Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 03:49:16

Автор Тема: ..из мрежата - Janet Radcliffe Richards- всеки човек има право да продаде бъбрeк  (Прочетена 4823 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Quote (selected)
проф. дървингов 17 Май 2018 17:24
   ...получих долното в електронната си поща, отврати ме, дълго се колебах, но реших да го пусна, да видим ... https://blendle.com/i/geo/jeder-mensch-hat-das-recht-eine-niere-zu-verkaufen/bnl-geo-20180516-74b2ba6880d?sharer=eyJ2ZXJzaW9uIjoiMSIsInVpZCI6Iml3YW42IiwiaXRlbV9pZCI6ImJubC1nZW8tMjAxODA1MTYtNzRiMmJhNjg4MGQifQ%3D%3D
Дамата е англичанка, на 73 години, вдовица, перподава в Оксфорд, съпругът и Derek Parfit, е известен философ, покойник. Феминистка, издала трудове, свързани с философията на морала и феминизма като „Die skeptische Feministin“ (1980), „Philosophische Probleme der Gleichheit“ (1995), „Die menschliche Natur nach Darwin“ (2000) und „Die Ethik der Transplantationen: Warum sorglose Gedanken Leben kosten“ (2012).
Въпреки, че търговията с човешки органи е забранена в повечето държави, дамата пледира, че органите са стока като всичско останало ... с цел да се спаси човешки живот ... не знам дали това е полет на мисълта, оригиналничене, свободия или нещо друго ... Показателен е краят на интервюто - Lieber möglichst gut leben als möglichst lange? - ... да се живее възможно по-добре отколкото възможно по-дълго ... не знам... Извинявайте, че текстът е на немски език.

»Jeder Mensch hat das Recht, eine Niere zu verkaufen«

Interview: Nataly Bleuel,
Organhandel ist weitestgehend verboten. Die Philosophin Janet Radcliffe Richards aber plädiert dafür, Körperteile wie Waren zu behandeln – um Menschenleben zu retten

Janet Radcliffe Richards ist gedanken­scharf und unnachgiebig in ihrer Argumentation. Das Interview entwickelte sich schnell zu einem Streit­gespräch über große Fragen

GEO: Frau Radcliffe Richards, Sie sagen, es sollte Menschen nicht verboten sein, eine ihrer Nieren zu verkaufen. Wie kommen Sie auf diese provokante Idee?

~~~~~
Кайзер Созе
17 Май 2018 17:38 Мнения: 17,770
   
проф. дървингов
виж вещни права върху собственото тяло
Kak мислите професоре-търговията с кръв дали е много по-различна?

Кайзер Созе 17 Май 2018 17:44
http://sibi.bg/%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%82%D1%8F%D0%BB%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D0%B5%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0

проф. дървингов 17 Май 2018 22:27
Кайзере, търговията с кръв не е нещо по-различно (според мен), за хобиста-правист не знам.
Авторът на книгата (15 кинта) е юрист, англичанката е феминистка - моралист.

Mi_8_17 18 Май 2018 15:54
   
Като учех за MBA, точно тази възможност (търговия с човешки бъбреци) ни я дадоха за пример защо даже в САЩ е нужна намеса на държавата в икономиката и регулиране на пазара. За да не можело, първо, беднякът да си продава бъбрека поради бедност, и, второ - богаташът пръв да се добира до бъбрек, защото може да плати повече. Противоречало на моралните норми. И други неща противоречали, но това минавало линията. Къде минавала линията - обществото някакси определяло, спонтанно, а законите го отразявали.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
"Противоречало на моралните норми. И други неща противоречали, но това минавало линията. Къде минавала линията - обществото някакси определяло, спонтанно, а законите го отразявали."

Линията (Прозорец на Овертън) лека-полека я отместват тия с властта и парите, които презират морала.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.