Автор Тема: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни  (Прочетена 192246 пъти)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2760 -: Април 12, 2021, 21:52:31 »
марксизма
Там, доколкото си спомням, се говори за работническа класа. Основен двигател на прогреса. Експлоатираната класа демек.

Ако не е, начи ше трябва да се охарчат с по два банана - предстои да видим.
Ся, сменям географията и питам - бе не трябва ли, ф Китай да е аха-аха на революция да мирише?
Там класа от сорта - бол! Е?
Начи стигам до основния си въпрос към теб - еволюция или революция?
Кво казват класиците?

Никакъв специалист по марксизма не съм, но си мисля (чувал съм), че основният критерии е отношението към средствата за производство. Въпросът за собствеността. Щото и работникът и мениджърът, все са експлоатирани ако не са собственици. Имаше напън всички да сме собственици, чрез акционерсвото и пазара на ценни книжа, ама се разбра, че "маркета" е Las Vegas, та не се тръби много колко всички сме буржоа.

PS Виждам, че otvrat го е споменал.
« Последна редакция: Април 13, 2021, 00:14:30 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2761 -: Април 12, 2021, 21:57:55 »
На мен за класите ми е обяснявал отдавна Параграфът в онзи форум. Значи, изпълнителният директор на банка е пролетарий, леля Пена, която продава в собствена лавка, е средна класа, а леля Мара, която в нейната лавка е наела и едно момиче да ѝ помага, е капиталист.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4350
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2762 -: Април 12, 2021, 21:58:58 »
"Как мислите, новото НС е ли в състояние да си избере председател и кой ще бъде той според вас!?"

Сериозно питаш, сериозно отговарям: Според мен би било добре да се установи  практика председателят на НС да бъде член на най-голямата парламентарна група. В случая - ГЕРБ.

И да, това НС е в състояние да избере председател...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2763 -: Април 12, 2021, 22:00:48 »
На мен за класите ми е обяснявал отдавна Параграфът в онзи форум.
Адмирации за Параграфа 39. Той само цитира класиците. Параграфа 39 не е измислил "принадената стойност" или пари - стока - пари прим.
Изпълнителният директор на банка обикновено държи съществен % от акцийте на банката и взема дивидент от работата, та няма как да е пролетарии. Щото нали сме чували, че пролетарийте могат да загубят най-много оковите си. Пoне аз съм го чувал. Имаше някакъв Хампарцумян, който продал банка, та станал после CEO. Той как да бъде пролетарче?
Тъй наречените CEO, не случайно  са наречени "executive staff".
« Последна редакция: Април 12, 2021, 22:08:26 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2764 -: Април 12, 2021, 22:09:15 »
Quote (selected)
Навсякъде около нас. Класата си е класа. И никакви високи заплати не могат да я заличат или размият. Принадлежността към тая или оная класа е какво положение заемаш в производството на обществен продукт
ОК друже, тва ясно - по теория.
Само че таксиметъра къф е? Би следвало да е раб. класа, даже, може и без класа - просто раб.
Ама той не се чувства такъф, а се мисли за бизнесмен, временно пребиваващ като раб докато си изплати колата и ич не разбира, че като я изплати излиза извън системата на боса му и продължава да се пъне сам, докато на задника му се появи паяжина и се връща обратно, щото там дават банан.
Ся и Маркс и Ленин и Сталин /най успешно  :smokin:/ е споменавал за осъзнаването на раб класа като такава и кво?
Осъзна ли се да я web@ като такава?
Да, ама преди, а СЕГА?
Тва имах предвид - трайността на това учение е докато се появи банана ф чинията или докато не се създадат обществено-икономически условия навсякъде по света, така че да няма кой да дава банан ако някъде се осъзнаят.
Зле говори за практичността на теорията, а още по зле за раб. класа, но имаш ли неккви доводи протиф?
Излиза на практика, че навсякъде по света трябва да го докарат до просешката тояга, за да се сътои тази теория на Маркс.
И пак не е сигурно.
И кво излиза - че Китай може и да го е осъзнал и да е "претворил в живо дело" теорията на Маркс, което си е в тези условия държавен капитализъм с неолиберален привкус - днес чух, че Пекин е изпреварил по милиардери Неви Йорк.
Както и да се нарича обаче - засега поне е успешен.
Мерси, аз не съм фен на такъв вид живот, поне що се отнася до икономическите и социални условия - предпочитам социалдемокрацията, разбира се очистена от джендъризма, придаващ и неолибералния привкус.
Може и да греша - поправи ме.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10105
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2765 -: Април 12, 2021, 22:10:43 »
Имаше напън всички да сме собственици, чрез акционерсвото и пазара на ценни книжа, ама се разбра, че "маркета" е Las Vegas, та не тръби много колко всички сме буржоа.

Не, това доказа, че тогава всички наистина сме били собственици на държавата. Затова я оцениха едно към гьотере, делнаха го на населението и на всеки дадоха акций. Друг е въпросът къде, колко и т.н., но принципът беше доказан. Няма никакво значение, че при капитализма има парадокси, при които дребен буржоа може да е по-богат от капиталист или работник да взима по-голяма заплата от човек, който наема работници. Те не променят неговата класова принадлежност.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2766 -: Април 12, 2021, 22:15:27 »
Имаше напън всички да сме собственици, чрез акционерсвото и пазара на ценни книжа, ама се разбра, че "маркета" е Las Vegas, та не тръби много колко всички сме буржоа.

Не, това доказа, че тогава всички наистина сме били собственици на държавата. Затова я оцениха едно към гьотере, делнаха го на населението и на всеки дадоха акций. Друг е въпросът къде, колко и т.н., но принципът беше доказан. Няма никакво значение, че при капитализма има парадокси, при които дребен буржоа може да е по-богат от капиталист или работник да взима по-голяма заплата от човек, който наема работници. Те не променят неговата класова принадлежност.
E, аз пишех за САЩ. То в БГ никой не е мислил сериозно за пазар на "книжа". Сериозните "български" фирми се продават на чужд маркет.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2767 -: Април 12, 2021, 22:17:47 »
Да фондовата борса.
Най-големата финансова пирамида правена некога!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7743
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2768 -: Април 12, 2021, 22:18:24 »
"Как мислите, новото НС е ли в състояние да си избере председател и кой ще бъде той според вас!?"

Сериозно питаш, сериозно отговарям: Според мен би било добре да се установи  практика председателят на НС да бъде член на най-голямата парламентарна група. В случая - ГЕРБ.

И да, това НС е в състояние да избере председател...

и защо да е от най-голямата група? аз пък мога да ти опонирам, предвид цирковете в последното сърбание, че председателят би трябвало да се избира от опозицията, за да не може разни премиери да се крият като плъхоци. макар че в нормална страна никой не би си помислил, че премиерът има власт да нарежда на председателя на органа, който го е избрал.

иначе председателят ще е първият тест кой кого и как подкрепя.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10105
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2769 -: Април 12, 2021, 22:19:07 »
Само че таксиметъра къф е? Би следвало да е раб. класа, даже, може и без класа - просто раб.

Бакшишът си е ситна буржоа. Щом сам си изкарва прехраната със собсвена кола. Ако кара чужда си е наемен работник. Между другото, дребната буржоазия също наема работници, но за разлика от капиталиста участва в производствения процес. Демек бачка и той. Затова марксизмът никога не може да бъде архаичен. Или, както е казал тов. Улянов, марксизмът не е догма, а методология. А тея, дето го превърнаха в догма, го осраха.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2770 -: Април 12, 2021, 22:20:04 »
Quote (selected)
аз пък мога да ти опонирам, предвид цирковете в последното сърбание, че председателят би трябвало да се избира от опозицията, за да не може разни премиери да се крият като плъхоци.
Ми да де!
Бачо има предвит това!
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2771 -: Април 12, 2021, 22:21:19 »
Само че таксиметъра къф е? Би следвало да е раб. класа, даже, може и без класа - просто раб.

Бакшишът си е ситна буржоа. Щом сам си изкарва прехраната със собсвена кола. Ако кара чужда си е наемен работник. Между другото, дребната буржоазия също наема работници, но за разлика от капиталиста участва в производствения процес. Демек бачка и той. Затова марксизмът никога не може да бъде архаичен. Или, както е казал тов. Улянов, марксизмът не е догма, а методология. А тея, дето го превърнаха в догма, го осраха.
Колата е на банката, обикновено.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2772 -: Април 12, 2021, 22:21:59 »
Quote (selected)
А тея, дето го превърнаха в догма, го осраха.
Нямам какво повече да добавя, освен ДГНЧКМ!
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2773 -: Април 12, 2021, 22:22:06 »
[ А тея, дето го превърнаха в догма, го осраха.
Тези които го обърнаха в дойна крава.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2774 -: Април 12, 2021, 22:23:15 »

Начи - не бърка.
Ти може и да не си, ама излиза си единствен и като такъф, не може да водиш гражданска война сам със себе си.

не излиза, че съм единствен, а излиза че не фсички сме селяни и съответно Норчо бърка. Пак.
Освентва, неам никъф зор да водя война нито със себе си, нито с некви селяни. Аз не ги закачам и те не ме закачат.

Нейсе, очевидно иаме пореден случай на неразбиране и смесване на порядъци, затва ще бъда така добър да поясня:

Демокрацията е форма на легитимиране, контрол и смяна на властта од страна на фсички граждани. Либералната такава е същото, но преточено през концепцията за естествените човешки(на ФСЕКИ човек) права, опществения договор(на ФСИЧКИ хора с властта), равнопоставеността на ФСИЧКИ граждани прет съда  и т.н., които концепции се однасят до ФСИЧКИ граждани, независимо од класовата им или друга принадлежност.

Буржоазията е класа. Тоест подмножество на множеството "ФСИЧКИ"
Ерго, определителят "буржоазна" прет "демокрация" е абсурден и по таа причина не се ползва. Може да имаш буржоазна диктатура, но не и буржоазна демокрация. Освен фхипотезата, че фсички са буржоа. Или ф Норчовия случай, селяни.




ЗАБЕЛЕШКА.: Не обвинявам Норчо, фслучая той е жертва. Терминът "гражданска война" е преводен, од немското Bürgerkrieg. Ако го бехме превели од некой друг език, немаше да се стигне дотук.

Civil war...Guerra civil...Guerre civile...некакси по смислено звучи.


« Последна редакция: Април 12, 2021, 22:56:02 от wreckage »

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2775 -: Април 12, 2021, 22:27:57 »
Само да вметна.
Рекиджа искаше да съвместява лебералната демокрация с плановата икономика.

Не съм искал, то и без мен е ставало, става и ще става. Аз само ти услужих, обръщайки вниманието ти върху историческата фактология. Хора сме, треа да си помагаме.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2776 -: Април 12, 2021, 22:31:49 »
Quote (selected)
Бакшишът си е ситна буржоа.
Бакшишът си е еснаф, занаятите се промениха и файтонджията стана таксиметър, а гайтанджията - шивач /моделиер/ и т.н.
Но глей ся каква разлика - аз говорех за и слет изплащане на колата си, а има и такива започнали със собствена, но нали се износва оръдието на труда и тогава - кой ти го осигурява...абе става сложно вече да определиш къде е границата от еснафа до капиталиста - ами оня, дето е взел кредит..абе сложно, маркс го е казал ясно, но от тогава са се изменили много неща и вместо да натикваме съвремието в рамката на Маркс, мисля, че китайците го правят по успешно - натикват Маркс в съвремието.
Стана дума, че и социалдемокрацията /съвременната/ се опитва да натиква туй-онуй тук таме и изглежда това ми импонира най много.
Аз - виновен ако не разбирам достатъчно, затова и питам - кое как е?
Моля, без авторитети - спичат ме и не мога да се отпусна.
Като ми кажат - Сталин и ...как да не застанеш мирно пред салатката и недопитото, а?
Не ме държи дълго време, ама се пак!
 :smokin:
« Последна редакция: Април 12, 2021, 22:40:53 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2777 -: Април 12, 2021, 22:33:15 »
Цитат на: wreckage
Аз не съм селянин. Начи не фсички сме селяни, начи бъркаш.

Най-големите селяни (ф смисъл на селяндури) са тия, които се обявяват за чисти граждани  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2778 -: Април 12, 2021, 22:35:03 »
Quote (selected)
а излиза че не фсички сме селяни
Мъ не де, добре, щот само ти опонираш, затва реших така.
Начи, има с кого да си водиш войната. Поправям се.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2779 -: Април 12, 2021, 22:40:32 »
Цитат на: wreckage
Аз не съм селянин. Начи не фсички сме селяни, начи бъркаш.

Най-големите селяни (ф смисъл на селяндури) са тия, които се обявяват за чисти граждани  :smokin:

не знам, не съм специалист по селяните, но ги харесвам и гледам да не ги занимавам със себе си, щото сигурно си имат по-важна работа.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2780 -: Април 12, 2021, 22:44:49 »
Quote (selected)
Ерго, определителят "буржоазна" прет "демокрация" е абсурден и по таа причина не се ползва. Може да имаш буржоазна диктатура, но не и буржоазна демокрация. Освен фхипотезата, че фсички са буржоа. Или ф Норчовия случай, селяни.
Тва не е така. ЧЕ за да има буржоазна демокрация всичкои треба са буржуи.
Трябва тези които реално са свързани с фукционирането и да са такива.
Ти с кво си свързан освен, че веднъж на намколко си години ти дават да пуснеш бюлетина.
И то избор който са ти подготвили.
Но у нас нещата са добутани не до бюржоазна демокрация, а по-скоро до следващия етап- Олигархия, въпреки че в България олигарси на практика нема, поне българи.
А в САЩ се още по-напрет - към Плутокрация
« Последна редакция: Април 12, 2021, 22:51:33 от 66 »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2781 -: Април 12, 2021, 22:45:36 »
Цитат на: wreckage
не знам, не съм специалист по селяните

А трябва. Добре е човек да познава произхода си и да не се срамува от него  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2782 -: Април 12, 2021, 22:46:23 »
Мъ не де, добре, щот само ти опонираш, затва реших така.

да, од нас двамата с тебе само аз опонирам на Норчо.

-------------
Цитат на: wreckage
не знам, не съм специалист по селяните

А трябва. Добре е човек да познава произхода си и да не се срамува от него  :smokin:

 абсолютно.
Аз точно така процедирам, ако не познавах селския си произход, немаше как да разбера, че не съм селянин, а ако се срамувах од него, щех да го крия, да се циганя и да се праа на луд.

Произходите треа да се ценят и познават. А не като некои колеги, които скачат като им споменеш за произхода на човека од шебеците.

« Последна редакция: Април 12, 2021, 22:53:23 от wreckage »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2783 -: Април 12, 2021, 22:52:20 »
Цитат на: Giuseppe
абе става сложно вече да определиш къде е границата от еснафа до капиталиста

Занаятчията е 4-та варна, капиталистът - 3-та.
А това, че начело на една д-ва е някой от низша варна, значи, че там е дошла Кали Юга  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2784 -: Април 12, 2021, 22:56:26 »
Quote (selected)
Бакшишът си е ситна буржоа. Щом сам си изкарва прехраната със собсвена кола. Ако кара чужда си е наемен работник.
Така е, фризьорката със собствен салон и наета чистачка също, а толкова обичаният Хампарцумян е обикновен наемен работник. :smokin:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2785 -: Април 12, 2021, 22:56:59 »
Quote (selected)
че там е дошла Кали Юга
Е, не, аз кат практикувах, можеше да се намери теория само за Кама сутра.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2786 -: Април 12, 2021, 22:58:33 »
Quote (selected)
да, од нас двамата с тебе само аз опонирам на Норчо.
Мъ и друк не видях да те потпре.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2787 -: Април 12, 2021, 22:59:50 »
а тебе?

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2788 -: Април 12, 2021, 23:00:34 »
Quote (selected)
Бакшишът си е ситна буржоа. Щом сам си изкарва прехраната със собсвена кола. Ако кара чужда си е наемен работник.
Така е, фризьорката със собствен салон и наета чистачка също, а толкова обичаният Хампарцумян е обикновен наемен работник. :smokin:
МИ не Хърпърцунян присвоява резултата от чужд труд и то благодарение на позициата си спрямо "средствата за производство"

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2789 -: Април 12, 2021, 23:04:48 »
а тебе?
Ас не се каня да воювам.
И така съм си добре.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2790 -: Април 12, 2021, 23:06:05 »
"Класите са големи групи хора, различаващи се по тяхното място в исторически определени системи от общественото производство, по тяхното отношение (голяма част закрепено и оформено в закони) към средствата за производство, по тяхната роля в обществените организации на труда, а следователно, по способа при получаване и размера на степента от общественото богатство, с която те разполагат. Класите са такива групи от хора, от които едната може за себе си да присвоява труда на другите, благодарение на различието на техните места в определеното ниво на общественото стопанство"
 :smokin:

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2791 -: Април 12, 2021, 23:11:19 »
Quote (selected)
Ас не се каня да воювам.
И така съм си добре.

Задръш така, че тука ена мрафка не може да земе решение накъде ше върви, а я чакам да ѝ напраа път...разгеле, мина.

Та-а-а, с кого съм се канел да воювам?
« Последна редакция: Април 12, 2021, 23:21:20 от wreckage »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2792 -: Април 12, 2021, 23:14:34 »
Quote (selected)
Ас не се каня да воювам.
И така съм си добре.

Задръш така, че тука ена мрафка не може да земе решение накъде ше върви, и я чакам да ѝ напраа път...разгеле, мина.

Та-а-а, с кого съм се канел да воювам?
Ако си се объркал и мрафката е била скарабей то с асирийци или либийци  :smokin:

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2793 -: Април 12, 2021, 23:17:48 »
тва не е Аврамоф дом, асирийците, либийците и скарабеите първо да бъдат така добри да се обадят, да съопщат кога имат намерение да минават и тогава ще гледам некак да ги вместя.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2794 -: Април 12, 2021, 23:26:16 »
Цитат на: wreckage
Та-а-а, с кого съм се канел да воювам?

Някой е казал, че се каниш да воюваш с някого ?  :blurry_drunk-2127:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2795 -: Април 12, 2021, 23:29:17 »
Джузепе ме заподозря фнамерение да воювам. Виш по-горе.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2796 -: Април 12, 2021, 23:33:21 »
Цитат на: wreckage
Джузепе ме заподозря фнамерение да воювам. Виш по-горе.

Няма такова нещо. Съобщи, че той самият не се кани да воюва  :m1314:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2797 -: Април 12, 2021, 23:33:44 »
Тоя порок е вапрешноприсъщия страмеж да се превърне в плутокрация.

Ами, той чичко Ленин го е казал преди сто и кусур години. Дребното буржоа се ражда, живее и умира с мечтата да стане крупен капиталист. Демек плутократ. Дето папагалите им викат "олигарси".

Това е парафраза на твърдението, че всеки войник носи маршалски жезъл в раницата си. Всеки индианец иска да стане вожд, всеки бачкатор - началник. По същество - безмислица.
И да - тоталирарна държава може да бъде "хакната" както това се е случвало безброй пъти.  СССР и Китай са хаквани.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2798 -: Април 12, 2021, 23:37:36 »
Цитат на: wreckage
Та-а-а, с кого съм се канел да воювам?

Някой е казал, че се каниш да воюваш с някого ?  :blurry_drunk-2127:
Ти спомена, че сички сме селяни и затва не стаа гр. война да спретнем.
Рекиджа ти опонира, че той не йе.
Начи имаше поне един дет е способен на тва да потпали война.
Казах му, че не мое сам със себе си да се бие...

Той пък зе, че се обиди че е уникатен и одрече.
и т.н.
« Последна редакция: Април 12, 2021, 23:40:26 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2799 -: Април 12, 2021, 23:42:09 »
РЕкиджа ви натвърди разни неща с българския превод на "гражданска война". Тая работа няма нищо общо с със селския произход.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2800 -: Април 12, 2021, 23:44:07 »
Цитат на: Памфуций
РЕкиджа ви натвърди разни неща с българския превод на "гражданска война". Тая работа няма нищо общо с със селския произход.

Нищо не вдяна, ама реши да се обадиш  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7414
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2801 -: Април 12, 2021, 23:44:38 »
РЕкиджа ви натвърди разни неща с българския превод на "гражданска война". Тая работа няма нищо общо с със селския произход.

а те пък наблегнаха на каламбурите :cool-1084:
the lamers club honourable member …

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2802 -: Април 12, 2021, 23:46:50 »
Quote (selected)
Той пък зе, че се обиди че не е уникат.
кой, аз ли съм се обидил? Днеска ми доставихте големо количество развлечение и мога само да ви бъда благодарен, що да се обиждам? Само некъф апсолютен шашкънин  и неблагодарник би реагирал на теа подаръци, обиждайки се...

Е СА ВЕЧЕ СЕ ОБИДИХ!!! НАЧИ СЪМ НЕБЛАГОДАРНИК И ШАШКЪНИН, А!

край, вече никъф контакт с вас...особено с Джузепе и Норчо...чаааак утре, то и бес тва сега фсички отивате по креватчетата.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2803 -: Април 12, 2021, 23:52:37 »
Тоя порок е вапрешноприсъщия страмеж да се превърне в плутокрация.

Ами, той чичко Ленин го е казал преди сто и кусур години. Дребното буржоа се ражда, живее и умира с мечтата да стане крупен капиталист. Демек плутократ. Дето папагалите им викат "олигарси".

Това е парафраза на твърдението, че всеки войник носи маршалски жезъл в раницата си. Всеки индианец иска да стане вожд, всеки бачкатор - началник. По същество - безмислица.
И да - тоталирарна държава може да бъде "хакната" както това се е случвало безброй пъти.  СССР и Китай са хаквани.
Нищо не носи войник в мешката си. Даже и смъртен акт. Щото на война не се занимават с таквизи детайли.
А лакомията е всеизвестно и неоспоримо качество на буржуя. Май Маркс беше коментирал при каква пичалба на какво е готов  :smokin:
« Последна редакция: Април 12, 2021, 23:59:32 от 66 »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2804 -: Април 12, 2021, 23:56:00 »
РЕкиджа ви натвърди разни неща с българския превод на "гражданска война". Тая работа няма нищо общо с със селския произход.

а те пък наблегнаха на каламбурите :cool-1084:
Их, Принце, може ли така да ми съсипеш половин час бродерия за цивилната листа, цивилността на войната, цивилизацията и чая в пет следобед! Направо ми иде да изцвиля нецивилизовано!  :nuts:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2805 -: Април 12, 2021, 23:56:37 »
Quote (selected)
Той пък зе, че се обиди че не е уникат.
кой, аз ли съм се обидил? Днеска ми доставихте големо количество развлечение и мога само да ви бъда благодарен, що да се обиждам? Само некъф апсолютен шашкънин  и неблагодарник би реагирал на теа подаръци, обиждайки се...

Е СА ВЕЧЕ СЕ ОБИДИХ!!! НАЧИ СЪМ НЕБЛАГОДАРНИК И ШАШКЪНИН, А!

край, вече никъф контакт с вас...особено с Джузепе и Норчо...чаааак утре, то и бес тва сега фсички отивате по креватчетата.
Имаш да изтраеш четири минути!  :tongue_:

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2806 -: Април 12, 2021, 23:57:58 »
Първо прочетох изтриеш.
Щото направо изпраска Жижи в пода.
 
Аде до утре. Некои сме по източноевропейско време.
« Последна редакция: Април 13, 2021, 00:00:13 от 66 »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2807 -: Април 13, 2021, 00:00:22 »
Първо прочетох изтриеш.
Щото направо изпраска Жижи в пода.
 
Аде до утре. Некои сме по източноевропейско време.
Лека!
П.П. Не съм такъв човек, това за триенето! Искрено се забавлявах, особено ми хареса мравката с размисъла!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7414
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2808 -: Април 13, 2021, 00:11:43 »
Първо прочетох изтриеш.
Щото направо изпраска Жижи в пода.
 
Аде до утре. Некои сме по източноевропейско време.
Лека!
П.П. Не съм такъв човек, това за триенето! Искрено се забавлявах, особено ми хареса мравката с размисъла!

Ами рекиджа реши да се направи на джайнист :cool-1084:

Ма ние като не разбирам, не го подехме на висока топка :m1708:
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7460
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2809 -: Април 13, 2021, 00:36:27 »
... Джузепе и Норчо...чаааак утре, то и бес тва сега фсички отивате по креватчетата ...

Отдавна съм си в кревата с лаптопа, но по някое време ще стана да вечерям.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2810 -: Април 13, 2021, 00:57:47 »
Имаше напън всички да сме собственици, чрез акционерсвото и пазара на ценни книжа, ама се разбра, че "маркета" е Las Vegas, та не тръби много колко всички сме буржоа.

Не, това доказа, че тогава всички наистина сме били собственици на държавата.
Тезите ти са верни, но последното не е вярно. Не сме били собственици на държавата. Никога! Номенклатурата е била.
Етикетът беше "диктатура на пролетариата", но тогава никой не еваваше бачкаторите. Имаше държавен капитализъм и при разпределението на "принадената стойност" (печалбата), номенклатурата намираше начин "да наклони масата към себе си".
За частният капитализъм:
Боржуйте нямаше как да отрекат класовата същност на капиталистическото общество. Няма как да отрекат прибирането на принадената стойност от този който държи средствата за производство. Затова се размиват понятията. Бачкаторът който може да е такси дори да кара собствена кола пак е експлоатиран, като е взел заем от банка. Грабежът чрез лихвата е най-префинен. В този смисъл банките са също средство за производство. Средство за грабеж.
Един програмист може да взема $150К или $300К и да работи от дома, или дори да играе тенис в кортовете на Google, но е пролетарче по смисъла на Маркс. Дори да му дадат "stock options", каквито и на мен ми дадоха преди години, не е капиталист, защото чорбаджията ги дава по лична преценка. Няма как да се дават по приноса във фирмата. В никакъв случай не разделя печалбата със Sergey Brin &  Larry Page, ако работи в Google. "Stock options" и "401К" пенсионни фондове, е да се размие експлоататорската същност на капитала, да притъпи противоречията. Не е да ги премахне. Никой не го и помисля.
Осъзнаването за което говори Джузепе, няма как да стане докато работни места се изнасят и се противопоставят експлоатирани в едни страни на експлоатирани (повече) в други страни.
« Последна редакция: Април 13, 2021, 01:05:59 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2811 -: Април 13, 2021, 02:07:13 »
Кой тук питаше кого щяли да номинират за премиер? В "Сега" вече има отговор, и доста добре съставен!
Номиниран е марсоходът "Пърсивиърънс", засега не можах да намеря дали е дал съгласие или преговори вървят!
Повече тук ГЕРБ номинира марсохода Пърсивиърънс за премиер

Жал ми е за Опи-то, къде се затри онази зима, а ето, можеше и то премиер да стане! Опи, кажи си!

Simplified Solutions

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2812 -: Април 13, 2021, 07:47:46 »
Я като си приказваме за демокрация да питам. Как мислите, новото НС е ли в състояние да си избере председател и кой ще бъде той според вас!?

Вчера чух по телевизора за  Ива Митева – директор на правната дирекция на НС, а вече и депутат от ИТН. Свиленски много я похвали. Съвсем сериозно. Даже ми се стори почти въодушевен.  :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10105
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2813 -: Април 13, 2021, 07:58:37 »
Тва не е така. ЧЕ за да има буржоазна демокрация всичкои треба са буржуи.
Трябва тези които реално са свързани с фукционирането и да са такива.


Естествено! Демокрацията не е абстрактно понятие. Тя винаги носи класов характер. Затова всяка обществено-икономическа формация е демократична за класата-хегемон и недемократична за останалите. И робовладелството, и феодализмът, и социализмът са демократични за господстващите класи и диктатури за потисканите. И налагането на буржоазната демокрация като еталон за демокрация е примитивизъм. Феодалите не са избирали парламент, но системата е била изключително демократична за тях.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23821
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2814 -: Април 13, 2021, 08:01:51 »
Quote (selected)
Тва не е така. ЧЕ за да има буржоазна демокрация всичкои треба са буржуи.
Все забравяме за първообраза на демокрацията - робовладелска демокрация  в Атина. :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23821
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2815 -: Април 13, 2021, 08:31:31 »
След няколко хилядолетия търкаляне на демокрацията сега сме близо до началната точка.
1/9  господари/роби, разликата е незначителна, вместо железни пранги сега ни нахлузват електронни и вървим към "дигитална демокрация". :smokin:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2816 -: Април 13, 2021, 09:05:51 »
Тва не е така. ЧЕ за да има буржоазна демокрация всичкои треба са буржуи.
Трябва тези които реално са свързани с фукционирането и да са такива.


Естествено! Демокрацията не е абстрактно понятие. Тя винаги носи класов характер. Затова всяка обществено-икономическа формация е демократична за класата-хегемон и недемократична за останалите. И робовладелството, и феодализмът, и социализмът са демократични за господстващите класи и диктатури за потисканите. И налагането на буржоазната демокрация като еталон за демокрация е примитивизъм. Феодалите не са избирали парламент, но системата е била изключително демократична за тях.

Ми не. Демокрацията в Атина не е робовладелска. Там "класата-хегемон", ако можем да говорим за такава, са дребните собственици и занаятчии, които може да притежават, но и да не притежават роби.  Т.е. това е основната част от населението на полиса, но - натъртвам без ограничение на "правата" на земевладелци, аристократи, едри робовладелци. Разбира се, има ограничение по статус - роби и чужденци (чужденците навсякъде и винаги са с ограничени права), и по пол - жените.
От друга страна, във феодалните държави - Англия и Франция има парламенти или техен еквивалент (във Франция това са Генералните щати, парламентите имат преди всичко съдебна функция), но на никого не е хрумвало да ги отъждестви с "демокрация". Парламентаризмът в средновековието няма нищо общо с демокрация, а с идеята, че трябва да има контрол върху събирането и разходването на средствата. Задачата на тези институции е да ограничат и произвола на короната.
Сетне тая болшевишка мантра за класа-хегемон е доста спорна, както и разделението на обществото на буржоа и пролетариат. Като собственик на средства за производство (напр. земя), аз съм "буржоа". Но не мисля, че класово принадлежа към групата на Домусичев или на Божков, Пеевски и прочее. Не мисля, че съм групата и на собствениците и участниците в агро-фондовете.  Слагането на собственик на квартално магазинче, напр. в което той работи със семейството (а те са оформени като наемни работници във фирмата му) в "класата -хегемон" е пълно пренебрегване на фактическата ситуация.
 

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11199
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2817 -: Април 13, 2021, 09:28:51 »
Quote (selected)
Слагането на собственик на квартално магазинче, напр. в което той работи със семейството (а те са оформени като наемни работници във фирмата му) в "класата -хегемон" е пълно пренебрегване на фактическата ситуация.
Кой го е направил това?
Ако визираш Отврат, човекът ясно е посочил - "Трябва тези които реално са свързани с фукционирането и да са такива".
Като е натвърдил на реално
« Последна редакция: Април 13, 2021, 09:31:08 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3582
    • Профил
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2818 -: Април 13, 2021, 09:32:00 »
Quote (selected)
Като собственик на средства за производство (напр. земя), аз съм "буржоа". Но не мисля, че класово принадлежа към групата на Домусичев или на Божков, Пеевски и прочее.
Колко земя имаш, две саксии с мушкато? Ако е така, това е средство за производство само на мушката̀. Не болшевиките са се толкоз объркали, ами ти наричаш средство за производство нещо, което не е.

Памфуций

  • Гост
Re: ИЗБОРИ 2021 г. – редовни парламентарни
« Отговор #2819 -: Април 13, 2021, 10:32:00 »
Ах, кой не е чел класиците. Не е толкова важно колко е земята, а дали освен семейството използваме наемен труд (постоянно и сезонно) за дейността ни. Да, ползваме. И да - земята е средство за производство според марксистката мисла. Демек хем сме собственици (макар да не съм сигурен как това се отнася до онази част от земята, която е под аренда), че и експлоататори на всичко отгоре. Но остави ме мен. В ИТ сектора нещата са доста по-сложни.
Тази простичка схема за буржоазия и пролетариат и непримиримите им класови противоречия до голяма степен вече не е валидна.