Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 29, 2024, 15:33:34

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1869752 пъти)

0 Потребители и 59 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32040 -: Август 27, 2022, 19:47:13 »
Quote (selected)
Имаме консенсус

И аз съм съгласен, но ако се върне "софийското жителство".

И това съм си го мислил много пъти. Би било добре за столицата. Идиотско е в град, в който има осигурена инфраструктура за Х човека, да живеят 8Х човека.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32041 -: Август 27, 2022, 19:54:21 »
Quote (selected)
Имаме консенсус

И аз съм съгласен, но ако се върне "софийското жителство".

И това съм си го мислил много пъти. Би било добре за столицата. Идиотско е в град, в който има осигурена инфраструктура за Х човека, да живеят 8Х човека.

Ще трябва да върнете и бай ви Тодор.
Но то нещата май натам отиват.
Само че под друго знаме.
Не че много ми е притрябвала столицата.
Не понасям човешките мравуняци.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32042 -: Август 27, 2022, 19:56:10 »
Quote (selected)
Имаме консенсус

И аз съм съгласен, но ако се върне "софийското жителство".

И това съм си го мислил много пъти. Би било добре за столицата. Идиотско е в град, в който има осигурена инфраструктура за Х човека, да живеят 8Х човека.

Ще трябва да върнете и бай ви Тодор.
Но то нещата май натам отиват.
Само че под друго знаме.
Не че много ми е притрябвала столицата.
Не понасям човешките мравуняци.

И аз не ги понасям. Бях се изнесъл, но ми се наложи да се върна. Нямах избор. Обмислям стратегия за повторно (по-скоро поредно) изнасяне, но няма да стане бързо, нито лесно. Надявам се все пак да стане... някой ден.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32043 -: Август 27, 2022, 20:04:11 »


Твоя си работа.
Дано се получи.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32044 -: Август 27, 2022, 20:06:56 »
А другите топлофикации сами ли се оправят, впрочем?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32046 -: Август 27, 2022, 23:01:12 »
Той си разказва сънищата обикновено. Не бива да му се обръща внимание. Той е метеоролог.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32047 -: Август 27, 2022, 23:04:28 »
А другите топлофикации сами ли се оправят, впрочем?

Честно не зная.
Зная че има някакво парно в Пловдив и Варна.
Но не е много.
Интересно ми е как е.

Става въпрос за централно парно.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23788
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32048 -: Август 27, 2022, 23:27:08 »
А другите топлофикации сами ли се оправят, впрочем?

Аз съм в

Честно не зная.
Зная че има някакво парно в Пловдив и Варна.
Но не е много.
Интересно ми е как е.



Става въпрос за централно парно.
Аз съм в Б ниургас
Топлофициран/ приватизиран от архизлодея Ковачки.
Не ползвам парно, ползвам само топлата вода , та несъм представителна извадка.
Комшиите обаче са доволни, аз също.
Сметките са поносими ( засега ) .
Сигурно щото не включват "кафява енергия" и фандъчввсти герберизми.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32049 -: Август 27, 2022, 23:37:58 »
А, много топлофикации има, Перник, Търново, Русе, Плевен май, Пловдив, Варна, Бургас...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32050 -: Август 27, 2022, 23:41:32 »
Даже Самоков и Правец и Банско имат или са имали

http://www.economynews.bg/топлофикациите-в-българия-–-кой-ги-притежава-news49322.html
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32051 -: Август 27, 2022, 23:44:39 »
Кайли
Не искам да споря но за Банско не зная откъде го измисли.

zorzaman

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32052 -: Август 27, 2022, 23:48:32 »
Кайли
Не искам да споря но за Банско не зная откъде го измисли.

Може би защото Банско е газифицирано и хотелите са на газово парно. Мале, какво ги чака, там кюмбета не можеш да сложиш...

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32053 -: Август 27, 2022, 23:50:32 »
Опа
Забравих че си банскалия.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32054 -: Август 27, 2022, 23:55:30 »
Докато има пиячка и олд ман фром банско, няма страшно. Обаче появи се един конкурент откъм Странджа. От диви нерези ще да е. Бива го, определено. Поема ликвиди.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32055 -: Август 27, 2022, 23:56:22 »
Дадох линк, там го прочетох.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32056 -: Август 28, 2022, 00:56:00 »
А, много топлофикации има, Перник, Търново, Русе, Плевен май, Пловдив, Варна, Бургас...

Кайли, за твое сведение най-топлофицираните градове в България изобщо не си ги познала. Това се измерва с брой абонати към общото население. И, ся изненада. Топ пет са Козлодуй, Перник, Плевен, Враца, Сливен :nuts:

Ей ти официално инфо
https://me.government.bg/files/useruploads/files/registri/dolkad_td&fdr-statistika-publikacija_08_07_15.pdf

Тия за разлика от Бургас и Варна имат и топла вода. А абонатите на един от софийските тецове също нямат топла вода. Давам ти пример - Подуяне

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32057 -: Август 28, 2022, 01:03:33 »
Ми аз не гълтам хапчета за познаване. Въпросът ми беше тия топлофикации Как оцеляват и дотират ли се някак.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32058 -: Август 28, 2022, 01:08:58 »
Ми аз не гълтам хапчета за познаване. Въпросът ми беше тия топлофикации Как оцеляват и дотират ли се някак.

Прочети доклада. Иначе тези първи пет имат много добро наследство от соца /варианти са консумативи/ . Тогава бяха още по-топлофицирани. Преди мноооого години в тези градове само къщите не бяха на "парно"

Реално цените там са по-високи от тези, които аз плащам В София. А аз плащам, а не трупам сметки. Само в Козлодуй  е по-евтина ситуацията

Като цяло, ако изключим София, северна България е по-топлофицирана в отношение 3 към 1.В Благоевградско, например, "парното" и до ден днешен е несбъдната мечта
« Последна редакция: Август 28, 2022, 01:17:08 от Aсол »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23788
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32059 -: Август 28, 2022, 12:45:19 »
Quote (selected)
Имаме консенсус

И аз съм съгласен, но ако се върне "софийското жителство".
Не бързайте и до жителство ще я добутаме!
Вече се направиха тестове покрай цовида и се получи.
Двама от лобиращите за връщане на жителство "софиянци" ги знам лично, повечето не ги познавам, ама вероятно са като описаните по-долЕ:
Едното момче от ямболския край се сдоби с имотна софийска булка реститутка, апартаменти, магазини... и сега много му пречат "навлеците" от провинцията дето са му налазили в жизненото пространство. Доволен е че му плащат наем, ама ако може да не карат коли, да не щъкат по улиците и ресторантите.
Другото от шуменско, купи си апартамент с парите от татювото стадо и също негодува че много провинциалисти се натискат да дойдат да живеят в столицата и направо го задушават.
Те така! :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32060 -: Август 28, 2022, 12:51:57 »
Ако сменим столицата, няма да се натискат толкова. И всички ще са доволни.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2265
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32061 -: Август 28, 2022, 12:57:23 »
А, много топлофикации има, Перник, Търново, Русе, Плевен май, Пловдив, Варна, Бургас...
Кайле, в Бургас са топлофицирани основно трите "нефтозаводски" комплекса - "Славейков", "Зорница" и "Изгрев". Целият много широк център и "Меден рудник" не са. Мисля, че и "Лазур" не е или само отчасти. Което си е соцпарадокс - да живееш до и да дишаш! Нефтозавода и да не си топлофициран.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2265
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32062 -: Август 28, 2022, 13:06:43 »
Прочее парното беше голямо благо докъм втората половина на 90-те. После - понеже от съседи всякакви зависиш, освен от самата топлофикация и загубите й, декември 2005 платихме в топлофицирания апартамент  90 лв. само за топлата вода, а в нетоплофицирания (всичко на ток) общо 105 лв. ток... при еднакъв брой живеещи в двата апартамента и приблизително еднакво потребление на топла вода.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2265
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32063 -: Август 28, 2022, 13:08:53 »
При тоз прекрасен опит - в момента сме щастливо неженени нито за бургаската, нито за софийска топлофикация. И не зависим нито от "инвестициите" им, нито от съседите си.

zorzaman

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32064 -: Август 28, 2022, 14:14:09 »
Новите блокове са с хоризонтални щрангове с един общ топломер за апартамента и плащаш колкото си се топлил. Е, общата инсталация си е башка, ама така съседите не могат да крадат.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23788
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32065 -: Август 28, 2022, 14:25:05 »
Quote (selected)
така съседите не могат да крадат.
Това ми е от любимите аргументи.
Льошите граждани крадат от равните си и цялата топлофикация страда от това. :crying_with_laughter-3302:
Какви са загубите от немарливост на топлофикацията, колко е откраднато от чевръсти служители е неудобно да се пита.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32066 -: Август 28, 2022, 14:31:36 »
За всички топлофикации в страната моделът е един и същ - изкупува се по-скъп ток за да има по-евтина топла вода и отопление. В страната обаче, топлофикациите отдавна са частни, а в София си остана държавна. Тоест търпеше се безхаберие, неплащане на сметките и прочие андрешковщини. Апропо, по този модел, бургаската топлофикация получава на абонат около два пъти повече субсидиии, дотации или както е удобно да се нарече, спрямо софийската. В Шумен, Казанлък и още някъде си останаха до последно държавни и така минаха в небитието. Май е споменато, но ако се погледне брой топлофицирани жилища спрямо реалното население, София далеч не е начело. Освен това, топлофицираните жилища извън София сумарно са сравними като брой ъс софийските.
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32067 -: Август 28, 2022, 15:00:16 »
в София при сключването на договора цената трябваше да остане същата май, а сега е десетки пъти по-висока.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32068 -: Август 28, 2022, 15:30:15 »

Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

само герберски пропагандист може да твърди, че в софийска вода са се преборили пилеенето.

единственото, което са направили, е че създадоха "перфекнта" схема да добавят във фактурите на хората всички неоправени течове и подобни проблеми.

да сложат един водомер някъде във вселената, до който нямаш достъп, и след който нищо не можеш да контролираш, да го нарекат общ водомер на нещо си, и после при потребените от теб по водомер пет кубика да ти начислят тридесет неясно откъде появили се "общи" кубика - това ли е решаване на проблема?

а че от "общия" водомер до твоя не е ясно какво става - нямаш достъп, защото са други собственици, включително не твоята кооперация и не е твой имот -
това ли е решаване на проблема?

баси пропагандиста.

пак се оля.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32069 -: Август 28, 2022, 15:39:51 »
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение? 
the lamers club honourable member …

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32070 -: Август 28, 2022, 15:49:07 »
Тоест търпеше се безхаберие, неплащане на сметките и прочие андрешковщини. Апропо, по този модел, бургаската топлофикация получава на абонат около два пъти повече субсидиии, дотации или както е удобно да се нарече, спрямо софийската.
Безхаберие, некадърност и лакомия. Ама от служителите на топлофикация и менторите им в МИ.
Пояснявам. При съотношение 1/10 за електрическа и топлинна енергия, както любезно сподели няма как да е другояче. Без да проверявам с Бургаз и другите населени места то е доста по-ниско. Само че некъдрните и лакоми "демократи" не са изграждали електроцентрли а топлинни котли за нагряване на водата. Йовтинко, лесно по-бързо и неефективно (безсмислено) Изобщо закривай! софийската топложикация. Смисъл от топлофикация има единствено когато за отопление се използва остатъчната топлина от производството на ток. Иначе изграждането и поддръжката на топлопреносна мрежа и много по-скъпо от мрежа за пренос на газ и има несравнимо по високи присъщи загуби на енергия.
Когато е строено като енергоносител са използвани въглища, което е един сравнително евтин вриант. Само че сега е прехвърлено на газ и сметката не излиза. И все повече няма да излиза.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32071 -: Август 28, 2022, 16:30:33 »
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение?
Мога, надявам се. В такива неща обаче, пак ще трябва да започнем от дефинициите, в случая що е загуба. И за това нещо и преди 20 години и сега има известни различия. Аз използвам сегашното разбиране, загуби се води разликата между подадена и фактурирана вода. Битово има широко разпространено разбиране, че загубите са течовете от водопроводите. И те са загуби, разбира се, но не и в бомбастичните числа използвани пред широката публика.
Смятано е нещо подобно и преди концесията, затова привеждам всички основни първични данни.
2001 година
Общо подадена вода - 271 млн кубика
Фактурирана вода - 54.5 млн кубика
Загуби - по текущо определение, 80%, по специфично за онова време определение 64%.
% събираемост на вземанията - няма достоверни преки данни, оценка от наличните - около 60%.

2019-20-21 година
Общо подадена вода - 140-150 млн кубика (136-146)
Фактурирана вода - средно около 77 млн кубика (разлики от порядък 1 млн нагоре-надолу)
Загуби - по текущо определение, 40+%, (41-43%)
% събираемост на вземанията - 96-98%.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32072 -: Август 28, 2022, 17:00:22 »
а това, че аз тъм потребил 5 кубика, а са ми фактурирали 55 е в реда на нещата, и за това трябва да похвалим софийска вода и фандъкова.

вие не сте жалки,
вие сте гнусни престъпници със самочувствие.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9572
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32073 -: Август 28, 2022, 17:24:42 »
Калинко беше служител на Топлофикация, не разбрах откога се прехвърли във веола
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32074 -: Август 28, 2022, 19:00:21 »
Кеворк за машинките.

Кеворк Кеворкян: Народът няма с кого да се коалира
https://epicenter.bg/article/Kevork-Kevorkyan--Narodat-nyama-s-kogo-da-se-koalira/291414/11/0

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32075 -: Август 28, 2022, 19:59:56 »
Ами сИга?!
Quote (selected)
Смотрю репортаж Варламова про болгарскую Варну, где живет Геннадий Гудков. Ламповая винтажная атмосфера без какого-либо намека на многоэтажки и собянинскую плитку, люди улыбаются друг другу и спрашивают «как дела?». Всего этого нас лишил Путин
https://t.me/MarkUrbanist/184
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32076 -: Август 28, 2022, 20:07:58 »
Според мен това са глупости на търкалета.
Във всяка страна може да се намери нещо такова да се снима.
Друг е въпросът че Генадий Гудков стана борец с Путинския режим когато възникнаха въпроси към неговата охранителна фирма.
Между другото една от най-големите в Русия по онова време.
Нищо неочаквано.
Повечето от борците с режима са такива.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32077 -: Август 28, 2022, 20:25:08 »
Във всяка страна може да се намери нещо такова да се снима
В Максуда можеш да видиш всичко! От "дворци" до подобни бидонвили, както пишеше в РД някога
Впечатли ме  как ни виждат другите ...
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11177
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32078 -: Август 28, 2022, 20:51:25 »
То и болшинството от другите дето ни "виждат"  са от кьорави до слепи.
Тук там някой с шперплатови очила.Не се впечатлявай.
Все правилни екземпляри.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32079 -: Август 28, 2022, 20:57:36 »
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение?
Мога, надявам се. В такива неща обаче, пак ще трябва да започнем от дефинициите, в случая що е загуба. И за това нещо и преди 20 години и сега има известни различия. Аз използвам сегашното разбиране, загуби се води разликата между подадена и фактурирана вода. Битово има широко разпространено разбиране, че загубите са течовете от водопроводите. И те са загуби, разбира се, но не и в бомбастичните числа използвани пред широката публика.
Смятано е нещо подобно и преди концесията, затова привеждам всички основни първични данни.
2001 година
Общо подадена вода - 271 млн кубика
Фактурирана вода - 54.5 млн кубика
Загуби - по текущо определение, 80%, по специфично за онова време определение 64%.
% събираемост на вземанията - няма достоверни преки данни, оценка от наличните - около 60%.

2019-20-21 година
Общо подадена вода - 140-150 млн кубика (136-146)
Фактурирана вода - средно около 77 млн кубика (разлики от порядък 1 млн нагоре-надолу)
Загуби - по текущо определение, 40+%, (41-43%)
% събираемост на вземанията - 96-98%.

и каква е разликата между „общо подадена“ и „фактурирана“ вода?

и какво излиза освен това? че загубите на вода и при държавното и при частното вик са еднакви. хайде, нека бъде почти еднакви.
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11177
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32080 -: Август 28, 2022, 21:16:49 »
Quote (selected)
и какво излиза освен това? че загубите на вода и при държавното и при частното вик са еднакви. хайде, нека бъде почти еднакви
Никога по соца не съм получавал сметка осем пъти повече от консумираното по водомерите ми.
п.с.фактурата ми е на разположение на заинтересовани лица. Не смятам да правя възражения, тази пиеска съм я играл вече - загубих И маса нерви.
« Последна редакция: Август 28, 2022, 21:30:35 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23788
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32081 -: Август 28, 2022, 21:41:24 »
Преди два месеца имах приключение с местните токоразносители.
Имам договор с една от всичките измекярски посреднически фирми фактуристи на чужд ток и си плащам на тях.
Получих нулева фактура за дневна тарифа и 5 лева за нощна, свързах се с тях да се разберем.
Никаква реакция такива били данните подадени от EVN.
Следващият месец пак и вече се обадих в EVN.
Дойдоха, оказа се че електромера си работел, обаче модема не подавал данни.
????
Подвал само за нощна.
????
Свалиха го и с протокол поставиха нов.
Обаче!
Оказа се че при два нулеви месеца съм предплатил повече киловати като за месец и половина преди това.
Пак си писахме и без много ядове ми приспаднаха киловатите, за юли не платих нищо, сега за август ще е около половината сметка.
Загадка някаква е какво ни надписват, какво плащаме абе да ги....
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32082 -: Август 28, 2022, 21:45:17 »
Quote (selected)
и какво излиза освен това? че загубите на вода и при държавното и при частното вик са еднакви. хайде, нека бъде почти еднакви
Никога по соца не съм получавал сметка осем пъти повече от консумираното по водомерите ми.
п.с.фактурата ми е на разположение на заинтересовани лица. Не смятам да правя възражения, тази пиеска съм я играл вече - загубих И маса нерви.

а при мен тяхна грешка надписа 360 кубика месечно потребление на апартамент 120м2 с височина 2.90м

дет се вика все едно го изкараха аквариум.

тогава още им плащах по банка.

не върнаха парите. след доста скандали и писане направихме прихващане. не начислиха лихва на тяхното задължение към мен. на моето “задължение“ към тях трупаха лихви, при положение че те ми дължаха пари

да ми дойде герберското капутче и да ми обясни как ограбването на клиентите е “ефективен мениджмент“ и представлява “намаляване на загубите във водопреносната мрежа“

аман от нагли алтернативно сексуални.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32083 -: Август 28, 2022, 21:52:26 »
Може да се направи и сравнение с "частното" управление на софийското ВиК и държавното в останалите ВиК в страната.  Тук нещата са обратните на топлофикационните. В София се пребориха с андрешковщината и пилеенето, на повечето други места, ако не бяха европроектите изобщо вече нямаше да има вода. Всъщност голямата тесла в момента е при ВиК, не при топлофикациите. Не че при топлото е розово.

можеш ли да направиш коректно сравнение за загубите във водопреносната мрежа на софия по времето на вик и „софийска вода“? ама коректно сравнение?
Мога, надявам се. В такива неща обаче, пак ще трябва да започнем от дефинициите, в случая що е загуба. И за това нещо и преди 20 години и сега има известни различия. Аз използвам сегашното разбиране, загуби се води разликата между подадена и фактурирана вода. Битово има широко разпространено разбиране, че загубите са течовете от водопроводите. И те са загуби, разбира се, но не и в бомбастичните числа използвани пред широката публика.
Смятано е нещо подобно и преди концесията, затова привеждам всички основни първични данни.
2001 година
Общо подадена вода - 271 млн кубика
Фактурирана вода - 54.5 млн кубика
Загуби - по текущо определение, 80%, по специфично за онова време определение 64%.
% събираемост на вземанията - няма достоверни преки данни, оценка от наличните - около 60%.

2019-20-21 година
Общо подадена вода - 140-150 млн кубика (136-146)
Фактурирана вода - средно около 77 млн кубика (разлики от порядък 1 млн нагоре-надолу)
Загуби - по текущо определение, 40+%, (41-43%)
% събираемост на вземанията - 96-98%.

и каква е разликата между „общо подадена“ и „фактурирана“ вода?

и какво излиза освен това? че загубите на вода и при държавното и при частното вик са еднакви. хайде, нека бъде почти еднакви.
Общо подадена е това, което е тръгнало от язовирите към дружеството. Фактурираната е тази, която е отчетена като стигнала до клиентите и за която се иска плащане. Разликата е "загуби" в популярното разбиране. В тях са техническите загуби от течове по улиците и търговските, от нежно казано неизмерена вода, стигнала все пак до потребителите.
Разлика от почти 200% (в дела на загубите) не изглежда убедителна, за да се определят две неща като "еднакви".  Освен това, доста държавни ВиК са в зоната на тези 80%.
Всъщност загубите не са най-същественото. Читав кадастър (почти липсващ преди), изясняване на собствеността (многогодишна епопея), пречистване на отпадните води (в Искър се опитват да ловят риба, преди нямаше и комари), увеличаване на централно канализираните от 60-65% до близо и над 90% са все неща, дето по мое мнение са реално по-съществени от "загубите". И последните изобщо не са за пренебрегване, разбира се. И не всичко е рози.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32084 -: Август 28, 2022, 22:01:19 »
тоест слагат един водомер в средата на селото - на километри от имота - и въпреки че пешо харчи 5 кубика му таксуват 50 и обявяват себе си за 10 пъти по-ефективни...

баси, ти чуваш ли се кви ги ръсиш?


да повторя, щото ти се губи нещо.

потребява 5 кубика.
нищо не е пипано по никакви инсталации.
фактурират му НЕПОТРЕБЕНИ ОТ НЕГО 45 КУБИКА НАД ПЕТТЕ, КОИТО ТОЙ РЕАЛНО Е ПОТРЕБИЛ.

и ти възхваляваш тоя пладнешки грабеж и го смяташ за нормален?
« Последна редакция: Август 28, 2022, 22:07:20 от cekyko »
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8830
  • Fuck the EU
    • Профил
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32086 -: Август 28, 2022, 22:19:34 »
Поглед отстрани за водата.
Плащам си колкото покаже водомера.
Днес го засякох 17 кубика за месец.
Но това е през лятото защото Анонимката си полива градинарските експерименти.
Един път в годината минават да го сверят.
Нямам представа как ги формират тарифите.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32087 -: Август 28, 2022, 23:33:32 »
Общо подадена е това, което е тръгнало от язовирите към дружеството. Фактурираната е тази, която е отчетена като стигнала до клиентите и за която се иска плащане. Разликата е "загуби" в популярното разбиране. В тях са техническите загуби от течове по улиците и търговските, от нежно казано неизмерена вода, стигнала все пак до потребителите.
Разлика от почти 200% (в дела на загубите) не изглежда убедителна, за да се определят две неща като "еднакви".  Освен това, доста държавни ВиК са в зоната на тези 80%.

Всъщност загубите не са най-същественото. Читав кадастър (почти липсващ преди), изясняване на собствеността (многогодишна епопея), пречистване на отпадните води (в Искър се опитват да ловят риба, преди нямаше и комари), увеличаване на централно канализираните от 60-65% до близо и над 90% са все неща, дето по мое мнение са реално по-съществени от "загубите". И последните изобщо не са за пренебрегване, разбира се. И не всичко е рози.

ами погледни разликата между подадена и фактурирана -- почти 50% е. ако и в другите сметки си толкова точен.

и нека не говорим за отпадните води в искъра и рибите в него? не водите от канализацията ги тровеха.
the lamers club honourable member …

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32088 -: Август 28, 2022, 23:48:30 »
ами погледни разликата между подадена и фактурирана -- почти 50% е. ако и в другите сметки си толкова точен.
Да погледнем.
---------------------------
271 - 54.5 = 216.5
216.5/271 = 0.799 (80%)
---------------------------
(136+146)/2 = 141
141 - 77 = 64
64/141 = 0.454 (45%)
----------------------------

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23788
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32089 -: Август 29, 2022, 07:13:36 »
Quote (selected)
Министър Минеков забрани събор на русофили на Шипка
Да не бъде допуснато провеждането на традиционния събор на русофилите на територията на националния парк – музей „Шипка-Бузлуджа“, разпоредил служебният министър на културата проф. Велислав Минеков, се казва в разпространена до медиите позиция на ИБ на НД „Русофили“.
https://glasove.com/novini/ministar-minekov-zabrani-sabor-na-rusofili-na-shipka
Седмицата започва обещаващо.
Quote (selected)
В своя отказ г-н Ангелов се позовава на Министерството на културата, което „е дало изрични указания това мероприятие да не бъде допуснато". Бихме желали да Ви напомним, г-н Министър, че през цялата своя история
този Събор се е ползвал с подкрепата и на Президента на Републиката, и на изпълнителната власт.
Я да видим президентина как ще реагира?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32090 -: Август 29, 2022, 07:25:18 »
Президентин ли стана  веки? Голяма почит!
......................
Отписвате го едва ли не. Като всеки, допуска грешки. Ама ако не беше той, още щяхме да слушаме масалите на досадния ТБЗБХ. Не че бръщолевенията на двоицата кп и ав са еталон. Предцедателчето на парламента и то точи зъбки.
« Последна редакция: Август 29, 2022, 09:22:27 от dabedabe »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32091 -: Август 29, 2022, 09:30:59 »
ами погледни разликата между подадена и фактурирана -- почти 50% е. ако и в другите сметки си толкова точен.
Да погледнем.
---------------------------
271 - 54.5 = 216.5
216.5/271 = 0.799 (80%)
---------------------------
(136+146)/2 = 141
141 - 77 = 64
64/141 = 0.454 (45%)
----------------------------

както казах - почти 50%.

а какви бяха обещанията при приватизирането на вик-софия?

и как ще оправдаем тези огромни разлики между подадената и фактурираната? и дали подадената вода се плаща и по каква цена? и каква е точката на фактуриране на подадената вода?
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32092 -: Август 29, 2022, 09:38:15 »
Абе вецовете плащат ли нещо за "подадената" вода? Извън ДДС за тока и данък печалба. Разбира се водата не изчезва, но въпросът е принципен.

zorzaman

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #32093 -: Август 29, 2022, 10:25:39 »
Абе вецовете плащат ли нещо за "подадената" вода? Извън ДДС за тока и данък печалба. Разбира се водата не изчезва, но въпросът е принципен.

Плащат. Но по някакви смешни цени. Щото водата държавна.

Там където живея, цената на студената вода е 1.36 и 50 стинки за кубик топла вода. Щото е минерална и цената я определя МОСВ.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2977
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32094 -: Август 29, 2022, 14:00:06 »
Quote (selected)
"Приходите са изключително напрегнати, не се очаква преизпълнение, а максимални усилия да бъдат събрани завишените цели след актуализацията", каза Велкова,
https://glasove.com/novini/ministarat-na-finansite-ochakva-ogromna-dupka-v-haznata

Кажете BUY-BUY на данъчните постъпления.
Ще платим когато пак станат с три нули отзаде.
А, и си преценете от даскали, администрация или полицаец ще се лишите първо.
*********   ✹    *********

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32095 -: Август 29, 2022, 14:08:34 »
Какви полицаи? Тя стана много грозна дума. Във всичко участват.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32096 -: Август 29, 2022, 14:19:53 »
Да погледнем.
Гус'ин Калин, да ви попитам, ако доставчика престане да мери в междинни точки, а "постави" един водомер в точката на подаване и изравнява фактурите по него, то загубите ще станат ли равни на НУЛА?!
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32097 -: Август 29, 2022, 14:45:02 »
Кажете BUY-BUY на данъчните постъпления.
Все пак може би  "bye, bye". ;)
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2977
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32098 -: Август 29, 2022, 16:33:30 »
Не, тъкмо така го пиша, за да е ясен подтекста у езика на търговско-пиратската нация  ;)
*********   ✹    *********

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2154
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #32099 -: Август 29, 2022, 16:51:35 »
Председателят на „Съюз на свободните демократи“ на Стефан Софиянски - Радослав Кацаров - и лидерът на „Български възход“ Стефан Янев подписват днес споразумение за политическо сътрудничество за предстоящите парламентарни избори.
https://tribune.bg/bg/politika/koalitsiya-partiyata-na-sofiyanski-otiva-na-izborite-zaedno-sas-stefan-yanev/
-----------------
BG в страната на чудесата. :b0705: