Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 20:39:17

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - otvrat

Страници: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 171
61
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 25, 2024, 17:28:02 »
органик яйцата и като се появиха бяха по $7.59 за 24.

1988, в САЩ, метър телешко беше 5 долара, а "на брато от врато" беше 3.

62
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 20:50:09 »
Гласовете на ГРЕБ намаляват с всеки избор

Да, наистина намаляват, ама това не променя общата картинка. Проблемът е, че за да се съборят от власт евроатлантици-ястреби, трябва да се гласува за "умерени" евроатлантици. Аз това не мога да го направя. Ти ако можеш - гласувай, изборът е богат.

63
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 20:30:08 »
Процентите на отврат не могат да останат.

Кои проценти? Аз съм дал примерни такива. 10-12-15 - няма значение. Кое не е ясно? И повече хора да гласуват, гласовете на герп са 670 000. Какво значение имат процентите? И какво знчение има дали 2, 3 или 5 партии ще направят парламентарно мнозинство. Евроатлантическо, естествено. Са, ако дълбоката идея е всички да отидем да гласуваме, ама само за БСП или Възраждане - не знам как ще стане.

64
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 19:09:30 »
Всяка врътка им вдига процента и сваля този на останалите (да казвам ли защо?).

Нещата са много прости: не можеш да победиш либералната демокрация на нейния терен и с нейните механизми. Още повече, когато всички политически субекти на терена са либерали. До един. Дори и няколкото БКП-та са сложили марксистките идеи на заден план. Нещо повече, липсва и осъзнатият  субективен фактор, който би могъл да пребори либералфашизма. А и външният фактор посмъртно няма да го допусне. Необходим е голям геополитически катаклизъм, за да се пренареди политическата система. Затова няма никакво значение коя, или кои, от всички либерални партии ще управляват. Нюансите са маргинални. БСП може и да намалят социалното неравенство, но са правоверни евроатлантици; Възраждане са против НАТО,но не и антиевропейци, а икономически са класически либерали. Да ходим да гласуваме, викаш.

65
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 18:29:33 »
Изпуснал си Възраждане ~ 360 000 ми прави впечатление

Изпуснал съм ги, но по-горе съм обяснил, че в момента нито една партия не желае да се коалира с Възраждане, а Възраждане посмъртно не могат да съберат гласове за самостоятелно управление. Следователно винаги ще бъдат изолирани от всякакви управленски коалиции и няма значение дали ще вдигнат някой-друг процент.

66
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 18:05:26 »
Струва ми се като чудесна алтернатива на гъбите.

Напълно възможно, но "алтернатива" може да бъде само ако събере 700 000 гласа. Дали може?
Да вземем резултатите от последните избори (закръглени)
Гласували 2.7 мил.
герп 670 000 - 26.5%
пепетата 620 000 - 24.5%
ДПС 350 000 - 14%
БСП 226 000 - 9%
Всичко това са твърди ядра и е ясно, че негласувалите не желаят да подкрепят тези партии. Ако отидат да гласуват, ясно е, че няма да гласуват за тях, а ще гласуват "не подкрепям никого" или ще гласуват за други "проекти". При "не подкрепям" е ясно - процентите падат, но съотношението остава. Ако гласуват за други партии, ще вкарат още 5-6 партии в парламента. Патриоти, ВМРО, Воля, МЕЧ, и т.н., и т.н. И как това променя картинката? Пак ще има евроатлантическа коалиция, но от 5-6-7 партии. Някой съмнява ли се в това? Някой вярва ли си, че не може да стане "сглобка"?
Излиза, че призивът "всички трябва да гласуваме" не е много състоятелен.

67
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 17:16:00 »
глупости. пак не си в час

А ти, щото си много в час, се опитваш да ни убедиш, че трябва да отидем да гласуваме за БСП. Защото, ако гласуваме с "не подкрепям никого", БСП пак ще си има 250 000 гласа. А дали тогава ще са 4%, само ти си знаеш. И хич не ти минава през акъла, че негласуващите 2 милиона могат отидат да гласуват за всякакви други екзотики и БСП пак няма да качи гласове, а герп пак ще са първа политическа сила, макар и с 12 или 15%.
Явно това ни предлагаш, защото, нали, трябва да си купим хляб. А защо даваш пример с хляб? Аз, например, въглехидрати не ям.

68
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 12:36:38 »
И как ще бъдат разпределени останалите мандати в НС, съобразно гласувалите за Възраждане, БСП и ИТН? Г-син Костадинов ще преглътне с една бира огромното си его и ще кандиса да се коалира с БСП и ИТН?

Както и да се разпределят, това изобщо не топли Възраждане. В момента никой не иска да ги докосва. Дори бившите Патриоти бягат надалеч от тях. Всеки намек за джиджи-биджи с Рисорджименто предвещава политическа смърт. Ако гласуват 6 милиона, Коцето няма да вземе значително повече гласове от последните избори. Той достигна върха си. 1-2% отгоре не му помагат. Най вероятно в парламента ще влязат още пет-шест партии или проекти и няма никакъв проблем герп, пепетата или посолствата да ги купят и превъзпитат. Ще имаме правителствени коалиции от пет-шест партии. Както е било преди 9-ти. Или както в Израел.

69
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 09:44:47 »
Виж ми подписа и пак помисли,

Правилен ти е подписът. Те си ги избират. Твърдите ядра - политиканите, ентусиастите, партизаните, заблудените. Масовото гласуване няма да промени политическата картина, освен да свали процентите на големите партии, но те пак ще имат най-много гласове. Ако на последните избори бяха гласували 6 милиона, гласовете за герп (670 000) пак щяха да са толкова. В най-лошия случай. А може и да са повече. И няма никакво значение дали са първа партия с 27% или с 15% (примерно). Да, малкият процент ги прави нелегитимни да управляват, но по-ниската избирателна активност не променя този факт. Гласовете за герп пак са си толкова - най-много от всички партии. И пепетата пак щяха да са втори.
Избирателите-ентусиасти си въобразяват, че ако негласуващите излязат да гласуват, ще гласуват за техните партии (БСП или Възраждане), което е смешно. "Не подкрепям никого" няма да им помогне и може да ги закопае. Да не минат бариерата. Другото е някой да ме убеждава в малоумното "по-малко зло". Толкова е малоумно, че не си заслужава коментар.

70
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 17, 2024, 08:52:43 »
Партията имаше най-добра кадрова политика, а позволяваше на някакви мушмороци да се промъкнат в нея и да рушат сияйният ѝ образ.

Нито една организация не е имунизирана от кариеристи, опортюнисти и клиенти. Особено управляваща партия-хегемон. Кадровата политика бе добра, но и мимикрията бе на съответната висота. Иронията е, че на 10-и марксистите и комунистите в партията останаха горе-долу толкова, колкото слязоха от Балкана на 9-и. За една нощ стотици хиляди захвърлиха марксизма и станаха либерални социалдемократи. Истина е, че доста хора решиха (а доста и до сега си вярват), че БСП е БКП с друго име, но имаха достатъчно време да прогледнат.  Интересно дали понякога се сещат какви са ги нижели в т. нар. "мотиви за встъпване".

71
Държавният капитализъм е капиталистическа икономическа система, при която държавата замества частните предприемачи в ролята им на капиталисти.

Това не е вярно. Държавата не замества частното предприемачество, а участва активно в икономиката наред с него и чрез държавни фирми. Има и държавно-монополистичен (Русия). Държавен капитализъм може да има само в държава с капиталистически производствени отношения.

72
Мисля, че съм пропуснала Иран от списъка. Там щото частни са май само дребните бизнеси в търговията и услугите.

Иран е ислямска република и теокрация. Частният бизнес няма отношение към формата на управление, но в Иран частният бизнес изобщо не е дребен, а доста сериозен. А иначе Иран развива държавен капитализъм.

73
Социализъм като форма на държавно управление към днешна дата има в КНР, Куба, до колкото знам под някаква форма и във Виетнам. Добавям с особено мнение и Китай.

Социализмът не е форма на държавно управление. Формите на държавно управление са две - република и монархия, всяка с по пет-шест разновидности. Социализмът е преходна фаза от социално-икономическото развитие на обществото.

74
Варна, миналия век …

Варна и варненци винаги са ми била интересни. И миналия век, и сегашния век. Особено как произнасят е-то в края на думата като "и".
Прасе - праси
Куче - кучи
Коте - коти
И т.н.

75
Капитализмът е различен, китайски, индийски, руски... вие имате предвид англосаксонския финансов капитализъм. Маркс ви е подвел, той го е смятал за универсален, защото е расист.

Капитализмът е един и същ навсякъде. Няма "национални особености" в наемането на чужд труд и присвояването на принадения продукт. Регулирането на този процес не променя неговия характер. Няма финансов капитализъм. Има финансов капитал, различен от индустриалния капитал. И не Маркс, а Ленин описва империализма, дето сега му викат глобализъм, който се характеризира, наред с другото, и със сливането на двата капитала.

76
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 06, 2024, 21:20:16 »
и вече знае, че ако се забърква в коалиции и договорки Възраждане ще се оттече

В България няма партия, която ще се коалира с Възраждане. По-скоро, който се коалира с Възраждане, той ще изтече в канализацията. Костадинов би трябвало да е наясно, че никога няма да управлява самостоятелно, нито в коалиция. Овцете му нека си бълнуват. Да, ще прави всичко възможно да присъства и да захлеби от присъствието си.

77
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 06, 2024, 19:58:38 »
Задавам въпрос: "А има ли някой читав"?

Какво значи читав? Читав за какво? Читав какъв? Читав либерал ли? Няма такова животно. Идеологията го изключва. А в България други няма. Само и единствено либерали. За 35 години би трябвало да сте го разбрали и да не очаквате, че тази систем може да произведе "читав политик".

78
обаче утре къде 12 на обяд "запасвам престилката"

Истинската капама се готви цяла нощ на много бавен огън и не се яде веднага. После трябва да престои до вечерта и да се претопли. Вкусът е напълно различен.

79
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 29, 2023, 10:44:57 »
Там се вижда и друго име, но това явно е водещото.

Според мен второто е официалното, а "Главен храм" е популярното. Както ние викаме на църквата "Свети крал", например. Там пише, че икони на Путин и Шойгу е имало, но са ги махнали и сега «мозаика сохранена, и она будет находиться в музее или в каком-то ещё месте как некий исторический артефакт». Путин казал "сейчас это делать ещё рано».

80
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 29, 2023, 10:06:15 »
В него смайващи са помпозността, кичозността и нелепостите, отблъскващи вярващи и невярващи.

Ужасен кич и еклектика. Вътре и вън. Наистина ли "Главен храм" е официалното му име? Баси майтапа!

81
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 26, 2023, 14:55:07 »
Може би тези, които са го изтикали начело, са му обяснили как трябва да изглежда докладът пред конгреса, за да се „забрави“ за самия Хрушчов.

Имало е два варианта на доклада. Доста по-обран и този на Хрушчов. Маленков, например, е предлагал мека и постепенна "десталинизация". Не срещу личността на Сталин, а срещу системата на обожествяването на един човек. Независимо от неговите заслуги. Но Никита решил да тръгне с рогата, за да си спаси кожата. И създаде еврокомунизма, и дисидентството, и отблъсна милиони от идеята. "Западът" трябва да му е вечно признателен.

82
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 26, 2023, 13:40:59 »
Никита Хрушчов, 18 декември 1956 г.: „Ще ви погребем!“

Хрушчов е първият човек, дал началото на процеса по разпада на СССР. Прословутият му "доклад" се оказа най-голямата идеологическа бомба, залагана някога под социалистическата система. От простотия, но това не го оправдава.

83
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 26, 2023, 06:49:40 »
Нито западът, нито Русия досега са конфискували нещо - за какво мислиш са всички тези йезуитски упражнения по тема "как да конфискуваме на Русия средствата и да не изглеждаме крадци?"

Западът конфискува доста активи. Основно на олигарси, но и на държавни компании. Замразяването не е конфискация, но е съмнително дали в обозримо бъдеще всичко ще бъде върнато на Русия до стотинка. За Запада това ще е пълна реабилитация на Русия и открито признание за провалена кауза. Затова е съмнително, че може да се случи. А формула за пълна конфискация винаги ще намерят, защото вече не се страхуват от Русия. На конвенционално военно ниво показа че е слаба, а енергийната и суровинна зависимост от нея ще бъде преодоляна. Бавно и трудно, но ще бъде преодоляна. Решението е взето. Да, ще внимават да не предизвикат ядрена война, но ще се държат с нея както решат.  Русия нищо не е конфискувала, а се грижи да опази под една или друга форма всички големи западни активи. Тези гръмки заглавия целят само да заблудят наивните ентусиасти. Щом успяха да ги убедят, че "продават газ и нефт за рубли", защо да не ги излъжат, че "конфискуват" западните активи"?

84
По света … / Re: Украйна
« -: Декември 13, 2023, 20:31:20 »
Отврате, не знаеш ли, че християнската религия е създадена от евреи, първите християни и християнски общини са еврейски?

Изглежда бъркаш еврейските последователи на Христос, които са си изповядвали юдаизма и нееврейските  (вече християнски) общини, създадени от Павел и изповядващи изкилиферчено верую, наложено от човек, който никога не е виждал Исус. Освен това съм казал "основополагащи евангелия". Това вече е "религия". И аменеменема е прав: не само Йоан, всички ранни църковни теолози са антисемити.

85
По света … / Re: Украйна
« -: Декември 13, 2023, 20:13:30 »
2. Йоан Златоуст не е антисемит! Той е противник на юдаизма и на юдеите, на юдействащите християни. Да, остро и грубо критикува юдеите и техните обичаи, но той НЕ ги счита за християни. Те са неверници и зло!

По тази логика и нацистите не са антисемити.  Противници на юдаизма, остро и грубо ги критикуват, не ги считат за хора. Антисемитизъм-антиюдаизъм къде е разликата? Християнската религия изначално е антисемитска (антиюдейска). Още от нейните основополагащи евангелия, обвиняващи евреите за смъртта на Христос.

86
По света … / Re: Украйна
« -: Декември 13, 2023, 15:27:43 »
Личните нападки и клевети

В махалата им викахме Аrgumentum ad hominem или argumentum ad personam. Много сериозни доводи в нашите интелигентни дискусии. Изглежда са добили популярност.

87
Точно тези професии са най-лесни за замяна с ИИ за разлика от един електротехник или водопроводчик.

Това е доста глупаво изявление. Тези "картини" под него са всичко друго, но не и изобразително изкуство.


88
За мен шаранът е ненадминат като обект на риболов (но само дотам): Бори се до последно и е здрав като вол.

Чак ненадминат не е. Щуката и сомът се борят много повече от него. Като го дигнеш леко над водата да глътне малко въздух и е готов за кепа.

89
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 06, 2023, 11:44:30 »
Аз бих си поискал връщане не на „сендовата система“, а на традиционната от соцвреме.

Да, тя е копирана от съветската, но е сериозна общообразователна система. Но само връщането на учебната програма не е достатъчно. Трябва да се върнат и "поведенията", и изключванията, и уважението (дори страха) от учителя. Но и тя не бълваше Енциклопедисти на конвейер. 

90
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 04, 2023, 17:03:41 »
Моята логика сочи, че ще бъде необходимо няколко да бъдат заделени за резервни части, ако родния ВПК не може да произведе такива.

Никакви резервни части не трябват. България вече е модернизирала стотина БТР-а. С нови двигатели, усилени брони и др. Какво пречи да се модернизират и тези? Или просто да се използват като оръжейни платформи?Лъжата "остарели и ненужни" е много дебела.

91
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 04, 2023, 14:28:21 »
 Питането е - има ли кой да ремонтира, реконструира, приведе в годност за експлоатация въпросната техника, при това на приемлива за бюджета на РБ цена?

Има, естествено! Но те искат да ги харижат. Даже и транспорта до Украйна ще платят. Истината е простичка. Либералното гюбре разбра, че българинът е олигофрен и го лъже като за олигофрен. Дори не си правят труда да измислят сложни постановки. Фитките кълват каквото им сипят. Изобщо не са "остарели". Дори само за МВР са идеални.

92
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 04, 2023, 11:55:59 »
Защо чак сега се присети, че в нечии складове  залежава техника, която вероятно е използваема за отбрана и охрана? Или вдига пушилка, знаейки, че ветото му няма да мине, но да се види колко е загрижен за страната ни? Ако тези бронетранспортьори, или както там се класифицират, наистина са годни за работа, защо не се ползват? Ако не стават защо не ги продадат?

Първо, не му е работа да знае в какви складове точно какво залежава. Второ, няма никакво значение дали тези БТР-и са "годни". Годни за какво? Те са платформи, ако знаеш какво означава това, и могат да се модернизират за нула време. Изобщо не е задължително да бъдат използвани като БТР-и. Сменяш им двигателите и ги правиш щабни, медицински, САУ, свързочни, колесни минохвъргачки, колесни танкове и т.н, и т.н. Като ги дарят, или продадат, после ще купуват всичко това, но на чужди платформи, защото са необходими за армията. Затова "тази техника е морално остаряла" е измама за галфони с тюбетейки и без тюбетейки. Чат ли си?

93
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 02, 2023, 20:30:26 »
„Нямат място в общественото пространство“ е доста общо и може да закара всекиго на бесилото.

От "нямат място в общественото пространство" до окончателни решения е една крачка. Любопитно е да се наблюдава прогресивното фашизиране на "антифашистите".

94
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 30, 2023, 10:53:13 »
Срам ме е. Неописуем Испанский стыд....

Наистина е срамно за Русия. Да се моли на маргинали като да пуснат самолета на външния ѝ министър, а те да се подиграват като не му пускат делегацията. Така няма да се държим и към Дахомей, но сега ни е паднало да си избиваме комплексите и да унижаваме една ядрена сила.

95
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Ноември 29, 2023, 11:05:52 »
Елитът още от детската градина се възпитава от Запада (на който Русия „противостои“):

Не е за чудене. Това исторически е естественото състояние на руския елит. Без "запада" не може да диша. Едно време са си залагали крепостните селяни, за да си докарат гувернантка от Париж. Т. нар. Евразия е стратагема за галфони.

96
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 24, 2023, 19:05:45 »
а има предоставен достъп на компанията, която е за някое от трите неща, сама да тегли от сметката ти. Неудобството е, че трябва да си водиш отчет и да влизаш често при авоарите си за  да гледаш всичко наред ли е.

Нарича се дебит ордър. А неудобството е, че винаги трябва да имаш достатъчно пари в сметката, защото обикновено банките глобяват за отказан дебит ордер поради липса на средства.

97
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 14, 2023, 10:06:44 »
Мисълта ми не беше за Русия, беше само пример, за всичко така говорят в САЩ, не казват направо и буквално, какво мислят, говорят с намеци и превзети синоними, влагат в думите даже различен смисъл.

Е, няма как в международните отношения да използваш буквализми. Защото можеш да отблъснеш и симпатизанти, и съюзници. Не можеш да кажеш "ние сега ще затворим всички кранчета на Русия, ще ѝ вземем всички съюзници, ще я превърнем в международен парий и само по наше благоволение ще ѝ точим природните ресурси и ако евентуално Русия се разпадне, ще гепим всичко, което ни хареса". Вместо всичко това казваш "сдържане", и който трябва разбира за какво става дума.
Това е "дипломатичен език". Например "ние сме разтревожени" означава "твойта мамица".

98
По света … / Re: САЩ
« -: Ноември 14, 2023, 09:33:36 »
Все се каня да питам Бъч за странния чиновнически дъвен език, на който говорят американските политици, а вече и обикновените американци, че и във филмите, например, те не казват "да победим Русия", а казват "да сдържаме Русия", казват "капацитет" на моженето и т.н.?

Не знам какво мисли Буч, но според мен правилно викат американците. В смисъл, казват точно това, което правят - сдържат (contain) Русия. Te не искат да я унищожат, а да я "ограничат" и принизят в международните отношения. Казано по махленски, да я бият през пръстите навсякъде, където посегне и да неутрализирт всеки неин потенциален съюзник. Това е повторение на Доктрината Труман по отношение на СССР.
А capacity значи и способности, и възможности.

99
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Ноември 12, 2023, 11:46:05 »
Дали това само по себе си е „приятно“ не знам. За мен много, безкрайно много по-важно е какво идва, а не какво щяло да си отиде. И не виждам признаци за нищо, което би ме зарадвало. Виждам много признаци за обратното.

В цялата човешка история простолюдието винаги се е радвало, когато се помине старият владетел и на трона седне новият. Все се е надявало, че новият ще е по-добър от стария. И си е оставало с надеждите. Нов хегемон, ново посолство.

100
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Ноември 12, 2023, 10:48:09 »
СССР беше принуден да влезе в Афганистан, САЩ опитваха да влязат там и СССР трябваше да ги изпревари

Това е наложеното обяснение, но не е вярно. СССР изобщо не е бил принуден да влиза в Афганистан. Всичко това са измислици на Андропов. Сега вече е известно, че Амин не само е бил марксист доктринер и съветски приятел, а е имал и големи планове за налагане на комунистическата идея в целия регион.  Дори охраната му е спряла да стреля като е чула руски псувни от ударната група на Алфа. Никакви заплахи за влизане на американците не е имало. Всичко е фабрикувано от КГБ и подкрепено от безмозъчните фуражки. Някои руски историци директно твърдят, че влизането в Афганистан е част от големия план на Андропов и неговата група (която Брежнев ласкаво наричал "моите социалдемократи") за разрушаване на СССР.

101
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Ноември 09, 2023, 11:09:03 »
Колкото до Фурсов

Да, Фурсов е проблемен авторитет. От една страна бичува "Запада" и е идеален за цитиране, но от друга не е голям ентусиаст по всичко, свързано със СССР, и често не е удобен за цитиране. Затова трябва да се внимава и да се разчита на късата памет.

102
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 08, 2023, 20:24:37 »
Костя определено няма идея какво да прави с валутния борд, затова отлага решението в неопределеното бъдеще.

Изобщо не е наясно, или е наясно, но демагогства. И в двата случая лошо за него. Той иска да запази лева, но национална валута не се запазва просто като премахнеш борда. Трябва да се направят куп неща и, най-важното, държавата да инвестира в икономиката. Защото без силна икономика и валутен контрол ще се получи същото касто едно време. Хората нямат вяра в лева и ще обръщат всичко в чуждестранна валута. Не можеш да имаш конветируем лев и свободен валутен режим без силна икономика. Това са азбучни истини. А като запазиш лева с валутен борд, "лев" е само дума, лишена от съдържание. Има ли смисъл да се пенявим за думата лев, когато той на практика е евро?

103
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 06, 2023, 12:30:03 »
Смятам, че това, дали Костадинов трябваше да приказва против Григорова преди изборите и дали е прав за нея са две съвсем различни неща. Първото е грешка

Ако погледнем обективно, Коцето може и да има оправдание за своите действия. Изглежда е постъпил прагматично. Той вече е напълно наясно, че Възраждане достигна максимума и следващото движение ще е назад; че няма никакъв шанс да влезе в каквато и да е управленска коалиция. Затова единственият му шанс да се нахрани е в местната власт. Там е голямото мамбо. Ще си прави гечименлъка с пепетата, докато демагогски екзалтира овчия ентусиазъм с "посолствоТО".

104
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 06, 2023, 10:37:25 »
Костадинов НЕ ПОДКРЕПИ Ваня Григорова! Нито Нинова

Това е факт! Тя се оказа твърде лява за Коцето, и даже за Нинова. Каза някои неща, които са табу за ръководството на БСП. Тази сутрин в трамвая дочух граждани да коментират, че Коцето яко е преговарял с пепетата. И даже, че бил малко предупреден. Коцето беше ясен от самото начало. Поне за тези, дето чуват петела, де.
А Нинова няма друга врата за участие във властта освен пепетата.

105
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 04, 2023, 22:11:13 »
защо според Корнела именно пъпъдъбъ са по-малкото зло.

Защото те са единствените, към които може да се присламчи, за да намаже филията. Никой друг не би я приел за "партньор", или партията би приела за партньор. Надява се, женицата, че пак може да влезе в управлението с тях. Особено ако разпърдят кочината с герб. Няма да имат друг изход освен да придърпат БСП.

106
По света … / Re: Китай
« -: Ноември 03, 2023, 21:13:50 »
Нито се предвижда, нито не се предвижда. Нямам спомен да е коментирано, споменато. Сива зона.
То и СССР беше нерушим, но си се разпадна от трима тъпанари в Беловежката гора и никой не мецна. Нали на единия има център и паментник?


Е, ай са! Никой няма да тълкува конституцията "щом не е предвидено, значи може". Не е предвидено - не може.
СССР беше друга манджа. Републиките имаха право да напуснат съюза. А му викаха нерушим, защото Партията осъществяваше спойката. Разрушиха партията - разрушиха съюза.

107
По света … / Re: Китай
« -: Ноември 03, 2023, 20:56:30 »
Но кажи за Тексас, възможен ли е там демократичем референдум за независимост!?

Не е възможен, дори и да искат. Американската конституция не предвижда сецесия. Затова става и войната между Севера и Юга. Нема излизане от съюза. Освен ако не приемат поправка, което е невъзможно

108
По света … / Re: Китай
« -: Ноември 03, 2023, 19:41:27 »
Какви са британците да определят към къде да е някоя област или страна?

Във всеки международен договор има някакви формални исторически основания. Историите на Китай и Тибет са оплетени много векове назад. Само казвам, че "анексия на Тибет" е пропагандно клише. Защото англичаните веднъж са признали, че Китай има права над Тибет, а после викат Китай анексира Тибет. За това става въпрос. Между другото, границите на една трета от държавите в света са определени от договори на британците. И още важат. Явно британците са някакви.

109
По света … / Re: Китай
« -: Ноември 03, 2023, 19:05:27 »
Например, анексията на Тибeт 1950

Това е пропагандна трактовка. Виж англо-китайската конвенция за Тибет от 1906. Англичаните признават принадлежността на Тибет към Китай. Следователно не може да се говори за анексия. А за другото си прав. Баси "комунистическата" държава с мултимилионери и хора без пенсии. Просто една ревизионистка партия се е нарекла комунистическа и не пуска властта.

110
По света … / Re: Франция
« -: Ноември 03, 2023, 12:32:38 »
Песента нямаше да съществува, ако не я пее Пугачова ли?
И къде видя одобрение на изпълнителя, а не на текста?

Точно така е, но той има друго предвид. Че тук, по правило, всяка истина, изречена от неудобен човек, се квалифицира като ципсо пропаганда, помия, фекалии, повръщня, дебилизъм и т.н. интелигентни простащини. Такова е правилото - не е важно какво е казано, а кой го е казал.

111
У нас … / Re: И сега? …
« -: Ноември 01, 2023, 20:40:01 »
Не знаех, че имотните спорове в България, при това с близо вековна давност са предмет на разследване от прокуратурата.

Не са. Една от функциите на прокуратурата е да предприема действия по отмяна на незаконосъобразни актове. В случая атакува издадения нотариален акт на руското посолство.

112
По света … / Re: Канада
« -: Ноември 01, 2023, 12:48:22 »
По принцип, само-отнемането на живота се счита за смъртен грях и последващи деянието, всякакви рестрикции душата по всички земни кълбета.

Не е по принцип и не е по всички земни кълбета. Много култури и религии не считат самоубийството за смъртен грях.  Например за римляните не е било, за японците е почетна благородна смърт.

113
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 18, 2023, 16:32:53 »
Ако Русия е загубила войната, както казва Байдън, да дойде в Москва на чаено парти с палачинки!

А спечелила ли я е? Извън халюцинациите. За да прави чаени партита. Първо да стигнат до държавните си граници и тогава да правят партита. Другото е Lucy in the Sky With Diamonds.

114
По света … / Re: СВО
« -: Октомври 18, 2023, 08:40:03 »
При положение, че навсякъде е капитализъм броя на полюсите няма съществено значение.

То да беше капитализъм - здраве му кажи. Чиста проба неоимпериализъм. Но в теорията за многополюсен свят има огромна доза ирония. Първо, историята е доказала, че многополюсен свят е преходен период, през който един хегемон постепенно губи господство, след което един от претендентите за "полюс" (защото може да са няколко) сам се превръща в световен хегемон. Второ, всяка хегемония, дори и регионална, се налага с едни и същи механизми. Претендентът за "полюс" (демек хегемон) не може да стане полюс без да приложи същите механизми като бившия. Ако БРИКС иска да стане полюс, трябва да копира буквално брентън-удската система. С всичките ѝ прелести, които псуваме по форумите. И БРИКС започва да го прави.
След рухването на СССР няма идеология в избора на полюс. Полюс се удържа или завоюва със сила и арогантност. За овцете въпросът е коя валута им е по-симпатична и кой империализъм предпочитат да ги стриже.

115
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 17, 2023, 17:33:28 »
Те и американците не са кацали на луната, но СССР им повярва.

Aбе, не са им повярвали, но изглежда са се договорили да си траят. Защото и американците са засекли нещо от руската космическа програма, което не е било съвсем кошер. Някои анализатори твърдят, че именно тези договорки са дали началото на т. нар. разведряване. Защото е факт, че след "кацането на Луната" САЩ изведнъж се отвориха за нормализиране на отношенията със СССР,

116
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 17, 2023, 16:49:03 »
но тази тактика е подходяща само за икономика от затворен тип. Ако разчита на външни инвестиции и продажба на стоки по цял свят като Китай трябва модел на високотехнологично производство на масови стоки.

Не е само за икономика от затворен тип. Индия, Пакистан и една трета от държавите в света не са икономики от затворен тип. Произвеждат евтини и достъпни стоки на ниско технологично ниво. Високото технологично ниво единствено изкуствено оскъпява стоките и не променя тяхната основна функция. Хладилниците ЗИЛ и Мраз не бяха съпоставими с АЕГ като технологии, но охлаждаха манджата за 200 лева вместо за 1500 долара.

117
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 17, 2023, 16:04:10 »
В Ярославл видях няколко захвърлени СССР видеомагнетофони серийно производство в местния кино клуб, тоест правили са опити, но неуспешни, липсвал е частния интерес. В книгата си "Произведено в Япония" Акио Морита при посищението си в СССР когато му показват портативен телевизор за който им дал 20 забележки, много точно описва проблема В СССР с масовото производство.

Критиката ти изхожда от погрешни позиции. Изобщо не отчиташ философията на социалистическата икономика и социалистическия пазар. Налагаш погрешно западния шаблон. А той е различен. Социалистическата икономика трябваше да произвежда евтини стоки, достъпни за всеки без потребителски кредити, които допълнително ги оскъпяват. И Москвичите, и телевизорите, и всичко можеха да произведат "луксозно", но нямаше да бъде достъпно. Тези 20 забележки на японеца щяха да оскъпят телевизора с 200 долара. А и без тях телевизорите си работиха. Аз съм имал такъв. Юност май беше. Ако ти трябва кола, защо трябва да е лъскава и безбожно скъпа?
Имам приятел от провинцията. Кара БМВ на 20 години и всеки път след ремонт (през пет-шест месеца) вие като вълк, и си спомня с умиление за Ладата, чиято поддръжка  му струвала срамно евтино. 

118
По света … / Re: СВО
« -: Октомври 17, 2023, 10:23:41 »
Вече имахме трагедия при Сталин във ВСВ с 20 милиона жертви, сега следва фарс при Путин с пъти по-малко жертви.

Според мен тази релация не е удачна. Трябва да съпоставим резултатите от двете войни. СССР даде  много жертви във ВСВ, но излезе победител и с огромен престиж на велика сила. Световен С него се съобразяваха всички. А сега, като ударим накрая чертата, като нищо ще излезе, че РФ е дала твърде много жертви за нищожен резултат. Ако има изобщо резултат. И то не само човешки жертви. Ами техника, пари и всичко останало? А за престижа изобщо няма да говорим. Щом държави като Македония и България спокойно си позволяват да унижават Русия, няма как да правим подобни връзки.

119
По света … / Re: СВО
« -: Октомври 16, 2023, 15:23:57 »
Нали знаете защо Наполеон Бонапарт (1769 — 1821) е загубил.
Просто са му свършили войниците, накрая в армията му е имало дори деца.

Това са популярни градски легенди. Не е вярно. Да, в кампаниите от 1813 и 1814 има много нови набори, но не са били деца. И е нормално, защото Великата армия постоянно се е топяла от безкрайните сражение. Дори след завръщането от Елба Франция организира за три месеца 180-хилядна армия. Френските жертви в Наполеоновите войни изобщо не са колосални. Самият Наполеон казва, че в Руската кампания само 200-хиляди войници са говорили френски. Всички останали са били френски съюзници. Баварци, саксонци, поляци, холандци, швейцарци - цяла Европа.
Наполеон губи по съвсем други причини. Той ясно ги описва в своята автобиография.

120
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 16, 2023, 11:20:36 »
Предупреждението на Маркс и Енгелс, че социализмът е рисков период в който партийната бюрокрация може да превземе властта и да възстанови капитализма се оказа пророческо,

Нещо грешиш. За Маркс и Енгелс социализмът е етап от развитието на капитализма. Последна фаза, която ще подготви материалната база на комунизма. Именно за тази постановка се хваща социалдемокрацията (меншевики, широки социалисти и т.н.), за да оправдае приставането на капитала.. Ленин ревизира тази постановка - социализъм може да се постигне и извън капиталистическия строй. И Сталин го доказа. За да отличаваме нашия социализъм от буржоазния му викахме "развит" или "реален".
Маркс и Енгелс не са говорили за социалистическа бюрокрация. Те говорят само за буржоазната, и по-специално пруската, бюрокрация.
Тезата "Цел на комунизма, достъпна само за силно развити страни, тоест недостъпна за СССР" не е вярна. СССР беше силно развита страна. Но за разлика от социализма, комунизмът никога не може да бъде достигнат само в една отделна страна. И то в напълно враждебно обкръжение.

Страници: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 171