Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 02, 2024, 02:12:08

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 570016 пъти)

0 Потребители и 84 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6000 -: Май 06, 2023, 13:52:31 »
Нарочно ли са изпуснали членуването на многжественото число тук?
Quote (selected)
След преминаването на представителните блокове на въоръжените сили в тържествен марш  на площад „Княз Александър I“ ще започне въздушният компонент на парада. Предвижда се в него да участват 19 вертолета и самолета, които са на въоръжение във ВВС и ВМС: вертолетите Ми-17, Ми-24, „Cougar” и „Panther“ и самолетите L-410, „Спартан“, L-39Z, „Пилатус“, Су-25 и МиГ-29.
Трябва да бъде "19-те" вертолета и самолета.
Май цялата остатъчна "армия" ще парадира...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2157
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6001 -: Май 06, 2023, 16:25:38 »
Quote (selected)
От профила във Фейсбук на Слави Трифонов:
И трите национални телевизии дават на живо коронацията на новия крал на Англия Чарлз III. Живи студиа, специални декори, класическа музика и вътре в студиата - кралски особи, като Кристина Патрашкова, Мон Дьо, Петя Дикова, Жоро Любенов и други знайни и незнайни български аристократични личности. Тези видни български аристократи са облечени в царствени одежди и коментират, ахкат и охкат пред това толкова важно за българския народ събитие. Човек ще каже, че коронясват Чарлз Трети на Гергьовден само и само, за да впечатлят българските фенове на английската корона.
https://tribune.bg/bg/mrezhata/slavi-trifonov-az-sam-selyanin/
Фердинанд II (император на Свещената Римска империя 1619-1637) след като присъствал на коронационните тържества на сина си Фердинант III споделил: „Всичкият блясък и всичките почести на императорите ми приличат много на сценична игра. Гледах преди малко коронацията и не намерих никаква разлика между театралните крале и истинските, освен във времетраенето на кралската власт. Първите управляват няколко часа, а вторите – няколко години. Почестите, които им се оказват, траят само докато управляват.”

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6002 -: Май 06, 2023, 17:04:24 »
Стана ми тъжно от гледката и потърсих в мрежата нещо от бившата БНА и видях парад по случай 1300 години България. Те това е „тържествен марш на един линеен дистанция“ от истинска армия!
https://www.youtube.com/watch?v=UOnaVTAPRho
Тъй вярно! Това е на 9.IX.1981 г.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6003 -: Май 06, 2023, 19:21:49 »
След изтеглявето от Херсон казах, че шойгу трябва го разжалват.
Бъркал съм - трябва да го разстрелят :smokin:

Неактивен Пенчо бре

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 705
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6004 -: Май 06, 2023, 19:24:47 »
Чарлз Ай Ай Ай (по една гербава депутатка) бил работлив и ангажиран. Като Пушкиновия ...
Quote (selected)
Царь Никита жил когда-то
Праздно, весело, богато,
Не творил добра, ни зла,
И земля его цвела.
Царь трудился понемногу,
Кушал, пил, молился богу

И от разных матерей
Прижил сорок дочерей,

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2157
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6005 -: Май 06, 2023, 19:35:05 »
За коронацията на Александър I в Русия, Талейран докладвал на Наполеон: “Царят се отправи към залата, предшестван от убийците на дядо му, заобиколен от убийците на баща му и следван от неговите собствени бъдещи убийци.”


Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6007 -: Май 06, 2023, 20:48:03 »
Често си пускам парада от 1981 г., тогава имахме армия. Вижте само оркестъра и сравнете със сегашния. Който е гледал днешния парад, маршът "Прощание славянки" свирят ли го сега, от как ги чух да свирят американски джаз, вече не ща да ги виждам и чувам?!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1383
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6008 -: Май 06, 2023, 20:56:08 »
Често си пускам парада от 1981 г., тогава имахме армия. Вижте само оркестъра и сравнете със сегашния. Който е гледал днешния парад, маршът "Прощание славянки" свирят ли го сега, от как ги чух да свирят американски джаз, вече не ща да ги виждам и чувам?!
Maximus,   :notworthy:
„И днес кърви духът ми цял – „Народе????”

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2157
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6009 -: Май 06, 2023, 21:16:32 »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6010 -: Май 06, 2023, 21:17:35 »
Често си пускам парада от 1981 г., тогава имахме армия. Вижте само оркестъра и сравнете със сегашния. Който е гледал днешния парад, маршът "Прощание славянки" свирят ли го сега, от как ги чух да свирят американски джаз, вече не ща да ги виждам и чувам?!
Спомням си концерта на руския ансамбъл "Александров" в Зала №1 на ФКЦ–Варна преди 15-20 години. Нямаше яйце къде да хвърлиш!!! Освен класическите съветски военни песни, руснаците изпяха и две-три англоезични. Това ме подразни, но самите песни бяха хубави, пък и тогава противопоставянето със САЩ не беше така свирепо.

Джазът има американски произход (тръгва от негрите, после се включват и белите), но е световно достояние, както и цялата класика. Рокът също. Въпросът е в баланса. Варненският военен духов оркестър на ВМФ миналата година имаше цял концерт с популярни рок-парчета, вкл. Highway Star на Deep Purple, при което тубистът свиреше на соло-китара! Бяха доста добри наистина, но нямаше баланс. Ако бяха изсвирили поне още толкова български военно-патриотични мелодии, щеше да е по-добре, но...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6011 -: Май 06, 2023, 21:53:54 »
Има ли музика, по-далеч от българската душевност, от джаза. Тази насилствена американизация е силно дразнеща, имаме си достатъчно българска музика за духов оркестър, че да имитираме чужда. Джазът не те грабва за душата, както Дико Илиев, или Петко Стайнов.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6012 -: Май 06, 2023, 22:09:04 »
Често гледам в тубата английски и шотландски военни оркестри, всичко е с много вкус и мярка, много традиционно, свирят и чужди маршове, стига да са хубави, и никога не ги чух да свирят Порги и Бес, военен оркестър да свири джаз, това е чалга!

Тук гвардейците на Нейно величество излизат, струва ми е от Бъкингамския дворец, с марша на Суворовския полк, което е от "Сватбата на Фигаро" от Моцарт и продължават с "Прощание славянки".

В България на власт са простаците! За това няма значение за кого гласувате, все е простак!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6013 -: Май 06, 2023, 22:12:39 »
Има ли музика, по-далеч от българската душевност, от джаза. Тази насилствена американизация е силно дразнеща, имаме си достатъчно българска музика за духов оркестър, че да имитираме чужда. Джазът не те грабва за душата, както Дико Илиев, или Петко Стайнов.
Щом американците са луди по българската народна музика, защо ние пък да не харесваме и джаза? Но ние се отклонихме от темата – за музиката си има отделна тема.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6014 -: Май 06, 2023, 22:15:46 »
В България на власт са простаците! За това няма значение за кого гласувате, все е простак!
В горното изречение има логическа грешка. Тия, за които гласуваме ние тук, не са на власт и мъчно ще ги допуснат до нея. А за простак аз лично не бих гласувал никога.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6015 -: Май 06, 2023, 22:19:07 »
Не се отклоняваме, думата ми е за чуждопоклонничеството, към САЩ, пак да кажа, гвардейският военен оркестър да свири джаз, е чалга. Англичаните свирят руски маршове, ние - не! Айде бе, и джендърастия  :t2407:
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #6016 -: Май 06, 2023, 22:50:54 »
Два атентата с разлика 5 дни.

Гешев - 3 кг. тротил и т.н.
Прилепин - 1 кг. тротил.

Гешев пътува с бронирано Ауди което има една съчма във фара.
Прилепин с обикновено Ауди Q7.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2157
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6017 -: Май 07, 2023, 07:57:17 »
Гешев пътува с бронирано Ауди което има една съчма във фара.
Май не само Аудито има "сачма във фара". :)))

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6018 -: Май 07, 2023, 10:59:55 »
Нито вярвам, нито ми е жал за наглия гешефтар. Мисля си обаче, че ако единственият начин да се отървем от ченгето е чрез атентат, значи нещо в държавата не е уредено както трябва.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6019 -: Май 07, 2023, 13:35:07 »
В България на власт са простаците!

Йес! Защото интелектуалният РЕГРЕС е в пълна сила – нещо, отбелязано доста отдавна и от Кристиян Таков /R.I.P./: 

Quote (selected)

Времето е такова, че полуграмотните и неграмотните са на почит.
  :t2334:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6020 -: Май 07, 2023, 14:01:17 »
И някои мъдри думи от „политическия” ТВ екран у нас – думи на уважавания от всички адв. Михаил Екимджиев, най-вече по повод на „атентата” срещу Иван Гешев:

• Нелеп милиционерски сценарий и нелепа инсценировка, явно подкладени от водевилния нагон на Гешев и съратници;

• Злото, освен че е коварно, доста често е и глупаво …;

• Нещо като аналог на дрона, унищожен над Кремъл;

• Замислено от българи: ГЕНИАЛЕН замисъл, но ПРОФАНСКО изпълнение; и

• Преди време Гешев е участвал в обучение при руския глав. прокурор Чайка:cool-1084:


« Последна редакция: Май 07, 2023, 14:22:11 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6021 -: Май 07, 2023, 14:15:47 »
Не се отклоняваме, думата ми е за чуждопоклонничеството, към САЩ, пак да кажа, гвардейският военен оркестър да свири джаз, е чалга.
Англичаните свирят руски маршове, ние - не! Айде бе, и джендърастия

А какви маршове свирят Швейцарските гвардейци на Папата, щото аз не съм ги чувала никога.  ;)



А отгоре на всичко, трябвало и да са високи мин. 174 см.

« Последна редакция: Май 07, 2023, 14:29:51 от Джиджи »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6022 -: Май 07, 2023, 16:14:25 »
Не се отклоняваме, думата ми е за чуждопоклонничеството, към САЩ, пак да кажа, гвардейският военен оркестър да свири джаз, е чалга. Англичаните свирят руски маршове, ние - не! Айде бе, и джендърастия
Нищо общо няма джазът с чалгата! Един от източниците на джаза е маршовата музика на духовите оркестри (Янош Гонда, "Джазът – история, теория, практика", Издателство "Музика", София, 1975, стр. 67–69). Така че нека свирят и джаз, но да свирят и руски, и български маршове, и народна музика, и класика, и рок, ако могат.

Ако приемем, че свиренето на джаз е чуждопоклонничество, то трябва да приемем, че такова е и свиренето на класическа музика, написана от чуждестранни композитори, както и на небългарска народна музика. Аз например нямам нищо против да слушам унгарска, италианска, испанска, бразилска, кубинска и т.н. народна музика ;)

Особено след забраната на "Дунавско хоро" на Дико Илиев, бих се радвал на инат всеки духов оркестър задължително да изсвирва това хоро в началото на всяко свое участие в знак на протест и на прослава на българската народна музика, защото колкото и авторско да е, то е написано в духа именно на българската народна музика. Дико Илиев, предполагам, би приветствал тази идея. (Това, което едва ли би приветствал, е внукът му да получава процент от всяко изпълнение.) Тъй че долу копирастията! ;)
« Последна редакция: Май 07, 2023, 16:31:35 от lucho »

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1278
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6023 -: Май 07, 2023, 16:20:18 »
Лъчо, на законните наследници на Дико Илиев се дължат пари за авторски права. И никой няма право да ползва безплатно едно доказано авторско произведение. Пиратството е кражба на интелектуална собственост и е, разбира се, наказуемо.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #6024 -: Май 07, 2023, 16:23:17 »
Лъчо, на законните наследници на Дико Илиев се дължат пари за авторски права.

По-точно на Музикаутор които са измислили далаверката.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1278
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6025 -: Май 07, 2023, 16:26:23 »
Лъчо, на законните наследници на Дико Илиев се дължат пари за авторски права.
По-точно на Музикаутор които са измислили далаверката.
Някъде бях чела, че наследниците получават някакви жълти стотинки на годишна база, което е крайно несправедливо. ''Музикаутор'' и имаше още някаква подобна организация пълнят собствените си гуши в ущърб на автори и изпълнители.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6026 -: Май 07, 2023, 16:30:16 »
Пиратството е кражба на интелектуална собственост и е, разбира се, наказуемо.
Пиратството е морско разбойничество, което са практикували и някои държави с помощта на каперите и корсарите, на най-известния от които дори проток са кръстили.

Що се отнася до нарушението на копирайта (не авторското право, защото това е правото на автора да бъде признат за такъв, а не да забранява копиране и изпълнение), вж. мнението на Медведев и Песков ;)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6027 -: Май 07, 2023, 16:34:34 »
Някъде бях чела, че наследниците получават някакви жълти стотинки на годишна база, което е крайно несправедливо. ''Музикаутор'' и имаше още някаква подобна организация пълнят собствените си гуши в ущърб на автори и изпълнители.
Абсолютно точно! И дори идеята да е била добра, така тя се изражда.

Между другото, дори най-първите филмчета с Мики Маус още са обект на копирайт, а също и филмът "Кинг Конг" от 1933 г. Американският срок на копирайта е 95 години!!!

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1278
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6028 -: Май 07, 2023, 16:38:38 »
Лъчо, ти сериозно ли?  :t2618: Никой няма право да ограбва нечий труд.  Като ти трябват нови обувки, нали ги придобиваш срещу заплащане,не ги крадеш от магазина. Ако искаш жива музика на твой личен празник си наемаш музиканти и им плащаш, нали?
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1278
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6029 -: Май 07, 2023, 16:42:53 »
P.S. Не се хващай за думите, Лъчо, разбираш ме добре. Нека бъде по твоему - копирайт.
P.P.S Песков не ми е симпатичен. Защо руснаците трябва да пиратстват, да си създадат собствени брандове в каквото си искат - от филми до предмети на лукса.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6030 -: Май 07, 2023, 16:43:49 »
Никой няма право да ограбва нечий труд.
И как се е потрудил внукът на Дико Илиев, за да напише хората на дядо си?
Quote (selected)
Като ти трябват нови обувки, нали ги придобиваш срещу заплащане,не ги крадеш от магазина.
Разбира се. Но при копиране на файл оригиналният си остава, така че това не е кражба! ;)
Quote (selected)
Ако искаш жива музика на твой личен празник си наемаш музиканти и им плащаш, нали?
Да, но в това се състои революцията на звукозаписа, че е алтернатива на "живото" изпълнение. А вече и изкуственият интелект може да композира. И на него ли да плащаме?

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1278
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6031 -: Май 07, 2023, 16:51:18 »
Лъчо, ще ме ядосаш. :no!: Никога нищо ли не си наследявал от баби и дядовци, бе човек? Апартаментче нещо, виличка с лозенце, а?
----
Не мога да разбера начина ти на мислене, убий ме, не мога. Искаш да ползваш, плащай си  тока, водата, интернета, музиката...Кабелната телевизия си я плащаш, нали. Има различни пакети, с различен брой канали. Ма за тия харчове не мрънкаш.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6032 -: Май 07, 2023, 17:12:12 »
Материално наследство ползвам. Интелектуално, за което някой плаща – не. Раздаваме безплатно книгата-сборник от статии на баща ми, за чието отпечатване си платихме.

За Интернет и телевизия доставчикът прави разходи, защото над него има и други нива, на които той плаща, вкл. амортизационни отчисления за цялата материална инфраструктура.

Плащам си и за рекламите, които ужасно мразя и не гледам и слушам, и за цензурата, на която много ме е яд. Всъщност аз почти не гледам телевизия. Жена ми гледа :)))


Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6034 -: Май 07, 2023, 17:38:59 »
Лъчо, ще ме ядосаш. :no!: Никога нищо ли не си наследявал от баби и дядовци, бе човек? Апартаментче нещо, виличка с лозенце, а?
----
Не мога да разбера начина ти на мислене, убий ме, не мога.
Ето да видим един истински привърженик на рентиерството по-горе.
Аз като гледам горният пример, като човек който не е наследил нищо освен едни стари кубинки от последния запас и контрабанда ги закарах до Калафоня и успешно ги загубих там имам ли право като си купя електронна книга от "Amazon", да махна т.н. DRM и след това да я върна на Джеф Безоз. Или да си я платя и да го направя още по-голям милиардер? Винаги я плащаш, но в единият случай си връщаш парите на кредитната карта. Нали не забравяте, че в САЩ можеш да си купиш всяка книга и/или стока и след това в разумен срок да я върнеш. Каква е разликата с електронната книга? 
Става ли човек криминал (felon) като вземе аудио книга от библиотеката на CD  и я прехвърли на mp3 формат и започне да я слуша на телефона си?
Тогава на кого трябва да плати "copyright"?
Здравке, далеч може да се стигне със защитата на копирайта. Има голяма сива зона.
От големият си "experience" на пират, си мисля, че органите се задействат когато започнеш да разпостраняваш литературата, песните... и евентуално вземеш да получаваш пари за тази си дейност.
« Последна редакция: Май 07, 2023, 19:14:25 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6035 -: Май 07, 2023, 17:41:41 »
Лъчо,
ако обичаш не си губи времето да спориш/дискутираш с хотелската рецепция!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6036 -: Май 07, 2023, 17:58:12 »
Става ли човек криминал (felon) като вземе аудио книга от библиотеката на CD  и я прехвърли на mp3 формат и започне да я слуша на телефона си?

А става ли човек криминал ако си гепи един технически патент, или изобретение, и почне да си произвежда нещо? Питам, защото ти си много недоволен от авторските права в областта на изкуството, но дума не обелваш за инженерната "интелектуална" собственост.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6037 -: Май 07, 2023, 18:01:39 »
Става ли човек криминал (felon) като вземе аудио книга от библиотеката на CD  и я прехвърли на mp3 формат и започне да я слуша на телефона си?

А става ли човек криминал ако си гепи един технически патент, или изобретение, и почне да си произвежда нещо? Питам, защото ти си много недоволен от авторските права в областта на изкуството, но дума не обелваш за инженерната "интелектуална" собственост.

за разлика от авторското право, патентът има срок на действие 15 години, в редки случаи може да бъде удължен с още няколко, но не и до 70.

и ако мислите да обсъждате интелектуалната собственост, вземете отворете нарочна тема за нея.
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6038 -: Май 07, 2023, 18:10:33 »
за разлика от авторското право, патентът има срок на действие 15 години, в редки случаи може да бъде удължен с още няколко, но не и до 70.

20, но няма да правим въпрос за пет години. А знаеш ли защо е толкова, а не 70?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6039 -: Май 07, 2023, 18:14:52 »
Лъчо, ти сериозно ли?  :t2618: Никой няма право да ограбва нечий труд.  Като ти трябват нови обувки, нали ги придобиваш срещу заплащане,не ги крадеш от магазина. Ако искаш жива музика на твой личен празник си наемаш музиканти и им плащаш, нали?

Quote (selected)
Ако природата е създала нещо, което най-малко от всичко може да бъде изключителна собственост, то това е действието на мисловната сила, наречена идея, която човек може да притежава изключително само докато я пази в себе си; но в момента когато бъде огласена, тя става достояние на всички, и който я е получил веднъж, вече не може да бъде лишен от нея. Нейна особеност е и това, че всеки притежава не някакъв дял от нея, а я владее изцяло. И този, който е възприел от мен идея, получава знания без да намалява моите; който пали свещта си от моята, получава светлина, без да затъмнява мен. Това че идеите трябва свободно да се разпространяват от човек на човек по цялото земно кълбо, за поучаване и взаимни напътствия на хората и за подобряване на състоянието им, сякаш специално и благосклонно е било замислено от природата, когато тя ги е създала подобни на огъня, разпространяващ се по цялото пространство без плътността му да намалява в никоя точка, и подобни на въздуха, в който дишаме, движим се и съществуваме физически, неподвластен на ограничения или изключително просвояване. Така че изобретенията по природата си не могат да бъдат предмет на собственост.


Selling Wine Without Bottles: The Economy of Mind on the Global Net

COPYLEFT (C): ПИРАТИ НА XXI ВЕК

повече - в отделна тема, ако някой направи.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6040 -: Май 07, 2023, 18:20:20 »
за разлика от авторското право, патентът има срок на действие 15 години, в редки случаи може да бъде удължен с още няколко, но не и до 70.

20, но няма да правим въпрос за пет години. А знаеш ли защо е толкова, а не 70?

знам.

а ти знаеш ли разликата между патент и авторско право?
the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6041 -: Май 07, 2023, 18:23:39 »
20, но няма да правим въпрос за пет години. А знаеш ли защо е толкова, а не 70?
Излишно се обади. Това беше вчера.  Вече в тази ситуация (кой кого) не мисля че някой ще ти спазва в Китай или Русия американски патенти или ще ги защитава на нечия територия. САЩ най-многото което могат да направят е да си защитат патентите на своята територия и на територията на  колониите си. Например територията България. Щото имат ресурс - бази и воиска да го направят.
Ей няма да ми скачате! Има знаме, герб и дори надпис " Съединението прави силата" и толкова. Няма независимост.  "За 3 дни 5 пъти ходих в посолството!" Кой ли го каза?

PS New 'Boyz N the Hood" ще кажат как и кога ще се спазват патенти и авторски права. Сега светът се преобръща.
« Последна редакция: Май 07, 2023, 18:40:52 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9591
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6042 -: Май 07, 2023, 18:26:31 »
Лъчо, ти сериозно ли?  :t2618: Никой няма право да ограбва нечий труд.  Като ти трябват нови обувки, нали ги придобиваш срещу заплащане,не ги крадеш от магазина. Ако искаш жива музика на твой личен празник си наемаш музиканти и им плащаш, нали?


Чакай сега, какъв труд е положил музикаутор?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6043 -: Май 07, 2023, 18:32:06 »
Лъчо, ти сериозно ли?  :t2618: Никой няма право да ограбва нечий труд.  Като ти трябват нови обувки, нали ги придобиваш срещу заплащане,не ги крадеш от магазина. Ако искаш жива музика на твой личен празник си наемаш музиканти и им плащаш, нали?


Чакай сега, какъв труд е положил музикаутор?
А сега де? Ти нямаш адвокатският "труд" за нищо. А...а! :0005:
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6044 -: Май 07, 2023, 18:35:49 »
а ти знаеш ли разликата между патент и авторско право?

Да, а ти? Ще ти открия една голяма тайна - няма разлика като правен инструмент. Различно наименование за защита на различна интелектуална собственост. Техническите разлики по начина на защита са ирелевантни.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9591
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6045 -: Май 07, 2023, 18:36:38 »
Патентът се разпростира върху определена територия - за която си си платил. Ако не си си платил за цялото земно кълбо, всички останали могат да го ползват, стига да могат да го направят работещ. Затова чаркове и всичко, което може да се разглоби и види, се патентоват принципно, химични съединения и пр. е според зависи. И ако не е подадена заявка и излязъл патент в Горна Волта, тия от ГМ могат да бръкнат в базата данни, да видят патента и да си го оползотворят, а после да изнесат чарка като съставна част от машина в Китай, примерно.
Патентът, търговската марка и подобни се водят индустриална собственост, авторското право е интелектуална собственост.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6046 -: Май 07, 2023, 18:48:17 »
Quote (selected)
Цитат на: otvrat в Днес в 18:10:33

    за разлика от авторското право, патентът има срок на действие 15 години, в редки случаи може да бъде удължен с още няколко, но не и до 70.

    20, но няма да правим въпрос за пет години. А знаеш ли защо е толкова, а не 70?

знам.

а ти знаеш ли разликата между патент и авторско право?
  :lol: :i_laughing:


Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6047 -: Май 07, 2023, 18:54:47 »
повече - в отделна тема, ако някой направи.

Тук няма КОЙ да направи отделна тема (imho), защото е сложно и са нужни специални познания, ако не и малко практика ...

Превеждала съм нееднократно и всеки път ми се е отелвал вола ...  :i_slamhead:

« Последна редакция: Май 07, 2023, 19:19:40 от Джиджи »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6048 -: Май 07, 2023, 18:55:59 »
20, но няма да правим въпрос за пет години. А знаеш ли защо е толкова, а не 70?
Излишно се обади. Това беше вчера.  Вече в тази ситуация (кой кого) не мисля че някой ще ти спазва в Китай или Русия американски патенти или ще ги защитава на нечия територия. САЩ най-многото което могат да направят е да си защитат патентите на своята територия и на територията на  колониите си. Например територията България. Щото имат ресурс - бази и воиска да го направят.
Ей няма да ми скачате! Има знаме, герб и дори надпис " Съединението прави силата" и толкова. Няма независимост.  "За 3 дни 5 пъти ходих в посолството!" Кой ли го каза?

PS New 'Boyz N the Hood" ще кажат как и кога ще се спазват патенти и авторски права. Сега светът се преобръща.

---
 
Butch,
Надявам се ще позволиш да опонирам, НЕ САМО В КОЛОНИИТЕ, като посоча, че САЩ си позволяват на база ползвани американски патенти в своите продукти, да забраняват на нидерландската ADSL, а също на южнокорейската Samsung и на японски фирми да доставят на Китай, Нещо повече - троен антикитайски чип съюз. А също както и на тайванската TSMC.
В края на деня това сега вече доведе до създаване на китайска литография за 5-7 нанометра с КИТАЙСКИ патенти за производство и чип дизайн.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6049 -: Май 07, 2023, 18:56:36 »
Тази тема с авторски права и патенти е ялова. Не си струва да си губим времето от единствения животец с нея.
Вижте например "другарката" Копринка Червенкова при Карбовски!
https://www.youtube.com/watch?v=9_gUEaGMC3I
И на нея емигрантите ѝ виновни.
Според нея трябваше да оставим бивши комунета които държаха да им казваме "чорбаджи" да ни точат кръвта. За стотинки? Е, НЕ!
Аз казах: Thank you, but NO!
« Последна редакция: Май 07, 2023, 19:07:45 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6050 -: Май 07, 2023, 19:02:36 »
САЩ си позволяват на база ползвани американски патенти в своите продукти
Не знам дали е заради патентите. Не съм специалист по патентно право. Знам, че новите лазери за ASML се правят от критична фирма в San Diego. Чел съм го. Лещите (огледалата) може и да са на Карл Цайс. На тази база забраняват на ASML. Нищо не казвам за това дали са прави. Могат - забраняват!

PS Все пак ASML ползват инструменти и материали от 4000 фирми от цял свят.
« Последна редакция: Май 07, 2023, 19:32:16 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 721
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6051 -: Май 07, 2023, 19:07:45 »
А става ли човек криминал ако си гепи един технически патент, или изобретение, и почне да си произвежда нещо? Питам, защото ти си много недоволен от авторските права в областта на изкуството, но дума не обелваш за инженерната "интелектуална" собственост.

Патентното право и авторското право са отделени в различни закони, и с право, защото са различни. Смесването им в едно изречение показва липса на аргументи. Най-малкото, патентите имат много къс срок на валидност (17 години май), докато под натиска на Дисни (и други) авторското право е деформирано до неузнаваемост. И това е Дисни, който освен Мики Маус няма нищо друго оригинално - всичко е откраднати стари приказки на Перо, Грим, и т.н., плюс много купени успешни компании.

Ето например, патентът на Неспресо за техните оригинални капсули изтече преди 2 години. Сега пазарът е залят от качествени капсули на реномирани производители, с хубаво кафе. Т.е., патентното право си изиграло ролята -- дава ограничен срок на изобретателя да си върне разходите и да печели, а след това други производители се развиват и индустрията напредва. Представяш ли си, ако патентите имаха 100-годишна валидност както бездарниците от Дисни?


Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6053 -: Май 07, 2023, 19:15:48 »
Не се хващай за думите, Лъчо, разбираш ме добре. Нека бъде по твоему - копирайт.

Не е по "неговому", Здравче, защото copyright на английски = авторско право на български – 100%!   :tongue_:

За жалост обаче, не мога да се сетя на латински сентенцията "Лош закон, но закон", а не ми се рови ...

Някой би ли помогнал ...

« Последна редакция: Май 07, 2023, 19:47:55 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23814
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6054 -: Май 07, 2023, 19:18:44 »
Quote (selected)
Според нея трябваше да оставим бивши комунета които държаха да им казваме "чорбаджи" да ни точат кръвта. За стотинки? Е, НЕ!
Аз казах: Thank you, but NO!
Всеки има право да избира на кого да вика "чорбаджи", някой са избрали тукашните, други задокеанските чорбаджии.
За стинки, за центове, кой кавот си пожелае/сам си направи.

https://www.youtube.com/watch?v=wWA3_AtYV3I
ЗА ГРАНИЦЕЙ МОЖНО ЖИТЬ... авт. и исп. песни Виктор Давидзон

П.П. Същото за джаз, чалга, виенски валсове и музиката на андите.
Проблемите не са в музика/стинки/центове а в задниците дето си ги носим с нас - тук, зад девет планини в десета, зад океана или паравана, в симфоничната зала или в чалготеката.
 :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6055 -: Май 07, 2023, 19:25:24 »
AI клонинги на песни подлудяват музикалния бизнес
Нов вид музика се радва на луд интерес в TikTok през последните седмици: клипове на известни музиканти, които правят кавъри на песни на други известни изпълнители. Комбинациите са изумителни. Например, Майкъл Джексън пее кавър на The Weeknd. Изпълнителите всъщност не пеят такива парчета – музиката е генерирана с помощта на инструменти с изкуствен интелект.
И получените видеоклипове се радват на десетки милиони гледания. Модерните изпълнители също биват забъркани във всевъзможни конфигурации. А звукозаписните компании са бесни и всячески се опитват да изличат подобни експерименти от лицето на интернет.
https://technews.bg/article-151751.html
 :lol:
 :t0301:


"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8912
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #6056 -: Май 07, 2023, 19:28:30 »
За жалост обаче, не мога да се сетя на латински сентенцията "Лош закон, но закон", а не ми се рови ...
Dura lex, sed lex.

И сега ми хрумна: "Bona lex, sed lex." (какъв хубав закон – чак да ти е жал да го нарушиш!) ;)

На латински има ли "Законо е врата у поле; само улавийот че мине през нея"?
« Последна редакция: Май 07, 2023, 19:34:00 от lucho »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6057 -: Май 07, 2023, 19:34:50 »
а ти знаеш ли разликата между патент и авторско право?

Да, а ти? Ще ти открия една голяма тайна - няма разлика като правен инструмент. Различно наименование за защита на различна интелектуална собственост. Техническите разлики по начина на защита са ирелевантни.

явно аз я знам, след като съм я посочил. не случайно сроковете на действие са различни. и не случайно преди около 100 години в сащ са „забранени“ патентите в авиацията. защо са били „забранени“, звездоброецът е дал непряк отговор :well_done-1299:

а кайли явно те харесва, защото ти го е обяснила съвсем като на лаик.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23814
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6058 -: Май 07, 2023, 19:36:02 »
Quote (selected)
AI клонинги на песни подлудяват музикалния бизнес
Самият "музикален бизнес" е клонинг.
Независимо от писаните и неписани закони музика е само живото изпълнение, всичко друго на всякакви носители е клонинг в най-чиста форма.
Да видим какъв правен кошмар ще сътворим за клонингите, че вече сме близо и до биологичните такива.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #6059 -: Май 07, 2023, 19:50:13 »
Цитат на: Джиджи в Днес в 19:15:48

    За жалост обаче, не мога да се сетя на латински сентенцията "Лош закон, но закон", а не ми се рови ...

Dura lex, sed lex.

Мерси!  :133: