Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 23:17:38

Автор Тема: Избори Юли'21  (Прочетена 229977 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #180 -: Май 15, 2021, 21:41:56 »
От друга страна, обаче, програмата на ИТН е в център-дясно, както сам се определи Трифонов в интервюто пред Волгин.
Преди изборите прегледах съвсем набързо програмите на няколко партии - да знам от кои да ме е страх. ГЕРБ, ИТН, ДПС и ДБ обещаваха да не вдигат данъци. На БСП и ИМВ не съм ги гледал, те са си откровени камунези, може дори и в програмите си да са написали вдигане на данъците.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #181 -: Май 15, 2021, 21:54:10 »
Преди изборите прегледах съвсем набързо програмите на няколко партии - да знам от кои да ме е страх. ГЕРБ, ИТН, ДПС и ДБ обещаваха да не вдигат данъци. На БСП и ИМВ не съм ги гледал, те са си откровени камунези, може дори и в програмите си да са написали вдигане на данъците.

Мноо груба грешка от твоя страна, щото например, между програмите на БСП и ДБО няма кой знае колко разлики/те са точно три/, ако се абстрахираме от рутенето на паметниците и демонстрираната от симпатизантите им най-вече русофобщина. Даже последните две са леко завоалирани и оставени на разни раптори от преди новата ера. И не, БСП не е станала десна, талибанлъкът е станал мноо ляв...направо не знам как не ви е неудобно да ги наричате "десни". Тва нащо е мноо тежък случай, щото в техните редици са залените, където никъде по белия свет, освен у нас, не се водят за "капиталисти" :smokin:
п. п. Програмата на БСП изпреварва само с две години тази на "десните". Тва за да не се опитваш да шикалкавиш, лъжеш и мажеш

п. п. п. Трите разлики
1. Да на АЕЦ Белене
2. Да на Потока
3. Балансирана външна полика, а не троен морски с джуфка пред реднеците
Ти се бараш технократ, би трябвало да си наясно, че ако желаеш Кочината ти да има бъдеще, първите две точки са важни. Обясни на останалите неандерталци, че "високите технологии" не са свързани само с компа и нета /да пазаруваш по нета, да си правиш селфи, да гласуваш от кревата и прочее идиотщини/
« Последна редакция: Май 15, 2021, 22:08:14 от Aсол »

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #182 -: Май 15, 2021, 22:28:38 »
За регистрацията по ДДС какво мислите?
ДБ не предлага вдигане на данъци!
Предлага необлагаем минимум от 500 лв.
Сваляне на осигуровки за малки и средни предприятия за сметка на развиване на третия стълп, дето хич го няма у нас, пенсионните фондове да участват с акции в държавните предприятия и подобни.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #183 -: Май 16, 2021, 00:47:15 »
На БСП и ИМВ не съм ги гледал, те са си откровени камунези

Не читал, но осуждает.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #184 -: Май 16, 2021, 09:13:15 »
Обясни на останалите неандерталци, че "високите технологии" не са свързани само с компа и нета /да пазаруваш по нета, да си правиш селфи, да гласуваш от кревата и прочее идиотщини/
Еййй, накара ме да издиря предизборната ви платформа. И да прочета вътре черно на бяло, че ще премахвате плоския данък и ще вдигате данъците на хората с месечен доход над 3600 лв. Високи технологии искали, ама ще наказват с данъци точно хората, които създават и работят с високите технологии. Хем се обиждате на "камуниз", хем лъжете и се извъртате като дърти камунизи.


Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #185 -: Май 16, 2021, 10:14:16 »
Quote (selected)
ама ще наказват с данъци точно хората
Интаресна гледна точка. ДОста камунезка при това.
Щото има две подхода.
Или преобладаваща честна собственост и държавата се финансира от събираните данъци
или преобладаваща държавна. И държавата се финансира от приходите от стопанска дейност.
« Последна редакция: Май 16, 2021, 10:30:36 от 66 »

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #186 -: Май 16, 2021, 10:33:23 »
Еййй, накара ме да издиря предизборната ви платформа. И да прочета вътре черно на бяло, че ще премахвате плоския данък и ще вдигате данъците на хората с месечен доход над 3600 лв. Високи технологии искали, ама ще наказват с данъци точно хората, които създават и работят с високите технологии. Хем се обиждате на "камуниз", хем лъжете и се извъртате като дърти камунизи.

А как е в Германия? Във Франция? В Белгия?
Колко % е плоският данък в Австрия?  :smokin:

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #187 -: Май 16, 2021, 11:03:02 »
Впрочем президентът на живо в студиото на Хоризонт:
https://bnr.bg/horizont.html

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #188 -: Май 16, 2021, 11:05:56 »
Еййй, накара ме да издиря предизборната ви платформа. И да прочета вътре черно на бяло, че ще премахвате плоския данък и ще вдигате данъците на хората с месечен доход над 3600 лв. Високи технологии искали, ама ще наказват с данъци точно хората, които създават и работят с високите технологии. Хем се обиждате на "камуниз", хем лъжете и се извъртате като дърти камунизи.

Боковизмът е рак. Боковизмът е простотия. Боковизмът е една празна кратуна. Крепителите на боковизма нямат право на мнение.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #189 -: Май 16, 2021, 11:06:47 »
Впрочем президентът на живо в студиото на Хоризонт:
https://bnr.bg/horizont.html
:thup:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #190 -: Май 16, 2021, 11:18:46 »
хората, които създават и работят с високите технологии

Какви са тез "високи технологий"? В махалата не сме виждали ни един от тях. Може би има некои в Балкана, ама при нас не слизат.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #191 -: Май 16, 2021, 11:20:31 »
Най-високите технологии у нас, щедро предоставени ни от САЩ, са кол центровете.  :lol:
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #192 -: Май 16, 2021, 11:22:34 »
Впрочем президентът на живо в студиото на Хоризонт:
Слушам го, благи приказки, светло бъдеще на хоризонта, и там ще си остане, на хоризонта.
Вие си ги избрахте!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #193 -: Май 16, 2021, 11:23:22 »
Quote (selected)
Какви са тез "високи технологий"? В махалата не сме виждали ни един от тях. Може би има некои в Балкана, ама при нас не слизат.

Пример -два багера копаят основите на супер компютър, после високи бетонпомпи леят бетон.
Традицията този мандат полупроводници следващият цели е още жива.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #194 -: Май 16, 2021, 11:31:56 »
Пример -два багера копаят основите на супер компютър, после високи бетонпомпи леят бетон.

Не знам! Високите технологий аз си ги представям като нещо високо. Може би колкото сградата на Профсъюзите. И вътре с много асансьори, за да могат хората да слизат от тях. Дето работят с тях.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #195 -: Май 16, 2021, 11:36:12 »
Високите технологии на нас са ни забранени.
Вие си ги избрахте!

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #196 -: Май 16, 2021, 11:45:24 »
Quote (selected)
Слушам го, благи приказки, светло бъдеще на хоризонта, и там ще си остане, на хоризонта.

Значи слушате някого другиго.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #197 -: Май 16, 2021, 11:58:38 »
Служебният кабинет започва подготовка за дългова емисия.
Вие си ги избрахте!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #198 -: Май 16, 2021, 12:06:25 »
Служебният кабинет започва подготовка за дългова емисия.
Голямата власт много развращава, големите пари също.
Обещаните пари от ЕС и без това ще са повечето кредит който ще вземем.
Всеки иска да ги вземе сега и да ги харчи а неговите си финтифлюшки, а и ще ги връща някой друг що да не ги изядем сега? :smokin:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #199 -: Май 16, 2021, 12:09:33 »
Тук стана въпрос за суперкомпютър, а в съседнете тема за София/неСофия. Та реших да ги пообединя.
Помните ли колко сперкомпютъра благоволи да раздаде Габриел на европейците?
Кои   държави и кои градове  "намазаха" от това суперблаго?
Колко от другите суперкомпютри бяха дадени в столиците на съответните държави?

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #200 -: Май 16, 2021, 12:25:10 »
А как е в Германия? Във Франция? В Белгия?
Колко % е плоският данък в Австрия?  :smokin:

Е Германия има "изток" и "запад":
https://www.bmf-steuerrechner.de/fb/fb2021/eingabeformfb2021.xhtml
Тук можеш да изчислиш доходите си и на семейството в зависимост от провинцията.
Заложи по € 25000 на съпруг (което прави над 4 хил лева месечен доход на съпруг) и задай нулеви стойности за допъълнително осигуряване в провинция Саксония. Ще се удивиш от резултата, обещавам/

Аз съм за прогресивно облагане. Дори бих подкрепил данък богатство. Но освен необлагаемия минимум, бих приел една доста по-висока долна граница от 3600 лв., напр. 4500 лв., от която скалата за облагане да расте. При това бих включил в данъчно приетите разходи, особено тези за медицински (вкл. зъболекарски) услуги. 

И още по въпроса:
https://www.segabg.com/hot/category-economy/izchisleniya-na-ministur-vasilev-za-danucite-dobiha-nova-populyarnost
« Последна редакция: Май 16, 2021, 12:43:40 от Бонго »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #201 -: Май 16, 2021, 12:44:49 »
Quote (selected)
Но освен необлагаемия минимум, бих приел една доста по-висока долна граница от 3600 лв., напр. 4500 лв..

С висока степен на "обосновано предположение" смятам че имате личен доход в границата 3600-4500  в по-високата част.
Мислете с малка перспектива, да не се налага догодина пак да променяме таблицата нека заложим толеранс и да кажем 5500 :bigok:

Quote (selected)
При това бих включил в данъчно приетите разходи, особено тези за медицински (вкл. зъболекарски) услуги.
За нас не толкова младите зъболекарските услуги са важни и са голямо перо, за по-младите обаче един масаж със щастлив край също е здравна процедура.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #202 -: Май 16, 2021, 12:47:58 »
Аз съм за прогресивно облагане. Дори бих подкрепил данък богатство.

Ах ти, криптокомунист такъв :cool-1084:

Но освен необлагаемия минимум, бих приел една доста по-висока долна граница от 3600 лв., напр. 4500 лв., от която скалата за облагане да расте. При това бих включил в данъчно приетите разходи, особено тези за медицински (вкл. зъболекарски) услуги. 

3600 лева не се ли отнасяше за здравното и пенсионно осигуряване? Признавам, че не съм запознат в подробности с плановете за прогресивно облагане на доходите, така че нямам ясна представа за скáлите, предлагани в тях.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #203 -: Май 16, 2021, 12:52:35 »
германия има различни закони за всяка провинция, не е само изток и запад. има данъчни групи /със скрит ергенски данък вътре/, църковен данък за регистрираните вярващи, различни здравни осигуровки, един куп данъчни облекчения и пр. аз предпочитам https://www.brutto-netto-rechner.info/ - там ми смята нетото с разлика от няколко цента спрямо фиша.

иначе 25к ойро е подигравка. ако искаш да смяташ нещо - виж колко е средната заплата и заложи съответното число. средната заплата е 55-60к, виж там да я умножиш по коефициент 2.45, които са 3600 лв / 1468, и така смятай данък.

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #204 -: Май 16, 2021, 13:10:12 »
С висока степен на "обосновано предположение" смятам че имате личен доход в границата 3600-4500  в по-високата част.
Мислете с малка перспектива, да не се налага догодина пак да променяме таблицата нека заложим толеранс и да кажем 5500 :bigok:
За нас не толкова младите зъболекарските услуги са важни и са голямо перо, за по-младите обаче един масаж със щастлив край също е здравна процедура.

Обоснованото ти предложение е необоснована фантазия.
Дал съм за пример източните провинции на Германия.
Погледнете си комунистически Китай:
https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_China
и пресметнете всички дедукции. 

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #205 -: Май 16, 2021, 13:11:54 »
Не мога да разбера защо хората примитивно налагат плоския данък върху прогресивния данък. Прогресивният не работи като плоския. Плоският е ниско облагане и затова се  приспадат много малко разходи на физическите лица. Почти нищо. Прогресивният е данък на харченето. Твърде много разходи се признават и стимулира хората да харчат, да даряват и т.н. Плоският данък изключва всякакви благотворителни клаузи, спомоществувания, филантропия.   

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #206 -: Май 16, 2021, 13:36:13 »
По калкулаторчето на Онци (пак вземаме за пример пров. Саксония)

 Ergebnis         Monat       Jahr     
 
 Brutto:         5.000,00 €     60.000,00 €
 Geldwerter Vorteil:         0,00 €     0,00 €
 
 Steuern
 Solidaritätszuschlag:         0,00 €     0,00 €
 Kirchensteuer:         0,00 €     0,00 €
 Lohnsteuer:         467,66 €     5.611,92 €
 
 Steuern:         467,66 €     5.611,92 €
 
 Sozialabgaben
 Rentenversicherung:         465,00 €     5.580,00 € *

 Arbeitslosenversicherung:         60,00 €     720,00 €
 Krankenversicherung:         379,74 €     4.556,93 €
 Pflegeversicherung:         85,87 €     1.030,39 €
 
Sozialabgaben:         990,61 €     11.887,31 €
 
 Netto:         3.541,73 €     42.500,77 € 
___
*Bessere Absicherung und Steuerersparnis mit der Riester-Rente! Bis zu 2.100,- € sind steuerlich abzugsfähig: Infos anfordern! - тези няма как да ги знам.

 Но 70% от парите остават у данъкоплатеца, а осигуровки - данък се разпределят като съответно 2:1
« Последна редакция: Май 16, 2021, 14:13:34 от Бонго »

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #207 -: Май 16, 2021, 13:37:34 »
Не е важно какъв е данъкът, а какво може човек да си позволи с остатъка.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #208 -: Май 16, 2021, 21:08:00 »
Големи спорове за тези данъци, ама малко факти на масата понякога са полезни.
Вземаме прословутите 3600 лева месечно, да ги приемем за заплата. Заедно с осигуровките (за да е сравнимо с немските сметки) това са  4168 лева разход, за работодател примерно. От тази сума се получава "чисто" 2868 лева. Това са около 69% или приблизително колкото в Германия за средна заплата.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #209 -: Май 16, 2021, 21:17:58 »
С данъците има и един доста прескачан момент - акцизите. Нивата им като цяло са "западноевропейски". Това, заедно с единната ставка за ДДС прави едно доста сериозно облагане, особено за по-високодоходните групи при "източноевропейски" заплати. Да дереш и с акцизи и с прогресивен данък ще доведе до плачевни резултати.
Имам и спомени за данъчни ставки 42% (и 46%) в България, осигуровките отделно, но за по-дребни суми "таксата"  за чист кеш беше 10%.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #210 -: Май 16, 2021, 21:40:24 »
Quote (selected)
Изчисления на министър Василев за данъците добиха нова популярност
https://www.segabg.com/hot/category-economy/izchisleniya-na-ministur-vasilev-za-danucite-dobiha-nova-populyarnost
Приходите на държавата са в голямата си част от акцизи и ДДС, те се плащат от крайните потребители, но са "невидими" когато държавниците говорят за данъчна тежест.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #211 -: Май 16, 2021, 21:41:37 »
Големи спорове за тези данъци, ама малко факти на масата понякога са полезни.
Вземаме прословутите 3600 лева месечно, да ги приемем за заплата. Заедно с осигуровките (за да е сравнимо с немските сметки) това са  4168 лева разход, за работодател примерно. От тази сума се получава "чисто" 2868 лева. Това са около 69% или приблизително колкото в Германия за средна заплата.

като искаш да са сравними, защо прибавяш разходите на работодателя? ако толко искаш, включи и делът на работодателя в дойчланд - половината здравна и каквото още там има.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #212 -: Май 16, 2021, 21:48:46 »
Quote (selected)
но за по-дребни суми "таксата"  за чист кеш беше 10%.

"Таксата" е за изплатени суми на лица извън трудовоправни отношения - предимно платени наеми. Държавата прехвърли тази своя отговорност на фирмите ( допълнително административно натоварване ). Останалите неща си ги плаща получателя на парите с данъчна декларация.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #213 -: Май 16, 2021, 21:50:19 »
Големи спорове за тези данъци, ама малко факти на масата понякога са полезни.
Вземаме прословутите 3600 лева месечно, да ги приемем за заплата. Заедно с осигуровките (за да е сравнимо с немските сметки) това са  4168 лева разход, за работодател примерно. От тази сума се получава "чисто" 2868 лева. Това са около 69% или приблизително колкото в Германия за средна заплата.

Това е толкова неграмотно, колкото и волните ти интерпретации по въпроса за Плана за възстановяване.
ПП. Онци в Отговор #211 -: Днес в 21:41:37  е обяснил и защо.
Онци дай линк към някой надежден калкулатор за самонаети или самоосигуряващи се, ако знаеш такъв.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #214 -: Май 16, 2021, 22:03:03 »
нямам. аз ползвам този по-горе. и не знам има ли нещо специално за самосигуряващи се - семейното облагане с различните данъчни групи би трябвало да покрива и разните му ет-та.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #215 -: Май 16, 2021, 22:05:57 »
а ми се наложи да го ползвам като трябваше да си избираме данъчните групи - 4-4 или 3-5, в комбинация с предполагаемите данъци, които трябва да се плащат, щото рехнерът ти казва колко ще ти удържат, което не е равно от дължимото на годишна база.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #216 -: Май 16, 2021, 22:15:53 »
Големи спорове за тези данъци, ама малко факти на масата понякога са полезни.
Вземаме прословутите 3600 лева месечно, да ги приемем за заплата. Заедно с осигуровките (за да е сравнимо с немските сметки) това са  4168 лева разход, за работодател примерно. От тази сума се получава "чисто" 2868 лева. Това са около 69% или приблизително колкото в Германия за средна заплата.
Ти почна като новия финансов министър.
Той даже и ДДС-то беше сложил към облаганато на разхдите за труд.
Само дето тези сметки дават една изкривена картина.Първата величина дето трябва да се гледа като става дума за данъци е преразпределението през бюджета на брутния продукт. А в България е много ниско. Традиционно. Ком началото на века беше малко над 40%. Спада. Беше паднало и под 35. При типични за Европа стойности от 50+ процента. Има страни и с над 55. Сега не знам как е. То и сичко е изкривено покрай пандемията. Така че облагането в България е ниско. Много ниско.
« Последна редакция: Май 16, 2021, 22:30:00 от 66 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #217 -: Май 16, 2021, 22:21:39 »
Quote (selected)
Така че облагането в България е ниско. Много ниско.
Облагането е с ниски ставки, но е всеобхватно.
Има един минимум който не трябва да се облага, но при нас не е така.
Общото облагане е по-ниско като процент за Европа защото големите приходи не се облагат прогресивно.
Като видим че нашето общество крачи към 90% с доходи за оцеляване, а останалите 10% не плащат или ако плащат го правят в чужбина - изнасят доход, картинката е лесно обяснима.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #218 -: Май 16, 2021, 22:53:04 »
като искаш да са сравними, защо прибавяш разходите на работодателя? ако толко искаш, включи и делът на работодателя в дойчланд - половината здравна и каквото още там има.
Не приказвам само на основа данни от калкулатор, при това с дребни хитрости за "доказване " (без църковния данък, без допълнителното пенсионно и без безработица).
Имам добри приятелчета, от много години в Германия, при това в твоята губерния. В общи линии работят на контракторския принцип, средно изкарват по 5-6 к месечно и като теглят чертата някоя година чистото им е малко над 60%, някоя малко под. Примерът е за семейство с един изкарващ толкова, другия добавящ 2 к месечно в бюджета. С деца не живеещи вече при тях, без църковен данък, с умерено допълнително пенсионно и с вноски за безработица (при тяхната схема, понякога се ползва). Другите са с 1 дете при тях, доходната схема е съвсем подобна и им остават малко повече. Последни данни примерно година преди ковида. В общи линии се смеят, че са сравнително близо до 100 к годишно, откъдето нагоре обикновено растат перковете, а не парите, защото прескачаш половината чисто за теб при такава сума.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #219 -: Май 16, 2021, 22:58:10 »
"Таксата" е за изплатени суми на лица извън трудовоправни отношения - предимно платени наеми. Държавата прехвърли тази своя отговорност на фирмите ( допълнително административно натоварване ). Останалите неща си ги плаща получателя на парите с данъчна декларация.
Не говоря за сега, а за преди - примерно 20 години. Най-горната ставка ДОД беше  46%, струва ми се Костов я намали на 42%. Ако имаш суми попадащи в тази зона, срещу 10% от сумата получаваш останалото "чисто". Тези 10% естествено не са за хазната.

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #220 -: Май 17, 2021, 10:55:44 »
Не приказвам само на основа данни от калкулатор, при това с дребни хитрости за "доказване " (без църковния данък, без допълнителното пенсионно и без безработица).


В калкулатора на Онци има Arbeitslosenversicherung - което е точно безработица. Издръжката на вероизповедание в Германия е доброволна - ако искаш може да се откажеш. Пенсионнотото е "по закон".

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #221 -: Май 17, 2021, 15:00:42 »
Говоря наизуст, щото не ми се рови за точни числа.
Франция, не са само данъците, ами и помощите. Говоря от лични наблюдения на близки и познати.
При 45000 чисто за година се връщат данъци 5-6 хиляди евро.
Ако получаваш под минималната, която е към 1200 чисто, държавата ти доплаща различни помощи. Имаш помощ за наем, наемите са бая скъпи, в размер на 200-270 на месец. Имаш помощ за недостатъчно доходи, която при ставки до 500 евро чисто на месец се върти около 60% от заплатата. Получаваш 500, държавата ти дава още 290. После почва да намалява.
Работиш минимум 4 месеца, ако те съкратят, свърши ти договора, напуснеш по взаимно съгласие или те уволнят, имаш право на 4 месеца безработица. Работиш година и половина - имаш право на година и половина. Тук много се работи почасово, та правиш или 91 дена, или 130 часа в рамките на две години и само ако не напуснеш по собствено желание, ти се плаща безработица. Макрон вдигна праговете на 6 месеца и 910 часа, ама заради ковида тъкмо ги вдигна и ги намали обратно, временно.
Здравеопазването е на 99% безплатно, плащат се само неживотоспасяващи лекарства като бинт, марля, солена вода в ампули, добавки. Държавата задължително поема 70% от лечение и лекарства, останалите 30% са мютюел - или работодателят ти го подсигурява, или ти сам си плащаш по 30-50 евро на месец, или за най-бедните пак държавата го поема. Безплатни са кариеси, умъртвяване, вадене на зъб, ченета, плащат се коронките, много скъпо, държавата поема малка част от тях. Прегледи, изследвания - всичко е безплатно.
Детски ясли и градини не са евтини, но държавата поема голяма част от парите и там, в зависимост от дохода, годините на детето и типа заведение. Местата в държавните са малко, но е пълно с квалифицирани жени, които приемат от 1 до 4-5 деца в домовете си. Примерно, за такъв асистент държавата му поема голяма част от заплатата, родителите плащат 2,25-4 евро на час. Осигуровките изцяло се поемат от държавата, от оснаталите пари държавата плаща пак част в зависимост от доходите. И накрая, като останат пари родителя да плаща, тия пари следващата година се връща половината от тях обратно на родителя до някаква сума.
Частен предприемач, регистрирането става изцяло онлайн, първата година данъците са му намалени наполовина, ако е беден, даже има начини държавата да го подкрепи с пари или да му дава през първата година суми ежемесечно, докато си стъпи на краката. Плащат се осигуровки и данъци само върху действително изкараните пари, имаш 0 оборот - нищо не плащаш.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #222 -: Май 17, 2021, 21:24:22 »
Какви избори, какви пет лева.
Quote (selected)
Херо Мустафа се срещна с двама министри от служебния кабинет
https://www.manager.bg/politika/hero-mustafa-se-sreshchna-s-dvama-ministri-ot-sluzhebniya-kabinet
Госпожата ни взе на ръчно управление, всяка сутрин привиква министри на инструктаж, а ние ще си гласуваме. :t0174:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #223 -: Май 17, 2021, 21:34:50 »
Дава им насоки, за светлото прекрасно бъдеще.
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #224 -: Май 17, 2021, 21:37:46 »
Гласовете пишат че са трима.

Трима министри се срещнаха с Херо Мустафа за "Три морета"
https://glasove.com/categories/novini/news/dvama-ministri-se-sreshchnakha-s-khero-mustafa-za-tri-moreta

Аз това си го дъвча отдавна, но не ми се вярваше че всичко ще е така ачик, ачик.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #225 -: Май 17, 2021, 21:42:53 »
Гласовете пишат че са трима.

Трима министри се срещнаха с Херо Мустафа за "Три морета"


за секо море - министър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #226 -: Май 17, 2021, 21:46:16 »
за секо море - министър.
Ми за охридския океан кой?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #227 -: Май 18, 2021, 21:47:12 »
Въх, май и Черепа ще влиза в НС!
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/deloto-za-konfiskaciya-sreshtu-vasil-bozhkov-e-spryano
Как ли ще се казва партидата му?
Бих я кръстил - партия "БориГешев", нали не е противозаконно?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Памфуций

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #228 -: Май 19, 2021, 18:10:53 »

Quote (selected)
ГЕРБ и „Има такъв народ” са вкопчени в битка за първото място на предсрочните избори на 11 юли. Ако вотът беше днес, партията на Бойко Борисов би получила 22.8 процента от гласовете на онези избиратели, които със сигурност биха се явили пред урните. Формацията на Слави Трифонов би разчитала на 20.1 процента. Това е разлика в рамките на статистическата грешка.

Данните идват от изследване, проведено и финансирано от „Галъп интернешънъл болкан“. Проучването е направено „лице в лице“ с таблети между 7 и 14 май сред 812 пълнолетни българи.

БСП отново остава трета с 16.1 процента. Следва „Демократична България“ с 11.6 на сто. Така дясната коалиция успява да изпревари, макар и с пренебрежимо малка стойност, ДПС с неговите 11.2 процента. „Изправи се! Мутри, вън!“ отново успява да прескочи бариерата за влизане в парламента с 5.6 на сто. Под чертата остават ВМРО (3.1%), „Българско лято” на Васил Божков (2.8%), „Възраждане“ (2.6%) и „Воля“ (1.4%).

Водещите преговори формации като ВМРО, „Воля“, НФСБ и „Атака“ могат да постигнат общ резултат от близо 5 процента. Автоматичното сумиране обаче не е най-удачен подход в политическите изследвания, отбелязват от „Галъп”.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #229 -: Май 19, 2021, 18:19:52 »
Социолозите си пеят платените песнички и пак няма да познаят и ще има изненадани.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #230 -: Май 19, 2021, 20:22:58 »
Силно се надявам Черепа да влезе, за да "оправи" гербарите, дето му разграбиха колекцията.  :t2407:
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #231 -: Май 20, 2021, 14:43:35 »
Бойко Рашков уведоми с писмо ЦИК, че в областните дирекции на МВР се намират 89 машини за гласуване. По думите му, те не са транспортирани от склада от „Карго Партнер“, а са пратени чрез „Еконт“ до областните координатори на „Сиела норма“

Не могло с машини да се фалшифицират избори ли? Всичко може.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #232 -: Май 20, 2021, 18:58:41 »
Силно се надявам Черепа да влезе, за да "оправи" гербарите, дето му разграбиха колекцията.
А ти, най-вероятно се шегуФкаш ...

« Последна редакция: Май 20, 2021, 19:33:45 от Джиджи »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #233 -: Май 20, 2021, 19:13:50 »
Не, няма шега, искам да гледам сеир. :popcorn:
Вие си ги избрахте!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #234 -: Май 20, 2021, 19:18:15 »
Чалга статуквото ИТН няма ли да се обедини с Васко Кръпката за турбо фолк рок?
Само с Тошко Африкански никой не иска да коагулира. :nuts:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #235 -: Май 20, 2021, 19:34:03 »
Quote (selected)
Готовност за съдействие от страна на Германия за провеждане на предстоящите парламентарни избори у нас заяви немският посланик Кристоф Айхорн на среща със служебния премиер Стефан Янев днес.
https://www.manager.bg/politika/germaniya-gotova-da-sdeystva-za-predsrochnite-izbori-u-nas
Начи няма само САЩ да ни съдействат и немците ще "помагат", пък после що изборите били калпави.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #236 -: Май 20, 2021, 19:38:10 »
немците съдействаха и за априлските избори, досега не се беше случвало в дойчланд да може да се гласува извън посолства и консулства. април можеше.

така че това си е съвсем рутинна новина касателно подготовката на юлските. немците обичат предварително да са осведомени, ако им тръснеш в 12 без пет искане за отваряне на секции няма да изпаднат в луд възторг.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Избори Юли'21
« Отговор #237 -: Май 20, 2021, 19:39:43 »
немците съдействаха и за априлските избори, досега не се беше случвало в дойчланд да може да се гласува извън посолства и консулства. април можеше.

така че това си е съвсем рутинна новина касателно подготовката на юлските. немците обичат предварително да са осведомени, ако им тръснеш в 12 без пет искане за отваряне на секции няма да изпаднат в луд възторг.
:thup:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #238 -: Май 20, 2021, 19:42:40 »
А ето и един интересен поглед /поне за мен!/ към „Новата политическа реалност” от страна на Валери Найденов – днес при Цветанка Ризова по БТВ:

• В момента в България се извършва т.нар. „революция отгоре” – от най-горния етаж на политиката надолу;

• С КТБ започна т.нар. „гражданска война” на най-горния етаж на политиката срещу „това, което се случва”; последният случай е Божков, на когото даже отнеха и колекцията;

• Но тъй като борбата за власт се води „на мансардата”, като  нищо няма да може да стигне до „партера”;

De facto, в момента в България демокрация няма, тъй като Служебното правителство НЕ е избрано, а няма и парламент;

• Всичко това наподобява на „парламентарна криза”, каквато е винаги характерна за „партийно-листовата” избирателна система, каквато имаме у нас в момента и каквато е създадена нарочно, за да не се изпуска кормилото от страна на олигархията;

• Със сигурност служебните министри много обичат хората, но в момента те не са им на дневен ред;

• Интересното е, че например в Белгия, служебното правителство може да продължава своята дейност, без да се разпуска парламента, докато у нас е обратното;

• И последно: „С избора на „пропорционалната” избирателна система с партийни листи в един тур, най-много пострада БСП.” 




Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Избори Юли'21
« Отговор #239 -: Май 20, 2021, 19:46:27 »
А ето и един интересен поглед /поне за мен!/

За теб може да е интересен. Нема лошо! Но Найденов наговори една кола глупости. Днеска не си чат.