Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 23:14:51

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - otvrat

Страници: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 171
121
По света … / Re: Канада
« -: Ноември 01, 2023, 12:48:22 »
По принцип, само-отнемането на живота се счита за смъртен грях и последващи деянието, всякакви рестрикции душата по всички земни кълбета.

Не е по принцип и не е по всички земни кълбета. Много култури и религии не считат самоубийството за смъртен грях.  Например за римляните не е било, за японците е почетна благородна смърт.

122
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 18, 2023, 16:32:53 »
Ако Русия е загубила войната, както казва Байдън, да дойде в Москва на чаено парти с палачинки!

А спечелила ли я е? Извън халюцинациите. За да прави чаени партита. Първо да стигнат до държавните си граници и тогава да правят партита. Другото е Lucy in the Sky With Diamonds.

123
По света … / Re: СВО
« -: Октомври 18, 2023, 08:40:03 »
При положение, че навсякъде е капитализъм броя на полюсите няма съществено значение.

То да беше капитализъм - здраве му кажи. Чиста проба неоимпериализъм. Но в теорията за многополюсен свят има огромна доза ирония. Първо, историята е доказала, че многополюсен свят е преходен период, през който един хегемон постепенно губи господство, след което един от претендентите за "полюс" (защото може да са няколко) сам се превръща в световен хегемон. Второ, всяка хегемония, дори и регионална, се налага с едни и същи механизми. Претендентът за "полюс" (демек хегемон) не може да стане полюс без да приложи същите механизми като бившия. Ако БРИКС иска да стане полюс, трябва да копира буквално брентън-удската система. С всичките ѝ прелести, които псуваме по форумите. И БРИКС започва да го прави.
След рухването на СССР няма идеология в избора на полюс. Полюс се удържа или завоюва със сила и арогантност. За овцете въпросът е коя валута им е по-симпатична и кой империализъм предпочитат да ги стриже.

124
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 17, 2023, 17:33:28 »
Те и американците не са кацали на луната, но СССР им повярва.

Aбе, не са им повярвали, но изглежда са се договорили да си траят. Защото и американците са засекли нещо от руската космическа програма, което не е било съвсем кошер. Някои анализатори твърдят, че именно тези договорки са дали началото на т. нар. разведряване. Защото е факт, че след "кацането на Луната" САЩ изведнъж се отвориха за нормализиране на отношенията със СССР,

125
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 17, 2023, 16:49:03 »
но тази тактика е подходяща само за икономика от затворен тип. Ако разчита на външни инвестиции и продажба на стоки по цял свят като Китай трябва модел на високотехнологично производство на масови стоки.

Не е само за икономика от затворен тип. Индия, Пакистан и една трета от държавите в света не са икономики от затворен тип. Произвеждат евтини и достъпни стоки на ниско технологично ниво. Високото технологично ниво единствено изкуствено оскъпява стоките и не променя тяхната основна функция. Хладилниците ЗИЛ и Мраз не бяха съпоставими с АЕГ като технологии, но охлаждаха манджата за 200 лева вместо за 1500 долара.

126
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 17, 2023, 16:04:10 »
В Ярославл видях няколко захвърлени СССР видеомагнетофони серийно производство в местния кино клуб, тоест правили са опити, но неуспешни, липсвал е частния интерес. В книгата си "Произведено в Япония" Акио Морита при посищението си в СССР когато му показват портативен телевизор за който им дал 20 забележки, много точно описва проблема В СССР с масовото производство.

Критиката ти изхожда от погрешни позиции. Изобщо не отчиташ философията на социалистическата икономика и социалистическия пазар. Налагаш погрешно западния шаблон. А той е различен. Социалистическата икономика трябваше да произвежда евтини стоки, достъпни за всеки без потребителски кредити, които допълнително ги оскъпяват. И Москвичите, и телевизорите, и всичко можеха да произведат "луксозно", но нямаше да бъде достъпно. Тези 20 забележки на японеца щяха да оскъпят телевизора с 200 долара. А и без тях телевизорите си работиха. Аз съм имал такъв. Юност май беше. Ако ти трябва кола, защо трябва да е лъскава и безбожно скъпа?
Имам приятел от провинцията. Кара БМВ на 20 години и всеки път след ремонт (през пет-шест месеца) вие като вълк, и си спомня с умиление за Ладата, чиято поддръжка  му струвала срамно евтино. 

127
По света … / Re: СВО
« -: Октомври 17, 2023, 10:23:41 »
Вече имахме трагедия при Сталин във ВСВ с 20 милиона жертви, сега следва фарс при Путин с пъти по-малко жертви.

Според мен тази релация не е удачна. Трябва да съпоставим резултатите от двете войни. СССР даде  много жертви във ВСВ, но излезе победител и с огромен престиж на велика сила. Световен С него се съобразяваха всички. А сега, като ударим накрая чертата, като нищо ще излезе, че РФ е дала твърде много жертви за нищожен резултат. Ако има изобщо резултат. И то не само човешки жертви. Ами техника, пари и всичко останало? А за престижа изобщо няма да говорим. Щом държави като Македония и България спокойно си позволяват да унижават Русия, няма как да правим подобни връзки.

128
По света … / Re: СВО
« -: Октомври 16, 2023, 15:23:57 »
Нали знаете защо Наполеон Бонапарт (1769 — 1821) е загубил.
Просто са му свършили войниците, накрая в армията му е имало дори деца.

Това са популярни градски легенди. Не е вярно. Да, в кампаниите от 1813 и 1814 има много нови набори, но не са били деца. И е нормално, защото Великата армия постоянно се е топяла от безкрайните сражение. Дори след завръщането от Елба Франция организира за три месеца 180-хилядна армия. Френските жертви в Наполеоновите войни изобщо не са колосални. Самият Наполеон казва, че в Руската кампания само 200-хиляди войници са говорили френски. Всички останали са били френски съюзници. Баварци, саксонци, поляци, холандци, швейцарци - цяла Европа.
Наполеон губи по съвсем други причини. Той ясно ги описва в своята автобиография.

129
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 16, 2023, 11:20:36 »
Предупреждението на Маркс и Енгелс, че социализмът е рисков период в който партийната бюрокрация може да превземе властта и да възстанови капитализма се оказа пророческо,

Нещо грешиш. За Маркс и Енгелс социализмът е етап от развитието на капитализма. Последна фаза, която ще подготви материалната база на комунизма. Именно за тази постановка се хваща социалдемокрацията (меншевики, широки социалисти и т.н.), за да оправдае приставането на капитала.. Ленин ревизира тази постановка - социализъм може да се постигне и извън капиталистическия строй. И Сталин го доказа. За да отличаваме нашия социализъм от буржоазния му викахме "развит" или "реален".
Маркс и Енгелс не са говорили за социалистическа бюрокрация. Те говорят само за буржоазната, и по-специално пруската, бюрокрация.
Тезата "Цел на комунизма, достъпна само за силно развити страни, тоест недостъпна за СССР" не е вярна. СССР беше силно развита страна. Но за разлика от социализма, комунизмът никога не може да бъде достигнат само в една отделна страна. И то в напълно враждебно обкръжение.

130
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 13, 2023, 22:16:57 »
Не казваме, че ги легитимира формално, легитимира ги морално,

Обратното! Легитимираме ги формално. А индиректно и морално. Защото гласувайки, доказваме, че системата е "демократична". И трябва да се подчиняваш на "волята на мнозинството". Което изобщо не е мнозинство. А всъщност легитимираме буржоазната либерална система. Само дебил може да псува либерализма (във всичките му форми) и да гласува за либерали (във всичките им форми). Когато гласуваш, крепиш и утвърждаваш системата, която псуваш по форумите.  Буржоазия не се сваля с "честни избори".

131
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Октомври 06, 2023, 11:46:16 »
всеки друг, само не и Бащицата.

От друга страна Вселенският разум е сламен човек. От него нищо не зависи и е безсмислено да се кастри. Просто един статист с напудрен медиен образ. Но тъй като е държавна глава, трябва да си понесе вината за провала на Русия. Той ѝ навреди повече от Горби и Елцин накуп. Последните му постижения са евакуацията на военноморската база в Севастопол и окончателната загуба на две стратегически съюзни държави - Армения и Казахстан.

132
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 02, 2023, 19:55:13 »
Не знаех.

Е, то се вижда от птичи поглед. Не го ли слушаш какво говори? Класическият либерализъм е национално ориентиран по дефиниция. И в политиката, и в икономиката. Това е прохождащият капитализъм, който не желае чужди политически и икономически сили да му пречат да забогатее в своята държава за сметка на своите съграждани.

133
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 02, 2023, 19:41:53 »
Кво стана? Костадинов разбра ли коя му е социалната база? Или това са всички?

Костадинов е класически либерал. И социалната му база е либерална. Най-дребната от дребната буржоазия. И икономическата му платформа е класическа либерална. Не броим овцете, които си въобразяват, че ако плюеш по САЩ си комунист. Те просто не знаят, че "патриотизъм", "протекционизъм" и всички припеви на Възраждане са рожби на либералната идеология.

134
У нас … / Re: И сега? …
« -: Октомври 02, 2023, 15:23:32 »
Миньори и енергетици трябва да научат принципите на класовата борба. Не да затварят пътища - пътищата и пътуващите по тях не са им виновни,

Първо трябва да научат значението на думата "стачка". Тя е непозната на българския работник и българските профсъюзи. В целия свят работниците стачкуват, а само в България "протестират".
А в конкретния протест, дори профсъюзите не са се включили и се правят, че не знаят за какво става въпрос.
Ако енергетиците започнат стачка, затварянето на пътищата ще е детски дерт на правителството.

135
По света … / Re: Франция
« -: Септември 18, 2023, 19:13:38 »
Спират да са колонии.

Не са спрели. Докато къмнайсе заапдноафрикански и централноафрикански държави са обвързани с френския франк (сега Евро), през CFA франка, държат си резервите във Франция и тя определя валутната им политика, продължават да са колонии. Затова във Франция не се кахърят чак толкоз.

136
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 15, 2023, 12:57:58 »
Само лаят им да не приличаше толкова много на кикот.

Значи това не са чакали, а хиени. В България хиените не са забранени за отстрел. Няма проблем ако убиеш хиена. А чакалите вият като линейки.

137
Грешката на Маркс и Енгелс , а и на много други от Просвещението насам е, че се заблуждават, че всички хора се раждат способни на свободно равитие и интелектуален труд.

Нещо грешиш. Маркс и Енгелс никога не са се заблуждавали в това и никога не са писали за това. Както и Ленин. Постоянно се цитира манипулативно неговото изказване за "кухарката". А то е:

"Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас же вступить в управление государством... Мы требуем, чтобы обучение делу государственного управления велось сознательными рабочими и солдатами и чтобы начато было оно немедленно"


138
Соца е вече минало за Европа, като робовладелския и феодалния строй.
Възможно е да се появят негови модификации в бъдеще, но те няма да имат нищо общо с това което беше.
Няма да има тотална държавна или общонародна собственост.

Не е минало. Защо да е минало? Според Маркс социализмът  е етап от развитието на капитализма. Развитието на Западна Европа след 2СВ показа, че в известна степен могат да се положат основите на някаква социална държава. И тъй като присвояването на принадена стойност сега не може да се сравни с убийствената експлоатация от 19 и началото на 20 век, може да се каже, че бавно се гради въпросният социализъм.
Да не се бърка с нашия, наречен "реален", или "развит". Той доказа, че социализъм може да се построи и извън капиталистическия строй. Можем само да си представяме какво щеше да постигне ако беше оставен да се развива нормално. Без военните заплахи, без икономическите санкции, без идеологическата война.

139
Това ти е любимия похват да изместваш темата. Какъв рабфак и изпити за него? Пишем за други привилегии.
Досега "рабфак" не съм споменал. Не ме касае.

Изобщо не измествам темата. Отговарям на това, което си написал:

В онова "право" се влизаше И със списъци от Окръжен комитет на Партията. Собствената ми сестра така влезе. Нямаме хабер от АБПФК

Нима искаш да то обясня какво си написал? Сестра ти верно ли влезе в университета от списък на ОК, без изпит и без да имате нещо общо с АБПФК? Айде, дръж се естествено!

140
Тук ми пишат за привилегиитее на турчетата по соца. Да, имаш ги. Но те не влизаха в "Право" където от 300 човека "поток" влизаха 15 "по право". Същото беше и МГИМО. (Кво беше туй?)
В онова "право" се влизаше И със списъци от Окръжен комитет на Партията. Собствената ми сестра така влезе. Нямаме хабер от АБПФК. Сигурно всеки окръжен комитет е имал такива списъци. Аз знам за един.



Некои съображения:

1. Турците имаха запазени квоти във всички ВУЗ-ве и всички специалности, вкл. Право. Само да искат да се образоват. Елитът на ДПС го доказва.
2. "В онова Право" потоците бяха различни всяка година. Стигали са и до 500 души, а е имало и доста "нулеви" години. Държавата регулираше образованието с нужните бройки. Философията беше друга, защото тогава трябваше да осигури работа за всеки. Във всеки случай тогава излизаха много по-грамотни юристи от днешните 20-30 юридически факултета.
3. Никакви списъци не са могли да те вкарат в университет или институт. АБПФК, Рабфак или други. Може да си в списък, но пак държиш изпит. Имах колеги, които по два пъти не са успели да вземат изпита от Рабфак.
Много обичаш да генерализираш и силно олекваш. Вече и аз почвам да съжалявам, че ти куца диалектиката. След като не можеш да си обясниш елементарни обществени процеси и отношения трудно ще бъдеш желан събеседник по много въпроси.

141
Баща ми в далечната 1962 отиде на екскурзия до Франция и Италия. Във Франция е бил на гости ма комунистически кмет на едно парижко предградие. Те тогава бяха комунистически. Та като се върна каза: "Те са построили социализма. Имат всичкото на което сега казват "бяла и черна техника", телевизори и две коли в гаража"

Този "пример" го даваш многократно. Друг нямаш ли? Вчера се опитах да ти обясня как на Запад са си построили социализма и каква цена са платили (а и още дълго ще плащат, заедно с нас) за него. Две коли, перални, хладилници, кухненска техника, телевизори, магнетофони - всичко на кредит. Предполагам в съединените (с извинение) щати си разбрал, че нищо подобно не можеш да си позволиш с една заплата, дори и голяма, и до какво води "благоденствието", постигнато с кредит.
Не знам защо постоянно демонстрираш синдрома, наречен Знания без познания. Социализмът, според Маркс, е етап в развитието на капитализма. В политологията социалист, социализъм и всички производни се свързват с буржоазния строй. Швеция например винаги се е водила "социалистическа". Предполагам, че в америка си забелязъл как подигравателно говорят за "социализъм". Но никога не са имали нас предвид. Затова ни определяха като "комунистически" държави - да не се дразнят западните социалдемокрации. А ние на свой ред наричахме нашия "реален" или "развит", за да го отличаваме от техния. В социалната област нашият социализъм беше в пъти над западния. А икономическата философия беше напълно различна. Въпросът тук е, че Ленин ревизира теоретически Маркс, а Сталин доказа на практика, че социализъм може да се постигне и извън капитализма. И никой, никъде не е казал, че при социализма всеки трябва да има по две коли.
Между другото, преди 10-и не съм чул някой да е нямал телевизор, хладилник и пералня и да се жалва, че в семейството нямат две коли.

142
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 19:12:08 »
Който маже да смята и да разсъждава да си приведе горното в сегашни заплати и цени.

Видно е, че приходите и разходите са се увеличили десетократно. Което практически доказва, че голямата заплата не те прави по-богат. Но има две големи разлики. На 10-и българите имаха огромни спестявания, което означава, че са могли да живеят сносно и дори да заделят пари. Сега имат също толкова пари, но в заеми. Което означава, че на всеки похарчен лев от заеми ще връщат 30-40 ст. повече. Затова да не размахваме заплатите като някакъв убийствен аргумент за по-добър живот.

143
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 18:41:11 »
средната годишна заплата в Южна Корея е 31 000 долара, в Северна - само 1000.

Цифровото изражение на заплатата не прави живота по-добър или по-богат. Ясно е, че при 150 лв. хлябът ще струва 20 ст, а при 1500 лв - 2. лв. Високите заплати правят цените на всички стоки по-скъпи и изравняват уравнението. Това, което прави живота "по-добър", е кредитът. С кредит можеш да си купиш всичко скъпо и после да ти излезе през боаза. Предполагам, че доста българи вече са го разбрали и се надявам да са разбрали защо едно време животът на Запад беше "по-лъскав" и каква цена се плаща за него.
Най-смешно е, когато започват да "изчисляват" заплатите в някои страни, че били например 10 долара на месец. Аз бих казал, че щом можеш горе-долу да изкараш месеца с 10 долара, значи положението не е толкова зле.

144
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 05, 2023, 18:48:25 »
Какво попитах?
Има ли силна държава със слаба валута?
Ти на това ли отговори или биеш топката в трибуните?

Toчно на това ти отговорих. Има силни държави със слаби валути. Има и слаби държави със силни валути. Казано е: мери с педя, бележи с тебешир, режи с брадва.

145
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 05, 2023, 18:26:26 »
Било е реално, защото ФРГ а и Германия сега е военно джудже. Освен колония.
Държавите от залива са със силна валута, защото имат нещо насреща. Нефт и газ. Купуват и злато,

Ти съвсем се оплете. ФРГ била слаба, защото била военно джудже. СССР военно джуже ли беше? Може ли суперсила да е слаба държава? Държавите от залива имат това, което има и Русия - природни ресурси. Оставяме настрана, че дори и слаба, икономиката на Русия е несравнима с държавите от залива. Значи те са богати, защото изнасят нефт и газ и купуват злато, а Русия е слаба, защото също изнася нефт и газ и купува злато. Пълна каша!

146
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 05, 2023, 18:11:42 »
Марката беше подкрпена от сериозна промишленост и пълни магазини. С какво е подкрепена рублата? С износ на изкопаеми които се продават с дискаунт на Китай и Индия.

Подкрепена, но четири пъти по-слаба от долара. Дали е било реално? И точно затова ти казах, че в дадения момент Русия няма интерес от по-силна рубла. Защото изнася основно суровини, и то с намален обем и намалени цени. Суровините също са стока. Държавите от Персийския залив каква икономика имат, че валутите им са силни? А те силни държави ли са? А ти се отплесна във философии за силни държави и слаби валути. И сам си отговаряш как ФЕД манипулирал валути. Следователно международният курс на валутите не отразява реалното икономическо състояние на държавите. Чат ли си?

147
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 05, 2023, 17:45:21 »
Така, в 1983 бях във "Великият и нерушим СССР". 20 дни. Награда от ТНТМ.

Аз пък 1987 бях за награда в ГФР. Тогава 1 долар (с извинение) беше 4 марки. По твоята логика ГФР е била слаба държава. Историята със саламите в СССР се изтърка. Ти си ходил 1 път, а аз съм ходил там почти всяка година и много добре знам как живееха обикновените руснаци.

148
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 05, 2023, 17:27:30 »
Има ли някъде в историята силна държава със слаба валута?

Зависи какво разбираш под силна държава и слаба валута. Курсът между различните валути не отразява реалното икономическото ниво на различните държави. Съветската рубла например винаги е била по-евтина от долара. СССР слаба държава ли беше? Много отдавна стойността на валутите престана да се измерва в реален икономически продукт. Сега е резултат от други фактори. Така го обясни на твоя приятел. Ако не вдява - да ми се обади.

149
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 05, 2023, 17:11:13 »
"Решатся ли вернуть курс 85 рублей за доллар?"

В сегашната ситуация Русия няма изгода от по-скъпа рубла.

150
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Август 10, 2023, 19:04:26 »
трябва да скрепим сърца и да се надяваме, че разплатата с олигарсите идва и второ, че държавата ще се прочисти действително скоро. И победата ще е за руския народ и здравите национално-патриотически и анти-капиталистически сили в страната.

Никаква разплата с олигарсите е иде. Неправилните олигарси бяха разкарани в самото начало. Сега всички са правилни. И кои са тези "антикапиталистически" сили в Русия, които ще пометат олигарсите? Няма такива. По-скоро едни олигарси ще пометат другите.
Видя се, че Русия не може "да смачка" Украйна. Във всеки случай не с върховен главнокомандващ и държавен глава, който излиза по телевизора и открито признава, че не се меси във военните действия и начина на водене на война. Демек сам признава, че е безгласна буква.

151
У нас … / Re: И сега? …
« -: Август 06, 2023, 08:17:31 »
Превратът си беше вътрешна работа на Политбюрото. С кого са съгласували не  е важно.

Само видимо. Превратът беше организиран и проведен от Москва. А беше съгласуван с Вашингтон. И е важно.

152
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 23, 2023, 18:19:34 »
В същото време обаче, в активите на съответната частна компания се записват поредните доказани находища с права върху тях. Акциите скачат и милиардите печалби се реализират. Туземните корумпета, осигурили държавни разходи за скачането на акциите прибират някакви трохи в собствените си джобове и до следващия път.

Компаниите не вадят пари от джоба си за проучвания. Обикновено издават акции и събират пари от борсата специално за проучване на дадено находище. Те нищо не губят. Рискът е изцяло за кредиторите. Но ако намерят газ, или каквото и да е, получават привилегии за разработка. В конкретния случай не е ясно в каква форма българската държава влиза в този проект. Ако е обикновен купувач на акции за проучване и няма газ, или, както правилно отбеляза, не е рентабилен - яде дървото. А Шел и ОМВ си джиткат.

153
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 15, 2023, 16:37:23 »
комунистическа власт у нас бе установена по причина че Рузвелт и Чърчил ни подариха на Сталин, а не градско дясната легенда, че Русия ни нападнала, за да установи комунизъм; съветски войски бяха и в Австрия, но тя бе договорена да бъде в англоамериканска сфера на влияние.

Това не е съвсем точно. Колкото Чърчил (не Рузвелт) е подарил България на Сталин, толкова и Сталин е "подарил" Гърция на Чърчил. Сталин никакъв комунизъм по съветски образец в Източна Европа не е искал. Искал е буферна зона от буржоазно-демократични държави, приятелски към СССР, или поне неутрални. Именно затова салфетката е с проценти. Проценти на влияние. Сталин даже е спирал някои ентусиасти в Полша и Чехия, които са искали да строят социализъм по съветски модел. Решението за пълна комунизация се взема едва след редица сериозни нарушения на ялтенските и потсдамски договорки й създаването на НАТО. Тоест, ако САЩ и Англия бяха спазили договорките, България нямаше да бъде социалистическа. Щеше да бъде като Финландия и Австрия.
А решението за Австрия е 50:50 %. Австрия беше нужна и на двете страни като неутрална. Затова всички се изтеглиха оттам.

154
Според мен, законите не могат да са абсолютно конкретни и еднoзначни,  защото трябва да покриват известно количество казуси. В противен случай трябва за всеки казус " еднозначен " закон

Не е необходимо да покриват всеки конкретен казус. Достатъчно е да дадат правната рамка за субектите. Ако ти източа сметката с компютър, а в НК няма изричен член за кражба чрез компютър  дали ще ми се размине? Защото законът не е конкретен? Няма да ми се размине, защото това, което не е изброено конкретно е описано като "помощни средства", "други" и т.н.
Давам го като елементарен пример, но важи за всичко.


Какво е забранено за допитване - приеманнето на еврото или кога да се приеме ?

Забранено е изобщо да се допитва по въпроси за еврото. Може да се прави само преди ратификация. Отлагането касае уреден въпрос. Няма значение, че там не е посочена конкретна дата. Когато - тогава. Но не можем ние да кажем кога с референдум.

155
Да, тоз референдум беше безсмислен, щото хората са 50 на 50.

Да, безсмислен беше, но не за това. Първо, по горепосочените причини да заобиколят закона. Второ, по простата причина, че левът дори сега не е суверенен и отлагането на еврото няма да промени нищо. Не вярвам Коцето и неговите хора да не са чак толкова в час. Тогава единственото обяснение е, че си играят с емоциите на хората. Будалкат ги. Защо - те си знаят.

156
Бе то и "Карай в дясно!" пише в закона, ама хората се блъскат.

Ето, сам виждаш. Това, с "вратичките в полето" са хоремашки философии. Законите не могат да се "заобикалят". Не можеш да постигнеш нещо незаконно със законни средства. Референдумът е нагледен пример. Въпросът е забранен за допитване, но Възраждане се опитват да "заобиколят" закона с наивен довод, че "само отлагали". Отлагат, не отлагат, въпросът е уреден в международен договор. Дали ще могат да го заобиколят?

157
За да позволява разнозначно тълкуване, значи текстът не е изчистен

Не е така. Текстът на всеки закон е "изчистен". Тълкуването е погрешно. Например референдума на Костя. Законът за допитване ясно казва, че не може да има референдум по "въпроси, уредени в международни договори". Кое тука е "неизчистено"? Въпросът за еврото е уреден в международен договор. Значи всичко, свързано с приемането на еврото, не подлежи на допитване. Но Възраждане го тълкуват погрешно.

158
Законите никогиш не са еднозначни

Напротив, законите винаги са еднозначни. Това, че много хора, включително съдии, прокурори и депутати, ги тълкуват погрешно, не ги прави многозначни.

159
Външните заеми от 5-10, в съвсем близка перспектива 15 милиарда годишно не са ли такъв ресурс?

На теория са, но зависи къде се инвестират. На практика се изплюскват за пенсии, заплати и социални помощи. Инфраструктурата е важна, но не е определяща за България. Една магистрала до Видин и Варна нищо съществено няма да промени в икономиката. За мен инфраструктура е онова преди 10-и. Дето до всяко средно предприятие имаше ЖП връзка. Аз говоря за пряко участие на държавата в икономиката, протекционизъм и т. н.. Но затова в ЕС бият през пръстите.

160
И наличната българска държава ще инвестира ли в икономиката

Не, нали точно това съм казал. Че не може. Валутният борд не ѝ дава паричен ресурс, а ЕС не ѝ дава да се намесва в икономиката и да подпомага бизнеса. Държавата може да се финансира само от данъци и заеми. 

161
Полша например, си запазва злотата и се развива доста добре.

Полша не се развива добре, защото си е запазила злотата. Там се наливат яко пари по други причини. Еврото няма отношение към обедняването на българина. С евро и без евро българинът ще обеднява. Въвеждането на еврото ще е проблем ако можем да водим самостоятелна валутна и икономическа политика. А ние не можем. От една страна бордът е иззел валутния суверенитет на България, а от друга ЕС е иззел икономическия. Като прбавим и факта, че левът е квази евро,проблемът не е катастрофален. Ако държавата можеше да печата пари според нуждите си (и с нормалното покритие 10-20-30%) , да инвестира директно в икономиката, да подпомага директно бизнеса - да имаме нужда от лева. Но сега левът е просто носталгичен символ на едни по-добри времена.

162
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 07, 2023, 17:35:53 »
Т.е. Денков се явява нещо като началник на Радев и може да му нарежда?

Не, поставя го по калташки начин пред свършен факт. Не му оставя полезен ход. Колкото и да не му се иска, няма как да откаже среща с него. Правилната дума е провокация. Не можем да искаме от Радев да се държи като Коцето.

163
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юли 07, 2023, 16:34:17 »
Зашо да не си я вре? Той е точно толкова гражданин на България, колкото и ти и аз и...
Добре, че има такива като него - с гражданска позиция!


Той не е обикновен "гражданин", а свещенослужител. И не изразява "гражданска позиция", а религиозна - анатемосва. Демек отлъчва от църквата ... един евреин. Като поп би трябвало да знае, че дори патриархът не може самоволно да анатемосва. Затова го приемаме като шоо.

164
красивото в изобразителното изкуство, в музиката, грозотата не може да се опише,

Не може, защото са интимни естетически категории. Всеки ги възприема различно. Тълкуването на всяко произведение на изкуството е лично. Всеки може да каже защо му харесва, или не му харесва, една картина. Но ако го каже по телевизора - става "изкуствовед". Демек разбирач.
Но никога не бива да забравяме, че твърде често зад "гениалността" на даден автор се крие елементарна липса на талант.

165
Преди много, много години, моя близка приятелка, Бог да я прости, се чудеше как да преведе "software" и "hardware." търсейки аналогия с "knitware" и "underware," но не се получи.

Не знам какво разбираш под "не се получи". Hardware значи "железария". При англичаните как се е получило? А другото е програмен продукт. Не се е наложило и не звучи, но не променя англиското значение. Специално за компютърната терминология българските инженери имаха възможност да наложат наши термини още от самото начало. 80-е никой нямаше хал хабер от изчислители и публиката щеше да възприеме всичко.

166
В тази връзка [цял (изключвам Далечния изток) казва :computer,' а французите казват "ordinateur"

Ами компютър значи изчислител. Какъв е проблемът да му викаме така?

167
Между другото познамах едного, който употребяваше "Междумрежие" за "Интернет." Не е зле, нали?

Нормално е. Особено ако си представим как звучат буквално някои технически термини в английския, френския или немския. Еднакво смешно като драсни пални клечица. Сещам се например за running board. Но са се наложили и на онези не им прави впечатление.

168
А и аз от чисто любопитство да те попитам: амбреаж е съединител, ОК, но как се казва на български "двойно амбриране"?

169
Чисто любопитство. "Съединител" ли казваш или "амбреаж?"

Е, съединител казвам, естествено, но това е от малкото изключения. Помня, че имаше български варианти на почти всяка част от двигателя, някои доста смешно звучащи, но не мога да ги възпроизведа. Налагането на правилната терминология в науката не е работа на хуманитарите, а на научната общност. И то не само в университетите.

170
Та както казах, у нас е пълен хаос по отношение на терминологията, но пък може би това е и целта.

Хаос е, но той не е от отсега. Той е още от началото на 20-и век, когато науката и техниката изобщо започват да навлизат в България. Термините са възприемани хаотично от най-различни езици и са се наложили. Вината е на "научно-техническата интелигенция", че не се е постарала да ги замени и наложи. На мен в казармата са ми преподавали устройство на двигателя изцяло с български термини, но пак си казвам "делко" вместо "разпределителна кутия", например.

171
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Юли 02, 2023, 11:53:59 »
"Русия по някакъв начин примири бели и червени."

Кой е изрекъл тази глупост? Русия никого не е примирявала. Русия маргинализира червените, което показва колко червени са били червените. Нагледен пример за руската шизофрения е т. нар. Августовски пуч. Тези, които гласуваха за запазване на СССР, след няколко месеца отидоха на барикадите срещу онези, които открито искаха да го запазят и да защитават този, който открито искаше да го разруши.

172
Какво имате повечето люде тъдява ПРОТИВ "Джулая"?!?
И кому от вас е сторил нещо ЛОШО, докато НИЙ си го празнувахме всяка година с КЕФ по морето?!?


Аз, лично, нямам нищо против жулай морнинга. Но от самото начало на псевдоинтелигентския хепънинг питам ентусиастите да ми обясни смисъла му, а те не могат. Например защо ходят точно на 1-и, след като жулай има 30 дни? В песента не е уточнено, значи може и на 7-и? Второ, в песента не виждам нищо за празнуване. Пее се за някакъв 40-50-годишен младеж, който не е пипал жена и се жалва като гимназистка. Ако можеш, обясни ми дълбокия смисъл на церемонията.

173
За пръв път чувам, че било "ПОЗЬОРСКО"

А каво е? На него ходи само ерзац "интелигенция". Каква е разликата между July morning и November afternoon?

174
А през лятото Каварна /само на 17 км.!/,

А защо това позьорско мероприятие се провежда в Краварна, а не в Дивотино? И каква е счрреалистичната му идея?

175
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 29, 2023, 11:44:25 »
вчера твърдеше как възраждане била единствената партия срещу войната в укрия. и че всички останали без изключение били проамерички.

И правилно твърди. БСП Е проамериканска партия. Евроатлантическа. Ръководството ѝ не спира да се хвали, че БСП била вкарала България в НАТО и ЕС. Безплатните бази на американците ги даде Станишев. Театралният, обтекаем "пацифизъм" на БСП може да залъже само наивници.
Прави впечатление, че когато феновете на БСП говорят за БСП, те всъщност говорят за себе си и пришиват своите идеи върху ръководството на партията. Само дето не е така. БСП не е Пенчо и Драган, а Нинова и буржоазните либерали в ръководството на партията.

176
Ама и Николай Колев бива!!!

Бива, Бива! Много го бива! Нема по-хлъзгав водещ от него. С комунистите е комунист, със социалистите е социалист, с либералите е либерал, с националистите е националист, с русофилите е русофил, с русофобите е русофоб и т.н. Интересно ако интервюира некой гей дали ще се трансформира.

177
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 28, 2023, 11:26:36 »
to lob = 1. ходя /тичам/ тежко, тромаво;
            2. сп. изпращам високо топка
to lobby = опитвам се да влияя на законодатели за прокарване на закон;
                влияя на, агитирам отговорни хора


Терминът не идва от там. В конкретния случай идва от фоайе, коридор, или кулоар. На английския парламент. Демек политическа агитация извън определеното място. На това му викаме задкулисие.

178
По света … / Re: Украйна
« -: Юни 27, 2023, 17:43:20 »
Дълбоко се съмнявам, че цели египетски мумии со все саркофази и украси, африкански златни гривни и обеци сигурно по кило всяка, папируси, племенни светини, индийски огърлици от перли и не знам какви камъни, римски златни доспехи, първобитни тотеми, азиатски нефритени божества и какво ли още не, са влезли в сбирките в резултат на честна търговия.

Съмнявай се, нема лошо. Но специално египетските артефакти са отишли в Англия напълно законно. Египетските управници са им ги давали на килограм. Защо да го крадеш като ти го дават? Има само няколко артефакта, за които Египет има претенции. Те са изнесени доста късно и може да са откраднати.

179
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 27, 2023, 17:15:36 »
Отврате, на мен ми е се тая ...

И на мен ми е се тая. Просто разяснявам какво означава. А иначе е поредният успешен каламбур от акроним. Измислен е в някакъв калифорнийски университет.

180
У нас … / Re: И сега? …
« -: Юни 27, 2023, 16:56:56 »
А тъй като писах наскоро тук, че „прайд” на български означава „гордост”, т.е. „Горд съм,че съм ГЕЙ!

Сигурно се гордеят, но в конкретния слчай PRIDE е акроним на Professionalism, Respect, Integrity, Diversity and Excellence.

Страници: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 171