Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 13:14:04

Автор Тема: Събитията в ЕС  (Прочетена 319250 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8583
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1860 -: Ноември 30, 2021, 18:43:21 »
Английският е официален в Малта, не става дума дали говорят или не малтийски.
Но основният език е малтийски. Родният им език. Затова няма да пострадат от премахването на английския.

В Източен Рим гръцкият винаги е бил говорим и писмен език, латинският е военен и административен. Остава такъв и след разделянето на империята в 395 г. Едва два века и кусур по-късно администрацията преминава на гръцки. След още век и законодателството е прекодифицирано на гръцки. Още два века трябва да минат, за да изчезнат надписите на латиница от монетите.
Хм! Дали във Византия изобщо се е използвал някога латински? В нашия исторически музей във Варна има много надписи на гръцки и нито един на латински. Нито един! Освен да не съм ги познал, че са на латински, но не вярвам чак толкова пък да не мога да ги различа.

Английският в момента е безалтернативен във вавилонскаат кула ЕС.
В момента да. Въпросът е докога.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1861 -: Ноември 30, 2021, 18:48:08 »
Хм! Дали във Византия изобщо се е използвал някога латински?
Със скромните ми лаишки познания по история - твърдо не! Щото понятието "Византия" е въведено май след 1453.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1862 -: Ноември 30, 2021, 18:51:54 »
Хм! Дали във Византия изобщо се е използвал някога латински? В нашия исторически музей във Варна има много надписи на гръцки и нито един на латински. Нито един!

Според мен използваш неправилното понятие "Византия". Византия е исторически работен конструкт, с който определят Източната Римска империя след падането на Рим. Както Киевска Рус. Няма такива държави. Просто индикации за различни исторически периоди. Затова е съвсем нормално да видиш надпис на латински от Източната империя, но всъщност да е от "Византия".

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1863 -: Ноември 30, 2021, 19:26:10 »
Е , нали била Ромейска, пък после станала Византийска.
Даже и влашката държава при образуването и я кръстили на Ромейската империя - Румъния.
А православните в Османската империя така и са ги наричали - ромеи.
Кой и кога въвежда името Византия в науката и учебниците....
Предполагам името идва от цицане, цици, визя, щото голямо ограбване е паднало. Даже известната базилика Сан Марко във Венеция е строена с мрамори и материали от разрушени църкви от Константинопол.
Поне такива надписи има по каменните късове, вградени при строежа.

Активен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8583
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1864 -: Ноември 30, 2021, 19:27:21 »
Имах предвид земите, познати под името Византия, т.е. източната част на Римската република и империя. Дали там изобщо някога се е използвал латински и къде са доказателствата за това?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1865 -: Ноември 30, 2021, 19:30:57 »
Е , нали била Ромейска, пък после станала Византийска.

Ми, да. Ромейска значи римска. Ромеи - римляни. А Византиум е името на гръцкия град, дето е бил на мястото на Константинопол

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1866 -: Ноември 30, 2021, 19:32:48 »
Хм! Дали във Византия изобщо се е използвал някога латински?

Не съм написал такова нещо, изрично съм написал "Източен Рим" и съм уточнил кога и за какво се е използвал латински.*
И да, дори да приемем най-закъснелите дати за "раждането на Византия", т. е. едва при управлението на Ираклий (610-641), във "Византия" латински се използва активно още около век, най-малкото в юриспруденцията.

В нашия исторически музей във Варна има много надписи на гръцки и нито един на латински. Нито един!

Не си догледал, има и на латински, има и двуезични - гръко-латински. Естествено, по горепосочените причини, гръцките надписи в Одесос преобладават решително.

Византия е исторически работен конструкт, с който определят Източната Римска империя след падането на Рим

Това не е точно така, мнозина виждат началото на "Византия" още при Константин I и аргументите им са не по-малко (разумни) от другите. Впрочем съгласен съм и с Питър Браун, който казва, че "Персия ражда Византия", и с Ханс Георг Бек, който вижда във "Византия" възкресен елинистическият свят на Александър Велики и наследници.

Иначе факт е, че технически ни един византиец не е знаел, че е византиец.

_______________________
*За да не стават грешки какво и къде е "Източен Рим", Балканите са поделени между гръцкия и латинския (на битово, говоримо равнище) с преобладаване на първия и средоточие на втория в най-общо север-северозападните части на полуострова. Например на запад от Пирот няма пукнат гръцки надпис.
Ето ориентировъчна карта:




Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1867 -: Ноември 30, 2021, 19:34:59 »
Имах предвид земите, познати под името Византия, т.е. източната част на Римската република и империя. Дали там изобщо някога се е използвал латински и къде са доказателствата за това?

Какви доказателства? Земите, известни като Византия, са си Римската империя. Като видиш артефакт, на който пише "римски", той съвсем спокойно може да си е от "Византия". А като видиш друг, дето пише на гречки, значи е от много по-късен период.

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1868 -: Ноември 30, 2021, 19:37:28 »
Имах предвид земите, познати под името Византия, т.е. източната част на Римската република и империя. Дали там изобщо някога се е използвал латински и къде са доказателствата за това?

Доказателствата са хиляди, написаните по темата страници са стотици хиляди, ей ти една картинка от Кабиле до Ямбол, дълбоко в "гръцката" езикова част на България:


Активен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8583
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1869 -: Ноември 30, 2021, 19:53:53 »
Това беше интересно! Благодаря за информацията! Разшири ми се кръгозорът! :)

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1870 -: Ноември 30, 2021, 20:01:35 »
Няма защо.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1871 -: Ноември 30, 2021, 20:08:09 »
Дето пише на гръчки, всъщност, е от доста по-ранен период. По нашите места - от 26  века.  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1872 -: Ноември 30, 2021, 22:01:26 »
Mirabell Mozartkugeln, производителят на известните бонбони "Моцарт" обяви фалит, заради поскъпването на суровини, енергия и логистика, обвиняват за това короната, но тя е само пушек, виновна е зелената сделка.

Ще го купи някой от големите 10 корпорации, завзели света на храните:


"Пандемията" направи богатите още по-богати, за сметка на останалите, престъпникът е който има интерес от престъплението.
Вие си ги избрахте!

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1873 -: Ноември 30, 2021, 22:11:42 »
Големите риби изяждат малките.Справедливо и красиво!

 :beer_:

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1874 -: Ноември 30, 2021, 22:12:16 »
Старозагорските са по-добри.


Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1875 -: Ноември 30, 2021, 22:16:42 »

историческите герои ми напълниха душата, особено "българска майка" и "сердика" с колизеума  :0007:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1876 -: Ноември 30, 2021, 22:34:40 »
. А Византиум е името на гръцкия град, дето е бил на мястото на Константинопол

Аа, ето тук е заровено кучето!
В буквалният смисъл на думата заровено
И след като сменят името, гърците стават наследници на Ромейската империя.
Тази подмяна трябва да се е случила приблизително когато   София се жени за  Хуан Карлос, нейде в шестдесетте
Затова испанският крал,  има титла император на Византия, с център Виена.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1877 -: Ноември 30, 2021, 22:54:12 »
Старозагорските са по-добри.


Моцарт не може да е имал толкова топки.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1878 -: Ноември 30, 2021, 23:14:39 »
Моцарт не може да е имал толкова топки.
Хади ся, да не си му светил! Може да е колекционирал чужди!

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1879 -: Ноември 30, 2021, 23:21:01 »
не само, че не съм му светил, но и не съм му ги ял.
Заразлика од други хора.

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1880 -: Ноември 30, 2021, 23:27:33 »
q u i d  i n  l a p i d e  l a t i n e  s c r i p t u m  s i t  a e t e r n u m  v i d e t u r


Думите в каменните надписи се отделят с висока точка или астерикс. Сигурно ги има някъде, но не съм търсила.

Не съм казала, не съм намерила:

quid·in·lapide·latine·scriptum·sit·aeternum·videtur
« Последна редакция: Ноември 30, 2021, 23:57:10 от Moesia »

Активен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8583
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1881 -: Декември 01, 2021, 11:40:27 »
Без да съм учил някога латински, това "Което е написано на латински, вечно се вижда" ли значи?

Активен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8583
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1882 -: Декември 01, 2021, 11:48:59 »
«Рождество» и «колонизация» под запретом — Еврокомиссию научат инклюзивному общению
Quote (selected)
Комиссар ЕС по вопросам равенства Элена Далли подготовила внутреннее руководство по инклюзивному общению для членов Еврокомиссии, которое поможет бороться с «укоренившимися стереотипами» в речи политиков, сообщает «Valeurs actuelles» со ссылкой на итальянскую газету «Il Giornale». Новые рекомендации запрещают использовать мужской род «по умолчанию», делать отсылки к христианству в именах и названиях праздников, а также говорить о «колонизации» Марса из-за отрицательных ассоциаций с историческим периодом.

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1883 -: Декември 01, 2021, 18:37:32 »
Quote (selected)
Без да съм учил някога латински, това "Което е написано на латински, вечно се вижда" ли значи?

Изпуснал си само 'върху камък'.

В Европа латинският винаги е бил език на правото, медицината, дипломацията, науката, религията.
В по-ново време Петър Първи го обявява за втори официален език на имперския двор, след немския.
Руският е бил за битови нужди.

В Германия и Австро-Унгария, Полша, Прибалтика, Финландия, остава втори официален за дълго време.

Предишният Папа беше готов да възстанови употребата му в литургията, както е била преди Втория Ватикански Събор (1962-5), но не му стигнаха силите за това.
Дано да го направи следващият Папа.

В Америка до неотдавна се смяташе, че латинският е нещо ненужно, но започнаха да си променят варварското отношение. Там реднеците гледат общо взето с презрение на езиците: щом не разбират нещо, то не съществува.
При тях краварският светоглед е доминиращ, при нас чобанският.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1884 -: Декември 01, 2021, 18:46:33 »
Моцарт, да му ядеш топките, да му ядеш..., също е написал Requiem налатински и слатински ноти.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1885 -: Декември 01, 2021, 18:51:52 »
В Европа латинският винаги е бил език на правото, медицината, дипломацията, науката, религията.

Е, "винаги" е малко пресилено. В правото се е ограничавал само до правните принципи. Извън католическата религия трудно бихме могли да кажем, че латинският е бил домашният език на средновековна Европа. Точно обратното. Малцина са го шпрехали.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1886 -: Декември 01, 2021, 19:00:43 »
Вярно, че латинският е икономичен, но това е по-скоро характерно за хората и епохата. Сега сме дърдорковци.

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1887 -: Декември 01, 2021, 19:02:00 »
#otvrat
« -: Днес в 18:51:52 »

Да, ама не! Първите литературни текстове на романски, германски и други европейски езици се появяват
в края на Средновековието. През целия период на Medioaevo Латинският е бил доминиращ.

Началото на Хуманизма(края на 13в - до началото на 15в.) в Италия, с великолепната тройка: Данте, Петрарка и Бокачо, е било двуезично.
« Последна редакция: Декември 01, 2021, 19:08:44 от Moesia »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1888 -: Декември 01, 2021, 19:06:25 »
А Карл Пети на немски само с конете си говорел...
Вие си ги избрахте!

Активен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8583
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1889 -: Декември 01, 2021, 22:02:51 »
Руснаци са ми казвали, че латинският е по-лесен от руския, защото в латинския има само падежи, а в руския - и предлози, и пак толкова падежи. Та краткостта на латинския идва от липсата на предлози. (Или може би има много малко.) Не е случайно, че в класическите гимназии се учи гръцки и латински. Знаейки латински, знаеш половината думи на повечето европейски езици. А в самия латински има много гръцко влияние. (Предполагам, че от своя страна и гръцкият се е влиял от други, по-древни езици.) Но има и друго интересно. Един грък ми е казвал, че и тях ги затруднява старогръцкият, който доста се различава от новогръцкия. Както и нас би ни затруднил старобългарският, ако трябваше да го учим. (Питайте хората в семинарията дали е лесен черковнославянският, който е близък до него.)

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1890 -: Декември 01, 2021, 23:14:35 »
Чел съм Петрарка при социализма. Скоро не съм го срещал.

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1891 -: Декември 02, 2021, 00:20:09 »
#lucho
Руският е много подобен на латинския, граматически е нормиран на базата на латинската граматика.
Времената обаче са опростени и затова е добил леко иносказателен смисъл.
Например, има само едно минало време, докато в латинския времената са много повече.

И двата езика са много подходящи за поезия и литературна/ритмична проза, понеже думите се регулират от падежи, което прави словоредa свободен. Реториката е много ефектна в тези конструкции.

Та така. Харесвам езиците с падежи, те са много артистични.





 

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1892 -: Декември 02, 2021, 00:36:53 »
#dabedabe

Petrarca има огромно творчество на латински. На италиански е писал прекрасни стихове.

Великата трияда е толкова значима, че по времето на Ренесанса (16в) италианските академици
от Академиа Ла Круска решават да замразят езика на Данте, Петрарка и Бокачо и да го изучават
в училищата като lingua standard.

Италианците говорят помежду си на диалект, но когато се срещнат сицилианци и венети, минават на
книжовния език.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1893 -: Декември 02, 2021, 00:41:30 »
Чел съм Петрарка при социализма. Скоро не съм го срещал.
Той умря.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1894 -: Декември 02, 2021, 06:52:07 »
Да, ама не! Първите литературни текстове на романски, германски и други европейски езици се появяват
в края на Средновековието. През целия период на Medioaevo Латинският е бил доминиращ.

Начи, аз не говоря за литературните текстове. Те са си за елита. Пренебрежимо малък. Изрично съм казал, че не е домашният език на средновековна Европа. За разлика от гръцкия в Римската империя, който са говорили почти всички в източната ѝ част.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1895 -: Декември 02, 2021, 07:05:20 »
Salve! Ако се поддадем на Мизийката, децата ни ще пеят "Зайченцето бяло" на латински!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1896 -: Декември 02, 2021, 08:18:23 »
Харесвам езиците с падежи, те са много артистични.

И аз харесвам падежните остатъци в сегашния български език, и ме дразни че "умно-красивите" се срамуват от тях и осакатяват езика ни, например подчертано не използват звателната форма при обръщане към друг, вместо Иване, казват Иван.

Други съм чувал да се вайкат, че имаме само една дума за политика, за пол, за разлика от английския.
Вие си ги избрахте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1897 -: Декември 02, 2021, 08:22:49 »
И аз харесвам падежните остатъци в сегашния български език,

Езиците с падежи са архаични езици. Падежите ги затрудняват излишно. Езикът винаги трябва да се развива към опростяване. В това отношение нашият е модерен, наред с английския.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1898 -: Декември 02, 2021, 08:31:27 »
Английският език не бива да е модел, той е архаичен език, нелогичен, заради механизма на възникването си, старофренският на елита, омешан с езика на различни племена на простолюдието, и ужасен правопис, с пригодена чужда азбука.
Вие си ги избрахте!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1899 -: Декември 02, 2021, 08:38:30 »
не се бутай в неща, от които очевидно си нямаш хабер. английският е от германските езици, а френският - от романските. няма как единият да е стара версия на другия.

английският не е архаичен, точно обратното - еволюирал е до степен да няма род и падежи, което го прави лесен за изучаване.

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1900 -: Декември 02, 2021, 09:00:18 »
#otvrat

Quote (selected)
Начи, аз не говоря за литературните текстове. Те са си за елита. Пренебрежимо малък. Изрично съм казал, че не е домашният език на средновековна Европа. За разлика от гръцкия в Римската империя, който са говорили почти всички в източната ѝ част.
На територията на Римската Империя до края на 4-5в. простолюдието (vulgus) е говорило на latinum vulgaris.
Библията (Biblia Vulgata) е преведена на този език от Св.Йеронимус в периода 382-405 от иврит и гръцки.
Езикът на Вулгата е опростена форма на латински, изчистен от сложните виевати конструкции на Кикеро/Цицерон.
Преводът е замразен до ден днешен и по него се чете и проповядва Светото Писание.

Един човек е в състояние да промени езика, да го изчисти от излишества, симплифицира и предложи на широките маси за употреба. Да се чете Вулгатата е голямо удоволствие.

А какъв точно битов език е говорила Европа от 4в до края на Средновековието (13в), можем само да гадаем. Били са множество варианти на лингуа вулгарис.
Нещо което го няма записано, отлетяло е с времето.
« Последна редакция: Декември 02, 2021, 09:41:20 от Moesia »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1901 -: Декември 02, 2021, 09:14:06 »
английският не е архаичен, точно обратното - еволюирал е до степен да няма род и падежи, което го прави лесен за изучаване.

Разбрах, лесен за изучаване, няма родове. Перфектен за колониална администрация. Но знаеш ли кой език е още по-лесен за изучаване - циганският.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1902 -: Декември 02, 2021, 09:21:57 »
Английският е оставен да се развива свободно без да се оковава в някаква определена постоянна форма.
Което е практично за нуждите на днешния ден, но ужасно недалновидно за идващите поколения. След век-два няма да могат да четат Дикенс  без речник, така както днес не могат да четат Шекспир в оригинал, a Чосър вече е напълно неразбираем

But who cares, right.

Такава е цената, която се заплаща когато няма ограничителни мерки, налагани от езиковите академии (Италия, Франция, Испания).

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1903 -: Декември 02, 2021, 09:36:56 »
#Еле па я!
« -: Днес в 07:05:20 »
децата ни ще пеят "Зайченцето бяло" на латински!

Даваш ми страхотна идея. Ще го преведа тия дни и ще го пусна тук.
Няма само Милена Минкова да превежда детски люлабай.

Зайченцето бяло
Lepusilus niveus
цял ден си играло
die tota ludebat
в близката горичка
silva in propinqua
със една сърничка.
cervula cum una.

*work in progress
« Последна редакция: Декември 02, 2021, 20:24:02 от Moesia »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1904 -: Декември 02, 2021, 11:25:30 »
Ше зема са отворя ена тема, съдържаща мъдри и вдъхновяващи мисли на колеги од форума и външни лица.


Само тва остана ф момент на сътресения, "профилактики" и намощеквисикучимайни на Керпеден-я, за които основен принос имаш и ти!!!  :t0135:   


Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1905 -: Декември 02, 2021, 11:45:03 »
„А какъв точно битов език е говорила Европа от 4в до края на Средновековието (13в), можем само да гадаем. Били са множество варианти на лингуа вулгарис.
Нещо което го няма записано, отлетяло е с времето.„

Как отлетяло с времето си.
Ти сама го каза - лингуа вулгарис. Значи български.
Руснаците сега имат претенции, че западна Европа е говорила на руски, ама то е, щото са по силни.
Пиши го тогава, че Западна европа са говорили на славянски с различни диалекти.
Преди да започне олатиняването им с измислянето на този „древен„ латински език от сектантите католици.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1906 -: Декември 02, 2021, 11:49:05 »
Quote (selected)
Цитат на: Предводител на команчите в Ноември 30, 2021, 17:32:14

    Английският в момента е безалтернативен във вавилонскаат кула ЕС.

В момента да. Въпросът е докога.

Няма такъв въпрос
, а, доколкото ми е известно не е и поставян изобщо, тъй като нямам спомен да е предлаган друг език, който да го замени ...

Като ще дам пример и със Съединените щати, където при самото им основаване е имало спорове, дали да не бъде приет за официален език немския, а всеки вижда, че вече толкоз години не е имало никакво основание за това ...

И не почвайте да търсите основания за този мой пример, тъй като го няма даже и в Уикито, а аз го знам от лекциите, които превеждах на некъф американски професор по Конституционно право – даже не помня вече кога и къде ...  :ive_got_it-1379:


Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1907 -: Декември 02, 2021, 12:00:19 »
# Алиса ..
« -: Днес в 11:45:03 »
Ти сама го каза - лингуа вулгарис. Значи български.
.........

Няма да влизам в подобен спор защото е излишно губене на време.

Тезата за равнопоставеност на 'вулгарис' и 'български' се появи още в края на хилядолетието
в soc.culture.bulgaria. Неин прародител е Ziezi ex Vulgares/Емил Живков. Много сме спорили с него, както и с адептите му от по-ново време във форума майка. Имаше един участник, който правеше паралел на 'етруски' с 'руски' и настояваше, че вторият е породил първия.

Толкова от мен по тази фантасмагория.

 

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1908 -: Декември 02, 2021, 12:01:28 »
Без да съм учил някога латински, това "Което е написано на латински, вечно се вижда" ли значи?

Лъчо явно има некво влечение към езиците, установила съм го доста отдавна тукана ...  :)))
Лъче, ти учил ли – не само чел ли си! – нещо ф тая област, душице, щото само с чАтене по форумите не става!!!   :ive_got_it-1379:

« Последна редакция: Декември 02, 2021, 12:12:11 от Джиджи »

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1909 -: Декември 02, 2021, 12:13:51 »
# Джиджи
« -: Днес в 11:49:05 »

Като ще дам пример и със Съединените щати, където при самото им основаване е имало спорове, дали да не бъде приет за официален език немския, а всеки вижда, че вече толкоз години не е имало никакво основание за това ...
 .................

Имало е такъв спор преди век може би, когато Германия е имала амбиции за световна сила, но вече не е актуален.
В Северните Щати и Канада има все още силно френско влияние, особено около индианските селища. С отмиращи функции. В Канада се поддържа на изкуствено дишане, но при силна съпротива от страна на англофоните, които измислиха franglais да бастардисват хубавия академичен френски.

Новото сега е агресивното навлизане на испанския като втори официален език навсякъде. 
Където и да влезеш по бизнеси и държавни учреждения те посрещат надписи на двата езика.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1910 -: Декември 02, 2021, 12:27:16 »
# Алиса ..
.........
Няма да влизам в подобен спор защото е излишно губене на време.
:th_up:

Quote (selected)
Толкова от мен по тази фантасмагория.

Повече от разумно решение, тъй като тук вече са отваряни 4 /четири!/ т.нар. "езикови" теми ...

Трите отдавна "потънаха" /по терминологията на г-н Принца! / :thup://, а четвъртата е отдавна в "пълен застой", тъй като въпреки множеството щения – но най-вече "ВЪЗРАЖЕНИЯ"!!! – разговор изобщо не може да да се получи ...

« Последна редакция: Декември 02, 2021, 12:36:26 от Джиджи »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1911 -: Декември 02, 2021, 12:44:07 »
Wreckage, много ме натъжи с вестта че Петрарка умрял. Как могат такива хубави хора да умират. Тъжа много.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1912 -: Декември 02, 2021, 12:49:07 »
Имало е такъв спор преди век може би, когато Германия е имала амбиции за световна сила, но вече не е актуален.

Не само не е актуален, но и отдавна вече е забравен. Тъй като вече писах по-горе, че знам за него само от специализирана лекция на американски професор по Конституционно право ... 

Quote (selected)
В Северните Щати и Канада има все още силно френско влияние, особено около индианските селища. С отмиращи функции.
В Канада се поддържа на изкуствено дишане, но при силна съпротива от страна на англофоните, които измислиха franglais да бастардисват хубавия академичен френски.

От franglais имам само представа /тъй като преди английски съм учила и френски!/, но не знаех, че е бил измислен от тъпите англофони в Канада ...  :t0135: :)))


Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1913 -: Декември 02, 2021, 12:52:32 »
Хе-хе, помагам на Мизийката в превода:
"Lepus timidus
цял ден си играл
с Capreolus capreolus..."

И по-нататък:
"Lampyris noctiluca,
 Grylli campestris concubina..."
« Последна редакция: Декември 02, 2021, 13:17:19 от Еле па я! »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1914 -: Декември 02, 2021, 12:52:50 »
Френският, бидейки учил го доста усърдно, на моменти гали слуха ми, но га се карат ми звучи като цигански.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1915 -: Декември 02, 2021, 13:05:47 »
И последно от мен тук – имам два въпроса към Moesia:

1. За обръщение – Мизи или Мици?!? :t1815:
и
2. "ЛингУа франка" или "ЛингВа франка", тъй като ми се струва, че на български език второто е придобило гражданственост?

Но да не се окаже случайно, че само ми се струва ...  :lol:


Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1916 -: Декември 02, 2021, 14:30:39 »
Мици ми казваше покойният Даскал Цеко, по северозападна Мизия се било употребявало като нарицателно за женско създание.
В негова чест, нямам нищо против да ми казват и така.

лингуа или лингва, са напълно взаимнозаменяеми. Употребявай което ти харесва, само гледай в един текст да е винаги само едното. Consistency rule.
Аз лично казвам лингуа, но мога да го пиша lingUa или lingVa.
Когато е в заглавие е за предпочитане с V.
LINGVA LATINA PER SE ILLVSTRATA

https://www.bing.com/videos/search?q=lingua+latina+per+se+illustrata&docid=608029389178691767&mid=CA26C9E7C3A81F63606BCA26C9E7C3A81F63606B&view=detail&FORM=VIRE
« Последна редакция: Декември 02, 2021, 14:39:00 от Moesia »

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1917 -: Декември 02, 2021, 14:44:16 »
Wreckage, много ме натъжи с вестта че Петрарка умрял. Как могат такива хубави хора да умират. Тъжа много.
Хайде сега - не се е ваксинирал, съответно си е поел рисковете и е умрял. Това е толкоз просто и логично, както казва поетът, наблюдавайки този и други факти.
 :smokin: :0007:

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1918 -: Декември 02, 2021, 14:52:51 »
Абе кат ще цитирате Карл Велики цитирайте го в пълнота а не кат Бланк с неговата електрификация !

Карл Велики : С мъжете говоря на френски, с жените на италиански, с църквата на испански а на немски говоря с конете си !

Тов. Карл нищо не спомунева за английски, руски и прочее китайски.

Но така преминава световната слава...

По мое скромно мнение английския е "най-шик". Хем е красив, хем мое да бъде мноо строг. Демек звучи "универсално".

Френския е гламур отвсякъде а немския е "шинел и ботуши"...

 :popcorn:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Събитията в ЕС
« Отговор #1919 -: Декември 02, 2021, 15:42:26 »
Ингилизите се научиха да дрънкат тихо. Мириканците, доколкото са такива, дрънкат високо някакъв цигански английски. Намирам нашия език за изчистен и изискан. Чуда са как се разбират помежду си македонята и сърбите.
« Последна редакция: Декември 02, 2021, 15:48:56 от dabedabe »