Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 20, 2024, 06:02:49

Автор Тема: Китай  (Прочетена 109075 пъти)

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #420 -: Септември 23, 2021, 20:58:44 »
Кой е "Хер" и защо мислите, че пише глупости? Ако съм аз, защо така ме наричате? Защо смятате, че съм "трол"?
(Не го очаквах точно от Вас, защото и аз като Вас имам положително отношение към Русия и особено към СССР.)
..............
....стегни се, не мрънкай, не си ти - Хер иде от (der) Herr, известен още като Мюлер фон Нойман, за някои е Спаска, Спайска, има и други превъплъщения ... не се коркай, удари едно и продължавай тук все така ... и ако имаш други питания, давай, ще помагаме, поврага...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #421 -: Септември 24, 2021, 19:37:56 »
Благодаря!!!



БВП по паритет на покупателната способност на Китай и други страни през последните две хилядолетия (оттук):




Среден коефициент на интелигентност (КИ) по страни по оценка на Лин и Ванханен от 2006 г. (оттук):



Легенда: червено - до 65, ..., виолетово - 105 и повече (колкото по-студен е цветът, толкова по-висок е КИ)
Най-висок КИ имат хората точно в страните, където за ограмотяване трябва да се положи най-голям труд.
« Последна редакция: Септември 24, 2021, 19:46:39 от lucho »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Китай
« Отговор #422 -: Септември 24, 2021, 19:55:23 »
....стегни се, не мрънкай, не си ти - Хер иде от (der) Herr, известен още като Мюлер фон Нойман, за някои е Спаска, Спайска, има и други превъплъщения ... не се коркай, удари едно и продължавай тук все така ... и ако имаш други питания, давай, ще помагаме, поврага...

Не забравяй и D.Videv отишъл 8 годишен в на ***** ** *******.
И пишещ заедно с баща си в сий форум.
Но това си е проблем на 67.
Ако иска да го види.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #423 -: Септември 24, 2021, 20:06:16 »
Quote (selected)
Китайската централна банка обяви за незаконни всички транзакции, включващи биткойн и други виртуални валути. В резултат на това цената на биткойн падна с повече от 8% до малко над 41 хил. долара, а етереум, вторият по големина цифров актив, падна с 9% до около 2 867 долара.
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/kitay-obyavi-za-nezakonni-tranzakciite-kriptovaluti
Пълен съвпъдък скартата на lucho.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #424 -: Септември 24, 2021, 20:19:07 »
Пряката корелация показана на картата е между количеството меланин в кожата и ИК-то. Макар че краварите и рижите инцести са ги писали ногу интелигентни от полит-коректност. Май единствено за Африка е вярно означено разпределението.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #425 -: Септември 24, 2021, 20:44:04 »
Но това си е проблем на 67.
Ако иска да го види.
Кой е този "67", който и на други места в този форум се споменава?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #426 -: Септември 24, 2021, 21:03:48 »
Кой е този "67", който и на други места в този форум се споменава?
Здрасти, лъчо, драго ми е да се запознаем! Аз съм 67, това ми е основният ник още от времето преди последния сегашен форум. Начало на ЕГН е, да не се смущаваш. Когато стана въпрос за модераторска престилка, тогава длъжността беше още "тайна", един от колегите-модератори си има и си ползва и модераторски, и личен акаунти. Но в един прекрасен ден вече не помня кой окна, че модераторът не трябва да е таен, за да не стават недоразумения. И аз излязох на светло. Но понеже аз съм мързелива, затова временно сложих 67 на почивка и сега Ной е модератор когато трябва, иначе да се чете "казващ това, що е на сърце на 67".  :t1813:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #427 -: Септември 24, 2021, 21:30:36 »
Здрасти, лъчо, драго ми е да се запознаем! Аз съм 67, това ми е основният ник още от времето преди последния сегашен форум. Начало на ЕГН е, да не се смущаваш. Когато стана въпрос за модераторска престилка, тогава длъжността беше още "тайна", един от колегите-модератори си има и си ползва и модераторски, и личен акаунти. Но в един прекрасен ден вече не помня кой окна, че модераторът не трябва да е таен, за да не стават недоразумения. И аз излязох на светло. Но понеже аз съм мързелива, затова временно сложих 67 на почивка и сега Ной е модератор когато трябва, иначе да се чете "казващ това, що е на сърце на 67".  :t1813:

И на мен ми е драго, и явно съм сбъркал рода на някои думички във въпроса си. Дано да няма много "тролове" тук, защото и аз съм бил модератор (но не и администратор), и един такъв "трол" (100% маниак на някои теми) направо ме отказа. Трябват адски здрави нерви и кожа, по-дебела и по-твърда и от кожата на носорог!



Тук давам пример за това как китайската държава субсидира частни фирми, които счита за перспективни и надеждни, защото са показали добри показатели:
Quote (selected)
Steven announces that Orange Pi can buy a good quality WiFi component for $ 1, that its cards will have a good Wi-Fi connection for this price.

-How, if the purchase of the component is $ 1, inevitably the exit fee will be a bit higher for the end customer, Mr. Zhao? - If you tell me the price, I will know your margin … –

– No, because today all Orange Pi cards are sold at the BOM (Bills of Material) rate.

-Does this mean that the cost of engineers, premises, development equipment, design and all that … is not impacted in the price of a card?

-That’s right.

“But how is this possible?”

-We are subsidized by the government.

And this is a breathtaking statement. Orange Pi is a private company in a state dumping system. This is what can be said from a Western point of view, from international agreements and from the whole conceptual framework designed to protect well-established industrialists.

По принцип миминално допустимото съотношение на цената на дребно към себестойността на 1 изделие в този отрасъл е около 3:1 при дребносерийно производство. При едросерийно - около 1,5-2:1 в зависимост от серийността. А тук го виждаме, че става 1:1.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Китай
« Отговор #428 -: Септември 24, 2021, 21:49:25 »
И на мен ми е драго, и явно съм сбъркал рода на някои думички във въпроса си. Дано да няма много "тролове" тук, защото и аз съм бил модератор (но не и администратор), и един такъв "трол" (100% маниак на някои теми) направо ме отказа. Трябват адски здрави нерви и кожа, по-дебела и по-твърда и от кожата на носорог!



Тук давам пример за това как китайската държава субсидира частни фирми, които счита за перспективни и надеждни, защото са показали добри показатели:
По принцип миминално допустимото съотношение на цената на дребно към себестойността на 1 изделие в този отрасъл е около 3:1 при дребносерийно производство. При едросерийно - около 1,5-2:1 в зависимост от серийността. А тук го виждаме, че става 1:1.

Лъчо
Питай.
Тук хората са добри.
Въпреки че се карат за глупости.
А 67(Ной) винаги ще помогне.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #429 -: Септември 25, 2021, 21:38:22 »
Добре.



Гръцките хекатонхейри (сторъки) са трудни за представяне. Но в Шанхайския храм "Лунхуа" има статуя на бог с 10 пъти повече ръце - 1000 (вижда се само малка част от тях):


Има и статуи на 500 от началните последователи на Буда, измежду които няма две съвсем еднакви:

« Последна редакция: Септември 25, 2021, 21:42:27 от von Gossinger »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Който притежава информацията, той притежава света
Общуване, пазаруване, поръчка на храна и такси, плащания, игри и развлечения –всичко това се прави през мобилните приложения на частните интернет гиганти като Alibaba и Tencent. И те не бързат да споделят с властите цялата информация за навиците и поведението на ползвателите, събрана в този процес.

Quote (selected)
Законодателите също не спят. Те утвърдиха изграждането на още една голяма стена – около всички събрани в Китай данни на ползвателите на интернет услуги. Законът за защита на частната информация влиза в сила през ноември и забранява експорт на данните на ползвателите без официално разрешение, а законът за защита на данните задължава компаниите да пазят "важната информация", засягаща почти всичко. На практика това означава, че международните компании са принудени да изграждат центрове за данни в Китай и не могат да търгуват с данни на китайските си ползватели по целия свят.
Е това много боли!

Quote (selected)
За обикновените граждани перестройката на Си обещава ръст на доходите в замяна на достъп до техния личен живот. Това не на всички се харесва. Много от тези, които сега с удоволствие споделят данните си с приложенията на Ма, не се доверяват на чиновниците.
Значи много е гот да си разтвориш душата пред някой като Цукарбъргър, ама да се криеш от държавата в която живееш.
Текстовете са от:
https://www.segabg.com/category-observer/kitay-atakuva-miliarderite-i-aktrisite-zaradi-obshtestvenoto-blago
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #431 -: Септември 26, 2021, 19:44:54 »
Първите 6 от мостовете с най-голяма височина над пресичаната преграда и първите 6 от най-дългите мостове в света без втория са в КНР.
Мостът Дуге, оглавяващ първата от двете класации, по време на строежа му през 2016 г. Височината на пътното платно над реката е 565 м:


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #432 -: Септември 26, 2021, 19:50:23 »
Нека не се плъзгаме по пропагандата и "рекордите".
Мостът наистина е сериозно съоръжение, ама дали е над 565 м или 1565 м от ниското ниво на реката е само въпрос на релеф.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #433 -: Септември 26, 2021, 19:55:51 »
Мостът наистина е сериозно съоръжение, ама дали е над 565 м или 1565 м от ниското ниво на реката е само въпрос на релеф.

Ами не е само въпрос на релеф (imho).
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #434 -: Септември 26, 2021, 20:00:47 »
Ами не е само въпрос на релеф (imho).
Точно 565 височина  са въпрос на релеф, може да е 100 метра дълъг и 1000 м висок.
Quote (selected)
Мостът наистина е сериозно съоръжение
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #435 -: Септември 26, 2021, 20:06:17 »
Quote (selected)
Финансовият директор на китайската технологична компания Huawei Мън Уанчжоу, която бе задържана през 2018 г., е била освободена от домашен арест в Канада и веднага отлетя за Китай, предаде Ройтерс.
Часове по-късно няколко канадски граждани също бяха освободени от китайски затвор. Пекин отрича да има връзка между двете събития, писа Ройтерс.
https://www.manager.bg/svyat/kanada-osvobodi-finansoviya-direktor-na-huawei-ot-arest-prodlzhil-blizo-3-godini
Случайни случайности случайно се случват. :lol:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #436 -: Септември 26, 2021, 20:19:20 »
Нека не се плъзгаме по пропагандата и "рекордите".
Мостът наистина е сериозно съоръжение, ама дали е над 565 м или 1565 м от ниското ниво на реката е само въпрос на релеф.

Ето скица на моста за пояснение (щракнете върху изображението, за да го видите в по-едър мащаб):


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #437 -: Септември 26, 2021, 20:23:13 »
Лъчо вече повторих, ще потретя.
Моста е сериозно постижение, в твоя пост се акцентираше на 565 м височина което е несъществено и нищо не значещо.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #438 -: Септември 26, 2021, 20:37:19 »
« Последна редакция: Септември 26, 2021, 20:46:18 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #439 -: Септември 27, 2021, 19:12:19 »
Китайска клавиатура с "традиционни" (не "опростени") символи, която може да се използва за въвеждане на китайски текст
по 3 различни метода - дайи (долните десни), цанцзе (долните леви), и чжуин (горните десни символи на всеки клавиш):



В близко време да знае китайски за един некитаец ще бъде голяма привилегия, както едно време е било човек да е грамотен.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #440 -: Септември 27, 2021, 19:57:22 »
Китайска клавиатура с "традиционни" (не "опростени") символи, която може да се използва за въвеждане на китайски текст
по 3 различни метода - дайи (долните десни), цанцзе (долните леви), и чжуин (горните десни символи на всеки клавиш):



В близко време да знае китайски за един некитаец ще бъде голяма привилегия, както едно време е било човек да е грамотен.
Лучо, мой мнооооото близък роднина непрекъснато ми повтаря следния виц:
Някои хора учат английски, други руски, трети китайски, а останалите си припомнят как се разгробява автомат Калашников
Кой разбрал, разбрал.
 
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #441 -: Септември 27, 2021, 20:05:48 »
Носталгиците изучават руски език.
Футуристите - учат китайски
Тлупаците - английсски,
а прагматиците изучават автомат „Калашников„


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #442 -: Септември 27, 2021, 20:56:54 »
Да, да...

Като споменахме автомати, китайците вече се превъоръжиха със своя къс автомат "Тип 95":





За лунната си програма КНР ще използва свръхтежка ракета-носител "Великият поход 9", чиято втора степен е с водороден двигател "YF-220" със затворен цикъл и тяга 220 т. Ето прототипа му:



Първият полет на "Великия поход 9" е планиран за 2030 г.
« Последна редакция: Септември 27, 2021, 21:33:14 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #443 -: Септември 28, 2021, 21:27:19 »
Подразделение на китайските кибервойски:



(Десните им ръце върху мишките ми напомнят на десните ни ръце върху морзовите ключове, когато аз бях школник в НШЗО. Предметът се казваше "Станционно-експлоатационна служба" и започваше с изучаване на морзовата азбука, а след тренирахме приемане и предаване на "радограми", имитиращите истинските, със случайни последователности на групи от по 5 само букви или само цифри (със смесени буквено-цифрови не работехме, защото са много объркващи), каквито се получават и след шифриране на реалните войскови радиограми. Професията "радист" практически изчезна както при военните, така и при цивилния флот и авиация. Сега има "кибервойници".)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #444 -: Септември 30, 2021, 10:08:31 »
Първите 10 страни в списъка на най-мощните 500 суперкомпютъра:

СтранаСистеми
КНР188
САЩ122
Япония34
Франция23
Германия16
Холандия16
Ирландия14
Великобритания11
Канада11
Италия6

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #445 -: Септември 30, 2021, 16:54:23 »
В стария СЕГАшен форум имаше един участник "Звън", който често пишеше по стария правопис. Да не е Петко Хинов, женен за китайка, който на сайта си също има статии с този правопис, както и статии за китайския език и на китайски език?

Моята България и моят Китай


Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8082
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #447 -: Октомври 01, 2021, 17:34:18 »
Което напомя че ако военнослужещите от таманската дивизия беха опушкали пиандурника, вместо да го оставят да се катери по танковете сега СССР щеше е четвърт век преди Китай, а не много след него.
МИсля съфсем справедливо е резпусната, таманската.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #448 -: Октомври 01, 2021, 17:52:20 »
В стария СЕГАшен форум имаше един участник "Звън", който често пишеше по стария правопис. Да не е Петко Хинов, женен за китайка, който на сайта си също има статии с този правопис, както и статии за китайския език и на китайски език?

Моята България и моят Китай
Нямам спомен Звън да е писал "по стария правопис". Елементарно търсене в стария форум сочи като такъв участник "npackoBka", например:
Quote (selected)
npackoBka
19 Ное 2017 11:03
Мнения: 408
От: Bulgaria
Прѣдсѣдатель трѣбва да е достоенъ човѣкъ. Най-достойниятъ. И истински професионалистъ. Затова трѣбваше такъвъ да стане виртуозниятъ на Н. В. Цвѣта дьо Пашакьой фризьоръ.
:smokin: :0007:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #449 -: Октомври 01, 2021, 17:53:53 »
Нямам спомен Звън да е писал "по стария правопис". Елементарно търсене в стария форум сочи като такъв участник "npackoBka", например: :smokin: :0007:
О, да, сбъркал съм името, наистина "npackoBka" беше (написано с латински букви).

Което напомя че ако военнослужещите от таманската дивизия беха опушкали пиандурника, вместо да го оставят да се катери по танковете сега СССР щеше е четвърт век преди Китай, а не много след него.
МИсля съфсем справедливо е резпусната, таманската.
По времето на "мебельщика" Сердюков е превърната в бригада, но Шойгу я възстановява.

Наистина, може да звучи жестоко, но е по-добре навреме да пролееш относително "малко" кръв, отколкото да оставиш по-късно да се пролее много. (Също като при хирургическите операции.) Това не то разбра и Янукович.
« Последна редакция: Октомври 01, 2021, 18:02:32 от lucho »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #450 -: Октомври 01, 2021, 18:14:14 »
Стилът на Звън е доста по-различен.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #451 -: Октомври 01, 2021, 18:18:47 »
От Китай идва криза като никоя друга
Кризата в Китай засяга целия свят
https://www.vesti.bg/sviat/ot-kitaj-idva-kriza-kato-nikoia-druga-6131856

Според „Голдман Сакс” 44% от промишлената активност на Китай е засегната от недостига на електроенергия. Собственици на магазини осветяват със свещи, има прекъсвания и на мобилните мрежи заради спиранията на електрозахранването.
Фючърсните договори за доставка на въглища в Китай достигнаха рекордни цени от 212,92 долара за тон тази седмица. Така електроснабдителните дружества не могат да покриват разходите си за допълнително гориво.

Един от проблемите е недостигът на силиций, който доведе до поскъпване на металоида с 300% за по-малко от два месеца.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #452 -: Октомври 01, 2021, 18:27:12 »
Част от войната с Австралия, въглища има, китайците не купуват.
Те ще се оправят, няма защо да ги мислим.
Трагедията ще е в "развития" свят където ще се хвърлят от високите етажи заради липса на епилатори, фритюрници, нови калъфи за телефоните....
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8082
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #453 -: Октомври 01, 2021, 18:38:55 »
ЮАР ще "дръпне" може и ДНР.
Всъщност китайците бая ВЕИ мощности инсталираха. Нали правят най-добрите и най-евтини "панели".
Ще се освестят.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #454 -: Октомври 01, 2021, 18:47:15 »
Ще стигнем до центъра на земята, щом се налага. Ще претопим боклуците си там. И ще цъфнем пак.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #455 -: Октомври 01, 2021, 19:33:55 »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #456 -: Октомври 01, 2021, 19:44:12 »
Ще стигнем до центъра на земята, щом се налага. Ще претопим боклуците си там. И ще цъфнем пак.
Ти се майтапиш, ама четох, че една американска АЕЦ складира радиоактивния боклук в солна мина, в която солта по естествен път се придвижва от повърхността към ядрото на земята. А със солта - и боклука...
« Последна редакция: Октомври 02, 2021, 12:24:38 от Bacho Кольо »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #457 -: Октомври 01, 2021, 19:56:43 »
Quote (selected)
в която солта по естествен път се придвижва от повърхността към ядрото на земята.


Това кат пуърпойнт презентация за местните?
И що до сега тая сол не се е втурнала към ядрото а чака да вземе радиоактивните остатъци за другарче в пътя? :lol:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #458 -: Октомври 01, 2021, 19:57:42 »
Бе отначало мислех да почнем, продължим де, с пещерите и после реших да не си играем на дребно. Замах трябва.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #459 -: Октомври 14, 2021, 18:26:40 »
Yes, China’s Debt Bubble Might Burst –
But the Government Has Far Bigger Problems

Turns out spectacular growth comes at a spectacular price.

by James Meadway
11 October 2021

Quote (selected)
A short-term fix.

As the global recession unfolded over 2009 and beyond, China’s government moved rapidly to support its domestic economy, launching an impressive Keynesian programme of public spending to support jobs and – it should be clear – to exploit the relative weakness of western economies.

In the short term, this worked incredibly well: China powered through the recession, maintaining a high rate of economic growth, at over nine percent a year –  which, incidentally helped to support the global economy, by providing a growing market for countries across the world to sell their goods and services into.

However, this rescue came at a price. First, there was the classic capitalist problem of ‘overproduction‘. While government support helped to sustain domestic demand for essential industries like steel – production of the metal increased 12-fold in 25 years up to 2016 – steelmakers chasing profits meant they produced more than China’s domestic market could buy. This, in turn, provoked the government-approved ‘dumping’ of cheap steel on global markets, undermining producers across the world, and leading directly to the closure of a steel plant in Redcar in England.

...

Secondly – and perhaps even more importantly – there was the problem of the debt issued to provide money for additional spending, notably on infrastructure. Alongside this increase in government spending, restrictions on private-sector borrowing were also loosened.

Thanks to China’s system of local property taxation, in which rising property values could be captured through local taxes, local and regional authorities were heavily incentivised to direct this flood of capital into property development –  a move which helped steer lending from the wider financial system into local development, with local authorities hoping to capture future property taxes from new buildings. 

Because of all this, China’s property boom has been – even by its own superlative standards – extraordinary. Accounting today for an estimated 25% of its economy, by 2011, the Chinese construction sector was building the equivalent of a city the size of Rome every two weeks.

And what’s more, The rapid pace of economic growth itself encouraged greater borrowing; if part of an economy is booming, it creates a big incentive for other investors to try and pile into that sector, or else risk losing out on potential profits. So for a time, the expansion of a bubble is self-sustaining – in China’s case, because property prices are going up so much, more investment is attracted into the sector, helping further fuel its expansion and a further spike in prices.

But the problem is, by taking on more debt, developers also now have to pay a lot more in interest.  This is exactly what’s happening in China, with property developers now having to repay $54bn of loans this year – a massive increase, on last year’s $25bn repayments. Thus, heavily indebted property companies are the major weakness in China’s economic system today, with Evergrande at the top of this wobbling pile of property-related debt.


A property Ponzi scheme.
Evergrande’s on-balance sheet $300bn debt is equivalent to about two percent of China’s entire national economy. Meanwhile, a further one percent is estimated to be tucked off-balance sheet in the country’s ‘shadow banking system’ – its vast, $13tr system of unofficial and unregulated lending.

Even so, Evergrande itself only accounts for four percent of the total Chinese property market, which is heavily fragmented into many thousands of developers. This splintered market further boosts the bubble, since – given the fierce competition between them – each developer has a major incentive to try and get ahead of its rivals by building more, and taking on more and more debt to do so – or risk being pushed out of the market.

целият ноо интересен анализ 👉тук

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #460 -: Октомври 15, 2021, 07:29:18 »
Анализът несъмнено е интересен. Правят аналози с фалита на Lehman Brothers, но забравят да кажат, че този фалит дойде заради малоумното премахване на всякакви ограничения пред банkстерите. От друга страна се очаква повече пазарно ориентирни промени в китайското стопанство. Повече либерализация. Няма ли тук противоречие в статията?
Не разбирам този плач на Novara Media за един пазарен сектор в Китай - real estate-та. Та в САЩ на целият говернмент му отложиха смъртта (банкрупци) до към 3 декември. После?...Още от същото! :lol:
Основното което не пише е, към кой са тези дългове?
Защото си мисля доста главоболно е да искаш дългове от ядрена държава. Дори немислимо.

В статията се споменава - "overproduction". ( classic capitalist problem ). Основа и причина за кризите при капитализма. В тази връзка от известно време насам ми минава през главата, че корона кризата дойде "подходящо" навреме, да ограничи производството и да отложи неминуема голяма криза при капитализма. Kick the can down the road.
Какво мислите по въпроса???
« Последна редакция: Октомври 15, 2021, 18:19:54 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2965
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #461 -: Октомври 15, 2021, 09:08:43 »
Ще стигнем до центъра на земята, щом се налага. Ще претопим боклуците си там. И ще цъфнем пак.

Щяло. Научните брошурки са застинали на 12км дълбочина в черупката на Яйцето от 70-те насам. Само да я разпробием тая проклета черупка, после ширим и бухаме боклук догоре.  Междувременно може да печем наденички на тел, като ги спускаме в Дупката. След това некой треа се жертва да скача върху боклука, ако земе че задръсти. Освен ако, бидейки хоморазумниразумни, не бързаме и изчакаме налягането да изстреля целия боклук в космоса. После 30 дена веселба, Пъхане на нови наденици в Дупката и така.
Слава на НТР - дело на милионите !!!
*********   ✹    *********

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #462 -: Октомври 15, 2021, 16:52:13 »
В тази връзка от известно време насам ми минава през главата, че корона кризата дойде "подходящо" навреме, да ограничи производството и да отложи неминуема голяма криза при капитализма. Kick the can down the road.
Какво мислите по въпроса???

Вчера пусках ли го, не ли

Преводна статия: „Ако разглеждаме случващото се от миналата година като криза на капиталистическата система, може да започне да ни се прояснява...“
https://www.otizvora.com/2021/10/14175/pandemiya-na-straha-kriza-na-kapitalizma-i-vuzhod-na-tiraniyata/?fbclid=IwAR1Ah4V5K4UKn8IcB8lIQQWLxTglc7jQyytIh0e1nV3FzEWcvkPcw1Pa-UY
През октомври 2019 г., в реч за конференция на Международния валутен фонд, Марвин Кинг, бившият управител на Банката на Англия, предупреди за несъзнателното навлизане на света в икономическа и финансова криза, която щяла да има опустошителни последствия за това, което той нарича „демократичната пазарна система“. Според Кинг, световната икономика е забуксувала в капана на слабия растеж и възстановяването след кризата от 2008 г. било по-немощно от онова през Голямата депресия. Той извежда извода, че било време Федералният резерв и други централни банки да започнат разговори зад затворени врати с политиците.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #463 -: Октомври 15, 2021, 17:13:34 »
Какво мислите по въпроса???
Няма място за чудене, ако нещо изглежда като патица, плува като патица и квака като патица, то най-вероятно е именно патица, ако корона пандемията е спасителна за капитала, то именно капиталът я е поръчал. Любопитен тайминг със "зелената сделка" и поскъпването на горивата - една несъмнена конспирация на финансовия капитал.
Вие си ги избрахте!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #464 -: Октомври 15, 2021, 17:54:01 »
Малко графики (щракнете върху изображението, за да го видите в по-едър мащаб):


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #465 -: Октомври 16, 2021, 09:43:42 »
Пилотираният китайски космически кораб "Шънчжоу-13" се скачи успешно с главния модул "Тянхе" на модулната китайска орбитална станция "Тянгун"



Космическият апарат с трима тайконавти (вкл. жена-пилот) на борда си е изпълнил задачата около 8 часа след изстрелването. Така тайконавтите ще пристъпят към задълженията си по обслужването на станцията, на която ще прекарат 6 месеца. Другите два модула на станцията ще бъдат изстреляни и прикачени към станцията догодина.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #466 -: Октомври 17, 2021, 07:39:02 »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #467 -: Октомври 17, 2021, 11:43:47 »
Преразказ на платената статия на FT по въпроса

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #468 -: Октомври 18, 2021, 13:11:33 »
Китайски двуместен безпилотен електрически октакоптер "Ehang-216"



Някои характеристики на апарата:
  • Диаметър – 5,61 м
  • Височина – 1,76 м
  • Пълна маса – 360 кг
  • Товароподемност – 260 кг
  • Крейсерска скорост – 150 км/ч
  • Максимална далечина на полета – 70 км (зависи от товара)
  • Максимално време на полета – 90 минути (зависи от товара)
  • Максимална височина на полета – 600 м
  • Цена на дребно (в щатски долари) – 336000
От 2018 г. насам са произведени няколкостотин бройки за австрийски клиенти.
« Последна редакция: Октомври 18, 2021, 18:10:45 от lucho »

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #469 -: Октомври 18, 2021, 19:43:17 »
Кажи кво прави Китай по въпроса за Тайван.
Щото без Тайван, капут Китай.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #470 -: Октомври 19, 2021, 12:01:00 »
Готви се за най-лошия възможен вариант – военна намеса. Строи самолетоносачи с ударни темпове. Укрепва армията и флота си...
Китай е "капут" без Тайван, колкото са "капут" България без Македония, Русия без Украйна, Сърбия без Черна Гора и др.п. Т.е. не е.
Ето една статия от Боян Чуков по темата: "САЩ и Китай в титаничен сблъсък за Тайван". Както пише той, въпросът е не дали, а кога.

Като стана дума за тайванската "Република Китай", оказва се, че паметниците на създателя ѝ Чан Кай-Ши се събарят или преместват.



К вопросу о природе власти в Китае (критика на хората с леви възгледи, считащи КНР за империалистическа капиталистическа страна).



Китай опроверг информацию об испытаниях гиперзвукового оружия
Quote (selected)
Это были испытания космического аппарата. Они были организованы для подтверждения технологии повторного использования космического корабля.
« Последна редакция: Октомври 19, 2021, 12:51:10 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #471 -: Октомври 23, 2021, 20:12:26 »
В Китай намаляват домашните на учениците със закон

Китай прие образователен закон за намаляване на "двойния натиск" върху учениците от домашните и частните уроци по основните предмети, който намали домашните и забрани извънкласните уроци по най-важните предмети в почивни дни от загриженост за тежкото образователно бреме върху претоварените деца..



Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #473 -: Октомври 24, 2021, 04:40:40 »
Quote (selected)
Въпреки че не беше цитиран конкретен показател за това какво определя общия просперитет, планът на Си се фокусира върху подкрепата за китайците с по-ниски доходи чрез програми за социално подпомагане, субсидиране при покупката на жилища и политики за ограничаване на богатите и тяхното „несправедливо богатство“.
:popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #474 -: Октомври 24, 2021, 08:19:02 »
Тов. Си и сталинистката група в ККП водят тежка борба с либердата окопала се в нея, и вече пета година не могат да разкарат правителството, където министър председателят и министърът на външните работи са тежките шпаги на либералната група. Борбата е тежка.
По договор от 79та м-у ДСПин и Кисинджър Китай няма право на износ на идеология, така че т.Си дано да успе да осигури просперитет, който не е нищо друго освен националсоциализъм,  поне за китайския народ. 
Така че, троцкисти, интернационалисти, привърженици на перманентни революции да не се надяват много на Китай.
Китай е фактор в региона си, и до там.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #475 -: Октомври 24, 2021, 20:38:39 »
Грешите. Китай дава и пример, и оказва влияние. В целия свят. Вече е глобална сила. И това не е "износ на идеология". А не са троцкистите, които се надяват на Китай. Ние, сталинистите се надяваме.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #476 -: Октомври 24, 2021, 20:51:17 »
А зря.
Китай няма нито интелектуалният, нито историческият, нито теоретичен потенциал, за да предложи каквото и да е на останалият свят.
Единствено като добър съсед на Русия има някаква стойност.
И точно това търгува тов.Си.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8082
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #477 -: Октомври 24, 2021, 20:54:19 »
Китай е фактор в региона си, и до там.
Това отдавна не е вярно. Новините от Пекин влияят повече на световните борси отколкото тези от Вашингтон.
Брюксел или Берлин няма кво да се поменават.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #478 -: Октомври 24, 2021, 21:39:58 »
Новините от Пекин влияят на световните борси, до тогава, докато в Китай управляват либералите. Това ти показва и горната статия, че Уолстрийт се е разтревожил, защото Си се е размърдал, и всякакви там Блак роци могат утре да изхвърчат от Китай и да се превърнат в просяци.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #479 -: Октомври 28, 2021, 14:14:13 »
Мълния!

САЩ започнаха да изпращат сухопътни войски на китайска територия - в Тайван!

Китай ще преглътне ли тази монументална обида или ще действа?

Залагайте.Аз се двуомя.

 :m1708:

Харесва ли ни или не, но в такива моменти се вижда колосалната разлика между Англосаксонския имперски чип и тези на "претендентите".

Да изпращаш войски на територия на 1,5 милиарден гигант с 15 трилиона долара БВП се искат "топки"...