Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 00:26:20

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 557338 пъти)

Giuseppe, Imko1 и 80 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12540 -: Декември 05, 2023, 16:56:21 »

"Задачите включват реални ситуации като пресмятане на валути, избиране на слушалки спрямо отзиви в интернет, движение в града, спестяване на пари."

FUCK, FUCK, FUCK!!!!!!!

Както казваше покойната ми баба, за да не кълне: От Господ да го намерят!

ПИСльовци!

Малко "надежда", че не сме сами-

"OECD
Deutsche Schüler erreichen bisher schlechtestes Ergebnis in Pisa-Studie"

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12541 -: Декември 05, 2023, 17:10:22 »
За силата на молитвата чувала ли си?
Мила Кайли, не само съм чувала, но съм убедена в силата й - имам много сериозни лични причини за това. Но съм убедена също, че трябва да отправям молитви само за добро. А тези мелкие бесики не са заслужили лично да занимавам Господ с тях. Освен да се помоля този заспал народ най-после да се събуди, но съм скептична - заспалият народ даже Ботевата молитва не е успяла да го пробуди.
Ма не така, молиш се светлината да снизходи над земята, примерно, повече светлина, тя знае какво да прави и ти за нищо лошо не се молиш. Ръсиш ги със светена вода се едно, който е чист, ще се допречисти, който е сатанист, ще цвърчи. Даже да ги благославяш би могло, щото те цвърчат от благословията и светлината като наденички на скара.
И Господ е за това да се занимава, как те занимават всякакви тъмни сили и ония веднага притичват, ти да не мислиш, че сами го правят, без разни свръхсили зад гърба си. До такава степен са се овъртолили, че лъч светлина може да ги събори. Пращай им божия светлина
Да знаеш, че вече са обсебени.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12542 -: Декември 05, 2023, 17:11:02 »
А дали някъде може да се намери статистика, колко от децата в германските училища са с майчин език различен от немския?  Любопитно ми е, колко от тях са дошли с последните бежански вълни в периода 2015-2022 от Близкия изток и Украйна.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12543 -: Декември 05, 2023, 17:11:59 »
Най се радвам когато разни представители на "нежния" пол, па били те и руси, се оплакват " а нас за какво". Причината е много, много проста - не знаят кога да млъкнат.
Една млада жена шумно и с голямо красноречие на обществено събиране хвалела Едисон за неговите гениални изобретения.  Но тъкмо когато казала: „... всичко това и неговата говоряща машина...”, Едисон я прекъснал учтиво: „Не, не, драга госпожице, първата говоряща машина е създал сам Бог! Аз направих само първата, която човек може да спре!”

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12544 -: Декември 05, 2023, 17:13:53 »
 :tongue_:  :thup:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12545 -: Декември 05, 2023, 17:23:09 »
Малко "надежда", че не сме сами
По светлия пример на Алеко от изхвърления от учебните програми поради политкоректност пътепис "До Чикаго и назад" да кажа и аз: "Ох, хич не ми сгряваше сърцето туй „и в Америка [Германия] е същото“!…"

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12546 -: Декември 05, 2023, 17:24:30 »
А дали някъде може да се намери статистика, колко от децата в германските училища са с майчин език различен от немския?  Любопитно ми е, колко от тях са дошли с последните бежански вълни в периода 2015-2022 от Близкия изток и Украйна.

Ами все тая. Водят ги за германци. Точка :t0112:

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12547 -: Декември 05, 2023, 17:27:41 »

Но тъкмо когато казала: „... всичко това и неговата говоряща машина...”, Едисон я прекъснал учтиво: „Не, не, драга госпожице, първата говоряща машина е създал сам Бог! Аз направих само първата, която човек може да спре!”

Жалко , че бог не е Едисон   :cool-1084:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12548 -: Декември 05, 2023, 17:31:54 »
А дали някъде може да се намери статистика, колко от децата в германските училища са с майчин език различен от немския?  Любопитно ми е, колко от тях са дошли с последните бежански вълни в периода 2015-2022 от Близкия изток и Украйна.
за последните бежански вълни статистика има, примерно тук: https://www.proasyl.de/thema/fakten-zahlen-argumente/statistiken/
Quote (selected)
Asylanträge und ‑entscheidungen, unter 18-Jährige, Gesamtjahr 2022

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12549 -: Декември 05, 2023, 17:34:42 »
"Искаме да направим така, че всяко дете да учи по свой индивидуален план. И е абсолютно възможно да се подават такъв тип задачи, че да развиват талантите на всяко дете. Учителите могат да създават съдържание, което да е адаптирано към техните ученици."
г-син министъра на образованието пред ''24 часа''

Включването на детските ясли в системата на образованието и подготовка на педагогически кадри за целта е много закъсняла. Обучението на едно дете у нас трябва да започва 24 часа след като медицинско лице потвърди бременноста. И няма не искам.
----
Горките деца, учители и родители. Боже, пази и съхрани.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12550 -: Декември 05, 2023, 17:37:43 »
и още малко:
Quote (selected)
Unter Kindern und Jugendlichen bis 14 Jahren sprachen 2022 rund 21 Prozent in der Familie vorrangig eine andere Sprache als Deutsch. Das zeigt die Kinder- und Jugendhilfestatistik. In den westlichen Bundesländern ist der Anteil deutlich höher als in den ostdeutschen und in Städten ist er höher als in ländlichen Gemeind
https://mediendienst-integration.de/integration/mehrsprachigkeit.html

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12551 -: Декември 05, 2023, 17:40:49 »
А дали някъде може да се намери статистика, колко от децата в германските училища са с майчин език различен от немския?  Любопитно ми е, колко от тях са дошли с последните бежански вълни в периода 2015-2022 от Близкия изток и Украйна
Идея си нямаш колко етнически българчета, с майчин език български, на практика не умеят да четат и боравят с 400-500 думи за битова употреба (имам предвид подрастващи, а не малки деца). И колко студенти не знаят и не разбират не термини, а висока българска лексика или общоупотребими, макар и чужди, думи (от сорта на пряпорец, милитаристичен, пантеон и др.под.). Доклад подготвило да го представя пред колегите си и мен и не си потърсило в речника значението на непознатите думи и мястото на ударенията, даже не си го прочело вкъщи, а срича). На ходещ речник се бях обърнала, докато четях лекции.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12552 -: Декември 05, 2023, 17:46:10 »
Боже, пази и съхрани.
От педагози по професия предимно. Филолог, физик, историк, архитект, геолог, химик и т.н. са професии. Педагог не е професия. Ако и да се води проф. Имам дългогодишни наблюдения на доц. и проф. педагози.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12553 -: Декември 05, 2023, 17:46:39 »
onzi, благодаря и danke  :))) Като се има предвид, че 2022 е ''слаба'' година в сравнение с пика от Близкия изток преди 5-6 години и украинската ''вълна'' преди две, към 244 000 си е внушителна цифра на нови имигранти под 18. Не всички, разбира се са достигнали възраст за първи клас, но картинката се очертава малко, или много. Няма да засягам общностите от по-ранна имиграция в Германия, които поради езиковата бариера и културно-религиозни различия с ''оригиналните'' немци май и не се напрягат особено да се интегрират. Нали социаламта работи за тях.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12554 -: Декември 05, 2023, 17:50:05 »
Идея си нямаш колко етнически българчета, Известна такава имам, макар и вече, слава Богу не пряко. И за свое съжаление виждам над каква пропаст висим със страшна сила. Утре тази младеж ще излезе не само на пазара на труда, ще влезе в управленческите структури на държавата, ''горе'' и по места. Уви.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12555 -: Декември 05, 2023, 17:52:08 »
А дали някъде може да се намери статистика, колко от децата в германските училища са с майчин език различен от немския?  Любопитно ми е, колко от тях са дошли с последните бежански вълни в периода 2015-2022 от Близкия изток и Украйна
Идея си нямаш колко етнически българчета, с майчин език български, на практика не умеят да четат и боравят с 400-500 думи за битова употреба (имам предвид подрастващи, а не малки деца). И колко студенти не знаят и не разбират не термини, а висока българска лексика или общоупотребими, макар и чужди, думи (от сорта на пряпорец, милитаристичен, пантеон и др.под.). Доклад подготвило да го представя пред колегите си и мен и не си потърсило в речника значението на непознатите думи и мястото на ударенията, даже не си го прочело вкъщи, а срича). На ходещ речник се бях обърнала, докато четях лекции.

Значи сме твърдо в мейн стрима. Какво се оплакваш. :angryfire:
Немците имат една приказка "Herrschaftswissen", та и езикът изглежда спада под тази дефиниция.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12556 -: Декември 05, 2023, 17:57:16 »
:tongue_:  :thup:

да беше прочела всичките правила....

3.2.   Използването на емотикони е ограничено до един на публикация;

или пак пробваш дали ще ти мине номера и пак ще почнеш да се тръшкаш че към теб се отнасят предвзето?.......
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12557 -: Декември 05, 2023, 17:57:42 »
То хубу, ама като му обяснявам на български език какво трябва да направи, а то ми клепа с очи и по погледа му разбирам, че не вдява какво искам от него, тогава какво? Задавам простичък въпрос, изискващ елементарен отговор в едно-две прости изречения. Отговорът е ''аз си го разбирам, но не мога да го обясня''. Госпожица на 16. Голямоградско дете, майка с висше и поне две магистратури.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12558 -: Декември 05, 2023, 17:58:51 »
:tongue_:  :thup:

да беше прочела всичките правила....

3.2.   Използването на емотикони е ограничено до един на публикация;

или пак пробваш дали ще ти мине номера и пак ще почнеш да се тръшкаш че към теб се отнасят предвзето?.......
Виж, тук наистина не съм обърнала внимание, за което моля за извинение. Обещавам да внимавам, не се шегувам.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12559 -: Декември 05, 2023, 18:02:25 »
и още малко:
Quote (selected)
Unter Kindern und Jugendlichen bis 14 Jahren sprachen 2022 rund 21 Prozent in der Familie vorrangig eine andere Sprache als Deutsch. Das zeigt die Kinder- und Jugendhilfestatistik. In den westlichen Bundesländern ist der Anteil deutlich höher als in den ostdeutschen und in Städten ist er höher als in ländlichen Gemeind
https://mediendienst-integration.de/integration/mehrsprachigkeit.html
Не мога да не ти вдигна палец. Само един. Правила, какво да се прави.  :thup:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12560 -: Декември 05, 2023, 18:06:35 »
[Виж, тук наистина не съм обърнала внимание, за което моля за извинение. Обещавам да внимавам, не се шегувам.

ок.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12561 -: Декември 05, 2023, 18:12:24 »
Немците имат една приказка "Herrschaftswissen", та и езикът изглежда спада под тази дефиниция.
Може. Ама един немец (не го обичам, щото през 1934 се изживявал като фюрер ректор и пишел доноси срещу Яус и друг един евреин физик, който заради него бил пратен в концлагер, но оцелял и през 50-те получил Нобелова награда), та тоз нехороший человек (редиска), но добър философ вика, че езикът е дом и битие на човека. Тогава такивато безезични, по-точно е да се рече самолишили се от езика, бездомници ли са, или ачовеци, или и двете...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12562 -: Декември 05, 2023, 19:01:51 »
здравче,

навремето се бях ровил из немското нси /цък/ за разни информации за мигрантите. имаше всякакво инфо - колко са дошли, колко от тях са почнали интеграционкурс за ниво б1 на немски, колко са го изкарали, колко са почнали преквалификация или работа...

информация колкото щеш. проблемът е да намериш това, което ти трябва.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #12563 -: Декември 05, 2023, 19:32:16 »
Ще променят изцяло тестовете по модела на PISA за 2, 4, 7 (изцяло нов изпит за сегашните петокласници) клас, ще въвеждат тест и в  8, и 9 клас, плюс матурите в 10 и 12 (явно на принципа нито година без тест, тоест децата вместо да учат, усвояват стабилни знания и умения, ще усвояват формАти на тестове) по модела на задачите на PISA, цитирам министъра:

"Задачите включват реални ситуации като пресмятане на валути, избиране на слушалки спрямо отзиви в интернет, движение в града, спестяване на пари."
Възпитават потреблядци. А че 53% от деветокласниците не могат да четат, изобщо не е проблем за тях.
До това доведе реставрацията на капитализма. А също и до това, че 71% от българсите мнизерстват. :t2334:

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12564 -: Декември 05, 2023, 19:54:08 »
До това доведе

Най-просто взето - е следствие. Но погледнато малко по-сериозно, случващото се с образованието е Директива! Дадена, наложена, изпълнявана! Гони се определена цел. *)

А тя се подсилва неимоверно чрез фрактализиране на механизма на човешкото възприятие и от там - на мисленето. Нанасят се щети и на механизмите за запаметяване, способността за съсредоточване, за по-дълго системно и конкретно мислене, на начина да се изрази мисъл, на самото общуване и пр. и пр.

В крайна сметка се създават убоги страдащи или не (не осъзнаващи нивото си), личности. В най-добрият случай. По-щастливите не го виждат. Просто не могат, за тяхно щастие!
-------------------------
*) Убеден съм, че тази част от действителността още преди и през 80-те е предварително разработена, изследвана, симулирана и изигравана в опити, внедрявана ударно с началото на 90-те! Украйна е христоматиен пример. Главните вектори на тази агенда се виждат добре там чрез резултатите.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12565 -: Декември 05, 2023, 20:00:11 »

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12566 -: Декември 05, 2023, 21:00:20 »
Немците имат една приказка "Herrschaftswissen", та и езикът изглежда спада под тази дефиниция.
Може. Ама един немец (не го обичам, щото през 1934 се изживявал като фюрер ректор и пишел доноси срещу Яус и друг един евреин физик, който заради него бил пратен в концлагер, но оцелял и през 50-те получил Нобелова награда), та тоз нехороший человек (редиска), но добър философ вика, че езикът е дом и битие на човека. Тогава такивато безезични, по-точно е да се рече самолишили се от езика, бездомници ли са, или ачовеци, или и двете...

По въпроса за дома  и битието на човека , звучи хубаво, но аз като прост индженерин мисля , че това е много романтично и малко далеч от реалността.  Eзикът  грубо казано е средство за комунициране и е желателно да е с ограничен обхват за да се комуницира само най необходимото - цената на картофите или Мара от съседния вход.
По този начин "народът" се фрагментира и не може му появят разни "нечисти помисли". Пълният обхват на езика и културата остват за "избраните". Не може всички да са избрани. Изобщо доброто образование става преднамерено лукс, като едно време при жреците и аристократите ( Herrschaftswissen eben ).
Край на Просвещението  :pray:(това не за теб ).

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12567 -: Декември 05, 2023, 21:42:06 »
Езикът формира реалността. Основно правило в сциентологията. Може и да не е само там, ама аз за там знам. С разни други похвати, но те са примерно 20%, останалите 80% са работа върху езика и думичките. С работа върху думичките тръгваш от обикновен човек и стигаш до всесилен ОТ. Може и да не вярвате, ама работи.
Езикът е връзката между мислите ни и реалността. Лост за управление на реалността.
Замъгляваш езика и получаваш безсилен човек.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12568 -: Декември 05, 2023, 22:01:43 »
Разбирайки, че ''Референдум'' по БНТ 1 ще е точно за пустите му резултати на ПИЗА, се курдисах по изключение пред телевизора.  Министър, шеф на ресорната комисия в НС /бивш министър/ директор на столично училище, млад учител...плюс група хубави деца от гимназиален курс на НПМГ. Как така никой не се сети да покани директор, учители и ученици от професионалната гимназия в град N?
Не можах да изгледам въпросното предаване. Разтягане на дъвки и локуми в стил какво да се прави. Дрън, дрън. Коня отдавна е не само в рЯката. В дълбокия вир е.
На всички ни е ясно, че от НПМГ, СМГ и от още една шепа столични, пловдивски и варненски профилирани гимназии са учениците, които задължително се прибират с торба медали от международно състезание по каквото се сетите - от информатика, през английски и география. Ами другите?
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12569 -: Декември 05, 2023, 22:02:44 »
Езикът е връзката между мислите ни и реалността. Лост за управление на реалността.
Замъгляваш езика и получаваш безсилен човек.
Да.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #12570 -: Декември 05, 2023, 22:06:08 »
До това доведе реставрацията на капитализма.

Най-просто взето - е следствие. Но погледнато малко по-сериозно, случващото се с образованието е Директива! Дадена, наложена, изпълнявана! Гони се определена цел.
Разбира се. То даже и реставрация не се получи, защото два пъти в една и съща река не можеш да влезеш.
Получи се капитулация, колонизация и доброволно робство. "Ела, Вълчо, изяж ме!" И ни изяде! И се облиза.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12571 -: Декември 05, 2023, 22:44:10 »
На въпроса за връзката между езика и мисленето и по-точно това, че езикът създава мисленето.
На пръв поглед тезата е парадоксална – изглежда ни, наопаки, че мисленето създава езика, но ... примерно от 19 век насам е забелязано, че и обратното е вярно. Много повече, отколкото схващаме или ни се иска.
Тезата е най-известна като „хипотеза на Сапир и Уърф“ и днес се приема за вярна. Спори се само за степента и точните механизми на влияние.

https://en.wikipedia.org/wiki/Linguistic_relativity

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12572 -: Декември 06, 2023, 03:12:09 »
Дебилизирането на децата на България не е конспирация чрез целенасочени  "реформи" в образованието, да не си помислите, сакън.
Един умен и знаещ човек ми го каза по съвсем друг начин преди повече от двадесетина години, не ми се вярваше, но го запомних ("България не е предвидена за интелектуален център").

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12573 -: Декември 06, 2023, 05:22:04 »
Quote (selected)
Американская учительница географии...

 - Как у вас с географией?
 - Все хорошо у нас с географией, я вообще-то учительница географии.
 - О, клево! Назовите мне, пожалуйста, 5 стран, названия которых начинаются с буквы М.
- Москва.
 - Марс.
 - Малайзия.
 - Шикарно.
 - Мадрид.
 - Великолепно. И последняя?
 - Меркурий.
 - Меркурий? Офигенно! Твои ученики небось всех рвут. - Так и есть.

Первоисточник публикации: https://politikus.info/video/157632-amerikanskaya-uchitelnica-geografii.html
Politikus.info

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12574 -: Декември 06, 2023, 05:24:31 »
Quote (selected)
Студенты университета из Джорджии сдают таблицу умножения

Первоисточник публикации: https://politikus.info/video/157631-studenty-universiteta-iz-dzhordzhii-sdayut-tablicu-umnozheniya.html
Politikus.info

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12575 -: Декември 06, 2023, 06:58:49 »
Софи, вчера прочетох, че някъде в щатско ще въвеждат разделно обучение за "ethnicities" (разбирай по цвят), за да се преодолее "educational gap". Ще погледна къде беше.


---------
В Уолстрийт джърнал е било:

https://www.wsj.com/us-news/education/to-shrink-learning-gap-this-district-offers-classes-separated-by-race-394d82dd

« Последна редакция: Декември 06, 2023, 07:17:29 от Kole »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12576 -: Декември 06, 2023, 07:32:09 »
Това, Коле, само в една гимназия, където явно преподават разбиращи от работата си хора, които в чудо са се видели. Боя се, че ще ги обвинят във всички неолиберастки грехове. А ние междувременно, да не останем по-назад от САЩисания образователен наклон, разпратихме деца със СОП сред нормалните деца, за да се интегрирали. Ти можеш ли да си представиш как второкласник с аутизъм ще се интегрира. Мъка за другите деца, мъка за учителката, резултатите естествено по-ниски и на останалите ученици и издевателство над самото дете аутистче. Което всъщност не само не може да се интегрира - такова му е заболяването, но се нуждае от специални грижи на специалист.
Всички тези простотии обаче са за масовите училища и университети. Скоро слушах дебати по една френска телевизия относно университетите за плебса и грандеколите за елита (не говореха с тия думи)... и нищо. Но там поне дебати има.
В България отколе, от Бокоявлението насам, истински дебати всъщност няма. Даже предизборни. Какво остава за образованието.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12577 -: Декември 06, 2023, 10:06:19 »
Запазил съм няколко учебника за началните училища, приели експериментално системата на акад. Сендов. Страхотни! Дават разностранни знания на децата, широк поглед за историята и света, учат ги да мислят и всичко това в прекрасно стилно и художествено оформени полиграфични издания. На практика това бяха учебници по всичко. Децата ми учиха по тях и резултатът е на лице. Жалко, че внуците ми нямаха тоя късмет.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12578 -: Декември 06, 2023, 10:08:50 »
някъде в щатско ще въвеждат разделно обучение за "ethnicities" (разбирай по цвят)
Т.е., въвежда се отново расовата сегрегация. Таман я пребориха и айде пак.

А ставащото с образованието в България с нищо не е различно от това в другите страни и то се провежда целенасочено. Няма САЩ, няма България, няма Русия, Израел и т.н. – всички под ножа.
За Израел – нали наскоро научихме, че махнали от учебната програма другарката Тунберг. Е, аз бях изумен, че я е имало в програмата! В коя дисциплина? Какво е трябвало да научат учениците за това същество? Ние тук поне от това се оказваме пощадени. Засега.

И още нещо. От време на време почва биене в гърдите как нашите деца били от най-умните, от най-способните. Как България била някакъв „енергиен център“, та затова. Глупости на търкалета и езотерични простотии. Просто имахме добро училищно образование. Остатъци от него има и сега, та като изкласи някое дете, да се фукаме с измишльотините за „най“.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12579 -: Декември 06, 2023, 10:19:36 »
Просто имахме добро училищно образование.
:notworthy:
----------------------
P.S. Ако някъде решат да приемат отново системата на акад. Сендов, то единственото което трябва да променят в учебниците е да махнат онова стихотворение:
Носорог и гума

Много гневен носорог
погнал негър босоног.
- Уморих се. Край. Не мога.
Май ме стигна носорога! -
рекъл негърът и - скок,
метнал се на клон висок.
А животното отдолу
на стъблото се заболо.
Изтърбушено от рог,
пуснало дървото сок.
Гъст и лепкав сокът бил
и така светът открил,
от какво да прави гума, та когато пишеш дума,
ако буквите объркаш,
грешката си да изтъркаш.*
 :0005:
-----------------
* В оригинала:
Вече гоненица няма.
Каучук те добиват двама
и от него правят гума,
та когато пишеш дума,
ако Г-то с К-то сбъркаш
сбърканото да изтъркаш. :)))

« Последна редакция: Декември 06, 2023, 10:36:23 от Zmeja »

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12580 -: Декември 06, 2023, 11:10:05 »
 :t1815:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12581 -: Декември 06, 2023, 11:33:01 »
Ако някъде решат да приемат отново системата на акад. Сендов, то единственото което трябва да променят в учебниците ...
Аз бих си поискал връщане не на „сендовата система“, а на традиционната от соцвреме.
„Сендовата“ е подобие на някои, които и днес се използват на Запад и у нас, и за нея има (основателно) далеч не само положителни отзиви, затова не мисля, че трябва да я представяме като несъмнен напредък.
Имам представа от съдържанието по информатика в учебниците по тази система и смятам, че то беше повърхностно и профаниращо дисциплината – рисуваха до безкрай картинки с програми на Лого, нищо друго. Понеже така правеха тогава някои американци.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12582 -: Декември 06, 2023, 11:44:30 »
Аз бих си поискал връщане не на „сендовата система“, а на традиционната от соцвреме.

Да, тя е копирана от съветската, но е сериозна общообразователна система. Но само връщането на учебната програма не е достатъчно. Трябва да се върнат и "поведенията", и изключванията, и уважението (дори страха) от учителя. Но и тя не бълваше Енциклопедисти на конвейер. 

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12583 -: Декември 06, 2023, 11:52:07 »
Имам представа от съдържанието по информатика в учебниците по тази система и смятам, че то беше повърхностно и профаниращо дисциплината – рисуваха до безкрай картинки с програми на Лого, нищо друго. Понеже така правеха тогава някои американци.
Все пак говорим за време преди 40 години! Дъщеря ми с успех без друга специална подготовка тогава успешно участваше в състезания по информатика. Пък и американците, доколкото ми е известно, не изостанаха много в тези науки. По това време и аз не знаех друго освен Фортран и т.н. "машинен език". Но то и друго почти нямаше - Кобол и Алгол.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12584 -: Декември 06, 2023, 13:20:23 »
Quote (selected)
The training which they receive in all these matters is not the same as that of the Greeks who follow such practices.

4 For among the Chaldaeans the scientific study of these subjects is passed down in the family, and son takes it over from father, being relieved of all other services in the state. Since, therefore, they have their parents for teachers, they not only are taught everything ungrudgingly but also at the same time they give heed to the precepts of their teachers with a most unwavering trust. Furthermore, since they are bred in these teachings from childhood up, they attain a great skill in them, both because of the ease with which youth is taught and because of the great amount of time which is devoted to this study.

5 Among the Greeks, on the contrary, the student who takes up a large number of subjects without preparation turns to the higher studies only quite late, and then, after labouring upon them to some extent, gives them up, being distracted by the necessity of earning a livelihood; and but a few here and there really strip for the higher studies and continue in the pursuit of them as profit-making business, and these are always trying to make innovations in connection with the most important doctrines instead of following in the path of their predecessors.

6 The result of this is that the barbarians, by sticking to the same things always, keep a firm hold on every detail, while the Greeks, on  the other hand, aiming at the profit to be made out of the business, keep founding new schools and, wrangling with each other over the most important matters of speculation, bring it about that their pupils hold conflicting views, and that their minds, vacillating throughout their lives and unable to believe at all with firm conviction, simply wander in confusion. It is at any rate true that, if a man were to examine carefully the most famous schools of the philosophers, he would find them differing from one another to the uttermost degree and maintaining opposite opinions regarding the most fundamental tenets.
        Диодор Сикулос, II, 29

И на кулата в Пиза калпачето е килнато в обратна посока...

       
*********   ✹    *********

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #12585 -: Декември 06, 2023, 15:10:47 »
Не мисля.


Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12586 -: Декември 06, 2023, 15:25:15 »
Изтеглих текст, даван за проверка на четене с разбиране като част от ПИЦА тестовете.
Става дума за откъсче от "Сто години самота" от Маркес, преведено на на английски(?!) език, съответно въпросите са също на английски, основната част - със затворени естественНо отгвори.

Споделям преките си нецензурирани впечатления:

Как може от дебел роман да извадиш извън контекста му някакво текстченце с кратки обясненийца за романа, за да изпитваш децата на микротекстчето. :pissed-891:
Още повече че нечелите романа няма как да схванат духа му, особеностите на наратива, магическия реализъм, съчетан с хумор и специфична ирония и т.н., някакви странни имена на героите и пр.
И защо изобщо художествен, а не научнопопулярен текст.

Shit!

Освен всичко друго, не може да се дава преводен текст - ако ще е Маркес - на испаноговорящи ученици, на англоговорящи - Дикенс примерно, на българи - български автор и т.н. Ако пък  преведеният на английски Маркес заедно с въпросите и отговорите се препревежда на български от някоя Джиджилота ...
 (следва тежка сръбска, за да е по-тежка, псувня)

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12587 -: Декември 06, 2023, 15:26:57 »
Все пак говорим за време преди 40 години! Дъщеря ми с успех без друга специална подготовка тогава успешно участваше в състезания по информатика. Пък и американците, доколкото ми е известно, не изостанаха много в тези науки. По това време и аз не знаех друго освен Фортран и т.н. "машинен език". Но то и друго почти нямаше - Кобол и Алгол.
Бъркаш някои неща. Преди 40 години Алгол вече отдавна не се ползваше. Кобол – на места, но никъде и никога не е бил използван в училище (би било абсурд). Машинен език едва ли си знаел, по-скоро асемблерен за някоя машина и операционна система.
Имаше изобилие от варианти на Бейсик, имаше и Паскал, тук-там и Си. И други, но по-рядко срещани.
Имаше и поне няколко варианта на Лого. Той не е лош език, а лошо се пропагандираше и ползваше в училище у нас и другаде.
За американците – разбира се, че не изоставаха, и не съм твърдял нещо друго. Точно оттам в информатиката дойдоха повечето ценни неща в научно и практическо отношение.
Но тук говорим не за наука, а за образование, и тяхната концепция беше и е погрешна. Заедно с нея – и нашата нейна имитация тогава.
Радвам се, че дъщеря ти успешно се е представяла на състезания, но според мен то е не поради достойнствата на „сендовата система“, а защото тя самата е имала нужните способности (имам многогодишни наблюдения и участие в този вид дейност).

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12588 -: Декември 06, 2023, 16:52:57 »


но не ми беше там мисълта  :popcorn:
*********   ✹    *********

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12589 -: Декември 06, 2023, 17:47:55 »
Аз бих си поискал връщане не на „сендовата система“, а на традиционната от соцвреме.

Да, тя е копирана от съветската, но е сериозна общообразователна система. Но само връщането на учебната програма не е достатъчно. Трябва да се върнат и "поведенията", и изключванията, и уважението (дори страха) от учителя. Но и тя не бълваше Енциклопедисти на конвейер.

А съветската пък е копирана от германската, от кайзерова Германия.

И да, енциклопедисти ставаха само тези, които искаха.

А сега и да искат, няма как да станат.
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12590 -: Декември 06, 2023, 17:58:41 »
Quote (selected)
И да, енциклопедисти ставаха само тези, които искаха.
А сега и да искат, няма как да станат.
Песимист!
Сега ги има в големи количества.
Обърни внимание на самия термин - n-цикло-педисти.
Даже си имаме МП такъф.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12591 -: Декември 06, 2023, 20:12:40 »
МС спешно отпуснал половин милиард леФа да плаща на САЩ уж за страйкърите.
Според мен мириканците  са имали големи харчове покрай черния петък и се налага да ги дотираме.
Иначе няма да има коледни чекове и след тлъстата пуйка ще рупат рукола.
« Последна редакция: Декември 06, 2023, 20:17:47 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12592 -: Декември 06, 2023, 20:15:27 »
Quote (selected)
Христо Хинков: Заставам зад решението си за освобождаването на директора на „Пирогов“
https://tribune.bg/bg/politika/hristo-hinkov-zastavam-zad-res/
Прочутият лекар на древността Гален от Пергам (129-216 г.н.е.) казал: "Природата е най-добрият лекар. Тя не само лекува две трети от всички болести, но също и никога не злослови за колегите си."

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12593 -: Декември 06, 2023, 20:47:35 »
Ф един от редките моменти когато гледам новини по ТВ, забелязвам, че Путин, намирайки се на посещение в ОАЕ прави някакво изявление.
Нормално!
Обаче, забелязвам, че Президента на ОАЕ с лист и химикалка в ръцете си прави записки, когато Путин говори - нещо, което неккви си форумни пенюги не само пропускат, ми лалат глупости позовавайки се на разни мижави сайтове.
Неее, не така коуеги!
Не сте по обръгнали, заслужили, образовани и т.н. от Президента на ОАЕ.
Поучете се!
Вметвам само!
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12594 -: Декември 06, 2023, 23:08:11 »
А един мармот увива шоколада в станиол.

Неактивен Пенчо бре

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 705
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12595 -: Декември 07, 2023, 10:37:25 »
Все пак говорим за време преди 40 години! Дъщеря ми с успех без друга специална подготовка тогава успешно участваше в състезания по информатика. Пък и американците, доколкото ми е известно, не изостанаха много в тези науки. По това време и аз не знаех друго освен Фортран и т.н. "машинен език". Но то и друго почти нямаше - Кобол и Алгол.
Бъркаш някои неща. Преди 40 години Алгол вече отдавна не се ползваше. Кобол – на места, но никъде и никога не е бил използван в училище (би било абсурд). Машинен език едва ли си знаел, по-скоро асемблерен за някоя машина и операционна система.
Имаше изобилие от варианти на Бейсик, имаше и Паскал, тук-там и Си. И други, но по-рядко срещани.
Имаше и поне няколко варианта на Лого. Той не е лош език, а лошо се пропагандираше и ползваше в училище у нас и другаде.
За американците – разбира се, че не изоставаха, и не съм твърдял нещо друго. Точно оттам в информатиката дойдоха повечето ценни неща в научно и практическо отношение.
Но тук говорим не за наука, а за образование, и тяхната концепция беше и е погрешна. Заедно с нея – и нашата нейна имитация тогава.
Радвам се, че дъщеря ти успешно се е представяла на състезания, но според мен то е не поради достойнствата на „сендовата система“, а защото тя самата е имала нужните способности (имам многогодишни наблюдения и участие в този вид дейност).
Прав си, но аз и още 3-4 души бяхме "на места" - в изчислителния център на МФ. Останалите пишеха на Паскал, а системните програмисти на Асемблер. С КОБОЛ можех да правя всичко необходимо, искаше се малко досадно да се обявят в началото Divisions. Машинното време беше кът, но нашето - не и си заявявах такова нощем, за да си изчистя грешките от транслация по-бързо. Ех, какви времена бяха!  :t0328: И аз, като Змеицата на Змея съм забравил -останалите програмираха на PL,а не на Паскал.
« Последна редакция: Декември 07, 2023, 16:25:37 от Пенчо бре »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12596 -: Декември 07, 2023, 11:02:41 »
Ние пък в Математическия факултет учехме "машинен език" и Фортран. Вярно, май не беше преди 40, а преди 50 години! :)))
------------------
Ха-ха! Питам преди малко Змеицата, която по това време беше програмист в един ИЦ на "Минск-32":"Ти на какъв език програмираше", а тя ми отговаря: "А-а-а, вече не си спомням."
« Последна редакция: Декември 07, 2023, 11:10:12 от Zmeja »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12597 -: Декември 07, 2023, 13:41:39 »
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" по повод резултатите от ПИЦАта:

Quote (selected)
"учителят да бъде не преподавател, а модератор и без конкретните „задължителни“ учебници"

"Учебният материал по ключови дисциплини, като математика, литература, история и др., да се забави като скорост и обем, за да се освободи фокус към практическо създаване на материални или духовни ученически продукти, които да минимизират самоцелното машинално наизустяване и възпроизвеждане след това на различна информация."

Задължителните учебници“, които носят огромна вина за тези резултати на PISA, или да бъдат променени, но по-добре да отстъпят място на образование без учебници, с „незадължителни“ помагала, интегриращи в себе си междупредметните връзки, и отстъпвайки място на иновацията на учителя."

И накрая - без учебници, по усмотрение на всеки даскал - една матура за всички.  С "духовни и материални ученически продукти" по математика, литература и история, които ще се учат със забавен обем.

Синдикатите в България  трябва да се забранят в Конституцията. Те са по-вредни даже от Ембъсито, слугинажа му и НПОтата му.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12598 -: Декември 07, 2023, 13:59:23 »
Божкей, ако някой някога на мен, бившият член на общински съвет на синдикат ми беше казал, че ще подкрепя забрана на синдикатите в образованието, щях да го питам какво пуши.
---
Четох току що във ФБ оная глупост. Коментарите под нея са много по-адекватни, ссмм.
-----
По един учебник за даден предмет, за съответен клас. Задължително учебникът да е  написан от учители с реален стаж в даскалото и минал реално обществено обсъждане, ако щете и в социалните мрежи. Отваряне на всички затворени училищни библиотеки. Закупуване на книги подходящи за деца и юноши за тях - централно, с обществена поръчка. МО и РУО имат задължението да ги изпращат по местоназначение. Заплащане на книги, компютри и всичко необходимо за пълноценна дейност - от държавния бюджет, а не от училищния. Задължителна безплатна читателска карта за училищната библиотека да бъде част от оня, накипрен с фльонги и балони пакет с учебници за първи клас. И от първи учебен ден всички дечурлига на списък по паралелки 1-12 в компа на библиотекарката кой какво и колко често чете. При липса на читателска активност се уведомяват класен р-л и родител/настойник.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #12599 -: Декември 07, 2023, 14:02:23 »
"учителят да бъде не преподавател, а модератор и без конкретните „задължителни“ учебници"
  :t2619:
Тия са луди.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...