Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 10:25:43

Автор Тема: Пет истории от Георги Готев част 2  (Прочетена 4762 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Пет истории от Георги Готев част 2
« -: Ноември 15, 2018, 21:21:54 »
Quote (selected)
3. Топ шпионин
Но много скоро Георгиева ме разочарова, първо, защото се уверих, че е еничар на чужди сили, и второ, защото тя провали кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Бокова, под чието ръководство съм работил в предишния си живот на дипломат, беше на крачка да стане първата жена начело на ООН. За мен беше ясно, че Георгиева нямаше никакъв шанс, защото тя не познава тази организация.
Срамота е, че докато Ирина Бокова беше официален кандидат на България, заговорници, сред които външният министър Даниел Митов, представителят ни в ООН Стефан Тафров, че и президентът Росен Плeвнелиев, открито лобираха за съперничката й.
Видях също, че Жан-Клод Юнкер си затваряше очите цели две години, през които Георгиева си опъваше паяжината от висотата на  заместник-председател на Комисията. Чест му прави обаче, че когато Георгиева се провали, той поиска от нея да напусне Комисията. Това е истинската причина, поради която набързо й измислиха служба в Световната банка.
Аз бях един от малцината, а често единствен, който разкриваше ходовете на Георгиева, защото нейното влияние беше много силно както в София, така и в Брюксел и темата плашеше колегите и техните медийни шефове. Вероятно затова точно към мен се обърна Кристъфър Стийл от името на частна детективска компания в  Лондон.  Стийл е бивш топ разузнавач от британската МИ 6, напуснал през 2009, когато създава Орбис. Името му нашумя във връзка с доклада за връзките на Доналд Тръмп с Русия, известен като „Златния дъжд“. Той е авторът на този доклад, а впоследствие много елементи от доклада бяха потвърдени, което свидетелства за неговия професионализъм.
На 19 април 2016 г. Стийл се обърна към мен, като коректно се представи като човек с дълъг опит във външното разузнаване, преди да създаде фирмата, от името на която ме търси. Каза ми, че негов клиент, конкретно правителството на САЩ, проверява миналото на Георгиева за корупционни и криминални връзки. Разбира се, това разследване беше в контекста на нейната кампания да стане шеф на ООН. САЩ нямаха нищо против Ирина Бокова, противно на това, което Георгиева се стараеше да внушава по различни начини.
Известно ми е, че американските тайни служби използват подизпълнители от сорта на Орбис, а и информацията съвпадаше с други мои сведения, че САЩ не подкрепят Георгиева. В България обаче никой не поиска да повярва и на 28 септември 2016 г. Борисов номинира Георгиева. Премиерът показа, че се поддава на натиск и е неспособен да си вземе поука от предишните си грешки с високите номинации.  И не му хрумна да номинира Калфин, който директно щеше да поеме ресора „бюджет“ на Георгиева и да свърши работа, която никой друг няма да свърши.
4. Скуп
Scoop –това е журналистически удар, публикация, която се радва на много голям интерес, разкритие, за което конкурентните медии завиждат. Всеки журналист може да се надява на няколко скупа в живота, не повече. Най-големият ми скуп като журналист във вестник "Сега" беше, когато предизвиках говорителя на НАТО Джейми Шей да благодари на България, че си е дала небето за ударите срещу Югославия (точно когато премиерът Иван Костов твърдеше, че няма такова нещо).
Най-големият ми скуп като журналист в Брюксел беше на 4 септември 2014 г., когато публикувах какви ресори възнамерява Юнкер да даде на 27-те комисари, седмица преди да бъдат официално оповестени. Нямаше по-четена и по-коментирана статия за всички времена в "Брюкселския мехур". Тя разбуни духовете и в столиците. На следващия ден случайно обядвах на терасата на един брюкселски ресторант с много влиятелен румънски евродепутат. Телефонът му звънна, обаждаше се тогавашният премиер Виктор Понта. Той попита евродепутата дали на списъка може да се вярва. Евродепутатът отговори „в момента обядвам с журналиста, който публикува списъка“. Според този списък на румънската комисарка Корина Крецу бе отреден портфейла "помощ за развиващите се страни", което на Понта му се стори много обидно. Той каза, че ако не бъде даден по-добър портфейл на Крецу, ще изтегли нейната кандидатура и ще изпрати мъж. По онова време Юнкер се молеше на всички правителства да изпращат жени, за да подобри половия микс на Комисията.
В резултат от всичко това Крецу получи ресора, който се струваше най-ценен за Букурещ – регионалната политика и структурните фондове. Крецу никога не ми е благодарила за това, но нищо чудно - и тя е социалистка.
5. Фейк нюз
Наближаваше българското председателство на Съвета на ЕС и си казах, че ще съжалявам цял живот, ако не създам сайт, в който да обяснявам на чужденците за какво става дума. Открих сайт с име BulgarianPresidency.eu  и започнах да го пълня със статии, написани в същия журналистически стил както EURACTIV. Не съм откраднал името на официалния сайт на председателството – то винаги е построено около годината, плюс двете букви, които правят страната разпознаваема, плюс EU. Сайтът трябваше да бъде eu2018.bg, но някой друг беше регистрирал този домейн и искаше да го изтъргува, затова накрая се получи малко необичайното  eu2018bg.bg.
Явно министърката за европредседателството (такъв пост не е имало в никоя друга страна, но здраве да е) много се е ядосала, защото на сайта на нейното ведомство за първи път цъфна комюнике на английски, което предупреждаваше, че сайтът ми е „опасен“. Истината е, че сайтът ми е журналистически свободна територия, която няма как да бъде поставена под контрол, и просто се страхуваха от него. Един услужлив вестник публикува статия, която намекваше за нещо „хибридно“ в моя сайт и даже за опит за сваляне на правителството.
В деня на официалното откриване на българското председателство, 11 януари 2018 г., първата пресконференция на групата от 56 журналисти от най-различни страни, поканени от София, беше с министър Лиляна Павлова. Запитана от финландския журналист Пека Миканен какво мисли за сайта и за лошия образ на България в медийната свобода, тя отвърнала, че дори не желае да говори за него, защото той разпространявал по нейни думи "слово на омразата" (‘hate speech’) и "фалшиви новини" (‘fake news’), а инициаторът на сайта работел "срещу своята страна" (“against his country”).
Аз по това време бях в Брюксел, но от София западните колеги ми се обадиха и изразиха огромното си възмущение. Те ме познават от години и изобщо не бяха повярвали на обвиненията на Павлова. В резултат на нейния монументален гаф се появиха десетки публикации в чужбина, които я поставяха в негативна светлина и фокусираха вниманието върху дефицита на медийна свобода в България.
Заявих, че ще дам под съд Павлова в Белгия, и действително се консултирах с белгийски адвокати. Нека тази тема да е с отворен край. Фалшивите новини са от нея. Впрочем, отново ще отворя сайт, за да обяснявам на чужденците какво става в България около европейските избори. Името му ще бъде EUelectionsBulgaria
« Последна редакция: Ноември 16, 2018, 19:11:29 от Old_BG »
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Пет истории от Горан Готев част 2
« Отговор #1 -: Ноември 15, 2018, 23:01:45 »
.
« Последна редакция: Февруари 09, 2020, 19:32:57 от Captain Buddy »