Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 18, 2024, 19:34:58

Автор Тема: Коронавирус в България  (Прочетена 1067109 пъти)

0 Потребители и 35 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8128
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4980 -: Март 23, 2021, 08:36:45 »
Quote (selected)
Аз не знам как интелигентни хора не могат да съберат две и две. Не може метрото да е претъпкано сутрин и вечер, а през останалото време да е затворено всичко заради карантина.
И в ситуация с качен половин клас. Някои биз маски  :smokin:

А заведенията, отдавна трябваша да им ограничат работното време до осем. Или до седем.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8858
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4981 -: Март 23, 2021, 08:38:26 »
Тука го предсказахме миналата година, въобще, пъкленият план на конспираторите не е никак сложен. Имат вирус за всяка година, докато трае активното мероприятие.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23947
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4982 -: Март 23, 2021, 08:51:52 »
Вече няма и истерии с липсващи ваксини, само Урсулите и Бочковците подскачат.
Що ли?
Може би защото не помагат, но колелото се движи по инерция.
Нещо като ваксина има, няма кандидати за ползватели.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4983 -: Март 23, 2021, 09:33:44 »
Quote (selected)
"Имаме по същество нов вирус, очевидно от същия тип, но с напълно различни характеристики", каза тя ...
... и добави, че Германия е в надпревара с времето да ваксинира населението си срещу коронавируса
Вирусът е нов, но бързаме да ваксинираме срещу стария? Бабата е прихванала шизофрения от Боцата.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4984 -: Март 23, 2021, 09:42:17 »
Цитат на: Джиджи
ти, недей за д-р Илко, щото аз един цял следобед превеждах ... на един от чужденците, д-р Илко и проф. Милан Миланов,
когото харесвах толкова много, че се бях заплеснала и даже си забравих едно чисто ново тъмнозелено велурено сако

Нали -- литературен анализ на тема "какво е искал да каже авторът?"

Не!

Литературен анализ на тема може да се прави единствено когато се цитира правилно – ф конкретния случай дан'сЪ смесват отделни изречения без препинателни знаци и главни букви, а даже и отделни самостоятелни параграфи:

Quote (selected)
А ти, недей за д-р Илко, щото аз съм като оня, дето, като чуел за "култура", се фащал за ...  :cool-1084:
На д-р Илко съм превеждала лично, когато въвеждаше новата здравна система с болниците – търговски дружества:ouch-2144:
и
Quote (selected)
Когато един цял следобед превеждах в ресторант "Бялата къща" в Банкя по време на разговор между един от чужденците и ...

Защо в първия случай никой тук не е забелязал личното ми отношение към д-р Илко и търговските дружества, които въведе в системата на здравеопазването у нас тойзи чиляк?! Пуснала съм ви за жокер и 2 емотикона, ама кой да може да ги разчете ...  :t0120:

А въф фтория случай правя лирично отклонение, каквото не е забранено тук. Нали, г-н Принце? :nuts:

« Последна редакция: Март 23, 2021, 09:45:31 от Джиджи »


Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4986 -: Март 23, 2021, 09:55:13 »
Вече няма и истерии с липсващи ваксини, само Урсулите и Бочковците подскачат.
Що ли?
Може би защото не помагат ...

Още не е доказано нито колко помагат, нито за колко дълго помагат, тъй като за това е нужно доста дълго време! :m1329:

Ама ти пак си се разбързал като теле пред майка, за да не изпуснеш случайно и най-незначителен повод, за да коментираш!!! :0005:


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7423
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4987 -: Март 23, 2021, 09:58:07 »
Цитат на: Джиджи
ти, недей за д-р Илко, щото аз един цял следобед превеждах ... на един от чужденците, д-р Илко и проф. Милан Миланов,
когото харесвах толкова много, че се бях заплеснала и даже си забравих едно чисто ново тъмнозелено велурено сако

Нали -- литературен анализ на тема "какво е искал да каже авторът?"

Не!

Литературен анализ на тема може да се прави единствено когато се цитира правилно – ф конкретния случай дан'сЪ смесват отделни изречения без препинателни знаци и главни букви, а даже и отделни самостоятелни параграфи:

Quote (selected)
А ти, недей за д-р Илко, щото аз съм като оня, дето, като чуел за "култура", се фащал за ...  :cool-1084:
На д-р Илко съм превеждала лично, когато въвеждаше новата здравна система с болниците – търговски дружества:ouch-2144:
и
Quote (selected)
Когато един цял следобед превеждах в ресторант "Бялата къща" в Банкя по време на разговор между един от чужденците и ...

Защо в първия случай никой тук не е забелязал личното ми отношение към д-р Илко и търговските дружества, които въведе в системата на здравеопазването у нас тойзи чиляк?! Пуснала съм ви за жокер и 2 емотикона, ама кой да може да ги разчете ...  :t0120:

А въф фтория случай правя лирично отклонение, каквото не е забранено тук. Нали, г-н Принце? :nuts:

Ама аз искам такъв литературен анализ на целия ти коментар, включително и на "лиричните" ти отклонения :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8858
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4988 -: Март 23, 2021, 10:06:55 »
На 87 г. след усложнения от ковид, е починала голямата Татяна Лолова, съобщи БТВ. Бог да я прости.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4989 -: Март 23, 2021, 10:09:34 »
Quote (selected)
"На практика имаме нова пандемия", заяви Меркел на пресконференцията.
"Имаме по същество нов вирус, очевидно от същия тип, но с напълно различни характеристики", каза тя и добави, че той е по-заразен и по-смъртоносен, предаде Асошиейтед прес.
https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/merkel-nova-pandemiia-virusyt-e-po-zarazen-i-po-smyrtonosen-6123082
"Прет-а-порте" пролет/лято 2021.

За да наречеш "новия вирус ... от същия тип" prêt-à-porter, би трябвало да си определил "оригиналния вирус от Ухан" от повече от година и половина като "haute couture".

За да имаш някаква база за сравнение, щото ф противен случай отново олекваш ...  :m1273:

« Последна редакция: Март 23, 2021, 10:22:05 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4990 -: Март 23, 2021, 10:20:28 »
Цитат на: Джиджи
ти, недей за д-р Илко, щото аз един цял следобед превеждах ... на един от чужденците, д-р Илко и проф. Милан Миланов,
когото харесвах толкова много, че се бях заплеснала и даже си забравих едно чисто ново тъмнозелено велурено сако

Нали -- литературен анализ на тема "какво е искал да каже авторът?"

Не!

Литературен анализ на тема може да се прави единствено когато се цитира правилно – ф конкретния случай дан'сЪ смесват отделни изречения без препинателни знаци и главни букви, а даже и отделни самостоятелни параграфи:

Quote (selected)
А ти, недей за д-р Илко, щото аз съм като оня, дето, като чуел за "култура", се фащал за ... 

На д-р Илко съм превеждала лично, когато въвеждаше новата здравна система с болниците – търговски дружества.
и
Quote (selected)
Когато един цял следобед превеждах в ресторант "Бялата къща" в Банкя по време на разговор между един от чужденците и ...

Защо в първия случай никой тук не е забелязал личното ми отношение към д-р Илко и търговските дружества, които въведе в системата на здравеопазването у нас тойзи чиляк?! Пуснала съм ви за жокер и 2 емотикона, ама кой да може да ги разчете ...

А въф фтория случай правя лирично отклонение, каквото не е забранено тук. Нали, г-н Принце?

Ама аз искам такъв литературен анализ на целия ти коментар, включително и на "лиричните" ти отклонения

Ми, щом толкова искаш и си нямаш друга работа, направи го. А може и да го оцветиш ... :bigok:
Щото аз ф момента се занимавам с Буратино ...

« Последна редакция: Март 23, 2021, 10:33:01 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4991 -: Март 23, 2021, 10:30:05 »
На 87 г. след усложнения от ковид, е починала голямата Татяна Лолова, съобщи БТВ. Бог да я прости.
Наистина голяма! Да почива в мир ...


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23947
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4992 -: Март 23, 2021, 10:40:23 »
Quote (selected)
Щото аз ф момента се занимавам с Буратино ...
Кат ма "опрайш" да не си забравиш сакенцето че половинката ногу ши съ изнерви. :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4993 -: Март 23, 2021, 10:42:45 »
Аз не знам как интелигентни хора не могат да съберат две и две. Не може метрото да е претъпкано сутрин и вечер, а през останалото време да е затворено всичко заради карантина.
Очите ще ви извади несъответствието.
Обяснете ми, може ли да се пътува два пъти на ден в претъпкани превозни средства и да се говори за каквито и да било мерки по изолация?

И кво кат съберем две и две? На хората им се налага да пътуват. Освен това:

https://marginalrevolution.com/marginalrevolution/2020/03/covid-19-event-risk-assessment-planner.html

за не знам кой път го пускам. Големината на групата е определяща. В София имаме 80К случая ОБЩО. Взимаме ВСИЧКИТЕ 80К и допускаме, че са носители на вируса към настоящия момент. Слагаме 50 човека в автобус. Шансът поне един от тях да е носител на вируса = 0,870%.

Излъгах. Поправих. :)
« Последна редакция: Март 23, 2021, 10:45:34 от Дозирис 2.0 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23947
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4994 -: Март 23, 2021, 10:44:12 »
Quote (selected)
"АстраЗенека" с нов проблем - подала стари данни пред САЩ
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/astrazeneka-nov-problem-podala-stari-danni-pred-sasht
Става феерично, вентилатора се върти на все по-високи обороти и пръска навсякъде.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23947
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4995 -: Март 23, 2021, 10:45:59 »
Quote (selected)
Слагаме 50 човека в автобус. Шансът поне един от тях да е носител на вируса = 0,394%.

Същото като да сложим 10 човека персонал и 40 посетителя в ресторант за обедно меню. :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4996 -: Март 23, 2021, 10:48:36 »
Quote (selected)
Слагаме 50 човека в автобус. Шансът поне един от тях да е носител на вируса = 0,394%.

Същото като да сложим 10 човека персонал и 40 посетителя в ресторант за обедно меню. :cool-1084:

Абсолютно. Няма никва логика да се затварят кръчми. Мерките са тъпи. Факт. Аз не бих затварял и училища, ако зависеше от мен.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4997 -: Март 23, 2021, 11:04:46 »
Quote (selected)
Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.
:smokin:

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4998 -: Март 23, 2021, 11:12:04 »
Quote (selected)
Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.
:smokin:

Когато отговарях на аменеменема за оня професор, имах предвид точно такива високопарни клишета, които е изключително лесно да се ръсят на чужд гръб. Ако обаче ти си в болницата, приемайки нови и нови пациенти всеки ден, изнемогвайки до лудост, тогава нямаше да имаш нито време, нито възможност за подобен лукс. Но... форумите са и за това - вентилирай. :)

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #4999 -: Март 23, 2021, 11:18:09 »
Колега, вируси е имало, има и ще има откакто свят светува. Сегашното / все повече си мисля, че е специално лабораторно творение/ по сравнение с един испански грип преди стотина година на практика се явява в пъти по-несериозно. Не мога да ви разбера, как си въобразявате, че като се барикадирате по къщята с месеци и години ще го сборите. Ами нали трябва поне да ядете!? Не може всички да са на бюджетна заплата. И стига с това само кръчмите и моловете - всички сектори са скачени съдове!!! Това е толкова елементарно, че се чудя защо се налага да го обяснявам на интелигентни хора..разберете, накрая това ще се отрази на всички. Просто такива като вас последни ще останат ...гладни - но, ще останете със сигурност.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5000 -: Март 23, 2021, 11:30:54 »
Колега, вируси е имало, има и ще има откакто свят светува. Сегашното / все повече си мисля, че е специално лабораторно творение/ по сравнение с един испански грип преди стотина година на практика се явява в пъти по-несериозно. Не мога да ви разбера, как си въобразявате, че като се барикадирате по къщята с месеци и години ще го сборите. Ами нали трябва поне да ядете!? Не може всички да са на бюджетна заплата. И стига с това само кръчмите и моловете - всички сектори са скачени съдове!!! Това е толкова елементарно, че се чудя защо се налага да го обяснявам на интелигентни хора..разберете, накрая това ще се отрази на всички. Просто такива като вас последни ще останат ...гладни - но, ще останете със сигурност.

Колежке, не съм имал почивни дни от началото на пандемията. Никъде не съм се барикадирал. Може и да има такива хора, но аз лично не познавам.

Quote (selected)
И стига с това само кръчмите и моловете - всички сектори са скачени съдове!!!

Стига или не, има елементрана логика.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5001 -: Март 23, 2021, 11:33:08 »
А, и не съм на бюджетна заплата. Пътувам всеки ден с ГТ, фрашкан с народ, както вече споменах.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5002 -: Март 23, 2021, 11:36:29 »
Quote (selected)
Пътувам всеки ден с ГТ, фрашкан с народ, както вече споменах.

Аз също. На всичкото отгоре въпросният градски транспорт е пълен с пенсионери. Ей това последното не мога да го разбера. А пък във веригите за хранителни стоки е дупе до дупе нон стоп!!! И каква е файдата и логиката от затворянето на кръчма, например. Че в повечето кръчми подобно стълпотворение е невъзможно от есента насам, дори когато си работеха
« Последна редакция: Март 23, 2021, 11:38:46 от Aсол »

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5003 -: Март 23, 2021, 11:41:22 »
Quote (selected)
Пътувам всеки ден с ГТ, фрашкан с народ, както вече споменах.

Аз също. На всичкото отгоре въпросният градски транспорт е пълен с пенсионери. Ей това последното не мога да го разбера

Тва и аз не го разбирам. Нито разбирам желанието им да се ръгат с останалите по магазините. Оставен им е коридор, но те демонстративно не го ползват, а ходят на пазар в час пик. Е, не всички са така, ако трябва да съм напълно честен. Виждам и възрастни хора, които си се шляят сами по улиците, нахлузили маските. Това пък е друга крайност.

Сигурно си забелязала, че в ГТ е пълно с хаховци, които си говорят сами и се държат неадекватно. Това не е от пандемията. Просто у нас най-уязвимите, беззащитните, психично болните... са оставени на произвола на съдбата. От 1989 насам.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5004 -: Март 23, 2021, 11:45:04 »

Quote (selected)
Сигурно си забелязала, че в ГТ е пълно с хаховци, които си говорят сами и се държат неадекватно. Това не е от пандемията. Просто у нас най-уязвимите, беззащитните, психично болните... са оставени на произвола на съдбата. От 1989 насам.

Забелязала съм. Особено в по-късните часове много такива хора са по автобусите. Абе от това държава не става..идея си нямам дали може да се оправи и дали има смисъл изобщо да се оправя

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5005 -: Март 23, 2021, 11:58:27 »
Quote (selected)
Сигурно си забелязала, че в ГТ е пълно с хаховци, които си говорят сами и се държат неадекватно. Това не е от пандемията
От „пандемията“, а всъщност от „мерките против нея“ ще расте със сигурност. Ще растат най-различни болести, включително и психичните. Ще се събудят и такива, които сме забравили. Това е било вече и не един път, наблюдавано и записано е, но сега за пръв път географският мащаб е огромен.
А мнението на онзи професор, което бързаш да осмееш и принизиш, първо се постарай да разбереш, пък сетне ела да оборваш, но с аргументи. Ако можеш. За мен е прав във всяка дума.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5006 -: Март 23, 2021, 12:07:39 »
Не го осмивам. Дори бих се съгласил с него, ако си беше на мястото. Аргументи дадох - едно е да говориш от дивана, друго е да си лично в екшъна. Сигурен съм, че от "първа линия" не би се изказвал така.

„Когато ситуацията се опрости до една проста алтернатива - или се крием, или мрем - решенията се оказват много лесни и жертвата декларира своята пълна готовност да плати исканата от нея цена, т.е. да се откаже от своите права, от своята гражданственост, от универсалните човешки ценности“

Няма такъв избор - или се крием, или мрем. Предполагам, че това са думи на човек, който гледа много телевизия. Аз изобщо не гледам - вероятно затова не виждам тоя избор.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5007 -: Март 23, 2021, 12:12:57 »
Т. нар мерки се отразяват най-вече на децата. Моето ще направи вече почти година в "обучение онлайн". Тя самата си забелязва пропуски по предмети, които не са и особено любими, а тя е сериозна и много амбициозна. Не ми се мисли, как е при останалите хлапета. На всичкото отгоре редовно се разправяме, когато я карам да излиза на вън. Колкото повече време са затворени, толкова не им се излиза. Седи пред компа и се разправя в тубата с разни пишман феминистки и борци за расови права и се гаври с училищните знания на разни американски тийнове

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5008 -: Март 23, 2021, 12:21:43 »
Т. нар мерки се отразяват най-вече на децата. Моето ще направи вече почти година в "обучение онлайн". Тя самата си забелязва пропуски по предмети, които не са и особено любими, а тя е сериозна и много амбициозна. Не ми се мисли, как е при останалите хлапета. На всичкото отгоре редовно се разправяме, когато я карам да излиза на вън. Колкото повече време са затворени, толкова не им се излиза. Седи пред компа и се разправя в тубата с разни пишман феминистки и борци за расови права и се гаври с училищните знания на разни американски тийнове

На малките и най-дъртите трябва да се помогне. Децата с приоритет, защото те са бъдещето. Останалите да се оправят сами - все пак светът не е детска градина.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5009 -: Март 23, 2021, 12:28:50 »
Quote (selected)
Няма такъв избор
Няма, разбира се! Само че всяка минута ни внушават, че изборът е точно този.
Какви диванни мнения, какви първи линии те гонят? Какво отношение изобщо има мнението на професора към медицинската дейност??? Човекът ти говори за поражения върху психиката, за същото говори и Асол при дъщеря си. Подменят живота ни, смазват ни и изперкваме, преставаме да бъдем каквото сме били – толкова ли е сложно за разбиране?

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5010 -: Март 23, 2021, 12:32:27 »
Quote (selected)
Децата с приоритет

Децата са голям приоритет за гербавите некадърници - дума да няма. Точно затова тях  затвориха първи

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9730
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5011 -: Март 23, 2021, 12:32:43 »
Аз не знам как интелигентни хора не могат да съберат две и две. Не може метрото да е претъпкано сутрин и вечер, а през останалото време да е затворено всичко заради карантина.
Очите ще ви извади несъответствието.
Обяснете ми, може ли да се пътува два пъти на ден в претъпкани превозни средства и да се говори за каквито и да било мерки по изолация?

И кво кат съберем две и две? На хората им се налага да пътуват. Освен това:

https://marginalrevolution.com/marginalrevolution/2020/03/covid-19-event-risk-assessment-planner.html

за не знам кой път го пускам. Големината на групата е определяща. В София имаме 80К случая ОБЩО. Взимаме ВСИЧКИТЕ 80К и допускаме, че са носители на вируса към настоящия момент. Слагаме 50 човека в автобус. Шансът поне един от тях да е носител на вируса = 0,870%.

Излъгах. Поправих. :)


Е как не можеш да събереш две и две? Няма карантина, хората се блъскат в превозните средства два пъти на ден, скупчени един върху друг. Ако ще е карантина, не трябва да има и такова скупчване. А по повод изчисленията ти, то и в мола е същото, в офисите пък още по-малко. По улиците хората се разминават за секунди, в метрото висят по половин час минимум заедно. Къде е по-опасно - улицата или градския транспорт?


Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9730
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5012 -: Март 23, 2021, 12:33:05 »
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9730
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5013 -: Март 23, 2021, 12:34:50 »
Изследване в престижния журнал The New England Journal of Medicine е установило, че ваксината на АстраЗенека предоставя слаба защита срещу слабо до  средно протичаща инфекция с новия африкански щам.
В проучването са взели участие около 1500 души, които са били на средна възраст около 30 години, 56% мъже, 71% са били чернокожи африканци, а 3% са имали високо кръвно налягане или хронични дихателни проблеми. От 717 души в плацебо групата 23 са развили среднотежка Ковид инфекция. При ваксинираните с реалната ваксина 19 от 750 са развили среднотежка инфекция.
Като цяло е определено, че в Южна Африка ефективността на ваксината е 21.9%, а ефективността срещу самия африкански щам е едва 10.4%.

Толкоз по въпроса за ефективността.

Има и пациенти, които са постъпили за лечение след ваксинация, каза д-р Кондев пред Радио Благоевград. Това са няколко възрастни семейства, около 7-8 души, които са с пневмония след ваксиниране, и то дори след поставяне на втората доза.
„Дали са заразени след първата ваксинация?! Иначе не мога да си го обясня. Вирусолозите да го мислят.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5014 -: Март 23, 2021, 12:36:51 »
Значи да обобщим - излиза, че с най-голяма вероятност да се заразиш са следните три места  - градския транспорт, хранителните вериги и опашките по болниците/болниците/. Само аз ли виждам нещо странно в правителствените мерки на наши и парньорски нам нещастници!? :t1815:

А най-хубавото е когато се налага да общуваш с родната администрация. За смяна на документи - висиш с часове на опашка отвън на студ и виелици и вътре ви пускат на порции по двама трима. В В Агенцията по вписванията е просто красота - г @з до г@з на километрични опашки и докато дойде твоя ред, разбираш, че си за съседната опашка, щото калинажа не може да свърши полезна работа за пет пари. Например, да направи неколко табелки...
« Последна редакция: Март 23, 2021, 12:42:12 от Aсол »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7423
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5015 -: Март 23, 2021, 12:38:58 »
Цитат на: Джиджи
ти, недей за д-р Илко, щото аз един цял следобед превеждах ... на един от чужденците, д-р Илко и проф. Милан Миланов,
когото харесвах толкова много, че се бях заплеснала и даже си забравих едно чисто ново тъмнозелено велурено сако

Нали -- литературен анализ на тема "какво е искал да каже авторът?"

Не!

Литературен анализ на тема може да се прави единствено когато се цитира правилно – ф конкретния случай дан'сЪ смесват отделни изречения без препинателни знаци и главни букви, а даже и отделни самостоятелни параграфи:

Quote (selected)
А ти, недей за д-р Илко, щото аз съм като оня, дето, като чуел за "култура", се фащал за ... 

На д-р Илко съм превеждала лично, когато въвеждаше новата здравна система с болниците – търговски дружества.
и
Quote (selected)
Когато един цял следобед превеждах в ресторант "Бялата къща" в Банкя по време на разговор между един от чужденците и ...

Защо в първия случай никой тук не е забелязал личното ми отношение към д-р Илко и търговските дружества, които въведе в системата на здравеопазването у нас тойзи чиляк?! Пуснала съм ви за жокер и 2 емотикона, ама кой да може да ги разчете ...

А въф фтория случай правя лирично отклонение, каквото не е забранено тук. Нали, г-н Принце?

Ама аз искам такъв литературен анализ на целия ти коментар, включително и на "лиричните" ти отклонения

Ми, щом толкова искаш и си нямаш друга работа, направи го. А може и да го оцветиш ... :bigok:
Щото аз ф момента се занимавам с Буратино ...

Ама нали точно това (ти) обяснявам -- че не мога да го направя и искам помощ от литературни критици  :smokin:

И това ли не можеш да осмислиш?!
the lamers club honourable member …

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5016 -: Март 23, 2021, 12:39:48 »
Аз не знам как интелигентни хора не могат да съберат две и две. Не може метрото да е претъпкано сутрин и вечер, а през останалото време да е затворено всичко заради карантина.
Очите ще ви извади несъответствието.
Обяснете ми, може ли да се пътува два пъти на ден в претъпкани превозни средства и да се говори за каквито и да било мерки по изолация?

И кво кат съберем две и две? На хората им се налага да пътуват. Освен това:

https://marginalrevolution.com/marginalrevolution/2020/03/covid-19-event-risk-assessment-planner.html

за не знам кой път го пускам. Големината на групата е определяща. В София имаме 80К случая ОБЩО. Взимаме ВСИЧКИТЕ 80К и допускаме, че са носители на вируса към настоящия момент. Слагаме 50 човека в автобус. Шансът поне един от тях да е носител на вируса = 0,870%.

Излъгах. Поправих. :)


Е как не можеш да събереш две и две? Няма карантина, хората се блъскат в превозните средства два пъти на ден, скупчени един върху друг. Ако ще е карантина, не трябва да има и такова скупчване. А по повод изчисленията ти, то и в мола е същото, в офисите пък още по-малко. По улиците хората се разминават за секунди, в метрото висят по половин час минимум заедно. Къде е по-опасно - улицата или градския транспорт?

Както вече казах - зависи от големината на групата. Возенето в ГТ е приемлив риск, както и ходенето на кръчма. В училищата може да се наложи дисциплина. Не знам как е в метрото, не го ползвам. Говоря за надземния транспорт. В моловете е възможно да се съберат хиляди на едно място - тогава ще имаме проблем. Дори и да е чисто теоретично - по-умно е да ги затворим.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5017 -: Март 23, 2021, 12:47:47 »
Между другото нещо ми направи впечатление. Още от миналата година във Фантастико до нас съм забелязала, че касиерките са си едни и същи и така цяла година. И се питам - те не са ли първа линия, особено като се има предвид какво количество народ се изсипва там всеки ден по 12 часа нон стоп

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5018 -: Март 23, 2021, 12:59:36 »
За колегите и колежките пътуващи с градския транспорт - задъльително FFP2 маски, по възможност от тия на 3М, те макар да са 3 пъти по-скъпи от другите, имат положен в горната си част дунапрен който уплътнява маската около носа и пречи на свободното преминаване на въздуха. С негова помощ са я направили достатъчно ефективна. Ако не са налични такива маски, може в обикновената FFP2 маска там където тя би трябвало да прилепне към носа да се слага салфетка или нещо друго което да запуши отвора който обикновено е налице. Пътуването в градския транспорт, особено ако е препълнен си е голям риск, в подобна опасна ситуация рядко може да попадне човек.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9730
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5019 -: Март 23, 2021, 13:01:21 »
Дозирис, съжалявам и се изумявам, че не можеш да разбереш. В моловете не ходи всеки и в моловете не са натъпкани като сардели, разминават се бързо, щото всеки щъка насам натам. В метрото са един върху друг и си дишат в лицето минимум половин час. Всеки божи ден. По два пъти на ден.
Кое е по-заразно - да се разминеш с ковиден за секунди или да си дишате уста в уста 30 минути? При това натъпкване един вагон в метрото има сигурно 200 човека, не знам.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5020 -: Март 23, 2021, 13:04:57 »
Напоследък хората яко са се разлигавили. Помощ, нямам интернет! Сървърът на фейса е паднал! Кръчмата не работи! Какво ще правим сега?! Съсипаха ни живота, вече не сме същите.  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5269
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5021 -: Март 23, 2021, 13:08:21 »
За колегите и колежките пътуващи с градския транспорт - задъльително FFP2 маски, по възможност от тия на 3М, те макар да са 3 пъти по-скъпи от другите, имат положен в горната си част дунапрен който уплътнява маската около носа и пречи на свободното преминаване на въздуха. С негова помощ са я направили достатъчно ефективна. Ако не са налични такива маски, може в обикновената FFP2 маска там където тя би трябвало да прилепне към носа да се слага салфетка или нещо друго което да запуши отвора който обикновено е налице. Пътуването в градския транспорт, особено ако е препълнен си е голям риск, в подобна опасна ситуация рядко може да попадне човек.

Вече почти година и аз, както и над 90% от возещите се в София си караме на съвсем обикновени маски, които си вадиш от джоба, когато се качиш. Почти съм убедена, че тази гад я изкарах още 2019, когато повече от месец кашлях яко без да мога да си обясня от какво

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5022 -: Март 23, 2021, 13:13:38 »
Дозирис, съжалявам и се изумявам, че не можеш да разбереш. В моловете не ходи всеки и в моловете не са натъпкани като сардели, разминават се бързо, щото всеки щъка насам натам. В метрото са един върху друг и си дишат в лицето минимум половин час. Всеки божи ден. По два пъти на ден.
Кое е по-заразно - да се разминеш с ковиден за секунди или да си дишате уста в уста 30 минути? При това натъпкване един вагон в метрото има сигурно 200 човека, не знам.

На мен ми се струва, че ти не разбираш. Казах, че не знам как е в метрото, но в автобуса рискът е приемлив. 

Quote (selected)
В моловете не ходи всеки и в моловете не са натъпкани като сардели, разминават се бързо, щото всеки щъка насам натам

Но е възможно (чисто хипотетично) да се съберат няколко хиляди. Затваряме мола, за да елиминираме дори и хипотетичната възможност за масово разпространение на вируса.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5023 -: Март 23, 2021, 13:15:00 »
Quote (selected)
Напоследък хората яко са се разлигавили. Помощ, нямам интернет! Сървърът на фейса е паднал! Кръчмата не работи! Какво ще правим сега?! Съсипаха ни живота, вече не сме същите
Ясно – предпочиташ да се правиш на тъпанар, който не разбира за какво става дума. Голям тарикатлък, ще знаеш, ашколсун!
Не интернета и фейсбуците липсват сега, тарикатче – точно тях имаме в изобилие. Вместо всичко останало – образование, работа, здравеопазване, нормално ежедневие, общуване очи в очи. Това, че на теб не ти пука за такива неща ги прави маловажни ли? Ай сиктир, бе!
« Последна редакция: Март 23, 2021, 13:21:06 от аменеменема »

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5024 -: Март 23, 2021, 13:16:31 »
Относно английският щам който вече е преобладаващ на много места. Тия дни четох статия в която според последни изследвания стигат до изводите, че е не само по-заразен от предишните, но и също толкова по-смъртоносен. Ако не се бъркам ставаше въпрос за 60% отгоре. Освен това вече поразява успешно не само възрастни и хора със сериозни хронични заболявания, но и по-младите и здравите хора включително децата. Вече писах преди няколко дена за тежкото положение - мисля е благодарение на него в Унгария - там вече имат от седмица по 9000 новозаразени на ден, наистина не съм се интересувал какви мерки взимат и защо изобщо са стигнали до там. Преди месец-два уж бяха добре долу горе на нивото на Австрия. В последната въпреки сериозните мерки - изискване за задължително носене на FFP2 маски в магазините, обществните учереждения, училищата и транспорта, откакто английската мутация навлязе в началото на февруари във източната част на страната, има постоянен ръст на новозаразените. Правителството вчера се събра и се чуди какво да прави за да има някакво подобрение. Най-пострадала е Виена, където интензивните легла вече са на привършване. Според проучванията от последните за това как се разпространява вируса, са успели да установят, че 72% от заразяването(от установените случаи които варират обиковено около 60-70%) става в къщи, след това следва работните места, a после всичко останало. Трябва да се опитам да издиря статията да дам по-конкретни информация.
Така, че с английската мутация трябва много да се внимава, не ми се мисли какво ще е ако влязат южноафриканската или бразилската. За тази от южна африка която бяха пренесли в Тирол, австрийците се хвалят, че уж са успели да я ограничат и да предотвратят разпространението и в в другите провинции. Може би тук е решаващо и помага и това, че английската вероятно е много по-заразна от нея и това предотвратява масовото и разпространение поне за момента.
« Последна редакция: Март 23, 2021, 13:34:02 от kasapina »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9730
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5025 -: Март 23, 2021, 13:29:53 »
Показах снимка по-горе как е в метрото в чужбина, някой я беше пуснал. Хората в лизост до метро предпочитат с метрото, с него пътуват много хора. Имаше снимки от софийското метро, същото положение. Обясних и за невидялите снимката, един до друг, един върху друг, един през друг. Половин час носът на тоя до теб е на 2 сантиметра от твоя нос.
В метрото пътуват хиляди, много повече отколкото са в моловете. При това стоят на едно място скупчени дълго време, не знам повече какво да обяснявам.
Мол никога не съм виждала толкова пълен. Метрото е толкова пълно, че за да слезе някой, трябва преди него тия да слязат също и после да се качат.
Това е шизофрения, да се затварят молове и да се говори за карантина при това функциониращо метро. А след като метрото функционира, останалите мерки са абсолютно безмислени и ги разглеждам като терор и гавра над населението.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5026 -: Март 23, 2021, 13:39:51 »
Кайли, за заразяването в метрото си абсолютно права, тук няма какво особено да се дискутира. Въпросът е, че без него не може, затова единственото най-добро решение в случая е да се носят там задължително FFP2 маски. Тия парцалчета дето ги виждаме на снимката по-горе, не са в състояние да помогнат на никого.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5027 -: Март 23, 2021, 13:49:20 »
Quote (selected)
Напоследък хората яко са се разлигавили. Помощ, нямам интернет! Сървърът на фейса е паднал! Кръчмата не работи! Какво ще правим сега?! Съсипаха ни живота, вече не сме същите
Ясно – предпочиташ да се правиш на тъпанар, който не разбира за какво става дума. Голям тарикатлък, ще знаеш, ашколсун!
Не интернета и фейсбуците липсват сега, тарикатче – точно тях имаме в изобилие. Вместо всичко останало – образование, работа, здравеопазване, нормално ежедневие, общуване очи в очи. Това, че на теб не ти пука за такива неща ги прави маловажни ли? Ай сиктир, бе!


Че кой ти пречи да общуваш очи в очи? Кой ти пречи да бачкаш? Кой ти пречи да се виждаш с приятели? А? Кой? Бойко Борисов?  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5028 -: Март 23, 2021, 14:04:15 »
Quote (selected)
Че кой ти пречи да общуваш очи в очи? Кой ти пречи да бачкаш? Кой ти пречи да се виждаш с приятели? А? Кой? Бойко Борисов?
О, то затова било толкоз дебелооко – щото е чистак герберастче тип Лофкото.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9730
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5029 -: Март 23, 2021, 14:16:02 »
Кайли, за заразяването в метрото си абсолютно права, тук няма какво особено да се дискутира. Въпросът е, че без него не може, затова единственото най-добро решение в случая е да се носят там задължително FFP2 маски. Тия парцалчета дето ги виждаме на снимката по-горе, не са в състояние да помогнат на никого.
Моят въпрос не е може ли без него, а има ли наистина смисъл от другите затваряния при това положение. Ако да, какъв точно. Ето това ме мъчи.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23947
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Самият тест остава недостъпно скъп за много хора. Проверка в сайтовете на две от големите лаборатории показва, че в момента човек може да си направи PCR-изследване на промоция за 90 лв., ако не бърза за резултатите. Намалението е от обичайната цена 100 лв. PCR-тестът би следвало да е безплатен, ако е с направление от личния лекар. Лабораториите обаче намериха начин да печелят пари и от безплатния тест - в столична поликлиника например той върви с 30 лв. такса "биологичен отпадък".
https://www.segabg.com/hot/category-zdrave/mz-vuvede-soleno-oblekchenie-7-dni-karantina-sreshtu-dva-pcr
Болният се е.. докато е на легло!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5031 -: Март 23, 2021, 15:05:07 »
Quote (selected)
В моловете не ходи всеки и в моловете не са натъпкани като сардели, разминават се бързо, щото всеки щъка насам натам

Но е възможно (чисто хипотетично) да се съберат няколко хиляди.
Затваряме мола, за да елиминираме дори и хипотетичната възможност за масово разпространение на вируса.


А на мен, откакто се появи третата вълна на вируса /която не може да се отрече!/, тая вълна все ми се привижда като цунами.


Анимация на цунами в Индийския океан през 2004 г.

Срещу което нито можеш да протестираш, нито пък можеш да го избегнеш самостоятелно!!!

Затова съм напълно съгласна с мерките от почти пълен локдаун, които се въвеждат в почти целия свят – преди малко чух по радиото, че вече и в Германия! – за да може поне донякъде да се ограничи това масово разпространение на вируса.

И не се чувствам нито като некъф балък, нито като онеправдана по какъвто и да е начин, защото, както обича да казва една моя близка – то, цунамито, е за всички!!!   :cool-1084:

« Последна редакция: Март 23, 2021, 15:23:27 от Джиджи »

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5032 -: Март 23, 2021, 15:12:52 »
Quote (selected)
Че кой ти пречи да общуваш очи в очи? Кой ти пречи да бачкаш? Кой ти пречи да се виждаш с приятели? А? Кой? Бойко Борисов?
О, то затова било толкоз дебелооко – щото е чистак герберастче тип Лофкото.

Разкрит съм  :t1816:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5033 -: Март 23, 2021, 15:26:40 »
Quote (selected)
И не се чувствам нито като некъф балък, нито като онеправдана по какъвто и да е начин, защото, както вика една моя близка – то е за всички!!!
За разлика от тукашните, овцете в Странджа поне не казваха „доволна съм, то е за всички“, когато преди няколко години ги изклаха. Показаха се по-интелигентни.
Впрочем, и тогава излъгаха, че имало чума, та затова клането.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5034 -: Март 23, 2021, 15:52:23 »
Quote (selected)
Разкрит съм
Сам си се обяви – не съм обвинявал или дори споменавал лицето Борисов, ама ти за всеки случай се хвърли да си го защитиш. Какво да ви прави човек, такива сте си.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2593
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5035 -: Март 23, 2021, 16:15:51 »
Масовото ограничаване на вируса може да стане, когато всяка една военна биологична лаборатория по кълбото се накрие с Калибри. Дават се три минути предупреждение преди да бабахне разряда, та отровителите да се спасят.

Толкоз.  :t0153:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
Самият тест остава недостъпно скъп за много хора. Проверка в сайтовете на две от големите лаборатории показва, че в момента човек може да си направи PCR-изследване на промоция за 90 лв., ако не бърза за резултатите. Намалението е от обичайната цена 100 лв. PCR-тестът би следвало да е безплатен, ако е с направление от личния лекар. Лабораториите обаче намериха начин да печелят пари и от безплатния тест - в столична поликлиника например той върви с 30 лв. такса "биологичен отпадък".
https://www.segabg.com/hot/category-zdrave/mz-vuvede-soleno-oblekchenie-7-dni-karantina-sreshtu-dva-pcr
Болният се е.. докато е на легло!

Аз само да попитам:

Това „МЗ въведе солено облекчение - 7 дни карантина срещу два PCR-а” не е ли заглавието на темата във в-к СЕГА, която си цитирал по-горе?!?

Проверих, явно е!!!

И защо трябваше да го оформяш като самостоятелно под-заглавие, а не го постави там, където поставяш подобни заглавия всеки друг път ???

Тея „под-заглавия”, които от известно време насам сте измислили и използвате само ти и Енглес, мен лично ме объркват – най-вече в „Последните публикации”.
И все още се колебая, дали да не поставя тоя въпрос в темата „Технически” …  :t1818:

« Последна редакция: Март 23, 2021, 16:40:50 от Джиджи »

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8128
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5037 -: Март 23, 2021, 17:19:34 »
Мани тва ми заглавието е подвеждащо.
Правилното е МЗ се бори съз зъби и нокти да свали процента на положителните тестове.
 
За таз цел са склонни да се откажат даже от карантината.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3613
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5038 -: Март 23, 2021, 17:29:52 »
Quote (selected)
МЗ се бори съз зъби и нокти
Да бе, да, бори се. И за какво му е? Боцата е наредил да плашат хората и ги държат у дома по изборите, че да му е сигурен правилният резултат.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23947
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #5039 -: Март 23, 2021, 17:51:45 »
Quote (selected)
В статия, публикувана в bioRxiv, специалистите описват 11 животни, които внезапно са се разболели сериозно. Две котки и едно куче са дали положителен тест за B.1.1.7. Други две котки и едно куче по-късно са дали положителни проби за антитела. За много от собствениците на потърпевшите питомци е потвърдено, че наскоро са били с COVID-19, пише в статията, цитирана от БТА.

https://www.manager.bg/covid-19/britanskiyat-variant-na-koronavirusa-e-opasen-i-za-domashnite-lyubimci
Британското е "добро"!
Сигур пак са пробвали да правят Новичок и глей какво стана.

ЕС е вреден за вашето здраве!