Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 14:06:36

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 555512 пъти)

Accipiter и 97 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13680 -: Януари 21, 2024, 19:44:51 »
Аз, русофил днешен, вчерашен и утрешен, категорично отказвам да оборвам тезата на проф. Овчаров, че  поглъщам "с наслада и безкритичност всяка дума, изречена от пропагандаторите на Путин“
Или ти наистина мислиш, че има смисъл да го правя?
Мисля, че преди всичко има нужда да решиш – за себе си, на мен декларациите ти не ми трябват – дали си русофил или „русофил“. Проф. Овчаров е споменал вторите и кавичките му не са случайни. Или за теб разликата няма значение?
Quote (selected)
Ако има нещо, по което наистина има смисъл да се говори това е, че историята, та даже и хилядолетната, а и историците,  винаги служат на актуалните  господари. Овчаров  е поредното доказателство. Руските историци - то же.
В едни други, по-добри  времена,  руската историческа наука се е изказала еднозначно и категорично: "Християнството сме приели от Византия, посредством българската писменост" ТОЧКА
...останолото е от лукавого, Тагеревого и аменеменемаго...
Дори не ти прави впечатление, че в две последователни изречения успяваш да си противоречиш. Хем „историците служат на актуалните господари“, хем „руската историческа наука се е изказала еднозначно и категорично“ и „ТОЧКА“? Много интересно! Или руската историческа наука не се прави от историци (които служат на актуалните господари)?
За мен по отношение на историята винаги има смисъл да се пита - тъкмо защото тя винаги е слугувала на политиката, а когато все пак не е успявала, нищо не ни гарантира, че някой, от когото уж знаем нещо, не се е самозаблуждавал или не е украсявал нещата по свой вкус. Толкова ли е страшно да се питаме как всъщност е било? Какво губим?
Изобщо не твърдя, че проф. Овчаров е прав по дадения въпрос. Смятам обаче, че би могъл да е. И че напъните за „ТОЧКА“ или за охулване, колкото и да са яростни, нищо не оборват.

Накрая, нека приемането на християнството в Русия да е от Византия – за мен това е не толкова важно.
Друго за мен е много по-важно: да се каже само „посредством българската писменост“, както го определяш ти, е недопустимо омаловажаване на културния принос на България.
Не някакви си графични знаци са този принос, а създадената литература и езикът, на която тя е написана. Нов език, литературен, богат, който позволява изразяване на сложни понятия и отношения. Това е, което Русия е внесла от нас тогава, и то е безценно. И няма защо да го замитаме под едната само писменост, защото така сами изглеждаме смешни.

гледай ся, спазвай поне елементарна логика -

ако имаме две несвързани твърдения, верността или неверността на едното по никакъв начин не влияе върху верността или неверността на другото.

ти горе такива си ги оплел, че чак ми е жал за тези, които се опитват да ти следят - .... е, да го наречем условно - мисълта ти.

1. как нечие русофилство се свързва със хипотетично слушкане или неслушкането на путин?

2. как от слушкането или неслушкането на путин стигаш до изводи за верността на твърдение кой е покръстил русия?

3. как от верността на твърдение кой е покръстил русия стигаш до отричането на българската литература?

...и за отричането на  българската литература са ти виновни руснаците и путин, нали?
а не дебилите, почистили учебниците от българските автори, и не соросоидиотите, забраняващи “аз съм българче“?

ти си верно уникално нагъл трол. добре, че логиката ти е чужда - и като понятие, и като начин на мислене.




тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13681 -: Януари 21, 2024, 19:52:53 »
В едни други, по-добри  времена,  руската историческа наука се е изказала еднозначно и категорично: "Християнството сме приели от Византия, посредством българската писменост" ТОЧКА
В статията "Крещение Руси" на БСЭ пише, че са приели християнството от Византия. За статията за Кирил и Методий там източниците са почти изцяло български. За Киприан там пише, че е превеждал гръцките църковни произведения. Въпросът е дали при приемането на християнството църковните книги са ги приели на гръцки. Не ми се вярва да са водили църковните служби на гръцки, следователно са ги приели вече преведени на черковнославянски. От БСЭ не става ясно кой точно е направил превода (няма визанцийците да са им ги дали преведени я!). Трябва да се има предвид, че тогава руският и българският език са били много по-близки, отколкото са сега.

На някои съветски персонални компютри на клавиша за превключване на подредбата на клавиатурата пишеше "Рус":



Едно от много малкото полезни неща от "перестройката" беше, че в Съюза започнаха да празнуват 24 май. За мен е еднакво правилно да се използват термините "славянска азбука" и "българска азбука". Що се отнася до термина "руска азбука", аз също го приемам, защото съвременното изписване на буквите (шрифтовете) е дошло у нас от Русия.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13682 -: Януари 21, 2024, 20:04:01 »
гледай ся, спазвай поне елементарна логика -
Голям майтап е да се опитва да ми приказва за логика някой, който дори не умее да пише грамотно на родния си език. Личи от всеки твой пост. Всеки.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13683 -: Януари 21, 2024, 20:15:28 »
гледай ся, спазвай поне елементарна логика -
Голям майтап е да се опитва да ми приказва за логика някой, който дори не умее да пише грамотно на родния си език. Личи от всеки твой пост. Всеки.

ъхъ.

един от класическите тролски похвати е - като се насере, почва да се занимава с правописа на опонента.

както гледам, яко прилагаш собствените си принципи да не се занимаваш с личността на опонента, а с тезите му.

ама и ти си един некадърен трол.....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13684 -: Януари 21, 2024, 20:24:09 »
Сопрете се!
Оня дето го няма получи своята петминутка.
Другия месец като го засърби пак ще дофтаса.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13685 -: Януари 21, 2024, 20:28:15 »
един от класическите тролски похвати е - като се насере, почва да се занимава с правописа на опонента.
Правопис? Ха-ха, мечтай си да се издигнеш дотам, че да можеш за него да мислиш. Проблемите ти са фундаментални. Нарушаваш правилника с всяко свое изречение – той изисква да пишеш на правилен български език. Кой администратор би те търпял такъв, ако не беше тъкмо ти цъфнал на това място?

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13686 -: Януари 21, 2024, 20:30:44 »
един от класическите тролски похвати е - като се насере, почва да се занимава с правописа на опонента.
Правопис? Ха-ха, мечтай си да се издигнеш дотам, че да можеш за него да мислиш. Проблемите ти са фундаментални. Нарушаваш правилника с всяко свое изречение – той изисква да пишеш на правилен български език. Кой администратор би те търпял такъв, ако не беше тъкмо ти цъфнал на това място?

 :t1205:  :t1233:  :t1207:
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13687 -: Януари 21, 2024, 20:34:52 »
нямам какво повече да направя, освен да се самоцитирам.

един от класическите тролски похвати е - като се насере, почва да се занимава с правописа на опонента.

след като знаеш, че комуникираш с поне модератор - трябва да си доста малоумен, за да спориш с него как да изпълнява задълженията си и как да прилага правата си.

особено когато си в бясно нарушение - последните ти няколко поста се занимават с личностите на опонентите ти, а не с темата.

кво да го правиш.... трол....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13688 -: Януари 21, 2024, 20:52:52 »
                                --------------------------
                       /|  /|  |                          |
                       ||__||  |       Trolle bitte       |
                      /   O O\__           nicht          |
                     /          \         füttern!        |
                    /      \     \                        |
                   /   _    \     \ ----------------------
                  /    |\____\     \     ||
                 /     | | | |\____/     ||
                /       \|_|_|/   |    __||
               /  /  \            |____| ||
              /   |   | /|        |      --|
              |   |   |//         |____  --|
       * _    |  |_|_|_|          |     \-/
    *-- _--\ _ \     //           |
      /  _     \\ _ //   |        /
    *  /   \_ /- | -     |       |
      *      ___ c_c_c_C/ \C_c_c_c____________

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13689 -: Януари 21, 2024, 21:28:42 »
след като знаеш, че комуникираш с поне модератор
Кой „комуникира“ с тебе, бе? Аз си вървя по пътя, ти ми душиш задника. Това ти е хоризонта. Това ти е представата за реализация в живота. По-точно за върха ѝ.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13690 -: Януари 21, 2024, 22:17:24 »
след като знаеш, че комуникираш с поне модератор
Кой „комуникира“ с тебе, бе? Аз си вървя по пътя, ти ми душиш задника. Това ти е хоризонта. Това ти е представата за реализация в живота. По-точно за върха ѝ.

ндааа.... поведение на комплексиран пъпчив ергенин от селска седянка, връзка между мозъка и творчеството няма.

моята работа е да ти правя бележки. щото ти нарушаваш правилата непрекъснато, а аз съм модератор.

ако тва горното не го вдяваш това след толкова повторения, значи си още по-тъп от колкото се правиш.

иначе си запазих за да чета произведенията ти - възвишен стил и изисканост та се не трае.

плувай.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13691 -: Януари 22, 2024, 01:21:09 »
Какво ще кажете за това интервю?

https://www.youtube.com/watch?v=sUdpfK3wFfs
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13692 -: Януари 22, 2024, 06:22:16 »
Какво ще кажете за това интервю?
Без да ангажирам никого с нищо, мисля, че правилно не си губя времето с интервютата на този господин.
Другото, което мисля, е, че предстоят избори за ЕП и подобни интервюта са част от мръсни борби, предвид проучванията на нагласите на електората, но не ония, официално публикуваните.
Вчера половин ден слушах други, извън споменатите в горния сюжет, българи (неполитици) и руснак - кого по Тубата, кого по РуТубата, и това ми донесе смисъл.  И научих много неща, отвъд дежурните "врява и безумство".

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13693 -: Януари 22, 2024, 06:44:51 »
Трябва да се има предвид, че тогава руският и българският език са били много по-близки, отколкото са сега.
...
За мен е еднакво правилно да се използват термините "славянска азбука" и "българска азбука"
Да, езиците ни през 9 век са били много, ама много по-близки, отколкото сега, но има и съществени различия, по които се познават текстовете, преведени от старобългарски на староруски, т.нар. грешки на преписвача преводач - рефлексът на ѫ в български е ъ (рЪка), в руски - у (рУка), или свяща на старобългарски, а свеча на руски (различен рефлекс на ятовата гласна и на йотуваната съгласна  *tj - шт на български, ч на руски) - в част от руските преписи, вероятно поради умора или разсеяност, преписвачите преводачи тук-там са оставяли българските варианти.
От двете Южнославянски влияния върху Русия, първото е, когато Светослав превзема Преслав и отнася в Русия евангелие и Симеоновия сборник, наричан в Русия и до днес "Светославов" сборник (и - историята е зла шегаджийка - добре, че го отнася, щото така се запазва прочутото описание на Преслав, с което сборникът започва). Второто Южнославянски влияние е когато тръгваме да падаме под Османско "присъствие" и наши, и сръбски книжовници бягат с книги в Русия (книжовният човек пази книгите преди всичко друго - от нашите книжовници до героите на Рей Бредбъри).
« Последна редакция: Януари 22, 2024, 07:27:04 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13694 -: Януари 22, 2024, 07:08:15 »
Що се отнася до азбуката, тя е замислена и създадена като славянска (почива на солунския диалект на старобългарския език, който Кирил добре е знаел, но именно поради тогавашната голяма близост на славянските езици е вършела работа и на моравците, и на панонците). Дори ако приемем, че Климент е създателят на кирилицата (знаем го единствено от едно изречение в "За буквите": 'даде друг образ на буквите", макар да има теза, че всъщност двете азбуки са се ползвали едновременно, в което има резон - глаголицата е сакрална, кирилицата служи и за по-земни цели 😉), кирилицата запазва трите принципа на глаголицата:
За всеки звук буква;
За всяка буква име (всъщност произнасянето на азбуката аз-буки-вядя... формира акростих);
Всяка буква е и цифра.

И да, Борис Първи и България имат огромна заслуга за съхраняването и продължаването на книжовното дело на Солунските братя...
Но вече се изморих да обяснявам, че тукашното и сегашно патриотарстване в историческия контекст на 9 век, а и на цялото Средновековие, е тъпота и невежество: делото на Кирил е замислено и осъществено за всички славяни (към тях се обръща в  "Проглас към Евангелието" - "Слушайте, цял славянски народе, / слушайте Словото, що от Бога дойде"; за тях пише и Константин Преславски в "Азбучна молитва" - "Лети сега и славянското племе. /Към кръщение се обърнаха всички"), първите твърдения, че  Кирил и Методий са българи са с около два века по-късно...
Целта на византийския император е политическа - да придърпа славяните към православието, т.е. Византия, и да ги отдели от Рим.
Целта на Кирил и нашите велики първоучители е да доведат Словото до душите на славяните на достъпен за тях език.
« Последна редакция: Януари 22, 2024, 07:44:19 от Zeitgeist »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13695 -: Януари 22, 2024, 13:28:39 »
Тоя господин, понеже не слушахте интервюто, някъде от втората половина натам много изнервен и развълнуван обясняваше, че от тия тия и тия действия съди, че България я подготвят да влиза във война с Русия и че той като български офицер ще умре в България, борейки се срещу престъпниците, опитващи се да го пратят на фронта, вместо да умре на фронта, воювайки срещу Русия. Беше наистина развълнуван, каза, че борисов и доган дърпат конците, с другите пишлемета няма работа, така че няколко пъти се обърна към доган и борисов да излязат и да кажат какво готвят на държавата и да се готвят да воюват с българското офицерство. Стана страшничко интервюто. Препоръчвам да се изгледа, преди да се хвърля в кошчето.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13696 -: Януари 22, 2024, 14:55:58 »
съди, че България я подготвят да влиза във война с Русия
Кайле, на всички с глави на раменете си това ни е ясно.
И изобщо не се съмнявам в офицерската чест на господина и че е предан на България, и че ще си спази клетвата към България.
За друго ми беше думата.
А не го гледам и слушам, понеже четох, гледах и слушах няколко интервюта и не мисля, че нещо ново има да ми каже.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13697 -: Януари 22, 2024, 15:00:46 »
На всички може да ни е ясно, ама друго е да го каже офицер от разузнаването и после да повтори и потрети, че ще умре, сражавайки се в България, а не на фронта с Русия, друго е да го каже скучаещ диванен експерт. Аз не съм го прегледала кой знае колко, няколко интервюта съм му гледала, но съм останала с впечатление, че знае неща, които аз и ти не знаем. И за да го разправя това толкова емоционално, значи има за какво. Все пак съветвам да се изгледа, преди да се коментира.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13698 -: Януари 22, 2024, 17:37:59 »
И аз го гледах преди няколко дена.
Преди 1-2 години полковника ми беше направил впечатление. Добре е обигран в говоренето с недомлъвки и ласкателството, методи, които ми допадат (и сам често ползвам когато желая постигането на даден резултат). Оттогава редовно го следя, най-вече с изследователски интерес. Новата му "сламка", подхвърлена в предно интервю с Карбовски, е че през април ще има Промяна. Тук времето ще покаже характера на осведомеността му. В конкретното интервю, той самият ни подготвя за "война с Русия" под формата на предупреждение. Но пропуска да спомене главното - никой няма да си мръдне пръста в случай на руски (военен или дипломатически) десант. Нито гражданьето, нито запаса, нито баняджийската армия, нито дори експедиционните корпуси на НАТО, та не ще се наложи да си дава живота в този казус. Това, че НАТО е избрало да вдигне залога в блъфа не е плод на стратегия, а е единствения възможен вариант за тях, изключая размахването на бялото знаме. 2-2.5% от БВП на страните-членки е достатъчно изгодна сделка, за да оправдае подобен блъф (пък да става каквото ще).

При настоящия развой на събитията, украинизацията е изключително неблагодарно и скъпо начинание дори и в случая на откачените шляхтичи, а при нас има обратен ефект. Самият архипросяк Зеленски получава напоследък копчета от шинел в шапката и то с бележка "това беше и от двама ни" (vz. Риши Сунак). Какво остава за страните-членки, когато трябва да рекат на народите си, че скакалците в бургера са за да може да се утрои военното производство (респ. бюджет) или тепърва да се сглобява и окомплектова "Евроармията"?

Я, какво ли ще да е това....



           цъъъък  :i_laughing:
*********   ✹    *********

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13699 -: Януари 22, 2024, 18:00:28 »
За всяка буква име (всъщност произнасянето на азбуката аз-буки-вядя... формира акростих);
...
Целта на Кирил и нашите велики първоучители е да доведат Словото до душите на славяните на достъпен за тях език.

  Аз, Боги, Веди глаголети:
            Добро ест живот



(знам че се повтарям, ама ми е от любимите шеги  :)))
*********   ✹    *********

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13700 -: Януари 22, 2024, 18:32:07 »
Преди 1-2 години полковника ми беше направил впечатление.
Николай Марков всъщност никога не е бил полковник, а подполковник.
Да кажеш, че ще умреш за България е едно, да го направиш – друго...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13701 -: Януари 22, 2024, 18:35:16 »
Quote (selected)
Николай Марков всъщност никога не е бил полковник, а подполковник.
Преди имаше практика при пенсиониране на офицерите да се присъжда следващото звание за запас.
Сега не знам как е, границата между подполковник и полковник е съществена - офицер и висш офицер.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13702 -: Януари 22, 2024, 18:40:49 »
Главу ЮНЕСКО попросили не допустить сноса памятника солдату "Алёше" в Пловдиве
Quote (selected)
МОСКВА, 22 января. /ТАСС/. Вице-президент российского подразделения Международного комитета защиты прав человека, директор Фонда защиты национального исторического наследия Иван Мельников попросил генерального директора ЮНЕСКО Одре Азуле не допустить сноса памятника солдату "Алёше" в Пловдиве.

"Прошу вас на основании обращения принять меры по защите памятников освободителям Советской армии и поднять вопрос об осуждении действий властей Болгарии по сносу памятников воинам-освободителям и недопустимости нарушения норм международного права, а также нарушения прав национальных меньшинств и реабилитации нацизма", – сказано в обращении правозащитника к главе ЮНЕСКО, с текстом которого ознакомился ТАСС.

Там отмечается, что в настоящий момент депутаты городского совета Пловдива рассматривают возможность принятия решения о сносе (демонтаже) монумента. Ранее в городе София уже был снесен мемориальный комплекс – памятник Победы Советской армии, другие мемориалы также оказались под угрозой.

"Эти исторически несправедливые решения, которые противоречат Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия, принятой Генеральной конференцией Организации Объединенных Наций 16 ноября 1972 года. Более того, в целом ряде соседних государств КПЧ ООН в связи с рассмотрением ряда жалоб и в соответствии с правилом 94 комитета уже были введены обеспечительные меры, в соответствии с которыми власти стран были обязаны не допустить снос монументов, а сами они были взяты под охрану ООН. Более того, в Софии уже после сноса памятника Советской армии 19 декабря 2023 года Софийским городским административным судом было принято решение о незаконности сноса указанного мемориала", – сказано в обращении.

Там также говорится, что, несмотря на вышеперечисленные примеры, часть представителей органов власти Болгарии продолжают уничтожение памятников, не обращая внимания на предписания Комитета по правам человека и болгарских судов.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13703 -: Януари 22, 2024, 18:43:36 »
Quote (selected)
Николай Марков всъщност никога не е бил полковник, а подполковник.
Преди имаше практика при пенсиониране на офицерите да се присъжда следващото звание за запас.
Сега не знам как е, границата между подполковник и полковник е съществена - офицер и висш офицер.
Не, офицерите до капитан включително са младши, от майор до полковник включително – старши, а висши офицери са само генералите.
Разликата между полковник и подполковник поне едно време беше, че за да станеш полковник, трябва да си завършил военна академия.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13704 -: Януари 22, 2024, 19:17:47 »
Лъчо, ти кога си казвал, че ще умреш за България?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13705 -: Януари 22, 2024, 19:37:10 »
Лъчо, ти кога си казвал, че ще умреш за България?
Не съм Лъчо, но по-вероятно е ние да умрем ОТ България такава каквато е сега.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13706 -: Януари 22, 2024, 19:43:37 »
Питах, щото Лъчо вика, че едно е да го кажеш, друго е да го направиш, та се чудя той на кое е готов.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13707 -: Януари 22, 2024, 21:11:00 »
Сега не знам как е, границата между подполковник и полковник е съществена - офицер и висш офицер.

Ай ся - младшите офицерски чинове са до капитан, старшите - до полковник, а висшите - от генерал нагоре.

Това са разликите.
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13708 -: Януари 22, 2024, 21:12:37 »
Лъчо, ти кога си казвал, че ще умреш за България?
Точно това не съм казвал, нито претендирам да съм. Давал съм следната военна клетва:
Quote (selected)
Аз, гражданин на Народна република България, като встъпвам в редовете на Въоръжените сили, тържествено се заклевам да бъда честен, храбър, дисциплиниран и бдителен воин, да пазя строго военната и държавната тайна, безпрекословно да изпълнявам законите, военните устави и заповедите на своите командири и началници. Заклевам се добросъвестно да изучавам военното дело, с всички сили и средства да пазя военното и народното имущество и до последния си дъх да бъда предан на своя народ, на своята социалистическа родина и на народното правителство. Готов съм винаги по заповед на народното правителство за защитя своята родина – Народна република България – и като воин от Въоръжените сили се заклевам да защищавам родината си мъжествено, умело, с достойнство и чест, без да щадя кръвта си и дори живота си за постигане на пълна победа над враговете.  Ако наруша тази моя тържествена клетва, нека ме постигне суровото наказание на закона на Народната република и всеобщата омраза и презрение на трудещите се.
Николай Марков е роден през 1970 г. и е завършил военното училище във Велико Търново, следователно е давал същата клетва.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13709 -: Януари 22, 2024, 21:33:31 »
"На всички може да ни е ясно, ама друго е да го каже офицер от разузнаването …"
 
 
Кайле, подполковник Марков НЕ Е ОФИЦЕР ОТ РАЗУЗНАВАНЕТО! Най-нисшата длъжност във военизираните служби е „разузнавач“, която се дава на новоназначения млад служител, когато службата е военизирана.  Марков е завършил военно училище и след това е започнал служба не в редовната армия, а в НСО наследница на бившето УБО, в което служителите са военизирани и в сила е армейският устав. Прослужил е 14 години и квитирал (напуснал) службата в звание майор (няма как да стане подполковник за 14  години) след като е достигнал минималният брой години, необходими „да хване“ първа категория за военен пенсионер. По официални данни е достигнал длъжност главен инспектор. Тази длъжност се заема до подполковник. (Аз получих тази длъжност по изключение като старши лейтенант и напуснах службата като капитан на същата длъжност). Служителите на НСО (орязано УБО) преди и сега са ГАВАЗИ! Службата им минава в тесен контакт с висши държавни служители и те имат възможност на практика да се убедят колко прости са те. В един момент, при по-слаба психика, самите те започват да се мислят за велики  (по стечение на обстоятелства подочувайки някоя друга държавна тайна). Лично аз се съмнявам в психическото здраве на Марков, самопроизвел се в експерт по национална сигурност. Впрочем силно ми напомня на един друг бивш служител на УБО, напуснал службата като майор, за да се разнася из СМИ като началник охрана на Живков, генерал майор, професор и даже академик.
Ей много академици в тази държава!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13710 -: Януари 22, 2024, 21:38:37 »
Давал съм следната военна клетва:
Аз за сега питам. Щото той поне го казва, а ти опонираш, затова питам ти кога си го казвал и дали си наскоро.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13711 -: Януари 22, 2024, 21:41:06 »
Марков НЕ Е ОФИЦЕР ОТ РАЗУЗНАВАНЕТО!
Добре де, се ми е тая какъв е. Питам толкоз ли наистина е тежко положението, както той го представя.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13712 -: Януари 22, 2024, 21:45:05 »
Марков НЕ Е ОФИЦЕР ОТ РАЗУЗНАВАНЕТО!
Добре де, се ми е тая какъв е. Питам толкоз ли наистина е тежко положението, както той го представя.
-----------
 ... Лично аз се съмнявам в психическото здраве на Марков, самопроизвел се в експерт по национална сигурност...

Положението е сериозно, но не безнадеждно! Аман от конспиратори.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13713 -: Януари 22, 2024, 22:02:08 »
Давал съм следната военна клетва:
Аз за сега питам. Щото той поне го казва, а ти опонираш, затова питам ти кога си го казвал и дали си наскоро.
Вече отговорих. И не опонирам, а припомням очевидна истина. Нима е едно и също да кажеш, че ще направиш нещо и да го направиш?


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13715 -: Януари 23, 2024, 09:20:56 »
Не се подигравайте с българщината, че вече не се търпите
Цитат на: Емил Йотовски
За един пуловер говорим… Много важно е да си адекватен и да се съобразяваш с контекста на събитията.

Отговорът, че корицата с украинското българче (сигурен съм, че сте я виждали) е стара и неангажирана със събитията, които се случват днес, е мил и дотам. Все пак последното издание е от 2023 г. Което прави украинското българче курдисано на корицата напълно осъзнато и съобразено със събитията от 2023 г. И нищо не може да промени този факт.

За да бъда ясен, ще дам няколко примера с напълно нормални действия, които, пренесени в нашето съвремие, биха били неприемливи.

Китайците приемали, че да се изсер*ш в градината на домакините си след вкусна вечеря е вид уважение, но днес, като отидете на гости, не сер*те по полянките пред къщата или по фикусите. Не за друго, а защото в контекста на съвремието това някак не звучи добре.

За да стана още по-ясен, ще включа още едно сравнение:

Знаете, римляните са се поздравявали с изпъната ръка, но в контекста на последващите исторически събития този поздрав прави евреите сприхави. Всъщност днес никой не стои пред синагогите да ги поздравява по рисмски и мисля, че е разбираемо защо. Ако някой го прави, най-малкото ще бъде порицан, въпреки опитите за утвърждаване на древноримската му същност. Нали така? Иначе поздравът си е поздрав и е на над 2000 години. Когато е бил въведен, никой не е мислел, че така поздравявайки, ще наруши баланса в еврейските души.

Същото е и със синьо-жълтото пуловерче. То сигурно е топло, плетено на две куки и защо не синьо-жълто? Разбира се, че можеше да бъде и червено-бяло, а защо не и черно-червено и със свастика на гърдите? Все пак старото значение на свастиката е да символизира късмет. Нали така? Но в контекста на днешните събития това ще звучи грубо и тъпо, поляризирано и определено не покриващо се с понятието българче. Също както и мохерното двуцветно пуловерче (което май не е мохерно).

За недосетливите прилагам и извод: Не се подигравайте с българщината, че вече не се търпите.

« Последна редакция: Януари 23, 2024, 09:32:22 от lucho »

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13716 -: Януари 23, 2024, 10:35:39 »
Горната картинка щеше да е по-нелепа единствено ако детенцето беше с американско пуловерче на звездички и чертики и с бейзболна шапка.

Запомнете, че приносът на укро-нацисткия режим за отношенията с България е просенето на оръжия, отвличането на моряци и тормоза над българската бесарабска общност.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13717 -: Януари 23, 2024, 11:11:42 »
Тия пак ни лъжат! Ето кориците на старото издание (вероятно още отпреди 1999 година) и на новото издание от 2023 г.:



Обърнете внимание, че задният план на рисунката е запазен, сменен е само предният.

(В интерес на истината, има и по-стари издания с новата корица – от 2018 г., от 2015 г. и от 2006 г., но с оглед на сегашното по-различно и важно значение на синьо-жълтото, отколкото на предишните издания, миналата година е трябвало да използват старата корица, е не новата!)

Послепис: Старо издание от 2002 г. е илюстрирано от същия художник, което обяснява запазването на фона (просто си е запазил старата рисунка и я е "осъвременил" после). Тук се вижда, че това е същото издание, чиято корица е дадена вляво на горната картинка:

https://helikon.bg/58054-Аз-съм-българче.html

« Последна редакция: Януари 23, 2024, 12:40:44 от lucho »

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13718 -: Януари 23, 2024, 11:25:21 »
Да.. Трябвало е да сложат Скалистите планини за повече достоверност, като онзи случай с Чехльо.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13719 -: Януари 23, 2024, 12:51:33 »


"Аз съм българче" с украински одежди!
Quote (selected)
Пореден скандал, свързан с Вазовото "Аз съм българче" възпламени мрежата. Провокацията този път идва от издателство "Хермес", което на корицата на книгата със стихотворения на поета, е "облякло" дете с цветовете на украинското знаме. Стотици, ако не и хиляди са възмутените хора във Фейсбук, чиято гневна реакция принуди издателите да влязат в обяснителен режим. Според "Хермес" има "спекулативна информация за книгата, а "внушенията са манипулативни и неистински". Корицата на книгата и художественото й оформление били правени през 2002 година, а книгата се продавала вече 22 години с това оформление. "Всеки опит за обвързването им с настоящи политически събития е неуместен", твърдят от издателството. Само че екземпляр с корица на книгата от 2002 г. показва съвсем друго нещо (виж снимките).

А ето и някои от реакциите в мрежата:

Дарина Григорова:

Гаврата с българското достойнство е с цветовете именно на славоукраинците, които превърнаха страната си в руина. Тези, на които им пречи "Аз съм българче", са готови да заличат всичко българско под славоукраинския нацизъм. Гаврата е поредната стъпка за нацификация=славоукраинизация на България. Безвкусните българофоби пропускат един детайл: нямат време, няма да има и колесник.

Недялко Недялков:

И понеже сегрегацията на "Аз съм българче!" било фалшива новина, нямало такова нещо... Вижте най-новото издание на Вазов, включващо стихотворението. От края на 2023 г., издателство "Хермес"... Туй българче що е облечено в цветовете на украинското знаме, бре, мискини продажни? Случайно? Щото е много фешън? Свършиха се другите цветове? Стилистично решение на дизайнера? Това е пълна перверзия, мен ако питате. Българоукраинче.

"Аз съм българче!" като рекламен бранд на Зеленски. Другия път ще обърнат сюжета - детето от корицата ще е облечено в българска носия и ще срича "Аз съм украинче".

Най-безсрамно вклиняват геополитика в изконната българска класика, и то на визуално ниво. Прави го изкупената, грантова интелигенция, за да си заслужи кинтите отвън, да зададе тренд и да се подмаже на правителството.

Зоя Б. Деянова:

Нито една книга повече в моята библиотека от издателство "Хермес"!
Запомнете измекярите!
Моля, споделяйте! Нека научат как оценяваме тази гавра!

Валентин Бояджиев:

Е, НЯМА ТАКОВА ПАДЕНИЕ! "Аз съм българче" на Вазов до трибагреника, който пък се издига от българче (?) със синьо-жълт украински пуловер... Подтекстът е ясен и за слепите!

Има още една хипотеза - книжката е предназначена за украинските деца у нас, които сега се борят с българския език. Много нескопосана работа - "Аз съм българче" да събере на една корица байряците на България и Украйна. Демек, евросолидарност в действие, зад широкия гръб на народния поет! Нещастници!   

Ама какво се чудим - вече 2 години украинският флаг се вее над уж българската столична община. Е, как да не се тревожим за съдбата на Вазовото стихотворение? Бойкот на издателство "Хермес" - видя се, че там работят същите опасни еничари, като в "Свободна Европа"!

Киряк-Стефчовци от "Хермес", проклети да сте!

В т.н. "Нова телевизия" (искам си старата!) студиото им е изцяло в жълто, което в комбинация със синята им емблема, изписана на правилна евроатлантическа азбука, прави точно украинското знаме (т.е. правилното, евроатлантическо нацистко знаме!). Интересно колко време, след като се обърне палачинката, ще си пребоядисат студиото!
« Последна редакция: Януари 23, 2024, 12:58:31 от lucho »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13720 -: Януари 23, 2024, 13:06:26 »
Quote (selected)
Зоя Б. Деянова:
Нито една книга повече в моята библиотека от издателство "Хермес"!
Запомнете измекярите!
Моля, споделяйте! Нека научат как оценяваме тази гавра!
Присъединявам се! :thup:

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13721 -: Януари 23, 2024, 14:29:36 »
Цитат на: lucho

В т.н. "Нова телевизия" (искам си старата!) студиото им е изцяло в жълто, което в комбинация със синята им емблема, изписана на правилна ....
Средствата за масова информация са инструменти за пропаганда и съвсем скоро ще осъзнаят, че никой не им вярва. Нещо повече, хората се убеждават в обратното на техните твърдения. Отдавна не се информирам от "нашите" медии дори за температурата и май пак е време да махна телевизора, да не пречи.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13722 -: Януари 23, 2024, 14:52:18 »
Дарина Григорова:

Гаврата с българското достойнство е с цветовете именно на славоукраинците, които превърнаха страната си в руина. Тези, на които им пречи "Аз съм българче", са готови да заличат всичко българско под славоукраинския нацизъм. Гаврата е поредната стъпка за нацификация=славоукраинизация на България. Безвкусните българофоби пропускат един детайл: нямат време, няма да има и колесник.
И сега кво - втори другарски съд ли ще й устроят ония жалкари, измекяри и майцепродавци в АС на СУ, които са срам за цялата 115-годишна история на Университета, освирквал някога Фердинанд.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13723 -: Януари 23, 2024, 14:57:25 »
Да сравним Академичния съвет на СУ през 1907 г. и  въпросната декларация на сегашните отрепки в АС през 2023 г., декларацията, с която се разграничи и осъди думите на проф. Дарина Григорова по повод вандалското унищожаване на ПСА и нацизма днес в света и България:

Quote (selected)
"В София вечерта на 3 януари 1907 г.  студентите, при откриването на сградата на Народния театър, посрещат с освиркване и с канонада от снежни топки пристигащия с каляска княз Фердинанд. На другия ден, 4 януари 1907 г., е взето решение от правителството да се затвори Университета и да бъдат уволнени всички професори и лектори. Така започва Университетската криза, продължила една година.
С подкрепата на Академическия съвет, под ръководството на Ректора - проф. Стефан Киров, са защитени автономията на Университета и достойнството на преподавателите, защото „значението на професора като педагог се състои не само в неговия научен авторитет, но и в обаянието, което произтича от нравственото достойнство на неговата личност“ (Декларация „Към българското общество“ на Академическия съвет от 31 януари 1907 г. // Годишник на Софийския университет за 1906/7 г. С., 1907, 78-82.).
*Стефан Киров е основоположник на Конституционното право като наука в България и автор на първия учебник по Конституционно право на български език.
« Последна редакция: Януари 23, 2024, 15:04:59 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13724 -: Януари 23, 2024, 15:00:18 »
Да сравним Академичния съвет на СУ през 1907 г. и  въпросната декларация на сегашните отрепки в АС през 2023 г., декларацията, с която се разграничи и осъди думите на проф. Дарина Григорова по повод вандалското унищожаване на ПСА и нацизма днес в света и България:

Quote (selected)
"В София вечерта на 3 януари 1907 г.  студентите, при откриването на сградата на Народния театър, посрещат с освиркване и с канонада от снежни топки пристигащия с каляска княз Фердинанд. На другия ден, 4 януари 1907 г., е взето решение от правителството да се затвори Университета и да бъдат уволнени всички професори и лектори. Така започва Университетската криза, продължила една година.
С подкрепата на Академическия съвет, под ръководството на Ректора - проф. Стефан Киров, са защитени автономията на Университета и достойнството на преподавателите, защото „значението на професора като педагог се състои не само в неговия научен авторитет, но и в обаянието, което произтича от нравственото достойнство на неговата личност“ (Декларация „Към българското общество“ на Академическия съвет от 31 януари 1907 г. // Годишник на Софийския университет за 1906/7 г. С., 1907, 78-82.).
*Стефан Киров е основоположник на Конституционното право като наука в България и автор на първия учебник по Конституционно право на български език.

Да прочетохте някъде декларация на ФС на Факултета по славянски филологии срещу опитите за цензура на Вазов?
Или поне на Катедрата по българска литература?
Няма и да прочетете. Уви. Уви.
« Последна редакция: Януари 23, 2024, 15:05:46 от Zeitgeist »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13725 -: Януари 23, 2024, 16:14:48 »
Асоциация
Филип Честърфийлд* чул, че сред двора на Георг II се говори за проект да се пофренчи и затвори за народа Сейнт Джеймс Парк. Попитан, колко би могло да струва това, той отговорил: "Не повече от три корони!"
-------------------------
*Филип Честърфийлд (1694-1773) е английски политик, дипломат и писател, автор на "Писма до сина" - колекция писма, предназначени единствено за сина му. Негова мисъл е: "Най-доброто качество на смъртта е това, че човек престава да плаща данъци."

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13727 -: Януари 23, 2024, 16:34:17 »
Здравке, не се опитвай да замажеш грандиозния скандал. Предвид днешното нацистко значение на синьо-жълтото са можели да издадат книгата със старата корица. Не са го направили съвсем умишлено, за да скандализират обществото. И си постигнаха целта на 100%!


Когат авторът на втората статия я е писал на клавиатура с "фонетична" подредба, пръстът му се е плъзнал от "п"-то към "ш"-то и се е получила много интересна думичка – "шарламент"! Предлагам отсега нататък тук да употребяваме именно нея, защото е много по-точна!
« Последна редакция: Януари 23, 2024, 16:48:42 от lucho »

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13728 -: Януари 23, 2024, 16:37:55 »
https://webcafe.bg/onya-deto-ne-go-triyat/az-sam-balgarche-prerazkaz-po-kartinka.html

гаси многословния начин да кажеш - ей, чшш, унтерменшите, я си трайте и си налягайте парцалите, като ви казвам че украинските дрешки не са украински - млъквате и изчезвате.

краят кефи:
Quote (selected)
Колкото до самото стихотворение "Аз съм българче", предлагам поне за известно време да го оставим намира.

заради тоя и другите келеши сайта получи “високата“ оценка - ДА ГО WEБa....

... може да видиш какво е изсрал въпросния по повод транжирането на Паметника на Съветската армия и да почнеш с поне малко гнусливост да подхождаш към текстовете му.

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13729 -: Януари 23, 2024, 17:04:31 »
Нищо не замазвам. Добре е все пак да има повече от една гледна точка, ссмм, без значение кой е крив и кой е прав. Всеки си прави своите си изводи.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13730 -: Януари 23, 2024, 17:11:54 »
Нищо не замазвам. Добре е все пак да има повече от една гледна точка, ссмм, без значение кой е крив и кой е прав. Всеки си прави своите си изводи.

гледна точка? не бива ли да е българска или трябва непременно да е българофобско-русофобско-сащофилска?

помолих за хигиена....

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13731 -: Януари 23, 2024, 17:18:40 »
гледна точка? не бива ли да е българска или трябва непременно да е българофобско-русофобско-сащофилска?помолих за хигиена....
ОК. С пожелание за приятна вечер отивам да си измия ръцете и да взема малко дезинфектант за клавиатурата. А ти я давай малко по-спокойно. Не сме в първа младост, не трябва да се нервираме толкова. Бъди здрав.
-----

Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13732 -: Януари 23, 2024, 17:30:17 »
Във вестника на Делян Пеевски "Weekend" пише за стихотворението "Аз съм българче" следното:
Цитат на: Евгени Чертовенски
Произведението е отчайващо посредствена ширпотреба, писана на коляно между две срещи със засукани студентки. Днес то звучи като горчива ирония, като откровена гавра с обществените ни отношения, събужда повече гняв, отколкото възторг. Да си българин се учи с яко възпитание, не с тъпи стихчета.
Това посочва Недялко Недялков в 33-минутен разговор със Страхил Ангелов от БСП (послушайте го от петата минута нататък):

https://pik.bg/извънредно-студио-на-пик-tv-невероятни-манипулации-на-бнт-бтв-и-нова-истината-за-скандала--news1213001.html

Явно е налице координирана атака срещу Вазов и "Аз съм българче" по всички фронтове. Ще им се оставим ли да ни затрият?!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13733 -: Януари 23, 2024, 17:33:05 »
Добре е все пак да има повече от една гледна точка
Още по-добре е да се прави разлика между гледна точка и бездарно словесно гюбре.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13734 -: Януари 23, 2024, 17:37:05 »
Ето кой пише с клавиатурна подредба БДС ("още първоначално беше "кще")! ;)

(Тя е много по-подходяща и удобна за писане на български език от "фонетичната", но поради професионална деформация от дългогодишно писане на QWERTY пиша на "фонетична", макар че като студент си писах дипломната работа на българска пишеща машина с подредба БДС.)

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13735 -: Януари 23, 2024, 17:37:59 »
Явно е налице координирана атака срещу Вазов
Атаката срещу Вазов не е спирала през последните три десетилетия.
Денк-оффците с последните промени в учебните програми на практика почти го изхвърлиха оттам. Но за това нашата достойна джуркалистика мълчи.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13736 -: Януари 23, 2024, 17:47:51 »
Атаката срещу Вазов не е спирала през последните три десетилетия.
Денк-оффците с последните промени в учебните програми на практика почти го изхвърлиха оттам. Но за това нашата достойна джуркалистика мълчи.
А какво направиха и правят българските учители и университетски преподаватели за да попречат на това? Възмущение в социални мрежи и форуми не върши много работа, мисля. Най-много някой да изпусне парата. Вие се възмущавате, че от Катедра по български език към ФФ в СУ нямало реакция относно прословутата корица и публично изразеното мнение на Вашата колежка от СУ. А от университета в който Вие преподавате как реагираха? Вие лично застанахте ли с името си и титлата си в публичното пространство за да защитите възгледите си и колегата си?
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13737 -: Януари 23, 2024, 17:58:51 »
А ти, Здравке, какво направи? Отиде ли поне на един протест, митинг, поход за мир и т.н. във Варна?

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13738 -: Януари 23, 2024, 18:03:06 »
А ти, Здравке, какво направи? Отиде ли поне на един протест, митинг, поход за мир и т.н. във Варна?
На протести организирани от Възраждане, или с тяхно участие не съм ходила и нямам намерение да ходя.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13739 -: Януари 23, 2024, 18:08:17 »
А какво направиха и правят българските учители и университетски преподаватели за да попречат на това?
Учителите и университетските преподаватели нито по литература, нито по история нищо не могат да направят, освен да превземат и съборят сградата на "Дондуков" 2 и да напишат на мястото, където се помещава МОН, "Тук ще се танцува".