Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:15:49

Автор Тема: А Той рече: Тогава отдавайте Кесаревото на Кесаря, а Божието на Бога.  (Прочетена 102582 пъти)

0 Потребители и 11 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
https://bg-patriarshia.bg/news.php?id=306152

За пореден път неясни в сенките сили, скрили се зад гърба на нехаещата Българска православна църква, се опитват да я използват като инструмент за натиск върху българската държава. Това става нетърпимо. За съжаление, от популистки съображения, управляващите предпочитат, вместо да дадат принципен и ясен отпор на фарисейщината и лицемерието и да отрезвят йереите в противоконституционните им попълзновения и употребата им, да ги толерират и дори да се съобразяват с тях.

Да припомним, че е нужно, види се.

Quote (selected)
Чл. 13. (1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.

А така също, пак там ...

Quote (selected)
Чл. 37. (1) Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
(2) Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.

Освен всичко друго, отвращение и омерзение предизвиква факта, че нито "просветените" адепти на правото, нито мнозина от отците, проповядващи божията любов и милосърдието, са видени да помагат на страдащите, на нуждаещите се, на унизените, оскърбените, насилените деца и жени - независимо от вероизповеданието и убежденията им.

Толкова по-значим е приносът и подвигът на социалните работници, които десетилетия са посветили себе си, силите и живота си, дори, срещу срамно ниска отплата, на грижата за нуждаещите се. Колцина пастири, загрижени за стадото, сте видели там, където са бедните, гладните, болните деца и родителите им? Разровете паметта си за такъв спомен. Бяха ли те рамо до рамо за подкрепа на тези свои братя и сестри от системата на социалното подпомагане, на десетките НПО в местните общности, на доброволците, млади и стари? Колко от тях? И светлият пример на неколцина, чиято награда ще е преголяма, умива ли лицето им от позора на тщеславното им самодоволство? Е, десетки от тези, от първата линия, работеха и обсъдиха проекта за закона, който се атакува. Усилено, сърцато и с отговорност. И днес неясно кои чернокапи черносотници посягат на труда и честта им, прикрити зад Светия синод и божието слово.

Къде сте, лицемери, рожби ехиднини, вчера къде бяхте и преди - да подкрепите протеста на социалните работници срещу мизерните им заплати и нищожното осигуряване на качество на труда им. Къде беше грижата ви и християнската ви чедолюбивост да подкрепите тези, дето не на думи, не на слово, пък било то и божието, работят за ближните си. На тях утеха кой предложи? Тяхната вяра кой укрепи пред лицето на ежедневната битка с невиновното страдание? Вие ли? Вие ли?!  >:(
« Последна редакция: Ноември 28, 2019, 14:14:01 от Firmin »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Лъжите, лицемерието и манипулациите в пространното изложение са десетки. Те разчитат, главно, на невежеството и неведението на българското общество за същността и мащабите на проблемите, за които ЗСУ очертава път за решаване. Българското общество не желае да говори за домашното насилие, не желае да говори за дериватите на бедността, не желае да говори за липсата на адекватна грижа и ресурси за хората с увреждания.

Обществото не желае и да проведе истински дебат за "тревогите" на БПЦ, които, с техните думи изказани, се свеждат до това, че ...

Quote (selected)
Светият Синод на БПЦ-БП с тревога констатира, че така наречените нови „семейни политики“, в основата на които е разбирането за детето като субект на самостоятелни юридически права и за родителството като социална роля, вече са придобили законов израз, който има противоконституционен характер.

И така, детето, според адептите, не може да е "субект на самостоятелни юридически права", както и родителството не може да е, види се, социална роля. По това спор, дискусия, полемика няма ли да има? И верно ли Конституцията го забранява? Ама наистина?  ???

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
браво за темата, Фирмин!
а и съм впечатлена от вниманието ти към най-разнородни обществени процеси, незабелязвани от другите

за Светата православна българска църква:
писала съм много, че нямаме право да изискваме от нея неща, които не са й присъщи, че не бива да искаме тя да идва при нас, трябва ние да отиваме при нея, когато сме готови
сега обаче, тя е решила да се намеси, доста високомерно при това, но:
 - не съм чула светското й мнение за това ,че през тази година 32 жени в България загубиха живота си от домашно насилие
- нито за домовете-убежища на жертвите на домашно насилие, които са малко, недофинансирани, едва кретащи, оставени на милостта на дарители и доброволци, тази срамна българска тайна
- също за това, че поради недостатъци на нормативната уредба и нежелание на държавата да се справи, приемното родителство е вече бизнес, основно на циганското население, който се осъществява при изключително слаб конторл, оставен на съвестта и съмнителната подготовка  на приемните родители

познавам много социални работници, млади мъже и жени, образовани , със специфични умения, работещи в трудната среда на защитени жилища, социални домове и домове за възрастни
заплата им е винаги минималната за България, а изискванията към работата им сериозни
един такъв млад мъж, срещнах, когато поиска кредит за семестриална такса в БСУ
много харесвам работата си каза, завършил съм "Социални дейности", но съм принуден да уча нещо друго, за да мога да се погрижа за баща си и за себе си, нямам избор
получаваше по-малко от десет лева на ден!
друго такова момиче поиска 700 лева кредит за погребението на майка си, дадохме й, след седмица дойде с малка торта, "за лека нощ на мама" каза
дневната й заплата беше 11 лева!
виждах това всеки ден, докато работех в банката
виждам го сега, когато интересът ми е насочен към тези проблеми

не знам дали Църквата обслужва нечий интерес с горния документ, или той е продукт на индивидуалния ентусиазъм на някой патриот -мракобесник, вярвам,че е второто
 

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
виждах това всеки ден, докато работех в банката

Интересна работа си имала. Аз понеже съм израснал при социализма, такива работи не съм виждал и няма какво да споделя. В банката ли стана набожна?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
не знам дали Църквата обслужва нечий интерес с горния документ, или той е продукт на индивидуалния ентусиазъм на някой патриот -мракобесник, вярвам,че е второто

Уви, мрежа са, Lillian. Не е индивидуална акция. Стоят зад тях много тъмни сили. И не са за подценяване. Одиозните ни "патриоти" - тези на Краси, Валери и Волен - в сравнение с тях, са си едни смешници. Много ми се ща да греша, но, уви, мисля, че съм прав в това.  >:(

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
виждах това всеки ден, докато работех в банката

Интересна работа си имала. Аз понеже съм израснал при социализма, такива работи не съм виждал и няма какво да споделя. В банката ли стана набожна?
какво според теб озвачава "набожна"?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
не знам дали Църквата обслужва нечий интерес с горния документ, или той е продукт на индивидуалния ентусиазъм на някой патриот -мракобесник, вярвам,че е второто

Уви, мрежа са, Lillian. Не е индивидуална акция. Стоят зад тях много тъмни сили. И не са за подценяване. Одиозните ни "патриоти" - тези на Краси, Валери и Волен - в сравнение с тях, са си едни смешници. Много ми се ща да греша, но, уви, мисля, че съм прав в това.  >:(
ако тези хора наистина имат властта да употребят Църквата, нещата са много сериозни
въпросът е защо остават неназовани? техните структури невидими ли са за властта?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
какво според теб озвачава "набожна"?

Ми, такова, като теб. Да говори толкова умилително за "Светата църква"

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
С приемащите такива гнусни закони един ден ще се занимаят не поповете, а народът.
И размазването на главите на тия "хуманисти" (със сапьорска лопатка например) ще е милост към тях.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
какво според теб озвачава "набожна"?

Ми, такова, като теб. Да говори толкова умилително за "Светата църква"
може би ще е интерсно да научим твоето, а и на останалите тук, отношение към църквата

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Моето е по-скоро неутрално към негативно, особено към католишката. А и православната не съм я запомнил с нещо запомнящо се.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
може би ще е интерсно да научим твоето, а и на останалите тук, отношение към църквата

Аз нееднократно съм заявявал, че нямам отношение към църквата. Само грешниците са "набожни", защото знаят какво са надробили и се надяват, че некой ще им прости. Ама на "оня свят". На праведници като мен църква не им трябва.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
С приемащите такива гнусни закони един ден ще се занимаят не поповете, а народът.
И размазването на главите на тия "хуманисти" (със сапьорска лопатка например) ще е милост към тях.

Ти, пиле, кога стана компетентен по социалните услуги и закрилата на детето, че съм пропуснал? Дали, преди да определиш закона като "гнусен", си го прочел, въобще? А дано. Ама надали. И доколкото те знам, едва ли.  ???

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
може би ще е интерсно да научим твоето, а и на останалите тук, отношение към църквата
Моето отношение към църквата е положително.
Когато църквата греши , моето отношение към грешките и е отрицателно.
Отношението ми към тези, които критикуват църквата за грешките и,  е положително.
Отношението ми към такава критика към църквата, каквато е направил Фирмин,  е отрицателно.

Надявам се, че съм ясен.

AnonimusBG

  • Гост
Какво да кажа?
Атеист съм си, но благодарение на Църквата се е запазила българщината и сега когато тя дава някакви репери че нещо бъркаме, то на свободолюбивите, умни, красиви безродници, възпитани в разни НПО, финансирани от разни финансови гурута им бърка в здравето.
Щом те квичат срещу нея значи нашата Църква е права и синодалните старци са усетили някаква опасност за обезличаване на нацията.
Но борбата е много неравна.
Хилядолетен морал срещу агресивни джендърски  фондове пълни с кинти и техни купени адепти с промити мозъци.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
може би, по-важният въпрос е - наясно ли сме с влиянието на църквата върху обществените процеси?
и още - как тя формира отношението си към тях, какъв кадрови ресурс използва , при създаването на отношение?
и още - документите ,които стигат до нас, дали са израз на становищата само на Светия синод ,или изразяват мнението на цялата църковна общност?

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Какво значи влиянието на църквата върху обществените процеси? Българинът е цръквар-позьор като цяло - нищо общо с останалите православни народи, включително и съседните нам. В резултат, няма никаква причина сега да си намираме нови виновници за състоянието, в което е изпаднала територията..айде ся за удобство да обвиним БПЦ, щото има позиция, дето не е иззела функциите на пази Боже! уж "социалната" ни държава и не се харесва на разни новоевропейци с дъх на мускали :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Какво да кажа?
Атеист съм си, но благодарение на Църквата се е запазила българщината и сега когато тя дава някакви репери че нещо бъркаме, то на свободолюбивите, умни, красиви безродници, възпитани в разни НПО, финансирани от разни финансови гурута им бърка в здравето.
Щом те квичат срещу нея значи нашата Църква е права и синодалните старци са усетили някаква опасност за обезличаване на нацията.
Но борбата е много неравна.
Хилядолетен морал срещу агресивни джендърски  фондове пълни с кинти и техни купени адепти с промити мозъци.
що се криете зад    мантрата за националното самосъзнание и го разнасяте като хоругва?
не знам, какво стои зад това, какво ви вдъхновява толкова, но съм наясно,че истински важните неща, какво се случва с несполучилите в живота, не са ваш приоритет
те са грижа на други, не толкова духовно висши хора, които трябва да работят тихо, да понесат положението си и да не се пречкат на разветите ви байряци
хайде холан!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
наясно ли сме с влиянието на църквата върху обществените процеси?

Църквата не може и няма право да се бърка в обществените процеси. В длъжностната ѝ характеристика е записано само, че тя проповядва за спасението на душата в отвъдното. През останалото време може да баламосва народа с непорочни зачатия, въскръсване на мъртъвци и превръщане на вода във вино. Църквата е отделена от държавата и образованието и не може да дава никакви поитически обвързани мнения.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Българинът е цръквар-позьор като цяло - нищо общо с останалите православни народи, включително и съседните нам

еми , добре е да знаеш какъв е българинът, така съмнения не спохождат разума :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
В длъжностната ѝ характеристика е записано само, че тя проповядва за спасението на душата в отвъдното
ти ме уби! :yes-1289:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
В длъжностната ѝ характеристика е записано само, че тя проповядва за спасението на душата в отвъдното
ти ме уби! :yes-1289:

Между другото, позицията на отврат е най-прагматична  :firefrog:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Какво значи влиянието на църквата върху обществените процеси? Българинът е цръквар-позьор като цяло - нищо общо с останалите православни народи, включително и съседните нам. В резултат, няма никаква причина сега да си намираме нови виновници за състоянието, в което е изпаднала територията..айде ся за удобство да обвиним БПЦ, щото има позиция, дето не е иззела функциите на пази Боже! уж "социалната" ни държава и не се харесва на разни новоевропейци с дъх на мускали :smokin:
не знам дали познаваш историята на гръцката църква - тя е изцяло инструмент на държавата
в управата й, при повечето правителства, участват представители на държавата
силна е защото е държавна функция
Фирмин сигурно знае повече за това

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
В длъжностната ѝ характеристика е записано само, че тя проповядва за спасението на душата в отвъдното
ти ме уби! :yes-1289:

Между другото, позицията на отврат е най-прагматична  :firefrog:
така е, но църквата не съществува на прагматична основа
тя е перпетуум мобиле задвижвано от ирационалното човешко желание за справедливост, отвъд земната, за надежда отвъд човешката
единственото известно за Бога ни, е неговата непознаваемост

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
но църквата не съществува на прагматична основа

Ич! Бизнесът с индулгенциите в недалечни времена, а в по-ново - в туристическо-хотелския бранш, например е в отговор на надеждите, мечтите и стремежа към съвършенство на християните :D

А по отношение на т. нар. държавни функции на цървата ни - прегледай си Конституцията поне. Струва ми се, че  вече споменах, че нашето православие не е баш като това дори и на съседите ни
« Последна редакция: Ноември 28, 2019, 17:56:26 от Асол »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Ми нз, аз съм на здрави атеистични и агностични позиции  :0005:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
тя е перпетуум мобиле задвижвано от ирационалното човешко желание за справедливост,

Това не е вярно! Църквата няма нищо общо със справедливостта. Никъде в църковните книги не се споменава справедливост. А и църквата, която паразитира върху института на държавата, не може да говори за справедливост. Любов - да, щото е неангажиращо.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
не знам, какво стои зад това, но съм наясно,че ...

Наясно съм, че си некадърна манипулаторка, и знам какво стои зад това  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
амии...предполагам, че не сте мислили много за църквата и за вярата
и не сте си задали въпросът, как така църквата е най-старата оцеляла институция, при всякакъв тип държави и обществени строеве
особено ,нашата православна църква, която е напълно различна от католици и протестанти, с техните светски цели
виждам,че обосновавате съществуването й с видимото с просто око
нооо...когато сте безпомощни, към кого отправяте последната молба за помощ
ама бъдете честни, всички сме еднакви
църквата, вярата, Бог са власт ,над нашата власт, да не бъдем високомерни
и са човешко изделие, да
« Последна редакция: Ноември 28, 2019, 18:17:08 от Lillian »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
църквата проповядва за спасението на душата в отвъдното

Грешиш, спасението на душата се решава преди отвъдното  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
как така църквата е най-старата оцеляла институция, при всякакъв тип държави и обществени строеве

Хм, а дали е така? Какво да кажем за институцията НАП? Тя май е по-стара от църквата. А институцията армия? Ами институциите съд и т.н.
А църквата оцлява, защото е паразитна институция. Тя винаги се залепва за държавата и съществува покрай нея.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
църквата проповядва за спасението на душата в отвъдното

Грешиш, спасението на душата се решава преди отвъдното  :smokin:

За найсти път:

Не добрите и набожни дела правят хората добри и набожни, а добрите и набожни хора правят добри и набожни дела.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Най-старата институция е Лили Иванова.
Жорж Ганчев също беше институция (по собствените му признания).
 :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: SgtTroy
За найсти път:
Не добрите и набожни дела правят хората добри и набожни, а добрите и набожни хора правят добри и набожни дела.

Тц. Яйцето прави кокошката и кокошката прави яйцето  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Така, прелитайки над печата, да си го река.

Българинът-църквар помни един негов патриарх, който последен останал да ръководи отбраната на последното българско царство. И същият българин съчинил легендата за ръката, дето изсъхнала в движение, та не могла да посече тоз патриарх.

Българинът-църквар преписва история, къде вярна, къде не чак толкоз, наивна и ненаучна, писана от някакъв цървар в тъмна килия в далечен манастир. А в това време в Европата, ооо, там какви истории пишат, какви карти рисуват, какви евангелия търгуват - нали са европейци и са загрижени, мани, мани.

Същият този българин-църквар тачи един от дяконите си, който в последните си часове се връща към църквата им. Да е било от страх - не вярвам. Поне в тефтерчето му не е записано. После българинът-вече-не-църквар ще му краде от паметника на същия дякон фенерчетата, щото му е тъмно в душата предполагам.

Българинът-църквар ще напише
"Богомолците бързо излязоха навън, излязоха всички на двора, и братята, и игуменът, и паднаха с поклон на земята, поразени от новото чудо, което видяха.

На камбанарията нямаше никой, а тежките камбани се люлееха силно, свободно, леко и биеха самички."

и още
"— Дядо господ рано ли ще слезне там, дядо? — пита Монката.
— Къде ти рано! Той ще чака да дойдат всички, които са тръгнали. Зер има и отдалече, има сакати, слепи, има такива, дето не знаят пътя, може да се заблуди някой… Като се приберат всички и като заспят всички, дядо господ ще повика едно ангелче да му носи патерицата и ще му каже — хайде! Ще се спуснат мълчаливо там отгоре, измежду звездите, и полека-лека ще слязат долу. Ще мине дядо господ между тоя народ, дето е тук, тихо, никой да го не чуе, никой да го не види, и ще каже изцеление на всички. После полека-лека, както си е дошъл, ще се вдигне и ще си отиде на небето. Също както някога се е възнесъл на планината, те на тоя същия, утрешния ден — Спасовден.
— Болните ще оздравеят ли, дядо?
— Всички — всички! — отговори с дълбока увереност дядо Захари. — Може сега, може след година, след пет, след десет. Който вярва, ще се спаси."

и
"Тогава Тиха тръгна към чумавия - Величко беше, позна го още щом се появи. Тя се наведе, обърна лицето му, после седна на каменното стъпало пред олтара, тури главата му на коленете си и го загледа в очите. Булото й падна и закри нейното и неговото лице. Отзад, от потъмнялата икона, Исус ги гледаше и вдигаше десницата си."

Пак същият българин-църквар има сред "борците за социална справедливост", както е купешкият термин сега, един Поп Андрей.
"Попа стоеше огромен,
изправен в целий си ръст,
цял
спокоен като гранит -
без жал
без спомен
- на гърдите Христовия кръст
и с поглед в балканите впит -
далеко
сякаш в грядущето...
- Страхливо вий поглед отпущате
пред близката смърт на човека,
палачи!
Що значи
смъртта на един?
Амин!
Захрачи
и плю.
Бързо нахлу
сам на врата си въжето
и
без да погледне небето
- увисна -
език
между зъбите стиснал:

велик
сюблимен
непостижим!"

Вероятно едновремешните българи-църквари са били наивни, ама когато пловдивският владика рекъл, че ще легне на релсите пред влака с евреите, те чак в София питали какво да правят. И не заминал влакът с друговерците, вероятно щото имало още разни църквари, от семкаджии до парламентаристи.

Та преди да излеете бебето заедно с мръсната вода, запрете се малко в праведния си гняв. Институция, която е била неразривно свързана с народа си, не може да бъде пращана да продава семки и свещички така лесно.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Интересна тема!
Фирмин като виден конформист към властта ( по-силния ) на моменти преминаващ в колкборационист е склонен да отдаде Кесаревото на Кесаря даже кесаря да е
Сатаната.
Църквата е остатък от изминалите времена което не значи че винаги е отживелица.
В строителството, камъка ( дано не ме чете този дето казваше: Чуя ли думата камък, а не скала направо презаписвайте семестъра ) е остарял строителен материал, има много по-добри материали. Обаче друго си е да сложиш камък в основата пък после, бетон, гипскартон, каквото решиш.
Има базови общочовешки ценности, без тях даже не сме маймуни.
Пипнеш ли базата не се знае какво чудовище ще се пръкне.
Последно фашистите пипнаха базата и стана , абе вие си знаете. :t0328:
« Последна редакция: Ноември 28, 2019, 18:32:56 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
ама когато пловдивският владика рекъл, че ще легне на релсите пред влака с евреите, те чак в София питали какво да правят.

Браво на пловдивския владика! Ако беше легнал на релсите и преди приемането на ЗЗН - цена нямаше да има. А ако беше анатемосал ония, дето режеха партизански и яташки глави - направо светец!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
църквата проповядва за спасението на душата в отвъдното

Грешиш, спасението на душата се решава преди отвъдното  :smokin:

За найсти път:

Не добрите и набожни дела правят хората добри и набожни, а добрите и набожни хора правят добри и набожни дела.
точно!
църквата съществува поради нас, защото искаме тя да съществува, всеки според себе си
тя не е нещо отделно, в наша услуга, тя произлиза от нас
тя е там, защото отвъд в нашите умове ,няма друго

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Ако беше легнал на релсите и преди приемането на ЗЗН - цена нямаше да има. А ако беше анатемосал ония, дето режеха партизански и яташки глави - направо светец!

Тоя сегашния?
И да му се надраска Ролекса? :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
ама когато пловдивският владика рекъл, че ще легне на релсите пред влака с евреите, те чак в София питали какво да правят.

Браво на пловдивския владика! Ако беше легнал на релсите и преди приемането на ЗЗН - цена нямаше да има. А ако беше анатемосал ония, дето режеха партизански и яташки глави - направо светец!
А откъде си сигурен, че не е анатемосвал?
За ЗЗН още тогава рекъл, че манастири бол, ще ги скрие там доде мине смутното време.
Пък и все пак, държавните мъже трябва да отговарят за стореното от тях, стига са си мили ръцете с църквата. И тогава, и сега. Нямало социална защита, щото била работа на църквата. Нямало изказвания за убитите жени, щото това била работа на църквата. Ама йок, религиозното възпитание не е работа на църквата.
Не може и душата в рая, и филейните части на топло долу.

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
що се криете зад    мантрата за националното самосъзнание и го разнасяте като хоругва?
не знам, какво стои зад това, какво ви вдъхновява толкова, но съм наясно,че истински важните неща, какво се случва с несполучилите в живота, не са ваш приоритет
те са грижа на други, не толкова духовно висши хора, които трябва да работят тихо, да понесат положението си и да не се пречкат на разветите ви байряци
хайде холан!

Защо ли никой не се пита защо несполучилите в живота и техните спасители в лъскавите офиси стават все повече и повече?
Някаква зависимост се получава повече сполучили спасители - повече несполучили в живота.
Парите някак си се въртят при спасителите из лъскавите офиси.
Несполучилите я карат с 230 лв. пенсия.
Но за мигрантите сияйната Европа беше готова да дава 500 евра.
Що не ги дадат на несполучилите българи?

Хайде холан

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
тя не е нещо отделно, в наша услуга, тя произлиза от нас

Не произлиза от вас. Тя ви е наложена силом преди много години. И защо ви е църквата да правите добри дела? Не можете ли да ги правите без нея?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Фирмин като виден конформист към властта ( по-силния ) на моменти преминаващ в колкборационист е склонен да отдаде Кесаревото на Кесаря даже кесаря да е
Сатаната.
Фирмин е образован и много информиран човек,, с изключителен усет за процесите в обществото
понякога страстният спор с другите,преминава някоя граница
ама, я си помислете, кой от нас другите има куража да  заяви така смело себе си
а?

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
църквата съществува поради нас, защото искаме тя да съществува, всеки според себе си
тя не е нещо отделно, в наша услуга, тя произлиза от нас
тя е там, защото отвъд в нашите умове ,няма друго

Човешката душа и църквата (като институция)са две съвсем различни неща  :angry-smiley-014:

Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Само двама българи в ЕП подкрепиха Истанбулската конвенция

https://www.segabg.com/hot/samo-dvama-bulgari-ep-podkrepiha-istanbulskata-konvenciya

Quote (selected)
Въздържали са се Радан Кънев, Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел от ЕНП, Елена Йончева и Сергей Станишев от социалистите. Гласуването на Станишев е повече от странно, защото той като председател на ПЕС неведнъж се е изказвал в подкрепа на конвенцията и е критикувал позицията на БСП и Корнелия Нинова.

Мда. някой като се разхождат по улиците взеха да се сещат че осветителните стълбове са с многофункционални. :b0230:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
ама когато пловдивският владика рекъл, че ще легне на релсите пред влака с евреите, те чак в София питали какво да правят.

Браво на пловдивския владика! Ако беше легнал на релсите и преди приемането на ЗЗН - цена нямаше да има. А ако беше анатемосал ония, дето режеха партизански и яташки глави - направо светец!

 :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:

Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Lillian
кой от нас другите има куража да  заяви така смело себе си, а?

Ний другите комшията ли заявяваме според теб, а?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
към Анонимос и  други отделни граждани
що не опитаме да вдигнем поглед от абстрактните врагове -бизнесът, ролексите , владиците етс
и да видим някакви дребни неща, дребни хора, за които може да се направи нещо, от нас примерно
и да знаете, хора ,които се нуждаят от грижа, има при всеки обществен строй
съдбата не към всеки е добра/това е цитатт от поп-фолк песен/ :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Фирмин е образован и много информиран човек,, с Фирмин е образован и много информиран човек,, с изключителен усет за процесите в обществото

Като застаряващ велможа, е склонен на компромиси да си пази креслото.
Направо ми се гади от неговия "изключителен усет за процесите в обществото".
Кога БКП/БСП "си топваше човчицата" ( това по Марио Пузо ) той е бил от остриетата на партията.
Сега заради "изключителения си  усет за процесите в обществото" много се нерви някаква кака да му пречи на колаборационизма.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
църквата съществува поради нас, защото искаме тя да съществува, всеки според себе си
тя не е нещо отделно, в наша услуга, тя произлиза от нас
тя е там, защото отвъд в нашите умове ,няма друго

Човешката душа и църквата (като институция)са две съвсем различни неща  :angry-smiley-014:
никога не бих се сетила 8)

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
към Анонимос и  други отделни граждани
що не опитаме да вдигнем поглед от абстрактните врагове -бизнесът, ролексите , владиците етс
и да видим някакви дребни неща, дребни хора, за които може да се направи нещо, от нас примерно
и да знаете, хора ,които се нуждаят от грижа, има при всеки обществен строй
съдбата не към всеки е добра/това е цитатт от поп-фолк песен/ :smokin:
Не схващам каква е връзката на грижата за себеподобния и църквата. Прилепите го правят без никакви храмове.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
пропускаш контекста на разговора в темата ,Ной

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Аз имам един въпрос към Фирмин, който е отворил темата. Защо не запази оригинала

"Отдайте кесаревото кесарю, а божието – Богу"?

Въпреки че нямам представа откога и откъде точно води началото си на български език.

Защото така, както си го дал, ми намирисва на бърникане в архаичния език на Вазов. :D

Ииии ... естествено, no offense meant!!! :cool-1084:

« Последна редакция: Ноември 28, 2019, 18:54:03 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
и да знаете, хора ,които се нуждаят от грижа, има при всеки обществен строй

Това го знаем.
Знаем също, че като отнемеш дете от семейството едва ли му помагаш, но задължително помагаш на предлагащите платени "социални грижи" НПО.
за стамбулската - ако някой страда, че обществото не го приема да бъде така добър да се съобразява с околните, а не да им показва задника си.
Околните също имат право на мнение, кого да харесват и кого не.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
може би ще е интерсно да научим твоето, а и на останалите тук, отношение към църквата
За мен БПЦ е Големият Отсъстващ в социалния и духовен живот на българина. Църква, непознаваща милосърдието и помощта. Задоволяваща се с ролята си на търговец на чалга-религия.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
пропускаш контекста на разговора в темата ,Ной
Ни най-малко. Кесаревото и божието нямат връзка с доброволните грижи за ближния. Познавам агностици, атеисти, прихожани и всички те се грижат за околните в рамките на разбиранията си, без да чакат божия награда или наказание, нито пък признание и поощрение от държавата. И с прилепите е така - те имат стройна система за грижи за болните членове на ятото и подрастващото поколение. Освен че някои от тях живеят по камбанарии, друга връзка с човешката църква не съм намерила.
Е, да, и някои и друг виц има.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Не схващам каква е връзката на грижата за себеподобния и църквата. Прилепите го правят без никакви храмове.
:D

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
пропускаш контекста на разговора в темата ,Ной
Ни най-малко. Кесаревото и божието нямат връзка с доброволните грижи за ближния. Познавам агностици, атеисти, прихожани и всички те се грижат за околните в рамките на разбиранията си, без да чакат божия награда или наказание, нито пък признание и поощрение от държавата. И с прилепите е така - те имат стройна система за грижи за болните членове на ятото и подрастващото поколение. Освен че някои от тях живеят по камбанарии, друга връзка с човешката църква не съм намерила.
Е, да, и някои и друг виц има.
май не си прочела първия пост на Фирмин, нали за него говорим
но може и за прилепи, що не

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
И с прилепите е така - те имат стройна система за грижи за болните членове на ятото и подрастващото поколение.

БВатман харесва това! :way_to_go-1308:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
май не си прочела първия пост на Фирмин, нали за него говорим
но може и за прилепи, що не

"За пореден път неясни в сенките сили, скрили се зад гърба на нехаещата Българска православна църква, се опитват да я използват като инструмент за натиск върху българската държава. Това става нетърпимо. За съжаление, от популистки съображения, управляващите предпочитат, вместо да дадат принципен и ясен отпор на фарисейщината и лицемерието и да отрезвят йереите в противоконституционните им попълзновения и употребата им, да ги толерират и дори да се съобразяват с тях."

Написаното от Фирмин е такваз фарисейщина, че чак аз - в рамките на личностните си понятия - го намирам за трудносмилаемо. Фирмин се опитва едновременно за запуши устата на БПЦ и да я изкара виновна за неучастието, за което той така искрено пледира. Още по-трудносмилаема е горната му филипика във връзка с членството му в БСП - в крайна сметка целевите групи на БПЦ и БСП се припокриват в голямата си част на "унижени и оскърбени" и добро творящи, отпорници на злото.
Прилепите би трябвало да са ми сърдити за въвличането им в спора - те са над тези понятия.