. „Силистренски бряг“ – областен всекидневник и в. „Новините глас“ – Ловеч – областен вестник.
“Кю Медия” ЕООД – издател на списанията АMICA, L’EUROPEO, ABITARE, BRAVACASA, MAX и QM
“Топ Новини” ЕООД – издател на вестник “Топ новини” и информационен сайт www.topnovini.bg
„Под тепето“ ООД – издател на ПОД ТЕПЕТО и КАПАНА.БГ
„С-ФАКТОРБГ“ ЕООД – издател на Faktor.bg
https://sib.bg/членове/

Колко е вярно - всеки да си прецени сам!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Ъ! Затова ли им е толкова некадърен сайта?
Но пък обяснява ежедневните /без пропуск!/ поплювки Русия това, Путин онова...

Отиваш на pogled.info за възстановителна терапия - постоянно и оглушително дрънкане на руско оръжие, френетична руска пропаганда. Путин. Дугин, за напреднали (в тъпните). По някоя и друга майна на американците и ЕС. Либерализмът под постоянен масиран артилерийски обстрел.

Почвам да си мисля, че Рособоронэкспорт им е спонсор. Чат-пат нещо pro domo sua, стойностно, даже ляво, дето да оправдае мъките на горкия читател.  :sad-3295:

Но пък за теб ще е като SPA на мозъчните гънки.  8)

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Ъф, ако ще се информирам за руското оръжие от тъдявашна преса значи съм в беда голяма. :)
Но пък интересно защо тъпо и упорито цитират фокус-мокус, който не е в групичката?
За разлика от фактор - този съм го посещавал. Веднъж. :smokin:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Препечат, с негоден превод, понякога. Няма статии от български автори за руско оръжие. Е, то и за американското няма.  ???

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Quote (selected)
Ъ! Затова ли им е толкова некадърен сайта?
Но пък обяснява ежедневните /без пропуск!/ поплювки Русия това, Путин онова...

Отиваш на pogled.info за възстановителна терапия - постоянно и оглушително дрънкане на руско оръжие, френетична руска пропаганда. Путин. Дугин, за напреднали (в тъпните). По някоя и друга майна на американците и ЕС. Либерализмът под постоянен масиран артилерийски обстрел.

Почвам да си мисля, че Рособоронэкспорт им е спонсор. Чат-пат нещо pro domo sua, стойностно, даже ляво, дето да оправдае мъките на горкия читател.  :sad-3295:

Но пък за теб ще е като SPA на мозъчните гънки.  8)

е нали пес-ът го финансираше погледът.инфо? така поне беше писал кирил добрев, като осъди румпет.

иначе да, там може да намериш не повече от две статии дневно за мамковината /толкоз плювни по нинова намерил, толкоз пуснал/ и поне 20 в превод от руски. за всякакви оръжия.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Ако толкова държите да четете за руската оборонка на български препоръчвам pan.bg
Другите... Не стават. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Лично аз отдавна съм се примирил с факта, че руското оръжие и руската армия са най-якото оръжие, респективно най-яката армия фсвета.

AnonimusBG

  • Гост
Кибератаката срещу българската Национална агенция за приходите бе оповестена публично, точно когато България финализираше покупката на осем нови изтребителя Ф-16 като част от подкрепен от САЩ план за смяна на българските изтребители от съветската ера и въвеждане на стандартите на НАТО в българските военновъздушни сили, пише американският вестник "Ню Йорк таймс".
Публикацията е от 14 август.
Информация за атаката изтече в медиите от руски имейл адрес. След като се разбра за нея, българският министър на вътрешните работи Младен Маринов повдигна въпроса за руска намеса, предава БТА.
Няколко американски служители, които отблизо следят действията на Русия, твърдят, че атаката носи почерка на руското военно разузнаване ГРУ и че целта е кампания за финансов и политически натиск върху ключови фигури в българското правителство. Но американските шпионски служби все още не са установили окончателно кой стои зад нападението, отбелязва "Ню Йорк таймс".

http://epicenter.bg/article/-quot-Nyu-York-tayms-quot--Atakata-sreshtu-NAP-e-s-pocherka-na-ruskoto-voenno-razuznavane-/190439/11/0

Russia Suspected by Some in Giant Bulgaria Hack
https://www.nytimes.com/2019/08/14/world/europe/bulgaria-hack-russia.html?searchResultPosition=1

Типичен пример как се завърта пропагандната машина на РобПрес.
Младен Маринов казал и след три седмици това вече е доказателство за руска намеса.
Аналитици сър.
Ово йе стандарт на свободата на словото.
Пфу.
Интересното е публикацията ще възбуди ли умните и красивите.
Те вече имат доказателство че руснаците са виновни.
Самият NYT го е написал.
Как може да не му вярваме.
Още веднъж пфу на вас и на вашите високоетични норми на свобода на словото.
И тези хора ще се пъчат като борци с фейкнюз.
« Последна редакция: Август 15, 2019, 14:56:20 от AnonimusBG »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Ей тука най ми хареса като заглавие: https://izbori.bg/26324/
Инак всички са го изклавиатурили, странно защо изчезна от 24 саатя...
До довечера ще кацне и в "любимия" вестник, инак ставам фен на Радан!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
инак ставам фен на Радан!
  :D :yes-1289: :D

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
От НАП са изтекли лични данни на милиони български граждани и фирми

А днес:

Quote (selected)
Комисията за защита на личните данни наложи милионна глоба на НАП
Приходната агенция има три дни да обжалва санкцията заради безпрецедентния теч на информация след хакерската атака
21 Авг. 2019


Шефът на КЗЛД, Венцислав Караджов, посочи пред "Сега", че актът за установено административно нарушение ще бъде връчен на НАП в края на седмицата.
:clap-3332:

Най–сетне!!! За подробности:

https://www.segabg.com/category-first-page/komisiyata-za-lichnite-danni-nalozhi-milionna-globa-na-nap
« Последна редакция: Август 21, 2019, 16:41:13 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23470
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Джиджи, това е имитация на дейност и поредната тъпотия.
НАП е си дръпнат парите за глобата директно от бюджета даже ще усвоят още за "отстраняване на възможни пробиви в сигурността". Чиновниците от комисията ще си пишат червена точка, парите ще постъпят в тяхна сметка и ще има пари за ДМС на служителите.
Абе Сички печелят! :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
... от друга страна, налагането на санкция с такъв размер на НАП обективира факта на нарушението. И е основание за търсене на дисциплинарна и наказателна отговорност на длъжностни лица. И тук хич не става дума за оставки с направление синекура или отиум. За бай Ставри става дума.  8)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23470
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
... от друга страна, налагането на санкция с такъв размер на НАП обективира факта на нарушението. И е основание за търсене на дисциплинарна и наказателна отговорност на длъжностни лица. И тук хич не става дума за оставки с направление синекура или отиум. За бай Ставри става дума.  8)
Мисля, че си прекален оптимист.
Бай Ставри скоро няма да има такива гости, щото трябва да е баш шефа.
Ще минем на синекурата, не само в Испания има нужда от консули.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Ся НАП-ът, ако са добросъвестни държавни служители, трябва да издирят сума нарушения на КЗЛД, и да ги натоварят с 2 (два!) млн глоби.  :too_happy-1067:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи, това е имитация на дейност и поредната тъпотия.
НАП ще си дръпнат парите за глобата директно от бюджета, даже ще усвоят още за "отстраняване на възможни пробиви в сигурността".
Чиновниците от комисията ще си пишат червена точка, парите ще постъпят в тяхна сметка и ще има пари за ДМС на служителите.
Абе Сички печелят!
:b0756:

Буратино
, теб вероятно са те цанили от некое издателство, подвластно на МОН, как да защитаваш в бъдещите учебници сегашната „права линия на Партията и държавата”! ;D
А тук само репетираш – дали ше мине!!!  :giggle-3307:
« Последна редакция: Август 21, 2019, 22:07:23 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23470
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Горанов обясни и че няма да има орязване на бонуси и заплати и че става дума просто за една нетна операция. По негови думи нямало и да има наказани. Според него оставките, които са подали двама IT сспециалисти, са напълно достатъчни..

https://www.segabg.com/hot/nap-shte-plati-globata-si-parite-na-zasegnatite-neya-danukoplatci
 © Segabg.com 2019

Тренирам за кварталното първенство по ясновидство Джиджи.
Такива ги познавам без загрявка. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Koмиcиятa зa зaщитa нa личнитe дaнни  глoби "Бaнĸa ДCK" EAД c 1 милион лeвa, бaнĸaтa нeпpaвoмepнo e paзĸpилa дaннитe нa oбщo 33 492 дyши и 23 270 ĸpeдитни дocиeтa.

А за изтичане на лични данни на 5 милиона българи - глобата е 5,1 милиона, както каза К. Нинова, пострадалите ще платят глобата.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
И правилно!
Какво би се променило, ако глобата беше 30 млн.? А 500 млн.?
Абсолютно нищо - от държавния бюджет в държавния бюджет. НАП при всички положения ще плати глобата си с нашите пари. И бъдете сигурни, тази глоба по никакъв начин няма да се отрази на финансовия комфорт, в който тънат чиновниците от НАП.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
И правилно!
Какво би се променило, ако глобата беше 30 млн.? А 500 млн.?
Абсолютно нищо - от държавния бюджет в държавния бюджет. НАП при всички положения ще плати глобата си с нашите пари. И бъдете сигурни, тази глоба по никакъв начин няма да се отрази на финансовия комфорт, в който тънат чиновниците от НАП.
Кольо, по тая логика след като няма възпитателен ефект от едно наказание, няма нужда и от наказанието (глоба).
Опитвам се да си спомня как беше в добрите застойни години - нанасяш щети, понасяш наказание -> глоба, удръжка от заплатата, следствие и/или затвор (в зависимост от щетата), конфискация на имушеството и прочие глезотийки.
Сега в случая викат - 'мчи то няма персонално виновни, всеки полуграмотен пъпчивец с компютър може да хакне .... продължението си го напиши сам.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Ох, дано тези 5 000 000 лева да не са от бюджета на НАП в частта капиталови разходи за електронно управление, информационна сигурност и сигурност на информацията.   :sad-3295:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил

Опитвам се да си спомня как беше в добрите застойни години - нанасяш щети, понасяш наказание -> глоба, удръжка от заплатата, следствие и/или затвор (в зависимост от щетата), конфискация на имушеството и прочие глезотийки.
Сега в случая викат - 'мчи то няма персонално виновни, всеки полуграмотен пъпчивец с компютър може да хакне ...
С други думи: съгласен си с мен...

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
да, съгласен съм

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Да, в онези години бе така. Лежиш за "неосъществен контрол". Лежиш дълго. Излизаш болен, лоша болест. Поживяваш малко с порасналите си деца и ... си отиваш. Истинска история. На жена, роднина на съпругата ми. Главен счетоводител. Други крали, тя не разбрала. А контролът и е бил възложен. Социалистическото правосъдие не беше от милостивите.  :'(

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
А, и да вметна - НАП е второстепенен разпоредител с бюджет. Първостепенният е МФ. Владко Обитателя начело.  :t2407:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Главен счетоводител. Други крали, тя не разбрала. А контролът и е бил възложен. Социалистическото правосъдие не беше от милостивите.

Това не бих го приела за чиста монета, най-малкото защото все си мисля, че един директор на доста широко по хоризонтала регионално ниво носи повече отговорност за контрола от който и да било главен счетоводител, но нямам спомен да е вкарван в затвора заради доказани кражби на други. ЛежАл си е който е краднАл. Много добре знам какво говоря, а говоря за доста сериозни управленски мащаби и в никакъв случай на ниво местен завод :smokin:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Мисля, че само си мислиш, че знаеш за какво говориш. В момента нямам достъп до правно-информационна система, а не ми се рови по сайтовете на Върховния касационен съд. С Гугъл под ръка, обаче, се оказа достатъчно.

Ето ти един случай, "пресен", а не от преди 30 и повече години. Съвсем не същият, но подобен. Чети, грамотна си. И си прави изводите.

http://www.vks.bg/Reshenia/1NOR120_08_06_2016.pdf

Не ми се ще да надигам костите на починали и да ти намеря конкретното дело. Но и това ти стига да знаеш, че не винаги е "ЛежАл си е който е краднАл". Полезно е за теб да си наясно, че някой ден можеш да се окажеш на длъжност с характеристика, включваща контролни функции, задължения и отговорност.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
носи повече отговорност за контрола от който и да било главен счетоводител, но нямам спомен да е вкарван в затвора заради доказани кражби на други. ЛежАл си е който е краднАл.

Разбира се, че лежи този, който е краднал. Директорите ги сурвакаха по друга линия. На фирмин "контролните функций" са бош лаф. Ако не са преки и конкретни никой не може да упражнява всеобхватен ефективен контрол.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Ето още един дървен философ се произнесе компетентно.  ???

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Ето още един дървен философ се произнесе компетентно

Признай си, че тайно мечтаеш като пораснеш да станеш като мен. Умен и хубав философ.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Ами ... не. Добре ми е, където и какъвто съм. Вероятно ти си мечтаеш за ръководна длъжност, като моята или пък друга, по-съответна на мащабния ти ум, но, както се вижда, с настоящата ти компетентност не мож се класира и до завеждащ кокошарник. Не знам на теб още колко ти остава да растеш, но не е зле и да побързаш.  8)

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Мисля, че само си мислиш, че знаеш за какво говориш. В момента нямам достъп до правно-информационна система, а не ми се рови по сайтовете на Върховния касационен съд. С Гугъл под ръка, обаче, се оказа достатъчно.

Ето ти един случай, "пресен", а не от преди 30 и повече години. Съвсем не същият, но подобен. Чети, грамотна си. И си прави изводите.

http://www.vks.bg/Reshenia/1NOR120_08_06_2016.pdf

Не ми се ще да надигам костите на починали и да ти намеря конкретното дело. Но и това ти стига да знаеш, че не винаги е "ЛежАл си е който е краднАл". Полезно е за теб да си наясно, че някой ден можеш да се окажеш на длъжност с характеристика, включваща контролни функции, задължения и отговорност.
Аз пък не знам на какво основание считаш, че едва ли не ВС не трябва да отменя нито едно решение на по-долни съдилища - т.е. ти твърдиш, че всички решения преди това трябва да са идеални и ВС само да ги потвърждава.
Нали затова има различни инстанции - да поправят незаконосъобразности…
Предполагам ще се удивиш, но в цял свят ВС често отменят, изменят, връщат и т.н., т.к. в общи случай в тях са събрани най-квалифицираните съдии.

-----
Не знам защо у нас рядко се дават примери от най-най-най-най-съвършеното законодателство...

Вярно, САЩ са държава с многобройно население и значителна престъпност. Присъдите са много повече от нашите и често има и много по-фрапантни случаи - тази година аз съм виждал поне 5-6 такива (все пак това са изключения, да бъда разбран правилно!)

Quote (selected)
Woman cleared of murder after 35 years in prison gets $3M
http://www.msn.com/en-xl/northamerica/northamerica-top-stories/woman-cleared-of-murder-after-35-years-in-prison-gets-dollar3m/ar-AAGvxEO?li=BBKxOeh&ocid=spartanntp

----
вж също

https://en.wikipedia.org/wiki/Gwendolyn_Graham_and_Cathy_Wood

Quote (selected)
The two women met at the Alpine Manor nursing home shortly after Graham had moved to Michigan from Texas. They quickly became friends, and then lovers, in 1986. Two years later they both were facing murder charges for allegedly smothering five elderly patients as part of a "love bond".[2]

което малко помрачава създадения идеален образ на еднополовите...



« Последна редакция: Август 30, 2019, 18:41:22 от Ганий »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Аз пък не знам на какво основание считаш, че ВС не трябва да отменя нито едно решение на по-долни съдилища - т.е. ти твърдиш, че всички решения преди това трябва да са идеални и върховният съд само да ги потвърждава.

Аз пък не знам ти откъде реши, че спорът е относно практиката на ВКС или на ВАС. Впрочем, може да ти е любопитно да научиш, че относителният дял на потвърдените решения от ВКС или ВАС е единственият индикатор за качество, който тяхна чест съдиите в "по-долни съдилища" признават. Ама това е съвсем друга опера. И нищо общо с предмета на спора, който бе така конкретен - "лежи" ли се за неосъществен контрол и ако да, то кой "лежи". При това, за времето преди 30 години.  ???

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Вероятно ти си мечтаеш за ръководна длъжност, като моята

Ръц! Ма, ти началник ли си? Чичо Гошо? Предполагам недооценен.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Впрочем, може да ти е любопитно да научиш, че относителният дял на потвърдените решения от ВКС или ВАС е единственият индикатор за качество, който тяхна чест съдиите в "по-долни съдилища" признават.

Глупости, гусин началник! Това къде го чу? В специализираната прокуратура ли?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
otvrat, ако ти кажа, после ще трябва да те застрелям.  8) Когато си общуваш с мен, изгради си полезния навик да изхождаш от това, че моите тези не се основат на нещо, което ти, или дори - аз, считаме за "здрав смисъл", а на факти и доказателства. Твоята наука може да се основава на фантазмите или представите ти, както и рецитация на чужди мисли, моята се основава на наблюдение, експеримент, измерване и последващо изчисление. Това формира съществено различен начин на мислене и действие. Мислиш ли, прочее, че ще посоча за факт нещо, в което не съм достатъчно сигурен, давайки с това възможност на някой натъпкан с идеологически клишета лаладжия като теб след елементарна проверка тържествуващ да ме опровергае.  ???

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
И нищо общо с предмета на спора, който бе така конкретен - "лежи" ли се за неосъществен контрол и ако да, то кой "лежи". При това, за времето преди 30 години.  ???
Първо - не може да има конкретен спор по такива абстрактни понятия - за нещо, от което си нямам никаква представа.

Примерно!
Quote (selected)
Чл. 9. (1) Престъпление е това общественоопасно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо.
….

Чл. 219. (2) Който въпреки задълженията си не е упражнил достатъчен контрол върху работата на лица, на които е възложено управлението, разпореждането или отчитането на обществено имущество, и от това са последвали значителни щети на предприятието или на стопанството, се наказва с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.
Кой какво е правил - не знам и не мога да знам!
Че се срещат грешки - две думи няма.
Без да твърдя, че едно време грешките са били по-малко от днес, смея да заявя, че на общия фон окончателни решения, техният брой е изключително минимален.

Поначало емоционалното възприемане на решенията е 33/33/33 - едната страна е доволна, другата - не, или и двете са недоволни. И тук рядко има изключения - т.е. да са доволни и двете страни - изключвам симулативните процеси.

Често съм давал пример - трудно е да си Съдия... Скарат се двете деца, еднакво мили, трябва нещо да се отсъди... И поне едното ще се нацупи...  :too_happy-1067:

------
За твое успокоение да кажа, че по последствия след медицинските грешки може би най-тежко се преживяват правните грешки.

-------
И за "качеството" на съдебните актове.
Естествено е - в края на краищата в по-долните инстанции съдиите не са достатъчно школувани, шлифовани, понякога опит не достига.
Правото е трудна материя!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Firmin
ръководна длъжност, като моята
В годините на ГЕРБ  :icon_idea:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Нямах теза за съдебна грешка в историята, която разказах по-горе, за покойната роднина на жена ми. Наказателен уклон - може би. И по-тежките наказания за тежки престъпления във времената преди 30 години и назад.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Цитат на: Firmin
ръководна длъжност, като моята
В годините на ГЕРБ  :icon_idea:

И в тях, включително.  Що? ???

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
А, нищо ... Сътрудничите си ... както е съветвал мосю Петен.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.