Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 10, 2024, 23:59:59

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1891902 пъти)

0 Потребители и 59 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2296
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32400 -: Септември 07, 2022, 11:47:12 »
след trans в латинския върви задължително акузатив (винителен падеж по нашему) - следва да е trans penem...
Съжалявам за упущението, благодаря за корекцията, моля за извинение - само до старогръцки го докарах в този живот :).

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2296
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32401 -: Септември 07, 2022, 11:56:03 »
с добри руски водки (харесвам "Байкал"
Несравнима е нито една друга водка с "Белуга", но ако ми е позволено да перифразирам Пенчо Славейков, тя е "празнична храна", питие в случая, за тукашния академичен джоб.
Що се отнася до превъзходството на немските качествени храни пред БГ "мерд" - ми те основно немско и немскоговорящи вериги магазини ни продават тези екскременти като за унтерменши, защото изтласкаха малките семейни магазинчета и диктуват колониални условия на българските производители - този въпрос е повдиган нееднократно даже в българската преса отпреди повече от една декада. И ко?

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2590
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32402 -: Септември 07, 2022, 12:04:30 »
И ко?

- НИЩО! Даже са се втурнали да регистрират "потребителите" си с пълни лични данни. Раздават въжделени Карти за вярност към сюзерена и награди за "намаления" на подбрана стока само за тези. И не пропускат по високоговорителите (обичайно заети да цвърчат писклива, силно дразнеща англосаксонска "музика" ) да наставляват да си показваме картите на касите...

Гнъс! Нямам такава.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 859
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32403 -: Септември 07, 2022, 12:28:41 »
Quote (selected)
ми те основно немско и немскоговорящи вериги магазини ни продават тези екскременти като за унтерменши, защото изтласкаха малките семейни магазинчета и диктуват колониални условия на българските производители - този въпрос е повдиган нееднократно даже в българската преса отпреди повече от една декада. И ко?
Тоя въпрос ми е много болна тема, не само заради професията. Просто намирам за крайно обидно - в България, която може да бъде кулинарен рай на Европа, да се ядат буклуци. Кое е първичното, яйцето или кокошката ? Кое е първичното - западните вериги ни налагат да консумираме квази-храни като за унтерменши, и ние нямаме изxод ? Или българските българи са дегенирарли и маат с охота каквото им продадат в хипермаркетите ? Производителите ли формират пазара ? Или потребителите ?... Сами си отговорете. Проблемът е двупосочен ! Ако българите проявявана нетърпимост към буклучавата храна, такава просто нямаше да върви в БГ. Но критериите на българите са ниски, или са подменени с кух снобизъм , незнание и парвенющина. Защо България не води своя вътрешна протекционистична политика за производителите на качествени храни ? Защо се допуска не само внос от ЕС на "качество за унтерменши", но и турски и македонски внос ? Как може 90 % от плодовете и зеленчуците във веригите да са внос, и вие търпите това ? Как е възможно да купувате ... китайски чесън с огромни размери (мутанти) , вместо български ? Проблемите отвън могат да нападнат една територия само когато има "пробив в системата" вътре ! След като българските потребители са снижили критериите си за качество на храната до това на "унтерменши", защо западните тарикати да не се възползват от това ? Защо да не залеят тази територия с ментета храни, псевдо кока-кола, ерзац кафе , замразено 20 годишно месо от Нова Зеландия ? Познавам днешния бг манталитет. Ще даде пари за показуха, ще напълни с последните стотинки лизинговото ауди, да се ПОКАЖЕ кой е (всъщност не е) , но няма да даде пари за качествена храна, щото била "скъпа"... Писах тия дни и пак го повтарям. Само вижте как изглежда масата от населението днес и сега , по улиците, на плажове и басейни ! Масово затлъстели българи, с болен вид, със землисти кожи ! Ядат като разпрани буклуците, пушат под път и над път. За това не са виновни западните търговски вериги. Виновен е чипа.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9666
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32404 -: Септември 07, 2022, 12:48:41 »
1. Години наред имаше едни борси и прекупвачи, де властта все се канеше да контролира, пък не ги. Помните ли периода, де се говореше за тия прекупвачи? Най-често се пишеше за череши от Кюстендилско напролет, де се купуваха по 40 ст и се продаваха по 3 лв в София. Ама не бяха само черешите.
Прекупвачите, май основно ДПС, унищожиха земеделието.
2. Вносителите под чадъра на властимащите наводниха пазара с продукция без мито.
3. Родното производство умря, продавач на пазара преди години, бобът български ли е? Ми не е български, български отдавна няма, независичо какво ви казват останалите продавачи, египетски е.
Стига с тоя чип.
4. Майка ми пазарът е по-близо до нас от магазинчето, от което пазарува. Не ходи на пазара, щото тия не дават да избира, пробутват развалена стока и лично мен се опитваха да излъжат с елементарни сметки. Аз не си затраях, ама майка ми би си затраяла, въпреки че ще ги види.
Говоря за обикновените хора, не за тия с парите за ауди.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32405 -: Септември 07, 2022, 12:54:13 »
Не ти знам опита, ама съкровището под мой диктат произведе доста деривати. В неделя скопоса баница с коприва. Пробвали сме със зеле, праз. лапад ... . Биват. Абе ще пасем. Толкоз много жива твар, да не е по-проста от нас я. Яде трева и  не и пука ни от сметки за газ, ток и прочее.
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 13:14:57 от dabedabe »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2182
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32406 -: Септември 07, 2022, 13:07:04 »
ЕС предлага таван на цената на руския газ от 50 евро на мегаватчас
https://tribune.bg/bg/svqt/es-predlaga-tavan-na-tsenata-na-ruskiya-gaz-ot-50-evro-na-megavatchas/
Отивам на IV-ти километър да попитам "специалистите" дали руснаците ще се съгласят. :middle_finger-434:

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 859
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32407 -: Септември 07, 2022, 13:07:36 »
За токсичната вреда от ДПС в тази сфера спор няма. ТЕ (депесарите) си имат своите дългосрочни цели и планове и систематично си "копаят" по тях. Сред плановете им е БГ да няма силно селско стопанство, и турци (анадолски) да изкупват запуснатите земи. Това е пълзящ процес и вие си го знаете... Родното производство и пласмент трябва всячески да се стимулира ! С цената на всичко ! Точно на тебе, Кайле, няма да ти разказвам как в тукашните гран сюрфаси се пускат френски праскови, два пъти по-скъпи от испанските, ама марчандайзъра ги курдисва централно ! И ги украсяват с френски трикульорчета, и ги надписват "продюзе ан Франс" , и макар два пъти по-скъпо народа се трупа да купува РОДНОТО. Така се прави. :t26114:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32408 -: Септември 07, 2022, 13:13:45 »
То и у нас не е ли същото? Без етикети. За хубав български домат не жаля пари.
....................
Муктаta, забрави! Мисля че "турците" у нас се ползват за плашило. И Кадайъто ми е смешен като се пъне/пени.
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 13:27:16 от dabedabe »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9666
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32409 -: Септември 07, 2022, 13:25:26 »
ЕС предлага таван на цената на руския газ от 50 евро на мегаватчас
https://tribune.bg/bg/svqt/es-predlaga-tavan-na-tsenata-na-ruskiya-gaz-ot-50-evro-na-megavatchas/
Отивам на IV-ти километър да попитам "специалистите" дали руснаците ще се съгласят. :middle_finger-434:


Чакай, де, те:
„Оставаме скептични по въпросите, свързани с тавана на цената на газа, но като цяло сме готови да преговаряме в европейски формат“, заяви пред изданието представител на германското министерство на икономиката.“[/size][/font]
[/size]Септември почти средата, те тепърва ще преговарят.....[/size]
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32410 -: Септември 07, 2022, 13:37:28 »
Обяснете ми какво е това  - цена на киловатчас за газа
Не се ли мери в кубически метри

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9666
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32411 -: Септември 07, 2022, 13:38:42 »
Френците имат пари, българите не толкова, малцина са с аудитата. Който няма пари, си гледа туй онуй сам. Стимулирането вече го извършиха, както писах по-горе, в обратна посока. Всичко е разрушено.
Французите са убедени, че испанската продукция е замърсена и вредна, сериозно си го вярват. Моите купуват месо за малката плюс плодове и зеленчуци, яйца, хляб само от пазара и само от местни производители. За да стимулират производството.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8101
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32412 -: Септември 07, 2022, 13:50:24 »
ЕС предлага таван на цената на руския газ от 50 евро на мегаватчас
https://tribune.bg/bg/svqt/es-predlaga-tavan-na-tsenata-na-ruskiya-gaz-ot-50-evro-na-megavatchas/
Отивам на IV-ти километър да попитам "специалистите" дали руснаците ще се съгласят. :middle_finger-434:
И защо пейсе ойро, а не примерно пет или едно да е нацяло. Тва за мегават.
С тоз монопол де го въвеждат ще стоят на студено едно
сърбите нема улезнат, молдовците също, а орбан ще напраи нерви и мое им трясне вратата  :smokin:
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 14:33:01 от 66 »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10113
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32413 -: Септември 07, 2022, 14:26:30 »
Обяснете ми какво е това  - цена на киловатчас за газа
Не се ли мери в кубически метри


В кубически метри се мери като се купува насипно, но после се разбива на количество енергия, за да може всеки консуматор да си прави сметките.

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1396
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32414 -: Септември 07, 2022, 14:33:22 »
Обяснете ми какво е това  - цена на киловатчас за газа
Не се ли мери в кубически метри


В кубически метри се мери като се купува насипно, но после се разбива на количество енергия, за да може всеки консуматор да си прави сметките.
По-добре би било в джаули. За да му е по-ясно на кнрайния потребител.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7423
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32415 -: Септември 07, 2022, 14:34:58 »
Обяснете ми какво е това  - цена на киловатчас за газа
Не се ли мери в кубически метри

моето образно мислене ми казва, че калоричността на руския природен газ е 10,59 kWh/m³. надявам се, че вашето образно мислене може да смята.
the lamers club honourable member …

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8101
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32416 -: Септември 07, 2022, 14:35:32 »
Освен това газа от разните източници не е с еднакво качество, тоест енергийно съдържание.
Може да съдържа въздух и други боклуци.
Обикновено за шистациге има такива подозрения.
 :smokin:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32417 -: Септември 07, 2022, 14:38:49 »
Когато готвя на котлончето, колко киловатчаса изгарям?
Нали във ватове се мери ток.
Ама аз не произвеждам ток, за да го овеществя този газ, а свинско със зеле
Значи ли, че ще забранят пропан бутана за домакински нужди

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8101
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32418 -: Септември 07, 2022, 14:47:06 »
На пропанбутана ще избичат акциз  :smokin:
А иначе тези мегавати са топлина.
ЗА да ги превърнеш в еленергия КПД-то е доста под 100
 
Ей сега ще дофтаса калинчо да рекне че де мери в мегасжаули или калории за традиционалистите.
 
Междудругото пропан-бутана е доста по калоричен от метана.
Най зле е водорода.
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 15:07:33 от 66 »

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1396
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32419 -: Септември 07, 2022, 14:52:35 »
Когато готвя на котлончето, колко киловатчаса изгарям?

Колкото пише в спесификацията на котлончето. Точно като при електрическото такова. Ако е 2000 вата и гори 1 час разходът е 2 киловатчаса.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32420 -: Септември 07, 2022, 15:02:54 »
Трябва се мери в градуси. Да може се сравнява с алкохола. Нали за топлина говорим.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32421 -: Септември 07, 2022, 15:09:23 »
нещо мръснишко ми намирисва тая работо с ватовете  :smokin:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32422 -: Септември 07, 2022, 16:03:31 »
Та като стана дума за енергия, ще споделя мой опит и съмнения. Рекох като французите да наблегна на виното. Като патриот, на българското. Като бивш производител, мисля че поразбирвам. Какво наблюдаваме. Достъпните като цена на вътрешния пазар станаха съмнителни. Очертава се да се откажа и от виното, прехваленото наше. Не знам какво се изнася, но кажи речи всичко на вътрешния пазар е боклук. Мелнишко, мавруд и прочие. Особено картонените кутии. Ръгат спирт на поразия. Предполагам и в стъкларията е същото. Който иска да пие хубаво вино, трябва да си го произведе. Като доматите. Такива работи.
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 16:38:55 от dabedabe »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9666
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32423 -: Септември 07, 2022, 16:19:01 »
Чеки сега, нали беха борсите таковато? Нали махнаха договорите, щото пазарът .. Абе, къде е Манерку, бе?
Сега на борсите кой определя цените?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5257
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32424 -: Септември 07, 2022, 16:22:16 »
https://epicenter.bg/article/Kiril-Petkov/292268/2/0

Браво! Гледайте видеото. Това са само млади хора. Ако нещо спаси Кочината - това ще е Балкана и пред и зад него. Трябва да си познаваме историята. Задължително е.
Quote (selected)
Очертава се да се откажа и от виното, прехваленото наше.

Съгласна съм. Ние не можем да правим хубаво вино. Изключение ми е Инкантото/около Дупница се прави/ и старите вина на Памидово, га го правеше най-печеният винар. При Миролио също е добро, но е не по нашенска технология. Предпочитам италиански и френски вина, като предпочитанията ми клонят към италианските

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32425 -: Септември 07, 2022, 16:49:18 »
Не че съм претенциозен, ама бидейки бивш производител  не кандисвам да ме будалкат. Обмислям стратегията. А сме се концентрирали в паркостроителството. Много полезна дейност. И здравословна. Обожавам кедрите, смърчовете, дъбовете, боровете, брезите. Искам да ми мирише на гора. Седейки под сянката на кайсия примерно и отпивайки кафе или каквото има. Между другото, районът се оживи. Взеха да строят наблизо, замириса на скара. А ние още не сме пробвали огнището.
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 17:14:54 от dabedabe »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8845
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32426 -: Септември 07, 2022, 17:07:37 »
Muktata  :thup:, за храните, кулинарията, па и за останалото.

Имам познати, с добри доходи, купуват само боклуци за ядене, харчат си парите за "статусни" неща, според представите им - айфони, големи телевизори, бетономорие... знаете. Но те дори не различават качествената храна и кухня, от боклука, на вкус не различават.
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 17:12:45 от Maximus II »
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8845
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32427 -: Септември 07, 2022, 17:21:27 »
Вижте как бедстващите изгониха Киро разочаровани
https://www.youtube.com/watch?v=FBu4a1aVBHA
"Гласувах за теб, ти ме излъга, махай се!"
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5257
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32428 -: Септември 07, 2022, 17:21:35 »
Muktata  :thup:, за храните, кулинарията, па и за останалото.

Имам познати, с добри доходи, купуват само боклуци за ядене, харчат си парите за "статусни" неща, според представите им - айфони, големи телевизори, бетономорие... знаете. Но те дори не различават качествената храна и кухня, от боклука, на вкус не различават.

Аз никога не купувам точно боклучава храна. Или си отивам на място при местен човек, когото познавам, или преминавам границата със Сърбия. За месо и месни продукти е направо задължително

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5257
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32429 -: Септември 07, 2022, 17:23:51 »
Вижте как бедстващите изгониха Киро разочаровани
https://www.youtube.com/watch?v=FBu4a1aVBHA
"Гласувах за теб, ти ме излъга, махай се!"

Аз това то пуснах къде половин час преди теб и то точно в тази тема, един пост над твоя. Ти не следиш ли форума, или държиш да се отчетеш непременно? Само и само да кажеш, вижте се да кого сте гласували. Ами не съм гласувала за тях...Подобно на снимащия клипа и аз казвах предварително що за стока за тия нещастници

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32430 -: Септември 07, 2022, 17:30:18 »
Да, тия девизи фиксирани отдолу са твърде досадни. Не е проблем всеки да тактиса нещо. Ще стане лудница.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8845
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32431 -: Септември 07, 2022, 17:33:47 »
Вижте как бедстващите изгониха Киро разочаровани
https://www.youtube.com/watch?v=FBu4a1aVBHA
"Гласувах за теб, ти ме излъга, махай се!"

Аз това то пуснах къде половин час преди теб и то точно в тази тема, един пост над твоя. Ти не следиш ли форума, или държиш да се отчетеш непременно? Само и само да кажеш, вижте се да кого сте гласували. Ами не съм гласувала за тях...Подобно на снимащия клипа и аз казвах предварително що за стока за тия нещастници

Следя 2-3 поста преди мен, да не мислиш че имам време да чета всички глупости!? Все пак и бачкам през деня. Виждал съм и други такива повторения, и не го правя на въпрос.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5257
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32432 -: Септември 07, 2022, 17:36:08 »
Вижте как бедстващите изгониха Киро разочаровани
https://www.youtube.com/watch?v=FBu4a1aVBHA
"Гласувах за теб, ти ме излъга, махай се!"

Аз това то пуснах къде половин час преди теб и то точно в тази тема, един пост над твоя. Ти не следиш ли форума, или държиш да се отчетеш непременно? Само и само да кажеш, вижте се да кого сте гласували. Ами не съм гласувала за тях...Подобно на снимащия клипа и аз казвах предварително що за стока за тия нещастници

Следя 2-3 поста преди мен, да не мислиш че имам време да чета всички глупости!? Все пак и бачкам през деня. Виждал съм и други такива повторения, и не го правя на въпрос.

Това не говори добре за теб. Поради какви причини реши, че другите пишат глупости? Нали си във форум. Подчертавам форум, а не туитър

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8845
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32433 -: Септември 07, 2022, 17:43:12 »
Това не говори добре за теб. Поради какви причини реши, че другите пишат глупости? Нали си във форум. Подчертавам форум, а не туитър
Глупости са, когато се нападате и заяждате лично, ще отречеш ли?!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2182
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32434 -: Септември 07, 2022, 17:50:35 »
Цитат на: Maximus II в Днес в 17:21:27
Вижте как бедстващите изгониха Киро разочаровани
https://www.youtube.com/watch?v=FBu4a1aVBHA
"Гласувах за теб, ти ме излъга, махай се!"
Нищо, бе! Това си струва да се види повече от един път.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23878
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32435 -: Септември 07, 2022, 18:34:27 »
Quote (selected)
И защо пейсе ойро, а не примерно пет или едно да е нацяло.
Щото под пейсе еуро, меричката шистова революция ще си изяде децата.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23878
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32436 -: Септември 07, 2022, 18:43:26 »
Quote (selected)
Значи ли, че ще забранят пропан бутана за домакински нужди
Начи пропана и бутана са различни неща.
Общото е че  са отпадък при производството на основните горива.
Няма да ги забранят, щото няма какво да ги правят.
Пропана е запалимото и калорично, бутана е баластар вид блатен газ.
Ако бъркам, нека 66 да ме поправи.
Мериканците ползват бутилиран пропан, в Европа е решено че е твърде експлозивен и се смесва с бутан.
Намериха му приложение и сега са щастливи да им плащаме загубите.
Същото е с бензина - преди е бил ужасен отпадък от производството на газ за горене.
После с бензиновия двигател са решили проблема, че иначе и до ден днешен щяха да го изливат в реките.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32437 -: Септември 07, 2022, 18:57:56 »
Ей сега ще дофтаса калинчо да рекне че де мери в мегасжаули или калории за традиционалистите.
 
Междудругото пропан-бутана е доста по калоричен от метана.
Най зле е водорода.
Секи сам си преценя (за меренето).
Въй (за водорода).
 :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23878
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32438 -: Септември 07, 2022, 19:05:16 »
Бе и аз така съм чувал за водорода.
На температура на горене го докарва, ама на калоричност е в дъното на таблиците.
Те затова го лансират и като електронодател с някакви клетки, не смятат да го горят (окисляват).
Процесът е силно екологичен, ама не топли. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2990
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32439 -: Септември 07, 2022, 19:19:38 »
Quote (selected)
"България трябва да си постави много по-високи, много по-амбициозни цели, ние трябва да излезем от тази парадигма, че сме страна, която пренася чужд газ към други страни. Ние можем с високи технологии, с нашия научен потенциал, с нашите природни дадености, с нашите промишлени дадености, ние можем да произвеждаме горивото на бъдещето - зелен водород и то в огромни количества и да го изнасяме. Това е голяма цел и тук има представители на българския бизнес и научни среди, които отдавна работят в тази област, които имат технологични решения на една много добра себестойност", каза президентът.
https://bntnews.bg/news/radev-ot-biznesforuma-v-abu-dabi-balgariya-mozhe-da-proizvezhda-i-iznasya-gorivoto-na-badeshteto-1206270news.html

Добре, че нашият синергетик триморски ще ни направи лидери на зелен водород - че ако беше обикновен прозрачен излиза, че ни е метнал.
*********   ✹    *********

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32440 -: Септември 07, 2022, 19:37:50 »
Килограм водород при изгаряне дава над 3 пъти повече топлина от килограм пропан-бутан.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8101
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32441 -: Септември 07, 2022, 19:41:32 »
Пропана и бутана отделят практически еднакво енергия при горене. Това за грам, не за мол.
Водород от де? В момента се получава основно от метан. Началото на 20-ти век са правели от въглища.
Водорода има два основнви недостатъка - ниско калоричен и сле се копресира и съхранява.
То затова мошностите са оснорно при руснаците, в персийския залив ......
А от водород се прави амоняк, на практика единствения достъпен метод. Нататък азотна киселина и нитрати карбамид, бе 100% от производството на експлозиви а също и на азотни торове е през водород от метан.
Гледах че 4% от сумарното потребление на газ и процент+ от произвежданата от човечеството енергия се консумира за производство на карбамид

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8101
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32442 -: Септември 07, 2022, 19:46:22 »
Килограм водород при изгаряне дава над 3 пъти повече топлина от килограм пропан-бутан.
Само дето за водорода килограм е неколкодесетки поти повече молове.
В едни и същи "нормални условия" ше заема също толкова десетки пъти по голям обем. Освен това пробан бутана се втечнява елементарно а водорода, как?

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32443 -: Септември 07, 2022, 20:03:17 »
При икономически отношения няма мерене в молове и супермаркети.  :smokin:

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8101
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32444 -: Септември 07, 2022, 20:07:24 »
И що цената за метана е за 1000 кубически метра, тогаз.
1000 кубически метра водород, колко енергия ще дадът?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23878
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32445 -: Септември 07, 2022, 20:07:58 »
Не знам как я смятате тази икономика.
Пропана и бутана са странични продукти при желана реакция - добив на използваеми горива.
Добивът на водород е самостоятелна реакция в която се валага много енергия - при електролиза или истинско гориво при добив от метан.
Екологично - може би.
Изгодно - в никакъв случай.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23878
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32446 -: Септември 07, 2022, 20:47:58 »
Quote (selected)
Путин: Никакъв газ и никакъв петрол за страните с таван на цените
Путин заяви, че Русия ще спазва договорните си задължения, и изрази надежда, че и други държави ще направят същото
https://www.vesti.bg/sviat/putin-nikakyv-gaz-i-nikakyv-petrol-za-tezi-strani-6150842
Ние ще спазваме тавана на цените ( непазарен въпреки привързаността на ЕС към пазара и неговият пророк борсата ) или ще преговаряме да получаваме газ?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32447 -: Септември 08, 2022, 12:03:22 »
Появи се новата класация за човешко развитие. България изпадна от групата на най-развитите държави.
Основен дял има намалението на очакваната продължителност на живота през 2020 и 2021. От 75,1 на 71,4 години. Вероятно героичните усилия за антиковид пропагандата нямат отношение към такива работи.  :smokin:

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2990
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32448 -: Септември 08, 2022, 12:47:14 »
Quote (selected)
Втората цел е чрез намалената избирателната активност да се предизвика редуциране на очакванията на избирателите. За да бъдат те принудени да избират между каквато и да е управленска комбинация или пълния колапс на политическата ни система.
https://glasove.com/na-fokus/tezhka-vlastova-abstinentsiya-trese-prodalzhavame-promyanata

А какво става когато овцете се усетят, че вместо по-басово Беееее могат да отложат въздаването на дължимите мляко и вълна за следващото фискално куково лето?

*********   ✹    *********

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32449 -: Септември 08, 2022, 13:41:41 »
Quote (selected)
Цитат на: Zeitgeist в Септември 07, 2022, 08:44:53

    ми е trans penis кой ме е зауважавал

Е, хайде сега, да бъдем "екзактни" - след trans в латинския върви задължително акузатив (винителен падеж по нашему) - следва да е trans penem ...
:well_done-1299:

А аз, за да бъда и "екзактна", и "по-приемлива" за всички, най-често се измъквам с:

"А на мен ми е TRANS ... по Гай Юлий Цезар ..."   :cool-1084:

« Последна редакция: Септември 08, 2022, 13:53:30 от Джиджи »

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 859
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32450 -: Септември 08, 2022, 14:18:12 »
По въпроса за вината. Разбирам от червени вина /както се пее в народната песен възпяваща червеното в ущърб на бялото/. България има отличен терен за вина. Не се използва напълно. България има няколко изби които дават ДОБРИ ВИНА. Не казвам изключителни, но напълно конкурентни в средния ценови клас. Старосел, Ивайловград , Мелник ... /нямам продуктово-позициониран интерес, давам само лични предпочитания/. Тези вина са не по-зле от калифорнийските, Малбек, Касерес, австралийските ... умишлено не тургам в сравненията френски, че ще стане много заплетено. Проблемът на българските производители е маркетинга. Липсва им амбициозност да пробият на големите пазари /в момента руския отпадна, остава Западно Европейския. По САЩ не съм специалист, нито по Китай/ . Не мое в районите с чужди вина във Франция да има италианско /не кой знае какво/ , испанско /определено добре/, португалско /на границата на ниския сегмент/, аржентинско и чилийско /добро и на добра цена/, калифорнийски /аутсорсвани френски/... и съвсем прошляшки марокански /!/ и тунизийски/!!/ червени вина ! А да няма един мавруд Старосел ? /Ся , там чорбаджиите имат малко руска връзка, ама пък технологията е изцяло френска/ ! Не неглижирайте българските вина. В хипермаркетите избягвайте вносните /лош подбор, на безобразно надути цени/. Бъдете винени патриоти ! :t0308:

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2182
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32451 -: Септември 08, 2022, 14:37:32 »
Преди години България беше най-големият вносител на вино в Япония. Като разделих количеството на броя на населението се получиха, доколкото си спомням, по 20 гр. на човек годишно. :)))

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7423
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32452 -: Септември 08, 2022, 14:47:11 »
Появи се новата класация за човешко развитие. България изпадна от групата на най-развитите държави.
Основен дял има намалението на очакваната продължителност на живота през 2020 и 2021. От 75,1 на 71,4 години. Вероятно героичните усилия за антиковид пропагандата нямат отношение към такива работи.  :smokin:

Quote (selected)
През 2020 г. по данни на Националния статистически институт (НСИ) смъртността по основни причини на 100 000 население (като се изключи COVID-19), извежда отново болестите на органите на кръвообращението, новообразуванията и болестите на дихателната система сред водещите причини за смърт. Тези заболявания са и сред рисковите фактори за тежко протичане и летален изход при инфекция с SARS-CoV-2. Отчитайки и ролята на COVID-19, смъртността от него го поставя на трета позиция за 2020 г. в страната сред основните причини за смъртност на 100 000 души население.



В опит да се анализират наличните неблагоприятни тенденции в здравния статус на населението в страната, трябва да се отбележи, че смъртността като показател е мултифакторно обусловена.

→ …

the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7499
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32453 -: Септември 08, 2022, 15:56:54 »
по Гай Юлий Цезар
"Mъж на всички жени и жена на всички мъже"  :crying_with_laughter-3302:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1396
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32454 -: Септември 08, 2022, 16:56:34 »
по Гай Юлий Цезар
"Mъж на всички жени и жена на всички мъже"  :crying_with_laughter-3302:
Всъщност това му го е измислил Помпей за да го дразни. А самият ГЮЦ непрекъснато е защищавал първата част от определението.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23878
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32455 -: Септември 08, 2022, 17:33:37 »
Quote (selected)
България ще получи от САЩ финансиране за военни цели
...
Финансирането ще бъде както безвъзмездно, така и под формата на заеми, а целта - държавите да засилят възможностите си за противопоставяне на руското влияние.
https://glasove.com/novini/balgariya-shte-poluchi-ot-sasht-finansirane-za-voenni-tseli
Безвъзмездно/безкористно ще ни дадат право на кредит да платим още няколко чертежа за фърчила, а ако сме по-настойчиви и кредит за самолетоносач ще ни отпуснат. :pissed-891:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8845
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32456 -: Септември 08, 2022, 19:35:13 »
Елена Гунчева: Разочарованието ми от Възраждане идва най-вече от пълната им липса на възпитание и интелект!

А Гунчева е един интелект...  :crying_with_laughter-3302:
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2182
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32457 -: Септември 08, 2022, 19:52:19 »
по Гай Юлий Цезар
"Mъж на всички жени и жена на всички мъже"  :crying_with_laughter-3302:
Всъщност това му го е измислил Помпей за да го дразни. А самият ГЮЦ непрекъснато е защищавал първата част от определението.
Един туземен цар от Източна Африка, наречен Йа-Йа, бил детрониран от английските власти и осъден на изгонване от страната заради неподчинение. В заповедта за изгонването му било казано, че той не може да вземе със себе си повече от пет жени, а харемът му броял множество южни хубавици. Йа-Йа приел тая част на заповедта като най-тежка от всичко: тя била смъртна обида за него. И той веднага седнал и написал следната жалба до  голямата бяла владетелка - английската кралица Виктория: "Драга сестро, кралице Викторио! Ти си издала заповед да напусна земята си. Може би имаш право - не ще взема да споря с теб за това. Но ти си дала заповед също така, че мога да взема със себе си само пет жени. Мене ме се струва, че не е достойно за един цар да има само пет жени. Мисля, че и на тебе не ще ти е много приятно, ако ти е позволено да имаш само петима мъже."
Кралицата нямала какво да противопостави на тоя аргумент и разрешила на изгнанника да вземе със себе си исканите 12 жени. :)))

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8845
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32458 -: Септември 08, 2022, 20:01:37 »
Тази фотография от Труд, ми къса сърцето!
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32459 -: Септември 08, 2022, 21:23:13 »
По въпроса за вината. Разбирам от червени вина /както се пее в народната песен възпяваща червеното в ущърб на бялото/. България има отличен терен за вина. Не се използва напълно. България има няколко изби които дават ДОБРИ ВИНА. Не казвам изключителни, но напълно конкурентни в средния ценови клас. Старосел, Ивайловград , Мелник ... /нямам продуктово-позициониран интерес, давам само лични предпочитания/. Тези вина са не по-зле от калифорнийските, Малбек, Касерес, австралийските ... умишлено не тургам в сравненията френски, че ще стане много заплетено. Проблемът на българските производители е маркетинга. Липсва им амбициозност да пробият на големите пазари /в момента руския отпадна, остава Западно Европейския. По САЩ не съм специалист, нито по Китай/ . Не мое в районите с чужди вина във Франция да има италианско /не кой знае какво/ , испанско /определено добре/, португалско /на границата на ниския сегмент/, аржентинско и чилийско /добро и на добра цена/, калифорнийски /аутсорсвани френски/... и съвсем прошляшки марокански /!/ и тунизийски/!!/ червени вина ! А да няма един мавруд Старосел ? /Ся , там чорбаджиите имат малко руска връзка, ама пък технологията е изцяло френска/ ! Не неглижирайте българските вина. В хипермаркетите избягвайте вносните /лош подбор, на безобразно надути цени/. Бъдете винени патриоти ! :t0308:

По вината.
Паднал съм си по Старосел.
Обичам тежки вина.
Не съм бил няколко години, но зимата ще ходя при тях.
Калифорнийските не ми харесват.
Чилийските стават.
По руската водка.
Хубавата водка се прави от хубав спирт и хубава вода.
Всмчки други добавки и филтрации са на 80% маркетингови ходове.
Писал съм го няколко пъти.
Хубавият спирт е спирт альфа, който се прави изключително от пшеница и ръж.
Всички други спиртове - люкс, экстра и т.н. се правят освен от пшеница и ръж и от картофи и цвекло в разни пропорции.
Светицата спомена за Белуга.
Нищо повече от хубава бутилка и грамотна реклама.
Както и предишният лидер Русский стандарт.
Ако изключим това с нищо не е по-добра от споменатата от Муктата Байкал.
И пак с едно уточнение. Четете етикета. Различните заводи я правят от различен спирт.
Аз например в една руска верига си купувам водка, която е 5-6 пъти по-евтина от Белугата и примерно 1,5-1,8 пъти по евтина от Байкал, но според мен ги превъзхожда отвсякъде.
Те са някакви регионални производители.
Дано така си остане.
Дойде ми на ум за Финландия. Според мен във всеки квартален руски супермаркет ако погледнеш рафтовете с водка то 70-80% от тамошната водка е по-добра от Финландия.