Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:09:37

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1829255 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #300 -: Април 15, 2021, 17:57:46 »
То и тва "Съдебна власт" е неконституционно. Чл.1 Ясно казва, че властта е една при това суверенна. И забранява да се присвояват "парчета от" нея или пък цялата. От който и да е! Съдебна система -да. Съдебна власт е нонсенс. ПА била и "независима" моля ви се. Педерщини. Тва мое са традиции западно от Любляна, де секи дребен барон го е играл господар, ама тук?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #301 -: Април 15, 2021, 18:08:24 »
То и тва "Съдебна власт" е неконституционно.

Не е неконституционно, а тъпо, измамно клише. Държавната власт е една. Нейните инструменти не са "власти", а органи. Навсякъде в държавното право се говори за органи. Т. нар. "разделение на властите" е вселенска тъпотия. Защото Монтескьо не е говорил за физическо разделение на властите, а за функционално разделение. Защото при феодализма, който те са рушали, аристокрацията е упражнявала и трите функции едновременно.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #302 -: Април 15, 2021, 18:11:32 »
Тва хубаво, ама текста че съдебната власт е независима?
Ето виж и друг пример "Съдът на ЕС посъветва България да признае дете с две майки"
« Последна редакция: Април 15, 2021, 18:18:24 от 66 »

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #303 -: Април 15, 2021, 18:16:22 »
Quote (selected)
Защото при феодализма, който те са рушали, аристокрацията е упражнявала и трите функции едновременно.

...защото при апсолютизма, кралят е имал апсолютна власт, дадена му од Госпот. Съдът е съдел хората фимето и од името на краля за неправомерни действия срещу краля.

Одтук и мотивирофката за последвалото разделение. Ако властта не е притежание на Госпот и неговото прокси апсолютният монарх, а е на гражданите, които я отдават за временно ползване на свои претставители, следва да се напраат стъпки фпосока на тва теа претставители да не се лашнат фпосока към произвол и апсолютизъм.

Такава стъпка е разделянето на властта на три взаимноконтролиращи се клона.


« Последна редакция: Април 15, 2021, 18:23:34 от wreckage »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #304 -: Април 15, 2021, 18:24:07 »
Слушах ги днеска, напълни ми се душата, с хубави обещания... ама разумът ми вика, не ставай смешен!

Както казала циганската булка, а дано, ама на дали.  :lol:
Вие си ги избрахте!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #305 -: Април 15, 2021, 18:25:03 »
Не знам направи ли ви впечатление, но Мустафа Кар. започна речта си при откриването с отбелязване на ислямски празник и му отдели няколко минути. Всичко останало – демонстративно след това. Следващия път ще прикани всички да се метнат на килимчетата и да сторят по два метана. Залата дали е подходящо ориентирана към Мека?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #306 -: Април 15, 2021, 18:25:44 »
Тва хубаво, ама текста че съдебната власт е независима?

Ами, папагали. Неграмотници написали конституция. Ето пример как една дума, изпусната или добавена, такова таковата на пейзажа. Всеки от трите клона на държавното управление (не "власти") е независим, в изпълнението на своите функции. Парламентът не правораздава, съдебната власт не законодателства и т.н. Но независими, в смисъл на автономни и безконтролни, те изобщо не са. Тов. Улянов го е казал преди сто години Триединството на всяка власт е : решение - изпълнение - контрол. Ако нещо от тея трите е "независимо" - няма държавна власт.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #307 -: Април 15, 2021, 18:29:14 »
Не знам направи ли ви впечатление, но Мустафа Кар. започна речта си при откриването с отбелязване на ислямски празник и му отдели няколко минути. Всичко останало – демонстративно след това. Следващия път ще прикани всички да се метнат на килимчетата и да сторят по два метана. Залата дали е подходящо ориентирана към Мека?
Е, що може да се празнува Свети Георги като ден на армията, а да не може да се рече, че байрам има? Все пак България е една от страните с най-голям процент мюсюлманско население в Европа. Православието е традиционна религия, но и също такъв е ислямът.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #308 -: Април 15, 2021, 18:36:18 »
Точно така. Щом се позволява постоянна гавра с бълг. език, тогава трябва да бъде позволено и на Жижи да пише както си иска, и на Капитана да псува. Обратното значи, че ментето на Хамел е с привилегии.
.
С уговорката че за Джиджи ще пиша последно.
Кептъна дава доста полезна информация.
Еми всяко знание струва скъпо, ако цената е някоя попържня и по мой адрес даже смятам да я платя.
Рекиджа, също снася полезни мисли, тук таме и нещо познавателно.
Има си стил и си го следва, ако почне да пише правилно ( нещо което съм сигурен че го може повече от мен ) ще се намери някой да пита :
- Що не е в хайку стил? Ако е ще почнат коментари:
- Твърде дълго за хайку
- Твърде късо за хайку
- Твърде хайку за да е истинско хайку
Например вчера научих диалектната дума "поста", може да е малко инфо зрънце, ама знае ли човек кога това семе ще облагороди цяла нива?
Quote (selected)
поста
Жаргон за марихуана.

-Имаш ли няк'ва поста в теб.
-Не брат, изпуших я всичката.
https://www.bgjargon.com/word/meaning/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0

оппа, това последното май беше за лични. :cool-1084:
Последно: да науча че някой е неразположен и всичко му е криво, целият свят го е стиснал в "керпеден" и не му позволява да си изяви своята красива Фсъщност ,
МИ не ми носи никаква "печал", е верно понякога ме разсмива, но рядко.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #309 -: Април 15, 2021, 18:43:37 »
Например вчера научих диалектната дума "поста", може да е малко инфо зрънце, ама знае ли човек кога това семе ще облагороди цяла нива?

Не знам какво точно значение си научил, но в комара "поста" значи целият залог на масата. "Прибра постата" значи обра всички възове от това раздаване.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #310 -: Април 15, 2021, 18:45:38 »
Кой, аз ли не пиша прайлно?

Мога да те уверя, че пиша изцяло фсъответствие с правилата за писане, които лично съм установил и съблюдавам неодклонно. Фсепак благодаря за сигнала, ако се хвана, че пиша непрайлно, ще се санкционирам. 

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #311 -: Април 15, 2021, 18:45:51 »
Например вчера научих диалектната дума "поста", може да е малко инфо зрънце, ама знае ли човек кога това семе ще облагороди цяла нива?

Не знам какво точно значение си научил, но в комара "поста" значи целият залог на масата. "Прибра постата" значи обра всички възове от това раздаване.
това го знаех.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #312 -: Април 15, 2021, 18:46:56 »
Кой, аз ли не пиша прайлно?

Мога да те уверя, че пиша изцяло фсъответствие с правилата за писане, които лично съм установил и съблюдавам неодклонно. Фсепак благодаря за сигнала, ако се хвана, че пиша непрайлно, ще се санкционирам.
Мое ляво или твое ляво? :t0301:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #313 -: Април 15, 2021, 18:49:04 »
Quote (selected)
Партията на Трифонов даде назад за мажоритарните избори
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/partiyata-na-trifonov-dade-nazad-za-mazhoritarnite-izbori
Това не е добра тактика ако изотзадзе те подкрепя ББ с 200.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #314 -: Април 15, 2021, 18:50:00 »
Пресна новина. Наиционалният оперативен щаб престава да съществува. Ей сега го обявиха по телевизията.
Бахти, това е национален орган, регламентиран със Закон (Закон за мерките и действията по време на извънредното положение от 13 март 2020 г.).

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #315 -: Април 15, 2021, 18:50:18 »
Фсепак благодаря за сигнала, ако се хвана, че пиша непрайлно, ще се санкционирам.
Аз съм те хващал.  В СЕГА. Един - два пъти.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #316 -: Април 15, 2021, 18:51:45 »
това го знаех.
При мен е обратното!  :ok:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #317 -: Април 15, 2021, 18:52:51 »
Quote (selected)
пиша изцяло фсъответствие с правилата за писане, които лично съм установил
Е, не съвсем. Някои от правилата ги е установила Наталия*, пък ти си ги заимствал.
_________
aka - Снежка.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #318 -: Април 15, 2021, 18:53:03 »
При мен е обратното!  :ok:
Някой имаме лоши навици, други си имате крилца.... O:-)
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #319 -: Април 15, 2021, 18:53:27 »
съжалявам, бачо, ще гледам да не се пофтаря.
:)
« Последна редакция: Април 15, 2021, 18:59:24 от wreckage »

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #320 -: Април 15, 2021, 18:54:54 »
То и тва "Съдебна власт" е неконституционно. Чл.1 Ясно казва, че властта е една при това суверенна. И забранява да се присвояват "парчета от" нея или пък цялата. От който и да е! Съдебна система -да. Съдебна власт е нонсенс. ПА била и "независима" моля ви се. Педерщини. Тва мое са традиции западно от Любляна, де секи дребен барон го е играл господар, ама тук?

Ленинци, читайте Конституцията на Република България изцяло:

Чл. 8.
Държавната власт се разделя на законодателна, изпълнителна и съдебна.

Чл. 30.
(1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.
(2) Никой не може да бъде задържан, подлаган на оглед, обиск или на друго посегателство върху личната му неприкосновеност освен при условията и по реда, определени със закон.
(3) В изрично посочените от закона неотложни случаи компетентните държавни органи могат да задържат гражданин, за което незабавно уведомяват органите на съдебната власт. В срок от 24 часа от задържането органът на съдебната власт се произнася по неговата законосъобразност.
...
Чл. 31.
(1) Всеки обвинен в престъпление следва да бъде предаден на съдебната власт в законно определения срок.
....
и т.н. и т.н.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #321 -: Април 15, 2021, 18:55:11 »
Quote (selected)
Е, що може да се празнува Свети Георги като ден на армията, а да не може да се рече, че байрам има?
А не може ли да не реагираш на това, което съм написал така, че все едно съм написал съвсем друго нещо?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #322 -: Април 15, 2021, 18:56:50 »
Quote (selected)
Пресна новина. Наиционалният оперативен щаб престава да съществува. Ей сега го обявиха по телевизията.

Време беше!
Аман от подражатели!
Сега си имаме натурално Годжи, секакви несръчни имитатори като проф., ген., че даже и Мутафчийски да отстъпят място на оригинала!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #323 -: Април 15, 2021, 18:57:05 »
Е, що може да се празнува Свети Георги като ден на армията, а да не може да се рече, че байрам има? Все пак България е една от страните с най-голям процент мюсюлманско население в Европа. Православието е традиционна религия, но и също такъв е ислямът.
Ами ДПС дават мило и драго да ги възприемем  като неетническа партия. Което, разбира се никога няма да им се получи. Свещеният месец рамадан (рамазан) започва на 23.04, ако не греша, а самият байрам е месец по-късно. Не слушах словата на новите ни избраници, не'ам нерви за дрън-дрън. Но едва ли някой е говорил за предстоящото Възкресение Христово. Най-малкото би било неуместно. Г-н Карадайъ е можел, разбира се в края на речта си да поздрави мюсюлманите, български граждани с големия им празник, но в началото не е cool.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #324 -: Април 15, 2021, 18:58:39 »
Е, не съвсем. Някои от правилата ги е установила Наталия*, пък ти си ги заимствал.
_________
aka - Снежка.


ъхъ, щото точно гражданка од Бургас(населено место фкрайния Изток) е квалифицирана да ме научи, как се пише фонетично при спазване на западната норма физговора, нали?

Некои неща може да напомнят на други неща, но тва нито ги праи същите неща, нито е доказателство за наличие на каузална връска между тех.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #325 -: Април 15, 2021, 18:59:26 »
Е, не съвсем. Някои от правилата ги е установила Наталия*, пък ти си ги заимствал.
_________
aka - Снежка.
Тц. Румен е.  :crying_with_laughter-3302:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #326 -: Април 15, 2021, 19:00:27 »
Снежа, Румен, сега остава и за авторски хонорари да ни налазят.
Всеки път като ползвам буквата "Ф" ще трябва да я извеждам като цитат:
Quote (selected)
ф
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #327 -: Април 15, 2021, 19:04:30 »
Тц. Румен е.  :crying_with_laughter-3302:

харесвам тоа котарак, жена ми одвреме-навреме ми показва коментарите му въф фейса, излъчващ се през нейния айфон 12, който е ноо напредничаф.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #328 -: Април 15, 2021, 19:05:48 »
Пресна новина. Наиционалният оперативен щаб престава да съществува. Ей сега го обявиха по телевизията.
Бахти, това е национален орган, регламентиран със Закон (Закон за мерките и действията по време на извънредното положение от 13 март 2020 г.).

Видях я и зинах. Но се сетих, че за господин Борисов законите винаги са били пренебрежима дреболия. Дип че гербавите депутати търчаха след неговите действия, за да ги облекат в някаква що годе законова форма.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #329 -: Април 15, 2021, 19:05:54 »
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/partiyata-na-trifonov-dade-nazad-za-mazhoritarnite-izbori
Това не е добра тактика ако изотзадзе те подкрепя ББ с 200.

Такива заглавия от самопровъзгласили се за качествени журналисти изумяват. Тошко (който се представи доста добре днес в НС) ясно каза, че няма мнозинство за това в момента. Дълбокият смисъл на тези думи е, че за него възможност дори за ситуационно мнозинство с ГЕРБ няма. Подобно на фразата "прекрасната кърджалиййка представителка" , посланието към гербавите Е ясно: "вие не пеете в градския хор".
За това казах по-рано, че приоритететите на ИТН не са чак толкова ясни. Очевидно сред тях, макар и незаявен, е този ГЕРБ да бъдат напълно маргинализирани.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #330 -: Април 15, 2021, 19:07:43 »

Всеки път като ползвам буквата "Ф" ще трябва да я извеждам като цитат:

Нема нужда, моите правни съветници ще те потърсят за това:

ф

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #331 -: Април 15, 2021, 19:08:04 »
Ей ви ги двама в бяло, че могат и да пеят.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B8+%D0%B8+%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0
С пожелание за приятна вечер. :)

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #332 -: Април 15, 2021, 19:08:13 »
ъхъ, щото точно гражданка од Бургас(населено место фкрайния Изток) е квалифицирана да ме научи, как се пише фонетично при спазване на западната норма физговора, нали?

Некои неща може да напомнят на други неща, но тва нито ги праи същите неща, нито е доказателство за наличие на каузална връска между тех.
Не че има някакво особено значение, но още когато започна да използваш този 'твой' кривопис, те попитах направо дали в граматиката ти има котешко влияние и ти отговори положително.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #333 -: Април 15, 2021, 19:09:13 »
Време беше!
Аман от подражатели!
Сега си имаме натурално Годжи, секакви несръчни имитатори като проф., ген., че даже и Мутафчийски да отстъпят място на оригинала!
Може да е време, но не е това начина. Не може да ей стака разпускаш национален орган, предвиден със закон.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #334 -: Април 15, 2021, 19:10:50 »
Ами ДПС дават мило и драго да ги възприемем  като неетническа партия. Което, разбира се никога няма да им се получи. Свещеният месец рамадан (рамазан) започва на 23.04, ако не греша, а самият байрам е месец по-късно. Не слушах словата на новите ни избраници, не'ам нерви за дрън-дрън. Но едва ли някой е говорил за предстоящото Възкресение Христово. Най-малкото би било неуместно. Г-н Карадайъ е можел, разбира се в края на речта си да поздрави мюсюлманите, български граждани с големия им празник, но в началото не е cool.
Ами не си прав за датите, тази година рамаданът е от 13/14 април - аз го следя лесно, с появяването на пресните фурми в местната пакистанска лавка! Стопанинът й ще се скъса откъм гърба, но ще ги достави! Миналата година закъсняваха, той едва не се поболя! Надонесе сушени от салтанатлии по-салтанатлии, ама пресните пристигнаха на ръба за всеобща радост!
И правилно е рекъл, рамаданът предполага изпитания, милостиня, оправяне на несправедливости - направо парламентарна програма може да се спретне, и не се майтапя.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #335 -: Април 15, 2021, 19:12:41 »
Quote (selected)
те попитах направо дали в граматиката ти има котешко влияние и ти отговори положително.

невъзможно е да съм потвърдил наличие на котешко влияние фграматиката си, щото граматиката ми е 100% хуманна. За къф чеп ми е да те заблуждавам?

Може да съм казал, че харесвам котарака и сигурно съм го, защото аз наистина го. Котаракът Румен с супер.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #336 -: Април 15, 2021, 19:16:07 »
И правилно е рекъл, рамаданът предполага изпитания, милостиня, оправяне на несправедливости - направо парламентарна програма може да се спретне, и не се майтапя.

Горе-доле, ама само за правоверните. Индийските пости забраняват гледане на телевизор, спане на легло, въздържание от сех и други благини. Религията даже не трябва да се споменава в парламента на една светска държава.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #337 -: Април 15, 2021, 19:16:20 »
Рамазан започна на 12 април вечерта и свършва на 12 май вечерта. В тоя смисъл приветствието на Мустафата си беше на място. Много по-тревожно беше последствалото експозе за религиите като такива. Според мен - силен сигнал и ясен знак към Ердоган.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #338 -: Април 15, 2021, 19:18:52 »
Quote (selected)
Не може да ей стака разпускаш национален орган, предвиден със закон.

Той може. Трудно се отвиква.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #339 -: Април 15, 2021, 19:20:23 »
Ами не си прав за датите, тази година рамаданът е от 13/14 април
За датите си права, за другото всеки има право на мнение, аз мисля, че религиозните празници трябва да си останат там, където им е мястото - в бита, традициите и религията на общностите.
За фурмите ти завиждам, честно. Обожавам ги. Тази зима си отядох на ирански. Бяха супер.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #340 -: Април 15, 2021, 19:20:42 »
И правилно е рекъл, рамаданът предполага изпитания, милостиня, оправяне на несправедливости - направо парламентарна програма може да се спретне, и не се майтапя.

Горе-доле, ама само за правоверните. Индийските пости забраняват гледане на телевизор, спане на легло, въздържание от сех и други благини. Религията даже не трябва да се споменава в парламента на една светска държава.
Виж, за индийските практики не зная дали могат да се приемат плътно у нас, но и съвпадащият частично таз година с рамадана Велик Пост  предполага известни ограничения. Все пак в светската държава България бойните знамена се освещават, армията има за патрон светия, Коледа е празничен ден, щото инак какво има правовата държава общо с митичния рожден ден на някакъв митичен евреин, пък бил той и римски гражданин, нали така?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23477
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #341 -: Април 15, 2021, 19:22:34 »
Quote (selected)
Тази зима си отядох на ирански. Бяха супер.
А, санкциЙ де!
« Последна редакция: Април 15, 2021, 21:27:27 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #342 -: Април 15, 2021, 19:24:35 »
 :t1813: Няма повече да правя така.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #343 -: Април 15, 2021, 19:28:05 »
Виж, за индийските практики не зная дали могат да се приемат плътно у нас, но и съвпадащият частично таз година с рамадана Велик Пост  предполага известни ограничения. Все пак в светската държава България бойните знамена се освещават, армията има за патрон светия, Коледа е празничен ден, щото инак какво има правовата държава общо с митичния рожден ден на някакъв митичен евреин, пък бил той и римски гражданин, нали така?
Ами светската държава България е част от християнския свят. Виж в светската ( все още май) Турция нещата с бойните и знамена вероятно са уредени по друг тертип.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #344 -: Април 15, 2021, 19:29:04 »
За датите си права, за другото всеки има право на мнение, аз мисля, че религиозните празници трябва да си останат там, където им е мястото - в бита, традициите и религията на общностите.
За фурмите ти завиждам, честно. Обожавам ги. Тази зима си отядох на ирански. Бяха супер.
Имаме всякакви фурми наоколо, благодарение на местната мюсюлманска общност. По същата причина имаме и агнешко :) Като рекох "агнешко" и се присетих, че в едни вече забравени времена пак по рамаданско време се омешах в религиозно-битова общност отиваща от Русе в Кърджали, битово и традиционно на гости на друга такваз. И се напрегнах да го намеря тоз разказ, който навремето го разказвах в стария форум. Те го туканка, за религиозните знаци, така да се каже. Дай Боже такива всекиму, честно и от сърце!


Връщам се една година напролет от Петербург с влака. Обикновено пътешествието е през София, но на Русе някакъв гаров началник пита аз за къде пътувам. За Пловдив! Ами какво чакаш, скачай и тичай в отсрещния влак, той е за Кърджали! Специален, за байрама, няма го в разписанията! Аз съм малко скептична, но на разписанието наистина пише Кърджали през Пловдив, пък и аз имам само една чанта и билет до Пловдив все едно през къде. Озовавам се в абсолютно пуст влак, моят международен си заминава, пък аз почвам да се оглеждам... Остават има-няма двайсет минути, гарата е залята с народ, който щурмува моя влак почти като последния хеликоптер от Сайгон. Аз се скатавам в един ъгъл до прозореца и гледам как нови и нови тайфи атакуват заветното превозно средство, всеки понесъл поне по едно дете или една бохча, ама по-едричка. В купето сме сигурно дванайсет човека, бохчите са метнати или окачени под и над седалките и багажниците, децата се предават на ръце. Аз не разбирам нищо, защото компактната във всички смисли група говори турски. Коридорите се запълват, нови деца се предават в купетата, началник гара отчаяно свири да спрат да се качват, защото влакът все пак трябва да тръгне, но има закъснели и той се предава. Последните тичат и се натъпкват доколкото е възможно. Тръгваме.
Всички си отдъхват, започва преброяване и тук - изненада! Какво е това в ъгъла? А, студентче! И ти ли в Кърджали, чедо? Не, аз до Пловдив! И там е хубаво, потупва ме по ръката матриархът на групата, поглежда часовника и охва. Ами ей сега ще стане време за разговяване, а ние още не сме извадили софрата! Купето се превръща в ресторант, в уреченото време всеки получава фурма (и аз, и аз, няма да ме делят от своите, я!) и след това бабата раздава на всички топла пита и агнешко. Аз се опитвам да река нещо, а тя даже и не ме слуша, байрам е и всички празнуват заедно, никой не брои това дете на кого е! И така стигнахме до Пловдив в ядене, пиене и пеене, защото за танци просто място нямаше. Чантата ми я свалиха през прозореца, аз с труд се измъкнах, благо беше начално купе!
Та после някой като дойде да ме учи на междуверски въпроси ми се ще да го сгриза като онова агнешко!

Сега като гледам, май е от друга България!  :t23145:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #345 -: Април 15, 2021, 19:30:39 »
Все пак в светската държава България бойните знамена се освещават, армията има за патрон светия, Коледа е празничен ден, щото инак какво има правовата държава общо с митичния рожден ден на някакъв митичен евреин, пък бил той и римски гражданин, нали така?

Така е, но всичко това са езически ритуали. В светска държава. Вместо поп да ръси знамената, може и шаман да удари едно голо хоро около тях. Христос би трябвало да беснее отгоре как са изкилиферчили философията му.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #346 -: Април 15, 2021, 19:46:34 »
митичния рожден ден на някакъв митичен евреин, пък бил той и римски гражданин, нали така?
Не! Джизъса не е бил римски гражданин.

"Jesus (Yrshua meaning yahweh is Salvation) was a jewish citizen of Judea, and had to obey Caesars laws of the Imperial roman Eagle of Occuppation. Jesus was NOT a Roman Citizen, but the Apostle Paul perhaps with whom the question is confused?) WAS a Roman Citizen. "

Римските граждани не са ги разпъвали на кръстове. Само роби и не граждани.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #347 -: Април 15, 2021, 19:59:09 »

Та после някой като дойде да ме учи на междуверски въпроси ми се ще да го сгриза като онова агнешко!


"No man is a true believer unless he desires for his brother that, what he desires for himself"
От "Празната тенджера по калдъръма"

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #348 -: Април 15, 2021, 20:04:43 »
Ами светската държава България е част от християнския свят. Виж в светската ( все още май) Турция нещата с бойните и знамена вероятно са уредени по друг тертип.
Религиите имат и чисто културно измерение и няма как да бъде по друг начин. Хиляди години  предиците ни са били религиозни и целият им живот е бил организиран около религиозните практики, тяхното време - лично и социално е било организирано по религиозното (срв. т.нар. народна култура, трудовия цикъл, празничния цикъл ). Християнството, конкретно православното, е неотделима част от историческото и културно ни наследство. Няма как да опрерираш това наследство от християнския му му смисъл. Опитаха се, но не се получи. А сега и маркетингът и консумеризмът паразитизират и експлоатират това наследство.
За много хора, християнският религиозен смисъл може да го няма (вече) и въпреки всичко празнуват именни дни и Коледа, нали? А някой дори постят на Бъдни вечер.
Въпросът е да има мяра и религията и нейните канони да не бъдат част от политиката. Аз съм вярващ, но не ми харесва формулировка като "България е християнска държава", защото по този начин се връщаме към времето, когато религията е била част от обществения живот, била е обществена норма, но пък и религиозните институции са държавни. А според мен "Божието Богу, кесаревото - кесарю" е особено важен принцип , вкл. и в аспекта, че държавата не бива да християнизира хората. Това ги лишава от избор и от щастливия миг да достигнат до вярата , "да познаят Бог", както се казва по стъгдите. Освен това се отразява зле на Църквата - тя "затлъстява" , пренебрегва мисията си и разчита на държавата да свърши нейната работа.
Ади отивам да слуша, Крумчо в ТВ+

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #349 -: Април 15, 2021, 21:17:54 »
невъзможно е да съм потвърдил наличие на котешко влияние фграматиката си, щото граматиката ми е 100% хуманна. За къф чеп ми е да те заблуждавам?
Ми тя и на котарака е хуманна. А че си го потвърдил - поъвърди го. Сега само се излагаш, като се отказваш от думите си.
Не се тревожи, няма да търся из архивите - мързи ме. Пък и не ми пука.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #350 -: Април 15, 2021, 21:25:06 »
фактът, че не ти пука, може лесно да бъде удостоверен од тва, че си счел за нужно да манифестираш одсъствието на пукане ф организма си посретством горната гневна депеша.

Преставям си фква епистоларност щеше изпаднеш, ако ти пукаше. Тоeст не си, щото въображението ми изключи и сега му праа reset.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2953
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #351 -: Април 15, 2021, 23:29:34 »
Quote (selected)
Например вчера научих диалектната дума "поста", може да е малко инфо зрънце,

Убеден съм, че линка на рекиджа не водеше там, но това е единственото значение което ми е известно :-)))

traceroute и наздраве  :t0328:
*********   ✹    *********

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #352 -: Април 15, 2021, 23:49:30 »
 :beer_: Sláinte

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #353 -: Април 16, 2021, 01:51:11 »
https://www.dnevnik.bg/izbori_2021/2021/04/15/4198988_ima_takuv_narod_ne_se_otkazala_ot_majoritaren_vot_samo/?ref=home_layer2


Без да назовава премиера поименно, в предаването си Тошко Йорданов определи, че "бившите управляващи днес се упражняват в словоблудство". След това той обясни, че "Има такъв народ" не се е отказала от предложения за въвеждане на мажоритарен вот. За въвеждането му трябвало обаче време, а Йорданов предрича предсрочни парламентарни избори, "защото партиите на протеста нямат мнозинство и предсрочните избори изобщо не са невъзможни".

Депутатът и водещ изброи, че за целта трябва да се променят сегашните 31 многомандатни избирателни райони на 240 едномандатни, като част от тях трябва да са за гласуващите от чужбина. "За целта трябва да бъдат изчистени избирателните списъци, да бъде преброено населението, да знаем колко българи живеят в България, колко в чужбина и къде".

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #354 -: Април 16, 2021, 02:05:36 »
Quote (selected)
Депутатът и водещ изброи, че за целта трябва да се променят сегашните 31 многомандатни избирателни райони на 240 едномандатни, като част от тях трябва да са за гласуващите от чужбина.
Този депутат и водещ изглежда е забравил, че предложиха в референдума да намалят депутатите на 120 броя.
Quote (selected)
1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #355 -: Април 16, 2021, 06:11:12 »

Например вчера научих диалектната дума "поста", може да е малко инфо зрънце, ама знае ли човек кога това семе ще облагороди цяла нива?https://www.bgjargon.com/word/meaning/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0

"Поста" си е типичен магураджийски жаргон.
Употребяваше се със значение близко до това което е дал отврат.
Quote (selected)
Не знам какво точно значение си научил, но в комара "поста" значи целият залог на масата. "Прибра постата" значи обра всички възове от това раздаване.
Но за ситуации свързани с далаверата.
За марихуаната(от линка на буратино) явно е някакво по-късно криво копиране на батковците.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #356 -: Април 16, 2021, 06:57:23 »
Но да се върнем към темата.
Максимус май ще излезе прав в спора с онци, че може и да съжаляваме за Бойко.
След вчерашната номинация на Дани МитоFF трендът е ясен.
Преди време писах, че всички предизборни прогнози са сметки без кръчмаря.
Дойде време и кръчмарят се намеси.
Да не мислите че като не мине МитоFF в ИТН няма такива йесмени.
Има ги и точно някой от тях ще е новия минпред с подкрепата на всички балъци.
Бъдещето е тяхно.
Това се отнася и за другите партии, коалиции и съюзи.
Както май Бъч беше написал.
Патриоти, но не патриоти на България.
Нататък отиват нещата и няма никакво значение дали ще са 120 или 240 депутати, мажоритарни или не избори, 1 лев субсидии или не.
Всичко това е залъгалка за баламурниците, които си мислят че като дойде поредният спасител ще оправи нещата.
Да ама не.
На кръчмарят му е все тая за някаква пионка в неговата игра.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #357 -: Април 16, 2021, 07:19:39 »

Тошко Йорданов ... обясни, че "Има такъв народ" не се е отказала от предложения за въвеждане на мажоритарен вот. За въвеждането му трябвало обаче време,
...Депутатът и водещ изброи, че за целта трябва да се променят сегашните 31 многомандатни избирателни райони на 240 едномандатни, като част от тях трябва да са за гласуващите от чужбина.

Всяка избирателна система има предимства и недостатъци. Но няма по-порочна от мажоритарната система в два тура.
Не  по-малко колосална е тъпнята - отделни избирателни райони за българите в чужбина.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #358 -: Април 16, 2021, 08:50:05 »
фактът, че не ти пука, може лесно да бъде удостоверен од тва, че си счел за нужно да манифестираш одсъствието на пукане ф организма си посретством горната гневна депеша.

Преставям си фква епистоларност щеше изпаднеш, ако ти пукаше. Тоeст не си, щото въображението ми изключи и сега му праа reset.
А пък фактът, че реагираш така истерично-просташки на забележката ми, показва, че съм бил прав. И че на теб много ти пука "организмът", та чак подскачаш, което не е добре за менталното ти здраве. Защо не пробваш малко палиперидон ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #359 -: Април 16, 2021, 09:09:24 »
Този депутат и водещ изглежда е забравил, че предложиха в референдума да намалят депутатите на 120 броя.
1. Всичко си има време, време има за всяка работа под небето:
2. време да се родиш, и време да умреш; време да садиш, и време да скубеш насаденото;
3. време да убиваш, и време да лекуваш; време да събаряш, и време да съграждаш;
4. време да плачеш, и време да се смееш; време да тъгуваш, и време да играеш;
5. време да разхвърляш камъни, и време да събираш камъни; време да прегръщаш и време да избягваш прегръдки;
6. време да търсиш, и време да губиш; време да къташ, и време да пилееш;
7. време да раздираш, и време да съшиваш; време да мълчиш, и време да говориш;
8. време да обичаш, и време да мразиш; време за война, и време за мир.