Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 13:09:17

Автор Тема: Наука и технологии  (Прочетена 187102 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1260 -: Декември 03, 2020, 20:49:45 »
Доста енергоемка индустрия.
Не знам как ще решат проблема в Европа, само с перки и фотоволтаици няма да стане.
За Росатом и Газпром може и да се получи.
Атомна енергия и свободни мощности за природен газ могат да бъдат добър енергоизточник за разпад на вода до водород и кислород.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1261 -: Декември 03, 2020, 20:51:11 »
За водорода.
Приложение намира основно производството от метан. Преди са ползвани въглища.
Идеята да правиш водород с електролиза ..... Примерно ако изгориш метан в ТЕЦ и с еленергията "електролизираш" вода ще получиш над трикратно по-малко водород отколкото по използваните технологии. КПД на цантрала, плюс КПД на елекролизьора, плюс загуби при пренос, преобразуване ....
 
Новината просто значи че "възобновяемите енергии" са дотолко боклук и объркват нормалната работа на електроснабдяването че се търси начин да се прилагат за друга цел.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Експерти от Националния тайвански университет написаха в проучване, публикувано в научното списание Geoforum през 2017 г., че „Китай по-често от всички в света да прибягва до държавни ресурси за стимулиране на валежите чрез технологии за модификация на времето“. Те предупредиха, че широкото разпространение на подобни програми може да доведе до конфликти между съседни държави, които ще се опитат да „откраднат“ дъжд една от друга.
https://www.manager.bg/svyat/kitay-planira-da-razshiri-programata-si-za-kontrol-na-vremeto
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Домати
« Отговор #1265 -: Декември 17, 2020, 08:32:39 »

Изпратиха ми 10 семена от този сорт домати.
Сега умувам, къде, как и кога да ги сея.
 :m1728:

"The future is already here – it's just not evenly distributed."



AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1268 -: Декември 18, 2020, 16:13:27 »
Quote (selected)
Изпратиха ми 10 семена от този сорт домати.
Сега умувам, къде, как и кога да ги сея.
 :m1728:

Умен човек си.
Що се хващаш на такива дивотии?
Защо само 10 семена?
Толкова ли са скъпи?
Като гледам от едно дърво могат да изкарат поне милион семена.
И много тънко дървото.
Клоните сигурно ги вързват към тавана за да не се счупи стъблото.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1269 -: Декември 18, 2020, 16:30:00 »
На мен пък ми подариха преди няколко години десетина остри зъба, като кучешки, ама ми казаха, че били от дракон. Чакам някой да ми подари две по-якички говеда, та да изора двора и да засея зъбите.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1270 -: Декември 18, 2020, 17:49:57 »
Quote (selected)
Клоните сигурно ги вързват към тавана за да не се счупи стъблото.

Растението е някакъв хибрид с лоза.
Тип асма, чудя се все пак как през това тънко стебло успяват да минават соковете и да изхрани всички домати и листа, като гледам снимката то трябва да е кухо и под налягане. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1271 -: Декември 18, 2020, 17:58:56 »
Растението е някакъв хибрид с измама.
Тук преди няколко години имаше бум на подобни снимки и предложения в пресата и интернет.
Само че ставаше въпрос за чудо-ягоди(ягодите на руски включват ягоди, малини, къпини, боровинки и т. н.), които раждат постоянно и стигат височина до 2-3 м.
Продаваха ги по пощата и струваха по тогавашния курс около 4-5 евра за едно пакетче семена.
Вече не ги продават.
Защо ли?

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1272 -: Декември 18, 2020, 18:07:31 »
Quote (selected)
Вече не ги продават.
Защо ли?

Вероятно няма търсене, след един сезон а на снимката е в парник - поне два са произведени няколко десетки милиона семена по десетина на активен българин.
Всеки си има по десет дръвчета и така.
Само с банановите не случихме, не повече от един банан на калпак, ама какъв!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1273 -: Декември 18, 2020, 18:09:53 »
Хм  :m1728: семена от ГМО?  :smokin:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1274 -: Декември 18, 2020, 18:20:39 »
Хм  :m1728: семена от ГМО?  :smokin:
Майтап бе Уили!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Доматено дърво
« Отговор #1275 -: Декември 19, 2020, 03:24:44 »
Първо предисторията.
За първи път прочетох за доматеното дърво още през социализма.
Ако си спомняте имаше едно списание "Наука и техника".
Преди повече от 30 години в него прочетох за този домат.
Tomato Octopus F1 е хибрид, който е разработен от японски учени през 1985 година.
Ето информация и от руснаците:
https://optolov.ru/bg/santehnika/tomat-derevo-sprut-f1-vyrashchivanie-pomidornoe-derevo-kak-vyrastit-v.html
Малко информация от нашите журналя, както винаги не много точна.
Quote (selected)
Необичайното растение представлява хибрид с добре развита способност за интензивно образуване на издънки, пише "Профит". На височина може да достигне до 4 метра и повече, а размерът на короната - до 40-50 кв. метра. Годишната реколта от Спрут F1 е фантастична - около 14 000 домата с общо тегло около 1.5 тона. Основните особености на този сорт домати е огромната му способност да се развива, богатата реколта и устойчивостта срещу болести. Генетически е заложено коренната му система да е мощна, а повърхностният листен апарат да е добре развит.
Всяка чепка от хибрида Спрут F1 дава около 5-6 плода със средно тегло 100-160 грама. Доматите имат кръгла форма, месести са и сочни. Вкусовите им качества са отлични. Процесът на растеж на доматеното дърво средно продължава 1-1.5 година.
Добрата новина е, че този сорт домати може да се отглежда както от професионалисти, така и от любители градинари. В обикновен парник за 3 летни месеца може да се получи достатъчно високо растение, което да донесе за сезона около 10 кг домати.
   
И по-точна информация от професионалист:
Quote (selected)
Доц. Христо Симидчиев разказва за уникалната технология, която за пръв и последен път е наблюдавал в производствената база на Sony в Япония
Читатели на АгроПловдив се обърнаха към вестника с молба да представи по-подробно технологията, при която доматите могат да се отглеждат като дърво. От своя страна ние потърсихме доц. д-р Христо Симидчиев*, който преди 30 години е видял на живо в Япония прилагането на това умение. Експертът в оранжерийното производство с готовност се отзова на поканата да разкаже за технологията. Ето какво записахме:
През 1984-1985 г. бях на посещение в Япония и там видях да расте в оранжерия домат-дърво. Финансирането на технологията и самият опит бяха на фирмата Sony.
Едно абсолютно развито дърво заема около 40 квадратни метра. За това са необходими 10-11 месеца. Но доматът започва да плододава на стотния ден (от 90 до 110 дни в зависимост от сорта). Преди това е направено разсаждането на растението, което е било на поне 50 дни.
На такъв домат-дърво могат да се преброят 12-15 хиляди плода. Ако приемем, че това растение е в оранжерия около 50 кв.м., в една оранжерия от 1 дка могат да се поставят 20 такива домата. При 15 хиляди плода на дърво, със средно тегло 120-150 грама, добивът няма да нахвърли 30 тона. Докато при съвременните технологии с хидропоника, ние говорим за добив от 50-60 тона от декар.
   
Добре е да прочетете цялата статия.
А също и другата:
 Експертът обяснява защо добивите в нашите оранжерии са наполовина на холандските   

Тази не е задължително: :cool-1084:  Холандски професор: Честно казано, с 30-40 г. сте назад в оранжерийното производство 

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Доматено дърво
« Отговор #1276 -: Декември 19, 2020, 05:11:28 »
Цитат на: Engels
"Холандски професор: Честно казано, с 30-40 г. сте назад в оранжерийното производство"

Така е. 30 г. се опитват да ни накарат да свикнем да ядем пластмаса, а ние не щем и не щем.
Както не щем и другите им "прогресивни" вкусове и предпочитания.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Доматено дърво
« Отговор #1277 -: Декември 19, 2020, 07:36:00 »
Quote (selected)
...
Добрата новина е, че този сорт домати може да се отглежда както от професионалисти, така и от любители градинари. В обикновен парник за 3 летни месеца може да се получи достатъчно високо растение, което да донесе за сезона около 10 кг домати.
   
Аз,като градинарче-любителче даже без обикновен парник, мога да река, че имам успехи в отглеждането на домати, що за три летни месеца дават повече от 10 кила на растение. И при това тези доматени растения виреят в Канада, която по принцип не е тропическа страна, каквото и да ме убеждава правителството.
Номерът е, че семената са ми от древни български видове, които идеално се аклиматизираха и сега радват купчина народ. Няма ГМО, няма дървовидни израстъци вътре в домата, доматче по кило не е необичайно. Така че леко на завоите с дърветата и кой как е с оранжериите.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1278 -: Декември 19, 2020, 07:43:45 »
Отдавна на пазара и в магазините доматите са пластмасови.
Доматите от моята градина(старите сортове) максимум за седмица презряват.
Купените стоят недозрели и просто се развалят без да узреят напълно.
Отделно, че са пълни вътре със съединителна тъкан, която ги държи твърди докато се развалят. Точно тя им дава и пластмасовия вкус.
Най-лошото е че е доминантен ген и старите сортове също го прихващат при опрашване.
Затова вземам специални мерки за да предпазя старите сортове от опрашване с новите гемиота.
 :too_happy-1067:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1279 -: Декември 19, 2020, 09:10:21 »
Доматеното дърво на Експо-85 в Осака е добре известна история.
Но там става въпрос изключително за хидропоника.
Старите сортове също се отличават от доматите докарани от Колумб, но там става дума за многогодишна селекция,а не за всякакви генетични експерименти.
За съжаление рано или късно корпорациите ще унищожат старите сортове

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1280 -: Декември 19, 2020, 13:57:38 »
Цитат на: Engels
лошото е че пластмасовият ген е доминантен

Напротив, това е доброто  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Двойничка на Елизабет II отправя поздрав към британците
« Отговор #1281 -: Декември 24, 2020, 16:30:11 »
Quote (selected)
Фалшив образ на Елизабет II, генериран с помощта на т.нар. „дийпфейк“ технология, ще отправи своите празнични послания към зрителите на британска телевизия.
Докато кралицата отправя традиционния си поздравителен адрес, излъчван по „Би Би Си“ и „Ай Ти Ви“, компютърно генерирана двойничка ще прави същото в ефира на „Канал 4“.
https://www.manager.bg/svetska-hronika/dvoynichka-na-elizabet-ii-otpravya-pozdrav-km-britancite
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1282 -: Декември 24, 2020, 16:43:29 »
Комп. имитация на Плевнелиев би се различавала от оригинала по по-естествените движения и пози  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Реверсивно инженерство на ваксината BioNTech/Pfizer
« Отговор #1283 -: Декември 31, 2020, 14:13:15 »
 Реверс-инжиниринг вакцины BioNTech/Pfizer   

ДНК принтерът Codex DNA BioXP 3209
Quote (selected)
Уcтpoйcтвaтa oт тoзи вид пpoизвeждaт cъвceм мaлĸo ĸoличecтвo ДHK мoлeĸyли, ĸoитo cлeд интeнзивнa xимичecĸa и биoлoгичecĸa oбpaбoтĸa ce пpeвpъщaт в PHK зa cъздaвaнeтo нa eднa aмпyлa c вaĸcинa.
Реалният информационен обем на ваксината е малко над един килобайт. Самият вирус SARS-CoV-2 е с информационна сложност около 7,5 KB.
Moжe дa ce ĸaжe, чe ДHK e eдин цифpoв ĸoд. Зa paзлиĸa oт ĸoмпютpитe, в ĸoитo ce изпoлзвaт нyли и eдиници, в биoлoгиятa живoтът e cъcтaвeн oт А, С, G и U/Т – нyĸлeoтиди и нyĸлeoзиди c paзлични aзoтни ocнoви.
В природата, A, C, G и U/T са молекули, които са записани във вид на вериги в ДНК или РНК.
B биoлoгиятa пpиpoдaтa гpyпиpa тpи нyĸлeoтидa в ĸoдoн – тpинyĸлeoтид, ĸoйтo ce изпoлзвa ĸaтo ocнoвнa eдиницa зa гeнeтичнa инфopмaция. B eдин ĸoдoн oчeвиднo ce cъдъpжaт шecт битa инфopмaция – пo двa битa нa eдин ДHK cимвoл, a тpи cимвoлa ca шecт битa. Toвa oзнaчaвa чe ĸoдoнът мoжe дa имa 26 = 64 paзлични знaчeния.
Биoлoгичният живoт ce cъcтoи oт пpoтeини (и paзлични eлeмeнти и opгaни, ĸoитo ca нaпpaвeни oт тяx). Teзи пpoтeини ca oпиcaни в PHK. Πpeвpъщaнeтo нa PHK в пpoтeин ce нapичa тpaнcлиpaнe.
Πo-дoлy e пoĸaзaнa зoнa, ĸoятo нe ce тpaнcлиpa (untrаnѕlаtеd rеgіоn, UТR) 5′ – тoecт, тaзи чacт нe ce пpexвъpля ĸъм пpoтeин:
GААΨАААСΨАGΨАΨΨСΨΨСΨGGΨССССАСАGАСΨСАGАGАGААСССGССАСС
Tyĸ ce cблъcĸвaмe c пъpвaтa изнeнaдa. Cтaндapтнитe cимвoли нa PHK ca А, С, G и U. Πpи ДHK мoлeĸyлaтa U e извecтнa ĸaтo T. Ho тyĸ ce пoявявa cимвoлът Ψ. Kaĸвo cтaвa?
Toвa e eднo oт нaй-интeлигeнтнитe cвoйcтвa нa вaĸcинaтa. B нaшeтo тялo paбoти мoщнa aнтивиpycнa cиcтeмa. Блaгoдapeниe нa нeя ĸлeтĸитe ca изĸлючитeлнo cĸeптични ĸъм чyжди PHK и пo вcяĸaĸъв нaчин ce cтapaят дa ги yнищoжaт, дoĸaтo нe ce e cлyчилo нeщo лoшo в opгaнизмa.
Зa вaĸcинaтa тoвa e пpoблeм – тя тpябвa няĸaĸ дa зaoбиĸoли нaшaтa имyннa cиcтeмa. Зa дългитe гoдини eĸcпepимeнти oт пoдoбeн poд ce paзбpa, чe aĸo в PHK U ce зaмeни c лeĸo пpoмeнeнa мoлeĸyлa, нaшaтa имyннa cиcтeмa гyби ĸaĸъвтo и дa билo интepec ĸъм нeя. Haпълнo.
Eтo зaщo във вaĸcинaтa нa ВіоNТесh/Рfіzеr вceĸи U ce зaмeня c 1-мeтил-3′-пcвeдoyopидин, ĸoйтo e oбoзнaчeн c Ψ. Xитpoтo тyĸ e, чe тaзи мoлeĸyлa въпpeĸи чe ycпoĸoявa имyннaтa cиcтeмa, oт oбиĸнoвeнитe ĸлeтĸи ce пpиeмa ĸaтo cтaндapтнa U.
B cфepaтa нa ĸoмпютъpнaтa бeзoпacнocт тoзи тpиĸ e дoбpe извecтeн. Πoняĸoгa ce пoдaвa лeĸo изĸpивeн вapиaнт нa виpycнaтa инфopмaция, ĸoйтo oбъpĸвa зaщитнитe cтeни и aнтивиpycнитe пpoгpaми, нo ce пpиeмa oт cъpвъpитe. Cлeд ĸoeтo тe мoгaт дa бъдaт aтaĸyвaни.
Mнoгo xopa cи зaдaвaт въпpoca, нe мoгaт ли виpycитe дa изпoлзвaт Ψ мeтoдa, зa дa ce cпpaвят c нaшaтa имyннa cиcтeмa? Kaзaнo нaĸpaтĸo, тoвa e твъpдe мaлĸo вepoятнo. Живoтът пpocтo нямa възмoжнocт зa cъздaвaнeтo нa 1-мeтил-3`-пceвдoypидин нyĸлeoтиди. Bиpycитe изпoлзвaт cъвceм oпpocтeни биoлoгични мexaнизми зa paзмнoжaвaнe. Baĸcинитe oт типa mRNА бъpзo ce paзлaгaт в чoвeшĸoтo тялo и нямa възмoжнocт зa paзмнoжaвaнe нa PHK зaeднo c Ψ.

   
Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 isolate Wuhan-Hu-1, complete genome 

Ще стане много интересно когато цената на тези принтери спадне и станат общодостъпни.
Като знам колко компютърни маниаци пишат вируси, можем само да се надяваме, че генетиката никога няма да стане толкова популярна колкото информатиката.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."


Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1285 -: Декември 31, 2020, 15:01:40 »
Никакъв "принтер" не е.
Автоматичен синтезатор. Наливаш изходните нуклеинови киселини в резорвоарите, слагаш матрица върху която ще се синтезира и натискаш "пуск".
Има и за нуклеотиди, има и за белтъци.
Ся има и тънкости. Например че метода работи с обикновени химични реакции. А там селективността (добива) никога не е 100%. Изобщо не може да става сравнение с ензимните процесите в живите организми, няма селективността, няма системите за контрол и отстраняване на "брака" ..... Подходящ известен от училище пример е получаването на "каучук". Никога не можеш да поличиш прост изопренов подреден полимер извън каучуковото дърво. А са опитвали. Ох как ли не са опитвали .....
Иначе метода си е известен и се използва от 6о-70 години на миналия век. Просто тогава са работили с колона с носител, а сега процеса е автоматизиран. Доста от комерсиално достъпни простички полинуклеотиди и полипептиди са правят така.
 
А за  "1-метил-3′-псевдоуоридин" и подобни .....
Какво става когато "ваксината" попадне в заразена с ковид клетка.
Ми просто е. Част от новосинтезираните от заразената клетка вируси са укомплектовани не с "оригиналната" РНК на вируса, а с променената "ваксинозна" РНК. И те ти булка мутация. Сериозна мутация.
Затова е безотговорно да се правят ваксини с цяла РНК. Още един довод.
« Последна редакция: Декември 31, 2020, 15:09:01 от 66 »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1286 -: Декември 31, 2020, 16:38:48 »
А за  "1-метил-3′-псевдоуоридин" и подобни .....
Какво става когато "ваксината" попадне в заразена с ковид клетка.
Ми просто е. Част от новосинтезираните от заразената клетка вируси са окомплектовани не с "оригиналната" РНК на вируса, а с променената "ваксинозна" РНК. И те ти булка мутация. Сериозна мутация.

И още нещо. Първо, това, че нямаме ензими за фалшивия урацил, е защото досега е нямало такъв. Сега с вкарването му в РНК може да се появят ензими, които да го разпознават от истинския, и да започнат да работят различно с него. И недай боже, да почнат да го включват в ДНК. А там не знаеш какви ужаси могат да станат.
Второ, фалшивият урацил химически може да се държи като истинския, обаче физически да дава друго нагъване на нуклеиновите киселини. А експресията на гените зависи много и от това нагъване.
Има и трето. Имунната система може да започне да унищожава всички клетки, на повърхността на които усети фалшивия урацил. И веднъж намъкнал се в ДНК, може механизмите за поправка (репарация) да не успеят да го изхвърлят оттам.

П.П. Горната статия на бълг. е превод на статията, която Дантгуин пусна преди няколко дни.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Apple разработва 64-ядрен ARM чип
« Отговор #1287 -: Декември 31, 2020, 17:49:41 »
Quote (selected)
Инженерите на Apple разработват 64-ядрен процесор с ARM архитектура, който ще се използва вероятно в бъдещи модели на компютрите Mac Pro. Подобен чип е заплаха както за Intel, така и за AMD.

да, от известно време насам силно се препоръчва всички програми за мак да са универсални, сиреч за интел и арм архитектури. за тези, които не могат да го направят, има розета2.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1288 -: Декември 31, 2020, 20:17:23 »

А за  "1-метил-3′-псевдоуоридин" и подобни .....
Какво става когато "ваксината" попадне в заразена с ковид клетка.
Ми просто е. Част от новосинтезираните от заразената клетка вируси са укомплектовани не с "оригиналната" РНК на вируса, а с променената "ваксинозна" РНК. И те ти булка мутация. Сериозна мутация.
Затова е безотговорно да се правят ваксини с цяла РНК. Още един довод.
Всъщност понеже са използвали и други номера, освен "1-метил-3′-псевдоуоридин", донякъде може да се предположи до какво може да доведе  мутацията, ако вируса се докопа до променената "ваксинозна" РНК.
Съобразно таблицата на РНК кодоните:

Един и същи протеин може да се кодира с различен набор от РНК кодони.
Ето какво са направили, от което ако се възползва вируса, той ще стане доста по-ефективен в размножаването си. А възможно и по-смъртоносен.
Quote (selected)
В этой таблице мы видим, что изменённая версия в вакцине (UUU -> UUC) — синонимы. РНК вакцины отличается, но из неё получаются те же аминокислоты и белки.
Если взглянуть повнимательнее, то мы заметим, что большая часть изменений происходит в третьих позициях кодонов, помеченных как 3 в таблице выше. Если мы сверимся с универсальной таблицей кодонов, то поймем, что эта третья позиция практически не влияет на формируемую аминокислоту.
Если эти кодоны — синонимы, то зачем что-либо изменять? Если мы приглядимся, то увидим, что все изменения, кроме одного, приводят к большему количеству C и G.
Зачем нам это? Как я пояснил чуть выше, нашей иммунной системе не очень нравится чужеродная РНК, РНК, привносимая в клетку извне. Для того, чтобы оставаться незамеченным, U в РНК был заменён на Ψ.
Как оказалось, РНК с большим содержанием G и C более эффективно транслируется в белок.
 
Оптимизацията на кодоните добавя множество G и C в мРНК, за разлика от оригиналната вирусна РНК. Което позволява по ефективно да се произвежда вирусния протеин.
Тоест, ако вирусът се докопа до промените, ще може много по-ефективно да се  възпроизвежда. Което ще съкрати инкубационния период, понеже вирусът много по-бързо ще се размножава в организма, следователно е възможно и заболяването да протича по-тежко.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1289 -: Декември 31, 2020, 20:25:41 »
Quote (selected)
Устройствата от този вид произвеждат съвсем малко количество ДНК молекули, които след интензивна химическа и биологическа обработка се превръщат в РНК

Ако това е вярно наистина дърпаме дявола за опашката.
Тия "принтери" дето от РНК правят ДНК - обратно на нашето, в природата съществуват от милиард години и работят без отказ.
Можем само да се надяваме че точно сега и точно за нас ще направят изключение.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1290 -: Декември 31, 2020, 21:03:38 »
Quote (selected)
Системата за пълно самоуправление на Tesla, която се продава за 10 хил. долара, все още не е достъпна като абонамент, но от компанията вече я използват за стимулиране на продажбите.
Всички автомобили, доставени в последните три дена на 2020 година, ще получат автопилота напълно безплатно за три месеца. Това стана ясно от публикация на основателя Илон Мъск в социалната мрежа Twitter.
...
Не всички обаче са доволни от офертата, имайки предвид начина, по който е рекламирана от Tesla – в уебсайта на компанията с малки букви е изписано, че „понастоящем активираните функции изискват активен надзор на водача и не правят автомобила автономен“.
https://www.manager.bg/biznes/tesla-dava-3-meseca-bezplaten-avtopilot
Това Мъск, дървеното желязо за нищо го няма, раздава го бадева! :bouncy-1054:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1291 -: Декември 31, 2020, 22:52:54 »
Цитат на: Engels
Тоест, ако вирусът се докопа до промените, ще може много по-ефективно да се  възпроизвежда.
Което ще съкрати инкубационния период, понеже вирусът много по-бързо ще се размножава в организма,
следователно е възможно и заболяването да протича по-тежко.

Тоест, създателите на вируса засега са предпочели по-дългото безсимптомно вирусоносителство с оглед на по-масовото му разпространение. Остава да видим кога и как ще минат на план Б.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1292 -: Декември 31, 2020, 23:26:39 »
Обаче отатъка големи драми покрай решението на бритите да правят една ваксинация и да отложат втората.
Явно основателно подозират, че за два-три месеца ще започнат масово собствено производство на лицензионна "савецка ваксина"*. и ще ги дупчат с фтора доза такава. Ужаст са тези британци. Не стига че напуснаха ЕсСср, ми сега и през задната врата вкарват "савецки ваксини"  :smokin:



----------------------------------
Тва в кавичките цитат.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1293 -: Декември 31, 2020, 23:31:32 »
Quote (selected)
Явно основателно подозират, че за два-три месеца ще започнат масово собствено производство на лицензионна "савецка ваксина"*

Май това е истината.
Първата доза плацебо, със защита 50% - или ще го хванеш или не.
Втората брандирана като АстраЗенека по руски лиценз ще даде имунитет, но си трябва технологично време два три месеца за производство.
« Последна редакция: Декември 31, 2020, 23:33:44 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1294 -: Януари 01, 2021, 00:17:50 »
А аз смятам, че ще откраднат каквото могат от руската ваксина като знание, ще си направят собствено копие, и после ще обявят руската за некачествена.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1295 -: Януари 01, 2021, 11:38:50 »
Това им е в нрава. И изкушението ще е голямо .....
но нямат време. Всеки ден е от значение. Така че ще си плащат лицензионните такси на руснаците. И ще ползват цялата възможна помощ за пускане на процеса. А те таксите че са дреболия там половин-един процент от оборота, кво му плащаш. При това ваксината е и евтина и удобна за употреба и ефективна и по малко рискова. Спрямо наличните.
Ся ква че е версията за плебса .... Ми наште жълтопаветници че им излязът циреи на челото кат разберат че ще ги дупчат със "съветска ваксина". Тва на мястото на рогата, па и пускащи синя гной.
Урсилата и калинкажа че си траят. Заклещени са "в палажение"  :smokin:
 
Но че ще гепат квот могат, нема съмнение. Но за "следващата версия"  :smokin:
Но тва си е в правилата. И руснаците са наясно.
Обаче гулем кудош. На хейтек гейропци, дет са намквоси по нАуки, текнологии и квот се сетиш руснаците им им го "вкараха", спутника  :smokin:, после повториха с епиваккорона (виж санофи ка се мотат кат шугави офци) а по видиму и че ги потретат с "класическата" ваксина на РАН  :yes-1289:
Де викаше бениту - Ужаст какойто  :bluegrab:
« Последна редакция: Януари 01, 2021, 11:47:46 от 66 »

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Системата за социален рейтинг
« Отговор #1296 -: Януари 06, 2021, 14:22:08 »
Quote (selected)
В Китай от първи януари 2021 година влезе в сила новият граждански кодекс, който официално узакони китайската Система за социален рейтинг.
Cпaзвaнeтo нa вcичĸи зaĸoни, чecтнocттa и дopи личнoтo пoвeдeниe ca нaй paзличнитe cтpaни oт живoтa нa гpaждaнитe, ĸoитo ce cлeдят oт ĸитaйcĸaтa Cиcтeмa зa coциaлeн peйтинг, ĸoятo чecтo ce нapичa и Coциaлeн ĸpeдит нa дoвepиe.
Taзи идeя нa ĸитaйcĸитe cпeциaлиcти, ĸoитo мнoгo внимaтeлнo ca изyчили чyждecтpaнния oпит в тaзи oблacт, e дa дaдaт нa гpaждaнитe тoчнo oпpeдeлeн бpoй тoчĸи. Taзи пъpвoнaчaлнa cyмa oт тoчĸи гapaнтиpa нa вcичĸи ĸитaйци eднaĸви cтapтoви ycлoвия и мoжe ĸaĸтo дa pacтe, тaĸa и дa нaмaлявa, в зaвиcимocт дaли тoзи чoвeĸ e въpшил нeщo пoлeзнo или вpeднo. Aнaлoгичнaтa cиcтeмa дeйcтвa и пpи юpидичecĸитe лицa – ĸoмпaниитe нaй-внимaтeлнo ce пpoвepявaт дaли cпaзвaт eĸoлoгичecĸитe, юpидичecĸитe и дpyги нopми. Πpи пpeдпpиятиятa ce oцeнявaт ycлoвиятa и бeзoпacнocттa нa тpyдa, ĸaĸтo и тяxнaтa финaнcoвa oтчeтнocт.
Eдинeн инфopмaциoнeн цeнтъp c мoщни cъpвъpни cиcтeми aнaлизиpa вceĸи ĸитaeц пo твъpдe cepиoзнитe 160 000 paзлични пapaмeтpи, пoдaвaни oт 142 дъpжaвни yчpeждeния. Meниджъpи нa зaпиcитe в тaзи oгpoмнa бaзa дaнни, ĸoитo имaт пpaвo дa дaвaт oцeнĸи и дa нaмaлявaт тoчĸи oт peйтингa, ca Haциoнaлнaтa ĸoмиcия зa paзвитиe и peфopми нa Kитaй, cъдeбнaтa cиcтeмa нa cтpaнaтa и Hapoднaтa бaнĸa нa Kитaй.
Aĸo peйтингът ти e нaд 1050 тoчĸи, тo cиcтeмaтa тe cчитa зa oбpaзцoв гpaждaнин и тe мapĸиpa c индeĸc AAA. C тoчнo 1000 тoчĸи индeĸcът e вeчe A+, a пpи 900 – индeĸcът cтaвa B. Aĸo peйтингът ти e пoд 849 тoчĸи, тo вeчe cи твъpдe пoдoзpитeлeн пpeдcтaвитeл нa ĸaтeгopиятa C, ĸoйтo cвoбoднo мoжe дa бъдe yвoлнeн oт дъpжaвнитe и oбщинcĸитe cтpyĸтypи. A тeзи, ĸoитo имaт 599 тoчĸи и пo-ниcĸo, пoпaдaт в гpyпa D, ĸoeтo e eдин чepeн cпиcъĸ, и aĸo няĸoй ĸитaeц e cтигнaл дo тoлĸoвa мaлĸo тoчĸи oт ĸpeдитния peйтинг, нe гo взимaт зa paбoтa дopи и ĸaтo тaĸcимeтpoв шoфьop.
C xopaтa oт ĸaтeгopия D ocтaнaлитe дopи ce cтpaxyвaт дa paзгoвapят, пoнeжe няĸoй мoжe дa cъoбщи нa влacтитe, чe cи oбщyвaл c чoвeĸ oт чepния cпиcъĸ, A  тoвa вoди дo пoнижaвaнe нa peйтингa. И oщe, твъpдe ниcĸият peйтинг вoди дo пyбличнo пopицaвaнe и мacoвo ocмивaнe. Haмиpaщитe ce нaoĸoлo xopa дopи пoлyчaвaт в cмapтфoнитe cи cъoбщeния, чe ce нaмиpaт твъpдe близo дo чoвeĸ c ниcъĸ peйтинг.
   
Супер технология! :t2002: 
Сега постепенно всички боклуци от категория D ще се преселят в нашите "демокрации", където няма да ни пука, че са от категория D и Китай ще се изчисти от тях.
Голям номер ще ни спретне Китай.

"The future is already here – it's just not evenly distributed."


AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1298 -: Януари 06, 2021, 20:00:15 »
Quote (selected)
На Системата за социален рейтинг и трябва информация.

Естествено.
Кой както може се бори да я докопа.
Има ли смисъл да се напомня за уикилийкс и Сноудън.
Що ли ги преследват от блестящия град на хълма?

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Базирана на законите на квантовата физика, квантовата комуникация е с изключително ниво на безопасност. За обикновените граждани обаче тя все още е скъпо удоволствие, но в близко бъдеще ще бъде пусната за търговска употреба, тъй като кибератаките се превръщат във все поголяма заплаха.
https://www.manager.bg/tehnologii/ucheni-szdadoha-stabilna-kvantova-komunikacionna-mrezha
Тежки дни се задават за ушетата, това Ешалони и проч електронни шпиони ще трябва да излязат в пенсия.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: buratinob
Тежки дни се задават за ушетата, това Ешалони и проч електронни шпиони ще трябва да излязат в пенсия.

Ще ни убеждават непременно да ползваме Комодо Квант, платена версия  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Цитат на: buratinob
Тежки дни се задават за ушетата, това Ешалони и проч електронни шпиони ще трябва да излязат в пенсия.

Ще ни убеждават непременно да ползваме Комодо Квант, платена версия  :nuts:
Отдавна се търси начин интернет да бъде платен по-добре контролиран, сега ще има "благороден" повод.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Цитат на: buratinob
Тежки дни се задават за ушетата, това Ешалони и проч електронни шпиони ще трябва да излязат в пенсия.

Ще ни убеждават непременно да ползваме Комодо Квант, платена версия  :nuts:

В която не е ясно дали няма да има вградена функционалност за бързо и лесно дешифриране на трафика за когото трябва.

С една дума връщаме се в изходно положение, според мен.
the lamers club honourable member …

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Черна дупка изчезна от галактиката си
« Отговор #1303 -: Януари 12, 2021, 19:49:52 »
Разбира се не липсват и оптимисти:
Quote (selected)
Д-р Гюлтекин от Мичиганския университет е сред наблюдателите на A2261-BCG. Неговият екип предполага, че черната дупка може да се „крие“ все още някъде в галактиката, на труднодостъпно място.
https://www.manager.bg/lyubopitno/cherna-dupka-izchezna-ot-galaktikata-si
Ич не е трудно достъпно, като видя какво се случва в чекмеджетата на резиденцията черната дупка загуби ума и дума.
Сега е чирак на Баце. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!


Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1305 -: Януари 15, 2021, 21:43:39 »
"Учените зад проучването предвиждат бъдещи лечения, при които
мастните клетки на пациент могат да бъдат премахнати и превърнати в стволови клетки,
след което да бъдат инжектирани отново на мястото на нараняването или заболяването."

Да, ама не.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
"The future is already here – it's just not evenly distributed."




Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Quote (selected)
Mилиapдepът Бил Гeйтc пoдĸpeпя финaнcoвo paзвитиeтo нa тexнoлoгия зa зaтъмнявaнe нa cлънцeтo. Идeятa e пoтeнциaлнo дa ce oтpaзи cлънчeвa cвeтлинa извън aтмocфepaтa, ĸoeтo oт cвoя cтpaнa дa пoдпoмoгнe oxлaждaнeтo нa Зeмятa.
Πpoeĸтът ce нapичa eĸcпepимeнт c ĸoнтpoлиpaнo cтpaтocфepнo възбyждaнe (ЅСоРЕх)

Какво ли ще отворим този път?
Кутията на Пандора или бутилката да излезе Джина?

Имаше един филм, "денят след утре" май се казваше -- да вземат да го покажат на другаря Гейтс.

Или направо да му забранят да пипа неща, които могат да окажат влияние върху цялото човечество.
the lamers club honourable member …

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
Mилиapдepът Бил Гeйтc пoдĸpeпя финaнcoвo paзвитиeтo нa тexнoлoгия зa зaтъмнявaнe нa cлънцeтo. Идeятa e пoтeнциaлнo дa ce oтpaзи cлънчeвa cвeтлинa извън aтмocфepaтa, ĸoeтo oт cвoя cтpaнa дa пoдпoмoгнe oxлaждaнeтo нa Зeмятa.
Πpoeĸтът ce нapичa eĸcпepимeнт c ĸoнтpoлиpaнo cтpaтocфepнo възбyждaнe (ЅСоРЕх)

Какво ли ще отворим този път?
Кутията на Пандора или бутилката да излезе Джина?

Имаше един филм, "денят след утре" май се казваше -- да вземат да го покажат на другаря Гейтс.

Доколкото си спомням – "The Day after Tomorrow", преведен на български като "Денят след утрешния ден".

Quote (selected)
Или направо да му забранят да пипа неща, които могат да окажат влияние върху цялото човечество.

Всяко нещо и всяка дейност трябва да си имат граници! Които да си поставя този, който ги извършва ...

А не най-богатите да си мислят, че след като имат много пари, владеят света БЕЗГРАНИЧНО. :t2102:
Защото с природата шега не бива!!!



« Последна редакция: Януари 19, 2021, 10:00:11 от Джиджи »

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1312 -: Януари 25, 2021, 20:00:13 »
Quote (selected)
Създателите на хуманоидния робот София имат нова визия за творението си – те планират масовото му производство и разпространение да започне до края на тази година, в опит да помогнат в борбата с пандемията от новия коронавирус.

https://www.manager.bg/tehnologii/planirat-masovo-proizvodstvo-na-robota-sofiya-zaradi-pandemiyata

Quote (selected)
Запознайте се със София, първият робот в света получил гражданство

https://www.smartbrokers.bg/blog/%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%8A%D1%82-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/

Не ни стигат афганските инженери и мозъчни хирурзи сега и от Саудитска Арабия  ще пращат мигранти. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Работите на компютър от сутрин до вечер? Омръзнало ви е ежедневно да извършвате едни и същи повтарящи се действия? Предпочитате служителите ви да се фокусират върху по-сложни и смислени неща? Можете да прибегнете до услугите на т.нар. софтуерни роботи - те умеят да използват всяка програма и система по същият начин както го правят хората, но без прекъсване, 24/7/365, много по-бързо и със 100% надеждност и прецизност.
https://www.manager.bg/biznes/blgarska-kompaniya-za-softuerni-roboti-koito-vrshat-rabotata-vmesto-vas-privleche-klyuchovi



Колко "креатива" има в една компания? :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1314 -: Януари 26, 2021, 20:49:54 »
Quote (selected)
Важно предупреждение за потребителите публикува технологичният гигант Apple. Според известието смартфоните на компанията могат да окажат негативно влияние на определени медицински устройства, включително т.нар. пейсмейкъри.

В събота Apple разшири предварително издадената информация за безопасност на iPhone 12, като обяви, че и четирите нови модела, както и някои от аксесоарите към тях, съдържат магнити и радиостанции, които излъчват електромагнитни полети, като и двете „могат да попречат“ на функционирането на имплантирани пейсмейкъри, дефибрилатори и други, предаде CNN.
https://www.manager.bg/tehnologii/apple-preduprezhdava-drzhte-iphone-12-dalech-ot-peysmeykra-si
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1315 -: Януари 26, 2021, 22:08:01 »
Quote (selected)
В събота Apple разшири предварително издадената информация за безопасност на iPhone 12, като обяви, че и четирите нови модела, както и някои от аксесоарите към тях, съдържат магнити и радиостанции, които излъчват електромагнитни полети, като и двете „могат да попречат“ на функционирането на имплантирани пейсмейкъри, дефибрилатори и други, предаде CNN.
Мдааа, старшето поколение има върху какво да се замисли. Вчера в наше село мина информация за някаква баба, която погрешно я ваксинирали два пъти с две различни ваксини през две седмици. Бабата на 97, но се държи здраво! Чакаме да видим резултата от експеримента.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1316 -: Януари 27, 2021, 06:07:47 »
Доста се чудих къде да го сложа, но в крайна сметка, това си е точно в науката и технологиите!
Как да си заледиш пързалка, канадски методи



Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил


На мен ми харесва, ако и да е от Амазон.

 
« Последна редакция: Февруари 04, 2021, 18:31:16 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!