Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 01:46:52

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - пешo

Страници: [1]
1
Старият спокоен марксизъм рухна като къща от карти: класовата борба, просветеният авангард на пролетариата, диктатурата на същия този пролетариат, демократичният централизъм, насилието, раждащо революцията, всичко това се оказа изхвърлено на боклука на Историята. Пролетарият вече не е актьор на историята, той е призван да отстъпи мястото си на малцинствата: при Льо Пен той ще потърси утеха от това уволнение. Монолитната марксистка левица, изгубена след смъртта на Маркс и неговата империя, отстъпи място на молекулярната левица. Първата целеше универсализация на революцията; втората - повсеместност на комунитаризма. Първата плашеше капитала, втората го радва: унищожавайки нациите, народите, страните и държавите, тя ускорява движението към световно управление, което ще бъде всичко друго, само не и ляво.
Целият материал от гласове - тук.
Какво ли би казал дедо поп ?

2
От няколко дена сайтът "Читанка" е качил още три романа на известния участник във форума на "Сега" Г. Коновски с псевдоним генек.

3
Мнения … / Зелената сделка
« -: Февруари 29, 2020, 20:43:08 »
Нешо, което е доста по-притеснително от ИК. Според мен.
Статията от вестника: тук
Цитат
Не само икономическите сектори, които замърсяват околната среда и изискват много енергия, но и много аспекти на обществения и индивидуалния живот ще бъдат засегнати при осъществяването на т.нар. Европейски зелен пакт. Такъв беше един от изводите на обсъждане, посветено на мащабната нова инициатива на Европейската комисия, което организираха екосдружението „За Земята” и WWF България.

4


От в-к СЕГА
Цитат
Да се удължи срокът, в който родените след 1959 г. могат да прехвърлят парите си за втора пенсия от универсален фонд в НОИ. Това е едно от предложенията, които се обсъждат за неутрализиране на ефекта "две пенсии са по-малко от една" върху първите пенсионери на реформата, съобщиха участници в работната група по въпроса. Както е известно, през 2021 г. ще се пенсионират първите българи, осигурявани в два стълба на пенсионната система. Много от тях ще вземат нищожни суми заради нередовно осигуряване и краткия период на натрупване, а в същото време ще получават намалена с 20% пенсия от държавното обществено осигуряване. Това бе официално признато от правителството едва в края на миналата година, поради което тези хора изпуснаха и възможността да се прехвърлят в НОИ - тя важи до пет години преди пенсионирането. Именно този срок вероятно сега ще бъде променен.

Винаги сме казвали, че най-справедливият вариант е хората да упражняват това си право на избор към момента на пенсиониране, за да бъдат информирани какво точно ще получават, коментира пред "Сега" Даниела Петкова от Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване
Най-справедливият вариант ще бъде ако заедно с натрупаните по личната партида средства се прехвърлят и всички удържани такси и комисиони, комай  :m1731:

5
Други теми … / Ако сте пропуснали
« -: Януари 11, 2020, 08:34:45 »
Защо пасува БСП
Атанас Добрев в 'Гласове' - 'http://glasove.com/categories/komentari/news/zashto-pasuva-bsp

6
Recycle Bin … / test
« -: Декември 25, 2019, 10:16:23 »
test

7
Един коментар от сайта 'Площад Славейков" - тук.

Цитат
Най-продаваната книга в книжарници „Хеликон“ за 2019 г. е „Живот в скалите“ на Мария Лалева. Тази новина всъщност не е новина. Това е очакван и естествен резултат от все по-засилващото се отношение към литературата като към елемент от масовата култура. Свидетели сме на същия процес, който преобърна света на музиката през последните десетилетия.

И едно много спорно интервю  от "Гласове" - тук

Цитат
"Да караме ли насила децата да четат? Разбира се, че не. Те няма да четат. Безсмислено е, само ще се стигне до караници. В човешката история периодично се случва смяна на комуникативните технологии. Това е естествен процес, просто сега се намираме в самото му начало. Тече промяна на сензорната модалност – децата вече не четат, а гледат. По време на четене задачата ни е да включим въображението си, тоест да си представяме онова, за което четем. А когато гледаме, нямаме нужда от въображението. Сигналът директно се възприема от тилния дял на главния мозък, а това вече е друго възприятие. Децата принадлежат към тази нова комуникативна култура. Максимумът, който могат да направят родителите, е самите те да четат, като се възползват от факта, че децата обичат да се въртят около тях. Или да им се дават аудиокниги. Родителите на „цифровите” деца трябва да се откажат от собствените си амбиции. Типът култура се е променил и нашите знания няма да вършат работа на нашите деца.



9
У нас … / "СЕГА" става седмичник
« -: Ноември 24, 2019, 09:07:17 »


Цитат
Едно от малкото всекидневни издания - вестник СЕГА, става седмичник от Нова година.

Това става ясно от каталога на Български пощи за абонамент на периодичните издания през 2020 г. За следващата година вестникът ще има само 48 броя.

Досега всекидневникът излизаше от понеделник до събота, а от януари ще има само съботно издание. През останалото време новини ще се публикуват в сайта му.

Все още "СЕГА" не е обявил официално промяната.

Няма планове за намаляване на броевете на други големи вестници, става ясно още от каталога на Пощите. Въпреки информациите (които пред OFFNews не бяха потвърдени), че ще бъде спряно неделното разпространение на няколко вестника, от абонаментния списък става ясно, че и "24 часа", и "Телеграф" ще продължат да излизат седем дни в седмицата.

Останалите национални всекидневници - "Труд","България днес", "Земя" и "Дума" - нямат неделни издания.
тук

11
Цитат
Мнозина с право се възхищават на Швейцария. Това се дължи не само на безспорните природни красоти, които тя притежава, но и на факта, че някога бедната селска държава отдавна се е превърнала в индустриализирана страна, в която преуспяват както повечето швейцарци, така и многото чужденци, които междувременно съставляват една четвърт от населението. Предприемачите и инвеститорите оценяват правната сигурност. А в много други страни завиждат на швейцарците заради пряката демокрация. В международен план страната, която неизменно поддържа своя неутралитет, посредничи в различни конфликти по света, приела е организации като ООН, Червения кръст и Световната търговска организация, така или иначе се радва на отлична репутация. Швейцария е смятана за лоното на мирното и консенсусно многоезично съвместно съществуване, социалното равенство и международното хуманитарно право.

Разбира се не всичко е перфектно. Отново и отново на швейцарците им се налага да си задават неприятни въпроси. Например, каква е била връзката на Швейцария с преследването на евреи по времето на националсоциализма в Германия, или каква е била ролята на държавата в случаите на откъсвани от семействата им и предоставяни на чужди домакинства деца, т.нар. Verdingkinder.
Тежки нарушения на човешките права

Освен това независима комисия установи безпрецедентни нарушения на човешките права в Швейцария през 20-и век. В началото на 1980-те години властите са задържали повече от 60 000 души, чието поведение не съответствало на преобладаващите буржоазни ценности и морал. Например, всеки, който е бил смятан за „мързелив“, „разпуснат“ или „пияница“, е можело да бъде изпратен в затвор или психиатрия без официална присъда. Нерядко се е стигало до тежки посегателства - от принудителни стерилизации и осиновявания до сексуални злоупотреби и изтезания.

Как е могло в държава като Швейцария, която никога не е била възприемана като тоталитарна и несправедлива държава, в продължение на десетилетия да се извършват подобни злодеяния?

За да разберем отговора на този въпрос трябва да вникнем в разбиранията на швейцарците за това какво е право. Докато в Германия основният закон и неговият защитник, Федералният конституционен съд, са непоклатимата мярка за правовата държава, швейцарското право възниква пряко от волята на народа. По-висша инстанция от волята на народа не съществува. Ето защо всяка обикновена инициатива, предприета от гражданите, автоматично става част от конституцията на Швейцария. Тук я няма институцията на конституционния съд. В съзнанието на швейцарците дори не присъства идеята решенията на народа да бъдат преразглеждани от съдебната власт, или дори коригирани. Гражданите имат последната дума. Върховният съд в Лозана, чиито съдии се избират от парламента на принципа на пропорционалното партийно представителство, също е сравнително безсилен. Това разбиране за закона дава известна възможност за произвол. Решенията да бъдат вкарвани в затвора хора, кривнали от правия път - прелюбодейците, мързеливите, пияниците и т.н. - са вземани от общинските председатели, т.е. от хора, които са били избрани от народа и следователно го представляват. Така те не се отклоняват от общото разбиране за това какво е правилно. През периода Бидермайер основна морална ценност е била сдържаността, която не е включвала прояви на толерантност. Освен това швейцарците имат силна вяра в своите институции, именно защото знаят, че те имат последната дума. Въпреки това много хора не се знаели колко брутална и нечовешка понякога е ставала атмосферата в институциите. Но и не са се опитвали да разберат.
В огледалото

Швейцарците смятат себе си за “нация на волята”, обединена не от общи етнически корени или общ език, а преди всичко от реална или въображаема външна заплаха. Като сравнително малка държава Швейцария винаги е трябвало да демонстрира единство, за да утвърди себе си. И онези, които са се отклонявали от тази норма, са предизвиквали възмущение и са били застрашени да бъдат отхвърлени от обществото. От малките общини през кантоните до федералното правителство: швейцарците мислят от позицията на колектива, чието благополучие зависи от личния принос на всеки един гражданин. Личните свободи и достойнства на индивида остават на заден план.

Швейцарците твърде късно и бавно започнаха да осмислят тъмните глави от своята история. Това може да е свързано с факта, че заради елементите на пряка демокрация в политическата система, всеки трябва да се чувства отговорен. Много по-лесно е да посочиш с пръст „онези там горе“. Но в Швейцария “онези там горе” всъщност са народът. А да накараш народа да погледне в огледалото, в което ще види своите грешки, е още по-трудно.
източник

12

13
Прочетено в мрежата. Цитирам целия текст, защото е от личен блог.
Цитат

През 1992 година издателството "Free Press" публикува книгата на Francis Fukuyama озаглавена "The End of History and the Last Man", която е развитие на идеите от есето му "The End of History", публикувано през 1989 година във външнополитическото списание „The National Interest”.

В книгата Фукуяма развива тезата, че с победата си в Студената война над комунистическата идеология, господстваща в СССР, западната либерална демокрация се легитимира като венец в развитието на политическата идеология в човешката история, с което настъпва и "Краят на историята", т. е. достигнат е краят на историческата идеологическа еволюция на човешкия род, а с това и универсализацията на западната либерална демокрация като висша форма на управление на политическия, икономическия и социалния живот.

В книгата си Фукуяма развива четири основни концепции:

1. Историята трябва да се разглежда като еволюционен процес.

2. "Краят на историята" не означава край на историческите събития.

3. Съществува известен песимизъм относно бъдещето на човечеството, като се имат предвид проблемите му с овладяването и контролирането на технологичното развитие.

4. "Краят на историята" означава либералната демокрация да възтържествува като универсален модел на управление. Няма да има прогрес от либерална демокрация към алтернативна система на управление.

От тогава се случиха много неща и както се казва "изтече много вода". Преди всичко "либералната" идеология мутира в "неолиберална". За много хора е загадка каква е точно разликата между либерализма и неолиберализма и аз ще се опитам с няколко думи да дам пояснения по въпроса.

Според моето разбиране на дефиницията на либерализма, в морален аспект той е основан на хуманните идеи на християнството и следва от земната мисия на Христос да поеме върху себе си греховете на хората, сочейки пример за живот, посветен на любовта към ближния и грижа за благоденствието на страдащите.

В икономически аспект либерализмът насърчава освобождаването от ограничения на индивидуалната свобода, основаваща се на свободна конкуренция, саморегулиращ се свободен пазар и златото като основа на валутната система.

В политически аспект либерализмът се базира на вярата в прогреса, природната доброта на човешката раса и автономността на индивидуума със защитени политически и социални права.

Либерализмът признава важната роля на държавата за решаването на социалните, расовите и други проблеми, които по една или друга причина съществуват в човешкото общество.

Неолиберализмът е форма на либерализма, която безусловно подкрепя индивидуалната икономическа свобода и свободния пазар. Основни цели на неолиберализма са приватизация и дерегулация. Модерната политико-икономическа теория на неолиберализма пропагандира: свободна търговия в глобален мащаб; свобода на движението на стоки, капитали и хора; приватизация на индустрията, обслужването, селското стопанство, медицинското и социалното осигуряване; минимална интервенция на държавата в бизнеса; намаляване на обществените разходи за социални цели и т. н.

Вижда се, че неолиберализма обръща далеч по-голямо внимание на свободата на индивидуума да напредва в икономическо и социално отношение, отколкото на отговорността му за икономическото и социално благоденствие на неговите събратя. Според мен основната причина за това е, че в развитието на теорията и практиката на неолиберализма основна роля играят представителите на англосаксонския протестантски елит, за които – въз основа на протестантската етика – икономическият успех на личността е дар от Бога за нейните превъзходни лични качества като трудолюбие, постоянство, пестеливост и разумно отношение към семейството и себеподобните (т. е. към онези индивидууми, които демонстрират подобни богоугодни качества).

Ако разгледаме по-важните събития, станали в света след публикуването на "Краят на историята ...", може би ще успеем да си обясним защо светът се разви по път, далеч по-различен от този, предначертан му от Фукуяма, и се стигна до провал на либералнодемократичния идеологически модел.

Разпадането на СССР и на социалистическия лагер е едно от най-значимите политически събития в съвременната история на човечеството. То доведе до драстичното зачеркване от бъдещето на политико-икономическото развитие на света на един експеримент, провеждането на който бе съпроводено с неимоверни човешки жертви, но който също така издигна една изостанала страна до ранга на глобална суперсила, както във военно, така и до голяма степен в икономическо отношение.

Ликвидирането на експеримента се осъществи под надзора на "прелатите на църквата на либералната демокрация" с цената на загубата на огромно материално богатство и мизерията на милиони човешки същества! Резултатът от прехода от тоталитарния социализъм към либералната демокрация е повече от мизерен. Само в няколко страни от СССР и бившия социалистически лагер бе установено нещо подобно на либерална демокрация, като тези страни постепенно се "свличат в пропастта на авторитарната контролирана демокрация". Повече от половината от страните, наследнички на съветската империя, си останаха тоталитарни държави, каквито си бяха.

Икономиката на бившите социалистически страни беше подложена на грабителска приватизация, като най-модерните предприятия бяха изкупени от външни корпорации, а останалите, поради естествената липса на вътрешни капитали, бяха продадени на безценица на безскрупулни елементи от държавната номенклатура.

Отварянето на границите на страните от бившия социалистически лагер и СССР доведе до гигантско изтичане на интелектуален потенциал от тези държави, което ги обрече на дълговременно, ако не и на перманентно, положение на колониална периферия на развитите страни на Запада.

В същото време единствената останала световна суперсила реши, че е получила възможност за безразделно господство в света. Тя се опита да моделира света по собствената си идеология или по-точно по идеологията, която би утвърдила господството на управляващата я олигархия за следващото столетие. Използвайки събитията от 11 септември 2001 г. в Ню Йорк, като съвременен Пърл Харбър, военно-промишленият комплекс на САЩ започна "Глобална война срещу терора" (ГВТ), която официално целеше "либерализацията и демократизацията" на страни, богати с природни ресурси, но много далеч по национален опит и традиции от идеите на либералната демокрация. Резултатът от този опит за социално инженерство е загубата на трилиони долари, гибелта на милиони хора по света и тълпи от мигранти, напиращи по сухопътните граници на Европа, търсейки спасение от мизерията на войната! В същото време финансово-промишлената олигархия на САЩ, в преследването на по-големи печалби, постепенно ликвидира индустриалната база на страната, изнасяйки редица производства в страни с по-евтина работна ръка, с по-ниски изисквания за безопасност на труда и липсващи или силно занижени екологически регулации на производството.

"The United States Has Passed a Point of no Return." By Andrew J. Bacevich
Великото възмездие - поглед назад от средата на столетието.
http://www.informationclearinghouse.info/51992.htm

Европейският съюз със своите наднационални структури като че ли в най-висока степен отговаряше на амбициите на идеолозите на "неолибералната демокрация". Създавайки директиви и закони, бюрокрацията в Брюксел непрекъснато ограничава правата на националната държава, като в същото време осигурява свободата на движение на частния капитал във и извън Съюза, както и свободното движение на работната сила вътре в рамките на ЕС. Последното доведе до перманентно изтичане на интелектуална енергия във вид на икономически мигранти от по-слабо икономически развитата периферия на Съюза към по-силно развитите райони, което им осигурява превъзходство в следващите етапи на развитие на науката и икономиката. "Наливането" на финансови средства в периферните държави на ЕС не може да се използва ефективно главно поради липсата както на умни и образовани политици и държавни ръководители, така и на квалифицирана и интелектуално издигната работна ръка, която непрекъснато "изтича" към развитите райони на Съюза.

В крайна сметка провалът на либералната или по-точно на неолибералната демокрация изглежда очевиден. Причината за това според мен е, че експериментът се провеждаше от световната финансова и корпоративна олигархия преди всичко в интерес на нейните печалби и господство. Осигурявайки свободно придвижване по света на капитали и производствени мощности, олигархията си осигури най-изгодни условия за експлоатация на глобалната работна сила и огромен пазар на произвежданите стоки. Защитата на държавата в областта на условията за труд и екологията беше заобиколена, оспорвана или просто ликвидирана. В резултат на това днес няколко десетки от най-богатите хора по света притежават толкова богатства, колкото притежава половината от населението по земята.

Идеологическата безпътица на неолибералните демократи е очевидна. Те може би наистина се оказаха в края на идеологическата си еволюция, но нерешените социални, екологични и политически проблеми тежат като непоносимо бреме на управляващия истаблишмънт на колективния Запад. САЩ се разтърсват от политически, социални и расови напрежения. Европейският съюз, който изглеждаше като идеалния субект на либерално-демократическата идея на Фукуяма, е изправен пред първото напускане на организацията на една от най-развитите страни в съюза, а част от бившите социалистически страни неудържимо се свличат в пропастта на авторитаризма.

Провалът на политико-икономическата идеология на либералната демокрация поставя на дневен ред нуждата от нова доктрина, която да насочва народите в тяхното политическо, икономическо и социално развитие. В тази насока като че ли започва да се проявява нарастващата икономическа мощ на Изтока, който предявява претенции да поеме инициативата от Запада за бъдещия прогрес на човечеството.

"Brzezinski's Warning to America" By Mike Whitney
Либералният световен ред, който господстваше от края на Втората световна война е в състояние на бърз колапс.
http://www.informationclearinghouse.info/51430.htm

След войната Япония изобрети икономическия модел на т. н. “state-guidedmarket capitalism", което ще рече "Държавно ръководен пазарен капитализъм". Когато СССР и социалистическия лагер се разпаднаха, японците предложиха на държавите от провалилия се "реален социализъм" да се възползват от техния опит за развитие, но новоизлюпените демократи предпочетоха либералния модел на Запада. Японският модел вече бе възприет от
Южна Корея и останалите "азиатски тигри". Този икономически модел на развитие позволи на тези страни да ликвидират своята колониална икономическа изостаналост и да се превърнат във водещи икономически сили в района си.

През 90-те години Международният валутен фонд (МВФ) успя да убеди тези държави да отворят финансовите си системи за западните банки, което позволи на финансовите спекуланти на "неолибералния демократичен финансов модел" да нахлуят в техните финансови системи и да предизвикат азиатската финансова криза от края на 90-те години.

Най-голямото разочарование на пропагандаторите на либерално-демократичната идея е Китай. Използвайки самозаблудата на либералните демократи, че икономическата демократизация и развитието на частната инициатива неизбежно ще доведе и до политическа либерализация, колективният Запад с ентусиазъм се запретна да помогне в изграждането на икономиката на един, както се надяваха, нов демократичен Китай с безкрайни възможности за експлоатация на евтина работна ръка и огромен пазар.

Ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП) стимулираше ентусиазма на либералните демократи, стараейки се да модернизира и развие икономиката на страната, внимателно избирайки от идеологията на либералните демократи тези елементи, които осигуряваха ефективно социално и икономическо развитие и управление на държавата. Ръководството на ККП осигури механизъм на смяна на личностите на върха на управленческата пирамида в Китай. То разви концепцията на Мао за "връзката на масите с Партията", стимулирайки творческите възможности и ентусиазма на широките народни маси, вслушвайки се в техните искания и предложения, осигурявайки ефективна обратна връзка за корекция на управленческите си решения. Постепенно се допусна развитието на частни предприятия и неправителствени организации (НПО), като дейността на последните внимателно се насочва към решаването на социалните и организационни проблеми на общественото развитие.

Специфичното за китайския икономически модел е, че 80% от банките са контролирани от държавата, както и структурообразуващите корпорации. На практика държавата, чрез банковата си система, финансира основната част от индустрията, с което гарантира финансовата ѝ стабилност. С други думи държавата е източник на парите (тя ги печати) и може да реорганизира или ликвидира всяка една фирма или бизнес, изпаднали във финансови проблеми, в зависимост от това кое е от по-голяма полза за обществото. В същото време ККП осигурява възможността за възникване и процъфтяване на частни предприятия и корпорации, с което ККП гарантира възможността за най-активната и творческа част от населението да достигне завидни материални успехи. Друга важна особеност на китайския модел на икономическо развитие е, че ККП допуска и дори приветства чужди инвестиции в икономиката на страната, но при условие, че китайският бизнес участва в управлението на съвместните предприятия и китайската страна има достъп до използваните технологии.

Ползвайки се от техническото "knowhow" на Запада, ККП вече стимулира активното развитие на изследователската и научна дейност както в държавните, така и в частните корпорации. Например в проклетата от правителството на Тръмп корпорация "Huawei" почти половината от служителите се занимават с научнотехническо развитие, в резултат на което корпорацията заема водещо място в телекомуникационната индустрия, а Китай е вече на първо място в света по брой на научни публикации и патенти.

"Neoliberalism Has Met Its Match in China" By Ellen Brown
Вместо да се опитваме да разрушим китайската икономическа система, може би би било по-полезно да се опитаме да приложим по-ефективните ѝ индустриални и финансови решения;
http://www.informationclearinghouse.info/52075.htm

Забележка. Много полезна информация за особеностите на китайската икономическа, социална и политическа система се съдържа в книгата:

"The Dictator's Dilemma: The Chinese Communist Party's Strategy for Survival" By Dickson, Bruce J.

През последните 20 години Русия решително се отклони от пътя на неолибералната демокрация, която през 90-те години за кратко време беше възприета от истаблишмънта на прехода. Причината е, че, изпълнявайки съветите за реформи на своите западни ментори, Йелцин и неговата команда доведоха страната до опасността пред разпад и неизбежно слизане от пиедестала ѝ на велика сила дори в регионален мащаб. Достигна се дотам, че наскоро президентът на Руската федерация Владимир Путин, в едно свое интервю във Financial Times, обяви на всеослушание смъртта на неолиберализма като политическа идея и форма на държавно управление! За мен обаче все още си остава загадка какъв е моделът на икономическо, социално и политическо развитие, избран от днешния истаблишмънт на Русия.

"Is Vladimir Putin right about the death of liberal democracy?" by Paul Thomas
https://www.noted.co.nz/currently/world/vladimir-putin-death-liberal-democracy-is-he-right/

Известна светлина по въпроса за пътя на развитие на Русия, избран от днешното ѝ ръководство, хвърля много интересното интервю на Александър Дугин пред "Нова телевизия“:

“Мозъкът на Путин” в "Ничия земя" (07.10.2017)
https://www.vbox7.com/play:6216703935


14
Цитат

Вашингтон, САЩ 12 Авг. 2019, 22:05
Корабите са заснети от Слънчева и хелиосферна обсерваторията (SOHO) на НАСА, не се знае защо инопланетяните идват при нас

Изучавайки снимки, разпространени от НАСА, изследователите са достигнали до извода, че към нашата Земя пътува цяла флотилия от кораби на извънземни. Снимките са направени от Слънчева и хелиосферна обсерваторията (SOHO) на НАСА. На снимките се виждат необичайни огънчета, чиято природа към момента не е ясна. Учените на НАСА се въздържат от коментари. Камерата на спътника SOHO откри голямо количество огънчета, които са били заснети. В канала си Strrtcap1 в Youtube изследователи публикуваха видое със снимките на огънчетата, представяйки своите предположения. Според уфолозите, обектите, попаднали в кадър, категорично не са със земен произход. Вероятно, обсерваторията случайно е заснела полет на извънземни кораби. Подобни флотилии на НЛО не за първи път се наблюдават на снимки, направени от апарата SOHO, припомнят изследователите. Някои са на мнение, че огънчетата са резултат от някаква авария на телескопа причинена от магнитна буфря. Други направиха предположение, че корабите по време на движението си са се разделили на групи. Едната е поела към Земята, а другата към Слънцето. С какви намерения извънземните пътуват към Земята не е известно.
Превод и редакция: БЛИЦ

Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/lyubopitno/ufolozi-kosmicheska-flotiliya-na-izvnzemni-leti-km-zemyata_news690754.html?fbclid=IwAR1kgIDT_UWbSqhIVi5-1ssNBE9VJ0L3osFEmXqRX7luY-kxD29IUgLrhw0

15
Цитат
“Силициевата долина създаде невиждано съчетание, с форма на либерализъм по въпросите на имиграцията, еднополовите бракове, и не толкова либерални, антидемократични уклони, които почти отричат правото на хората да избират и които разрушават придобивките на социалните държави. Компаниите непрекъснато атакуват държавните прерогативи, независимо дали става дума за завладяването на Космоса (Space X), разузнаването (Palantir), а с Libra и да издават пари. Следващият хоризонт е този на трансхуманизма и когнитивните науки. Идеята е да се изтласкат човешките граници, дори да се промени човешката природа и да се убие смъртта. Това са главозамайващи предизвикателства”, казва в интервю за “Фигаро” Фабиен Беноа. Той автор на книгата The Valley, une histoire politique de la Silicon Valley (Долината, политическа история на Силициевата долина), в която проследява произхода на цифровите гиганти. Създадени в духа на идеала за свободен интернет, тези компании днес насърчават все по-голям контрол над живота на потребителите.
Целият материал -  в "Гласове"
Енгелс ?

16
Коментар на Първан Симеонов в "Сега" - виж тука

Цитат
Какви са опасностите пред побългарения модел на субсидиране на партиите, който се прие?

- Първата и най-важната – трайно решаваме, че партиите са нещо много зло и че бездруго се финансират от злия бизнес, така че ние вдигаме ръце и ги оставяме да се финансират от него. Всъщност това е недемократично в същността си. Партиите са структури на гражданското общество и трябва да бъдат лекувани, а не оставяни на произвола.

Втората опасност е отварянето широко вратата на бизнеса. Третата е удар върху най-малките и нововлизащите в политиката. Нали уж искаме да ги има, да направим промяна и пр. Каква промяна да има, когато един нов в системата, първото нещо, което ще трябва да направи, е да си намери бизнесмен патрон?! Малките формации, които не могат да свършат кой знае каква работа на бизнеса, ще получават и най-малко пари. Какъв е смисълът?

Излиза, че най-облагодетелстваните сега ще си останат най-облагодетелствани и утре. Искаме да накажем статуквото, а наказваме най-малко виновните. Тъжното е, че са излъгани милионите, които гласуваха на референдума. Те гласуваха да се намали партийната субсидия, но референдумът не мина прага и беше задача на политическата прослойка да измисли някакво умно решение в посока намаляване на субсидията. Тя си изми ръцете, но не намери такова решение. Сега милионите, които гласуваха на партиите да им е зле, всъщност ще направят на най-малко виновните да им е най-зле. Честито!

Цитат
- Виждате ли такъв силен опозиционен кандидат за София?

- Ако се появи кандидат, който може да събере син и червен вот срещу ГЕРБ на евентуален втори тур, може да се мисли за смяна на статуквото в София. Обикновено погледите са насочени към Мая Манолова.
.....
Левицата никога не е произвеждала толкова силни личности като Мая Манолова, като Илияна Йотова, Сергей Станишев, като Румен Радев, които произхождат от нейните среди и съставляват една нелоша мрежа от хора, но като че ли БСП не може да се възползва от тях. Тя ги изтласква навън, а трябва да прави точно обратното.

И един коментар:
Цитат
бонго-бонго

...
Според мен, ако БСП реши да използва Манолова в София, част от нея ще направи всичко възможно да я провали. Струва ми се невероятно Нинова да допусне човек от БСП, който не е безпределно лоялен лично на нея, да вземе такъв ключов пост, откъдето евентуално би могъл да се превърне в неин съперник за лидерството на Партията.



18
У нас … / линията на Карман
« -: Юни 22, 2019, 20:37:39 »
Интересна статия на Петьо Цеков в "СЕГА".
Опозицията достигна линията на Карман

Предлагам я тук, защото там коментарите под неговите статии са спряни от известно време.

19
У нас … / Нещо се случва ...
« -: Юни 21, 2019, 12:13:58 »
Отпадна точката за намаляване на партийните субсидии
от Гласове

Страници: [1]