Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 17:09:42

Автор Тема: Правителството на Петко Каравелов забранява на циганите да гласуват  (Прочетена 13836 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чок觧

  • Гост
Правителството на Петко Каравелов забранява на циганите да гласуват
Правителството на Петко Каравелов забранява на циганите да гласуват. Мотивът – техните гласове се купуват най-лесно.
https://bultimes.com/%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%ba%d0%be-%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b5%d0%bb%d0%be%d0%b2-%d0%b7%d0%b0/

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Това Либералната партия на Петко Каравелов ли?  ;D Да не е било нещо друго?

Неактивен Darby

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 59
    • Профил
Кликнах върху линка, за да прочета текста в Bultimes и се появи надпис
This site is supported by ...
By continuing you agree to donate surplus resources.
This will not impact your browsing experience.


Някой би ли помогнал с обяснение какво се съгласявам да даря (какво се има предвид в тоя случай с израза surplus resources - какви точно мои surplus resources).

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Сайтът е доста агресивен, атакува не само мирогледа на четящият, но и компютъра му.
Манталитет на сайтодържателя. :beer-405:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Кликнах върху линка, за да прочета текста в Bultimes и се появи надпис
This site is supported by ...
By continuing you agree to donate surplus resources.
This will not impact your browsing experience.


Някой би ли помогнал с обяснение какво се съгласявам да даря (какво се има предвид в тоя случай с израза surplus resources - какви точно мои surplus resources).
Не че съм спец, но май ставаше въпрос за "копаене" на криптовалута, т.е. някой използва твоя комп за същото, по идея ресурсите, които ти в момента не ползваш. Надявам се някой от колегите да е учен, врял и кипял във въпроса и да ни светне всички.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Tочно това е. Адблокерите се справят с тази дребна неприятност.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Darby

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 59
    • Профил
Кликнах върху линка, за да прочета текста в Bultimes и се появи надпис
This site is supported by ...
By continuing you agree to donate surplus resources.
This will not impact your browsing experience.


Някой би ли помогнал с обяснение какво се съгласявам да даря (какво се има предвид в тоя случай с израза surplus resources - какви точно мои surplus resources).
Не че съм спец, но май ставаше въпрос за "копаене" на криптовалута, т.е. някой използва твоя комп за същото, по идея ресурсите, които ти в момента не ползваш. Надявам се някой от колегите да е учен, врял и кипял във въпроса и да ни светне всички.
Почвам да се притеснявам, 67.
А и компютърният ми гуру не е наблизо, за да го помоля да ме отърве от такава напаст.

Неактивен Darby

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 59
    • Профил
Nor1,
Мога ли сама да направя нещо по въпроса?
Как да видя действат ли при мен адблокери?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Са последно родолюбивият сайт със звучното българско име Бултаймс кво е - генератор на фейк нюз, мина за криптовалути, ели и двете, м?  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
И трите дядо попе.
Няма безплатни новини, плащаш си по един или друг начин.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Кликнах върху линка, за да прочета текста в Bultimes и се появи надпис
This site is supported by ...
By continuing you agree to donate surplus resources.
This will not impact your browsing experience.


Някой би ли помогнал с обяснение какво се съгласявам да даря (какво се има предвид в тоя случай с израза surplus resources - какви точно мои surplus resources).
Не че съм спец, но май ставаше въпрос за "копаене" на криптовалута, т.е. някой използва твоя комп за същото, по идея ресурсите, които ти в момента не ползваш. Надявам се някой от колегите да е учен, врял и кипял във въпроса и да ни светне всички.
Почвам да се притеснявам, 67.
А и компютърният ми гуру не е наблизо, за да го помоля да ме отърве от такава напаст.

Ма кликаш с готовност на секи фейк линк, вътрешно ужасно притеснена кво не са ти казали в часовете по история и ква добра държава сме си били 1901, м?
Некой може ли да изнамери читав линк към подобен документ на правителството на Каравелов, ели сичко е ясно?  :nuts:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Nor1,
Мога ли сама да направя нещо по въпроса?
Как да видя действат ли при мен адблокери?

Първо, като си ги инсталираш. Цел нет имаш за целта. Нор е доста любезен с дамите, няма да ти откаже ликбез, но всъщност не му е работа.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Дарби, аз имам адблокер и ми дава само съобщение за бисквитки. Следователно аз бих решила, че да съм сигурна, няма да ходя там додето компютърният гуру не ми инсталира адблокера.
Адблок плюс, да са живи и здрави!
https://adblockplus.org/
Саржа е прав, можеш и сама да си го инсталираш.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил

Чок觧

  • Гост
Nor1,
Мога ли сама да направя нещо по въпроса?
Как да видя действат ли при мен адблокери?
Трябва след полето за търсене най-отгоре вдясно да има една ръчичка на червен фон - така е при мене на файерфокса . Като я натиснеш ти показва включен ли е Адблока или не

Чок觧

  • Гост
https://www.168chasa.bg/amp/7185851

 :smokin:

 Ти пък баш този производител на лъжи намери да цитираш ! Напиши му името и виж какви статии пише в интернет . :peeing-2085:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
С дарби се разбирайте, тя ще плаща 500 лева ток  :apology-1312:

Неактивен Darby

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 59
    • Профил
Чоки, машинката ми е с Chrome.
67, голямо БЛАГОДАРЯ.
Сега в горния десен ъгъл на екрана се мъдри логото на AddBlock Plus и ми казва, че има достъп до този сайт (каквото и да произтича от това :m1731:).

П.П. Сержант, няма да е зле да сдържате някои свои пориви. Поне понякога.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
SgtTroy ако ми покажеш как лаптоп или настолен комп може да похарчи ток за 500 лева ще ми бъде много интересно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
SgtTroy ако ми покажеш как лаптоп или настолен комп може да похарчи ток за 500 лева ще ми бъде много интересно.

Отново - разбирайте се с дарби като си получи сметката за ток и няма биткойни да си я плати  :smokin:

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Чоки, машинката ми е с Chrome.
По идейни съображения не давам съвети за Хромия. Мразя го това изчадие.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
По идейни съображения не давам съвети за Хромия. Мразя го това изчадие.
"— Много е грозен! — каза косматият му вуйчо Павиан.
— Грозен, но полезен — каза Малкото слонче и като хвана с него косматия си вуйчо за единия крак, завъртя го и го метна в едно стършелово гнездо.
След туй това лошо Слонче натупа всичките си мили роднини, тъй че те се сгряха добре и останаха много учудени. То изскуба всичките пера от опашката на леля си Щрауска, а после хвана чичо си Жираф за задния крак и го протътри през един бодлив храсталак; а на дебелата си вуйна Хипопотамка пусна с хобота си мехури в ушите, когато тя си спеше след ядене във водата. Но никому не позволи да стори зло на птичето Колоколо."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Ако искаш да кажеш, че Хромият е полезен, в дълбоко заблуждение си.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Darby

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 59
    • Профил
Чоки, машинката ми е с Chrome.
По идейни съображения не давам съвети за Хромия. Мразя го това изчадие.
Уважавам идейните съображение, Nor1.

Благодарение на 67 си "вмъкнах" в машинката AdBlock Plus (все си мисля, че и преди това имах инсталирани ad-блокери, но...) и сега не мога да чета никакви текстове, посочени в link.

П.П. Отговарям със закъснение, защото досега четох коректури и обяснявах в писмен вид защо например не може да се пише the World War II, a трябва да се избере или the Second World War, или World War II. И защо на английски при цитат препинателните знаци се слагат преди кавичките, а не след тях. Всичко това - на членове на редколегия.
Извод: всяко жабче - в гьолчето си. А моето гьолче със сигурност (и аз, за съжаление, доказвам това доволно често) няма нищо общо с компютърни познания. 
 

Чок觧

  • Гост

Неактивен Darby

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 59
    • Профил
Благодаря, Чоки!

П.П. Винаги, когато чета написаното от Вас, се сещам за Русе и особената атмосфера в тоя град. Сега може и да е позалинял предишният дух, но много хора там (и от там) още  пазят в себе си хубави качества. 

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
На мен тоя гуру, дето си крие от ДАНС криптовалутата в компютъра на Дарби, ми е продозрителен... За смяна е.  8)

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
На мен тоя гуру, дето си крие от ДАНС криптовалутата в компютъра на Дарби, ми е продозрителен... За смяна е.  8)

То кой знае още колко криптовалути има там...

Бе некой намери ли оригинално постановление на правителството на Каравелов за лишаване на циганите от избирателни права, с което да се променя конституционно положение, м? Или ако го пише в Бултаймс нема как да не е истина?

Аз се разчетоха снощи, имало е имуществен ценз след 1879 първоначално, не знам кога е премахнат, мързеше ме да ровя и кога жените получават избирателни права и т.н., ма ако некой знае, да казва.
Еволюция на избирателното право би било интересна тема.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Аз имам някакъв спомен, че по-скоро скитниците, бездомните, каквито са били и циганите, нямат право да гласуват, но то май и сега не може без адресна регистрация.

Чок觧

  • Гост
Ето какво пише в "Гласове" , препечатано от "24 часа", на който Сержанта по-вярва :
Quote (selected)

Българските цигани били лишени от избирателни права за 35 години от Петко Каравелов
http://www.glasove.com/categories/kultura-i-obshtestvo/news/bylgarskite-cigani-bili-lisheni-ot-izbiratelni-prava-za-35-godini-ot-petko-karavelov
Автор: Росен Тахов, вестник 24 часа
Всички статии на автора
13.02.2014 18:12 54 преглеждания 7 коментар/а
В парламентарната история на България цели 35 години е имало забрана циганите да гласуват. В Търновската конституция е записано: "Избиратели са всички български граждани, които имат възраст по-горе от 21 година и се ползват с граждански и политически правдини".
Българските цигани били лишени от избирателни права за 35 години от Петко Каравелов
Този текст заляга в основите на изборното законодателство от 1879 г. насам.
На 20 февруари 1901 г. обаче идва на власт правителство с министър-председател Петко Каравелов. Първата работа на новия кабинет е да изготви Закон за изменение избирателния закон. В него е записана поправка за премахване на циганския вот.
Дотогава глава 1, член 4, алинея 6 и 7 забраняват да гласуват "съдържателите на блуднишки домове и просяците".
Сега е добавено: "в това число и циганите, които нямат постоянно местожителство, а така също и ония, на които семействата се занимават с просия".
Предлагано е също от избирателно право да бъдат лишени всички цигани нехристияни.
През 1905 г. ромите свикват първия цигански конгрес в историята на човечеството. Форумът се събира на 19 декември в столичния локал "Сан Стефано". Първо пристигат делегатите от Хасково, Кюстендил, Плевен и Бяла Слатина. После идват и останалите, събира се циганският цвят на цяла България.
Циганите са определени като арийско племе от Индия или са копти, тоест египтяни. Дошли са на Балканския полуостров в 870 г. по времето на император Никифор Византийски.
Конгресът получава поздравителни телеграми от Видин, Силистра, Шумен и Варна. От своя страна делегатите изпращат депеша на Фердинанд. Подготвят и две депутации - едната за среща с княза, другата за връзка с председателя на Народното събрание.
"Не сме нисша раса! Избирателният закон трябва да бъде поправен! Светът чува гласа на българските роми, но нашите политици остават глухи за изборното им тегло", пише в писмото им.
Рестрикцията "нехристияни" е премахната чак през 1923 г. Изискването за "установено местожителство" обаче остава.
Целият член е заличен в избирателния закон от 1937 г. по волята на цар Борис III.
Циганите демонстрират какво могат едва след победата на Девети септември 1944 г.
Във "фундаменталния труд" "Циганското население в НР България по пътя на социализма" пише: "Социалистическата революция в България, революционните промени във всички сектори на живота, бурният подем на нашата икономика и култура, специалните грижи на Партията, мероприятията на народната власт и активната дейност на Отечествения фронт събудиха творческите сили на циганското население

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Сега да беше Памфуций тук, да каже. Между другото това много ме впечатли:

https://www.segabg.com/forum-topic/pochitame-deloto-na-vasil-levski?page=1
<19/02/2019 - 14:03>

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Ето какво пише в "Гласове" , препечатано от "24 часа", на който Сержанта по-вярва :
Quote (selected)

Българските цигани били лишени от избирателни права за 35 години от Петко Каравелов
http://www.glasove.com/categories/kultura-i-obshtestvo/news/bylgarskite-cigani-bili-lisheni-ot-izbiratelni-prava-za-35-godini-ot-petko-karavelov
Автор: Росен Тахов, вестник 24 часа
Всички статии на автора
13.02.2014 18:12 54 преглеждания 7 коментар/а
В парламентарната история на България цели 35 години е имало забрана циганите да гласуват. В Търновската конституция е записано: "Избиратели са всички български граждани, които имат възраст по-горе от 21 година и се ползват с граждански и политически правдини".
Българските цигани били лишени от избирателни права за 35 години от Петко Каравелов
Този текст заляга в основите на изборното законодателство от 1879 г. насам.
На 20 февруари 1901 г. обаче идва на власт правителство с министър-председател Петко Каравелов. Първата работа на новия кабинет е да изготви Закон за изменение избирателния закон. В него е записана поправка за премахване на циганския вот.
Дотогава глава 1, член 4, алинея 6 и 7 забраняват да гласуват "съдържателите на блуднишки домове и просяците".
Сега е добавено: "в това число и циганите, които нямат постоянно местожителство, а така също и ония, на които семействата се занимават с просия".
Предлагано е също от избирателно право да бъдат лишени всички цигани нехристияни.
През 1905 г. ромите свикват първия цигански конгрес в историята на човечеството. Форумът се събира на 19 декември в столичния локал "Сан Стефано". Първо пристигат делегатите от Хасково, Кюстендил, Плевен и Бяла Слатина. После идват и останалите, събира се циганският цвят на цяла България.
Циганите са определени като арийско племе от Индия или са копти, тоест египтяни. Дошли са на Балканския полуостров в 870 г. по времето на император Никифор Византийски.
Конгресът получава поздравителни телеграми от Видин, Силистра, Шумен и Варна. От своя страна делегатите изпращат депеша на Фердинанд. Подготвят и две депутации - едната за среща с княза, другата за връзка с председателя на Народното събрание.
"Не сме нисша раса! Избирателният закон трябва да бъде поправен! Светът чува гласа на българските роми, но нашите политици остават глухи за изборното им тегло", пише в писмото им.
Рестрикцията "нехристияни" е премахната чак през 1923 г. Изискването за "установено местожителство" обаче остава.
Целият член е заличен в избирателния закон от 1937 г. по волята на цар Борис III.
Циганите демонстрират какво могат едва след победата на Девети септември 1944 г.
Във "фундаменталния труд" "Циганското население в НР България по пътя на социализма" пише: "Социалистическата революция в България, революционните промени във всички сектори на живота, бурният подем на нашата икономика и култура, специалните грижи на Партията, мероприятията на народната власт и активната дейност на Отечествения фронт събудиха творческите сили на циганското население

Да, прочетох го, мерси.
Има ли някъде обаче Мотивът - техните гласове се купуват най-лесно, който е посочен в Бултаймс?
Щото както го чета, ограниченията са повече в посока на липса на уседналост, не на етнос. Цигани с постоянен адрес са могли да гласуват, забраната не се е отнасяла до всички цигани, а същевременно е обхващала всички просяци и съдържатели на бардаци, дори и да не са цигани.

Добре, законът през 1901 е налагал ограничения на някои групи цигани. И? Това ли следва да се случи през 2019, натам ли трябва да върви страната, това ли ни е пътеводната звезда? Ми некой друг ше извади друг закон от първата половина на ХХ век, към точно онова време ли искаме да се върнем, това ли ни е идеалът?

И още - 1-2 коментара за Левски вчера, но темата колко ни пречат циганите е номер едно.

Чок觧

  • Гост
Предвид масовото изпростяване последните 30 години  , неграмотност и безхаберност , все по-често се налага идеята за образователен ценз , не за ограничаване само на циганите ! Защото и много българи станаха "функционално неграмотни" през последните години . Циганите са само поводът .
***
 Вероятно във някои спомени на негови съвременници или в стенограмите на Народното събрание да има такъв цитат. Не съм историк , нямам достъп до такава информация , не знам .
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 10:54:46 от Чок觧 »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Предвид масовото изпростяване последните 30 години  , неграмотност и безхаберност , все по-често се налага идеята за образователен ценз , не за ограничаване само на циганите ! Защото и много българи станаха "функционално неграмотни" през последните години . Циганите са само поводът .
***
 Вероятно във някои спомени на негови съвременници или в стенограмите на Народното събрание да има такъв цитат. Не съм историк , нямам достъп до такава информация , не знам .

Ами добре.
На примера на коя страна, в която има образователен или друг ценз да се основем? Това има ли го някъде другаде?
Какъв ще е цензът - основно, средно?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Лишаване от избирателни права при наличие на определени присъди и за срок от примерно Х години след това би могло да стане евентуално. Но за това се изисква система на активна регистрация.

Чок觧

  • Гост
https://offnews.bg//neobhodim-li-e-obrazovatelen-tcenz-pri-glasuvane-346917.html
Quote (selected)
Необходим ли е образователен ценз при гласуване?
Николай Ангелов*
"....Къде се крие проблемът у нас? Във всеки случай не толкова в активността на населението по време на избори, а в качеството на гласоподавателите. За съжаление нашите кандидати за народни избраници, и в най-голяма степен партийните структури, са готови да допуснат до право на избор всеки, който гласува за тях. Както се казва и магаре да пратиш на избори, и то да пусне бюлетина за теб – добре дошло е. От друга страна, коментираме тревожната тенденция към увеличаване на неграмотността, но по-малко коментираме образователното и интелектуалното равнище на гласоподавателите, затваряйки си сякаш очите пред факта, че на избори се канят – къде доброволно, къде доброзорно, някъде с кебапчета, бирички или директно с финикийски знаци - неуки хора. От години се забелязва тенденцията хора с нисък интелектуален статус, които трудно различават двуцифрените числа или кръгчето от квадратчето, да се водят като стадо на избори. Видя се, че преференциалният вот с всичките му ползи не сработи както очаквахме, тъкмо поради разминаването между право на глас и образователно равнище при определена група избиратели. В крайна сметка, в Народното събрание влизат представители на подобни „нискочели“ избиратели и тези техни представители имат претенциите, че представляват всички ни. Това води до Парламент с ниско качество, до некачествени решения, които той генерира, до отчуждение на високообразованите гласоподаватели, до отчаяние на цели прослойки, до емиграция на най-качествената част от населението.

Питам се докога?

Отговорът е много прост. Необходимо ни е не толкова задължително гласуване, а гласуване с изискване за образователен ценз на гласоподавателя. Налага се да се уточня за какво ограничение пледирам. Смятам, че задължителното по закон основно образование, което много лесно се купува у нас, например при необходимост за придобиване на шофьорска книжка с всички отрицателни последици от това, е недостатъчен праг като право за участие в парламентарни избори. Средното образование, което се удостоверява със зрелостно свидетелство, във всичките му форми е атестат за положени усилия от страна на младия човек, както и на неговите родители, за постигането на нещо повече от задължителния минимум.
Разбираемо е, че подобно предложение ще има множество опоненти и противни тези. Ще се вадят юридически аргументи до равнището на Конституцията, за да бъде то оборено. Например срещу образователния ценз ще работи тезата за сираците и изоставените деца, които по материални причини нямат възможност да получат средно образование. Подобна ще бъде позицията на цяла една партия, която разчита основно на една известна част от населението, което не само че не е образовано, но трудно говори официалния език на нацията. Ясно е, че ще се надигне цялото заинтересовано политическо войнство, заради това че преобладаващата част от мургавите ни събратя ще бъдат лишени от правото да избират, с др. думи - да пускат гласове, но „за когото трябва“.
В крайна сметка, ако подобна теза за ограничението по образователен ценз при гласуване се наложи, за което определено съм песимист, че ще стане, ще спечели нацията, защото вотът на образованите хора е ангажиран и защото гласът на един образован човек е равен на гласовете на множество необразовани. В случая и аз, като чудомировия герой, се изоках, пък кой ще ме чуе е друга работа.
___________
* Авторът е професор от Техническия университет в София

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
 и пак - за миналото и за сега - задавам същия лесен въпрос - как някой се определя като циганин?
в паспорта му какво пише? циганин ли?

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
В гените му го пише.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Дарби, махни всички адблокери, които имаш, и сложи само uBlock Origin на Gorhill
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Чок觧

  • Гост
и пак - за миналото и за сега - задавам същия лесен въпрос - как някой се определя като циганин?
в паспорта му какво пише? циганин ли?
Той самият или другите как го определят ?
 Преди в паспортите пишеше - българин , турчин , арменец , евреин , циганин .
Те самите се определят според групата - вретенари , кошничари , калайджии , копанари , бургуджии и др.
Другите ги определят според циганиите които правят , но там често влизат и други етноси . Циганията е широко понятие .

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
и пак - за миналото и за сега - задавам същия лесен въпрос - как някой се определя като циганин?
в паспорта му какво пише? циганин ли?
откъде падаш? това е стандартен въпрос при преброяванията, на всеки десет години. не са ли те питали?

или не помниш толкоз назад?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
И още - 1-2 коментара за Левски вчера, но темата колко ни пречат циганите е номер едно.


По темата за Левски вчера – в "Шоуто на Слави" излъчиха страхотен документален филм на Иван Кулеков, озаглавен "Гордост и позор". За отношението на българската държава след Освобождението към останалите близки и роднини на най–изявените наши герои, загинали за свободата на Родината.

Препоръчвам горещо не шоуто на Слави а филма на Иван Кулеков с показани автентични документи! :way_to_go-1308:

https://www.slavishow.com/%D1%88%D0%BE%D1%83%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8-19-%D1%84%D0%B5%D0%B2%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B8-2019-%D0%B3/

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 20:16:40 от Banshee »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
...
откъде падаш? това е стандартен въпрос при преброяванията, на всеки десет години. не са ли те питали?
......или не помниш толкоз назад?
гражданите на държавата имат документи, с които удостоверяват самоличност и гражданство - акт за раждане, лична карта, международен паспорт
не съм чувала протоколите от преброяването да са такива, нито да са законово средство определящо гражданството на някого

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
не те знам какво си чувала. питаш:
Quote (selected)
задавам същия лесен въпрос - как някой се определя като циганин?
отговорих ти. сега какво се фръцкаш? какво общо имат личните документи със самоопределянето? ако нямаш документи, примерно ти ги откраднат или изгорят при пожар - кво, не знаеш дали си българка ли?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
не те знам какво си чувала. питаш:
Quote (selected)
задавам същия лесен въпрос - как някой се определя като циганин?
отговорих ти. сега какво се фръцкаш? какво общо имат личните документи със самоопределянето? ако нямаш документи, примерно ти ги откраднат или изгорят при пожар - кво, не знаеш дали си българка ли?
извинявай, ако не разбираш какво пиша не мога да ти помогна
не говоря за самоопределянето, а затова - как властите ще определят кой е циганин, за да го лишат от право на глас примерно?
по какъв законов ред?

Чок觧

  • Гост

извинявай, ако не разбираш какво пиша не мога да ти помогна
не говоря за самоопределянето, а затова - как властите ще определят кой е циганин, за да го лишат от право на глас примерно?
по какъв законов ред?
Ти май не четеш какво ти пишат и си дуднеш едно и също !
 Тогава , при Петко Каравелов закона е бил за уседналост , защото циганите са били катунари и са се местили от място на място - няма ли са адресна регистрация
Сега , искат да въведат образователен ценз , който ще засегне и неграмотните българи!
Купуването на циганските гласове е само поводът - причината е навъдилите се напоследък много неграмотници , които и магаре да им сложиш за кандидат - и за него ще гласуват , ако им платиш !

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Хора мили, вие изобщо замисляте ли се какво обсъждате???
На кои цигани ще забраните да гласуват? Нов ЗЗН ще изготвите, че и ще го прокарате в Конституцията??? Няма такава картинка "на българските граждани, на които бабите им са Гуменка и Айше, се забранява да гласуват, а на българските граждани, на които бабите им са Стана и Дона, се разрешава да гласуват!" Дето вчера Банши (май) рече, трябва да се лекува болестта, а не да се мажат пъпките с йод!
Държавата не ще да си оправи списъците с умрелите и живите, вие сте тръгнали да търсите под каруцата циганче!
А сте, божем, всички разумни хора!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
не те знам какво си чувала. питаш:
Quote (selected)
задавам същия лесен въпрос - как някой се определя като циганин?
отговорих ти. сега какво се фръцкаш? какво общо имат личните документи със самоопределянето? ако нямаш документи, примерно ти ги откраднат или изгорят при пожар - кво, не знаеш дали си българка ли?
извинявай, ако не разбираш какво пиша не мога да ти помогна
не говоря за самоопределянето, а затова - как властите ще определят кой е циганин, за да го лишат от право на глас примерно?
по какъв законов ред?
извинявай, но аз отговарям на въпросите ти. бъди така добра в бъдеще да прецизираш мислите си, преди да започнеш да тракаш по клавиатурата.

едно е как някой се определя като циганин/българин/еди си къв си, а съвсем друго е как някого са го определили като циганин/българин/еди си къв си.

ти питаше за първото, след като вече е очевидно, че си имала предвид второто.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Като е толкова лесно да се гласува, направете сложен процеса! |Например в бюлетината трябва да се ВПИШЕ НА РЪКА името на кандидата на поне три места, ако не е направено - бюлетината става невалидна. Тамън ще се потренират в писане. Тамън ще се отсеят сенилните баби също. Усложнете процеса с активна регистрация по местоживеене за три месеца до изборите.
Още малко и ще стигнем до меренето на черепи, ей, Богу!

Чок觧

  • Гост
  67 , ти прочете ли какво съм написал ?

 И "най ги обичам" такива , дето каквото ѝ да им кажеш , ти обясняват как няма да стане !

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Хора мили, вие изобщо замисляте ли се какво обсъждате???
На кои цигани ще забраните да гласуват? Нов ЗЗН ще изготвите, че и ще го прокарате в Конституцията??? Няма такава картинка "на българските граждани, на които бабите им са Гуменка и Айше, се забранява да гласуват, а на българските граждани, на които бабите им са Стана и Дона, се разрешава да гласуват!" Дето вчера Банши (май) рече, трябва да се лекува болестта, а не да се мажат пъпките с йод!
Държавата не ще да си оправи списъците с умрелите и живите, вие сте тръгнали да търсите под каруцата циганче!
А сте, божем, всички разумни хора!
абсолютно  :aplause:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а това с образователния ценз е идиотщина. от един куп време целта е да се разшири броя на имащите право на глас, сега некви решили да тръгнат наобратно.

дай да сложим по една система диференциални уравнения и да засичаме време - който не може да я реши за три минути - аут.

Чок觧

  • Гост
Като е толкова лесно да се гласува, направете сложен процеса! |Например в бюлетината трябва да се ВПИШЕ НА РЪКА името на кандидата на поне три места, ако не е направено - бюлетината става невалидна. Тамън ще се потренират в писане. Тамън ще се отсеят сенилните баби също. Усложнете процеса с активна регистрация по местоживеене за три месеца до изборите.


Е, за това говорим !!! :thumbs_up-3334:
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 16:43:52 от Чок觧 »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил

 И "най ги обичам" такива , дето каквото ѝ да им кажеш , ти обясняват как няма да стане !
няма да стане, защото не бива да става!

Чок觧

  • Гост
а това с образователния ценз е идиотщина. от един куп време целта е да се разшири броя на имащите право на глас, сега некви решили да тръгнат наобратно.

дай да сложим по една система диференциални уравнения и да засичаме време - който не може да я реши за три минути - аут.

Хората ти казват - документ за завършено средно образование и като го накараш да си напише името , да може да си го прочете .
А то ако ще "разширяваме" броя на имащите право на глас да съберем и от съседните страни да гласуват на нашите избори , че да са повечко ! Башкъ мигрантите , дето са ни ги натресли !
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 16:36:29 от Чок觧 »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
  67 , ти прочете ли какво съм написал ?

 И "най ги обичам" такива , дето каквото ѝ да им кажеш , ти обясняват как няма да стане !
Теб те прочетох и съм съгласна. Но има и други мнения.  :t0328:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а това с образователния ценз е идиотщина. от един куп време целта е да се разшири броя на имащите право на глас, сега некви решили да тръгнат наобратно.

дай да сложим по една система диференциални уравнения и да засичаме време - който не може да я реши за три минути - аут.

Хората ти казват - документ за завършено средно образование и като го накараш да си напише името , да може да си го прочете .
А то ако ще "разширяваме" броя на имащите право на глас да съберем и от съседните страни да гласуват на нашите избори , че да са повечко ! Башкъ мигрантите , дето са ни ги натресли !
а защо средно? дай висше да го направим, колко му е. и виж там - системата с диференциални уравнения, за време. така де, на какво прилича всеки да си гласува както си иска. ред трябва тука, рееед, нъл тъй.

задължително е образованието до 16 години. ако толко искаш ценз - стига на екрана имената да излизат подредени по случаен начин. другото е идиотщина, която освен всичко не може да се обоснове конституционно. щото никой не ти гарантира, че на 16 години ще имаш завършено средно образование.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
А имотен ценз?
В първото народно събрание, ако не се лъжа, точно за това са се препирали либерали и консерватори (Петко Каравелов е бил от либералите), дали само имотни нотабили да имат право да гласуват или всякакви хаймани, като самия Каравелов и Стамболов...
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 17:16:51 от Banshee »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А имотен ценз?
Йес! С минимум квадратура /на квадратен метър/!!!  :yes-1289:

П.П. Майтапът настрана, но по повод на неграмотните трябва да се направи нещо – и то не само по отношение на циганите ...
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 17:32:24 от Джиджи »