Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:15:37

Автор Тема: Невръстният терорист - теория и практика на побутването  (Прочетена 4594 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Болест в семейството и чувство за липса на внимание са причините, насочили ученика от Пловдив към пропагандните сайтове на „Ислямска държава“. Родителите на 16-годишния ученик имат три деца. Най-малкото било болно, а в определен момент имало опасност за живота му. Поради тази причина обръщали повече внимание на него. „Не че не се грижели за баткото, но просто в семейството е имало друг проблем и той е решил, че е пренебрегнат, знаете децата на тази възраст колко са чувствителни“, обясни пред „Телеграф“ адвокатът на младежа – Емил Велинов. В пропагандните сайтове тийнейджърът получил търсеното внимание, защото това бил основен начин на действие от вербовчиците. Като изпечен психолог агентът на групировката започнал да обсипва момчето с комплименти в чата. „Ти си страхотен, много си готин, талантлив“, казвал му новият приятел. Започнала комуникация на английски, в която непознатият ставал все по-близък с детето. Предполага се, че контактите продължили близо година. През това време тийнейджърът си купил от интернет знаме на „Ислямска държава", което било открито при обиските. Агентът продължил да го обработва – защо не се поинтересуваш как се прави бомба. Оказало се, че момчето имало и основната суровина за приготвянето на самоделна бомба – амониева селитра, тъй като бил запален по растенията. В началото количествата му били малки, но впоследствие си купил близо 15 кг. На тавана на кооперацията бащата обособил две помещения, в които синът му гледал растения.

Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/kriminalni/eto-kakva-e-istinskata-prichina-tlasnala-uchenika-ot-plovdiv-km-islyamska-drzhava_news678625.html

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Покрай всичко, което се изписа по случая тези дни, много малко се писа за важното.

Важното е използваната техника на манипулация от специалистите по терор и PSYOP на Халифата. Важното е уязвимостта на нашите деца за манипулации по интернет и свързания с нея риск да се случи непоправимото.



Каква е връзката с побутването (nudge)? Според мен, приложената от инициаторите на Халифата техника (както оскъдно е описана по-горе) се основава на побутване. Извън побутването няма други фактори, които да водят до радикализация на това дете. Днес медии, доста по ръба на правата му, обширно ни запознават със семейството му и живота му.

Quote (selected)
Талер и Сънщайн дефинират теорията като:

“Побутването, като термин, използван за напред, е който и да е аспект от архитектурата на избора, който променя поведението на хората в предвидим начин, без да им забранява нещо или драматично да променя намеренията им. За да е просто побутване, намесата трябва да бъде лесна и евтина за избягване. Побутванията не са заповеди. Слагането на плодове на нивото на очите се счита за побутване. Забраняването на вредната храна – не се.“

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE

Мисля, че трябва да се възползваме от този случай не да създаваме антитерористичен център, както веднага се предложи, макар и че то  не е излишно, а да започнем широка и интензивна обществена дискусия по проблема с уязвимостта на децата (а така също и на възрастни - били те младежи или старци) в мрежата. Обществото ни е в блажено неведение в какъв свръх ефективен инструмент за обществена манипулация се е превърнал интернет през последното десетилетие или дори по-малко. А това неведение предполага невежество, пък чрез него - уязвимост, а после и риск, който не знаем как или знаем как, но самонадеяно решили да толерираме и не управляваме.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
 да започнем широка и интензивна обществена дискусия по проблема

Социаллибералите много обичат "обществени дискусии". Вместо да дигат стачки и протести на трудещите се, те дискутират.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Покрай всичко, което се изписа по случая тези дни, много малко се писа за важното.

Важното е използваната техника на манипулация от специалистите по терор и PSYOP на Халифата. Важното е уязвимостта на нашите деца за манипулации по интернет и свързания с нея риск да се случи непоправимото.
Пробвай изначално с "прозорецът на овертон".
Ще ти открехне някои чакри. Може би...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Драги, убягнало ти е, но в тази тема аз съм домакин. Ако имаш нещо да споделиш по нея, заповядай. Ако си тук, за да засвидетелстваш топлите си чувства към домакина, посещавайки я от куртоазия, то, уверен във взаимността на чувствата, що не ... ти си знаеш.

Стачките и протестите ... Открий за тях друга тема, в която ти ще споделиш, а ние с интерес ще научим, ТИ ЛИЧНО колко точно стачки и протести на трудещи си "дигнал" или пък в колко си участвал, "дигнат" от други, трудящ се.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
некои хора ноо обичат да използват пасивно-агресивната форма на преизказното наклонение, когато праат генерализации за тва, кво обичат некои хора. Вместо да дадат личен пример, правейки нещата, които смятат за правилни, те пишат по форумите кво обичат некои хора.




Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
"Като изпечен психолог агентът на групировката започнал да обсипва момчето с комплименти в чата.
„Ти си страхотен, много си готин, талантлив“, казвал му новият приятел.
Започнала комуникация на английски, в която непознатият ставал все по-близък с детето."
На 16 г. нормалните младежи и девойки общуват, правят комплименти на, и се сближават с отсрещния пол.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
Пробвай изначално с "прозорецът на овертон".

Одкакто през лятото на 2011г. споменах "прозореца на Овъртън" въф форума на СЕГА, минаха 8 години. Интересното е, че през тва време броят на хората, които смятат, че наблюдението на тоа учен е сатанински инструмент за манипулация на масовото съзнание, се увеличава.

Кога ли същите хора ще усетят, че "котката на Шрьодингер" е фсъщност устройство за масово уничтожение на котки, а "пушката на Чехоф" е главната причина пиесите да завършват така.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Знаете ли кой е Абу Джихад? Четете:

http://www.backdoornews.com/Abu-Jihad.html

Джихадизма го създадоха западняците, за свои користни империалистически цели.
Вие си ги избрахте!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Драги, убягнало ти е, но в тази тема аз съм домакин.
Всъщност, тука е ключето за парахода. Понеже си стопанин, имаш възможността да делнеш темата.
Не че ще е нещо ново и супер невиждано, но ме наведе на мислата да я заобикалям. :smokin:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Джихадизмът и ислямският тероризъм днес, са типичната "операция под чужд флаг (false flag operation)".

Аналогията с еврейския "Голем" е поразително точна, създават чудовище да воюва за интересите на Запада, но понякога то се обръща срещу създателите си, на елитите не им пука, те живеят в затворени охраняеми комплекси, отнасят го обикновените граждани на "цивилизования" Запад, които също не са съвсем невинни.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
"прозореца на Овъртън"
"котката на Шрьодингер"
"пушката на Чехоф"
Пък демона на Максуел се вика с колелото на късмета на Къци ...
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Лично аз се надявам психолозите и родителите на тва момче да се погрижат то да намери вътрешен баланс и цел, чието постигане не налага употребата на големи количества експлозиф.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Всъщност, тука е ключето за парахода. Понеже си стопанин, имаш възможността да делнеш темата.

Ако се случи, то би било по причини, несвързани с темата. Независимо от нездравото облекчение, да не река наслада, което някои тук ще получат с това, проблемът, който темата третира, си остава. Само ще сме добавили още един микропример за насъстояла се дискусия по важна за обществото тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
в която ти ще споделиш, а ние с интерес ще научим, ТИ ЛИЧНО колко точно стачки и протести на трудещи си "дигнал" или пък в колко си участвал, "дигнат" от други, трудящ се.

Тшш, стига с тея елементаризми "ами ти лично"! Да не сме в детската градина. Ти се изживяваш като народен трибун, не аз. А съм най-обикновен, редови марксист, който ненавижда либералната зараза. Не се фъчкам като тебе, че 30 години съм се борил да разкапя една партия.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
надявам се сержантът да се появи. Тук или ф другия форум.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
30 години съм се борил да разкапя една партия

След като установихме аз как съм провел последните 30 години, остава неизяснено ТИ как ги проведе. Нежели да армираш бетона на БКП? Или пък наливаше основите на нов градеж партиен, че стария ти го ... как беше ... "разкапаха"? Разкажи, сподели, ляв зидарю свободен ...  :cool-1084:

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Независимо от нездравото облекчение, да не река наслада, което някои тук ще получат с това, проблемът, който темата третира, си остава. Само ще сме добавили още един микропример за насъстояла се дискусия по важна за обществото тема.
Божкее, ми той този проблем си стои откак свят светува - ако не си възпитаваш детето, възпитава го този, който пръв го намери и прикътка! Единствената разлика е, че в момента може да го прикътка с помощта на електронни средства. Единственото, което родителите могат да направят, е да си следят децата отблизо и да разговарят с тях.
Но това винаги, винаги е било така! А и сегашните родители на сегашното поколение деца не са ЧАК толкова изостанали технологично. В посочения случай имаме явно неовладяна СЕМЕЙНА криза, болно дете, което "изяжда" времето на здравите, и все пак - забележи - бащата отделя време да направи оранжерия на голямото. Значи, внимание има, поне в рамките на възможното. Не всички деца порастват ангели.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
Всъщност, тука е ключето за парахода. Понеже си стопанин, имаш възможността да делнеш темата.

Ако се случи, то би било по причини, несвързани с темата. Независимо от нездравото облекчение, да не река наслада, което някои тук ще получат с това, проблемът, който темата третира, си остава. Само ще сме добавили още един микропример за насъстояла се дискусия по важна за обществото тема.
С думи прости, като за хора прости - кат ми кефне, ще я лопна.
А ние понеже сме прост народ, такива теми можем и сами да си образуваме, ако има нужда.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
А ние понеже сме прост народ, такива теми можем и сами да си образуваме, ако има нужда.

Долових възражение, но не разбрах основанието - проблемът на темата е, че няма нужда от нея или пък, че съм я отворил именно аз. Или пък, че мога да си я хлопна, когато си искам?

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
А ние понеже сме прост народ, такива теми можем и сами да си образуваме, ако има нужда.

Долових възражение, но не разбрах основанието - проблемът на темата е, че няма нужда от нея или пък, че съм я отворил именно аз. Или пък, че мога да си я хлопна, когато си искам?
Третото е основание за бламиране на темата.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Шоуто на МВР и прокуратурата досъсипа арестуваното за тероризъм дете

https://www.segabg.com/category-first-page/shouto-na-mvr-i-prokuraturata-dosusipa-arestuvanoto-za-terorizum-dete

нема такива олигофрени :t2412:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Има,има.
А можеха и да го самоубият.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Ако си беше сложил въпросният тиквеник шапка и си беше пуснал брада, щеше да се изплъзне. Не е следил полицейските бюлетини. Голяма грешка.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Не съм ничий адвокат, ама много гаден привкус остава след като човек прочете коментарите на неколцина колеги, насочени против друг форумец.
То и аз приемам далеч не всички тези, даже някои от тях ме дразнят с крайностите си, ама това не е повод да се държа нападателно и агресивно.
Според мен  по-интересни са мненията на човек, с когото не си съгласен, отколкото на този, който споделя всички твои тези.
Така че призовавам всички към повече толерантност. В края на краищат тук сме да сверим часовниците си и да научим интересни неща. В този смисъл всеки е  полезен .

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
много гаден привкус остава след като човек прочете коментарите на неколцина колеги, насочени против друг форумец
На мен гадният вкус ми идва от тезите на този форумец.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.