Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1866506 пъти)

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #840 -: Април 18, 2021, 17:00:29 »
Ние даже им вярваме, но трябва да уточним за какви именно способности става дума.

Дочух, че говорите за "великия" Буров, та и аз да добавя нещо. "Великият" Буров става велик с политически протекции. Той е направен милионер. Ако "способност" е умението да печелиш пари чрез политическо покровителство, то това са баси способностите

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #841 -: Април 18, 2021, 17:01:08 »
Тях псета ги яли, нали? Ами ай да си представиш, че ти и/или наследниците ти  по куп причини и обстоятелства, изпаднете сред презрените бедни - ще ми цитирате ли Буров? България е държава на цървулите, и повечето от т. нар. богати цървули след Освобождението са се замогнали от гешефти и секакви други укорими простъпки. Интересно ми е да разбера, че някои са забравили за цървулите си в буквалния смисъл на думите
Буров, драга ми Асол, е имал предвид нещо съвсем друго. Един истински богат човек, ако има и съответния морал не може да бъде купен с пари. Той си има достатъчно и може да си позволи лукса да законодателства и/или управлява по съвест. Бедният по-лесно се поддава на изкушения от материално естество.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23779
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #842 -: Април 18, 2021, 17:01:23 »
од изброените само бепецето има афторитета да се произниса, кое е афтентично и кое  - не. Щото ф по-ранни свои организационни ипостаси е зело участие ф разните фселенски събори, посветени на таа материя. Светската държава е непричом, когато се разисква кой е еретик(фконкретния случай тва си ти), точно щото е светска и не ѝ дреме.

Фсъщност ти за кво точно спориш?
Аз не споря, споделих че кесаревото кесаря не е от Джезъса и неговата предизборна платформа.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #843 -: Април 18, 2021, 17:01:29 »
Ъхъ... бедните партията требе да ги охрани с бюджетни пари, нали така?

Не толкова елементарно, ако обичаш!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #844 -: Април 18, 2021, 17:06:37 »
Буров, драга ми Асол, е имал предвид нещо съвсем друго. Един истински богат човек, ако има и съответния морал не може да бъде купен с пари.

Ахъм! Едва ли е имал себе си предвид. След като е забогатял по най-неморалния начин - с политически протекции и на гърба на държавата.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #845 -: Април 18, 2021, 17:09:20 »
Буров, драга ми Асол, е имал предвид нещо съвсем друго. Един истински богат човек, ако има и съответния морал не може да бъде купен с пари. Той си има достатъчно и може да си позволи лукса да законодателства и/или управлява по съвест. Бедният по-лесно се поддава на изкушения от материално естество.

Разбира се, че няма нужда да  се продава. Той купува и може да си позволи лукса вечно да управлява и купува. Не мога да повярвам, че не можеш да стоплиш базови неща...това е плашещо! Ти можеш да прогледнеш, само ако те изпаднат от каруцата, което е мноо жалко...

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #846 -: Април 18, 2021, 17:09:28 »
В Европа май няма държава, където да няма държавно финансиране на партиите. А ние българите, защото сме големи умници, още спорим дали да има такова.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #847 -: Април 18, 2021, 17:09:39 »
Ми влизам ти в тона, Асол.
Някак се подразбира от мненията на некои тук, че една партия има необходимост да издържа номенклатура (по модерному "апарат"), че колкото се разраства влиянието на партията, толкова повече се разрастват и партийните и нужди, които данъкоплатците (няма нищо общо с избирателите) трябва да поемат.
И това е при условие, че всеки депутат - който пряко зависи от подадените гласове - разполага с бюджет за сътрудници, да пътува до избирателния си район и т.н.
Ето това вече е неолиберализъм в политиката , при това без анти-тръстово законодателство. 
 

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #848 -: Април 18, 2021, 17:12:13 »
Quote (selected)
Един истински богат човек, ако има и съответния морал
Къф морал бе, нали говорим за трупане на богатство? Не Буров, ами Чандлър (онзи с Марлоу) казва, че „още не е измислен чистичък начин да се спечели един милион“. А Чандлър не е никак комуняга или нещо подобно.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #849 -: Април 18, 2021, 17:13:07 »
Ми влизам ти в тона, Асол.
Някак се подразбира от мненията на некои тук, че една партия има необходимост да издържа номенклатура (по модерному "апарат"), че колкото се разраства влиянието на партията, толкова повече се разрастват и партийните и нужди, които данъкоплатците (няма нищо общо с избирателите) трябва да поемат.
И това е при условие, че всеки депутат - който пряко зависи от подадените гласове - разполага с бюджет за сътрудници, да пътува до избирателния си район и т.н.

Да, бе! То с тези 8 кинта на калпак нема начин да не се поддържа споменатия от теб по-горен разкош! Голема драма  - 8 лева на глас. Айде дръж се сериозно!

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #850 -: Април 18, 2021, 17:16:10 »
И много се спекулира, че в Германия субсидията била 1 евро, което си е голяма лъжа. Ето линк https://www.investor.bg/evropa/334/a/germanskiiat-parlament-prie-25-mln-evro-uvelichenie-na-partiinite-subsidii--263050/ от който ще ви стане ясно субсидията на партиите за 2019 г.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #851 -: Април 18, 2021, 17:18:54 »
И много се спекулира, че в Германия субсидията била 1 евро, което си е голяма лъжа. Ето линк https://www.investor.bg/evropa/334/a/germanskiiat-parlament-prie-25-mln-evro-uvelichenie-na-partiinite-subsidii--263050/ от който ще ви стане ясно субсидията на партиите за 2019 г.

Изпревари ме! Канех се да дам Германия като последен пример за да успея да взема превес над циливилизацията :D

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23779
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #852 -: Април 18, 2021, 17:21:19 »
Изпревари ме! Канех се да дам Германия като последен пример за да успея да взема превес над циливилизацията :D
Не знам и питам.
Как се финансират партиите в РФ?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #853 -: Април 18, 2021, 17:24:13 »
Асол, ако си на трудов договор в БСП и основният ти доход е работната ти заплата, мога да разбера, че от партийната субсидия зависи хлябът ти. Ако битието ти не зависи от това, не мога да те разбера.
Аз не членувам и никога през живота си не съм членувала в партия. Някъде до към края на 90-те бях активен синдикалист. Започнаха да искат моята намеса в отношенията работодател ( читав и кадърен професионалист, впрочем)/работник, откровени лентяи и некомпетентни в работата си хора, които смятаха, че щом са синдикални членове трябва да бъдат защитавани от уволнения, съкращения и.т.н. Ами, не. Отказах и приключих със синдикализма завинаги.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #854 -: Април 18, 2021, 17:24:30 »
И много се спекулира, че в Германия субсидията била 1 евро, което си е голяма лъжа.

Не спекулира! Манипулира. 1 евро е само част от субсидията. И то на бундесниво. В отделните провинции си е отделно, защото те също си имат избори, парламенти и правителства. Отделно безплатни реклами, телевизионно време и т.н., и т.н. Преди няколко години един областен координатор на една партия ми каза, че на месец разполага само с 500 лева. За всичко. За тея пари и една зала за събрание не можеш да си наемеш. Това романтично-примитивно разбиране за "партия" и нейното функциониране не е адекватно

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #855 -: Април 18, 2021, 17:25:23 »
P.S. Никога не съм получавала възнаграждение за дейността си като избран на съответната длъжност синдикалист.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #856 -: Април 18, 2021, 17:29:59 »
И много се спекулира, че в Германия субсидията била 1 евро, което си е голяма лъжа.

Отделно безплатни реклами, телевизионно време и т.н., и т.н.
Мисля, че те са отделно от субсидията.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #857 -: Април 18, 2021, 17:30:32 »
P.S. Никога не съм получавала възнаграждение за дейността си като избран на съответната длъжност синдикалист.

То, затова в България няма "синдикализъм". Тука само началниците лапат. Само като им видиш колите пред централите и ти става ясно. За какво събират всеки месец милиони от работниците като отчисления? Една стачка не са направили. Само "протести". Граждански. Неангажиращи.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #858 -: Април 18, 2021, 17:32:14 »
При чиста мажоритарна избирателна система възниква като интересен въпрос и как биха се определяли партийните субсидии от държавата.  :smokin:

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #859 -: Април 18, 2021, 17:37:13 »
Резонен въпрос.  :t2030:  И аз искам отговор.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #860 -: Април 18, 2021, 17:38:09 »
Така лъжат и за мажоритарните избори във Великобритания. Там най-честните, най-компетентните са или консерватори или либерали - другите кандидати са измет. Изключенията са техните дпс-та (напр. шотландската партия в Шотландия). У нас на референдума, успяха да излъжат простичкия народ.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23779
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #861 -: Април 18, 2021, 17:38:58 »
При чиста мажоритарна избирателна система възниква като интересен въпрос и как биха се определяли партийните субсидии от държавата.  :smokin:
Мажоритарните избори не изключват партийни кандидати.
Теоретично втората партия може да има 49% гласоподаватели и нула депутати.
Субсидията и сега е на брой гласували не на депутати.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #862 -: Април 18, 2021, 17:39:09 »
И много се спекулира, че в Германия субсидията била 1 евро, което си е голяма лъжа.

Не спекулира! Манипулира. 1 евро е само част от субсидията. И то на бундесниво. В отделните провинции си е отделно, защото те също си имат избори, парламенти и правителства. Отделно безплатни реклами, телевизионно време и т.н., и т.н. Преди няколко години един областен координатор на една партия ми каза, че на месец разполага само с 500 лева. За всичко. За тея пари и една зала за събрание не можеш да си наемеш. Това романтично-примитивно разбиране за "партия" и нейното функциониране не е адекватно

А представяш ли си какво става с малки партии, които нямат и толкова - направо Матей 13:12.
В Германия не е само до субсидията - има и медийни пакети , безплатен достъп до билбордове, данъчна редукция от партийни дарения и т.н. и т.н. У нас са едни субсидии раздавани и консумирани на пазарен принцип.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #863 -: Април 18, 2021, 17:40:14 »
Асол, ако си на трудов договор в БСП и основният ти доход е работната ти заплата, мога да разбера, че от партийната субсидия зависи хлябът ти. Ако битието ти не зависи от това, не мога да те разбера.
Аз не членувам и никога през живота си не съм членувала в партия. Някъде до към края на 90-те бях активен синдикалист. Започнаха да искат моята намеса в отношенията работодател ( читав и кадърен професионалист, впрочем)/работник, откровени лентяи и некомпетентни в работата си хора, които смятаха, че щом са синдикални членове трябва да бъдат защитавани от уволнения, съкращения и.т.н. Ами, не. Отказах и приключих със синдикализма завинаги.
За последно, надявам се! Над 15 години съм била държавен служител и то от най-платените и на възлови места. Там съм била с конкурс и на всичкото отгоре безпартийна. Сменила съм над 12 министри от всякакви политически сили. Имам бекграунд, подходящ най-малко за главен секретар и то на администрация ниво А1. Имам и висше образование, даже повече от едно, което ме прави и подходяща за министър, въпреки че за последната длъжност по закон не се изисква такова!
Предентирам, че съм професионалист и от това свое предимство няма да се откажа по никакви причини. Член на БСП съм станала чрез заявка по интернет и то не в качеството си на държавен служител. Не съм на партийна работа и хляба си изкарвам в частния сектор, като последният няма нищо общо с никакви партийни централи и правителствени фирми за точене на пари от обществени поръчки. В БСП съм изцяло на доброволни начала - бях председател на СИК, участвах в разбработването на визията, водя дечурлига в нея, бях със семейството си по протестите лятото /дето ти се губим от картинката, щото телевизорът ти е казал друго/. На базата на предишните си контакти чрез държавната работа имам повече от добра представа за секакви политически партии, амеби, измекяри  и секакви други еднодневки и кви са ги вършили години наред. И най-важното - не съм се продавала и не се продавам! Надявам се, че задоволих любопитството ти

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #864 -: Април 18, 2021, 17:42:00 »
Така лъжат и за мажоритарните избори във Великобритания. Там най-честните, най-компетентните са или консерватори или либерали - другите кандидати са измет. Изключенията са техните дпс-та (напр. шотландската партия в Шотландия). У нас на референдума, успяха да излъжат простичкия народ.
Има все пак разлика между работническа партия (лейбър) и либерали (либ.демократи)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #865 -: Април 18, 2021, 17:45:33 »
"Кви дебати, ебати! Депутати - ментета.
На трибуната качва се някакъв педераст.
Педераст, педераст, но облечен във власт.
В устата му - глупости, в очите му - злоба
Той тая власт ще я стиска до гроба."

Из песента на Слави трифонов "Нема такава държава", текст Иво Сиромахов
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23779
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #866 -: Април 18, 2021, 17:49:00 »
Quote (selected)
Из песента на Слави трифонов "Нема такава държава", текст Иво Сиромахов
:0005:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #867 -: Април 18, 2021, 17:50:18 »
Има все пак разлика между работническа партия (лейбър) и либерали (либ.демократи)
Да, има разлика. Едните имат около 200 депутати, другите 11. И тия 11 са избрани основно в Шотландия. Приличат малко на дпс.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #868 -: Април 18, 2021, 17:54:10 »
Асол, благодаря за отговора.  :well_done-1299: Уважавам хора с принципи, дори когато мислим съвсем различно. Пак ще се дърля с теб, но с нужното уважение, бъди рахат.  :smokin:

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #869 -: Април 18, 2021, 18:00:33 »
Да, има разлика. Едните имат около 200 депутати, другите 11. И тия 11 са избрани основно в Шотландия. Приличат малко на дпс.

srsly...wtf


Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #870 -: Април 18, 2021, 18:39:15 »
Не само във времената на Буров, другарко Ранд. Във всички времена е било така, и днес също, или поне в това искат да ни убедят спечелилите парите. Ние даже им вярваме, но трябва да уточним за какви именно способности става дума.
Почна да ми писва от сиромахомилство, честна дума! Може Чочо да е бачкал като роб на плантация, може да е цепил стотинката на две да внесе втората половина в компанията си, може да не е почивал петилетка подред, ама не всички пари са мръсни пари, щото Гочито от втория етаж, дето като работи четвърти чиновник в общината, дето го е назначил свако му, не е богат човек. Обаче Гочито знае как се управлява държава, пък частника Чочо хабер си няма от бюджет, планиране и бачкане, те парите от въздуха му капят! Във всички времена и народи е все така, особено другарката Ранд е наясно, че май накрая живее на социално пособие.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #871 -: Април 18, 2021, 18:43:13 »
Всички големи пари са мръсни,  67! Аксиома откакто съществува човечеството :nuts:

 А те те управляват, докато ти си папагалиш за правила, бизнес умения и демокрация

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #872 -: Април 18, 2021, 18:46:43 »
Баш по времето на Буров, повечето спечелени пари са били точно по начина, за който аз споменах - това първо! Времето на бедните хора по Буров е родило фигури/повечето бедни хора, които са се превърнали в класика и символ на България, ако и да не е трябвало и не са управлявали - тва второ. И трето - Ленин не е говорил за никакви готвачки, а за кухарки..има разлика. Научете се да цитирате точно! Не знам кво точно е доказано, като гледам къф булшит управлява Европа, например - от пияница, разследван за далавери  до домакиня разсипала бундесвера, явно вярват на Ленин повече от теб :nuts:
Ммм, ами "кухарка" се превежда на български като "готвачка". Жалко, Ленин не е знаел български и употребил "кухарка".

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #873 -: Април 18, 2021, 18:48:10 »
Quote (selected)
Почна да ми писва от сиромахомилство, честна дума!
Сигурно в Канада се е навъдило много ваджията, защото тук го няма.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #874 -: Април 18, 2021, 18:51:42 »
Ммм, ами "кухарка" се превежда на български като "готвачка". Жалко, Ленин не е знаел български и употребил "кухарка".

Според гугъля и то превод от беларуски - бях сигурна, че ще го направиш! 67, представяш ли си, че и други хора контактуват с руснаци? Допускаш ли, че е възможно?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #875 -: Април 18, 2021, 18:55:09 »
Според гугъля и то превод от беларуски - бях сигурна, че ще го направиш! 67, представяш ли си, че и други хора контактуват с руснаци? Допускаш ли, че е възможно?
Боже, това речниците и те ли са вече политически некоректни?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #876 -: Април 18, 2021, 18:58:26 »
Според гугъля и то превод от беларуски - бях сигурна, че ще го направиш! 67, представяш ли си, че и други хора контактуват с руснаци? Допускаш ли, че е възможно?
Хайде да помогна:
кухарка
"Словарь русского языка С. И. Ожегова - самый первый из вышедших России (СССР) после Октябрьской революциии на сегодняшний день уникальный однотомный толковый словарь русского языка. "

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #877 -: Април 18, 2021, 19:00:12 »
Боже, това речниците и те ли са вече политически некоректни?

Тва ще задоволи ли любопитството ти?

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%8B


То не е само там, но като за начало върши работа...таз работа е като за Левски и кунките. Не са хубави тези работи.. :smokin:

Бях сигурна, че ще се втурнеш към речниците, като пренебрегнеш достоверността. Подбирайте си източниците, иначе ставате досущ кат Плювню, дето ръсеше простотии от трибуната на НС и стана за присмех за чудо и приказ!

Признавам си, че абсолютно умишлено те подведох...
« Последна редакция: Април 18, 2021, 19:06:34 от Aсол »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #878 -: Април 18, 2021, 19:05:23 »
Очаквах го някак си, че ще опрем до уикипедията...
Та другарят Ленин знае, че не става веднага готвачката да управлява държавата, но това е предрасъдък, остава само да я научим. Ама аз съм достатъчно възрастна, аз помня РабФак. Нещо като партийна субсидия беше, впрочем.
Я каква видна юристка имаме от него, госпожа Цачева!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23779
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #879 -: Април 18, 2021, 19:07:51 »
Quote (selected)
Бях сигурна, че ще се втурнеш към речниците, като пренебрегнеш достоверността.
Бе друго си е укито дето всеки може да пише и брише в него. :smokin:

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #880 -: Април 18, 2021, 19:09:49 »
Нема какво да опираме само до уикипедията - отдавна се знае, че Ленин никога не е произнасял подобно изречение и то не от снощи. Отново опираме до пропаганда, лъжи и манипулации, ама иначе имаме претенции. Даже в стария форум беше обсъждана тази измишльотина. Хубаво е да се четат и коментарите на другите, а не само да се опияняваме от своите...

Simplified Solutions

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #881 -: Април 18, 2021, 19:10:36 »
Като стана дума за кухарката:

«Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас вступить в управление государством.. Но мы […] требуем немедленного разрыва с тем предрассудком, будто управлять государством, нести будничную, ежедневную работу управления в состоянии только богатые или из богатых семей взятые чиновники. Мы требуем, чтобы обучение делу государственного управления велось сознательными рабочими и солдатами и чтобы начато было оно немедленно, т. е. к обучению этому немедленно начали привлекать всех трудящихся, всю бедноту»

 :smokin:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #882 -: Април 18, 2021, 19:12:22 »
Нема какво да опираме само до уикипедията - отдавна се знае, че Ленин никога не е произнасял подобно изречение и то не от снощи. Отново опираме до пропаганда, лъжи и манипулации, ама иначе имаме претенции. Даже в стария форум беше обсъждана тази измишльотина. Хубаво е да се четат и коментарите на другите, а не само да се опияняваме от своите...
Е, освен ако не е чел собствените си коментари на глас:
"В статье «Удержат ли большевики государственную власть?»[2] (первоначально опубликована в октябре 1917 года в № 1—2 журнала «Просвещение») Ленин писал:
Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас же вступить в управление государством. В этом мы согласны и с кадетами, и с Брешковской, и с Церетели. Но мы отличаемся от этих граждан тем, что требуем немедленного разрыва с тем предрассудком, будто управлять государством, нести будничную, ежедневную работу управления в состоянии только богатые или из богатых семей взятые чиновники. Мы требуем, чтобы обучение делу государственного управления велось сознательными рабочими и солдатами и чтобы начато было оно немедленно, то есть к обучению этому немедленно начали привлекать всех трудящихся, всю бедноту."

Така де, даже и за Троцки пише, че го бил разбрал в този смисъл, че готвачката требе да бъде обучавана за държавен управленец, но може би Троцки също не е чел Ленин!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #883 -: Април 18, 2021, 19:15:17 »
Е, освен ако не е чел собствените си коментари на глас:
"В статье «Удержат ли большевики государственную власть?»[2] (первоначально опубликована в октябре 1917 года в № 1—2 журнала «Просвещение») Ленин писал:
Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас же вступить в управление государством. В этом мы согласны и с кадетами, и с Брешковской, и с Церетели. Но мы отличаемся от этих граждан тем, что требуем немедленного разрыва с тем предрассудком, будто управлять государством, нести будничную, ежедневную работу управления в состоянии только богатые или из богатых семей взятые чиновники. Мы требуем, чтобы обучение делу государственного управления велось сознательными рабочими и солдатами и чтобы начато было оно немедленно, то есть к обучению этому немедленно начали привлекать всех трудящихся, всю бедноту."

И как точно ме опровергаваш с горния цитат? И кво общо има с лафа, че всяка готвачка може да управлява държава?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #884 -: Април 18, 2021, 19:19:34 »
Бях сигурна, че ще се втурнеш към речниците, като пренебрегнеш достоверността. Подбирайте си източниците, иначе ставате досущ кат Плювню, дето ръсеше простотии от трибуната на НС и стана за присмех за чудо и приказ!

Признавам си, че абсолютно умишлено те подведох...
Хи-хи-хи! Ма верно умишлено рече, че кухарка и готвачка са различни неща?
" И трето - Ленин не е говорил за никакви готвачки, а за кухарки..има разлика. Научете се да цитирате точно!"
Підманула, підвела!  :m1924:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #885 -: Април 18, 2021, 19:20:16 »
Quote (selected)
Та другарят Ленин знае, че не става веднага готвачката да управлява държавата, но това е предрасъдък, остава само да я научим
Тов. Ульянов изобщо не твърди, че този занаят има научаване, и че той е постижим в пълнота от коя да е готвачка, и че тя действително ще управлява държавата. Тов. Ульянов казва просто, че готвачката трябва да учи това.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #886 -: Април 18, 2021, 19:26:43 »
И как точно ме опровергаваш с горния цитат? И кво общо има с лафа, че всяка готвачка може да управлява държава?
Четем бавно и с разбиране.
Другарят Ленин е съгласен с някои опоненти, че в момента нито неквалифицираният работник, нито готвачката са способни веднага да управляват държавата.
Другарят Ленин обаче е несъгласен да бъде в същия кюп с тези опоненти по въпроса дали само богати хора и чиновници произхождащи от богати семейства могат да управляват държавата.
Другарят Ленин настоява,че веднага всички съзнателни работници и войници трябва да се юрнат към обучението, т.е. обучението трябва да се разпростре над всички трудещи се, над цялата беднота.

Какво има да не му се разбира? Готвачката явява ли се богат човек или произходжа от богато семейство? Да/не? А другарят Ленин иска тя да може да управлява държавата.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #887 -: Април 18, 2021, 19:27:29 »
Хи-хи-хи! Ма верно умишлено рече, че кухарка и готвачка са различни неща?
" И трето - Ленин не е говорил за никакви готвачки, а за кухарки..има разлика. Научете се да цитирате точно!"
Підманула, підвела!  :m1924:

Абсолютно умишлено те бутнах към речника, щото бях убедена, че ще се хванеш за него и няма да помислиш дали цитираш правилно, а ще се зарадваш, че имаш възможност да ме захапеш. Ти изобщо не се усъмни във верността на твърдението си, а тръгна да ми превеждаш от руски. И на всичкото отгоре реши да ме "обориш" с цитат от линка, който ти пуснах. Не ме обори, ако не възразяваш....Не можеш да знаеш всичко на този свят, ще трябва да го приемеш. Даже и цататите следва да се проверяват.Ивинявай за експеримента, но си заслужаваше..имаш право да си мислиш, каквото си поискаш по въпроса :nuts:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #888 -: Април 18, 2021, 19:28:45 »
"Дорожка скатертью!
                               Мы и кухарку
каждую
            выучим
                        управлять государством!
"
 
http://mayakovsky.velchel.ru/?cnt=7&sub=3&page=10
От времената, когато е нямало Уикипедия
:smokin:
 :m1273:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #889 -: Април 18, 2021, 19:29:50 »
Тов. Ульянов изобщо не твърди, че този занаят има научаване, и че той е постижим в пълнота от коя да е готвачка, и че тя действително ще управлява държавата. Тов. Ульянов казва просто, че готвачката трябва да учи това.
А, просто така, за обща култура? Докато търкаля кюфтета и кълца зеле, да може да обсъди с другите готвачки държавния бюджет, петгодишния план, строителството на инфраструктурни обекти и електрификацията на Крайния Север? Ми така кажете! Хвала на такива ръководители! Ленин като дете на небедно семейство требе да ги е разбирал тези работи. Може пък Инеса Арманд да му ги е обяснила из Швейцарско, както в последствие ще се ядосва Няда Крупская.
 :crying_with_laughter-3302:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #890 -: Април 18, 2021, 19:33:39 »
Четем бавно и с разбиране.
Другарят Ленин е съгласен с някои опоненти, че в момента нито неквалифицираният работник, нито готвачката са способни веднага да управляват държавата.
Другарят Ленин обаче е несъгласен да бъде в същия кюп с тези опоненти по въпроса дали само богати хора и чиновници произхождащи от богати семейства могат да управляват държавата.
Другарят Ленин настоява,че веднага всички съзнателни работници и войници трябва да се юрнат към обучението, т.е. обучението трябва да се разпростре над всички трудещи се, над цялата беднота.

Какво има да не му се разбира? Готвачката явява ли се богат човек или произходжа от богато семейство? Да/не? А другарят Ленин иска тя да може да управлява държавата.

Глупости! По същата логика това важи не само за кухарката /вероятно представител на некаква най-нисша каста/, но и за чистач на кенеф, и за дедото на 67 или за дедото на  Здравка, дето гонили говедата по баирите /чобани/ и секакви други елементи,  имали нещастието  да не са успели да се вкарат в частни и/или държавно организирани кражби

Баси кви аристократи сте се пръкнали, не е истина! Я си поогледайте внимателно произхода, щото сте ачик ачик както кухарките, на които  всъщност част от царската аристокрация им е направила революцията

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #891 -: Април 18, 2021, 19:37:14 »
Quote (selected)
А, просто така, за обща култура?
Кой освен теб казва това?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #892 -: Април 18, 2021, 19:37:37 »
Абсолютно умишлено те бутнах към речника, щото бях убедена, че ще се хванеш за него и няма да помислиш дали цитираш правилно, а ще се зарадваш, че имаш възможност да ме захапеш. Ти изобщо не се усъмни във верността на твърдението си, а тръгна да ми превеждаш от руски. И на всичкото отгоре реши да ме "обориш" с цитат от линка, който ти пуснах. Не ме обори, ако не възразяваш....Не можеш да знаеш всичко на този свят, ще трябва да го приемеш. Даже и цататите следва да се проверяват.Ивинявай за експеримента, но си заслужаваше..имаш право да си мислиш, каквото си поискаш по въпроса :nuts:
Ами аз не съм цитирала другаря Ленин! Даже не съм го упоменавала изобщо! Моята фраза е:
"Инак пак се връщаме на това, че всяка готвачка може да управлява държавата. Което вече е доказано, че не става."
Останалото са твои доработки, като се почне от "речника" и завърши с правилния цитат, който върти го, сучи го, но е вече на другаря Ленин и той настоява да се обучава готвачката на държавно управление, не аз!
 :0005:
В най-лошия случай ще мина за троцкистка, макар да не съм.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #893 -: Април 18, 2021, 19:41:35 »
Не си троцкистка. По-горе се произнесох на какво точно ми приличаш и няма да ти се извиня :smokin:

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #894 -: Април 18, 2021, 19:51:19 »


Баси кви аристократи сте се пръкнали, не е истина! Я си поогледайте внимателно произхода, щото сте ачик ачик както кухарките, на които  всъщност част от царската аристокрация им е направила революцията

Аристократите са имали повари, а поварите - кухарки и поварята ...  O:-)

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #895 -: Април 18, 2021, 19:55:20 »
Има известни нюанси в обсъжданата мисъл. Просто превод  "готвачка" не дава целия смисъл. Има повар, има кухар(ка) има и стряпуха. Не трябва така да се принизява и обезличава съкровищницата на марксистко-ленинското наследство, поради бегли езикови разбирания.  :smokin:

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #896 -: Април 18, 2021, 19:56:35 »
Ся, аз понеже съм вече Ниновист, защото смятам, че др. Нинова е най-доброто за България, което може да се случи в БСП, се чувствам задължен да подкрепя като съмишленица др. Асол. Според скромните ми познания по руски "кухарка" не е точно готвачка, по-скоро прислужница в кухня, и то не ресторантска, а домашна. Може и да готви, ако няма готвач над себе си. Не случайно Ленин я споменава наравно с "чернорабочий" - като най-ниското професионално ниво.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #897 -: Април 18, 2021, 19:57:15 »
Поварите, Бонго, са си вървели в комплект с аристокрацията. Напрао част от семейството  :nuts:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #898 -: Април 18, 2021, 20:00:39 »
Аристократите са имали повари, а поварите - кухарки и поварята ...  O:-)
Ето, личи си грамотният човек, който не е спал в часовете по руски език!
Ако мога да отбележа, "кухарка" в случая изглежда визира домакиня-готвачка, като символ на аматьорството, докато свързаните с "повар" неща са все пак професионални.  :smokin:

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #899 -: Април 18, 2021, 20:01:21 »
ей, ноо я нажежихте таа опстанофка с таа кухарка и тоа Ленин...

Двамата сигурно фмомента се въртат като дюнери ф респективните си гробове.