Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 09:45:58

Автор Тема: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд  (Прочетена 6177 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Христина Вучева: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
Трябва да ползваме опита на прибалтийските републики при приемането на еврото, защото две от тях бяха с валутен борд - съвсем идентични условия с нашите. Това каза пред БНР финансовият експерт проф. Христина Вучева.

"За съжаление, не успяхме да направим като страна това, което те сториха –  пребориха се да бъде признато правото на ЕС и Европейския договор, и с влизането им в ЕС през 2004 година станаха част от ЕRM-2 (известен като "чакалня" на еврозоната) – нещо, за което ние все още сме в етапа на приказките, но вече малко по-конкретни“, заяви експертът.

Тя коментира и предупреждението на професор Стив Ханке, известен като „бащата на валутния борд“ у нас, че еврозоната ще изпадне в рецесия и България не трябва да влиза в нея.

„Г-н Ханке ги говори тези неща от самото начало на формирането на еврозоната през 1999-а, а и преди това. Когато ние фиксирахме нашия лев към германската марка, той оспорваше това решение, като казваше, че трябва да бъдем обвързани с долара и вещаеше едва ли не пропадане на България за това, че не е предпочела американската валута. Тези негови прогнози не се сбъднаха. Не вземам много насериозно тези негови твърдения“, каза експертът.

Изконсумирали сме фиксирания курс, не можем да стоим безкрайно във валутния борд, категорична е Вучева. Причината е, че още в договора си за членство в ЕС сме подписали, че на даден по-късен етап ще приемем еврото.
"На нас ни трябва да бъдем част от т. нар. чакалня“, подчерта професор Вучева.
https://www.investor.bg/evroproekti/264/a/hristina-vucheva-ne-mojem-da-stoim-bezkraino-vyv-valutniia-bord-274866/

България може да се присъедини към обменно-валутния механизъм ERM II, когато изпълни всички изисквания. Това послание отправи зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис на конференция в Рига, посветена на петгодишнината от въвеждането на еврото в родната му държава.
Той подчерта, че икономическите и финансовите условия са се променили от времето, когато Латвия се е присъединила към клуба на богатите.

"Тъй като кризата, която удари света през 2008 година, започна от финансовия сектор, трябва да се положат повече усилия именно там", допълни Домбровскис, цитиран от специалния кореспондент на БНР в Рига.

„В наши дни присъединяването към еврозоната означава присъединяване към банковия съюз и нови предизвикателства, с които страната-кандидат трябва да се справи”, посочи и зам.-финансовият министър Маринела Петрова, която подчерта ангажимента, който България пое, за да се присъедини към обменно-валутния механизъм и за да получи доверието на останалите страни членки и на Европейската централна банка.

Валдис Домбровскис е категоричен, че нито една държава няма да бъде спряна по пътя към въвеждането на еврото. След България по него върви и Хърватия, съобщи зам.-председателят на ЕК.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/dombrovskis-niama-da-sprem-nito-edna-dyrjava-po-pytia-kym-evroto-274870/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #1 -: Януари 07, 2019, 22:32:09 »
Не знам каква аванта си представят, че ще прищракат, но със сигурност въвеждането на € ще Содом и Гомора за плебса! И не само...
 :m0941:
Ще е нова вълна грабеж, а не само "черешката" върху кравешката ЕС-торта.
 :bluegrab:

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #2 -: Януари 07, 2019, 22:50:34 »
Димитър Чобанов напомни, че създаването на европейската валута „започна като политически проект, като продължение на усилията след Втората световна война за сближаване на европейските икономики, за създаване на едни стабилни икономически, политически отношения, които да не позволят да се повтори Втората световна война".

За да визира недостатъците на еврото, финансистът  направи сравнение с щатския долар, който е “валута на практика на доста различни икономики на територията на САЩ, но доста по-сближени предварително и с общи правила, които действат в цялата доларова зона”.

Чобанов подчерта, че при националната валута на САЩ има общо централно правителство и регулиране на банковата система и на капиталовите пазари, което позволява те да бъдат интегрирани много по-тясно, отколкото тези в еврозоната. Според него това е било посочвано предварително като един от най-големите недостатъци на еврозоната и опитът е показал основателността на тези критики.

https://www.investor.bg/bloomberg-tv/461/a/d-chobanov-evroto-shte-e-jiznesposoben-proekt-pone-oshte-niakolko-godini-274865/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #3 -: Януари 07, 2019, 23:16:23 »
Валутният борд е спирачка за развитието ни.
В нашият случай за добро, изтърве ли и тая контра при това управление ще потънем за няколко седмици.
На времето при Борисов I  Дянков докара кризата в България, но до последно не даваше да се харчи много.
Сега няма такова ограничение.
Дойде време да ми е жал за изчадието Дянков.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #4 -: Януари 08, 2019, 00:18:06 »
Валутният борд е спирачка за развитието ни.
  :middle_finger-434:

Пешо

  • Гост
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #5 -: Януари 09, 2019, 09:29:14 »
Не знам каква аванта си представят, че ще прищракат, но със сигурност въвеждането на € ще Содом и Гомора за плебса! И не само...
 :m0941:
Ще е нова вълна грабеж, а не само "черешката" върху кравешката ЕС-торта.
 :bluegrab:
Това е много често повтаряно твърдение, но аз не мога да видя нито един сериозен аргумент в негова подкрепа.
Така че - може ли да се обосновеш ?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #6 -: Януари 09, 2019, 09:41:14 »
Не знам каква аванта си представят, че ще прищракат, но със сигурност въвеждането на € ще Содом и Гомора за плебса! И не само...
 :m0941:
Ще е нова вълна грабеж, а не само "черешката" върху кравешката ЕС-торта.
 :bluegrab:
Това е много често повтаряно твърдение, но аз не мога да видя нито един сериозен аргумент в негова подкрепа.
Така че - може ли да се обосновеш ?

Аз съм се обосновала с горния емотикон, тъй като за момента нямам повече време.  O:-)

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #7 -: Януари 09, 2019, 11:36:43 »
Не знам каква аванта си представят, че ще прищракат, но със сигурност въвеждането на € ще Содом и Гомора за плебса! И не само...
 :m0941:
Ще е нова вълна грабеж, а не само "черешката" върху кравешката ЕС-торта.
 :bluegrab:
Това е много често повтаряно твърдение, но аз не мога да видя нито един сериозен аргумент в негова подкрепа.
Така че - може ли да се обосновеш ?

Аз съм се обосновала с горния емотикон, тъй като за момента нямам повече време.  O:-)

  оБОСОновала ми се струва, драго дете.. А защо не пишеш за неща, които знаеш?

Се едно аз да пиша за Португалия, ами Трой по знае, или за хиперзвуковите бонби.. Пиши,чедо, за това, което е около тебе.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #8 -: Януари 09, 2019, 12:32:27 »
Не знам каква аванта си представят, че ще прищракат, но със сигурност въвеждането на € ще Содом и Гомора за плебса! И не само...
 :m0941:
Ще е нова вълна грабеж, а не само "черешката" върху кравешката ЕС-торта.
 :bluegrab:
Това е много често повтаряно твърдение, но аз не мога да видя нито един сериозен аргумент в негова подкрепа.
Така че - може ли да се обосновеш ?
потърси статии за teuro - така го кръстиха германците, от "скъпо евро". уики - цък
Quote (selected)
Die damalige deutsche Bundesregierung verkündete bereits im Vorfeld der Euro-Einführung, niemand müsse „durch die Einführung des Euro mehr bezahlen als vorher“. Schon früh nach der Bargeldeinführung wurde in den Medien über die neue Währung als Preistreiber berichtet.[6] Das Nachrichtenmagazin Focus führte im Frühjahr 2002 eine sogenannte „Teuro-Denkzettel-Aktion“ durch, bei der die Leser dazu aufgefordert wurden, Beispiele für extreme Preissteigerungen einzusenden. Über 600 Meldungen gingen ein.[7]

Es zeigte sich bald, dass die gefühlte verstärkte Inflation in Deutschland eines der größten Ausmaße in ganz Europa hatte. Nur in den Niederlanden war das Gefühl ähnlich stark verbreitet.[3] Bundesfinanzminister Hans Eichel rief im Frühjahr 2002 zu einem Boykott auf.[8] Bundesverbraucherschutzministerin Renate Künast veranstaltete einen „Anti-Teuro-Gipfel“ und Bundeskanzler Schröder äußerte sich ebenso.[9]

Die Debatte war begleitet von Klagen verschiedener Branchen über die schwierige Situation, insbesondere über Umsatzrückgänge und Konsumzurückhaltung. In der Taxibranche wurde von 15 bis 30 % Umsatzrückgang berichtet.[10] Im Bereich der Elektronik fielen die Umsätze um 10 %, bei Möbeln und Schuhen um 7 %.[8]

гърците и те бяха много здраво изпищели, там цените скочиха къде два пъти, имаше призиви за бойкот на пазаруването.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #9 -: Януари 09, 2019, 12:36:41 »
ето за гърция от газетата:
Quote (selected)
Обявеният вчера от гръцкия Институт за защита на потребителите бойкот на пазаруването в знак на протест срещу скъпотията доведе до 85-процентов спад в търговията в "Плод-зеленчук" и в закусвалните още в началото на деня, съобщи Ройтерс.

Протестът бе подкрепен от Общата конфедерация на труда, от Федерацията на държавните служители и от трудовите борси в основните градове в страната. Анкета в проправителствения в. "Вима" сочи 72 % подкрепа за бойкота, като също толкова процента от участвалите в допитването смятат, че спекулативното покачване на цените е следствие от въвеждането на еврото. Същото мнение изказа и финансовият министър Никос Христодулакис, като добави, че се готви черен списък на компаниите, които спекулират с цените.

Повишаването на цените води до увеличение на инфлацията в Гърция, която и без това бе една от най-високите в еврозоната - 3,3 % за юли. В другите страни от ЕС тя бе 1,9%. Гръцки търговци отхвърлиха обвиненията за скъпотията и атакуваха правителството, че подкрепя бойкота, за да прехвърли борбата с инфлацията на техен гръб.

цък

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #10 -: Януари 09, 2019, 12:44:20 »
Мерси onzi, пропуснал съм да прочета искането за "доказателства". Хеле пък уважаваният от мен Minderbinder знае добре източниците на моето знание по въпроса...
 :image008:
Така, че сриване на т.нар. стандарт на плебсът е повече от сигурно. Тя една функционираща ТОГАВА Германия не може да се справи със спекулата и мошениците надуващи цените, та тукашната ли кохорта калинки ще се втурне да ограничи срива? Има много да се пише, но нямам желание, особено пък време.

Презумцията при разглеждане и за този казус е: - Ако ще е хубаво за плебсът, защо да го правят?!

- Пак искат да се награбят до насита, синковците!!! За последно, дано.

Пешо

  • Гост
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #11 -: Януари 09, 2019, 18:15:40 »
Не мисля, че инфлация от 3.3% при средна за еврозоната 1,9% може да бъде наречена 'срив'. Хубаво би било да има конкретни цени.
Хубаво би било да има примери и с други държави, щото гърците не ми се виждат надежден източник - както всички знаем, те се оплакват от всичко.

онзи, не зная немски, така че не можах да се възползвм от източника ти.

При всяко положение става дума за спекулативни действия, а не за обективни причини.
« Последна редакция: Януари 09, 2019, 18:19:09 от Minderbinder »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #12 -: Януари 09, 2019, 19:27:21 »
Quote (selected)
При всяко положение става дума за спекулативни действия, а не за обективни причини.
ъхъ, организирана спекула направо. обективизирана такваз.

Пешо

  • Гост
Re: Не можем да стоим безкрайно във валутния борд
« Отговор #13 -: Януари 10, 2019, 10:14:26 »
И все пак, някой може ли да посочи обективна информация, включваща числа ?
Дотук само ЕЖК-та.