Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 13:18:14

Автор Тема: Израелските учени първи в света са създали живо сърце с помоща на 3D принтер  (Прочетена 9719 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чок觧

  • Гост
Израильские ученые первыми в мире с помощью 3D-принтера создали "живое" сердце
время публикации: 15 апреля 2019 г., 14:20 |
Ученые в лаборатории профессора Таля Двира из Тель-Авивского университета первыми в мире, используя клетки человека, напечатали на 3D-принтере "живое" сердце.
На данном этапе клетки сердца продолжают развиваться. В ходе эксперимента напечатанные сердца будут пересажены животным, чтобы проверить функциональность органа.
Размер сердца составляет около двух с половиной сантиметров - примерно как сердце кролика. Принтер печатал сердце около трех с половиной часов.
Всего в рамках эксперимента были "распечатаны" несколько десятков сердец.
По мнению исследователей, в течение ближайших десяти лет станет возможным с помощью тканей и клеток человека создать для пересадки любой орган
http://newsru.co.il/health/15apr2019/heart_508.html

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Това направо е чародейство!
Дано успеят да трансплантират сърцето без да бъде отхвърлено.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Това направо е чародейство!
Дано успеят да трансплантират сърцето без да бъде отхвърлено.

Ако го „печатат“ от клетки от нуждаещия се от трансплантация, надали ще бъде отхвърлено (imho).
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не съм много запознат с този вид печат.
Мисля, че първо се почва от стволови клетки може и чужди.
Да вземеш клетки на 80-90 годишен и да му отпечаташ ново сърце на същата възраст според теломерите едва ли е добро решение.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Не съм много запознат с този вид печат.
Мисля, че първо се почва от стволови клетки може и чужди.
Да вземеш клетки на 80-90 годишен и да му отпечаташ ново сърце на същата възраст според теломерите едва ли е добро решение.

Зависи. Ако преди това удължиш теломерите, защо не?
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
При теломерите също имаше някакъв пробив.
Говореше се за 100 000 долара терапия на експериментални нива.
За масова терапия под 10 000.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
При теломерите също имаше някакъв пробив.
Говореше се за 100 000 долара терапия на експериментални нива.
За масова терапия под 10 000.

Именно де, за него ти говоря. Макар, че масовата терапия трябва да е безплатна (imnsho).
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9483
    • Профил
Ми аз наскоро като говорих за 3Д принтерите тъдява и някой спореше смело как нищо нямало да излезе скоро от това. Като казвах, че вече печатали уши, ама не били уши.
Като прогнозирах скоро пържоли, ама не.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Ми аз наскоро като говорих за 3Д принтерите тъдява и някой спореше смело как нищо нямало да излезе скоро от това. Като казвах, че вече печатали уши, ама не били уши.
Като прогнозирах скоро пържоли, ама не.
Печтането на пържоли от клетки на прасе няма да е много ефективно.
Вместо принтер бих ползвал месарски сатър, доста по-ефикасно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2583
    • Профил
Quote (selected)
Вместо принтер бих ползвал месарски сатър, доста по-ефикасно.

- Цъ-ъ-ъ! Преди време попаднах на клип, където някакви хора ги пращаха сами да си отрежат пържолата. И първият отишъл си мислеше, че е от вече поумряло прасе. Вкараха го в стая, връчиха му сатър и докато се оглеждаше, заключиха го отвън и му пуснаха едно мило прасенце което взе да му се умилква. Тоя се сгърчи, понечи да го фрасне, но после се отказа и се задраска да излезе, чак когато изпадна в истерия и сълзи, го пуснаха. После, двойката с него на масата се отправи натам, върнаха се и след малко им донесоха пресни пържоли на скара... И приятелството им бе до там.

Инак, действително напечатването е огромно постижение. Поздравления на израелците.

Пешо

  • Гост
Ми аз наскоро като говорих за 3Д принтерите тъдява и някой спореше смело как нищо нямало да излезе скоро от това. Като казвах, че вече печатали уши, ама не били уши.
Като прогнозирах скоро пържоли, ама не.
Очаквам деня, в който ще ме поканиш на 3D пържола и ще ми се похвалиш с ново 3D ухо. От мен ракията, салатата, бирата и пържените картофи (не-3D).

ПП. Надявам се никога да не ти потрябва 3D сърце.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9483
    • Профил
Аз пък се надявам скоро, каквото ми потрябва, да си го принтна дома... Като първо и дом да си принтна на някоя слънчева горска полянка.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Пешо

  • Гост
Аз пък се надявам скоро, каквото ми потрябва, да си го принтна дома... Като първо и дом да си принтна на някоя слънчева горска полянка.
Още по-добре:) Значи - чакам покана за 3D барбекю !

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Аз пък се надявам скоро, каквото ми потрябва, да си го принтна дома... Като първо и дом да си принтна на някоя слънчева горска полянка.
Първо принтираш канализационната яма обаче! С всичките й салтанати за постоянна работа без помпене! После принтираш водоочистителна система, со все филтри. Нататък е лесно, само дето откъде влачиш материалите за принтиране на слънчевата горска полянка?

Неактивен Hateras

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 757
    • Профил
И до къщата - път, и гараж, щот' за колата, нали. И ограда, че да опази марулите от сърничките.
Ей, и тая полянка съсипахте...
 :nuts:
GOD is REAL, unless declared INTEGER