Автор Тема: Наказаха свещеник от Троянския манастир, изгонил дете с аутизъм  (Прочетена 18537 пъти)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
а ако не беше религията, откъде щеше да знаеш за Бог, кайли?
защо да ги различавам, кои са Божиите проявления, освен описаните в религията, по какъв начин съществува Той извън религията?

Коя религия по-точно? И какво точно е религията?

А Той(или тя) съществува и извън религията. И извън времето, и пространството.

Наистина ли искаш да водиш такава дискусия?
the lamers club honourable member …

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Наистина ли искаш да водиш такава дискусия?
едва ли
задавам тези въпроси, само за да напуснем, ако е възможно, зоната на клишетата
"Бог е едно, религията друго", "милостта на Всевишния", "тишината в храма"
и да си зададем  въпроса - за какво всъщност пишем, употребявайки ги?
какво е храм? какво е вяра? какво е свещеник?

но ако ти знаеш проявленията на Бог, който съществува извън времето и пространството, ще ми е интересно да прочета за това
дискусия тук е невъзможна, защото трябва да зададем въпроса: съществува ли Бог?
а такъв въпрос не съществува

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
и друго - изправени пред собствената си безпомощност, отчаяни, молейки се, ние ежедневно търгуваме с Бога ...

С Господ не се търгува!
:way_to_go-1308: :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:

Наистина не се търгува, защото просто е невъзможно! Тъй като всеки, който си го помисли и за миг, губи моментално каквато и да е възможност за общение с Него .

Не искам тук да намесвам евреите, щото имам сред тях дългогодишни близки приятели, но разказаното от Чоки дава доста ясна представа какво представляват, без да внася и елемент на укор към когото и да е от тях!

"Вървяли четирима религиозни евреи - единият твърдял едно , другите трима - друго . В един момент единият протегнал ръце към небето и казал :
- Господи , ако те има , дай знак , че съм прав !
 Тогава от небето се раздал силен глас :
- Да , той е прав !
Тримата се спогледали, спогледали и единият от тях казал:
- Добре де , ама пак сме трима на двама !
   :too_happy-1067:
:cool-1084:

N.B. И забележете - по-горе съм написала "общение с Бога", а не "общуване"!  :light_bulb-1377:


« Последна редакция: Декември 28, 2018, 18:12:30 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
 :t1207: Чоки, Ддантгуин, днес най-сетне зачекнах емотиконите.  :yes-1289:

Евентуално утре можете да очаквате хабер с ена малка пробичка, която съм направила. Чоки – на „Лични”, а Ддантгуин – на мейла.  :bigok:

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Я да опитам извън зоната на клишетата.
Значи, за мен манастирите са различни. Има комерсиални места, където вярата в чудесата е за продан, където грижата за паветата на двора е повече от грижата за пътя към Бога и за краката на идващите да се поклонят на чудотворната някога икона (справка, Бачковски манастир, някогашно място на уединение и молитва, днес сергия). Има места исторически, където се учи историята, без да се напряга религията, те си съществуват съвместно и разделно (справка, Рилския манастир). И накрая има места, където отива човек именно да се откъсне от ежедневието си, да се опита да се настрои като музикален инструмент белким налучка точната нота на обръщението си към нещо съкровено, където и стените помагат, нищо, че може да не са домашни (справка, манастира свети Йоан Бигорски у комшиите).
А идеята за постоянната търговийка с Всевишния някак не ми беше идвала наум. Концепцията ми е любопитна, но ще ми трябва време за осъзнаването й. Аз все си мисля, че молитвата е едностранен акт и не предполага жертвоприношение от някакъв вид или поне не извън канонизираните традиции, които пак водят до ближния, а не до олтара в черквата.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А идеята за постоянната търговийка с Всевишния някак не ми беше идвала наум.

И много по-добре! ;D А на мен май се налага да се препостна:

N.B. И забележете - по-горе съм написала "общение с Бога", а не "общуване"!  :light_bulb-1377:

Където е тънката разлика, свързана с "търговията … с Бога".  :t1811:
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 19:07:54 от Джиджи »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Нямаше нужда да се препостваш, само обясни каква е разликата между "общение", което си е "общуване" на руски и "общуване"-то като такова, и защо второто не ти отърва.
Търговийката е тема на отделен разговор!  :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
67
Аз все си мисля, че молитвата е едностранен акт...
увличам се ненужно в тази тема, но нека да внеса едно уточнение
молитвата не е едностранен акт, в православието тя е разговор с Бога, единственият начин на общуване с Него
молитвата е основата на православието, най-висш духовен акт, като "сърдечна беседа и най-велико благо дарено от Спасителя" я определя нашата Църква
"Искайте и ще ви се даде" е едно от най-всеобхватните правила на християнството

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
молитвата не е едностранен акт, в православието тя е разговор с Бога, единственият начин на общуване с Него

Всъщност е абсолютен едностранен акт. Исус поне така е учил учениците си. И църквата няма нищо общо с него.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Нямаше нужда да се препостваш, само обясни каква е разликата между "общение", което си е "общуване" на руски и "общуване"-то като такова, и защо второто не ти отърва.

Ти го мАни руския, а и тук няма какво НА МЕН да ми отърва или не. Щото всичко се свежда до познаване в дълбочина на българския език, а не толкоз до теорията на Учителя, която ти препоръчвам.

Затова, ако не те мързи, най-добре се консултирай с Петър Дънов дотолкова, доколкото да разбереш тънката разлика между „общуване” и „общение с Бога”.  :ive_got_it-1379:

http://www.spiralata.net/kratce/index.php/izslovoto/221-dunov8

Но само при условие, че аз повече в тоз разговор няма да участвам.  :b0315:
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 19:49:46 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил

Всъщност е абсолютен едностранен акт. Исус поне така е учил учениците си.
кой текст имаш предвид?

p.s. всъщност опитите за разграничаване на Бог от Църквата е изключително удобно
първо защото се опитваме да имаме собствен Бог, недокоснат от земните страсти
и второ защото е силата ,която държи вярата жива, единственото известно със сигурност за Бога - Неговата непознаваемост !
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 20:04:42 от Lillian »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
кой текст имаш предвид?

Във всички текстове. Вярата в Бог е дълбоко лична и никаква организирана църква не може да има монопол над нея. Да не говорим за църкви, които са изцяло изградени на "езически" ритуали. Затова протестантството е по-православно от нашата "православна" църква. Там поне личното общение с Бог е централно.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
молитвата не е едностранен акт, в православието тя е разговор с Бога, единственият начин на общуване с Него

Всъщност е абсолютен едностранен акт. Исус поне така е учил учениците си. И църквата няма нищо общо с него.
:giggle-3307: :b0316:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
кой текст имаш предвид?

Във всички текстове. Вярата в Бог е дълбоко лична и никаква организирана църква не може да има монопол над нея. Да не говорим за църкви, които са изцяло изградени на "езически" ритуали. Затова протестантството е по-православно от нашата "православна" църква. Там поне личното общение с Бог е централно.
:way_to_go-1308: :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 20:02:53 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Във всички текстове...
май отговорих на това в послепис на предния ми пост

е, добре, това е всичко, което имах за казване по тази тема, опасявам се,че навлизам в деликатни области, моля да бъда извинена, ако съм засегнала нечия вяра
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 20:10:36 от Lillian »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
 :clap-3332:

И сепак, не съм участвала в разговора, след като обещах.  :bigok:

Аз спазвам обещанията си!!!
:m1314:
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 20:24:39 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
май отговорих на това в послепис на предния ми пост

Ами, правилно си забелязала. Т.нар. Християнство е всъщност интерпретации на човек, който никога не е виждал Исус и е отречен от всички негови ученици. А след това е накъдрено по политическа поръчка и е взаимствало целия наличен езически ритуал. 

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
И така го гледах, и инак, но не ми се получава. Значи, идва бесът и обещава на Иисус всички земни царства, получава снизходителен отговор, че не са негови и търговийката пропада. Идва беседващият с Бога, обещава някакви фикции и получава далавера, защото възмездно е нещо срещу друго нещо! Е, не де!

За молитва няма нужда от храм, свещеници, ритуали. Това са външни неща, които могат да ни припомнят за какво става дума, но не са част от молитвата.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
И така го гледах, и инак, но не ми се получава. Значи, идва бесът и обещава на Иисус всички земни царства, получава снизходителен отговор, че не са негови и търговийката пропада. Идва беседващият с Бога, обещава някакви фикции и получава далавера, защото възмездно е нещо срещу друго нещо! Е, не де!
:doofus-2124:

И тук не участвам в разговора!   :rolly-1063:
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 22:38:34 от Джиджи »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
И така го гледах, и инак, но не ми се получава. Значи, идва бесът и обещава на Иисус всички земни царства, получава снизходителен отговор, че не са негови и търговийката пропада. Идва беседващият с Бога, обещава някакви фикции и получава далавера, защото възмездно е нещо срещу друго нещо! Е, не де!
:doofus-2124:

И тук не участвам в разговора!   :rolly-1063:
Е, хайде де, тамън започна да става интересно! Матей 4:1-11; Марк 1:12-13 и Лука 4:1-13. Йоан не казва нищо по въпроса.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9591
    • Профил
а ако не беше религията, откъде щеше да знаеш за Бог, кайли?
защо да ги различавам, кои са Божиите проявления, освен описаните в религията, по какъв начин съществува Той извън религията?
То е все едно аз да те питам - ако нямаше медицина, откъде щеше да знаеш, че имаш тяло.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
а ако не беше религията, откъде щеше да знаеш за Бог, кайли?
То е все едно аз да те питам - ако нямаше медицина, откъде щеше да знаеш, че имаш тяло.
:b0205:

Голем смех от снощи!  :aplause:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
И така го гледах, и инак, но не ми се получава. Значи, идва бесът и обещава на Иисус всички земни царства, получава снизходителен отговор, че не са негови и търговийката пропада. Идва беседващият с Бога, обещава някакви фикции и получава далавера, защото възмездно е нещо срещу друго нещо! Е, не де!
:doofus-2124:
И тук не участвам в разговора!   :rolly-1063:
Е, хайде де, тамън започна да става интересно! Матей 4:1-11; Марк 1:12-13 и Лука 4:1-13. Йоан не казва нищо по въпроса.

Забравила си да изброиш и апокрифните евангелия. Които са къде 50 …  :smokin:

Не може и там да не е казано нещо по въпроса. Важното е лаф да става, въпреки че вече остана да си говориш сама.   :sad-3295:

gossinger

  • Гост

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
Ние много се прехласваме по нашето православие (с официално наименование Гръцка ортодоксална църква), но трябва да признаем, че католицизмът и протестантството му водят с една-две гърди. На нашата църква са чужди мисионерството и благотворителността, например. Отделните проблясъци на няко-друг свещеник не са характерни и доминиращи в Източното православие. А това би трябвало да е основната му задача, ако има претенцията, че е "автентичната" догма на религията.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Откак Бог и Сатана водиха културна дискусия за вярата за сметка на горкия Йов, диспутите по верски въпроси не са каквото бяха. Съвсем скоро някой решава да оскубе или дори опърли брадата на ближния. За почитаемите ни дами - косата, навярно, е фетишът на войнстващото богословие.

Но се присъединявам, адмирирайки, към меката сила на модератора и призива му.  :way_to_go-1308:

Прочее, спорете, но не се скубете.  :m1302:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Ние много се прехласваме по нашето православие (с официално наименование Гръцка ортодоксална църква), но трябва да признаем, че католицизмът и протестантството му водят с една-две гърди.

Ако това ще да е критерият, то споменатите ще да му дишат прахта на исляма.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
Ако това ще да е критерият, то споменатите ще да му дишат прахта на исляма.

Ами, това е един от основните критерии, кой друг? Дали Зачатието или Възкресението е по-голямо тайнство ли? Грижата за низшите и разнасянето на "Божието слово" са основни функции на всяка църква. Е, и спасението на душата, но там е малко по-сложно, защото душата има склонност да смята, че знае всичко и не ѝ пука.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
Ние много се прехласваме по нашето православие (с официално наименование Гръцка ортодоксална църква), но трябва да признаем, че католицизмът и протестантството му водят с една-две гърди.

Ако това ще да е критерият, то споменатите ще да му дишат прахта на исляма.

Ами така е при който си прави схизма, и то – Велика схизма /през 1054 г.!/ – и оттогава насам не може да се обедини отново.

Християните в света са 2,18 милиарда души, което е почти една трета от населението на планетата. Изповядващите исляма са 1,5 милиарда души.

https://www.dnes.bg/world/2011/12/20/hristiianite-sa-edna-treta-ot-naselenieto-v-sveta.146951

А към 2050 година мюсюлманите в света ще са колкото християните.


https://dariknews.bg/novini/sviat/kym-2050-godina-myusyulmanite-v-sveta-shte-sa-kolkoto-hristiqnite-1415623

И въпреки че информацията ми е малко стара /не ми се рови повече!/, не вярвам прогнозите да са се променили чувствително.
Освен това СЕ ИЗВИНЯВАМ на Администратора:ouch-2147: :t1204:
« Последна редакция: Декември 29, 2018, 12:47:07 от Джиджи »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Забравила си да изброиш и апокрифните евангелия. Които са къде 50 …  :smokin:

Не може и там да не е казано нещо по въпроса. Важното е лаф да става, въпреки че вече остана да си говориш сама.   :sad-3295:
Няма страшно, аз съм търпелива. Като изчетеш И апокрифните евангелия по въпроса, яви се, ще си говорим. Аз ти дадох краткия път, но щом настояваш за дълъг, как може да ми мине през главата да ограничавам тягата към знания в теб! Помни, темата е за изкушението, на което бива подлагана човешката същност и как Иисус на три пъти се оправя в подобна ситуация. Връзката с тукашната тема е слабостта на човешката същност и как би могла да бъде преодоляна (жокер, смирение му е майката, виж примера на майката в темата).
Единственият въпрос е дали ще живея толкоз дълго да дочакам мнението ти по темата, щото то само дарвиновата костенурка има толкова време за чакане, но ще направя каквото мога.  :bubblegum:

Неактивен Владимир Дерменджиев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 195
    • Профил
Каква религия, какви икони,... Бог няма и майката трябва да се обърне към специалисти. В манастирите са събрани сатанисти, гейове, алкохолици и разни фалшиви владици. Как няма хората да полудяват, питам!