Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 16:01:14

Автор Тема: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни  (Прочетена 191362 пъти)

0 Потребители и 22 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2820 -: Април 13, 2021, 10:56:56 »
Посланик Митрофанова: Не изпълнявайте поръчки, а търсете изгода

  „Според нея България трябва да гледа собствения си интерес. "Най-важното е българите да мислят за България, а да не изпълняват нечии поръчки и да си сътрудничат с всички и да получават изгода от всички. Това е най-важното, защото ние постоянно разсъждаваме – България с ЕС ли е, или със САЩ, или с Русия. Постоянно поставяме тази алтернатива, но не бива да я има и изборът е ваш - сътрудничество с всички и ще е за благото на българския народ“, каза още Митрофанова.„
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/poslanik-mitrofanova-ne-izpulnyavayte-poruchki-tursete-izgoda

Тва е!
Каза им го Митрофанова!
Сложете правителство, което да е изгодно на вас. И на нас.
Стига със този слугинаж на Брюксел и Вашингтон, във ваш ущърб.

Сега ако ми обясните и кой на кого служи....., ще можем и да схванем гъдела.
Един по един.Поименно, ако може. :think:
« Последна редакция: Април 13, 2021, 10:58:57 от Алиса .. »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2821 -: Април 13, 2021, 10:58:25 »
Quote (selected)
"класата-хегемон"

Прецизирането понякога помага, но често само разводнява темата.
Класата хегемон е била класата на свободните граждани с повече права от останалите.
Робовладелци, аристократи, буржоа или номенклатура са само нарицателни, не променят състоянието на системата.
Когато средствата за производство са били важни са владеели тях за да манипулират остатъка, сега производителите са натикани в кучи г.. важни са финасите и те се владеят банките, идва времето на борсовите сили.
« Последна редакция: Април 13, 2021, 11:03:04 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2822 -: Април 13, 2021, 11:04:28 »
Quote (selected)
а дали освен семейството използваме наемен труд (постоянно и сезонно) за дейността ни. Да, ползваме
Ами значи си си капиталист. Или уoнаби такъв. И завиждаш на по-сръчните Домусчиев и Пеевски :nuts:

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2823 -: Април 13, 2021, 11:22:49 »
Трябва да се подкрепят следните точки и нито ред в страни
1. Ремонт на ЗСС, разкарване на извънредните съдилища, разкаване на ВСС и реформа в прокуратурата с отстрел на Гешев
2. Ударно разработване на националния план и програмите
3. Корекция на ИК, без идиотщини за е-гласуване и прочее недомислици
4. Закона за бюджета
5. Каквото може да се разкара от Концесиите, плюс всички съмнителни такива, както и по реда на ЗОП - спиране, осветяване, даването им на европейски прокурор /за последното ще изреват гербавите общини/
6. Чистка в централната администрация
7. Квото е останало от еврофондовете се пренасочва към малък и среден бизнес, плюс пенсионери и хора с ниски доходи /без бюрокращина, институциите си имат достатъчно информация, ще се научат да си ползват собствените регистри/
и следват нови избори.
Формира се правителство, което работи само и единствено по горния списък
1- да.
2- да
3 - дистанционно гласуване, като напр. по пощата - особено за чужбина, съпроводено с учредяването на преброителни центрове, наместо тая система със СИКове.
4 - да. По мное мнение Борисов преди изборите трябваше да вземе още заем. Сега ще се наложи да се вземе на по-лоши условия заради политическата несигурност.
5 - Да + ускорен ваксинационен план. Не мисля, че е възможно да се промени концесията на "летище София".
6 - Да, + спиране на промените по ръководствата на болниците, престуктуриране на министерствата и администрацията, вкл. МВР.
7. - Фондовете да отидат за подпомагане на малък и среден бизнес. Доколкото фондовете са част от приходната част в бюджета, грешно е да бъдат ползвани за преразпределение на доходи. Това се прави през разходната част на бюджета. 
8. Промени в закона за съдебната власт . Освен закриването на извънредните съдилища и пркуратура (т.нар. специални), в съдебния съвет може да се въведе двойното мнозинство (веднъж от всички членове и още веднъж от съдиите, избрани пряко от съдии) за решенията, които касаят пряко кариерното развитие на съдиите, статута и функционирането на съдилищата - т.е. пратените от НС съдии да нямат решаващата роля назначаване на шефове на съдилища. Отделно  общите събрания на съдилищата биха могли да разширят своята роля (напр. при решения за командировки и др. скрити форми на кариерно издигане). Това май е максималното възможно в систуацията.

Всичко това би могло при стегната организация да бъде постигнато до максимум една година. И следващата пролет нови избори.

Според мен крайно време е да се преосмисли и въпросът за българското гражданство. В една Турция (напр.) расте вече трето поколение български граждани, без достъп до български образователни институции, никога не стъпвали в България и не знаят и дума български език. Те са български граждани, единствено защото някой от родителите им е български гражданин.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2824 -: Април 13, 2021, 11:30:17 »
Жал ми е за Опи-то, къде се затри онази зима, а ето, можеше и то премиер да стане!
Опи, кажи си!
К'во е туй – Опи?! :t1815:

А за "гражданската война", и на мен ми стана интересно – не знаех, че е превод от Bürgerkrieg ... По спомен, Bürger има някакви нюанси в значението, които аз естествено няма откъде да знам.

Затова, ако се намери тук некой от "германистите" да разчепка немското "Bürger" на "граждани - селяни" – или обратното, pls. За което аз ще му бъда изключително благодарна!!! :notworthy:

Тъй като моят двутомен немско-български речник от 1984 г. ми дава следните определения:

гражданин /жител на град/;

човек от гражданското съсловие /не благородник, не селянин, буржоа/;

човек от средното съсловие , дребен гражданин, бюргер;

филистер; еснаф /прен., пейор./.

И не съм си изчоплила този въпрос от пръстите, защото малко по-горе започна нещо като спор на темата "граждани-селяни" с НорЧо ...

« Последна редакция: Април 13, 2021, 11:36:55 от Джиджи »

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2825 -: Април 13, 2021, 11:36:57 »
Quote (selected)
"класата-хегемон"

Прецизирането понякога помага, но често само разводнява темата.
Класата хегемон е била класата на свободните граждани с повече права от останалите.
Робовладелци, аристократи, буржоа или номенклатура са само нарицателни, не променят състоянието на системата.
Когато средствата за производство са били важни са владеели тях за да манипулират остатъка, сега производителите са натикани в кучи г.. важни са финасите и те се владеят банките, идва времето на борсовите сили.

Прецизирането нищо не разводнява. Няма подобни неща като "класа хегемон на свободни граждани". Гражданин е статут в една държава, а не класова принадлежност.
Има граждани и други - затворници, чужденци, роби, жени, хора от смесени бракове и т.н. - в зависимост от устройството на държавата. Нищо не пречи в древна Атина един чужденец може да е крупен робовладелец, корабопритежател и т.н. и пак да няма право да участва в управлението на държавата.

ПП. Извинявай, но какво точно предопределя аз да съм уонаби Пеевски, а некой циганин, дето дори бараката му е незаконна , т.е. не я притежава - да не е? Или некой пролетарии? 
« Последна редакция: Април 13, 2021, 11:43:31 от Памфуций »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2826 -: Април 13, 2021, 11:39:24 »
Quote (selected)
Те са български граждани, единствено защото някой от родителите им е български гражданин.
То това не става автоматично, иска се доказване чрез преводи на браковете, легализация, подаване на док. в общината, последващо издаване на ЕГН, сетне ЛК /последното не е задължително/.
Значи, родителите им са си направили труда да ги направят БГ граждани. Защо - ами може би заради ЕС.
Оттук нататък е работа не само на родителите да ги направят нещо повече от просто регистрирани БГ граждани, а и на т.н. ни държава за образователни и културни центрове където живеят компактни маси, влияние върху самосъзнанието им и т.н.
Какво прави нашата т.н. Държава за това?
Нула цяло, нулу нула нищо! Какво прави Турция у нас, където има компактно население с турско самосъцнание - джамии, имами, училища и т.н.
Сложен въпрос.
Казвам го като напомням, че аз съм малко краен, споменавал съм - ОК двойно гражданство добре, но без права при гласуване без уседналост.
Само че това пък отблъсква.
Затова и мисля, че трябва да имаме национална стратегия И по този случай.
Стратегия ли казах?
Кой, от кого, изготвена от калинки ли?
Шегувкаме се тук, нали?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2827 -: Април 13, 2021, 11:40:37 »

Тази простичка схема за буржоазия и пролетариат и непримиримите им класови противоречия до голяма степен вече не е валидна.

Не е, одтук и объркването фнекои среди, за тва кво е истинско лево, кво праим сега и т.н.

Но тва не е по вина на Маркс, щото човекът е бил достатъчно напрет, за да предположи сегашното развитие на технологиите, финансиализацията на икономиката, прекариата и въопще промените както ф труда, така и ф определението за труд с произтичащите од тва импликации.

Искаш ли ено 6-метрово есе за Карл Полани? На мен ми беше ноо интересно, фнего освен ултрапрофесионалното отношение към средата и контекста, формирали мисленето на афстриеца(Полани, не оня акварелистин), има и некои елементи од тва, за което си дуднем около либералната демокрация, по-конкретно частта "демокрация и капитализъм":

Karl Polanyi’s Great Transformation and the Countermovement to Capitalism
BY
GARETH DALE

https://www.jacobinmag.com/2021/04/karl-polanyi-the-great-transformation-neoliberalism-countermovement-capitalism
« Последна редакция: Април 13, 2021, 14:41:57 от wreckage »

Simplified Solutions

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2828 -: Април 13, 2021, 11:45:07 »
Трябва да се подкрепят следните точки и нито ред в страни
1. Ремонт на ЗСС, разкарване на извънредните съдилища, разкаване на ВСС и реформа в прокуратурата с отстрел на Гешев
2. Ударно разработване на националния план и програмите
3. Корекция на ИК, без идиотщини за е-гласуване и прочее недомислици
4. Закона за бюджета
5. Каквото може да се разкара от Концесиите, плюс всички съмнителни такива, както и по реда на ЗОП - спиране, осветяване, даването им на европейски прокурор /за последното ще изреват гербавите общини/
6. Чистка в централната администрация
7. Квото е останало от еврофондовете се пренасочва към малък и среден бизнес, плюс пенсионери и хора с ниски доходи /без бюрокращина, институциите си имат достатъчно информация, ще се научат да си ползват собствените регистри/
и следват нови избори.
Формира се правителство, което работи само и единствено по горния списък
1- да.
2- да
3 - дистанционно гласуване, като напр. по пощата - особено за чужбина, съпроводено с учредяването на преброителни центрове, наместо тая система със СИКове.
4 - да. По мное мнение Борисов преди изборите трябваше да вземе още заем. Сега ще се наложи да се вземе на по-лоши условия заради политическата несигурност.
5 - Да + ускорен ваксинационен план. Не мисля, че е възможно да се промени концесията на "летище София".
6 - Да, + спиране на промените по ръководствата на болниците, престуктуриране на министерствата и администрацията, вкл. МВР.
7. - Фондовете да отидат за подпомагане на малък и среден бизнес. Доколкото фондовете са част от приходната част в бюджета, грешно е да бъдат ползвани за преразпределение на доходи. Това се прави през разходната част на бюджета. 
8. Промени в закона за съдебната власт . Освен закриването на извънредните съдилища и пркуратура (т.нар. специални), в съдебния съвет може да се въведе двойното мнозинство (веднъж от всички членове и още веднъж от съдиите, избрани пряко от съдии) за решенията, които касаят пряко кариерното развитие на съдиите, статута и функционирането на съдилищата - т.е. пратените от НС съдии да нямат решаващата роля назначаване на шефове на съдилища. Отделно  общите събрания на съдилищата биха могли да разширят своята роля (напр. при решения за командировки и др. скрити форми на кариерно издигане). Това май е максималното възможно в систуацията.

Всичко това би могло при стегната организация да бъде постигнато до максимум една година. И следващата пролет нови избори.

Според мен крайно време е да се преосмисли и въпросът за българското гражданство. В една Турция (напр.) расте вече трето поколение български граждани, без достъп до български образователни институции, никога не стъпвали в България и не знаят и дума български език. Те са български граждани, единствено защото някой от родителите им е български гражданин.

Палче и на двама ви. Това е, което не само би могло, но и трябва да се направи, и след година да се отиде на нови избори. Обаче се боя, че сценаристите ще се заинатят с техните приоритети от онзи референдум.
Дано ме изненадат, но....

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2829 -: Април 13, 2021, 11:56:51 »
Quote (selected)
Не мисля, че е възможно да се промени концесията на "летище София".
Това пък що?
Само не ми разтягай лукума дето договорите требело да се изпълняват, щото в историята няма нищо повече, от неизпълнени договори.
 
Примерно ако Молотов-Рибентроп беше изпалнен, сега беломорието щеше е българско :smokin:
 
Това са приказки. Кандидат концесионерите не могат да докажат никакви реални разходи.
Пък и суверена може всичко. Няма компания дето може да реши да играе слещу "тоягата" :smokin:
 
На времето се подигравахме, че африканците били "маймуни".
Убаво ама във Африка, в черна Нигерия, "дънди" оставя половината добито злато. Готово рафинирано.
На територията живеят маймуни, щом сключвалите не са отстреляни.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2830 -: Април 13, 2021, 12:07:12 »
Сега ако ми обясните и кой на кого служи, ще можем и да схванем гъдела.
Един по един. Поименно, ако може.

Може!

Започвам с Даниел Митов, който като пчеличка обхожда, пардон – оножда! – наличните български партии и партийки.

А от снимката, която публикувах вчера тук, се вижда ясно, че вече е един от четирите "стълба" на ГЕРБ:

Quote (selected)
Политическа кариера

• През 2006 г. става член на ДСБ, а през 2007 г. се кандидатира на частичните избори за европейски парламент. ДСБ се проваля, а Иван Костов, подава оставка. Даниел Митов е избран за заместник-председател на ДСБ.

• През 2009 г. е кандидат за депутат в листата на Синята коалиция, но не успява да влезе в парламента.

• През 2012 г. напуска ДСБ и се присъединява към "България на гражданите" на Меглена Кунева. Избран е за член на НС и остава такъв до есента на 2012 г., когато поради ангажиментите си към НДИ се оттегля от политиката.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Даниел_Митов

За жалост обаче, тук няма информация, кога точно се е прилепил и към ГРЕБ, което е доста важно, но на мен не ми се рови повече …

Някой друг от колегите ???

« Последна редакция: Април 13, 2021, 12:21:45 от Джиджи »

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2831 -: Април 13, 2021, 12:26:41 »
Джиджи, този не беше ли мормон?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2832 -: Април 13, 2021, 12:29:48 »
Джиджи, този не беше ли мормон?

Джиджи донт ноу :tongue_:

Но когато го видях вчера на снимчицата по-горе на една маса с Томето Дончев и другите двама, напра'о са гътнах!!!

« Последна редакция: Април 13, 2021, 12:52:27 от Джиджи »

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2833 -: Април 13, 2021, 12:34:13 »
Нищо. Някой друг ще знае.
Джиджи, преди да се е присъединил към когото и да е, ПЪРВО ВИЖ КЪДЕ Е РАБОТИЛ, И ЗА КОГО Е РАБОТИЛ ПРЕДИ.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D0%BB_%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2834 -: Април 13, 2021, 12:34:36 »
А за "гражданската война", и на мен ми стана интересно – не знаех, че е превод от Bürgerkrieg ... По спомен, Bürger има някакви нюанси в значението, които аз естествено няма откъде да знам.

Вероятно спомените са свързани с Хам бургер или Чийз бургер? Нюансите не са в значението, а в плънката.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2835 -: Април 13, 2021, 12:39:01 »
3 - дистанционно гласуване, като напр. по пощата - особено за чужбина, съпроводено с учредяването на преброителни центрове, наместо тая система със СИКове.

уф. не става, бе. не става и това си е. и мишо константинов ти го каза оня ден - за каквото и да е дистанционно гласуване трябва да се промени конституцията и от нея да отпадне тайната на вота.

с две думи, при дистанционното гласуване нямаш контролираната среда на тъмната стаичка, която осигурява вот, даден точно от теб, в пълно съзнание и без външно влияние.

не ме разбирай погрешно - за мен дистанционното гласуване ще е огромно улеснение и няма да си губя половин ден, за да упражня правото си на вот.

обаче всичкото циганска маала ще се регистрира в чужбина и отговорникът ще напопълни едни бюлетини и ще ги наизпрати. може и всичките заедно, в един плик, да не се охарчва за пликове и марки :bigok:

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2836 -: Април 13, 2021, 12:45:57 »
Бюргер ней ли наденичка в хлебче.
Тва е селска работа кви "граждани"?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2837 -: Април 13, 2021, 12:52:35 »
не ме разбирай погрешно - за мен дистанционното гласуване ще е огромно улеснение и няма да си губя половин ден, за да упражня правото си на вот.

Да, така мислят всички, които не искат да си губят времето. И изобщо, ама изобщо, не се замислят какви чудеса се постигат с един лаптоп и два куфара пари в циганската махала. Или как изведнъж ДПС ще получи 400 000 гласа само от Турция и ще стане втора политическа сила. Или как за всички работници и служители в малки и големи фирми ще гласуват началниците им. За да не си губят времето.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2838 -: Април 13, 2021, 13:12:37 »
Нищо. Някой друг ще знае.
Джиджи, преди да се е присъединил към когото и да е, ПЪРВО ВИЖ КЪДЕ Е РАБОТИЛ, И ЗА КОГО Е РАБОТИЛ ПРЕДИ.

Естествено, че съм видяла!

Нали точно от Уикито пуснах възможно най-кратката възможна информация за Даниел Митов, за да не претоварвам форума?!  :tongue_:

Но щом ти държиш толкоз, ето и още малко информацийка от същия сайт /Уикито!/:

Quote (selected)
Професионална кариера

• През 2002 г. започва работа в Политическата академия за Централна и Югоизточна Европа. Работи като експерт в отдел „Публикации“ на НСИ. От 2006 г. е изпълнителен директор на фондация „Демокрация“.

• През 2010 г. заминава в мисията на Националния демократически институт (НДИ) на САЩ в Ирак. През 2012 г. се завръща в България, но скоро след това е назначен за постоянен представител на НДИ в Брюксел.

Външен министър

• На 6 август 2014 г. е назначен от президента Росен Плевнелиев за министър на външните работи в служебното правителство на Георги Близнашки.

• Запазва поста и в следващото - второто правителство на Бойко Борисов.

А може би и ти си права, щото, ако от ГЕРБ предложат правителство, може пък пак да го изтъпанят за външен министЕр.

И ли пък да го напра'ят шеф на парламента на мястото на поцинкованата кофа ...
:m1248:

« Последна редакция: Април 13, 2021, 13:19:17 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2839 -: Април 13, 2021, 13:14:30 »
Освен укито да погледнеш и в тълковния речник за "респект".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2840 -: Април 13, 2021, 13:19:47 »
Quote (selected)
Мая Манолова и Татяна Дончева цопнаха в огромна кална локва, създадена от самите тях - така техният съпартиец Николай Хаджигенов коментира в сутрешния блок на Нова Тв скандала, гръмнал между тях миналата седмица във връзка с негови непремерени изказвания. Политическото гробище е пълно с опитни хора, коментира той влизането в парламента на много неопитни парламентаристи. Хаджигенов заяви, че винаги ще говори това, което мисли. Той подчерта, че лъжата в политиката е начин на живот, а лъжата в неговата професия се наказва със затвор
https://glasove.com/categories/novini/news/khadzhigenov-manolova-i-doncheva-se-izkazakha-nepodgotveni-i-tsopnakha-v-ogromna-kalna-lokva
Последно ще се коалират или разпадат?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2841 -: Април 13, 2021, 13:24:29 »
Да, така мислят всички, които не искат да си губят времето. И изобщо, ама изобщо, не се замислят какви чудеса се постигат с един лаптоп и два куфара пари в циганската махала. Или как изведнъж ДПС ще получи 400 000 гласа само от Турция и ще стане втора политическа сила. Или как за всички работници и служители в малки и големи фирми ще гласуват началниците им. За да не си губят времето.

аз тва вече съм го отбелязал. но като цяло, вместо да се мъчат да правят неизпълними неща, цик могат да направят наистина много, за да улеснят гласуването зад граница. чисто организационни.

примерно да пратят по 5-6 машини в секция, да направят методически указания, с които да се оптимизира бумащината и търсенето из разпечатките...

между другото, тогава има друг потенциален проблем - как се засича ентусиаст, който гласува в няколко чужбински секции? сега и да иска - не може, щото една секция изяжда изборния ден, ама ако става бързо, ще трябва нещо като примерно онлайн проверка по егн.

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2842 -: Април 13, 2021, 13:24:36 »
не ме разбирай погрешно - за мен дистанционното гласуване ще е огромно улеснение и няма да си губя половин ден, за да упражня правото си на вот.

Да, така мислят всички, които не искат да си губят времето. И изобщо, ама изобщо, не се замислят какви чудеса се постигат с един лаптоп и два куфара пари в циганската махала. Или как изведнъж ДПС ще получи 400 000 гласа само от Турция и ще стане втора политическа сила. Или как за всички работници и служители в малки и големи фирми ще гласуват началниците им. За да не си губят времето.

Дистанционно не означава неременно "електронно".
В момента махалите се купуват без лаптоп и само с един куфар пари, при това дори не е натъпкан догоре.
ПП. Само на мен ли ми се струва, че "турският аргумент" е абсурден.
« Последна редакция: Април 13, 2021, 13:29:47 от Памфуций »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2843 -: Април 13, 2021, 13:27:19 »
Дистанционно не означава неременно "електронно".
В момента махалите се купуват без лаптоп и само с един куфар пари, при това дори не е натъпкан догоре.

'дистанционно' означава гласуване извън тъмната стаичка. което е конституционно невъзможно. без значение по поща, по интернет, по куриерска фирма или с гълъби. при всички положения при дистанционното гласуване няма как да се удостовери липсата на външно влияние, а в повечето случаи и самоличността на гласувалия.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2844 -: Април 13, 2021, 13:31:59 »
Ама само ке се е "наточило" за министер жълтопаветничето.
И де си преговарял бре, альоо. Пред огледалото?

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2845 -: Април 13, 2021, 13:34:47 »
Quote (selected)
Дистанционно не означава неременно "електронно".
В момента махалите се купуват без лаптоп и само с един куфар пари, при това дори не е натъпкан догоре.
В момента се купуват "обещания".
С тея "дистанционни щуротии" ще се купуват реални гласове. :smokin:
 
А какво му е абсурдното на "турския аргумент"?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2846 -: Април 13, 2021, 13:47:29 »
не ме разбирай погрешно - за мен дистанционното гласуване ще е огромно улеснение и няма да си губя половин ден, за да упражня правото си на вот.

Да, така мислят всички, които не искат да си губят времето. И изобщо, ама изобщо, не се замислят какви чудеса се постигат с един лаптоп и два куфара пари в циганската махала. Или как изведнъж ДПС ще получи 400 000 гласа само от Турция и ще стане втора политическа сила. Или как за всички работници и служители в малки и големи фирми ще гласуват началниците им. За да не си губят времето.

Дистанционно не означава неременно "електронно".
В момента махалите се купуват без лаптоп и само с един куфар пари, при това дори не е натъпкан догоре.
ПП. Само на мен ли ми се струва, че "турският аргумент" е абсурден.

Какъв е този "турски аргумент", Бонго ???

А по повод на "електронното гласуване", май някой тук /не помня вече кой?!/ каза, че поради голямата активност на последните избори в чужбина, за тези българи трябва да бъде въведено електронно гласуване!  :0007:

За да не им се налага да пътуват с километри и накрая – естествено, да се откажат ...


Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2847 -: Април 13, 2021, 13:48:51 »
Quote (selected)
Дистанционно не означава неременно "електронно".
В момента махалите се купуват без лаптоп и само с един куфар пари, при това дори не е натъпкан догоре.
В момента се купуват "обещания".
С тея "дистанционни щуротии" ще се купуват реални гласове. :smokin:
 
А какво му е абсурдното на "турския аргумент"?

Абсурдното му е, че не може да соъбразяваш изборите с това дали хората ще гласуват за ДПС, за Божков или за филанкешията. Не може да организираш избори, с които да затрудниш гласоподавателите на едни за сметка на други.
Тайната на вота би могла да се запази при пощенско гласуване при условие, че е се гарантират действията на изборната админстрация. Затова преброителни центрове  са препоръчителни.   

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2848 -: Април 13, 2021, 13:56:30 »
Тайната на вота би могла да се запази при пощенско гласуване при условие, че е се гарантират действията на изборната админстрация.

не може! не може и това си е. как който и да е може да е сигурен, че точно ти си попълнил бюлетината, и че никой не ти е гледал през рамото какво попълваш там?

такава сигурност е осъществена в тъмната стаичка. която е в контролирана от изборната администрация среда. без тази среда нямаш тайна на вота. съответно ако много искаш дистанционно гласуване, трябва да промениш конституцията и да махнеш оттам декларацията, че вотът е таен.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2849 -: Април 13, 2021, 14:01:32 »
единствената теоретична възможност за нещо като гласуване по пощата е избирателят да дойде в консулство/посолство няколко дни преди изборния ден, да попълни в тъмната стаичка там бюлетината си, да я сложи в плик и да пусне плика в неква урна.

сега дали са два плика /на първия му пише името, а в него има нов плик с гласа му, и ако отиде да гласува в изборния ден този плик не се взема предвид/ или като е гласувал по пощата не го пускаш вече да гласува нормално - са подробности.

обаче това означава да имаш секционни комисии, които работят не един ден, а примерно седмица, и седят и чакат желаещи да гласуват 'дистанционно'.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2850 -: Април 13, 2021, 14:03:50 »
По скоро абсурдното е да се предлагат "реформи", без оценка на последствията.
Но това е установена практика при нас.
Например ПИ 94-та имаме 99 и деведесет и нещо процента действителни гласове. 97-ма полжението е подобно.
Само че наложиха интетрална бюлетина с довода "искаме като в европа". Като искаш като в Европа въвеждаш европейска данъчна система. Точка.
Сега некви ненормалници искат да приравнят гласуването с онлайн купуване на Пица. Поради що бре?

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2851 -: Април 13, 2021, 14:08:09 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. Другите отдавна са го измислили - с два плика (малък и голям). В единия са данните на гласуващия, на другия вота му (слага се в урна).

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2852 -: Април 13, 2021, 14:12:20 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. 

Няма такова нещо!!! И кой го твърди?!?


Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2853 -: Април 13, 2021, 14:12:53 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. 

Няма такова нещо!!! И кой го твърди?!?
Професора МишоК.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2854 -: Април 13, 2021, 14:15:16 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. Другите отдавна са го измислили - с два плика (малък и голям). В единия са данните на гласуващия, на другия вота му (слага се в урна).
Щото никой не пречи тоа дето си плати да извади неколко чувала с бюлетини. Има над милион "мъртви души" в списъците.
ДАже ако е по-чавръст нема се излагаме кат американци, а ще ги извадят преди края на изборния ден.
А пощите ще ги национализираме ли, нъл ги приватизирахме вече. Щото имаш часна, че и чуждестранна компания в изболния процес.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2855 -: Април 13, 2021, 14:18:59 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. 

Няма такова нещо!!! И кой го твърди?!?

Професора МишоК.

Ми него, май затуй го направиха професор ...  :lol:
За да може да твърди абсолютно всичко, което им изнася на тея, дето го направиха такъв! 


« Последна редакция: Април 13, 2021, 14:22:29 от Джиджи »

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2856 -: Април 13, 2021, 14:22:41 »
Щото никой не пречи тоа дето си плати да извади неколко чувала с бюлетини. Има над милион "мъртви души" в списъците.
А пощите ще ги национализираме ли, нъл ги приватизирахме вече. Щото имаш часна, че и чуждестранна компания в изболния процес.
За да гласуваш по пощата - първо го заявяваш до избирателната комисия. Има плик за идентификация. Ако те няма в списъка за гласуване по пощата - късат плика.
Относно "мъртвите души": В новия закон това лесно може да реши - заличават се от списъците.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2857 -: Април 13, 2021, 14:31:24 »
А аз днес чух по новините нещо доста интересно от президента Радев в отговор на въпроса "защо Борисов се страхува чак толкова много от служебно правителство:

"Ами, страхува се от евентуално повдигане на "розовата завеса" на управлението на държавата от страна на все едно кое служебно правителство"
  :0005:

« Последна редакция: Април 13, 2021, 14:37:47 от Джиджи »

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2858 -: Април 13, 2021, 14:38:51 »
А аз днес чух по новините нещо доста интересно от президента Радев в отговор на въпроса "защо Борисов се страхува чак толкова много от служебно правителство:

"Ами, страхува се от евентуално повдигане на розовата завеса на управлението на държавата от страна на едно евентуално служебно правителство"
  :0005:
Докато чекмеджетата са пълни и медиите са негови - опасността за БайХ не е голяма. Случая с побоя на кмета в каварненско нали го знаеш? Да си видяла по някоя от големите телевизии да са го давали?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2859 -: Април 13, 2021, 14:50:25 »
А аз днес чух по новините нещо доста интересно от президента Радев в отговор на въпроса "защо Борисов се страхува чак толкова много от служебно правителство:

"Ами, страхува се от евентуално повдигане на розовата завеса на управлението на държавата от страна на едно евентуално служебно правителство" 
Докато чекмеджетата са пълни и медиите са негови - опасността за БайХ не е голяма.

Случая с побоя на кмета в каварненско нали го знаеш?
Да си видяла по някоя от големите телевизии да са го давали?

Не.
А и точно кой кмет в каварненско? Щото сепак това ми е летният вилает ...  :t1818:


Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2860 -: Април 13, 2021, 14:51:32 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. 

Няма такова нещо!!! И кой го твърди?!?
Професора МишоК.

И аз го твърдя од около 12 години. Одкакто се регистрирах въф форума на СЕГА.
Преди тва не го твърдях, най-вече щото никой не беше питал кво мисля по тоа въпрос.

Пощенското гласуване нема как да мине без ревизия на интерпретацията на "таен вот", заложена фконституцията. Аз неам проблем с пощенското, спорет мен е ок, но ако некой командно-административен идиот се опита да го пробута без конституционни промени, ще се фбеся и тогава...не знам.   

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2861 -: Април 13, 2021, 14:52:06 »
за Джиджи Коренът на (m) Bürger идва от (f) Burg - замък, крепост
Гражданите ( die Bürger)  (латински civis) са членове на държава или община.
Директно от немската уики за BürgerБуквален превод без моя редакция
По отношение на конституционното право гражданите са „граждани“, а на общинско ниво обикновено се има предвид „жителите“ на град или община. Гражданството поражда „граждански права“ (права и правомощия) като активни и пасивни права на глас. В отделни държави като Швейцария посочените лица също имат право на глас в допълнение към правото на глас: швейцарското общинско законодателство разграничава „гражданина на общността“, който като гражданин има право на политическо участие, от „жителя“ на общност: тези, които живеят там, но не упражняват политическите си права.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2862 -: Април 13, 2021, 14:52:27 »
Щото никой не пречи тоа дето си плати да извади неколко чувала с бюлетини. Има над милион "мъртви души" в списъците.
А пощите ще ги национализираме ли, нъл ги приватизирахме вече. Щото имаш часна, че и чуждестранна компания в изболния процес.
За да гласуваш по пощата - първо го заявяваш до избирателната комисия. Има плик за идентификация. Ако те няма в списъка за гласуване по пощата - късат плика.
Относно "мъртвите души": В новия закон това лесно може да реши - заличават се от списъците.
И как избирателната комисия ще реши, че си Иван Драганов, напуснал страната деветдесет и някоя в посока Афстралия и искаш "плик за идентификация" на адвес пощенска кутия в турция, или даже българия, а не си Драган Иванов - предприемчив "координатор" на партия ххх примерно у факултето.
« Последна редакция: Април 13, 2021, 14:56:33 от 66 »

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2863 -: Април 13, 2021, 14:52:40 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. 

Няма такова нещо!!! И кой го твърди?!?
Професора МишоК.
Според набързо намерено и прочетено в мрежата, проф. Константинов казва, че при дистанционно гласуване няма как държавата да гарантира тайната на вота - както при избори в секция те пуска сам в тъмната стаичка или на машината и не позволява друг да те гледа. Дали написаното в конституцията, че вотът е таен, означава това или че държавата не може да гледа и да разкрива за кого си гласувал, не знам. Ако и според юристи е спорно, има си конституционен съд.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2864 -: Април 13, 2021, 14:53:11 »
А аз днес чух по новините нещо доста интересно от президента Радев в отговор на въпроса "защо Борисов се страхува чак толкова много от служебно правителство:

"Ами, страхува се от евентуално повдигане на розовата завеса на управлението на държавата от страна на едно евентуално служебно правителство" 
Докато чекмеджетата са пълни и медиите са негови - опасността за БайХ не е голяма.

Случая с побоя на кмета в каварненско нали го знаеш?
Да си видяла по някоя от големите телевизии да са го давали?

Не.
А и точно кой кмет в каварненско? Щото сепак това ми е летният вилает ...  :t1818:
с. Белгун https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/kmet-gerb-prebiha-me-zaradi-izborniya-rezultat

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2865 -: Април 13, 2021, 14:54:39 »
Quote (selected)
Нищо не пречи в древна Атина един чужденец може да е крупен робовладелец, корабопритежател и т.н. и пак да няма право да участва в управлението на държавата.
Това пък е толкова далече от темата за демокрация, право на гласуване и намеса във вътрешните работи на страната домакин, че не няма защо да го обсъждаме и да го даваш като пример.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2866 -: Април 13, 2021, 14:56:47 »
за Джиджи Коренът на (m) Bürger идва от (f) Burg - замък, крепост
Гражданите ( die Bürger)  (латински civis) са членове на държава или община.
Директно от немската уики за BürgerБуквален превод без моя редакция
По отношение на конституционното право гражданите са „граждани“, а на общинско ниво обикновено се има предвид „жителите“ на град или община. Гражданството поражда „граждански права“ (права и правомощия) като активни и пасивни права на глас. В отделни държави като Швейцария посочените лица също имат право на глас в допълнение към правото на глас: швейцарското общинско законодателство разграничава „гражданина на общността“, който като гражданин има право на политическо участие, от „жителя“ на общност: тези, които живеят там, но не упражняват политическите си права.
Най-сетне!!!


Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2867 -: Април 13, 2021, 14:57:30 »
''А и точно кой кмет в каварненско?'' Този на с. Белгун, ако правилно съм чула. Добричка област и общините и са ми тъмна Индия. Ходила съм преди много години в Поручик Чунчево ( вилата на сем. Софиянски) и в Крапец с руски колеги да гледаме бази за детски летен отдих.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2868 -: Април 13, 2021, 15:02:39 »
''А и точно кой кмет в каварненско?'' Този на с. Белгун, ако правилно съм чула.
Добричка област и общините и са ми тъмна Индия. Ходила съм преди много години в Поручик Чунчево ( вилата на сем. Софиянски) и в Крапец с руски колеги да гледаме бази за детски летен отдих.

Село Белгун изобщо не съм го чувала, но някои от другите са ми доста познати ...

Ми, ела ми това лято на гости, за да те разведа наоколо – например в Крапец е направо прекрасно!!!  O:-)

А по пътя дотам се минава и през Поручик Чунчево – ти нали ще дойдеш от Варна?!?  :tongue_:

« Последна редакция: Април 13, 2021, 15:05:43 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2869 -: Април 13, 2021, 15:08:12 »
Не ми става много ясно защо трябва да се променя Конституцията, ако гласуваш по пощата. Другите отдавна са го измислили - с два плика (малък и голям). В единия са данните на гласуващия, на другия вота му (слага се в урна).

Quote (selected)
Чл. 10. Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.

Quote (selected)
V. Принципи на избирателното право – те са конституционно закрепени - чл.10 КРБ: ”Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.”
а) общо избирателно право - всички пълнолетни граждани, с изключение на запретените и изтърпяващите наказание лишаване от свобода. Гаранции са: служебно включване на гражданите в списъците, предварителното им обявяване и възможност да се поправят грешки, произвеждане на изборите в неработен ден; избирателните райони и местата се определят така, че да улесняват максимално избирателите и др. Посегателството върху избирателното право е престъпление, както и купуването и продаването на гласове.
б) равно избирателно право - всеки избирател има право на един глас; гласът на един избирател е равен с гласа на всеки друг избирател. Гаранции за това: упражнява се контрол да не се гласува два пъти.
в) пряко избирателно право - избирателите гласуват непосредствено за органите;
г) тайно гласуване - не подлежи на контрол и се запазва анонимността на волеизявлението; това е възможност за свободно изразяване на волята. Гаранции: бюлетините се вземат от специални кабини, без присъствието на други лица. Нарушаването на тайната на гласуване от длъжностно лице и лице от състава на комисията е престъпление (чл.169 НК).
https://www.bg-pravo.com/2013/06/12.html

значи:
1. не е ясно ти ли си пуснал пликовете или някой друг. и за разлика от банката, която ти е дала име и парола и не се интересува дали ти или някой друг тегли от сметката ти, тук има значение кой точно е пуснал пликовете, и към момента не съществува 100% сигурност, че това си ти.
2. не съществува 100% гаранция, че ти изразяваш свободната си воля - не е ясно дали като попълваш вкъщи бюлетината някой не ти държи ръката. или не ти наднича над рамото. и в двата случая вотът не е таен.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2870 -: Април 13, 2021, 15:09:03 »
Благодаря много Джиджи, за любезната покана, но  имам други планове за лятото. Дай Боже всички да сме живи и здрави, пък знае ли човек. :)

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2871 -: Април 13, 2021, 15:11:18 »
самоцитирам се за мишо кон:
ето го и мишок, касателно интернет гласуването - трябва да се бута конституцията, за да падне тайната на вота.
Quote (selected)
За да има дистанционно гласуване – по пощата или по интернет, са необходими промени в Конституцията, свързани с тайната на вота.

„Премахването на тайната на вота е много сериозна стъпка, която трябва да направят тези, които искат гласуване без контрол на изборната администрация“, подчерта той.
http://epicenter.bg/article/M--Konstantinov--Tryabvat-korektsii-v-Izborniya-kodeks-i-metodikata-na-TsIK-za-obrabotka-na-protokolite/246077/2/0

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2872 -: Април 13, 2021, 15:15:16 »
Благодаря много, Джиджи, за любезната покана, но имам други планове за лятото. Дай Боже всички да сме живи и здрави, пък знае ли човек.

Споко, аз стоя там до началото на ноември, т.е. – до преди първи сняг.

И спирам дотук, щото тоз път май аз започнах да спамя, за което – наистина sorry!!! :t0120:

« Последна редакция: Април 13, 2021, 15:19:37 от Джиджи »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2873 -: Април 13, 2021, 15:24:12 »
Ама още ли има неразбрали що е то тайната на вота и има ли тя почва у нас?
И мечтаят да дадат в ръцете на разни МишоК - ци още възможности?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2874 -: Април 13, 2021, 15:28:30 »

значи:
1. не е ясно ти ли си пуснал пликовете или някой друг. и за разлика от банката, която ти е дала име и парола и не се интересува дали ти или някой друг тегли от сметката ти, тук има значение кой точно е пуснал пликовете, и към момента не съществува 100% сигурност, че това си ти.
2. не съществува 100% гаранция, че ти изразяваш свободната си воля - не е ясно дали като попълваш вкъщи бюлетината някой не ти държи ръката. или не ти наднича над рамото. и в двата случая вотът не е таен.
Целта на гласуването по пощата не е да се бори с купуването на гласове, а улеснение на гласоподавателите - особено на тия в чужбина.
Купуването на гласове, основно на циганите, си съществува и сега. Ще продължи и в бъдеще, стига да има чекмеджета, боса на маалата ще се погрижи всичко да е точно.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2875 -: Април 13, 2021, 15:31:35 »
Начи, трябва да се разбере едно основни нещо. Иначе само си чешем езиците.
Правото на глас изобщо не означава, че държавата е длъжна да осигури абсолютно на всеки българин по света възможност да гласува. Ако толкова му се гласува, да не ходи на Мачу Пикчу у царевицата. Държавата трябва да осигури нормалната възможност за гласуване (най-вече в България), но упражняването на това право е лично. И като всяко лично право то не е абсолютно и може винаги да бъде ограничено при дадени обстоятелства. Ако толкова искаш да гласуваш, ще пътуваш, ще се редиш пред посолства и консулства и ще гласуваш. В чужбина трябва да има секции само в посолства и консулства. Никъде другаде!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2876 -: Април 13, 2021, 15:34:46 »
Quote (selected)
В чужбина трябва да има секции само в посолства и консулства. Никъде другаде!
:ok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2877 -: Април 13, 2021, 15:35:03 »
цялата работа с "електронното" (кво му е на парното и дизеловото гласуване, muthafuckas?) гласуване е доста дебилна. Фсмисъл, че ок, фчужбина има един ноо голем брой имащи прао на глас български граждани, и некои формации ги обгрижват с цел ситуационни и краткосрочни електорални печалби. Тва е нормално, така трябва да правят.

Проблемът е, че първо:

Нема доказателства, че активността на изборите е тази, щото наште сънародници ф чужбина не могат да гласуват по телефона.
Има обаче адски ноо доказателства, че наште сънародници и ф чужбина, и най-вече у нас, не са особено запленени од посланията на мераклиите да ни претставляват въф властта. Ниската активност и съответно по-високото относително тегло на контролирания вот не са резултат од тва, че хората ф чужбина не могат да гласуват по телефона, а од тва че адски ноо българи не вярват на думите на политиците.

Мисълта ми е, че колкото и да улесняваш достъпа до магазина, ако хората немат желание да купят нищо од изложеното вътре, те нема да купят нищо.

Фторо, хипертрофираното обгрижване на ена група имащи прао на глас български граждани е хем потенциално разединяващо, хем неконституционно, доколкото претпоставя преференциален достъп до гласуване само на ените(теа фчужбина), а другите вълци ги яли. Вотът освен таен е и РАВЕН. Или фсички ще имат прао да гласуват по телефона, или никой.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2878 -: Април 13, 2021, 15:37:09 »
Целта на гласуването по пощата не е да се бори с купуването на гласове, а улеснение на гласоподавателите - особено на тия в чужбина.
целта на гласуването по пощата е същата, като на гласуването в секция, а именно гласоподавателите да упражнят правото си на глас в съответствие с конституцията. когато конституцията иска таен вот - той трябва да е таен. когато иска да е личен и единствен - той трябва да е такъв. ако не може да се изпълни някое изискване - или се променя конституцията, или се променя начинът на гласуване и дистанционното отпада. простичко.

дали гласоподавателят е улеснен или не няма нищо общо. хубаво е да е улеснен, но това може да стане само ако изискванията за гласуване са изпълнени.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2879 -: Април 13, 2021, 15:41:27 »
В чужбина трябва да има секции само в посолства и консулства. Никъде другаде!

и това няма никакво значение към гласуването. имаш вот, упражняването на който трябва да бъде съобразен с конституционните изисквания. няма значение дали ще гласуваш в посолството или в къща на две преки от него. или в град на 200 км, стига да има всичките необходими салтанати и гласът ти да бъде отчетен правилно. щото ей го максимусът - гласувал е на българска територия, в българска секция, а гласът му го нема.