Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 15:15:49

Автор Тема: "За Емил и възпитанието..."  (Прочетена 17447 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
"За Емил и възпитанието..."
« -: Януари 24, 2019, 10:58:06 »
Quote (selected)
Критиката е безполезна, защото кара човек да се защитава и обикновено го провокира да отстоява правотата си. Критиката е опасна, защото наранява много скъпата всекиму гордост, чувството колко е важен, и предизвиква негодуване.
Б.Ф. Скинър, световноизвестният психолог, доказва с опитите си, че ако награждаваме животното за добро поведение, то се учи много по-бързо и запомня наученото много по-добре, отколкото ако го наказваме за лошо поведение. По-късни изследвания са показали, че същото се отнася и за хората.
Ханс Селие, друг голям психолог, казва: „Колкото силно жадуваме за одобрение, толкова се ужасяваме и от неодобрението”.
Негодуването, което предизвиква критиката, понижава духа на служители, близки и приятели, без да променя обстоятелствата, които са я предизвикали
:smokin:
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 18:58:33 от Асол »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #1 -: Януари 24, 2019, 11:07:18 »
За да има баланс, ще изкажа почти противоположно мнение.
Почти, защото то е насочено само към една част от хората, тази, които от дума не разбират. А те, поне в последно време са съществена част от цялото.
Тогава си е необходим друг, адекватен подход.
 :t0118:
 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #2 -: Януари 24, 2019, 11:20:31 »
Няма да споря. Аз лично много уважавам автора на горната книга и смея да твърдя, че приложението на съветите му в професионалната сфера и на ниво неангажиращ контакт е повече от печелившо...естествено, в личен план голяма част от тях са неприложими, както и при всякакъв контакт с гербаво  същество. Карнеги, очевидно, не е изследвал всички области на общуването и не е имал работа с истинско предизвикателство :D

Апропо, очаквам Фирмин да се включи в тази тема, тъй като съм останала с впечатлението, че се е обучавал по въпроса. На живо "игрите", обаче, вършат повече работа - онлайн е истинско предизвикателство, щото си лишен от основен инструмент - наблюдението на обекта :nuts:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #3 -: Януари 24, 2019, 11:35:57 »
Quote (selected)
Карнеги, очевидно, не е изследвал всички области на общуването и не е имал работа с истинско предизвикателство
Вероятно е работил с непредставителна извадка /да се направя и аз на сложен/ :smokin:
Като оставим настрана онзи материал който имах предвид в предния си пост, много бих дал да видя резултатите от работата на светилата връз обекти като цвъц примерно.
Айде, да облекчим малко мъките им - връз Мутрю. Все пак не им мисля лошото на светилата.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #4 -: Януари 24, 2019, 11:43:00 »
В интерес на истината, въпреки изобилието от примери от живота (включително и Ал Капоне!) да си призная не се натъкнах на подобни обекти. Ще я приложа книгата във файл, ако някой не я е чел - да я прегледа. Може пък и да види нещо, приложимо към днешната действителност или пък да покритикува. Може пък и да научи нещо, което би му помогнало - в нормална среда е повече от полезна
Книгата е интересна и от друга страна - върши работа как да си подбираш и контактите! Важно е, щото си спестяваш разправии, включително и онлайн (последното е доста по-вредно,щото  достъпно за широки маси). Като се има предвид това в скобичките, следва  контактите ти в нета да са още по-прецизни!

Аз ще си позволя да дам едно дребно примерче, като част от мотивите ми, как се отнасям към различните форумни никове и как решавам да продължа общуване на ниво, извън форума. Внимателно прочитане и препрочитане на изявленията по различни въпроси (затова е необходимо доста време), с отчитане  на  постоянството в позициите, както и липсата на склонност към интриги са първият, но не достатъчен фактор за моето положително отношение :smokin:
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 11:53:32 от Асол »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #5 -: Януари 24, 2019, 11:52:30 »
Асол, това ли е темата, която Mr. Blonde препоръча за отваряне в „Прокуратурата атакува Йончева и с нарочно съобщение” по твоя подсказка? Аз също одобрявам!!!

Ако е тя, най–добре е да се преименува в „Управление на човешките ресурси в интернет–форумите”. За да е ясно за какво точно иде реч.  :cool-1084:

Аз също смятам да се включа, ама малко по–късно …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #6 -: Януари 24, 2019, 11:58:12 »
Това е, Джиджи. Няма да я преименувам, защото не се отнася само за интернет - ние не живеем там!Темата на мен ми е интересна, не само защото дълги години съм се занимавала с това...винаги ми се е щяло да получа обратна връзка по въпроса от умни хора. Колкото и да е странно, в обичайната си среда и ежедневието си, човек трудно може да обмени мнения с типаж- проучващи, а не обекти на проучване :nuts:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #7 -: Януари 24, 2019, 12:42:43 »
Quote (selected)
Апропо, очаквам Фирмин да се включи в тази тема, тъй като съм останала с впечатлението, че се е обучавал по въпроса. На живо "игрите", обаче, вършат повече работа - онлайн е истинско предизвикателство, щото си лишен от основен инструмент - наблюдението на обекта

Firmin е самоук "по въпроса". Онлайн не е чак такова предизвикателство, защото наблюдението на обекта си върви. Например, през текстовете (определяне на репрезентативните системи - водещата, предпочитаната и референтната - и с предикатите ), през реакциите (калибриране).

В терминологията на НЛП това, което е свързано като практика с приложения цитат, се нарича "Бойно НЛП".
В него се използват широко така наречените фокуси на езика. В случая - това са "бойни" фокуси на езика. Винаги, когато се говори за "бойно" НЛП и за "бойни" фокуси на езика, традицията повелява уточнението, че това съвсем не е задължително да е проява на злонамереност. Майка, която се кара на непослушното си дете, например, може да приложи, без да го осъзнава, най-опустошителните форми на бойното НЛП.

Така е и със споменатата критика. Посочените ефекти, по правило, са свързани с прилагане на точно такива фокуси на езика.

При съзнателно и целенасочено прилагане на техниките на бойното НЛП възможна цел е да се изведе "противника" от ресурсното му състояние, да се въведе и удържи в нересурсно. Един от способите за постигане на тази цел, който бойното НЛП използва, е да се разколебае и разруши мотивацията.

В НЛП като ресурсно се определя, най-просто казано, състоянието, в което вие имате пълен достъп до пълния си набор ресурси - до знанията си, до уменията си - при запазен контрол върху вътрешната си и външната комуникация. В нересурсното състояние губите способности и контрол, най-кратко казано. Волята за съпротива отслабва. Уязвимостта ви за манипулация расте.

Не съм съгласен, обаче, с генерализиране на ефектите от критиката. Клише или не, но критиката може да бъде и конструктивна. И отново с използване на фокусите на езика. Както разрушава, така и може да създава мотивация, може да променя дори убеждения, а може и да усилва връзката с наставника или с влезлия в ролята на наставник колега, приятел или друг някой в обкръжението на критикувания.

Скептичен съм и по отношение на резултатите от опитите на Скинър, без да съм запознат с тях, разбира се. Защото "лошо" и "добро" поведение се различават по една много съществена характеристика - неопределеността. Обикновено, налице е репертоар, широк набор от възможности, за "лошо" поведение в дадена ситуация, и твърде ограничен или сведен до само една набор от възможности за "добро" ("правилно") поведение. Когато с наказание блокирате една от възможностите или дори няколко от тях за "лошо" поведение, то ви остава още съществен брой възможности да се отклоните от това, което в дадената ситуация се възприема като "добро". Обратно, поощрено и посочено чрез награда, единственото "добро" се закрепва. Накратко, коректно е да се изследват алтернативи - един "лош" срещу един "добър" изход. Мисля, че в тези условия наградата и наказанието ще са еквивалентни. Това, мисля си, е еволюционно предопределено. Бозайниците са еволюирали в свят, който предлага много повече заплахи ("наказания за грешки"), отколкото възможности ("награди за правилен избор").

Чок觧

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #8 -: Януари 24, 2019, 13:00:28 »
Добре , един пример:

Дете , което се опитва да удави коте в кофа с вода !

Какви са начините на въздействие ?

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #9 -: Януари 24, 2019, 13:02:27 »
Quote (selected)
Онлайн не е чак такова предизвикателство, защото наблюдението на обекта си върви. Например, през текстовете (определяне на репрезентативните системи - водещата, предпочитаната и референтната - и с предикатите ), през реакциите (калибриране).

Лишава те от възможността да го прецениш на секундата на базата на несъзнателните му жестове и мимики (това за по-обиграните онлайн персонажи). Иначе, е много забавно да го хванеш за ушите и да го извлечеш директно и "грубо" от напъханите в тиквата му клишета и предварително зададената му литература по темата. Правила съм си подобни експерименти с троловете оттатък. В момента , в който го измъкнеш от казаното по телевизора или на семинара/оперативката (естествено като го засилиш към информация и факти, която не знае къде и как да провери), прогнозираш с 99%достоверност - какво ще ти изтърси в първия момент и пътят към гаврата е открит, започваш да го тикаш надолу и надолу, докато и той освен всички останали се усети.....и накрая си смени и ника. Понякога е много забавно, включително и да провериш нивото на тролските  създатели, работодатели и обучители, както и на тривиалните келепирджии.

Чоки, не ми беше това идеята за темата. Работата с деца е нещо много отговорно и сложно и начините за въздействие и възпитание са много различни. Опитът на повечето от нас тук се свежда до възпитанието на собствените такива и не сме специалисти. А понякога(казвал ми го е професионалист) самата природа е създала такъв сбъркан индивид, че е невъзможно да се предотвратят последиците. Да не би да се опитваш да търсиш обяснения за определен тип поведение на възрастни хора на базата на най- разпространения пример, характеризиращ един малък етап от развитието на серийните убийци - отношението към животните?
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 13:09:33 от Асол »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #10 -: Януари 24, 2019, 13:08:28 »
Добре , един пример:

Дете , което се опитва да удави коте в кофа с вода !

Какви са начините на въздействие ?

Немедленно да се опитаме да им разменим местата?  :image008:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #11 -: Януари 24, 2019, 13:15:03 »
Това е нещо, което да го увери незабавно в укоримостта на поведението му и то на собствен гръб!  :D
Лошото е, че в половината от случаите може и да не свърши работа, обаче...

Чок觧

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #12 -: Януари 24, 2019, 13:17:22 »
Немедленно да се опитаме да им разменим местата?  :image008:


Това критика ли е , градивна критика ли е , похвала или порицание , според Скинър ? А според Сержант Трой ? ;)

А според Лилиан за "Насилието над..." ?
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 13:19:45 от Чок觧 »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #13 -: Януари 24, 2019, 13:22:50 »
Quote (selected)
Това критика ли е , градивна критика ли е , похвала или порицание , според Скинър ? А според Сержант Трой ? ;)

А според Лилиан за "Насилието над..."

Според гениалния Нютон - трети закон на класическата механика! :D

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #14 -: Януари 24, 2019, 13:23:41 »
Ами има много изследвания по темата. Жестокостта в детска възраст почти неизбежно се повтаря и в младежките години, и в зрелостта. Имам един познат, на 48, с професия, който инцидентно се забавлява да мята пиратки по котки и да си умира от смях как се плашат.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #15 -: Януари 24, 2019, 13:32:52 »
Quote (selected)
Жестокостта в детска възраст почти неизбежно се повтаря и в младежките години, и в зрелостта
.

Винаги! Но причините за нея са различни, както и развитието й в по-късна възраст. Имам предвид границите й - дали изобщо има такива.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #16 -: Януари 24, 2019, 13:35:03 »
Постоянно надничам тук и явно няма да мога да се стърпя, а това ми пречи да се съсредоточа където трябва.  :cool-1084:

Затова като начало поствам нещо, препоръчано от von Gossinger за евентуалното „оцеляване” в интернет пространството: любопитно , полезно и мноооого забавно.
Първо, не се взимайте прекалено насериозно — вреди на здравето.  :ive_got_it-1379:

„Правила на грамотния флеймър
” според mindw0rk: http://www.leeneeann.info/blog/?p=877

Enjoy!


Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #17 -: Януари 24, 2019, 13:38:02 »
Quote (selected)
Добре , един пример:

Дете , което се опитва да удави коте в кофа с вода !

Какви са начините на въздействие ?

Имах един такъв, в съседство. Убиваше котетата с бъркалката на баба му за лютеницата. Особено го въодушевяваше моментът, когато, премазани от ударите, малко преди да умрат, котета се изпускаха по малка и голяма нужда. Когато го гонех, се криеше вкъщи, при баща си. Веднъж казах на баща му, че сега го крие, но когато той порасне, ще влезе в затвора. Баща му ми отвъртя такъв шамар, че ми писнаха ушите. При което чичо ми, след като разбра, го вдигна за врата на пръсти и му каза, че ако веднъж ме докосне, ще му счупи главата. Никога, ама никога, не съм виждал чичо ми да се скара с някого или пък да посегне, не знам такъв случай. Така или иначе, въпросният убиец на котета стана един от най-известните крадци в града и, разбира се, опозна затвора и отвътре.

В гимназията пък имах съученик, който предпочиташе, превъзбуден и нахилен, той да коли зайците, които ловяхме, а, в повечето случаи - крадяхме, по бригадите. В момента е един от най-търсените и високоплатени пластични хирурзи. Дамите много си падат по него, чувам.

Така че, сложно е.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #18 -: Януари 24, 2019, 13:41:14 »
Е, разбира се, покрай кофата и рибката, няма как да не се сетим за "Убий Бил", нали?  8)

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #19 -: Януари 24, 2019, 14:11:54 »
почти офтопик.

Преди време опознах по-отблизо една HR-ка на производствена компания. Много ми беше ивнересно да разбера с какво се занимава.
От нея разбрах че HR мениджърът не е:
 - специалист по ТРЗ
 - н-к отдел кадри.
 - специалист по колективна психология.
 - специалист по трудово право.

Някой знае ли какво е HR-ът?

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #20 -: Януари 24, 2019, 14:19:41 »
Ще споделя нещо, което не знам дали влиза в релсите на „управление на човешките ресурси“ (преди не му ли викаха Отдел „Личен състав“?). Но другите текущи теми са още по-далечни.

Отдавна ми прави впечатление това и за съжаление постоянно срещам примери за него: общуването чрез реч е до такава степен проблематично, че най-често е близко до невъзможно. Което е парадоксално, защото сме свикнали да смятаме, че речта е най-развитото ни и прецизно средство за общуване.

Хората, уж в процес на словесно общуване, често всъщност не забелязват казаното, не му обръщат внимание, а чуват или четат нещо различно. Внушават си какво ли не на базата на казаното, но и на собствените настроения, предубеждения, симпатии и антипатии. После реагират спрямо говорещия или пишещия, изхождайки от собствените си измишльотини или неадекватно възприемане, а не от действително казаното.

Това за мен е изключително напрягащо, защото възниква неочаквано, особено от страна на непознати или недостатъчно познати събеседници. Особено изумяващо е това при писмено общуване, например както тук във форума – изумяващо, защото думите са написани, имаш достатъчно време за адекватно осмисляне и така да избегнеш неволното изкривяване. Подозирам обаче, че мнозина изобщо не се замислят над възможността, ако не явния факт, за кривото си възприемане. Смятам така, защото виждам, че голяма част от тях не са склонни да го приемат дори когато изрично им го посочиш (тогава пък се обиждат вместо да преосмислят).

Не се наемам да говоря за причините на това явление – това е работа на психолозите – но мащабът му наистина е потресаващ. Как можем да се стремим да го избегнем? Чрез внимание към собствените и чужди думи, чрез внимателно подбиране и стремеж към най-точно, а добре е да бъде и кратко¹, изразяване. Смятам, че огромна роля за възпитаване на това умение играе училищното обучение и дейностите, към които то подтиква, най-вече заниманията с роден език и литература и с математика (в днешно време и информатика). Едното те научава да ползваш езика си, а другото – да мислиш логично и систематично. Не можеш обаче да мислиш логично, ако не можеш да изразяваш мислите си на родния език. И няма полза да познаваш езика си, ако не можеш да мислиш последователно, тъй че да има какво и защо да изразиш чрез езика.

Всички други предмети да ги нямаше в училище, не би било толкова страшно. Но пренебрегването на който и да е от тези двата, а това става твърде и твърде често, ще те остави умствено сакат.
——————————————————————————————
¹ Краткостта обаче не ми се удаде тук.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #21 -: Януари 24, 2019, 14:21:27 »
Някой знае ли какво е HR-ът?
Яйчар.

Чок觧

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #22 -: Януари 24, 2019, 14:40:25 »
Темата , която би трябвало да бъде тук , ако е предложената от Асол би трябвало да бъде "За човешките взаимоотношения и как да се държим в обществото" .
"Управлението на човешките ресурси" е нещо по-друго . Не зная до колко НР е "яйчар" ( ако е жена не е пригодна за такава работа) , доколко "Личен състав" се препокрива със "Служба кадри" , но би трябвало НР да започва от търсенето на работници и служители чрез обяви и лични контакти , разговори по телефона , през интервюта и намиране на подходящата длъжност на съответния служител , до неговото участие в трудовия процес и израстване(евентуално) в по-висока длъжност . И всичко това няма нищо общо с прекъснатия диалог-обсъждане , на поведението на колегите от другия форум .

Дано и аз със своя пример не съм отклонил темата пък във съвсем друга посока .

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #23 -: Януари 24, 2019, 14:41:44 »
почти офтопик.

Преди време опознах по-отблизо една HR-ка на производствена компания. Много ми беше ивнересно да разбера с какво се занимава.
От нея разбрах че HR мениджърът не е:
 - специалист по ТРЗ
 - н-к отдел кадри.
 - специалист по колективна психология.
 - специалист по трудово право.

Някой знае ли какво е HR-ът?

Не е оф топик, а си е точно по темата. Всъщност, управляващият човешките ресурси е всичко това, което според "спецЯлистката" не е, плюс подготвен манипулатор. Но пък не се изненадвам, че има такива мениджъри - те повечето са такива. Вместо да осмисли какво са й набивали в кофата, очевидно безрезултатно, някой я е намърдал на такава позиция, дал й е една папка с предварително изготвени формуляри и тя се е почувствала готова за това, което не знае, че работи.

А, и съм съгласна с това, което пише Аменеменема - все по-често се среща напоследък. Освен функционалната неграмотност, причината за неразбирателството е, че много хора държат да пишат, без да си направят труда да четат внимателно какво им говорят събеседниците - графоманщина. Аз, по-горе го отбелязах - винаги чета внимателно кой какво пише, старая се да го запомня и при нужда си припомням детайлите. И това не е защото обичам да водя досиета на някого(нямам такива :D), а защото е изцяло в моя полза да знам с кого си имам работа. Последното е същото, както и в живота - предпазва те от грешки най-малко :nuts:

Чоки, темата е много по-обширна - за хората, отношенията помежду им, управляването и манипулирането на тези отношения, избягване на грешки в процеса на общуване където и да е, причини за определени типове поведение - така че повечето колеги си пишат по темата, включително и ти :)
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 14:45:50 от Асол »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #24 -: Януари 24, 2019, 15:31:11 »
...мисля, че се люшкате с това заглавие "управление на човешките ресурси" - би могло да включи както подбор на персонал, неговата квалификация и кариерно развитие до невро-лингвистичното програмиране и поддържане на психичното му здраве - доколкото прочетох, идеята на Асол бе да се споделят някои техники и правила за предотвратяване на лоши емоции сиреч как да избегнем случайни или нежелани контакти и познанства (може и така). Сега става тюрлю говеч, но и така може - от всекиго по нещо.

Модерното НЛП като последен писък на модата (вече 40+ години) като съвкупност от подходи за общуване, личностно развитие и психотерапия е много спорно и е на ръба на медицината (психиатрията) без да е част от нея вкл. разни  поведенческите модели, игри, драма .

За мен НЛП има привкус на шарлатанство предвид заявената цел на откривателите да лекуват фобии, депресии, поведенческо разстройство, психосоматични заболявания (може да ми вярвате, имам 30 годишен опит с психиатър у дома), трогателно звучи това „намирането на начини да се помогне хората да имат по-добър, по-пълен и по-богат живот.“

Основателите прилагат някакъв псевдо-елитарен подход - да се моделират ефективните модели на поведение на изключителните хора, след което тези модели да бъдат приложени върху и придобити от други лица.

Те аргументират откритието си с постигнатите личностните промени, чрез моделиране,  на трима (само) психотерапевти, доказали се като успели в професията си след което претендират, че са открили и създали модел, който описва основните черти в поведението и общуването отличаващи тримата професионалисти, подложени на наблюдение. След това използват тази малка контролна група като еталон, към които автоматично отнасят всички, които не постигат резултати еталона. С времето техниките са се развили, но същността остава непроменена. Може да го видите и прочетете от различните реклами за курсове и семинари, които ни заливат.

Тази техника (подход) е модерна и популярна сред бизнес средите, за коучинг, тиим билдинг, при  психоаналитици, нямащи специализирано медицинско образование;
Според някой, това все още е само механична съвкупност от техники и стратегии за подобряване на комуникацията и личното влияние  на "програмирания", не представлява единен модел или теория, хеле пък терапия за определени психични заболявания.

Считам (и повечето психиатри също) прилагането на това програмиране при деца за опасно. Детската психика и респ. психиатрия е особен клон от тази наука, за съжаление все още малко разпространена. Детските психиатри са малко и поради това търсени. Възпитанието пък е цяло изкуство.

Въпросът за детската агресия е интересен и достоен за отделна тема, в психиагричната литература има безброй публикации - като споменавам психиатрична, това не значи, че иде реч за заболяване при децата, даже някои лекари считат тази агресивност за нормална (генетично заложена), която с времето и средата се регулира и насочва в една или друга посока. В никакъв случай обаче не бих отнесъл тези проблеми към "управлението на човешки ресурси", каквото и да значи това.

Та така, приятно дискутиране.
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 15:34:41 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #25 -: Януари 24, 2019, 15:39:03 »
Quote (selected)
Сега става тюрлю говеч, но и така може - от всекиго по нещо.

Може. Да си призная не можах да се сетя за друго заглавие, което да обхваща в най-широкия смисъл на думата  човешките отношения (възникване, предпоставки, проявления, регулация, манипулация, превенция и ограничаване на щетите) :D

А, и защо приятно дискутиране? На мен ми хареса включването ви, професоре.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #26 -: Януари 24, 2019, 16:53:54 »
И всичко това няма нищо общо с прекъснатия диалог-обсъждане на поведението на колегите от другия форум .
  :way_to_go-1308:

Много ми се искаше и на мен да продължи, ама нали знайш ...

А ти не си отклонил нищо в никаква посока, щото самата тема не е по темата.  :blurry_drunk-2127:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #27 -: Януари 24, 2019, 17:00:48 »
Ами, Джиджи, можеш да продължиш, въпреки че не ми се ще да го докараме до "Кои са Фичо и Нели?" точно. Отделен е въпросът, че други персонажи се чувстват длъжни редовно да осведомяват публиката кого от форума познават и да дават информация/клюкарстват за хора, без да са получили правото да ги разнасят по форумите. Така че, колеги, присъствието около вас на изявени "опоненти" за да не ви е скучно, важи само във форумна среда. Наяве носи неприятности. Рано или късно някой новопридобит познат, ще използва срещу вас като аргумент (задължително несвързан с предмета на спора!) дори начина, по който си пиете евентуално коктейла

« Последна редакция: Януари 24, 2019, 17:04:11 от Асол »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #28 -: Януари 24, 2019, 17:31:46 »
Quote (selected)
Основателите прилагат някакъв псевдо-елитарен подход - да се моделират ефективните модели на поведение на изключителните хора, след което тези модели да бъдат приложени върху и придобити от други лица.

Не мога да се съглася с това. Подходът не е елитарен. Не е и псевдо. Да се моделират ефективни модели и практики е един от начините, по който човешката цивилизация предава опит. Няма необходимост тук от някаква изключителност. Моделира се, което работи. Дори, ако щете, на едно занаятчийско ниво. Ако, например, някой е изучавал циганската хипноза, защото тя работи, и е прилагал техниката, то той го е правил, не защото кака Айше от маалата е изключителна.




Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #29 -: Януари 24, 2019, 17:43:20 »
Quote (selected)
Да се моделират ефективни модели и практики е един от начините, по който човешката цивилизация предава опит. Няма необходимост тук от някаква изключителност. Моделира се, което работи.

В работна среда, включително и ниво управление на държава, да. В лични взаимоотношения не! За първото, обаче, е изключително трудно намирането на "кадрите", които да паснат на тези добри модели и практики и намирането на "кадровик", както и категорично не съм съгласна, че тази ефективност и сработване може да се постигне с когото ти падне. Последното е особено опасно, когато екипите са върха на държавата и независимо, че цецо ги води по семинари и тиймбилдинги, не са разбрали, че следването на някакви рационални схеми не заменят липсата на елементарни човешки качества, добро образование и наличието на повече от една мозъчни гънки

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #30 -: Януари 24, 2019, 17:45:50 »
Quote (selected)
Някой знае ли какво е HR-ът?
Да взема и аз.
Онова, което е отказала дамата, плюс това, което е добавила Асол и още от мен - хедхънтър и кадърен психолог.
Дано не повтарям някой.
Специално искам да се обърна към фелдкурата, дано е тук докато пиша.
Професоре /или ако щете - полковник/, никак не бе добро това снощи.
Станаха сума поразии отправени към хора, които не присъстваха и/или вече не могат да присъстват и то е защото се подведе по провокацията на едно лице, което само с една дума ще го опиша - парвеню.
Не си заслужаваше нищо от това, което стана. Получи се точно както се казва в максимата - не се бори с прасе, и двамата ще се оплескате, но на прасето ще му е харесало.
Казвам го това най дружески - и аз съм изпадал в подобни ситуации и сетне съм съжалявал. Патил, та знае, не искам да звучи поучително.
Жив и здрав!
Дано не съм те засегнал.
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 17:50:44 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #31 -: Януари 24, 2019, 17:47:53 »
Quote (selected)
Ами, Джиджи, можеш да продължиш, въпреки че не ми се ще да го докараме до "Кои са Фичо и Нели?" точно. Отделен е въпросът, че други персонажи се чувстват длъжни редовно да осведомяват публиката кого от форума познават и да дават информация/клюкарстват за хора, без да са получили правото да ги разнасят по форумите.

Всъщност, самите хора се разнасят по форумите. Всеки по своя си причина.

На Другото място, преди много време, бях писал на Дорис, че един ден някое амбициозно дарование, необременено от морал и етика, ще напише дисертация ако не, то поне дипломна работа върху участието и.

Ами да. Дорис си е жив класик. Ако погледнете върху какво наследство - писма, дневници, чернови - днес пишат книги за творци от преди 50 или 100 години, то какво пречи някой да изследва форумното участие на Дорис. И верно, върху връзката или отсъствието на връзка Дорис - Миряна, може да се напише дисертация. Турете и някое помпозно заглавие, което да включва криза, посттоталитарно и екзистенциално, и викайте ура. Все ще си намерите някой ВУЗ да ви одоктори.

Впрочем, това важи за всеки един от нас. Включително и за мен, макар че не съм и няма да бъда ни класик, ни дори творец. При графоманско наследство от към 50 000 поста, в които съм споделял факти, мнения, чувства, оценки, и студент по "некои" науки може да ме разкости до дъно. С последствия. Ясно е, от само себе си, че след като веднъж сме си дали сметка за този риск и упорстваме в греха, то, най-вероятно, сме приели и толерираме риска от последствията. С оглед алтернативата - тръпка от руска рулетка - играта си струва свещите. Или пък - не.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #32 -: Януари 24, 2019, 17:53:32 »
Quote (selected)
При графоманско наследство от към 50 000 поста, в които съм споделял факти, мнения, чувства, оценки, и студент по "некои" науки може да ме разкости до дъно. С последствия. Ясно е, от само себе си, че след като веднъж сме си дали сметка за този риск и упорстваме в греха, то, най-вероятно, сме приели и толерираме риска от последствията
Но със сигурност не може да те идентифицира конкретно, без опасност от последствия за него! Когато, обаче, сам си се представил "лице в лице", винаги можеш да разчиташ на издънка от страна на човек, с когото не споделяш нищо повече от случайни съвпадения на тема музика, кино, любим цвят и прочее "съществени" въпроси, достойни за тийнейджърски лексикон

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #33 -: Януари 24, 2019, 17:54:49 »
Рано или късно някой новопридобит познат, ще използва срещу вас като аргумент (задължително несвързан с предмета на спора!) дори начина, по който си пиете евентуално коктейла
Форумът е като всяко друго място. Срещат се купища читави хора и някоя и друга гнила ябълка. Въпрос на оценка и подбиране. И тук важи правилото за личната хигиена и държането на нервите, и тук понякога се налага да дадеш едно рамо или имаш късмета да ти дадат рамо, даже опонентите. Пък и не всички отношения между форумците се развиват във форума, има живот и извън него!  :t0328:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #34 -: Януари 24, 2019, 17:57:57 »
Амиии, който го е страх от мечкиии...а има и друго - в крайна сметка нали трябва и да се живее. Нормален живот, ако вземе човек да се пази постоянно и от всички посоки, бързо ще се превърне в параноичен инвалид.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #35 -: Януари 24, 2019, 18:01:19 »
Но със сигурност не може да те идентифицира конкретно, без опасност от последствия за него! Когато, обаче, сам си се представил "лице в лице", винаги можеш да разчиташ на издънка от страна на човек, с когото не споделяш нищо повече от случайни съвпадения на тема музика, кино, любим цвят и прочее "съществени" въпроси, достойни за тийнейджърски лексикон
Ами не. Не видях някъде забрана за идентифициране на форумните участници. Малко тракане по клавиатурата и всичко тайно става явно.
Въпрос е какво дава подобно знание. Потребно ли ми е то, не е ли, искам да го използвам, не искам. Ако ми е драго да си чатя с лицето А и лицето Б, що го правя и без да се натискам да получавам повече от това, което лицата А и Б искат да споделят с мен. Искрено ме забавлява колко ми е труден преходът от форумния ник към "реалното" име на човек, когото познавам от форума. Така и не казах "Елена" на Женевьев.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #36 -: Януари 24, 2019, 18:02:04 »
Quote (selected)
Пък и не всички отношения между форумците се развиват във форума, има живот и извън него! 

Ами точно за това говорим - как да си подбираш събеседниците, ако решиш да ги включиш и в  реалния си живот, така че последният да не се превърне в интернет - жълтина. Аз вече споделих някои от критериите си за подбор :nuts:

Quote (selected)
Не видях някъде забрана за идентифициране на форумните участници. Малко тракане по клавиатурата и всичко тайно става явно.

Тук вече зависи и точно колко и точно каква информация си изпуснал за себе си. Някои колеги бяха доста непредпазливи
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 18:04:42 от Асол »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #37 -: Януари 24, 2019, 18:06:40 »
Quote (selected)
Специално искам да се обърна към фелдкурата, дано е тук докато пиша.
Джузепе, прав си, не се получи.
Чужда ми е християнската философия да обърна и другата буза, предизвикат ли ме, отговарям по ветхия завет.

Лицето няма да обсъждам, той не присъства тук - ще отбележа само, че се опита да спретне поредната интрижка адресирайки Хамеля по повод наша мила колежка, правейки гнусни намеци по неин и мой адрес.
Подробности  и цитати - в затворената тема.

Ще коментирам обаче г-на Миндербиндер, който присъства тук, може да се защити и който реагира като кучетата на Павлов - Ловкия му звънна по телефона, нашия е в чужбина, но веднага си спомня какво точно е било преди 6 години (нито летеца, нито брат ми - и двамата значително по-млади от него - не помнят подробности) и ме обвини мен без да обели дума за приятеля си.
Препоръчвам му, преди да напише каквото и да е, да щудира затворената тема, хронологията и цитатите, ако иска.

Приемам го, това е също житейска позиция, чужда ми е.
Толкоз.
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 18:19:14 от фелдкурат Ото Катц »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #38 -: Януари 24, 2019, 18:13:29 »
Quote (selected)
Основателите прилагат някакъв псевдо-елитарен подход - да се моделират ефективните модели на поведение на изключителните хора, след което тези модели да бъдат приложени върху и придобити от други лица.

Не мога да се съглася с това. Подходът не е елитарен. Не е и псевдо.

Фирмине, тази, ще я нарека  "система" на невро-ливгвистично програмиране е разработена през 1970-та на базата на наблюдения върху трима "успешни" психотерапевти, на базата на които наблюдения се съставя модел, впоследствие прилаган върху други, не толкова успешни психотерапевти - от това се започва.
Питам (а) по какви определени от кого критерии са наблюдавани и сравнявани тримата (б) какво значи успешен (в) защо само трима и т.н.
Ерго - приема се, че по някакви (нечии) критерии някакви психотерапевти (само трима) са определени като успешни. След това моделът се прилага върху останалите и те се сравняват, оценяват с тримата.
Непонятни и затова неприемливо.

Нататък следва
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 18:20:43 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #39 -: Януари 24, 2019, 18:26:27 »
Понеже явно или неявно става дума за срещи на форумци извън форума и възможните последствия от това, струва ми се, може да се приложи следното просто правило за преценка дали си струва: ако човекът ти е неприятен, не виждам причина да се черпиш с него; ако го възприемаш като опонент, но ти е любопитно как изглежда или що за човек е в пряко общуване, прецени дали е почтен. Последната дума е ключова, но, специално проверих, не се среща в тази тема, което е странно :)

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #40 -: Януари 24, 2019, 18:35:38 »
Понеже явно или неявно става дума за срещи на форумци извън форума и възможните последствия от това, струва ми се, може да се приложи следното просто правило за преценка дали си струва: ако човекът ти е неприятен, не виждам причина да се черпиш с него; ако го възприемаш като опонент, но ти е любопитно как изглежда или що за човек е в пряко общуване, прецени дали е почтен. Последната дума е ключова, но, специално проверих, не се среща в тази тема, което е странно :)
...поради тази причина по правило не ходя на сбирките, било то в с. Черни Осъм, било то в "Тукань" край х. Хемус - като почнете от 2005 преди схизмата - разделянето на форума на ония от "Алваро" и хората на Геновева - старите кучета ще си спомнят.
Пропуснах -  и та Епълсток в Ябланица не ходя, въпреки персоналните покани, по същите причини - не вярвам повече да ме канят.

Сестро, разкажи им.

Ходя само на сбирките "В пицарията" организирани от Доктора, където участва подбрана грлупа - Брадатко, Дуцов, Артур, Бъди, Вещицата, Заро, Миндербиндер, и някои други.

При мен в канцеларийката на ул. Аксаков през тези 15 години са идвали поне дузина и половина другарчета, не съм крил нито къде, нито за кого работя, за съжаление явно това е предизвикало завист, няма как да се променям на стари години.
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 18:39:21 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #41 -: Януари 24, 2019, 18:38:50 »
Quote (selected)
ако човекът ти е неприятен, не виждам причина да се черпиш с него; ако го възприемаш като опонент, но ти е любопитно как изглежда или що за човек е в пряко общуване, прецени дали е почтен.
Не съм изрекла точно думата (но критериите моите си водят до нея). Доколкото разбирам, в някои случаи се получават форумни сбирки, където един води някого (по неговите критерии готин)в компанията на други, чиито критерии са по-различни. Организацията на подобно събитие е сложна и винаги съществува вероятност да се засекат хора, които не само форумно не могат да се понасят

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #42 -: Януари 24, 2019, 18:47:50 »
Понеже явно или неявно става дума за срещи на форумци извън форума и възможните последствия от това, струва ми се, може да се приложи следното просто правило за преценка дали си струва: ако човекът ти е неприятен, не виждам причина да се черпиш с него; ако го възприемаш като опонент, но ти е любопитно как изглежда или що за човек е в пряко общуване, прецени дали е почтен. Последната дума е ключова, но, специално проверих, не се среща в тази тема, което е странно :)
"Читав" не е ли близко?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #43 -: Януари 24, 2019, 18:48:38 »
Е, най–сетне влязохте отново в руслото благодарение на Джузепе.  :aplause:

Щото само от философствУване вече почнА да натежава.

А аз пак изчезвам временно по понятни причини, обявени детайлно в «Технически» пред целия форум.

П.П. Фелдкурат, наясно съм защо зачезна от тоз форум. Ама да знайш, че липсваш …  :i_miss_you-1316:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #44 -: Януари 24, 2019, 18:49:38 »
Да си призная не можах да се сетя за друго заглавие, което да обхваща в най-широкия смисъл на думата  човешките отношения (възникване, предпоставки, проявления, регулация, манипулация, превенция и ограничаване на щетите) :D

„За Емил и възпитанието …“ не става ли?
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #45 -: Януари 24, 2019, 18:54:39 »
Нямам претенции, Принце, харесва ми...сменяй го, ако искаш

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #46 -: Януари 24, 2019, 18:55:50 »
Ма що изобщо тряа да има контакти на живо, м?  :image008:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #47 -: Януари 24, 2019, 18:56:36 »
Нямам претенции, Принце, харесва ми...сменяй го, ако искаш

Традицията повелява ти да го смениш, щом ти е харесало 8)
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #48 -: Януари 24, 2019, 18:57:11 »
Ами на теб никога ли не ти е било любопитно да видиш дали блондинката зад компа не е 200 кила сумист? :D

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #49 -: Януари 24, 2019, 18:57:53 »
Ма що изобщо тряа да има контакти на живо, м?  :image008:

Ми щото си е друга тръпката да отвъртиш няколко вербални шамара с крак примерно на бат Бойко  :m1708:
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #50 -: Януари 24, 2019, 19:03:29 »
Ма що изобщо тряа да има контакти на живо, м?  :image008:

Ми щото си е друга тръпката да отвъртиш няколко вербални шамара с крак примерно на бат Бойко  :m1708:

Що ще посягаш на мозъчно увреден!
Ти срама нямаш ли?
 :beer-405:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #51 -: Януари 24, 2019, 19:06:41 »
Quote (selected)
"Читав" не е ли близко?
Според речника читав означава невредим, цял. Знам, че е модно разговорно да се употребява другояче – за нещо най-общо положително, но това не е литературно или поне общоприето, и дори смисълът не е твърде ясен.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #52 -: Януари 24, 2019, 19:07:38 »
Сестро, разкажи им.
То зависи как подаваш информацията.  :nuts:
Технически може да се каже, че аз съм пила с теб на пъпа на София в компанията на млад момък и сме си хортували с кайлето по мобила. И ще е абсолютно вярно.
И на Епълсток съм била, с варено цвекло и баклава в дисагите, а по пътя сме пяли неприлични песни с Летеца и Женевьев, светла й памет.
Слава Богу, Господ ни е направил различни, та да има за какво да се срещаме. Ако да бяхме всичките еднакви, взема си човек три-четири-пет огледалца, слага пред всяко по една чаша с питие и ето ти среща с интелигентни, мили люде, еднакво мислещи и еднакво изглеждащи (тук следва ариозо за смъртта на този човек от скука някъде към третата ичкия!).

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #53 -: Януари 24, 2019, 19:10:59 »
Quote (selected)
"Читав" не е ли близко?
Според речника читав означава невредим, цял. Знам, че е модно разговорно да се употребява другояче – за нещо най-общо положително, но това не е литературно или поне общоприето, и дори смисълът не е твърде ясен.
Не зная дали е модно, наследила съм го от дядо ми. Като речеше, че не е читава една работа, значеше, че не трябва да си пъхам носа в нея, има нещо непочтено, дори да не е опасно. Другата версия беше "не е хас", ама колко ли човека я помнят.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Управление на човешките ресурси
« Отговор #54 -: Януари 24, 2019, 19:11:25 »
....
„За Емил и възпитанието …“ не става ли?
кой тоя Емил?
...
малкият наш Емил,казва виновен бил
захарче той е скрил
оооо sugar

...
в темата, обаче ,се понесе тежкият дъх на човек
няма лошо, ще го преживеем, ето Джиджи го вдиша като кислород
ама е доста глупаво, ненужно и детинско
и много претенциозно, мъжкарско и патетично от друга гледна точка
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 19:24:29 от Lillian »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #55 -: Януари 24, 2019, 19:15:35 »
Quote (selected)
Слава Богу, Господ ни е направил различни, та да има за какво да се срещаме. Ако да бяхме всичките еднакви, взема си човек три-четири-пет огледалца, слага пред всяко по една чаша с питие и ето ти среща с интелигентни, мили люде, еднакво мислещи и еднакво изглеждащи


Безспорно. Но, съдейки дори по никовете, които изреди си позволявам да забележа, че имаш  някакви съвсем нелоши критерии за подбор. Ще ми е много трудно да си те представя на среща с Пъстрия, например :D

Лили, нали в темата за възпитанието, дори и да е това на Емил няма да поведем война срещу мъжкарите!? Пък и не виждам какво лошо има в това, някой да е мъжкар :nuts:
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 19:17:38 от Асол »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #56 -: Януари 24, 2019, 19:21:35 »
Quote (selected)
Като речеше, че не е читава една работа, значеше, че не трябва да си пъхам носа в нея, има нещо непочтено
Аз бих го изтълкувал, че работата е нездрава, в съгласие със смисъла, който посочих :)
Иначе, повярвай ми, наистина става дума за мода в последните години, и не мож ги разбра какво имат предвид.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #57 -: Януари 24, 2019, 19:22:19 »
Безспорно. Но, съдейки дори по никовете, които изреди си позволявам да забележа, че имаш  някакви съвсем нелоши критерии за подбор. Ще ми е много трудно да си те представя на среща с Пъстрия, например :D
Аз мога да го изтрая, виж дали той - мен, е вече спорен въпрос. Все пак, говорим за форумни сбирки, не за Пунически войни. От друга страна ме гложди любопитство как би минала една среща с кеблото, щурчо и Предводителя! Не се коси, имам каска, индустриален вариант, и собствен респиратор за агресивна среда, с шлем! 

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #58 -: Януари 24, 2019, 19:22:44 »
Quote (selected)
Пък и не виждам какво лошо има в това, някой да е мъжкар
срещу тях аз имам само топли чувства :smokin:
но точно срещу този случай на врява и..

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: "За Емил и възпитанието..."
« Отговор #59 -: Януари 24, 2019, 19:25:20 »
Quote (selected)
От друга страна ме гложди любопитство как би минала една среща с кеблото, щурчо и Предводителя!

Първото е набор от думи и един емотикон, пействани на интервали. Щурчо не вярвам да се реши на подобна среща, да не кажа, че съм убедена в това. Имай предвид, че и Кайзера поне година го гони(щурчо) да си уреди подобна сгляда :D