Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:12:49

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 293725 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
между другото, гринго може да е спокоен - все повече народ се връща под царуването боково:
Quote (selected)
Българи се завръщат от чужбина, битовата престъпност е намаляла, подобрява се състоянието на армията, децата се задържат в училище, заплащането на учители и медици се повишава. Така отчетоха 2019-а министрите пред премиера Бойко Борисов на последното за годината заседание на Министерския съвет.

Над 16 хил. са завърналите се българи, като за сравнение преди 8 г. те са били 5 хиляди. Най-често посочват като причина да се приберат семейството и подобрението на състоянието на страната, отчете вицепремиерът по демографията Мариана Николова.
https://www.24chasa.bg/novini/article/8015111

шестнадесет хиляди са се върнали, не казват колко са заминали, ама това е бял кахър. нси например твърди, че през 2018 са се върнали 16 169   българи, а са заминали 31 263, ама кво ли знаят те.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Това ще бъде един много, ама много дълъг пост. ........
Зачетох малко и го зарязах, ще прощаваш. Този номер, с лиричните белетристични отклонения, не ме впечатлява.
Ами, отклонения, това са отломки от на Старшия писанията. И малко Стайнбек, за основа и вътъци.
Инак речено, усмивки от старите ленти, които вече са затрити като ленти.  :t0328:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
И по канадско ли гърмят пенсионните фондове кат фоерверки подобно на САЩ?
Не, хич даже! Щото вносителите ги следят отблизо, а и политиката им е по-скоро консервативна. А и Канада е далеч по-регулирана от САЩ.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
3. Пенсиите са проблем на държавата, не на мен, нойка или онци.
4. Лесно беше да се прогнозира, че като не е за Корнелия и/или джендъри, спорове със сигурност ше има за нещо друго, теми бързо се намират
:way_to_go-1308:

Само да не се прекалява, щото инак става наистина скучно.  :nuts:
Даже и в кръчмето на Керпи!!! :ive_got_it-1379:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Ной много добре го обясняваш, вярвам че там е така.
Тук обаче не е така, няма достатъчно време да се натрупат такива фондове.
Сега има пенсионери работили 20 години по време на социализма, 20 в новите времена. Кой от твоите модели ползват те? Никой! Промяната в пенсионното осигуряване е процес с инерция 40-50 години, евентуално още 10-20 за получаване на пенсия. Всяка промяна на модела през няколко години нулира   натрупванията.
Къде се "нулират" тези натрупвания, джанъм? Краде се, речи го простичко. Нещо в нищо не се превръща, освен ако не се окраде. Моите и на 67-и пенсионни вноски къде са отишли?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Ной много добре го обясняваш, вярвам че там е така.
Тук обаче не е така, няма достатъчно време да се натрупат такива фондове.
Сега има пенсионери работили 20 години по време на социализма, 20 в новите времена. Кой от твоите модели ползват те? Никой! Промяната в пенсионното осигуряване е процес с инерция 40-50 години, евентуално още 10-20 за получаване на пенсия. Всяка промяна на модела през няколко години нулира   натрупванията.
Къде се "нулират" тези натрупвания, джанъм? Краде се, речи го простичко. Нещо в нищо не се превръща, освен ако не се окраде. Моите и на 67-и пенсионни вноски къде са отишли?

Онци ги е откраднал, за да му е гадно на гринго  :nuts:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Ной много добре го обясняваш, вярвам че там е така.
Тук обаче не е така, няма достатъчно време да се натрупат такива фондове.
Сега има пенсионери работили 20 години по време на социализма, 20 в новите времена. Кой от твоите модели ползват те? Никой! Промяната в пенсионното осигуряване е процес с инерция 40-50 години, евентуално още 10-20 за получаване на пенсия. Всяка промяна на модела през няколко години нулира   натрупванията.
Къде се "нулират" тези натрупвания, джанъм? Краде се, речи го простичко. Нещо в нищо не се превръща, освен ако не се окраде. Моите и на 67-и пенсионни вноски къде са отишли?

Онци ги е откраднал, за да му е гадно на гринго
   :raise_the_roof-1045:
Откраднал ги е и на 67-ма, и на 67-ми!!! :jump_for_joy-951:
« Последна редакция: Декември 27, 2019, 23:19:48 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Онци ги е откраднал, за да му е гадно на гринго  :nuts:
...и съм си ги земал във вид на турски жълтици и съм ги донесъл в дойчланд да ги препродам с около 764% печалба.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
4. Лесно беше да се прогнозира, че като не е за Корнелия и/или джендъри, спорове със сигурност ше има за нещо друго, теми бързо се намират

1. Темата "Корнелия" ли е тази, която най-силно те е впечатлила?!?
2. Толкова лесно беше да се прогнозира, че даже е излишно да се казва.

Бахти и форума, ако Корнелия е единственото, което може да предизвика спорове в него...

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
...и съм си ги земал във вид на турски жълтици и съм ги донесъл в дойчланд да ги препродам с около 764% печалба.
А, що, в монголски тугрици също щяха да са интересни!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Бахти и форума, ако Корнелия е единственото, което може да предизвика спорове в него...
:D
Бачи, туй ф момента не е точно форум, а кръчмето на Керпи:ive_got_it-1379:

И явно малко вий'йе било пиьенето ...  :t0328: :t0328: :t0328:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
В Кралството недържавната пенция може да си я държиш и (инвестирана) в злато, ма само чрез конкретни фирми, които ти зимат некви стинки за съхранението.
Можеш и в брой, в акции, в произволен микс...
Държавата гарантира само £50,000 и само ако си ги държиш на паричен депозит  :nuts:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Бахти и форума, ако Корнелия е единственото, което може да предизвика спорове в него...
:D
Бачи, туй ф момента не е точно форум, а кръчмето на Керпи:ive_got_it-1379:

И явно малко вий'йе било пиьенето ...  :t0328: :t0328: :t0328:
Джиджи, ами то кръчмата на Керпеденя си беше баш форум! Тук има само повече теми, иначе се налагаше да се прескачат коментари.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Бях се зачудил защо сержанта не се появява по-често.
Реших, че бойкотира заради Фирмин, а то липсвала му Корнелия.
Няма друга радост на тоя свят освен проблемите в канчето на другарите от БСП.
Да попитам къде се покри и рекиджа?
Няма интрига вече в Брекзита и за него свършиха житейските радости. :bigok:
 
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Бях се зачудил защо сержанта не се появява по-често.
Реших, че бойкотира заради Фирмин, а то липсвала му Корнелия.
Няма друга радост на тоя свят освен проблемите в канчето на другарите от БСП.
Да попитам къде се покри и рекиджа?
Няма интрига вече в Брекзита и за него свършиха житейските радости. :bigok:
Абе остави народа да си допие пиенето и да си дояде сармите! Ще си дойдат!  :t0328:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
буратино е с доста тежка постнатална депресия  :nuts:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи, ами то кръчмата на Керпеденя си беше баш форум! Тук има само повече теми, иначе се налагаше да се прескачат коментари.

Била е, ОЩЕ Е и се надявам да пребъде!!!

Само дето в нея СЛЕДКОЛЕДНО се обсъждат странни теми.  :i_sheepish:

И виж кво написах преди малко в темата „Ляво” – „дясно”:

Тук коуегите си мерят водомерите, а оттатък – при Дедо Керпи – пенЦиите!!! :bounce-946:
М Ъ К А  :crying-1315:
« Последна редакция: Декември 28, 2019, 12:16:27 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
буратино е с доста тежка постнатална депресия :nuts:

От "Рождество" насам, нали?!   :0006: :m1731: :0006:
« Последна редакция: Декември 28, 2019, 13:15:16 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Това ще бъде един много, ама много дълъг пост. ........
Зачетох малко и го зарязах, ще прощаваш. Този номер, с лиричните белетристични отклонения, не ме впечатлява.
Ами, отклонения, това са отломки от на Старшия писанията. И малко Стайнбек, за основа и вътъци.
Инак речено, усмивки от старите ленти, които вече са затрити като ленти.  :t0328:
а за Ели Ригби? с обич и омерзение? :image008:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
буратино е с доста тежка постнатална депресия :nuts:

От "Рождество" насам, нали?!   :0006: :m1731: :0006:

Има нещо такова.
По това време на годината като знам, че ще раждам близнаци или тризнаци, ако смятаме и Стефанов ден ми става тежко. Малко остана само последното да изродя и ще е по-леко. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
буратино е с доста тежка постнатална депресия :nuts:

От "Рождество" насам, нали?!   :0006: :m1731: :0006:

Има нещо такова.
По това време на годината като знам, че ще раждам близнаци или тризнаци, ако смятаме и Стефанов ден ми става тежко. Малко остана само последното да изродя и ще е по-леко. :t0328:

Значи диагнозата трябва да е преднатална депресия  :m1731:
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
преднатална депресия

И двете депресии са ме гепили.
Две постнатални веКе и една преднатална.
Това за тая година. Догодина нов цикъл. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Виж, ако ВСИЧКИ след определена (пенсионна) възраст получаваха ЕДНАКВА пенсия, тогава може би щях да се съглася с теб, че всеки работи, пък заработва не пенсията си, а право на таквази. И в Канада е така - след пенсиониране всички получават еднаква пенсия от федералното правителство. Тя е съвсем дребничка, налага се държавата да доплаща до прожитъчния минимум. Парите за тази пенсия се събират от федералните данъци.

Оттам нататък всяка провинция, всеки профсъюз, всяко предприятие си имат нещо пенсионно, с което привличат работниците си. Можеш да работиш на по-ниска заплата, но предприятието да ти гарантира мощна пенсия. Може предприятието да ти плаща толкоз, колкото сам влагаш в личния си спестовен влог. Може да има провинциална пенсия, която се удържа на всички, работещи в провинцията, и се индексира съответно. Профсъюзът може да има отделна профсъюзна пенсия и да не ти казвам какви пари въртят профсъюзните пенсионни фондове. И ги въртят именно, а не ги държат в торбичка.

Можеш и сам да се погрижиш - като си изплатиш ипотеката, като си събираш парички за черни дни, като си ги влагаш или си ги въртиш - твой избор. Може да си добър на борсата - и като се пенсионираш на петдесет, да доживееш старини само от проценти - на мила дружка баща й го беше направил, на 92 си купи нова кола, щото такава му се карала и без да пипа основния си капитал. Но не задаваше никакви въпроси на държавата или на дъщеря си.
Всичкото това , за съжаление или не, няма общо с пенсионната система в България. А вариантите със собствени спестявания - още по-малко.

А сега, да ти се извиня за вчерашната си реплика по повод оня твой дълъг пост. Съжалявам, самонадцених се.  :bouquet-1089:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Въпросът ми беше прост - защо държавата (т.е. - аз, данъкоплатецът) трябва да се интересува от гурбетчията, а той от държавата - не ?

1. Държавата се интересува от гурбетчията в качеството му на гражданин, не на данъкоплатец. И държавата е длъжна на секи свой гражданин, дори и да не е платил лев данък през живота си.
Държавата няма причина или задължение да се интересува от гражданите си повече, отколкото гражданите се интересуват от държавата. Извън данъчните отношения, както удачно си отбелязал.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Държавата няма причина или задължение да се интересува от гражданите си повече, отколкото гражданите се интересуват от държавата. Извън данъчните отношения, както удачно си отбелязал.

държавата на боко може и да няма причина, щото за боко и боковците законите са врата у поле. за останалите, тези преди и след боко, съшествува конституция, която трябва да спазват. иначе ясно е, че за теб конституцията е тера инкогнита. впрочем, ти така и не ми отговори кои свои конституционни задължения не съм спазил.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
а за Ели Ригби? с обич и омерзение? :image008:
Аз така и не попаднах на Елинор Ригби - разминали сме се из мрежата.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
  :bouquet-1089:
Има общо - показва модел, който работи. Така и така сегашният български модел се нуждае от капитален ремонт - може да се погледне какво правят другите и да не се изнамира топлата вода, както ни е национален обичай.  :t0328: В канадския модел има нещо положително - разни източници на доход, независими един от друг.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
В канадския модел има нещо положително - разни източници на доход, независими един от друг.
В българския 'модел' същото е заложено от преди 20 години, но засега не се прилага. Като влезе в действие, ще видим. Прогнозите са много мрачни, в смисъл, че вместо да намалее, тежестта на пенсията, която се формира и изплаща по досегашния солидарен начин, ще се увеличи.

Разбира се, всеки е свободен да осигурява старините си самостоятелно и независимо от всякакви фондове, но ми се струва, че много малко хора са компетентни да го сторят. А пък и т.нар. 'взаимни фондове' донесоха тежки загуби на вложителите си след като се спука имотния балон. Въобще, всяка форма на спестяване/инвестиция се държи върху доверието в ценности, а пък нали според доминиращите прогности сме на прага на апокалипсис ...
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Ми по 200,000 в злато, имоти и държавни облигации и не виждам особен проблем  :bigok:


Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Държавата няма причина или задължение да се интересува от гражданите си повече, отколкото гражданите се интересуват от държавата.
Не точно, защото държава без граждани не може, за разлика от обратното.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
  .
Има общо - показва модел, който работи. Така и така сегашният български модел се нуждае от капитален ремонт - може да се погледне какво правят другите и да не се изнамира топлата вода, както ни е национален обичай.
:way_to_go-1308:

А аз ще го формулирам още по-точно – по един български политик, на когото обаче оня ден МУ затвориха темата.  :D

Quote (selected)
Трябва да се рестартира ДЕМОКРАТИЧНИЯ МОДЕЛ в България.
  :0006: :cool-1084: :0006:
« Последна редакция: Декември 28, 2019, 19:23:15 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
преднатална депресия

И двете депресии са ме гепили.
Две постнатални веКе и една преднатална.
Това за тая година. Догодина нов цикъл. :t0328:

Ай, на хаирлия да е!!!  :t0328:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Рестартирането на демократичния модел в България по принуда ще трябва да включва доста "недемократични" неща. Засега ножът не е до кокала, но усилено се върви натам.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
а за Ели Ригби? с обич и омерзение? :image008:
Аз така и не попаднах на Елинор Ригби - разминали сме се из мрежата.
ще се намери някой да ти разкаже тази история, как никой досега не го е направил се чудя :image008:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
а за Ели Ригби? с обич и омерзение? :image008:
Аз така и не попаднах на Елинор Ригби - разминали сме се из мрежата.
ще се намери някой да ти разкаже тази история, как никой досега не го е направил се чудя :image008:

* Ели твореше най-вече  чата. Там поскубваше силни косъмчета с безупречен маникюр

Сериозно? Ели беше от Варна, доколкото си спомням и беше доста отдавна..но теб, Лили, не си спомням наоколо по онова време, освен ако не си била дълбоко маскирана и аз за свой срам не те помня и разпознавам..Беше преди 15 години и един тукашен форумец я познава доста добре, но не мисля, че с него се познавате по какъвто и да било начин и имате нещо общо

Освен тва домакинът на тази тема също се оказа, че я познава  ( и си е траел "гадината" , докато ние други неопсветени особи се чудехме за някои неща и събития)
« Последна редакция: Декември 28, 2019, 22:57:57 от Асол »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Ми по 200,000 в злато, имоти и държавни облигации и не виждам особен проблем  :bigok:
Цената на имотите се срути преди има-няма 10 години, държавните облигации не спасяват от инфлация. Златото е може би най-стабилно, но също имаа сериозни ценови флуктуации и е далеч от върховите си стойности от 2011-а.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Държавата няма причина или задължение да се интересува от гражданите си повече, отколкото гражданите се интересуват от държавата.
Не точно, защото държава без граждани не може, за разлика от обратното.
Става въпрос за граждани, които всъщност не живеят в държавата. Верно, те са нетни донори на валута, но не повече от туристите на 'слънчака'.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
а за Ели Ригби? с обич и омерзение? :image008:
Аз така и не попаднах на Елинор Ригби - разминали сме се из мрежата.
ще се намери някой да ти разкаже тази история, как никой досега не го е направил се чудя :image008:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил


Освен тва домакинът на тази тема също се оказа, че я познава  ( и си е траел "гадината" , докато ние други неопсветени особи се чудехме за някои неща и събития)
Да, Елинор е жива и здрава и все така очарователна!Ще видя
какво мога да направя!
« Последна редакция: Декември 30, 2019, 01:53:18 от Kerpeden »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
а за Ели Ригби? с обич и омерзение? :image008:
Аз така и не попаднах на Елинор Ригби - разминали сме се из мрежата.
ще се намери някой да ти разкаже тази история, как никой досега не го е направил се чудя :image008:

* Ели твореше най-вече  чата. Там поскубваше силни косъмчета с безупречен маникюр

Сериозно? Ели беше от Варна, доколкото си спомням и беше доста отдавна..но теб, Лили, не си спомням наоколо по онова време, освен ако не си била дълбоко маскирана и аз за свой срам не те помня и разпознавам..Беше преди 15 години и един тукашен форумец я познава доста добре, но не мисля, че с него се познавате по какъвто и да било начин и имате нещо общо

Освен тва домакинът на тази тема също се оказа, че я познава  ( и си е траел "гадината" , докато ние други неопсветени особи се чудехме за някои неща и събития)
не ме помниш, защото не пишех тогава, само четях
Елинор пишеше най-блестящите текстове, с  чудесен език, мярка и елегантно чувство за хумор,  разбрах ,че е издала книга
тръгна си от форума много огорчена
но ако поглежда по тези места, нека знае,че съм  й фен
както пък не бях фен на Старшината, мир на праха му!
за чат не знам нищо, какво имаш предвид?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил


Освен тва домакинът на тази тема също се оказа, че я познава  ( и си е траел "гадината" , докато ние други неопсветени особи се чудехме за някои неща и събития)
Да, Елинор е жива и здрава и все така очарователна! Ще видя какво мога да направя!

Аз не я знам Елинор. Даже не бях чувала за нея. Вероятно щото се включих по-късно.

Но щом е такъв образ, Деди, няма да е лошо да направиш нещо.

Щото имаме въпиюща нужда от поне още една ДАМА ...   :0004: C:-) :0004:
« Последна редакция: Декември 30, 2019, 10:47:13 от Джиджи »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил

Проклятието на 30 декември
Данни за случаи на проклятието на 30 декември има още от най-древни времена. В известен смисъл историята на новогодишното тържество е и история на проклятието на 30 декември, чиито жертви стават както мъже, така и жени във всякаква възраст. Най-общо прокобата удря както следва:
1. На 30 декември към обяд ти се обаждат приятели, за да излезете да пиете по бира;
2. Излизате за по бира;
3. Напивате се като за олимпиада;
4. На 31 декември си крив и зъл, лягаш си рано, щото ти е лошо;
5. На 1 януари си бодър и готов за запой, но на всички останали им е лошо.

Цялото гореописано нещастие може да бъде избегнато, ако на 30 декември се спазват няколко прости правила, включени в алгоритъма по-долу:
1. Изключи си телефона;
2. Спри си нета;
3. Затвори си прозорците, за да предотвратиш нахлуването на пощенски гълъби със завързана за крачето покана за по бира с приятели;
4. Уплътни си добре прозорците, така че да не чуваш приятелите от точка 3, когато дойдат да ти викат под прозореца;
5. Пусни си щорите, за да не виждаш димните сигнали, които приятелите от точка 3 ще подават от съседен покрив след като повикат под прозореца;
6. Оформи удобен кът за спане с храна, вода и нощно гърне близо до тръбите на парното;
7. Вържи се за тръбите на парното;
8. Угаси осветлението, така че комшията да помисли, че те няма и да не мине за по една ракия;
9. Лягай и не мърдай;
10. Не се развързвай преди разсъмване, независимо какво видиш или чуеш в мрака.

Тва е, успех!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Проклятието на 30 декември

Ма що не ги казвате тия неща на време! :t23105:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Честита  Новата  2020  Година на този почтен форум! Здраве ,късмет и от всичко берекет!!!


Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Честит Йорданов ден! Да ми е жив  и здрав отмъстителят с името си! Искахме да го запишем Юрданъ като дядо му , ама властите са възпротивиха. Не било етикеционно!!!Нейсе!
 Ей, ша са издавят тия да вадят кръста , държавата гърми, калоферци изгазиха Тунджа и тече мътна къде Ямбол вече! Да го вадят ,туй са хубави работи ...е, като се преекспонират е тегаво ,ма ний къде ,къде по тегави работи преглъщаме.
 Хора , к`во  стаа ,бе  светът ептен на айкаръ е тръгнал!?! Австралия гори, иранците искат да тепат американци дето ги хванат, сърбите ръмжат срещу нас, ако и да имАло сал 0,26% българи у тях, пшеките попържат Путин , украинците им пригласят,англичаните  пцоват руснака , ма купуват от нега газ, а хамериканците ...иляда години да живея не мога да ги разбЕра ,к`ви са. К`во ли са чудя , ай го на  седемдесе години съм българин едва сега малко по малко себе си взех да  разбирам , а съм тръгнал хамериканците да ... таковата...
За зведение на ползвателите ,дедо поп  наръси  кръчмата против зли сили , да се не плашите,от днес до другия Юрдановъ денъ сме защитени от козните Велзевулови... и на седя пред огледалото и си думам  : кат` са гледам са аресвам , ама някой може де не ма аресва... така де , но без конушмак не става,трябва да общуваме щото като на нагази онзи германски евреин  нема спасение , ай ,че ми изстина кайвето!!! :smokin:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Иване , честит имен ден  , Иване! Да си жив и здрав и всякакви благини и радости да те споходят!! Наздраве , прочие!!!
честито на всички именици ,които празнуват на днешния ден , !!!Здраве ,късмет и спокойно ежедневие!!! :t0328: :beer-405: :t0328: :beer-405:

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
На всички Ивановци, Иванки и пр. ЧИД! Също на тези от различните патерици преди този ден...

И отправям специални Благопожелания за Здраве и пр. Понятия, не разбирани от само себе си екстри на живота, към Специалният Иван!!!
 :t0328:
 :t0328:
 :t0328:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не знам кой е специалния, да са живи и здрави всички. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Привет на компанията!Май именниците днес са освободени от занятия...!?! Нека  ! Днес им отива!В този празничен дневен ред... днес прочетох статията на Силвия Недкова "Удавени  в българщината"...ей туканка https://www.ploshtadslaveikov.com/udaveni-v-balgarshtinata/?fbclid=IwAR2YJmtzJcCHJur_4BA-B8NGRGdJnxjTLZWsTpOvbBr5RGrBwLsdiQgnbVk
СЕГА  , аз като видя Фондация  Америка за България  малко си намествам капата  , макар че проявите и на трите ми внучки в последно време и в музиката, и в балета преминават през нея по един или друг начин и това ме кефи, но  си имам едно наум.Щото чувствам ,че ме работят , пък ,дет` са вика не усещам нищо. 
P.S. Вчера  съм забравил да го пусна ...ама и за Бабинден вАжи!!! :t0328:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
и това ме кефи, но  си имам едно наум.Щото чувствам ,че ме работят , пък ,дет` са вика не усещам нищо

Демек, безопасен секс, но с неподходящи предпазни средства?  :D

Колкото до Недкова, уважаваме правото и на мнение, но ... няма как да сме съгласни с това. С кое ли? Ами, да речем ...

Quote (selected)
Утре в студените води на водоемите ще скачат млади момчета, за да вадят кръста. В Калофер ще се извие прословутото мъжко хоро, обилно полято със сгряващ силен алкохол. Ще има патриотична шумотевица, която ще заглуши здравия разум и родолюбивото чувство. Тази приумица с водата, кръста и танца в реката също е късна измислица. Няма никакви писмени данни, че този обичай е по-стар от трийсетина години.

Пък и давенето на българи в българщина ми се види малко като да давиш риба във вода.  ???

Разбирам, че дамата има потребност да ни внуши крехката си възраст и липса на трийсегодишен спомен как се вади кръста. Моят спомен е ... пейсегодишен. Целият град на плажа, во главе със свещеника и партийния секретар (където народът, там и ние!) :D Четирийсегодишният ми спомен е как се топнах аз в морето. Щото, след като се извади кръста, водата се освещава и бабите си топят кърпичките за здраве в морето. Пък то бурно, вода и пясък в едно по брега. И Firmin, нали добро дете, със стиска кърпички в ръка по камъните на вълнолома да търси бистра вода, между тях, да услужи на баба си, светла и памет, и приятелките и. Пък камъните с лед по тях. И Firmin - хоп и цоп! Лошо няма - за здраве е! Ама докато се прибере до вкъщи, дрехите му станаха на кора  ;D Бумтяща печка с чукани от лозята ... Ммммм! ... Благодат!  ;D

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Пък и давенето на българи в българщина ми се види малко като да давиш риба във вода.  ???
Тази формулировка ,не ми е по сърце,  защото тази патриотарщина ,която се сипе отвсякъде в милата ни Родина не е никаква българщина ,според мене.Принизяване на старите български обичаи ,които знаем ,че имат дълбоки корени,опростачването им с идеята да бъдат разбрани от последния идиот от Отечеството с цел да го заобича е вятър работа...древни обичаи като нестинарство ,кукери ,коледари ,лазарки и прочия са доведени до състояние на шоу и показуха с български байраци, демек , ако не си накиснеш потурите и зарзаватите в студената река ти ни си никакъв българин... е , ми много ми идват тия работи. И аз като тебе помня още от старите обичаи, и на село и в града  ... ми нямат нищо общо с това на което сме свидетели сега. Някои казват ,че по хубаво било  да има нещо, отколкото нищо... те и американците така правят...най невероятни неща обявяват за културни ценности и произведения на изкуството, ама те нямат нашите корени... нека тези обичаи се представят според това какво е намерено като доказателство за автентичност , а не коледарите да ми ходят с вратовръзки...Ето и тази година  Богоявление беше един добър празник във Варна проведен според църковния обичай както си му е редът... значи  можее,без пияни патриоти с мокри потури!!! Ще станем бетер македонците с надутият си патротизъм, сетне Слави бил виновен за чалгизацията на културата ни...

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Quote (selected)
Принизяване на старите български обичаи ,които знаем ,че имат дълбоки корени,опростачването им с идеята да бъдат разбрани от последния идиот от Отечеството с цел да го заобича е вятър работа...древни обичаи като нестинарство ,кукери ,коледари ,лазарки и прочия са доведени до състояние на шоу и показуха с български байрац
...дедо, дедо имам в библиотеката си една книга за обичаите и традициите, издадена през 20'те на миналия век ... понеже си книголюб, ще я намеря и изпратя по пощенски гълъб ... та в тази книга се описва какво правят възрастните, момците и девойките всеки празник - например Лазаровден - подробно е описано как се обличат, какво готвят, къде ходят и ...., изобщо интересно е...(и малко тъжно да се прелиства, 'ма ти ще се справиш, даге ...)

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Принизяване на старите български обичаи ,които знаем ,че имат дълбоки корени,опростачването им с идеята да бъдат разбрани от последния идиот от Отечеството с цел да го заобича е вятър работа...древни обичаи като нестинарство ,кукери ,коледари ,лазарки и прочия са доведени до състояние на шоу и показуха с български байрац
...дедо, дедо имам в библиотеката си една книга за обичаите и традициите, издадена през 20'те на миналия век ... понеже си книголюб, ще я намеря и изпратя по пощенски гълъб ... та в тази книга се описва какво правят възрастните, момците и девойките всеки празник - например Лазаровден - подробно е описано как се обличат, какво готвят, къде ходят и ...., изобщо интересно е...(и малко тъжно да се прелиства, 'ма ти ще се справиш, даге ...)
Има , има ...една камара книги изписани от учени хора ,обичащи България , ама не четат,приятелю , не четат! По лесно им е да правят циркаджилъци отколкото да седнат и да го направят като хората ...и децата си деформират по този начин, инак благодарско ,че имаш желание да ми зарадваш душата ...
« Последна редакция: Януари 08, 2020, 12:34:22 от Kerpeden »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Принизяване на старите български обичаи

Дали са "български" е доста спорно. Освен ако не приемем за "българско" всичко, което се осъщетвява на територията на съвременна България. Но безспорно са езически обичаи. Както всъщност абсолютно всички "обичаи". Не подхожда на добрите христиени да се отплесват по такива езически ритуали. На долната земя ще се пържат в некой казан. На нас, атеистите, е простено, но на фалшивите вярващи - не.
« Последна редакция: Януари 08, 2020, 12:40:20 от otvrat »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Kerpeden, кое те учудва във всичко това (за което си прав). Това е суперпозиция на няколко доминиращи тенденции. Първо, комерсиализацията - "фестивал", "фиеста", "събор" - все бизнес. Второ, опростяването и опростачването - доминация на видимости над същности, профанации на мит, обичай, ритуал, на последование, дори!. Трето, десакрализация, тотална, изпразване от смислово съдържание в полза на все по експресивната форма. И това всичкото не е от вчера. Не съм антрополог, нито пък социален психолог, но тук се открива благодатно поле за изследователска дейност.

Същевременно, продължаваща власт на невежеството, на предразсъдъка - в нови форми и норми, синтетични, "пластмасови", но също така масови и реални, плашещи понякога. И що му остава на един ум, с претенция да е просветен? Да се опре на "достиженията на съвременната наука",  и да вложи в рационална рамка някаква безумието наоколо, понякога, дори, каем се - и да се възползва от него с предимството на знаещия над невежия? А моралът, етиката ... Те къде остават? Прашасали и непотребни, в кьошето на битието ...

Ние сме по средата на пет или шест поколения (да ти са живи и здрави!) - дядовци, баби, прабаби, родители, ние, деца, внуци. И а кажи ми как да пренесем от предните три към следните три което е ценно и непреходно. Да дадем даденото ни. Щото в това е смисълът, накрая. Това е основанието да са били и да сме - да бъдат. Но нали усещаш как забързалото се време ни разпъва до крайност и колко все по-трудно става да си брънката и да не се осрамиш като най-слабата брънка. Как да се живее? Как да успеем?

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Kerpeden, кое те учудва във всичко това (за което си прав). Това е суперпозиция на няколко доминиращи тенденции. Първо, комерсиализацията - "фестивал", "фиеста", "събор" - все бизнес. Второ, опростяването и опростачването - доминация на видимости над същности, профанации на мит, обичай, ритуал, на последование, дори!. Трето, десакрализация, тотална, изпразване от смислово съдържание в полза на все по експресивната форма. И това всичкото не е от вчера. Не съм антрополог, нито пък социален психолог, но тук се открива благодатно поле за изследователска дейност.

Същевременно, продължаваща власт на невежеството, на предразсъдъка - в нови форми и норми, синтетични, "пластмасови", но също така масови и реални, плашещи понякога. И що му остава на един ум, с претенция да е просветен? Да се опре на "достиженията на съвременната наука",  и да вложи в рационална рамка някаква безумието наоколо, понякога, дори, каем се - и да се възползва от него с предимството на знаещия над невежия? А моралът, етиката ... Те къде остават? Прашасали и непотребни, в кьошето на битието ...

Ние сме по средата на пет или шест поколения (да ти са живи и здрави!) - дядовци, баби, прабаби, родители, ние, деца, внуци. И а кажи ми как да пренесем от предните три към следните три което е ценно и непреходно. Да дадем даденото ни. Щото в това е смисълът, накрая. Това е основанието да са били и да сме - да бъдат. Но нали усещаш как забързалото се време ни разпъва до крайност и колко все по-трудно става да си брънката и да не се осрамиш като най-слабата брънка. Как да се живее? Как да успеем?
Нищо не ме учудва! Дразни ме , ядосва ме! Едно време покойният проф. Иван Славов написа  една статия аа простака.Там той твърди ,че интелигентният човек е безсилен пред простака, което си е  парекселанс диктатура на малцинството( аз лично съм сигурен ,че простаците са малко в сравнение с интелигентните българи), но резултатът се вижда. Управляват ни 2000 простака( примерно) и ние нямаме оръжие срещу тях защото знаем , че веднага ще се намерят други 2000.
Може да не можем да обясним всичко на деца ,внуци,но трябва да упорстваме , инак- лошо!!!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
ПЛАТЕНО СЪОБЩЕНИЕ

довежда се до вашето знание, че на 6-ти того уважаваниятш и обичан von und zu Gossinger (да живей) стана дядо, има внук почти 4 килограма с подходящ ръст.

Предлага се на съдържателя на тази уважавана  кръчма, той и патрон на сий форум, да излезе с прокламация, да определи един Stammtisch със съответното паркомясто за новия дедо както и за баба Кайле, когато се върне и да обяви една седмица всенародни тържества с алюминации и фатерверки.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Проблемът ти въобще не е в тези 2000. Те са просто връх на пирамида от 2 000 000. Е, тя вече е проблем. Но пък интелигентният е, може би, мааалко по наясно със структурата и динамиката на тази пирамида, с начина, по който тя се възпроизвежда (поне от Серж Галам насам). И, вероятно, живее със стремежа или надеждата да и намери дамара и един ден да я срути. Какво друго му остава?

Ако имаш малко време, предлагам ти едно "учебно филмче" по темата и малце офтопик. Забавлявах се тези дни с това да "чеквам" кои от наставленията в него един Борисов е изпълнил през последните 10 години и кои не.
https://www.youtube.com/watch?v=rStL7niR7gs
 8)