Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 17:11:06

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Калинчо

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 68
181
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 16, 2022, 20:52:43 »
Борисов докато управляваше като вожд и учител, кралицата си беше добре.

182
Били намерени следи от много органични молекули – метилов спирт, серен диоксид, формалдехид, сероводород, въглероден оксид и др.
Вълнуващо откритие са органичните молекули серен диоксид, сероводород, въглероден оксид и др. Откритие за това, какво образование сме имали... :smokin:

183
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 16, 2022, 19:26:36 »
Особено ми е интересно как е на руски „ток и жица“.
Ток и провод.  :smokin:

184
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 13, 2022, 07:54:54 »
3,14здец
 :smokin:

185
Всичко, което е от репертоара на плоскоземците и плоскоземките, си е по темата, IMHO.  :smokin:

186
Ще има ваксина само за 4G. За 5G ще трябват бустери, иначе ще се активират микрочиповете. :smokin:

187
Апропо, последните данни са за 2021 година, а 2022 има още доста да добавя в сметката. И в кармата на агитаторите-съучастници за най-масовата загуба на човешки живот, вероятно от времето на чумата в Европа. :smokin:

188
Гадовете са фалшифицирали и данните на Русия, Беларус, Куба... :smokin:

189
Recycle Bin … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 10, 2022, 13:27:06 »
Панелните блокове от типа, който познаваме са от Ливърпул.
PS Най-големият успех на панелките не е в Съветския Съюз, а в Швеция. Имало е програма за 1 милион жилища и е изпълнена за 10 години (от средата на 1960-те). Едно от най-добрите строителни постижения в историята, незаслужено подценявано и непопулярно.

190
Вие си го избрахте.
https://hdr.undp.org/data-center/specific-country-data#/countries/BGR
Данните за индекса на човешко развитие, с подробности за очакваната продължителност на живота. Има и възможност за сравнение с други държави. Например със следващата след България в ЕС по нисък процент "ваксани", Литва. Може и с високоваксани - Германия, Австрия...
Може и със съседите, високоваксаните Румъния и Гърция, нисковаксаните като нас братчета от Северна Македония...
И данните не са от типа одна женщина сказала в фейсбуке...

191
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 08, 2022, 12:03:22 »
Появи се новата класация за човешко развитие. България изпадна от групата на най-развитите държави.
Основен дял има намалението на очакваната продължителност на живота през 2020 и 2021. От 75,1 на 71,4 години. Вероятно героичните усилия за антиковид пропагандата нямат отношение към такива работи.  :smokin:

192
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 07, 2022, 20:03:17 »
При икономически отношения няма мерене в молове и супермаркети.  :smokin:

193
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 07, 2022, 19:37:50 »
Килограм водород при изгаряне дава над 3 пъти повече топлина от килограм пропан-бутан.

194
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 07, 2022, 18:57:56 »
Ей сега ще дофтаса калинчо да рекне че де мери в мегасжаули или калории за традиционалистите.
 
Междудругото пропан-бутана е доста по калоричен от метана.
Най зле е водорода.
Секи сам си преценя (за меренето).
Въй (за водорода).
 :smokin:

195
А може да се наложи, защото местата за инженери (макар понастоящем много търсени) са крайна бройка, далеч по-малка от завършващите.
Някаква идея, колко студенти има по язовири, хидромелиорации и прочие? Респективно колко ще завършват? Наскоро приеха поредната стратегия, този път за човешките ресурси в ядрената сфера. Горещо препоръчвам за четене. Не като стратегия, а като данни, включително и покрити с леки смокинови листа. Особено интересно е в раздел "нови мощности", където макар и с 10-годишна свежест данните са прелюбопитни. И на останалите места е интересно.
Инженер (икономист, педагог...) не е само хартията на която пише нещо такова. То и набедената за нова Кирчова изгора се води инженер, ама едва ли някой вярва, че може да прави такива неща.
Напоследък чувам разни неща и не вярвам на очите си. Уж има камари икономисти, а има и голямо търсене. Е, с уловки. Търсят се хора, които освен диплома, владеят и сакрални тайнства от рода на разделяне на слама между две магарета, правене на някое и друго анализче с графики и изводи и подобни издевателства. И казват не се намирали лесно.
А за крещящата необходимост и от квалифицирани средни техници, май няма неубедени в това.
Интересни времена идват.

196
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Септември 06, 2022, 21:05:53 »
С остро слово срещу омразата и разделението се обърна пловдивският митрополит Николай по време на тържествения молебен по повод Съединението.
В емоционална си реч, адресирана и към политиците, дядо Николай сподели, че има чувството, че се връщаме към Испанската инквизиция, когато на клада са изгаряли тези, които мислят различно и директно обвини завръщащите се от Запад "нови лица", че сеят гняв и егоизъм. При думите му кандидатите за депутати от "Продължаваме промяната" напуснаха църквата.
https://epicenter.bg/article/Mitropolit-Nikolay-obvini-polititsite--idvashti-ot-Zapad--che-seyat-omraza--Ot-PP-mu-se-obidiha/292161/2/0
Цялата реч
https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/slovoto-na-mitropolit-nikolay-koeto-qdosa-politicite
Каквито и да са мотивите и тълкуванията, четенето си струва.

197
Цитат
че не знаят дори това, на което преди 2-3 месеца са се явявали на т.нар. матура
Едно от чудесата на тестовата система.
Стимулира се правилният отговор, не как се стига до него.
Това са нетрайни, безсмислени "знания".
Учих в математическа гимназия, рядко решавахме задачи от учебниците и когато се случваше изпитанието ни беше да я решим по възможно повече различни начина.
Щерката скоро приключи в същото училище, огромна разлика, решаването стигаше до познаване на резултата в алгебтрата или един метод за геометрията.
Няма проблем с тестовата система. За математиката поне, лично съм преглеждал всякакви варианти. Практически няма начин случайно да уцелиш отговора, ако не знаеш как се решава нещо. Да не се бърка с писане на отговори на "хазарт". В тестовете има и примерно 4 задачи, които се решават, както в "доброто старо време". Те са с голям дял от точките (около 40%). Ученето в училище е проблема, не тестовете. Има и една голяма тема, за частните уроци...

198
 :smokin:
Ще падне такова лобиране че ще останат само ПР, психология, публична администрация, филолози, юристи, икономисти и меридженски направления.
Доста небрежно се пропускат многохилядните колективи с разните педагогики, вариациите на държавно управление в заглавието, европеистиките и прочие благодат. 

199
И при соца десетки хиляди ученици излизаха от гимназиите и техникумите неграмотни и тъпи като зелки. Въпреки добрата система
Факт.
Сега обаче, делът им става огромен и масово влизат в "университети".

200
Гнилите, все по-гнили, плодове на средното образование, Калинчо, дето според теб е оправено - "оправено" е, но в друг смисъл, идват при нас. А ние се нагледахме във висшето - вече 12 годин - и на ГЕРБавите игнатовчета, околийски докторчета, доцентчета и професорчета със семейните журита.

извинявай, но според мен калинчо този път е съгласен с мен и теб, само дето е на мнение, че трябва да се пипа драстично и че връщане към старата система няма да е достатъчно.

поне аз с такова впечатление съм останал.
Съгласен съм, че положението е катастрофално. За това, че има единствена причина (болонски системи, игнатовци и пр.), която ако се отстрани и всичко цъфва - не.
Малко статистика.
Десетилетието 1980-1989 във висши учебни заведения годишно се приемат от 14 хил до 19 хил редовни студенти. При завършващи средно образование макар и не много, но над 100 хил годишно.
Новата 1989 година България посреща с общо 94202 редовни студенти във ВУЗ, 1105 професори и 2691 доценти.
В наши дни, завършващите средно образование вече са под 50 хил (броят се и тези с двойки на матурите, без тях - около 40 хил).
Новата 2022 година България посреща с общо 158044  редовни студенти във ВУЗ (с останалите форми - 220439), 2958 професори и 5689 доценти.
-----------------
Програмите са почти същите като преди. Реално обаче са орязани откъм съдържание и изискванията за усвояване са близо до нулата. Това, за да могат голяма част от купищата нови студенти  "да се справят". За разпределението по образователни интереси е отделна и тъжна тема, свързана с продавачките с висше образование и други такива.
Ако не ми се вдигне кръвното, ще дам и прясната статистика за основното и средното образование, където "пълен погром" вече изглежда много меко определение.

201
Калинчо не е ходил да чака от зори, за да е първия записан в ГЕРБ. Не е агитирал яростно за педофил, защото е в една кандидат-депутатска листа с него (и без да се споменава такава несъществена дреболия). И още доста други такива неща не е правил.
За 2 години "измислен" ковид, 2020 и 2021, средната продължителност на живота в България е намаляла с 3.7 години, шампионско място в Европа, за където има данни. Ще има и още, защото 2022 не е смятана. Калинчо не е бил хоноруван агитатор за тези последствия. Въпрос на съвест. Е, има хора оперирани от това нещо, но пък си товарят кармата за поколения напред.  :smokin:

202
Във висшето, Денков (опита да) хвърли само малко камъче в лайняното блато. Там и голям камък не върши работа. За рязане там трябва не скалпел, а моторен трион. За разчистване пък, не лопата, а динамит

всъщност никак не е трудно - отказ от болонската система и връщане към образованието отпреди въвеждането на упк в началото на 80-те години на миналия век.

Допълнителен плюс на онази система е, че основана на немската (а не на руската, както твърдят някои сини болшевики) образователна система от XIX век.
За старата немска система в България съм изцяло съгласен. За съжаление, само смяна на системата едва ли ще промени нещо съществено. Формално старата система до 7 клас си стои, а там погромът е най-видим и просто се придвижва нагоре. Блатото отдавна е и във висшето образование, като цяло, не като изключения. Нещо много, много по-драстично трябва и то спешно. При това единично действие няма да свърши работа, а комплекс от мерки, с кръв, пот и сълзи.
По повод съветската система (дореволюционна Русия има сходна на немската) има и куриози на местна почва. Местните борци срещу "болшевизма" напоследък възраждат частично модела на съветската десетлетка, докато в съвременна Русия отдавна се отказаха от нея.

203
Старши учител и старши възпитател ще получават най-малко 1533 лв., а заплащането за главен учител и главен възпитател ще е 1592 лв.
Обаче за лекарите и сестрите в МБАЛ - единствената нечастна болница в Бургас - нямало било пари да се увеличат заплатите съответно на 2000 и 1500 лева.
А да никнат като гъби частни болници - последно на мозъчните сърца в "Славейков", които да точат money от НЗОК, пари има. И частната им болница в Казичене тихомълком е разрешена. Щото от ДД натискат за изцяло частно здравеопазване и образование. То затова и Денкофф така се разбърза накрая с "реформите" по затриване на държавното висше образование, заръчани му от АзБ и СБ. Просто не им стигна времето на Киртаците.
Но пак ще ни назначат от същото.
А Денкофф ще си пробута мискинлъците вече като депутатин на ПП и председател на комисията в НС.
Имам двама близки познати бургазлии, установили се в София и с близки роднини в Бургас. От много време, при здравни проблеми различни от леко главоболие, се организира транспорт до София. Изразните средства с които описват сблъсъците им с държавната болница в Бургас не са за пред малки деца и чувствителни души. Високообразовани хора са.
Не знам от ДД за какво натискат в образованието, но държавната му част в основно и средно демонстрира катастрофата си с още по-грандиозни фойерверки и тази година. Във висшето, Денков (опита да) хвърли само малко камъче в лайняното блато. Там и голям камък не върши работа. За рязане там трябва не скалпел, а моторен трион. За разчистване пък, не лопата, а динамит.

204
позьорът не ми изглежда с много кадри.
С най-много и най-подготвени кадри беше БКП (преди 10.10.1989) Имаха добър подбор. Не можеше да им се отрече. Защо тогава го докарахте дотук?

ако си припомниш мантрата „кой не скача, е червен" ще ти стане ясно защо.

и защото критерия за назначаване на заместник-директор в института, в който работех по онова време беше „той знае английски и разбира от компютри“. ето за това.

иронията в този случай беше, че вместо да оставят временно изпълняващия длъжността директор, сините болшевики назначиха една неграмотна и комплексирана жена (макар и старши научен сътрудник) за директор. а този временно изпълняващ длъжността директор след това два или три мандата беше заместник-кмет на община „лозенец“ от името на същите тези сини болшевики. а човекът за мен беше много по-подходящ за директор от назначената за такъв личност, която съсипа труда на доста колеги.
Частично има резон в думите на Butch. Два сходни примера, от тези, за които имам някакви лични впечатления, а не преразкази на "очевидци". В голямо централно ведомство, другарка, откровена алкохоличка и отдавна деградирала личност, преди 1989  не се уволнява единствено защото е щерка на виден АБПФК (сигурно) и бивш партизанин (твърдения). След Революцията, алкохолето оглавява местната "Подкрепа" и по тази причина е неприкосновена. През 1992 особата съставя списъците за (по сегашната терминология) изчегъртването на "комунистите" от ведомството, в мнозинството си безпартийни и преди 1989. Друга особа (БЗНС) в друго място, за произход и партийна принадлежност на някаква сравнително отговорна длъжност, поради способностите си  има единствени задължения да оповестява разпределение на картите за почивка и да следи по списък кой е отишъл и кой не на манифестациите. След Революцията, способностите на особата бяха "оценявани" до директор на дирекция и зам. началник на разнообразни агенции. Професионалните качества и достижения предизвикваха нервни гримаси и откровена насмешка даже и в новите съпартийци.
И има още камара такива истории.

205
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 30, 2022, 20:23:58 »
Едва ли ще е толкова приятно чувството, ако знаеш, че във връзка с дивотиите съм с няколко десерта повече, а и с малко черен хайвер допълнително. Това разбира се не ми пречи да наричам нещата с истинските им имена.  :smokin:

206
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 30, 2022, 20:12:56 »
Сега отива в Бургас да похапне.  :smokin:

207
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 30, 2022, 20:03:47 »
И в Бургас май ще изгрее слънце. Особата Виолета Колева Комитова гордо ще оглавява една листа с кандидати... :smokin:

208
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 30, 2022, 19:48:53 »
Цитат
Брюно льо Мер: Франция трябва да се подготви за "сурова" зима
Френският министър на икономиката, финансите и възстановяването Брюно льо Мер предупреди във вторник обществеността да се подготви за предстояща "сурова" зима и я призова да намали максимално потреблението на енергия, особено на газ, предаде Ройтерс.
"Всеки от нас трябва да разбере, че ще бъде необходимо да намалим потреблението на енергия у дома, в транспорта, в предприятията, в администрациите и в магазините", посочи Льо Мер пред репортери.
Той също така подчерта, че има възможност правителството да трябва да ограничи енергийните доставки за някои предприятия, "но това трябва да е последната опция". ...
https://bnr.bg/post/101698037/bruno-lyo-mer-francia-trabva-da-se-podgotvi-za-surova-zima
Към края на комюникето вече почти се чува мелодията на Марсилезата...

209
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 19:29:24 »
Нормално, частника има по-силно желание да не губи.
Да плаща по-малко на входа и да взема повече на изхода.
Изобщо не му пука за течове и колко вода влиза. ЦЕната за него е около процент или по-малко от тази дето продава. "купува" по две-три стинки, а продава по два-три лева на туземците. Единствено га интересува да начислява повече. То затва и сички "подобрения" са натам. "общи водомери", дист. отчитане ......
Питай колегата как е в държавното ВиК в Бургас.  :smokin:

210
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 19:20:44 »
Разбрах, ти си англоговорящ, ония лигьовци франсета са амеби.
Сега остава да видим след три години каква "инфраструктура" ще оставят наглите.
Бас за бутилка каквото пиеш или с каквото се подмиваш, че следващите ( може и да са същите ) ще поискат ново увеличение, че предните са им оставили дреб, не мрежа.
https://news.bg/bulgaria/6-500-dushi-vav-vik-sektora-rabotyat-na-minimalnata-zaplata.html

Това е преди токът да започне да танцува. И е основно за държавните.

211
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 19:05:59 »
Цитат
ВиК Бургас и КЕВР са сбъркали сметките за поскъпването на водата
Прокуратурата прати в съда повишението на тарифите в 13 черноморски общини
https://www.segabg.com/hot/category-economy/vik-burgas-i-kevr-sa-sburkali-smetkite-za-poskupvaneto-na-vodata
Упсссссс!
Дае гешефтурата се изчервила!
Това си е за "уникален рекорд" на Гинес.
Калине, артикулирай нещо!

За държавното ВиК и ОФ-йския КЕВР ли? Има хипотеза, че форума може да се чете и от малолетни, та ще се въздържа.  :smokin:

212
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 19:02:26 »
Продължаваш да дълбаеш в ямата че единственото "подобрение" са новите инсталирани водомери, с цел осребряване наличната социнфраструктура.
В края на 90-те соц инфраструктурата при водата беше грохнала здраво. В общи линии въведоха ред (англичаните, пак да кажа). Останалото са следствия.
Малко се говори, но концесията свършва след 3 години. Да отгатнем, дали софиянци ще изгарят от желание дружеството да се върне в държавното лоно и да се поеме от някой индивид от юнашкото герберско племе, харвардясал ППеец, гласовит и бездарен ДБеец, някое мазно корнелианче...

213
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 18:40:10 »
Цитат
Освен Кремиковци имаше и други индустриални неща от по-малък мащаб, дето ги няма или почти ги няма. И там водомерите не са били на почит.
По твоите думи, без тях нищо не се е променило във водоснабдяването на столичани, само счетоводните хватки са харвардски. :crying_with_laughter-3302:
Променило се е и то много, но не от митичното разбиране за загубите. Да отбележа, основно от англичаните, не от французите. Когато започна концесията, имаше огромни територии за които не се знаеше каква е собственост на тръби, къде има водомери, къде има водопроводи. Имаше не само къщи, а блокове и то много повече от единици, където никога не бяха плащали вода, включително и при соца. Извън циганските махали, разбира се. За последните е ясно. Изгради се огромна по мащаб канализация. И естествено въвеждането на ред в отчитане и плащане, където има още доста да се желае, но има огромен напредък.
Апропо, загубите на ЕРП-тата намаляха от 25% на 10% основно с измервателни хватки (и с малко кютек по незаконните отклонения).

214
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 18:26:24 »
преди 270, сега 140 при двукратно или трикратно увеличено население ( не знам дали Кремиковци влизат в обема за доставка ).
Влиза, естествено. Тук има май колега по форум, който може да сподели дали към края са плащали изобщо за вода.
Е, населението не е двукратно или трикратно увеличено. Освен Кремиковци имаше и други индустриални неща от по-малък мащаб, дето ги няма или почти ги няма. И там водомерите не са били на почит.

215
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 18:24:59 »
Да погледнем.
Гус'ин Калин, да ви попитам, ако доставчика престане да мери в междинни точки, а "постави" един водомер в точката на подаване и изравнява фактурите по него, то загубите ще станат ли равни на НУЛА?!
Зависи къде е точката на подаване. Ако е средството за търговско измерване и сега е така. Ако хипотетично е веднага след язовира, формално няма да има загуби.
А технологични загуби и течове винаги ще има, въпросът е колко. И не те са големия проблем, на този етап, поне в София.

216
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 29, 2022, 18:10:40 »
ами погледни разликата между подадена и фактурирана -- почти 50% е. ако и в другите сметки си толкова точен.
Да погледнем.
---------------------------
271 - 54.5 = 216.5
216.5/271 = 0.799 (80%)
---------------------------
(136+146)/2 = 141
141 - 77 = 64
64/141 = 0.454 (45%)
----------------------------

както казах - почти 50%.

а какви бяха обещанията при приватизирането на вик-софия?

и как ще оправдаем тези огромни разлики между подадената и фактурираната? и дали подадената вода се плаща и по каква цена? и каква е точката на фактуриране на подадената вода?
Първо да се припомним, откъде тръгнахме:
Цитат
можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение? 
Сравнението беше направено, включително с първичните данни. По него се приемат всякакви коментари, за достоверност, за фалшификации...Загубите са намалени почти 2 пъти. Ако е за словесна еквилибристика, може да се каже и фактурираното количество вода като дял се е увеличило 3 пъти, но това е същото нещо, изразено по друг начин.
Сега новите добавки. Обещанията са били за намаляване на загубите до 32% по дефинициите, когато в началото на договора са били 64%. Ако се сравняват ябълки с ябълки (намаление на загубите наполовина) то практически обещаното е изпълнено. Не изцяло, естествено, но е имало и (документирано) рязане на инвестиции, за да се пази по-ниска цена.
Разликата между подадена и фактурирана вода, май няколко пъти беше казано има две основни пера - условно казано течове и нефактурирана вода ползвана от потребители. Има и технологични загуби, разбира се извън тези две пера.
Подадената вода се плаща, но на ниски цени. Например за битово водоснабдяване е 3 стотинки на кубик. Това е причината, да отбелязвам, че течове и технически загуби не са най-същественото. Ако се допусне, че всички загуби са течове и изцяло се премахнат (например с изпълнено желание от хваната златна рибка), намалението на цената е някъде под 3 стотинки на кубик. Ако трябва, може да се обсъди, дали спестените загуби (от течове) могат да се продадат на клиентите, ама сме разумни и образовани хора все пак.
Фактурирането на подадената вода е някъде след язовирите (Искър, Бели Искър, има и рилски водопровод и още...). Ако е за отбелязване дали има загуби по трасето - има естествено и преди и сега.
И нещо допълнително. Значителна част от нефактурираната вода може да се фактурира и загубите да намалеят още, но няма политическа воля за действия примерно във Филиповци (битово потребление и разхищение), Бояна, Драгалевци етц (пълнене на басейни и прочие) и още от сорта. Но това не е проблем на ВиК, независимо държавно или частно управлявано. А това е начина да се намали цената, макар и с малко, не митичната смяна на тръби. Политическата воля стига само до акция в Обеля 2 преди доста години, където по памет след акцията фактурирането скочи с над 35% само за една година. Без смяна на тръби, само с рязане на незаконни отклонения и установяване на собственост.
Андрешко обаче никак не ги харесва тези работи.

217
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 28, 2022, 23:48:30 »
ами погледни разликата между подадена и фактурирана -- почти 50% е. ако и в другите сметки си толкова точен.
Да погледнем.
---------------------------
271 - 54.5 = 216.5
216.5/271 = 0.799 (80%)
---------------------------
(136+146)/2 = 141
141 - 77 = 64
64/141 = 0.454 (45%)
----------------------------

218
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 28, 2022, 21:52:26 »
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение?
Мога, надявам се. В такива неща обаче, пак ще трябва да започнем от дефинициите, в случая що е загуба. И за това нещо и преди 20 години и сега има известни различия. Аз използвам сегашното разбиране, загуби се води разликата между подадена и фактурирана вода. Битово има широко разпространено разбиране, че загубите са течовете от водопроводите. И те са загуби, разбира се, но не и в бомбастичните числа използвани пред широката публика.
Смятано е нещо подобно и преди концесията, затова привеждам всички основни първични данни.
2001 година
Общо подадена вода - 271 млн кубика
Фактурирана вода - 54.5 млн кубика
Загуби - по текущо определение, 80%, по специфично за онова време определение 64%.
% събираемост на вземанията - няма достоверни преки данни, оценка от наличните - около 60%.

2019-20-21 година
Общо подадена вода - 140-150 млн кубика (136-146)
Фактурирана вода - средно около 77 млн кубика (разлики от порядък 1 млн нагоре-надолу)
Загуби - по текущо определение, 40+%, (41-43%)
% събираемост на вземанията - 96-98%.

и каква е разликата между „общо подадена“ и „фактурирана“ вода?

и какво излиза освен това? че загубите на вода и при държавното и при частното вик са еднакви. хайде, нека бъде почти еднакви.
Общо подадена е това, което е тръгнало от язовирите към дружеството. Фактурираната е тази, която е отчетена като стигнала до клиентите и за която се иска плащане. Разликата е "загуби" в популярното разбиране. В тях са техническите загуби от течове по улиците и търговските, от нежно казано неизмерена вода, стигнала все пак до потребителите.
Разлика от почти 200% (в дела на загубите) не изглежда убедителна, за да се определят две неща като "еднакви".  Освен това, доста държавни ВиК са в зоната на тези 80%.
Всъщност загубите не са най-същественото. Читав кадастър (почти липсващ преди), изясняване на собствеността (многогодишна епопея), пречистване на отпадните води (в Искър се опитват да ловят риба, преди нямаше и комари), увеличаване на централно канализираните от 60-65% до близо и над 90% са все неща, дето по мое мнение са реално по-съществени от "загубите". И последните изобщо не са за пренебрегване, разбира се. И не всичко е рози.

219
29-08-2022 
510,10 GBP/MWh

220
1363.70 BGN/MWh
 :smokin:

221
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 28, 2022, 16:30:33 »
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение?
Мога, надявам се. В такива неща обаче, пак ще трябва да започнем от дефинициите, в случая що е загуба. И за това нещо и преди 20 години и сега има известни различия. Аз използвам сегашното разбиране, загуби се води разликата между подадена и фактурирана вода. Битово има широко разпространено разбиране, че загубите са течовете от водопроводите. И те са загуби, разбира се, но не и в бомбастичните числа използвани пред широката публика.
Смятано е нещо подобно и преди концесията, затова привеждам всички основни първични данни.
2001 година
Общо подадена вода - 271 млн кубика
Фактурирана вода - 54.5 млн кубика
Загуби - по текущо определение, 80%, по специфично за онова време определение 64%.
% събираемост на вземанията - няма достоверни преки данни, оценка от наличните - около 60%.

2019-20-21 година
Общо подадена вода - 140-150 млн кубика (136-146)
Фактурирана вода - средно около 77 млн кубика (разлики от порядък 1 млн нагоре-надолу)
Загуби - по текущо определение, 40+%, (41-43%)
% събираемост на вземанията - 96-98%.

222
Бойко Борисов си жонглира с истината, но в повечето случаи не лъже, формално. Например когато каже, че по негово време бензинът е бил с лев по-евтин, газът също е бил на ниска цена и прочие, формално това са истини. Заблудата е внушението, че ако дойде Той, пак ще е така, но не го казва в прав текст, тоест формално не лъже. Това е ляв специалитет, политици от сорта на др. Корнелия (преди време и Мая Манолова) разказваха за положителните неща при социализма и формално не лъжеха. Внушението, че ако дойдат на власт пак ще е така също не се изрича на глас.

223
Министерството на енергетиката е упълномощено да заяви: :smokin:

Цитат
Във връзка с твърденията на бившия прмиер Кирил Петков, че е имало свободни слотове в Гърция, но служебното правителство не е използвало възможността, подчертаваме, че това не отговаря на истината. Ако беше така, то буди съмнение защо редовното правителство просто не ги е потвърдило. Капацитетът на слотовете в Гърция отдавна е зает от частни компании, които го препродават, но на значително по-високи цени. В тази връзка е странно и друго твърдение на Кирил Петков, а именно, че се е свързал с гръцкия енергиен министър, който по същество няма как да влияе на свободния пазар на слотове. Неуреденият от предишното правителство въпрос със слотовете е видим и от писмо на бившия директор на „Булгаргаз“ до Министерството на енергетиката от 27.07.2022 г. В него се твърди, че слотове за посочените количества не се предлагат на Ревитуса, а цените за капацитет на интерконектора Кулата / Сидирокастро са достигнали четири пъти първоначалната стойност на оператора.
https://www.me.government.bg/news/saobshtenie-3064.html
Май ще има новина, ако Харвардският Литмус каже нещо различно от лъжа. Изглежда са роднини с др. Корнелия.  :smokin:

224
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 28, 2022, 14:31:36 »
За всички топлофикации в страната моделът е един и същ - изкупува се по-скъп ток за да има по-евтина топла вода и отопление. В страната обаче, топлофикациите отдавна са частни, а в София си остана държавна. Тоест търпеше се безхаберие, неплащане на сметките и прочие андрешковщини. Апропо, по този модел, бургаската топлофикация получава на абонат около два пъти повече субсидиии, дотации или както е удобно да се нарече, спрямо софийската. В Шумен, Казанлък и още някъде си останаха до последно държавни и така минаха в небитието. Май е споменато, но ако се погледне брой топлофицирани жилища спрямо реалното население, София далеч не е начело. Освен това, топлофицираните жилища извън София сумарно са сравними като брой ъс софийските.
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

225
Доста често се стига и до 80.  :smokin:

226
По света … / Re: Икономически войни
« -: Август 27, 2022, 12:11:03 »
Калинчо, добре сме казваш.
Не казвам това, а друго. Не звучи достоверно, когато идеята за "добри времена" по отношение на някаква стока е за период, когато си могъл да купиш 2 (за реално сравними артикули 3 и повече) пъти по-малко от нея с масов труд. С енергията, голямото плюскане, назаем, беше последните две десетилетия. Сега започва времето за изплащането, а то никак няма да е приятно.

227
По света … / Re: Икономически войни
« -: Август 27, 2022, 11:43:02 »
Бензин 83 беше 70 ст. Стари пари. После фръкна на 1,30.
При 70 стотинки за литър и 100 лева минимална заплата се купуват към 140 литра, "оловен", 83 октана. При 3 лева за литър и 710 лева минимална заплата се купуват към 240 литра (95 октана, безоловен).

228
Смесицата от коректност и некоректност винаги води до каши. Коректно е твърдението, че има много неща, които не знаем. В този смисъл, някакъв "вечен" двигател, който е работещ, но неизвестно защо, може да показва нови форми на енергия, неизвестни явления и прочие. Ключовото е "работещ". Картинка и анимация на нещо не са от тази порода. Особено ако на картинката са неща, които не са в зоната на неизвестното, за част от индивидите, разбира се. Упоритото твърдене на неща, с доказателство собственото незнание, не е предмет на изучаване от природните науки, а от други. Някои от изследователите в тази област са с имена като Дейвид Дънинг, Джъстийн Крюгер...
За такива неща, като "вечни" двигатели, от значение е и по-голямата картинка. Например има ядрени реакции с получаване (преобразуване) на енергия, в които математически се получава безкрайност, за реакцията. Като се добави в картинката известното нещо от Айнщайн за масата и енергията, от безкрайност нещата стават на да кажем милиони години. Наличните вещества за реакция водят до зоната на хилядите години, продуктите от реакцията намаляват нещата до стотиците  години, наличните материали издържащи с необходимия запас безопасност, водят до под 10 години непрекъсната работа. Такива неща има не само на картинки, а работещи. При това не в лабораторен, а в индустриален мащаб. След това в картинката се включват и технологии, материали, накрая, както винаги парите...
 

229
Само преди 247 години, някакви хора взели решение, повече да не се разглеждат решения за удвояване на куба, трисекция на ъгъла, квадратура на кръга и за всякакви машини, които са претенденти за Perpetuum mobile.  :smokin:

230
"Д-р" Кеше нали даде освен безплатна енергия и средство за много бързо придвижване, за минути до всяка точка на света. Или ве още не е?  :smokin:

231
По света … / Re: Икономически войни
« -: Август 24, 2022, 22:43:59 »
Изведнъж се сетих за един харвардски типаж, "д-р" Кеше или нещо подобно. Предлагаше неограничена и безплатна енергия за целия свят. Е, срещу скромна вноска от правителствата.
https://www.peticiq.com/keshebgenergy
Имаше и поклонници в България, които го рекламираха из нета, предполагаемо срещу съвсем скромно хонорарче.  :smokin:

232
Що е мощност и що е енергия, както и имат ли почва у нас, се споменава в основното образование и се изучава в средното.  :smokin:

233
Всъкност софийското парно е къде 400 мегавата.
Всъщност
Цитат
Разполагаема мощност: над 3000MW топлинни и 280 MW електрически
https://toplo.bg/structure
 :smokin:

234
По света … / Re: Икономически войни
« -: Август 23, 2022, 19:16:48 »
Ако вземем цялата конструкция: axial flow turbine, пак на български звучи ужасно аксиална дебитна турбина. Това не е български. Турбина с осев поток ще се разбере от всеки.
На български е осова турбина, помпа (осов вентилатор, компресор). С напредването на неграмотността в България, понякога вече се срещат и аксиални и радиални турбини.
Между другото, малко хаотично изглежда, но за лагери правилното е аксиален и радиален.

235
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 23, 2022, 13:20:59 »
Интересни работи стават преди изборите при кирчокорчовците. След митичното проучване, веднага PR Диана Дамянова се оттегли, да даде път на младите, стара била вече за такива работи. Палавото Ленче хвърли кърпата вчера. Днес Яна Балникова е оставила безпризорно водаческото място на листата в Габрово... Може да е студено и гладно, но няма да е скучно. :smokin:

236
1205.54 BGN/MWh
 :smokin:

237
Новините от деня … / Re: А сега накъде...
« -: Август 22, 2022, 20:00:18 »
В 27 училища у нас всички зрелостници, явили се на първата задължителна матура по български език, са били скъсани. От ИПИ заключават, че това е системен проблем, тъй като въпросните 27 училища символизират провалът на държавата да осигури каквото и да било качество на образованието за тези деца.
https://www.segabg.com/hot/category-education/27-uchilishta-sa-100-skusani-zrelostnici-na-maturata
--------------
Мале, мале! Върви народе възродени...!!!
Бездарните стипендианти от ИПИ пак са търсили безуспешно къде е заровено кучето в образованието.
Въпросните 27 средни училища (от общо около 1000) с около общо 145 двойки на матурата по български, са капка в морето от над 8000 получили двойки през тази година на този изпит. Вероятно ги е досрамяло или нямат достатъчно мозък за да анализират какво става в основното образование. На изпитите в 7 клас, от 1724 училища, средно под родния праг за двойка (30% или 30 точки) по български са 476 училища, а по математика - 938. Ако се постави световния праг за двойка (50% или 50 точки), училищата-двойкаджии по български стават 1019, а по математика - 1539.
"Катастрофа" ми звучи някак меко.
България, 2022 година.

238
Самолетният вариант на турбината е в зоната на 3 тона, а компресор с наземна турбина са около 100 тона. В зоната на 200 тона е комбинацията за правене на ток.

239
Всъщност какви са проблемите с тези турбини и компресори?

240
В Литва 4000 евро е била цената за определен час в определен ден (17 август). Не е особен проблем. Проблем са продължителните вече, много високи цени,  които не звучат толкова бомбастично, 300-400-500 евро. Истинската причина не е Путин, Русия и прочие, а измамата с т. нар. "зелена сделка" и бесния многогодишен популизъм с енергията из европейско. Съчетано с криворазбраната дерегулация се получава перфектната рецепта за катастрофа.

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 68