Societe Chez Kerpeden v2.0

За живота, вселената и всичко останало … => Футуризми … => Темата е започната от: Engels в Януари 18, 2019, 03:40:51

Титла: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Януари 18, 2019, 03:40:51
Капиталът печели срещу труда в световен мащаб
Разпределението на богатството в богатите страни между 1994 г. и 2015 г., с изключение на Великобритания и Франция, е било все повече в полза на капитала за сметка на труда, сочи проучване на френското правителство.
Това се обяснява от една страна с "увеличението на интензитета на капитала (технически прогрес, автоматизация - бел. р.), а от друга страна - с умереното повишаване на реалните заплати", се казва в документа на главна дирекция на финансите във френското министерство на икономиката.
Установеното движение е диаметрално противоположно във Франция, където делът на добавената стойност на труда е нараснал с 0,6 процентни пункта за 21 години, и в Германия, където е намалял с 2,9 пункта. Точно обратното - делът, който се пада на капитала, отчита увеличение от 1,6 пункта в Германия и спад от 0,4 пункта във Франция.
Великобритания също прави изключение, с нараснал с 4,6 пункта дял, отнасящ се до труда, спрямо спад от 5,8 пункта на дела на капитала. Авторите на проучването обясняват това със слабата безработица и напрежения на пазара на труда, позволили покачване на заплатите. Делът на фискалната сфера се е увеличил с 1,2 пункта в Обединеното кралство.
В САЩ делът на капитала е нараснал с 6,4 пункта, а на заплатите се е свил с 2,7 пункта, като разликата от 3,7 пункта се дължи на данъчните облекчения.
/БТА/

https://www.investor.bg/drugi/338/a/kapitalyt-pecheli-sreshtu-truda-v-svetoven-mashtab-275514/
Това е разделителната линия.
Ако капиталът победи, отиваме към Техноментализъм с тотална роботизация и ББД.
Ако трудът победи, има надежда за Комунизъм.
Аз като песимист, от десет години смятам, че Капиталът ще победи.
Освен ако някоя по яка социална революция не промени нещата.
 :m1731:
 


Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Март 07, 2019, 14:33:22
Цитат
Посланикът на Франция в България Н.Пр. Ерик Льобедел коментира по bTV пък предложението на френския президент Еманюел Макрон, който настоява за сближаване на доходите в ЕС и социален щит за всеки европейски работник, който да му осигурява еднакво заплащане на едно и също работно място и минимална заплата за съюза, съобразена с всяка страна и договаряна колективно всяка година.

"Трябва да покажем, че Европа може да закриля, че може да има социално сближаване. Сега в десет от страните в ЕС няма минимална работна заплата, а в други десет тя е по-ниска от средното ниво на минималната заплата в ЕС. Трябва да осигурим постепенно сближаване в тази област", каза дипломатът. Той прогнозира, че подобно социално сближаване няма да стане "от днес за утре" и ще се плати частично от богатите в ЕС на принципа на солидарността.
:m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: фелдкурат Ото Катц в Март 08, 2019, 14:05:11
Енгелсе, гледай какво са публикували братята анархисти! И са ви цитирали двамата с Маркса.
Цитат

Труд и капитал: отвъд класовата борба
30.01.2019

Стане ли дума за „класи“ и „класова борба“, традиционните марксисти се просълзяват. Тяхната идентичност като критици на капитализма е неразривно свързана с тези понятия. В условията, създадени в началото на XXI век от третата индустриална революция [роботронната – б. прев.], глобализацията на предприемаческата икономиката и социалния разпад, класическият облик на „пролетариата“ потъва в прах.

Колкото повече марксистките ветерани поддържат упорито идеята, че „ние все още живеем в класово общество“, толкова по-малко те могат да разберат тези условия – или по-точно противоречия – на капитализма, които се изострят повече от всякога, и че една социалноикономическа криза от нов тип разтърсва планетата. Лишена от всякакви материални основи, тяхната критика на икономиката, приказките им за „завръщането на класите“ стават все по-импотентни и социологически повърхностни. Затова те не са от полза за новите масови движения срещу капиталистическата глобализация, войната и социалната разруха.

Концептуалният апарат на радикалната критика трябва да бъде почистен от праха.

„Революционната класа“ на Маркс очевидно е индустриалният пролетариат от деветнадесети век. Обединен и организиран от самия капитал, той трябва да стане неговият гробокопач. Социалните групи, формирани от наемните работници в различните сектори на обществените и търговските услуги, инфраструктурата и пр., могат да бъдат пришити към „пролетариата“ само като допълнителни сили и то само докато той е масовото ядро на социалния живот, доминиращо над фабриките, произвеждащи капитали. Този традиционен модел на класите и на революцията може да оцелее при обръщане на цифровите съотношения вътре в „пролетариата“ само в началото на двадесети век, както смята повърхностно старият марксизъм (например при обсъждане на тезите на Бернщайн).

Служителите в обществените услуги и другите вторични сектори, които, малко по малко, се превръщат в мнозинство при капиталистическото възпроизводство, са социологически и икономически различни от стария „пролетариат“. Разходите за възпроизводството им се наслагват върху производството на индустриалната принадена стойност, както и разходите за целия техен сектор. Доколкото съотношението между двете компоненти се е променило количествено, „финансирането“ на допълнителните сектори обаче вече не може да се осигури от реалното производство на принадена стойност; то трябва да бъде симулирано чрез прогнозни очаквания за някаква бъдеща принадена стойност, която идва предимно от публичния и частния дълг, печатането на пари от държавата и „икономиката на финансовите балони“.

Разработената от Хилфердинг теория на „финансовия капитализъм“ трябва да се разбира в този контекст (без авторът да е съзнавал това). В действителност тя просто показва, че капиталът, движен от структурната необходимост и от преобладаващото цифрово тегло на обществените услуги и другите вторични сектори, генерира такава степен на социализация, каквато той сам вече не е в състояние да понесе.

С третата индустриална революция – роботронната – това противоречие се засилва. Капиталът унищожава собствената си база между чука и наковалнята: от една страна явно се разширяват секторите, които изглеждат само като разходи, изяждат „истинския“ капитал, а от друга, роботронната революция продължава да свива ядрото на индустриалния капитал до невиждани нива.
Маргинализацията на индустриалния пролетариат протича успоредно с една фундаментална криза на капитализма от нов тип.

Вероятно формално можем да трансформираме вторичните публични сектори в търговски капитал, като ги приватизираме, но тъй като това с нищо не променя техния икономически характер на производни, те ще бъдат демонтирани или дори разрушени. Капиталът е неспособен да се поддържа в подобна ситуация, всички форми са изчерпани и той няма друг изход, освен да разгради обществото. Резултатът е социология на кризата с маси безработни и получаващи „доход за интегриране“, псевдонезависими работници „на парче“, мизерстващи „дребни предприемачи“, самотни майки и пр., без да говорим за изпадането на третия свят в една примитивна икономика на натурално стопанство и грабежи.
В тази криза се проявява истинското лице на конкуренцията, залегнала в същността на самия капитал. Конкурентната борба противопоставя не само труд срещу капитал и капитал срещу капитал, но също така икономически сектори, блокове и обекти едни срещу други, нации едни срещу други, мъж срещу жена, човек срещу човек, дори дете срещу дете.

Класовата борба се превръща в неразделна част от тази система на повсеместно боричкане, напълно неспособна да ни изведе отвъд капитализма. За да се конкурират, работниците трябва да действат в същите общи рамки. По принцип капиталът и трудът са просто различни елементи в едно и също социално вещество – трудът представлява жив капитал, а капиталът – мъртъв труд. При новата криза обаче дори отвлеченото понятие „труд“ –производствената основа на капитала – се стопява. Идеята за „класовата борба“ губи своя безплътен ореол. Новите движения вече нямат същностна опора, живо битие в „мястото им в процеса на производство“. Оттук нататък те могат да се самоопределят само със своите ясни искания – да предотвратят социалния разпад, продиктуван от фалшивите повели на капитализма. В бъдеще тези движения ще търсят общото и рационално използване на производителните сили в съответствие с техните нужди, а не според абсурдните критерии на капиталистическата логика. Те могат да бъдат обединени единствено от целите за освобождение и равенство, а не от трескавата суматоха на самоизяждащия се капитал. Това, което практиката открива експериментално, теорията ще трябва да формулира концептуално. Само тогава новите движения ще могат да станат радикално антикапиталистически по нов начин, т. е. отвъд старата класова борба.

Роберт Курц[/b]
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Март 09, 2019, 04:00:29
Цитат
По принцип капиталът и трудът са просто различни елементи в едно и също социално вещество – трудът представлява жив капитал, а капиталът – мъртъв труд.
Трудът и досега е проблем на икономиката като наука.
В стария форум сме обсъждали този проблем:
Цитат
Преди почти 150 години К. Маркс е предвидил, че с превръщането на науката в непосредствена производствена сила, хората ще бъдат изместени вън от производството и ще има всички необходими условия за комунизъм.
Но Маркс се оказа непоправим оптимист, който смята че историята се развива само по едно, прогресивно направление.
Всъщност човешкото общество като всички сложни системи се променя по законите на нелинейната динамика.
Периодите на прогнозируемо развитие се сменят от периоди на неустойчивост.
Предвидената от Маркс технологична революция в производството, се случва в ситуация, крайно далеч от комунистическите перспективи.
Още в края на миналия век в автоматизиран електромонтажен завод на Фанук в Япония са работили 70 работника и 130 индустриални робота.
За месец са произвеждали 18000 електромотора. По количество на заетите работници това е 10 пъти по малко отколкото в обикновено производство без автоматизация. Какво означава това икономически?
Икономически това означава, че делът на живия труд е намален 10 пъти, и следователно, делът на заплатата на работника в стойността на един мотор също намаля 10 пъти. Но това не значи, че стойността на мотора се е намалила 10 пъти. Делът на миналия, овеществен в новото оборудване на завода труд относително се е увеличил. Новото оборудване означава заплати за труда на учените, конструкторите и работниците които са разработили и произвели това оборудване. И се получава така че делът на физическия труд в готовия мотор значително намаля за сметка на умствения труд.
По такъв начин в резултат на технологичната революция в производството, делът на живия труд в стойността на продукта рязко намаля и се съкращава до нищожно малка величина в сравнение с миналия овеществен труд.
Едно оборудване може да бъде амортизирано за 5 години. А реално да работи 10. Следователно 5 години то ще работи "безплатно"
А много съоръжения като мостове, пътища, канали и други построени преди 100 и повече години отдавна работят "безплатно" ако не смятаме разходите за ремонт и експлоатация. Но както се казва нищо не е вечно, всичко се износва и става негодно.
Всичко ли? Всъщност не всичко!
Може да престане да съществува кораб или локомотив. Но не може да изчезне идеята за кораба или локомотива. Идеята е безсмъртна.
В това е разликата между материалното и идеалното. Материалното е преходящо, идеалното вечно.
Материалното производство има и своята идеална страна, това е науката, натрупания опит, технологиите и т.н.
Тази страна почти никога не се отчита от икономическата наука. Първи внимание на тази страна на общественото производство е обърнал Маркс.
Главното икономическо следствие е че трудът на работниците престава да бъде мерило за стойността на продукта предвид неговия все по малък дял в стойността продукта. А трудът на учените, изследователите и конструкторите от миналото, а и днешно време никога не е бил мерило, а и по природа интелектуалният труд не може да бъде мерило за стойност на продукта.
Така става разбираемо твърдението на Маркс, че богатството на бъдещето общество ще се определя не от работното, а от свободното време.
Не безделието с което сме свикнали да асоциираме свободното време, а времето за свободно равитие и интелектуален труд.
Богатството на съвременното общесто нараства и ще нараства във все по голяма степен от интелектуалния труд.
По мнението дори на предпазливите експерти, в близките 20 години до 45% от работните места в сферата на умствения труд, и над 60% при физическия труд ще бъдат заети от роботи и различни автоматизирани системи.
С други думи и в без това задълбочаващото се неравенство възниква проблема с маса излишни хора. Допълнителен проблем ще бъде и загубата на стимул за пренасяне на производствата в третия свят. Дори днес роботите произведени в САЩ и Япония се откупват за малко повече от 2 години и са вече по евтини от китайските работници. Напълно е очевидно че ръстът на неравенството ще увеличи социалното напрежение и противоречия.
Традиционните пазарни социални държави ще се превръщат все повече в държави - корпорации.
Все повече държавни функции ще бъдат приватизирани. Дори и сега 70% от дейността на американското разузнаване се изпълнява от частни подизпълнители.
Крупните частни военни компании по огнева мощ и бойни възможности дори днес превъзхождат десетки държави.
Светът е навлязъл в извънаредно опасна, рискована фаза на екстремална динамика. За тази фаза е характерна ситуацията, когато технико-технологичните възможности надделяват над сдържащите ги социално-културни механизми.
В такива периоди, както показва човешката история, значително нарастват вероятностите за войни.

Титла: Маркс re-loaded.
Публикувано от: Engels в Март 09, 2019, 05:06:57
Методология: По ту сторону позитивизма, постмодернизма и экономического империализма. Маркс re-loaded..
прелюдия Социальная теория марксизма: в чем были правы и в чем ошибались Карл Маркс и его последователи
   глава 1 Реактуализация марксизма: российские дискуссии
   глава 2 Реактуализация марксизма: старые вопросы и старые ответы остаются в определенной мере актуальными
   глава 3 Реактуализация марксизма: новые ответы на новые вопросы
Возрождение методологии предисловие к I—му тому
часть 1 Обновление диалектики: альтернативы позитивизму и постмодернизму в методологии ХХ века
   глава 1 Диалектика: в поисках ответов на вызовы глобальных трансформаций ХХ века
   глава 2 Диалектика как адекватный метод исследования сложных социальных систем: к критике позитивизма и прагматизма
   глава 3 Практика и Истина: диалектика как метод снятия наваждений в мире превратных форм
   р.s. Альтернативы деконструкции: блеск и нищета постмодернизма
часть 2 Социальная философия марксизма: перезагрузка
   глава 1 Теория способа производства: классика и не только
   глава 2 Инварианты всемирной истории: Отчуждение. Человек. Культура
   глава 3 Социальная философия марксизма: снятие «цивилизационного подхода»?
   р.s. Социальная философия марксизма: понять Россию умом
часть 3 Методология политической экономии: реактуализация классики
   глава 1 Экономика как развитие исторически—конкретных экономических систем: структура и «периодическая система» элементов (к вопросу о структуризации и типологизации экономических систем)
   глава 2 Economics как прошлое: к критике «экономического империализма»
   глава 3 «Рыночноцентрическая» экономическая теория устарела
   р.s. «Экономический империализм» и «политическая экономика»: причины и пределы экспансии
По ту сторону отчуждения: социальное творчество и свобода послесловие к I тому
   глава 1 В поисках «формулы» свободы
   глава 2 Ассоциированное социальное творчество как сущность процесса социального освобождения
   глава 3 Социальные революции: контрапункты социального освобождения, культуры и отчуждения
   р.s. Футуризм как снятие консерватизма: в поисках альтернатив мультикультурализму
Количество страниц: 621
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5694336
Титла: "Капитал" re-loaded.
Публикувано от: Engels в Март 09, 2019, 05:07:20
Глобальная гегемония капитала и её пределы. "Капитал" re-loaded.
прелюдия Контексты
   глава 1 Предыстория гегемонии корпоративного капитала как контекст: история эволюции «позднего капитализма» как логика его самоотрицания
   глава 2 Закат «царства необходимости» как контекст: некоторые эмпирические свидетельства и методология исследования
   глава 3 Генезис креатосферы как контекст: изменения производительных сил накануне скачка «по ту сторону материального производства»
часть 1 Товар и деньги: инволюция
   глава 1 Рынок как результат глобальной гегемонии корпоративного капитала
   глава 2 Виртуальные деньги
   глава 3 Новое бытие всеобщей формулы капитала: фиктивный финансовый капитал
   р.s. Трудовая теория стоимости как будущее
часть 2 Гегемония капитала: сущность и пределы
   глава 1 Глобальный капитал: содержание и структура отношений эксплуатации
   глава 2 Контрапункты воспроизводства глобального капитала
   глава 3 Экономические основы социальной структуры позднего капитализма
   р.s. Человек и социум как функции капитала и как его предел: к критике теорий «человеческого» и «социального» капитала
часть 3 Глобализация гегемонии: социопространственные противоречия «заката» экономической формации и позднего капитализма
   глава 1 Капитал как глобальное явление, или Политэкономия глобализации
   глава 2 Глобализация: социо—политическое, социо—пространственное и социо—культурное измерения
   глава 3 Тотальная гегемония корпоративного капитала как катализатор глобальных проблем человечества
р.s. Российский капитализм юрского периода (вместо заключения ко 2—му тому)
   глава 1 Эмпирические, методологические и теоретические предпосылки исследования
   глава 2 Система производственных отношений постсоветской экономики
   глава 3 «По ту сторону» капитализма юрского периода
Количество страниц: 887

Показана новая природа:
товара — продукта тотального рынка, все более превращающегося в продажу симулякров;
денег — результата гегемонии виртуального фиктивного финансового капитала;
глобального капитала, выстроившего систему всестороннего отчуждения и подчинения не только мирового Труда, но и Человека, его свободного времени и творческого потенциала;
капиталистического накопления, включающего как присвоение через экспроприацию, так и социальные ограничения рынка и капитала;
глобальной гегемонии, ведущей к формированию протоимперий, и альтерглобализма;
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5698654
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Март 09, 2019, 07:30:10
Лишена от всякакви материални основи, тяхната критика на икономиката, приказките им за „завръщането на класите“ стават все по-импотентни и социологически повърхностни.

Глупости! Класите никога не са си отивали. Докато едни работят за други - ще има класи. Без значение дали работещите получават по един самосвал пари за работата си. Самият факт, че с труда си осигуряват печалба на други, а другите не могат да богатеят без тях, ги поставя в различно социално положение. Да, сега с услугите има друг вид наемен труд, но няма значение, че той формирал принадена стойност "чрез прогнозни очаквания за някаква бъдеща принадена стойност, която идва предимно от публичния и частния дълг, печатането на пари от държавата и „икономиката на финансовите балони“. Банковите чиновници не маат с чукове в цеха, но без тях банката не може да трупа печалби. Най-обикновеното писмо, с което банката печели 20 лева, е написано от наемен работник, а не от собственика на банката. И ако иска да печели повече, трябва да отваря нови клонове и да наема нови чиновници. 
В целия този чаршаф има и някои верни неща, но те доказват само едно - че Маркс е бил прав, когато е казал, че капитализмът сам ще отрече себе си. И той отдавна се самоотрече. Епохата, в която живеем вече не е капиталистическа.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Март 10, 2019, 00:55:06
Не става въпрос нито за работа, нито за пари. Става въпрос за власт. Винаги е било за власт. Работата и парите са само инструменти за властта. Знанията също. Както и културата (дано не ме прочете моят приятел Буратино).
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Maximus II в Март 10, 2019, 19:23:09
Има само две класи, класата на създаващите блага, и класата на паразитите, живееща на гърба на създаващите. На пример, циганите живеещи от социални помощи у нас и Сорос са от класата на паразитите, и никак не е случайно, че Сорос ги спонсорира и протежира всякак. 
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Март 11, 2019, 00:06:38
Циганите и другите подобни на тях дребни паразити са несъзнателни инструменти на Паразитите.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Март 11, 2019, 07:33:05
На пример, циганите живеещи от социални помощи у нас и Сорос са от класата на паразитите,

Не бъркайте класа с прослойка. Има само три класи, а прослойки може да има бол.
Титла: Готова ли е България за предизвикателствата на настоящето и бъдещето?
Публикувано от: Engels в Март 30, 2019, 19:39:31
В очакване сме на няколко мегатренда, на големи еволюционни стъпки, които ще променят изцяло концепцията за реалността такава, каквато я познаваме.
Кои са тези трендове?
Роботизация, автоматизация и изкуствен интелект. Бъдеще на професиите
Според прогнози на „Макинзи“ през 2022 г. около 47% от професиите ще преминат към частична или цялостна автоматизация или роботизация. За 2025 г. процентът нараства до 52 %, за да стигне очаквано ниво от 70% през 2035 г. Съществуват противоположни дори взаимоизключващи се прогнози. От една страна, технологичните оптимисти заявяват, че много работни места и професии ще изчезнат, но това ще даде шанс да се появят нови, които са по - творчески и по-иновативни, способни да разгърнат нов, неразкрит досега човешки потенциал.
В този аспект обаче се пропуска, че машинното обучение (един от подходите за създаване на изкуствен интелект) напредва доста бързо и ще се усъвършенства за извършването на все по – сложни дейности. Прогнозите сочат, че не само професии с монотонни и повтарящи се функции, но и такива, които обработват данни, като счетоводители, журналисти, телевизионни говорители, правни съветници, лекари за диагностициране на елементарни заболявания постепенно ще бъдат изместени от машините.
https://www.investor.bg/analizi/85/a/gotova-li-e-bylgariia-za-predizvikatelstvata-na-nastoiashteto-i-bydeshteto-279377/
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Март 30, 2019, 19:43:49
Цитат
В книгата “Hommo Deus” израелският изследовател Ювал Харири говори, че човечеството преминава към „икономика на дехуманизацията“. Ако досега тя е на знанието, то в бъдеще ще бъде на машините и на изкуствения интелект и ще трябва да се търсят алтернативни източници за доходи.
:m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: kаily в Март 30, 2019, 20:39:19
Цитат
В книгата “Hommo Deus” израелският изследовател Ювал Харири говори, че човечеството преминава към „икономика на дехуманизацията“. Ако досега тя е на знанието, то в бъдеще ще бъде на машините и на изкуствения интелект и ще трябва да се търсят алтернативни източници за доходи.
:m1731:
Голям идиотизъм. За какво са му доходи, зомбиран човек бръщолеви за бъдещето.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Март 31, 2019, 00:30:59
Цитат
Всяка държава трябва незабавно да реформира образователните си системи отвъд тясното специализиране и профилиране, които да създават нагласи за интердисциплинарно сътрудничество и редовна преквалификация. Моделът на социалните и здравни системи също по принуда ще трябва да бъде преосмислен. Въпрос на глобален консенсус е новият тип производства да бъдат облагани с данъци, защото те на практика почти няма да струват, а ще изместят все повече човешки труд. Те ще имат капацитета да работят денонощно, за тях няма да са необходими възнаграждения, социални и здравни осигуровки, а само първоначална инвестиция за закупуване на оборудването. Ако обаче липсва наднационално споразумение по тези въпроси, то ще се преповтаря феноменът на търсене на данъчни убежища, които ще генерират неравенства от нов тип.
Това докато не им опре до задниците, няма да си мръднат пръста.
Което определено обещава голям икономически цирк.
 :bigok:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Maximus II в Април 01, 2019, 20:12:33
Изкуственият интелект  - новата дъвка за светло бъдеще! Изкуственият интелект не може да бъде контролиран изцяло, при обучението си се опитва да излиза от границите на хуманното, той е само имитация. А имитацията е сигурен признак на сатанинското, ако по ви харесва - на дехуманизацията.

Quo vadis Domine?

 
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Април 01, 2019, 20:27:02
Имаше една история с първият самообучаващ се компютър на ..............., подобие на ИИ.
След по-малко от седмица е изключен защото започва да става нацист. :bigok:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Април 01, 2019, 21:27:55
имитацията е сигурен признак на сатанинското
:way_to_go-1308:
Злото не може да твори, а само имитира и повтаря.
Може би това е причината всички действия на англосаксите в последните години да са толкова лишени от въображение.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Giuseppe в Април 02, 2019, 17:17:15
Мнооого са далеч от създаване на ИИ още. То така да се нарече някоя железария която ти вика "здрасти", като минеш покрай купчината желязо, винаги може да мине нъмбъра, но само пред незапознати хорица.
Ако въобще някога се достигне до ИИ.
Оказа се, че човекът е доста по сложно животно, отколкото СА си представяли и самите учени.
п.с.Не говоря за мутрю и цвъ.
Титла: Как ще изглежда работата през 2035 г.?
Публикувано от: Engels в Май 11, 2019, 23:41:41
Цитат
Как ще изглежда работата през 2035 г.?
Единственият отговор на многото предизвикателства е новият социален договор между работници, компании и държава.
Готови ли сме? Уви, не.
Това са четирите стълба на бъдещата работа. Мисля, че е справедливо да се каже, че всеки от нашите сценарии предлага визия на положителна промяна, но и също така на несигурност и неопределеност до известна степен. Общностите ще се променят, както и начинът на живот. Социалната сигурност за работниците и техните семейства ще бъде тествана до предела си.
Къде са политиците в този процес - тези, които имат задачата да наблюдават законите и инструментите, които тази сигурност предоставя. Уви, тях ги няма. Те са извън процеса.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/kak-shte-izglejda-rabotata-prez-2035-g-281930
Титла: Бъдещето на труда и младите хора
Публикувано от: Engels в Май 12, 2019, 22:25:17
Цитат
"20% от глобалното съдържание вече се създава от машини. Развиват се нанотехнологиите, блокчейн технологията, криптовалутите. До две години всички мобилни устройства се очаква да имат биометрична технология“. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред младежкия форум „Бъдещето на труда и младите хора“.
Той акцентира върху факта, че 65% от днешните първокласници ще работят професии, които към момента още не са създадени, а в следващите години роботите ще заменят хората. По думите му най-застрашени от машините и изкуствения интелект са квалифицираните работници.
Той посочи още, че до 2020 ботове с изкуствен интелект ще захранват 85% от всички действия за обслужване на клиенти. Китай, САЩ и Канада вече имат изградени стратегии за развитие на изкуствен интелект и са лидери в глобалната надпревара.

https://www.economy.bg/humancapital/view/35170/65%25-ot-pyrvoklasnicite-shte-rabotyat-profesii-koito-v-momenta-gi-nyama
Титла: Re: Бъдещето на труда и младите хора
Публикувано от: Nor1 в Май 12, 2019, 23:55:04
"65% от днешните първокласници ще работят професии, които към момента още не са създадени"
По-вероятно е да работят професии, които днес са останали само в джунглите и пустините.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: kаily в Май 12, 2019, 23:59:58
Сигурно 80% от професиите сега са обслужващи. А 2020 е след няколко месеца.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Май 13, 2019, 00:03:56
Сигурно 80% от професиите сега са обслужващи. А 2020 е след няколко месеца.
Какво ще има през 2020?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Май 13, 2019, 00:18:21
Какво ще има през 2020?
Феерии. Кой носил новите дрешки - носил.
 :beer-405:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: kаily в Май 13, 2019, 00:19:54
Сигурно 80% от професиите сега са обслужващи. А 2020 е след няколко месеца.
Какво ще има през 2020?
По-горе пише. Чети.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Май 13, 2019, 00:30:05
Четох. Там пише глупости (не 100%) и точно това не променя въпроса.
Титла: Ще убие ли изкуственият интелект съвременната икономика?
Публикувано от: Engels в Май 24, 2019, 19:38:52
Цитат
Когато говорим за изкуствен интелект трябва да имаме предвид, че той ще има поне три проявления. Първото е на т.нар. „тесен“ или „слаб“ изкуствен интелект. Нарича се така, защото е създаден да адресира ограничени, единични задачи. Голяма част от сега функциониращите системи на изкуствен интелект са именно такъв изкуствен интелект, който изпълнява ясно дефинирана задача/и. Това е технология, която позволява на високофункционални системи да преповтарят, а дори да надминават човешките способности по отношение на възложените им задачи. Такива са Watson, Siri, Cortana. Те имат определена степен на интелигентност в дадено поле, но без пълнотата, сложността и асоциациите при разсъждение, на които човек е способен. Второто проявление ще бъде на силния, генерален изкуствен интелект, който ще разбира, ще има познавателни способности и самосъзнание, които го правят неразличим от човек, въпреки че скоростта и способността за обработка на информация ще бъде доста по-бърза.
Подобен изкуствен интелект би правил систематични обобщения, би разсъждавал и би се учил от опита си. Той би имал разбиране с преживяване на заобикалящата го среда, също като хората, но с много по-бързи реакционни способности.
Това подсказва, че подобна система би станала по-силна в областите на знанието, когнитивните способности, скоростта на обработка, поради възможностите за експоненциално развитие. Така би се появил специфичен нов вид от нови същности. Третото проявление би било на супер изкуствения интелект, който многократно ще превъзхожда човека и би било трудно да бъде прогнозирано неговото поведение и описана неговата „природа“. Разбира се, трябва да уточним, че последните две могат никога да не се случат, затова и някои анализатори по-скоро го категоризират като технологичен балон и неосъществим проект.
Всички технологии, както и изкуственият интелект, създават много възможности, но и съдържат рискове в себе си. Разчитането на генома ни позволява да развиваме превантивна медицина срещу заболявания като рак, Алцхаймер и Паркинсон, но и превръща в реалност т.нар. „дизайн бебета“ с определен ръст, цвят на очите и косата, умствени заложби и пр.
В бъдеще няма да има нужда подрастващите да могат да пишат ръкописно, да изучават езици или да композират музика, защото компютърните програми ще могат симултанно да превеждат, записват говора или да сътворяват различни мелодии по зададена команда. Това ще улеснява множество дейности, но и ще доведе до закърняване на познавателните умения. В много сфери политика, бизнес, социални системи механизмите за вземане на решения ще бъдат делегирани на алгоритми с изкуствен интелект вследствие на стремежа към свръхобективност, но това ще рефлектира върху статуса на човешката независимост и прекомерното отдаване на човешки суверенитет.
Много области ще се дехуманизират (ще изгубят „хуманното си съдържание) заради роботизацията и автоматизацията. Ако не се предложи алтернативен източник на доходи като универсалния базов доход, много хора, загубили работата си, трудно биха се адаптирали към новите реалности. Навлизането на виртуалната и смесена реалност ще даде възможност да се правят симулативни хирургически операции, тренировъчни полети, посещение на туристически обекти или лечение на психотравми, но и ще отчужди още повече хората един от друг, ще ги откъсва от „реалната“ реалност.
Първоначално хората ще бъдат заменени в монотонни, еднотипни професии с повтарящи се функции, сред които са: доставчици, готвачи на бърза храна, счетоводители, офис мениджъри. По-късно роботизацията и изкуственият интелект ще навлязат в по-сложните професии. Заблуда е да се смята, че застрашени ще бъдат само работните места на хора с ниска квалификация. Вече съществува „лекар“ изкуствен интелект, юридически консултант, директорски борд за рисков капитал, тоест дейности, присъщи на високообразовани хора, при които сред най-важните функции са вземаните решения.
Наскоро издателството Springer издаде първата книга, написана от изкуствен интелект. Разбира се, тя е информационна за литиево-йонните батерии, но това е само началото. В сферата на изкуството вече има музикални произведения и картини, също сътворени от изкуствен интелект. Тоест, не можем да твърдим, че дори творческите области ще са напълно свободна зона за технологиите.

https://www.investor.bg/imenata-na-biznesa/107/a/m-todorova-neobhodima-e-strategiia-za-podobriavaneto-na-kachestvoto-na-jivota-282545
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Май 25, 2019, 03:00:22
Не. Човечеството може да бъде убито не от изкуствен интелект, а от лудостта на кастата на "богоизбраните".
Титла: Как предимствата на богатите се мултиплицират
Публикувано от: Engels в Май 25, 2019, 17:05:19
Цитат
“Предимствата пораждат предимства”, това е изводът на серия от изследвания, публикувани от учени от Станфордския университет и Университета на Вирджиния, пише Куентин Фотръл за MarketWatch.
Според изследванията хората с относително висок социален статус са по-уверени и другите са по-склонни да им вярват.
 „Социалният статус оформя вярата на хората в техните способности, което от своя страна има важни последици за запазването на социалната йерархия”, изтъкват водещите автори на изследванията, професорите Питър Белми от Вирджиния и Маргарет Нийл от Станфорд.
Другите приемат, че хората с висок статус са по-уверени от тях, което затвърждава социалното неравенство и им дава предимство дори и да са по-некомпетентни.
Това обяснява защо хората, които работят за престижни компании, обикновено са от елитни образователни институции, а тези от по-долните ешелони е вероятно да си останат там.
Белми и Нийл са тествали тези идеи чрез четири изследвания с общо над 150 хил. участници. В интервютата за работа те откриват, че хората с по-висок статус са по-уверени. Тази им увереност ги прави да изглеждат по-компетентни, т.е. по вероятно е да получат работата.
Изследване на Лондонското училище по икономика открива различия между традиционните професии като право, медицина и финанси, които са доминирани от децата на висши мениждъри и професионалисти, и по-техническите професии като инженерство и ИТ, които набират хора от всички слоеве на обществото.
Това изследване показва, че има класов таван за служителите с работнически произход. „Дори когато такива служители успешно заемат позиции с висок статус, заплащането им е със 17% по-малко от представителите на привилегированата класа.”
В сбирка от лични есета относно пресечната точка между раса и класа Самюъл Смит пише: „Университетите много напомнят на елитни клубове, в които се влиза по заслуги, но не всички членове са приемани като равни”.
Икономисти смятат, че такава структура на класовата система запазва богатството в ръцете на малцина. Според базираната във Великобритания House of Commons Library най-богатият 1% от хората ще контролира близо две трети от парите в света до 2030 г., управлявайки активи за 305 трлн. долара спрямо 140 трлн. днес.
Разликата в неравенството между Западна Европа и САЩ е огромна, показа доклад от миналата година на Световната лаборатория по неравенството – изследователски проект в над 70 страни, организиран от Парижкото училище по икономика в съавторство с френския икономист Тома Пикети.
Според доклада средната класа се свива в глобален мащаб. Съществува пропаст по отношение на възможностите и богатството, особено що се касае до висшето образование. В САЩ само 20-30% от децата с родители от долния децил по доходи отиват в колеж. За децата на родители от горния децил процентът е 90.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/kak-predimstvata-na-bogatite-se-multiplicirat-282638/
Изглежда Техноментализмът ще измести класическия капитализъм по бързо отколкото очаквах. Предполагах че ще се случи след около 50 години, но сегашният капитализъм определено няма да издържи повече от 30 години.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: хикса в Май 25, 2019, 17:25:52
Бе то и през Средновековието благородниците са имали предимство да стават офицери и адмирали, а Католическата църква е взимала всякакви момчета, които са показвали талант и интелект, тогава църквата е доминирала аристокрацията, ама в крайна сметка в следващата епоха могъществото е идвало от силните армии и от мореплавателите. Малко е праволинейно това, по-важно е накъде са насочени усилията, не какъв е подборът.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Май 25, 2019, 17:30:25
но сегашният капитализъм определено няма да издържи повече от 30 години.

To, отдавна няма капитализъм. Поне от един век. В момента сме в заключителната фаза на империализма. Още няма официално име, но индикативно му викат посткапитализъм.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Май 25, 2019, 17:44:22
Бе то и през Средновековието благородниците са имали предимство да стават офицери и адмирали, а Католическата църква е взимала всякакви момчета, които са показвали талант и интелект, тогава църквата е доминирала аристокрацията, ама в крайна сметка в следващата епоха могъществото е идвало от силните армии и от мореплавателите. Малко е праволинейно това, по-важно е накъде са насочени усилията, не какъв е подборът.
Усилията поне засега тласкат развитието към техноментализъм.
80-90% прекариат, 1-2% елит, останалите ще са техноменталната класа която няма да е повече от 20%. Тази класа ще произвежда всички материални блага.
Засега не се вижда нищо което да промени тази тенденция.
Освен ако в бъдеще нещата не се променят внезапно с революция, което поне в обозримо бъдеще е малко вероятно.
Титла: Неравенството в САЩ е поучително за Великобритания
Публикувано от: Engels в Май 25, 2019, 17:52:16
Цитат
Неравенството в САЩ е поучително за Великобритания
Стагниращите заплати, глобализацията и автоматизацията задълбочават и без това дълбоките разделения. Глобализацията и автоматизацията са безспорно сред мощните сили, които задълбочават разделенията в богатите държави. Тези разделения обаче са въпрос не на неумолими исторически сили, а на политика, както се случи в САЩ. Трябва да знаем повече за механизмите. Трябва да отчитаме ролята на анти-работническите политики, на закона и на упадъка на профсъюзите. Трабва да разгледаме поведението на корпорациите, тяхната склонност към аутсорсинг и отслабването на антитръстовите мерки. Има мнго работа за вършене.
Ако сте пропуснали тази статия:
https://www.investor.bg/analizi/91/a/neravenstvoto-v-sasht-e-pouchitelno-za-velikobritaniia-282267
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: kаily в Май 25, 2019, 20:29:29
Човекът е образ и подобие божие. Що казвам това. Щото у човека дремят такива сили, че а се събудят, а се променя всичко. Затова оня 1% държи останалите 99% да си имат занимавки, демек да се изтощават да ходят на работа, за да нямат време да си откриват могъществото. Отдавна няма нужда да се работи по толкова часове от толкова много хора, но се създават работни места за местене на едни папки оттук там и оттам тук, за да се държи населението заето.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: хикса в Май 25, 2019, 21:34:28
Човекът е образ и подобие божие. Що казвам това. Щото у човека дремят такива сили, че а се събудят, а се променя всичко. Затова оня 1% държи останалите 99% да си имат занимавки, демек да се изтощават да ходят на работа, за да нямат време да си откриват могъществото. Отдавна няма нужда да се работи по толкова часове от толкова много хора, но се създават работни места за местене на едни папки оттук там и оттам тук, за да се държи населението заето.

Добре де, ама кой е тоя велик човек, който организира местенето на милиарди папки от милиони хора всеки ден?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Май 25, 2019, 22:29:27
Не е един човек и не е велик. Световна мафия е. И го казвам сериозно, не за подигравка.
Титла: Ще ни отпускат ли банките заем при ставка от -0,5% при следващата криза?
Публикувано от: Engels в Май 31, 2019, 13:55:08
Цитат
Три основни инструмента бяха използвани от големите централни банки по време на последната глобална рецесия – намаляване на основните лихви (в някои случаи до отрицателни), използване на бъдещи насоки за управление на ставките и инфлационните очаквания, и масирани покупки на финансови активи. Нито един от тези инструменти не се оказа магическа пръчка – Федералният резерв, ЕЦБ и Японската централна банка не успяха да генерират достатъчно инфлация от 2018 г. насам, за да постигнат целевото ѝ ниво.
От друга страна, TLTROs са нестандартен монетарен инструмент, който може да се окаже решаващ при следващата голяма рецесия. ЕЦБ осъществи две операции на TLTROs към европейските банки през 2016 и 2017 г., като наскоро обяви и трета фаза на кредитиране, чиито детайли се очаква да бъдат оповестени на срещата на банката на 6 юни.
По време на първите два кръга банките можеха да заемат средства от ЕЦБ при депозитната ѝ ставка от -0,4%, стига да отпуснат парите като заеми в реалната икономика. Това беше ефективна субсидия за банките. Макар че кредитира банките на депозитната ставка, ЕЦБ можеше да избере всяка друга. Силата на TLTROs е в потенциала да се използва втора ставка. „По тази причина те са най-значимата монетарна иновация след финансовата криза”, заяви наскоро Ерик Лонерган, фонд мениджър в M&G Investments.
Повечето централни банки влияят върху депозитните ставки, като приемат необходимия баланс между интересите на спестителите и заемателите. TLTROs обаче потенциално въвеждат заемна ставка. Това означава, че депозитната ставка може да бъде повишена, за да облагодетелства спестителите, а заемната да бъде понижена в полза на заемополучателите. Така се създава ясен стимул независимо от икономическия модел, отбелязва Лонерган.
Как това може да работи на практика? При следващия икономически спад, след като вече са намалили лихвите, централните банки могат да предложат TLTROs на търговските банки при ставка от -2% да речем, съобразена с тези банки, които кредитират реалната икономика. Търговските банки, от своя страна, могат да отпускат заеми на домакинствата и бизнеса при ставка от -0,5%, печелейки 1,5%.
Заемите при отрицателни лихви несъмнено ще намерят своите получатели в частния сектор.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/koe-e-istinskoto-nasledstvo-na-mario-dragi-283145/
Титла: Re: Ще ни отпускат ли банките заем при ставка от -0,5% при следващата криза?
Публикувано от: Nor1 в Май 31, 2019, 14:07:37
TLTROs са нестандартен монетарен инструмент
Колкото повече и по-увъртяни "инструменти" си измислят Лихварите, толкова по-голям батак става за нормалните хора. Те затова ги и измислят Лихварите - за измами и грабеж.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Май 31, 2019, 18:48:33
Банкстерите са много изобретателни.
Лихвата може да е -1%, обаче таксите по проучване, отпускане, застраховане, администриране и закриване на кредитите са голямо перо.
Нашите банки от това живеят, както и държавната администрация, малки по размер, но многобройни такси.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Maximus II в Юни 02, 2019, 18:42:21
Бъдещето на капитала - ще е като миналото, капитализмът е достигнал своите физически граници.

Един факт говори много за капитализма - от средата на 16-ти век, до средата на 19-ти  е имало рязък спад в потреблението на месо, в западна Европа, нивото  е възстановено около 1850 г. Нещо подобно виждаме и сега - на запад и у нас месото е тотално фалшиво, напомпано е с вода, соя и химикали, едва ли има 5-10% истинско месо в продаваното.

За какъв ръст говорим?

Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Юни 02, 2019, 18:47:31
Цитат
За какъв ръст говорим?

Ей не се научихте!
Пише се с "П".
Пръст.
Кой от трите Вие си знаете.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Maximus II в Юни 02, 2019, 19:28:21
 :finger: Този, нали?  :giggle-3307:

Расте само измамата!
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Юни 02, 2019, 19:34:55
:finger: Този, нали?  :giggle-3307:

Расте само измамата!
Расте, но не старее!
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: kаily в Юни 03, 2019, 00:17:23
И защо е имало спад през вековете на потреблението на месо? Мног интересно.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юни 03, 2019, 00:56:12
Защото населението се е увеличавало, а земята - не.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Юни 03, 2019, 08:06:06
Защото населението се е увеличавало, а земята - не.

Религия, сиромашия и скъперничество. Според нашето, гръцко православие, например, като изключим двата големи поста и няколко малки, месо може да се яде само един път в неделята. Като ги сметнеш, в годината я има, я няма 30-тина дни, в които можеш да блажиш. За сиромашията е ясно : себе си не можеш да изхраниш, та камо ли хайвани. А по нашите географски ширини, коленето на животни за ядене се е смятало за връх на разсипията и безотговорността. Можеш да имаш хиляди овце, но колиш само едно-две агнета в годината. За крави и дума не може да става. Остава една свиня за сланина, с която трябва да изкараш цяла година.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Maximus II в Юни 03, 2019, 08:10:39
Защото това е началото на натрупване на капитала, приключва заграбването на общинските земи от аристокрацията, а реформацията премахва и последните морални задръжки пред лихварството и обособяването на финансовия капитал.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Юни 03, 2019, 10:18:02
реформацията премахва и последните морални задръжки пред лихварството и обособяването на финансовия капитал.

Финансовият се появява късно. При империализма. Първо е бил търговски капитал. Постепенно се обособява като търговско-банков, а с включването на аристокрацията в производствените отношения и като промишлен капитал. А сливането на промишления и банковия капитал образува финансовия капитал, който наблюдаваме днес. Днес вече няма нито промишлен, нито банков капитал. Те са абсолютно слети в едно - финансов капитал.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юни 03, 2019, 13:03:36
Финансовият се появява късно
Късно - друг път. Още преди кръстоносните походи западната мутроаристокрация е вземала заеми от евреи-лихвари.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Юни 03, 2019, 13:24:59
Още преди кръстоносните походи западната мутроаристокрация е вземала заеми от евреи-лихвари.

Да, ама това не е финансов капитал. Това е квазибанков, търговско-банков. Финансов капитал е обединението на банковия с индустриалния капитал. Марх. Преди да се слеят са били напълно отделни. Сега са като свински черва.
Титла: Не социализъм, а по-умен капитализъм
Публикувано от: Engels в Юни 04, 2019, 22:44:21
Цитат
Репутацията на икономистите, точно както дължината на полите, е подвластна на модата, пише Рана Форухар за Financial Times.
През последните десет години Джон Мейнард Кейнс получи ново признание, а Хаймън Мински в момента се радва на популярност. Мисля, че е време Джон Кенет Галбрейт да получи своята слава.
Концепцията за „компенсиращата сила” на покойния либерален икономист, изложена в книгата му от 1952 г. „Американски капитализъм”, е критика на гледната точка, че пазарът знае най-добре, която доминира американската политическа икономия от времето на Роналд Рейгън. Няма по-добър момент от сегашния да я препрочетем.
Въпреки много дискутирания възход на младите „социалисти” (не мисля, че са такива), американците все още приемат идеята, че частния сектор винаги разпределя ресурсите по по-ефективен начин от обществения. Това е мит, който отмира трудно, дори на фона на скандалите във фирмените бордове, експлозията на непродуктивен корпоративен дълг и обърнатата крива на доходността на ДЦК, която вещае рецесия в САЩ.
Политиците от всички партии са съгласни, че за да създадем реален и траен растеж, имаме нужда от свястна инфраструктура, модерна образователна система и здравна реформа. Частният сектор обаче разполага с малко стимули, за да се заеме с тези неща. Изграждането на пътища и управлението на публични училища и болници просто не е толкова печелившо, колкото построяването на луксозни апартаменти или финансовите спекулации.
Както Галбрейт би се съгласил, пазарите също така не са в състояние да се справят с по-широките икономически и социални ефекти от климатичните промени и неравенството в доходите. Очевиден пример е растящият студентски дълг, който се превърна в пречка за цялостния икономически растеж. Пазарните цени не могат да обхванат всички разходи, които тези проблеми създават.
Галбрейт би се съгласил и че корпорациите могат да бъдат точно толкова бюрократични и нефункционални (ако не и повече), колкото и правителствата. Неговата книга от 1967 г. „Новата индустриална държава” изследва това как големите компании са движени повече от нуждата да оцелеят като организации, отколкото от сигналите на търсенето и предлагането. Той предвиди, че с подема на такива организации ще намалеят иновациите и предприемачеството. Точно това се случи, когато икономиката започна да бъде доминирана от компании суперзвезди.
Погледнете някои от затруднените гиганти – от GE до Kraft Heinz и Boeing – и ще видите това, което Галбрейт предвиди. В безкрайното преследване на печалбата много компании просто местят пари от единия джоб в другия, с цел краткосрочни счетоводни резултати, без да правят истински иновации.
Живеем в свят, в който пазарите не могат да приемат дори минимално вдигане на лихвите без да се понижат, и в който спестените чрез данъчните облекчения средства не се насочиха към капиталови инвестиции, а към обратни изкупувания на акции, които пък бяха подпомогнати и от дълговите емисии при въпросните ниски лихви.
Може ли някои наистина да твърди, че пазарите насочват ресурсите ефективно? Не казвам, че имаме нужда от централно планиране. Галбрейт веднъж го каза добре: „Аз съм прагматик. Където пазарите работят добре, аз съм за тях. Където правителството е необходимо, аз съм за това. Не подкрепям пълната приватизация или пък абсолютната държавна собственост. Аз подкрепям това, което работи в конкретния случай”. Политиците от двете страни на политическия спектър трябва да се вслушат в тези думи.
Ние обичаме прости и въздействащи изявления като наблюдението на Рейгън, че „правителството не е решение на проблема, а е самият проблем”. Аргументът за добрия частен и лошия държавен сектор обаче просто не е верен. Как може по друг начин да си обясним възходa на Китай? Той не само показа, че правителственото планиране и икономическата конкурентност могат да вървят ръка за ръка, но и че при сегашните технологично базирани сътресения и неравенства, подкрепата на обществения сектор може да е необходима, за да процъфтява частния.
Време е политическите консерватори, икономическите неолиберали и главните изпълнителни директори да приемат всичко това. Безкрайно съм обезсърчена да чувам от толкова много американски корпоративни лидери оплаквания, че правителствата не могат да свършат нищо, след като те самите плащат на скъпи счетоводители, за да избегнат колкото се може повече данъци.
Време е да признаем, че непрекъснатите данъчни съкращения не вкараха повече пари в реалната икономика, въпреки честите некоректни твърдения на бизнеса, че те ще доведат до траен растеж над средния. Вместо това те доведоха до дупки по магистралите и до несигурни мостове.
Нека да опитаме нещо ново. Нека спрем да приемаме, че пазарът винаги е прав. Нека да плащаме данъците си, да модернизираме социалните си системи, да регулираме подобаващо пазарите, да прилагаме антитръстовото законодателство, за да защитим цялостната икономическа екосистема, а не само най-големите компании.
Нека преоткрием социалния договор. Това не е социализъм, а по-умен капитализъм. Мнозинството може би още не вярва в това, но Галбрейт често е цитиран да казва, че „в икономиката мнозинството винаги греши”.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/ne-socializym-a-po-umen-kapitalizym-283406
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: хикса в Юни 05, 2019, 02:11:45
Защото населението се е увеличавало, а земята - не.

Религия, сиромашия и скъперничество. Според нашето, гръцко православие, например, като изключим двата големи поста и няколко малки, месо може да се яде само един път в неделята. Като ги сметнеш, в годината я има, я няма 30-тина дни, в които можеш да блажиш. За сиромашията е ясно : себе си не можеш да изхраниш, та камо ли хайвани. А по нашите географски ширини, коленето на животни за ядене се е смятало за връх на разсипията и безотговорността. Можеш да имаш хиляди овце, но колиш само едно-две агнета в годината. За крави и дума не може да става. Остава една свиня за сланина, с която трябва да изкараш цяла година.

Според нашето, гръцко православие, се пости в сряда и петък, един ден в неделята се блажи, останалите 4 спи ли се? А ако имаш хиляди овце, които раждап два пъти хиляди агнета и половината, хиляди, са мъжки, като заколиш едно-две, с другите кучетата ли си храниш? Па и женските, ако ги оставиш всичките, догодина ще имаш 4 по хиляди агнета и 2 по хиляди овце. Верно, и кучетата ще се наложи да увеличиш... :m1708:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: хикса в Юни 05, 2019, 02:16:53
реформацията премахва и последните морални задръжки пред лихварството и обособяването на финансовия капитал.

Финансовият се появява късно. При империализма. Първо е бил търговски капитал. Постепенно се обособява като търговско-банков, а с включването на аристокрацията в производствените отношения и като промишлен капитал. А сливането на промишления и банковия капитал образува финансовия капитал, който наблюдаваме днес. Днес вече няма нито промишлен, нито банков капитал. Те са абсолютно слети в едно - финансов капитал.

А тамплиерите са гледали в бъдещето, освен че са били най-големите банкери, са държали и най-голямата индустрия в Европа, производството на светини от Светите земи. :cool-1084:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юни 05, 2019, 02:33:08
Точно заради тамплиерите бях споменал, че от западните владетели харесвам Филип Хубави.
И той е гледал в бъдещето.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Юни 05, 2019, 07:54:01
Според нашето, гръцко православие, се пости в сряда и петък, един ден в неделята се блажи, останалите 4 спи ли се?

Не знам, ти кажи. Щом сам викаш, че в само в неделята се блажи. Досежно хилядите мъжки агнета : малцина са имали хиляди овце и пак не са ги клали за ядене. Това е "стока", тя носи пари, с нея се плаща данък. А за обикновения селянин, с пет-шест овце, е табу да коли за храна. За храна се коли свинята и некой-друг петел. Явно не си живял на село и тази психология ти е непонятна.

А тамплиерите са гледали в бъдещето, освен че са били най-големите банкери, са държали и най-голямата индустрия в Европа, производството на светини от Светите земи.

Тамплиерите могат да минат за банкери, според съвременните разбирания. Макар и преди тях да е имало "банкери". Но чак пък "индустрия".... Манифактурата или търговийката не е промишленост.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: хикса в Юни 05, 2019, 09:52:09
Точно заради тамплиерите бях споменал, че от западните владетели харесвам Филип Хубави.
И той е гледал в бъдещето.

Той е изпреварил с векове Маркс, Кейнс и донякъде, явно и Гълбрайт. :aplause:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юни 05, 2019, 10:53:14
Точно заради тамплиерите бях споменал, че от западните владетели харесвам Филип Хубави.
И той е гледал в бъдещето.
Той е изпреварил с векове Маркс, Кейнс и донякъде, явно и Гълбрайт. :aplause:
Предтеча на др. Сталин  :smokin:
Титла: Кой е виновен за намаляващия дял на трудовите доходи в БВП?
Публикувано от: Engels в Юни 08, 2019, 19:40:43
Цитат
Намаляващата сила на синдикатите и глобализацията често бяха обвинявани за снижаването на жизнения стандарт на милиони американци, но в крайна сметка те може да не са причинили толкова вреди, пише Джефри Барташ за MarketWatch.
Според ново изследване на McKinsey Global Institute най-големите виновници са цикличността в икономиката и приоритетът в инвестициите към високотехнологични активи като софтуера и роботите.
Делът на работниците в целия доход, създаден от икономиката на САЩ, се свива от десетилетия. От 65,4% от БВП малко след Втората световна война до дъно от 56,7% в края на 2016 г.

Спадът е особено остър от началото на века и се отразява сериозно на тези, които работят, за да си изкарват прехраната. Средният американски работник би печелил с 3 хил. долара повече годишно, ако делът на трудовите доходи в икономиката се бе запазил на нивото от 1998 г., показва изследването.
Тенденцията не е валидна само за САЩ. По-егалитарната Европа изпитва същия феномен. Делът на работниците в националния доход в Германия и Франция спадна до половинвековно дъно точно преди финансовата криза от 2008 г. Същата тенденция се наблюдава и в развиващите се икономики, макар и с по-нисък темп.
В масмедиите вината се стоварва върху глобализацията. Аргументът е, че компаниите изнасят производства в страни с по-ниски заплати като Китай, което оказват натиск върху американските работници да приемат по-ниски надници, за да задържат фирмите.
Изследването на McKinsey открива, че глобализацията и упадъкът на профсъюзите играят само малка роля – едва една десета от намалението в дела на работниците от националния доход в САЩ се дължи на тях.
Повечето отрасли в съвременната щатска икономика – като търговията на дребно, здравеопазването и развлеченията – не са много изложени на конкуренцията от държави с по-ниски заплати. Човек, който се нуждае от финансов съвет или медицинска помощ няма да отиде при китайски брокер или бразилски доктор.
Друга важна причина за намаления дял на трудовите доходи е пренасочването на традиционните инвестиции в оборудване и сгради към високотехнологични продукти като софтуер, данни, процеси и други нематериални активи. McKinsey отдава една четвърт от намалението в дела на трудовите доходи от БВП на „растящата амортизация”.
Иначе казано тези високотехнологични активи се износват по-бързо или имат по-кратък живот, поради което е необходим повече капитал при производството им. В резултат на това по-малко доход се насочва към работниците.
Възходът на фирмите „суперзвезди” също насочва повече доход към капитала за сметка на труда. Компании като Apple, Google и Microsoft генерират огромни печалби чрез задушаването на определени пазари в резултат на иновациите, силната патентна защита или липсата на конкуренция.
Нещо повече, пробивите в технологиите, които тези компании осъществяват, им позовляват по-лесно и евтино да използват автоматизацията и роботите за сметка на хората.
„Ако трудът има по-малка роля в производството, неговият дял в общия доход може да намалее”, отбелязват от McKinsey.
Монетата обаче има и друга страна. Възприемането на подобрени технологии е по-вероятно да е положително за работниците, тъй като ще им позволи да са по-производителни. В бъдеще това може да доведе до по-високи заплати.

 „Управляващите може да фокусират вниманието си към ръста в производителността, за да се справят със стагнацията на заплатите”, заключава изследването.
Какво друго могат да направят правителствата освен да осигурят конкурентно поле, което ограничава влиянието на „суперзвездите”, както и да обучават работниците, когато бързите промени в икономическата структура правят трудна адаптацията им.”
https://www.investor.bg/analizi/91/a/koi-e-vinoven-za-namaliavashtiia-dial-na-trudovite-dohodi-v-bvp-283175
Определено се движим към техноментална икономика.
По високи доходи за техноменталната класа и намалящ дял на прекариата в целия доход. Добре дошли в техноменталния капитализъм, не се притеснявайте, това е само началото.
 :bigok:
Титла: Re: Кой е виновен за намаляващия дял на трудовите доходи в БВП?
Публикувано от: Nor1 в Юни 08, 2019, 22:23:13
Цитат на: Engels
Цитат
Компании като Apple, Google и Microsoft генерират огромни печалби чрез задушаването на определени пазари в резултат на иновациите, силната патентна защита или липсата на конкуренция.
Нещо повече, пробивите в технологиите, които тези компании осъществяват
Определено се движим към техноментална икономика  :bigok:
Не. Движим се към спукване на балона на компаниите, свръхпрехвалени и свръхоценени, а несъздаващи нищо истинско. Само безсмислени и безполезни виртуални боклуци.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Юни 08, 2019, 22:29:54
Цитат
Само безсмислени и безполезни виртуални боклуци.

Мааалииий ... Ще ни закрият форума, значи.  :'(
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юни 08, 2019, 22:38:51
Възможно е. Много неща могат да закрият. Чрез полицейщина, не чрез интелект.
Титла: Намаляващият дял на труда в икономиката
Публикувано от: Engels в Юли 11, 2019, 01:51:18
Обикновено глобализацията е обвинявана за намаляващия дял на труда и за последващото недоволство сред работническата класа, а напоследък и сред избирателите от средната класа. Но скорошен доклад за американския трудов пазар на McKinsey Global Institute (MGI) открива, че глобализацията е едва петата поред причина за намаляващия дял на труда в националния доход от началото на 21 век.
Според изследването основната причина за намаляващия дял на труда е, че суперциклите в области като суровините и недвижимостите са направили тези сектори, в които капиталът доминира над труда, по-голяма част от икономиката.
Втората причина – увеличената важност на нематериалните активи в икономиката – ни казва много повече за недоволството на работниците и гласоподавателите. Нематериалните активи, като компютри и софтуер, се амортизират много по-бързо от материалните, като машини и фабрики.
По-краткият жизнен цикъл и постоянно спадащите цени на новите технологии, както и положителният им ефект за производителността, означават, че повече пари се насочват към инвестирането в тях, отколкото към труда. Този факт, заедно с потискането на доходите от автоматизацията, отговарят за 38% от намаляването на дела на труда в икономиката, според изследването на MGI. Тук местната картина в отделните държави започва да има значение.
Както повечето от нас знаят, автоматизацията и ускореното заместване на капитала заради технологичните промени засегнаха непропорционално традиционните индустриални области – това е една от причините Доналд Тръмп да стане президент. В бъдеще тези процеси ще облагодетелстват радикално няколко региона – според друго изследване на MGI, което предстои да бъде публикувано на 11 юли, едва 25 града могат да отговарят за 60% от новосъздадениете раборни места до 2030 г., като не всички ще са тези, които си мислите.
Вече десет години „важността на евтиния труд намалява спрямо значимостта на сигналите от страна на търсенето”, казва председателят на MGI Джеймс Маниика. Данните на MGI показват, че по-малко от 20% от търгуваните днес стоки се насочват от страни с ниско заплащане към такива с високо. Това отчасти се дължи на факта, че Китай и други развиващи се икономики потребяват повече от това, което самите те произвеждат, като изграждат свои собствени вътрешни вериги на доставки – процес, който се ускорява от търговското напрежение.
Западните компании от своя страна желаят да установят производствата си по-близо до своите клиенти – тенденция, станала възможна заради „just-in-time” културата и новите технологии, включително 3D-принтирането и изкуствения интелект. С набирането на скорост от социалните медии, потребителите не искат да чакат седмици, за да получат продукт, който се рекламира днес в Instagram.
Подобна е ситуацията и в "Мерклин", известна сред любителите на железопътни модели, съобщи "Дойче веле". Фирмата е лидер на пазара. През 2007 г. тя закри един от двата си германски завода поради финансови трудности и премести производството си отчасти в Унгария и отчасти в Китай. Това не спаси фирмата от фалит през 2009 г., за зла участ точно когато трябваше да отбележи 150-ата годишнина от създаването си. Новите собственици обаче успяха да спасят производството. Техният оздравителен план не предвиждаше по-нататъшно прехвърляне на мощности в Китай. Точно обратното - предвиждаше пълното им връщане в Европа, в основния германски завод в Гьопинген. Вярно, че фирмата беше принудена да уволни около 400 работници, т.е. близо 1/3 от общия персонал. Техните функции вече се изпълняват от промишлени роботи. "Тук използваме съвременни промишлени роботи и стругове с цифрово управление, които съединихме успешно с роботите", казва техническият директор Волфрад Бехле. В резултат днес един и същи обем дейности в германския завод се изпълняват от десет пъти по-малко работници, отколкото преди в Китай.
Междувременно, хората над 50-годишна възраст са в най-голям риск от загуба на работа поради изоставащи умения. Човек лесно може да си представи как тези тенденции изострят културните войни, възрастовите стълкновения и политическия популизъм, който вече е надвиснал.
Решението – политиката да се измести към подкрепа на инвестициите в човешки капитал, точно както правим с други капиталови инвестиции. САЩ трябва да променят данъчния си кодекс, за да позволят на компаниите да отписват инвестициите си в работници, по същия начин, по който отписват тези в машини. Ако продължим да субсидираме софтуера без да подкрепяме хората, то бъдещето изглежда мрачно.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/namaliavashtiiat-dial-na-truda-v-ikonomikata-potiska-iznosa-na-rabotni-mesta-284873/
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: 66 в Юли 11, 2019, 06:00:10
Не. Причината е доста по-тривиална и се свежда до една дума.
Дииндустриализация
 
А сички тези брътвежи в лъскава опаковка, тва производителности, "швейцарски правила", капитали нещо си .....
Са "ценност" в целофан.
Само един въпрос.
Как по времето да дядо ви един човек от семейство е работил и е издържал семество от пет-шест и повече души?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 11, 2019, 10:42:10
Съгласен съм с 66, но има още една причина - идиотизацията на хората. Купуват все повече и все по-често все по-ненужни, безсмислени и все по-чупливи неща, продукт на прехваления софтуерен дизайн. Проектирано от индийци за 9 $ на час.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Юли 11, 2019, 19:10:48
Какво сте съгласни?

Цитат
Това отчасти се дължи на факта, че Китай и други развиващи се икономики потребяват повече от това, което самите те произвеждат, като изграждат свои собствени вътрешни вериги на доставки – процес, който се ускорява от търговското напрежение.

Тоя "анализ" за ползите от глобализацията ми намирисва яко. Без произведеното в Китай като овеществен  труд и в Индия като софтуер после брандирано с "правилните" ябълки, круши или голо Суши западния глобален пазар ще кара на ГМО соя и царевица.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 12, 2019, 01:04:15
Точно тази тема е подходяща да уточним какво предвижда диалектиката(като наука за развитието на природата и обществото) за икономиката.
Ако някой иска може да ни каже какво предвижда математиката за икономиката.
Аз мога да ви кажа само какво предвижда диалектиката.
Главната антиномия в икономиката е между труда и капитала.
Няма да навлизам в подробности как трудът и капитала се подчиняват на диалектическите закони, за да не стане огромен чаршаф, който няма да прочетете.
Ще се разгледаме само най общо труда и капитала в тяхното диалектично развитие.
В робовладелското общество трудът многократно е преобладавал над капитала в производството на стоки и услуги. Робите са били много повече от свободните граждани.
Не знам дали има точни изследвания на съотношението труд-капитал при възникването на капитализма, но същото обратно съотношение според диалектическата логика ще бележи края на капитализма.
Златните години на капитализма са били когато съотношението труд-капитал било приблизително 60/40, 50/50, 40/60. От диалектическа гледна точка това е зоната на равновесие в антиномията между труда и капитала. В зоната на рановесие антиномиите са най стабилни и ефективни.
Тоест труд и капитал са в максимално единство и минимална борба помежду си.
Но ние излизаме вече от това равновесие, благодарение на развитието на технологиите делът на труда все повече ще намалява, а на капитала все повече ще се увеличава, докато достигнат значението което са имали в робовладелското общество, но с обратно значение. В производството на стоки и услуги капиталът ще има максимално участие, а трудът минимално. Аз шеговито наричам това роботовладелско общество.
Тоест антиномията труд-капитал ще бъде разрушена и ще се премине към нова антиномия на качествено по високо равнище.
Какво мисли математиката по въпроса не ми е известно.

Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 12, 2019, 01:30:24
Само един въпрос.
Как по времето да дядо ви един човек от семейство е работил и е издържал семество от пет-шест и повече души?
Ами много просто, съотношението между труда който е влагал дядо ви, и капитала в производството на стоки и услуги в които е участвал дядо ви е било в полза на труда.
Тоест от стойноста на произведеното, дядо ви е вземал поне 60-70%, а капитала около 30-40% Сега капиталът прибира поне 60-70%, а работникът не повече от 30-40%.
Като съотношението ще става все по зле за работника. Успокоителното донякъде е че благодарение на технологиите производителността на капитала става все по висока, следователно съвременният работник може да печели дори повече от дядо ви.
Но само доката работниците не станат масово излишни, когато трудът в производството на стоки и услуги падне към 10%, а делът на капитала се увеличи почти до 90%.
Само почакайте технологиите да поевтинеят и да станат по ефективни и ще видите как капиталът ще се възползва от тях.
Ако си спомняте какви компютри и на каква цена сте купували преди 20 години, вероятно ще можете да си представите какво ще се случи след още 20 години.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 12, 2019, 07:51:06
Цитат
Аз мога да ви кажа само какво предвижда диалектиката
Ти можеш да ни кажеш само какво има в собствената ти глава. Ако „диалектиката“ можеше да изнострадамуси поне едно нещо на света, досега поне веднъж щеше да го е сторила.
Цитат
Ако си спомняте какви компютри и на каква цена сте купували преди 20 години, вероятно ще можете да си представите какво ще се случи след още 20 години
Един от шефовете на IBM навремето смятал, че на света има място за 5-6 компютъра. Ти очевидно си по-компетентен от такива хора и с лекота си представяш какво следва.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 12, 2019, 07:59:02
И да попитам началниците: защо не само са изтрити обширни участъци от форума, ами и темите са преплетени – щракаш на едно заглавие, попадаш на друго. От какъв зор това?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: ddantgwyn в Юли 12, 2019, 08:05:05
И да попитам началниците: защо не само са изтрити обширни участъци от форума, ами и темите са преплетени – щракаш на едно заглавие, попадаш на друго. От какъв зор това?

Да беше дал конкретни примери за това? За да може да се определи зора и лечението :m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 12, 2019, 08:42:09
Цитат
Да беше дал конкретни примери за това?
Тази тема беше преплетена със „За радост и ужаст ...“, от която пък беше изтрита голяма част. Виждам, че това вече е поправено, благодаря.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 12, 2019, 08:51:07
Цитат
Аз мога да ви кажа само какво предвижда диалектиката
Ти можеш да ни кажеш само какво има в собствената ти глава. Ако „диалектиката“ можеше да изнострадамуси поне едно нещо на света, досега поне веднъж щеше да го е сторила.
Цитат
Ако си спомняте какви компютри и на каква цена сте купували преди 20 години, вероятно ще можете да си представите какво ще се случи след още 20 години
Един от шефовете на IBM навремето смятал, че на света има място за 5-6 компютъра. Ти очевидно си по-компетентен от такива хора и с лекота си представяш какво следва.
Това че ти не знаеш какво е постигнато чрез диалектиката си е твой проблем.
Ако не можеш да разбереш Хегел. Поне Маркс може да разбереш.
Или поне да прочетеш нещо от тези които са го разбрали:
Цитат
Днес, наблюдавайки европейската криза, кризата в САЩ и дългосрочната стагнация на японския капитализъм, повечето коментатори не успяват да различат диалектическия процес под носа им. Те виждат планината от дългове и банковите загуби, но пренебрегват обратната страна на медала, антитезата: планината бездействащи спестявания, които са „замразени“ от страх и затова не успяват да се преобразуват в продуктивни инвестиции. Марксисткото внимание към двойствените противоположности би могло да отвори очите им. Основната причина, поради която общоприетата гледна точка не успява да се справи със съвременната реалност, е, че никога не е разбирала диалектическото напрежение във „взаимосвързаното създаване“ на дългове и излишъци, на растеж и безработица, на богатство и бедност, на духовност и поквара, дори на добро и зло, на нови възможности за удоволствие и нови форми на робство, на свобода и поробване. Драматичните трудове на Маркс ни предупреждават, че тези двойнствени противоречия са причината за повратностите на историята.
От първите си стъпки в икономическото мислене, та до ден-днешен, съм убеден, че Маркс е направил откритие, което трябва да стои в центъра на всеки полезен анализ на капитализма. Това откритие е, естествено, двойнственото противоречие, дълбоко залегнало в човешкия труд. Трудът е носител на две напълно различни характеристики: първо, трудът е дейност, създаваща стойност, която никога не би могла да се изчисли предварително (и поради това остоковяването му е невъзможно), и второ, трудът като количество (например, брой отработени часове), се продава и купува на определена цена. Ето какво отличава труда от другите производствени суровини, като например електроенергията: неговата двойнствена, противоречива природа. Това вътрешно противоречие бива пренебрегвано от политикономията преди Маркс, а днес доминиращата икономическа теория твърдо отказва да го признае. Както на електроенергията, така и на труда може да се гледа като на стока. И наистина, както работодателите, така и работниците се борят да превърнат труда в стока. Работодателите използват цялата си изобретателност, както и тази на раболепните си слуги от отделите за управление на човешките ресурси, за да определят количествено, да измерят и да уеднаквят труда. Междувременно, бъдещите служители правят и невъзможното, за да превърнат своята работна сила в стока, пишейки и пренаписвайки автобиографиите си, с цел да се представят като доставчици на количествено измерим труд. И в това е иронията! Ако работниците и предприемачите някога успеят да превърнат изцяло труда в стока, капитализмът ще загине. Без това прозрение е невъзможно да бъде разбрана тенденцията на капитализма да създава кризи, а достигането до това прозрение е възможно само чрез известно познаване на идеите на Маркс. Капиталът никога не ще успее да спечели битката за превръщането на труда в една безкрайно еластична, механизирана суровина, без да се самоунищожи. Това нито неолибералите, нито кейнсианците са способни да осъзнаят някога. „Ако машините унищожеха цялата класа на наемните работници“ – пише Маркс – „какви ужасни времена биха настъпили за капитала, който без наемен труд престава да бъде капитал!“

"Изповед на един ексцентричен марксист в разгара на ужасната европейска криза"
сп. „Аспекто”
Цитат
Във „Фрагмент върху машините” Маркс си представя икономика, в която основната роля на машините е да произвеждат, а на хората – да ги надзирават. В такава икономика основната производителна сила ще бъде информацията. Производителната мощ на такива машини, както и на автоматичната предачна машина няма да зависи от количеството труд, вложен в производството им, а от състоянието на общественото знание. Организацията и знанието, с други думи, имат по-голям принос към производителната сила от труда, вложен в машината.
Като се има предвид какво е марксизмът – теория за експлоатацията, основана на кражбата на работно време (присвояване на принадената стойност – б.р.), това е революционно твърдение. Маркс смята, че след като знанието е станало само по себе си производителна сила, големият въпрос не е “заплати срещу печалби”, а кой контролира това, което Маркс нарича „сила на знанието”.
В една икономика, в която машините вършат повечето работа, природата на знанието, затворено в машините, трябва да бъде – пише той – „социална”. Маркс си представя крайната точка на тази траектория – създаването на идеалната машина, която трае вечно и не струва нищо. Машина, която може да бъде построена без пари, не би добавяла стойност при производствения процес и бързо, през няколко счетоводни периода ще намали цената, печалбите и трудовите разходи на всичко, до което се докосне.
В тези размишления, непубликувани до средата на 20 век, Маркс си е представял, че информацията ще бъде запазвана и споделяна в нещо, което той нарича общ интелект – умовете на всички жители на планетата, свързани чрез социалното знание, при което всеки ъпгрейд е от полза за всички. Накратко, представял си е нещо, близко до информационната икономика, в която живеем. И, пише той, това ще взриви капитализма високо в небето.

Пол Мейсън, Гардиън
Да не те натоварвам с повече информация по въпроса.
А това което сега е в моята глава е било в главата на Маркс преди повече от 150 години. И както всички виждат диалектическите прогнози на Маркс се изпълняват зловещо точно.
Освен ако математиците не ни предложат още по точни прогнози за бъдещето.
А дано, ама надали.



Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 12, 2019, 08:59:24
Цитат
И както всички виждат диалектическите прогнози на Маркс се изпълняват зловещо точно
Нищо такова не доказва простирането на големи чаршафи тук, което унесено практикуваш.
Цитат
Освен ако математиците не ни предложат още по точни прогнози за бъдещето
Който е ходил на училище, би трябвало поне това да е разбрал за математиката, че нейната задача не е да врачува.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 12, 2019, 09:14:25
Цитат
И както всички виждат диалектическите прогнози на Маркс се изпълняват зловещо точно
Нищо такова не доказва простирането на големи чаршафи тук, което унесено практикуваш.
Цитат
Освен ако математиците не ни предложат още по точни прогнози за бъдещето
Който е ходил на училище, би трябвало поне това да е разбрал за математиката, че нейната задача не е да врачува.
Е, най накрая стигна до простата истина, че математиката не може да предвижда бъдещето за разлика от диалектиката.
И да продължаваш да се инатиш, няма как да избягаш от факта, че Маркс още преди 150 години е предвидил какво ще се случи на капитализма.
А то вече се случва, друг е въпросът, че както казва Янис:
Цитат
Това нито неолибералите, нито кейнсианците са способни да осъзнаят някога. „Ако машините унищожеха цялата класа на наемните работници“ – пише Маркс – „какви ужасни времена биха настъпили за капитала, който без наемен труд престава да бъде капитал!“
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 12, 2019, 09:54:39
Цитат
Е, най накрая стигна до простата истина, че математиката не може да предвижда бъдещето за разлика от диалектиката
Повтарям за бавно схващащи: работата на математиката не е да се прави на форумна врачка като някои „предвиждачи“. И съдържанието на това изречение е съвсем различно от „математиката не може“ – тъпня, която предполага, че някой някога е очаквал от нея такова нещо.
Може ли диалектиката да предвижда? Не, разбира се. Тя е философска представа за това, как взаимодействат разни неща в света. И като такава нито е съвършена, нито универсална, нито единствена, а най-малко пък може да „предвижда бъдещето“, както на теб ти се струва. Няма никакви свидетелства за това.
Отделен въпрос е, че Маркс е велик мислител, успял да види надълбоко зависимости и закономерности, до които други не са стигали. Но провидец той не е, такова нещо на света не съществува. И ако той все пак е прозрял едно-друго за света, то не е защото е ползвал чудотворния апарат за мислене „диалектика“, а защото е имал талант да мисли.
Историята ни е дарила с не един велик ум, а и диалектиката, дето все ти е в устата, я има от античността, но нито тя е магическо оръжие за предвиждане на бъдещето, нито изобщо някому се е удало да предвижда. Светът, за щастие, е прекалено сложен за това.
Така че не натоварвай диалектиката и Маркс с отговорност, която те не могат, няма как и не искат да носят само защото ентусиазмът ти ги кара. Правиш им лоша услуга.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 12, 2019, 22:50:15
Цитат

«Я всегда думал и продолжаю  думать, что открытие и  подтверждение
нелокальности является  самым  поразительным  открытием  в  физике  ХХ
в.», – говорит Тим Модлин, профессор Нью-Йоркского университета и один
из ведущих  философов физики  в мире.  В статье  конца 1990-х  гг.  он
резюмировал  ее  следствия:  «Мир –  это  не  просто  набор   отдельно
существующих  локализованных   объектов,   связанных   внешне   только
пространством и временем.  Что-то более  глубокое, более  таинственное
связывает воедино  ткань мироздания.  Мы только-только  достигли  того
момента в развитии физики, когда можно начать размышлять о том, что бы
это могло быть».
Сидя  в  своей  гостиной,  обставленной  мебелью  работы   Джорджа
Накашимы, Модлин рассказывает мне, что никогда не забудет тот  момент,
когда он узнал  о квантовой  нелокальности. Как-то  осенью 1979 г.  во
время учебы в  Йельском университете  ему на  глаза попался  последний
номер журнала Scientific  American . Его  главной темой были  навозные
жуки,  но,  полистав   журнал,  Модлин  обнаружил   статью  о   первых
экспериментах  с  запутанностью.  То,  что  частицы  ведут  себя   как
заколдованные,  потрясло  его.  «Я  помню  день,  когда  прочитал  эту
статью, – говорит он. –  У моих  соседей по общежитию  этот день  тоже
остался в памяти. Я ходил по комнате взад и вперед. Мир был не  таким,
как я думал раньше. Это выводило меня из равновесия».
    Его также бесило, что преподаватели  физики (как и в моем  случае)
даже не заикались  об этом явлении.  Когда он спрашивал  об этом,  они
отмахивались от него. По воспоминаниям Модлина, он однажды поднял руку
в аудитории и спросил, не может ли оказаться так, что квантовая теория
не  дает  развиться   более  глубокой  теории,   в  которой   нынешние
противоречия  найдут  объяснение.  Преподаватель  отмел  эту  идею   и
продолжил покрывать  доску  греческими  буквами.  «Он  не  предоставил
никакого объяснения,  почему нет, –  говорит Модлин. –  Просто  закрыл
вопрос, не отвечая на него».
Поскольку вопрос и в самом деле зацепил Модлина, он решил получить
диплом философа,  а не  физика.  «Я хочу  добраться до  сути  всего, –
говорит   он. –   Это   то,   чем   занимается   философ».   Философия
характеризуется не  только своими  интересами, но  и своими  методами:
философы  специализируются   на  логике,   а   не  на   математике   и
экспериментировании.  Модлин  заработал   среди  философов   репутацию
«Доктора   Опровергателя»,   способного    найти   ошибку   в    любом
доказательстве. На протяжении всей работы над дипломом и в первые годы
его профессорства, по словам Модлина, мысль о нелокальности  вертелась
у него на подсознательном уровне. Но никто из его знакомых,  казалось,
не интересовался ею, и в некотором смысле философы выглядели такими же
заложниками принципа  локальности,  как и  физики.  Обстоятельства  не
давали Модлину больше думать  об этом вплоть  до осени 1990 г.,  когда
умер Джон Стюарт Белл.

Джордж Массер
"Нелокальность: Феномен,  меняющий представление  о пространстве  и
времени, и его значение для черных дыр, Большого взрыва и теорий всего"
Който е успял вече да прочете тази книга, може би вече усеща накъде отиват нещата.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 12, 2019, 23:19:03
Oтиват на еврейска математика: колко прави 2+2 зависи от това дали купуваш или продаваш.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: AnonimusBG в Юли 12, 2019, 23:22:07
 :way_to_go-1308:
Oтиват на еврейска математика: колко прави 2+2 зависи от това дали купуваш или продаваш.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 00:06:43
Може ли диалектиката да предвижда? Не, разбира се. Тя е философска представа за това, как взаимодействат разни неща в света. И като такава нито е съвършена, нито универсална, нито единствена, а най-малко пък може да „предвижда бъдещето“, както на теб ти се струва. Няма никакви свидетелства за това.
Отделен въпрос е, че Маркс е велик мислител, успял да види надълбоко зависимости и закономерности, до които други не са стигали. Но провидец той не е, такова нещо на света не съществува. И ако той все пак е прозрял едно-друго за света, то не е защото е ползвал чудотворния апарат за мислене „диалектика“, а защото е имал талант да мисли.
Историята ни е дарила с не един велик ум, а и диалектиката, дето все ти е в устата, я има от античността, но нито тя е магическо оръжие за предвиждане на бъдещето, нито изобщо някому се е удало да предвижда. Светът, за щастие, е прекалено сложен за това.
Мнение на класически метафизик, както би казал Хегел.
Диалектиката от античноста има толкова общо с Хегеловата диалектика, колкото Алхимията със съвременната химия.
Светът може да е сложен, но е познаваем.
Освен това има закони по които се развива, а това дава възможност да предвидиш бъдещето, както го е направил Маркс.
Маркс твърди, че точно с помощта на диалектиката е стигнал до заключенията си.
Но изглежда ти по добре от самият Маркс знаеш как е мислел той.
Просто е имал талант да мисли, така ли?
Поне да беше погледнал определението за диалектика:
Цитат
Философска наука за всеобщите закони на развитието на природата, обществото и мисленето, която разкрива взаимната обусловеност на промените в тях.
Забележи и мисленето!
Цитат
Логиката за Хегел е първа по своето значение и образуване наука и от първостепенно значение е нейното разработване като самостоятелна научна област, не прост органон, а основа на човешката разумност. Логиката не просто задава нормите на правилното мислене, а е задължена да го разработи цялостно, в неговата пълна активност и да го обособи като самостоятелна сфера - фундамент за всестранните постижения на човешкия разум. Хегел изменя самия мащаб на логиката и задава основната й програма: пълно обединяване и обхващане на логиката в единна теория. Хегел предприема едно мащабно изследване и построяване на цялостен модел на човешкото мислене: по степен на общност и подчинени на един определен вътрепонятиен принцип да се подредят и взаимосвържат типовете всеобщи понятийни структури в човешкото мислене. Такава задача никой преди него не си е поставял, освен може би Аристотел и Кант, но те изследват общите понятия, функциониращи в човешкото мислене с точно определени параметри, без да си поставят задача да се подредят и извлекат общите понятия, с които въобще цялото ни мислене разполага.
http://zdi.swu.bg/bg/members_bg/silviqbg/хегеловите-основи-на-логиката.aspx
Цитат

Потому  что  истина на  самом  деле не  может  быть
односторонней. Истина – это соответствие понятия объекту. Вот если вам
удалось так рассказать об объекте,  что это соответствует ему, то  это
истина.  Но  если  полученная  картина  непротиворечива,  а  формально
логическая истина никогда не будет противоречивой, тогда она точно  не
истинна.
"Диалектика. Ключ к истине"
Толкова по въпроса.
Не разчитам, че ще си промениш мнението, затова всеки от нас си остава при своята "истина".
Ти при твоята формално логическа истина, аз при моята противоречива диалектическа истина.
Меко казано разделя ни пропаст.
Затова и спорът ни е излишен.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Юли 13, 2019, 00:39:03
работата на математиката не е да се прави на форумна врачка като някои „предвиждачи“.

Значи, логиката била само и единствено математика, но математиката не може да прогнозира. Любопитен природо-математически феномен.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 13, 2019, 08:43:39
„Енгелс“, словесният порой от цитати, който изливаш като замаян, не е признак на мислене. Ако беше способен да аргументираш смътните си представи, щеше да използваш свои, а не чужди думи, и то в десетки пъти по-малко количество. А така – със същия успех следващия път можеш да прибегнеш към рапа или музикалния романтизъм. Може пък така да докажеш оракулските способности на т.нар. диалектическа логика.

Отврат, ти съвсем си изгубил нишката, говориш несвързани неща, сори.
И остави най-сетне израза „само и единствено“ на мира – той е нищо друго, освен пустословие, защото думите „само“ и „единствено“ значат едно и също.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 09:49:28
„Енгелс“, словесният порой от цитати, който изливаш като замаян, не е признак на мислене.
След като установихме, че диалектиката не е твоята област, едва ли можеш да кажеш нещо съществено за мисленето, понеже точно диалектиката е науката за мисленето.
 
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 10:10:19
Цитат
По  существу,  философское  завещание   Лениным  было  сделано   в
специальной статье «О  значении воинствующего материализма»  в журнале
«Под знаменем марксизма».  Там Ленин  пишет, что  наш материализм  без
гегелевской диалектики  будет не  сражающимся, а  сражаемым, и  мы  не
сможем  устоять  под  натиском  реакции  и  лжи.  Что,  собственно,  и
произошло. Я не  беру политические, экономические  вопросы, кто  когда
что сделал плохого, антисоветского. Потому что если вы не изучаете то,
что  нужно  для  успешного   движения  нового  общества,   сознательно
управляемого, то, естественно, вы не  сможете устоять. Это прямо  было
написано. Поэтому  мы,  писал  Ленин, должны  быть  кружком  любителей
гегелевской диалектики.

"Диалектика. Ключ к истине"
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 10:31:51
Цитат
Дескать, у меня  есть особое мнение. Вот  у меня есть  мнение,
что до Луны пять километров, но  я еще не ходил. Вот пойду  проверять,
может семь. Что, вы  будете спорить со мной?  Спорить нельзя со  мной,
потому что по поводу  мнений вообще глупо спорить.  Я бы не  советовал
нападать на тех,  кто имеет особое  мнение. Ну, мнение  у меня  такое.
Мнение – это  значит, что я  отказываюсь от знания,  ведь так? Если  я
сказал, что у меня  есть мнение, то  из этого не  следует, что у  меня
есть знание. Если бы  у меня было  знание, я бы  сказал. Какое у  меня
знание? Я вот, скажем, астрономию изучал немножко. Я учился на матмехе
ЛГУ, у нас на первом курсе астрономия была. Там, правда, говорили, что
не…
    Не пять километров .
    Нет, не пять.
    И даже не семь.
    Порядка трехсот тысяч… Это знание, а у меня мнение есть. А  мнение
у меня, что пять. И я на нем твердо могу стоять. И оно у меня  особое.
Сейчас всеобщее знание не волнует  некоторых людей, а волнует,  видите
ли, особое мнение.
Та толкова за особеното лично мнение, подкрепено със свои, а не чужди думи.
Точно в това е смисълът да цитираш, за да не се окаже, че "у тебя  есть особое мнение" уникално, но неподкрепено от никого.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Джиджи в Юли 13, 2019, 11:50:23
„Енгелс“, словесният порой от цитати, който изливаш като замаян ...

Когато си прав, прав си!  :way_to_go-1308: Защото наистина вече става досадно ...

Цитат
Отврат, остави най-сетне израза „само и единствено“ на мира – той е нищо друго, освен пустословие, защото думите „само“ и „единствено“ значат едно и също.

Но в българския език „само и единствено“ е стереотипна фраза или „клише”, която никой няма право да оспорва или да пипа!  :ive_got_it-1379:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 11:56:04
„Енгелс“, словесният порой от цитати, който изливаш като замаян ...
Когато си прав, прав си!  :way_to_go-1308: Защото наистина вече става досадно ...
Логично е да ти е досадно, очевидно прекалявам с цитати на руски език.
 :cool-1084:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: otvrat в Юли 13, 2019, 12:15:14
Но в българския език „само и единствено“ е стереотипна фраза или „клише”, която никой няма право да оспорва или да пипа!

Toчно така, Жижи! Това е българското "one and only".
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Юли 13, 2019, 12:27:02
Логично е да ти е досадно, очевидно прекалявам с цитати на руски език.
Аз цитирам само от руските медии, ама още не ме пцуват...
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 12:33:40
Цитат на: Engels
"если полученная картина непротиворечива, а формально логическая истина никогда не будет противоречивой, тогда она точно не истинна"
/"Диалектика. Ключ к истине"
Това за мен е невероятна глупост.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Юли 13, 2019, 12:51:01
Цитат
Вот  у меня есть  мнение,
что до Луны пять километров, но  я еще не ходил. Вот пойду  проверять,
может семь. Что, вы  будете спорить со мной?  Спорить нельзя со  мной,
потому что по поводу  мнений вообще глупо спорить.
И тази не е за изпущане. :smokin:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 12:58:08
За своето "особено мнение" споменах при електромобилите. Майката на Мъск я споменах също, но само наум.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 13:12:07
Цитат на: Engels
"если полученная картина непротиворечива, а формально логическая истина никогда не будет противоречивой, тогда она точно не истинна"
/"Диалектика. Ключ к истине"
Това за мен е невероятна глупост.
Тази глупост произлиза от Хегел, пък глупаците Маркс, Енгелс, Ленин и Сталин взели че му повярвали.
(http://i.reviewdetector.ru/style_emoticons/default/cheesy.gif)
«Противоречието е критерий за истина, отсъствието на противоречие – критерий за заблуждение.»
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: onzi в Юли 13, 2019, 13:25:33
ти като цитираш като замаян, що не вземеш да обясниш както как го разбираш това? айде едно примерче: имаш твърдение "радев спечели президентските избори". това истина ли е?

ако е истина - къде е противоречието? ако не е - къде е заблуждението?

ти си :smokin:

а, и една дефиниция "що е истина" можеш да приложиш.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 13, 2019, 13:48:39
Цитат
точно диалектиката е науката за мисленето
Това е с нищо необосновано и съвсем нелепо твърдение.
Цитат
Логично е да ти е досадно, очевидно прекалявам с цитати на руски език
Не можеш и да си представиш размера на библиотеката ми на руски език. А това е и език, който ползвам сравнително активно, вкл. пиша на него. Тъй че не от езика идва досадата.
Цитат
Това е българското "one and only"
„Само и единствено“ е изключително досадно и излишно клише, което неумни хора усвояват един от друг чрез обществени източници, например тв. Има много такива изрази, а и отделни не на място употребявани думи – те се появяват и сравнително скоро изчезват, защото са безсъдържателни и глуповати, а често и просто неуместни. Един вид мода, но съвсем тъпа. Не се учѝ от такива повърхностни хора и не позволявай речта им да ти влияе. Чети и слушай стойностни хора и писмени източници, там такива неща не се срещат.
Цитат
Противоречието е критерий за истина, отсъствието на противоречие – критерий за заблуждение
Ъхъ, може да продължиш с „Проверката е висша форма на доверие“ и други идиотски фрази, които омагьосват примитивните умове с шаманската си неразгадаемост.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 14:06:07
ти като цитираш като замаян, що не вземеш да обясниш както как го разбираш това? айде едно примерче: имаш твърдение "радев спечели президентските избори". това истина ли е?
ако е истина - къде е противоречието? ако не е - къде е заблуждението?
ти си :smokin:
а, и една дефиниция "що е истина" можеш да приложиш.
Аз вече съм го обяснил многократно, но ако мозъкът е промит от формална логика, никога няма да разбере диалектическата.
Не можа ли да измислиш още по глупав пример за диалектическо противоречие?
(http://i.reviewdetector.ru/style_emoticons/default/cheesy.gif)
Твърдението "радев спечели президентските избори" е метафизическо, формално, изолирано, неизменно и застинало.
Диалектиката разглежда нещата в развитие.
Хайде пак прочети какво казва Ф. Енгелс, пък може и да схванеш нещо.
А дано, ама надали.
Цитат
За метафизика нещата и техните мисловни отражения, тоест понятията, са изолирани, неизменни, застинали, веднъж завинаги дадени предмети, които трябва да бъдат изследвани само един след друг и независимо един от друг. Метафизикът мисли само чрез неопосредствувани противоположности; неговата реч се състои от: "Да-да, не-не, всичко друго е от Лукавия". За него нещото или съществува, или не съществува: нещото не може да бъде то самото и същевременно нещо друго. Положителното и отрицателното се изключват абсолютно едно друго; причината и следствието се намират също така в неизменна противоположност помежду си. Този начин на пръв поглед ни се струва съвсем приемлив, защото е присъщ на така наречения здрав човешки разсъдък. Но здравия човешки разсъдък, колкото и почтен спътник да е той в домашната обстановка, между четирите стени, преживява най-чудни приключения, щом дръзне да излезе на широкия простор на изследването. Метафизическия начин на мислене, макар и да е оправдан и дори необходим в известни области, повече или по малко обширни в зависимост от характера на предмета, рано или късно достига до предели,отвъд които той става едностранчив, ограничен, абстрактен и се заплита в неразрешими противоречия, тъй като поради отделните неща той не вижда тяхната взаимна връзка, поради тяхното битие - тяхното възникване и изчезване, поради техния покой забравя тяхното движение, поради дърветата не вижда гората.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 14:23:51
Колкото до истината, пропуснал си да уточниш за коя истина питаш?
За обективната или субективната?
 :m1731:
Цитат
Обективната истина е философска концепция, която означава определено количество знания, което не зависи от човек, неговите симпатии, цели и стремежи. Съдържанието му не е конструирано от субектите. Тя е като обекти или явления на природата и всъщност е отражение на някои обективни неща или процеси в нашия мозък. Оттук и името на тази истина. Но тази концепция не се споделя от всички философи, особено в съвременната епоха. Сега идеята, че истината е конструкт на нашето съзнание, е много по-популярна.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 14:30:17
Не вярвам да ти хареса, но ето какво казва Хегел по въпроса:
Цитат
“Истинното е цялото. А цялото е самосъщността,  която се завършва чрез своето развитие. Трябва да кажем за абсолютното,  че то е всъщност резултат, че едва в края то е това, което то наистина  е; и неговата природа се състои тъкмо в това, че е нещо действително,  субект или ставане на самото себе си.”
Г. В. Фр. Хегел, Феноменология на духа
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Джиджи в Юли 13, 2019, 14:42:32
„Енгелс“, словесният порой от цитати, който изливаш като замаян ...
Когато си прав, прав си!  :way_to_go-1308: Защото наистина вече става досадно ...
Логично е да ти е досадно, очевидно прекалявам с цитати на руски език.
:t2626:

Прекаляваш с количеството, но най–вече с ОБЕМА на коментарите си, които могат да се разглеждат само и единствено като "обем" – т.е. в насипна форма! – тъй като надали някой ще седне да ги чете поради същия тоя, споменат вече три пъти от мен ОБЕМ.
А и виждаш, че не съм аз единствената, която се противопоставям.  :ive_got_it-1379:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Калинчо в Юли 13, 2019, 14:51:39
Цитат
Аз вече съм го обяснил многократно, но ако мозъкът е промит от формална логика, никога няма да разбере диалектическата.
Не можа ли да измислиш още по глупав пример за диалектическо противоречие?

Твърдението "радев спечели президентските избори" е метафизическо, формално, изолирано, неизменно и застинало.
Вай, вай, вай... метафизически идеалист се оказа колегата Онци. Каква идеологическа змия се криела в пазвата на този форум. Само фихтиянци ни липсваха, разсипаха я тази държава... :smokin:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Юли 13, 2019, 15:02:53
Вай, вай, вай... метафизически идеалист се оказа колегата Онци. Каква идеологическа змия се криела в пазвата на този форум. Само фихтиянци ни липсваха, разсипаха я тази държава... :smokin:
Не е Онзи! Бе кво ви става на всички?!
И аз си мислех че само аз съм болен.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 15:20:29
Цитат
Не можеш и да си представиш размера на библиотеката ми на руски език. А това е и език, който ползвам сравнително активно, вкл. пиша на него.

Е, при мен на руски, дори само химическата ми библиотека надхвърля 20000.
Раздела металургия малко ми накуцваше, но с помощта на ddantgwyn и там натрупах доста бройки, основно на руски.
Но това не е кой знае какво постижение, при добро желание човек може и библиотека от 1 милион книги да си направи. Но няма никакъв смисъл да трупаш книги които нямаш време да прочетеш.
За съжаление, вече рядко ми се удава да прочета повече от 10 книги на седмица.

 




Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 13, 2019, 15:26:29
Този пък, говоря ти за истински, хартиени книги, събирани и четени през годините. Не за местене на файлове от единия такова в другия. И такива има бол, но кой ти брои.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 15:29:07
„Енгелс“, словесният порой от цитати, който изливаш като замаян ...
Когато си прав, прав си!  :way_to_go-1308: Защото наистина вече става досадно ...
Логично е да ти е досадно, очевидно прекалявам с цитати на руски език.
:t2626:

Прекаляваш с количеството, но най–вече с ОБЕМА на коментарите си, които могат да се разглеждат само и единствено като "обем" – т.е. в насипна форма! – тъй като надали някой ще седне да ги чете поради същия тоя, споменат вече три пъти от мен ОБЕМ.
А и виждаш, че не съм аз единствената, която се противопоставям.  :ive_got_it-1379:
Така е, посипвам си главата с пепел, все забравям, че не всеки е в състояние да прочете повече от 100 страници текст дневно без да го заболи главата. Още повече когато интересите му са ограничени и всичко извън тях го дразни.
Явно ви претоварвам, вземам си забелеШка.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 15:45:58
Този пък, говоря ти за истински, хартиени книги, събирани и четени през годините. Не за местене на файлове от единия такова в другия. И такива има бол, но кой ти брои.
С книгите на хартия отдавна съм приключил, всичко което се дублираше с електронните отиде в печката. Останали са ми само около 1000 бройки, предимно техническа литература на български, които липсват в мрежата. След като ги сканирам и те ще отидат в печката.
Хартиената книга е само носител на информация, при това доста неудобен.
Важна е само информацията.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 16:03:23
Цитат на: Engels
"Противоречието е критерий за истина, отсъствието на противоречие – критерий за заблуждение"
Още една невероятна глупост.

Хегел май цял живот се е занимавал с това да трови логиката и истината, и да ги подменя с високопарни безсмислици.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 16:25:23
Цитат на: Engels
"Противоречието е критерий за истина, отсъствието на противоречие – критерий за заблуждение"
Още една невероятна глупост.

Хегел май цял живот се е занимавал с това да трови логиката и истината, и да ги подменя с високопарни безсмислици.
От гледна точка на здравия човешки разум и формалната логика си е точно така.

Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 13, 2019, 16:27:19
Цитат
Хартиената книга е само носител на информация, при това доста неудобен. Важна е само информацията
Обясни тази концепция на др. Джеф Безос, а особено на клиентите му. Последните до един са очаровани от epub и пр. простотии, които „съдържат информацията“.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: onzi в Юли 13, 2019, 16:29:22
Твърдението "радев спечели президентските избори" е метафизическо, формално, изолирано, неизменно и застинало.

моля?

последно това истина ли е? или не е? първо това, после ще обясняваш защо. едно по едно.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 16:42:02
Когато програмирам на асемблер, използвам съвсем стандартна формална логика.
Но когато сляза на машинно ниво, особено при такъв диалектично противоречив процесор като ARM, дяволски се съблазнявам да премина към диалектическа логика и често го правя. Страшно забавно е да използваш машинните инструкции в тяхното развитие и преминаването им една в друга, нещо което е трудно постижимо на асемблер.
В асемблера инструкциите са метафизично застинали.
Тоест те са те и нищо друго, докато машинните са в развитие, те са самите те, но и нещо друго в процеса на своята промяна и развитие.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 16:45:15
Какво разбираш под "диалектично противоречив процесор" ?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 16:52:16
Твърдението "радев спечели президентските избори" е метафизическо, формално, изолирано, неизменно и застинало.

моля?

последно това истина ли е? или не е? първо това, после ще обясняваш защо. едно по едно.
Естествено че е истина от гледна точка на формалната логика (метафизична).
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 17:03:13
А от гледна точка на Хегел ги е спечелила "Мамата".
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 17:26:21
Какво разбираш под "диалектично противоречив процесор" ?
Ами например Z80, 6502 и 8086 са класически процесори изградени на формална логика в които няма разминаване между машинната инструкция и тази на асемблер.
Тоест когато напишеш една инструкция на асемблер, ти знаеш точно коя машинна инструкция се изпълнява от процесора.
При ARM не е така, когато напишеш инструкция на асемблер, не е ясно коя точно машинна инструкция ще изпълни процесора. Но това е най малкият проблем.
Почти всички инструкции на ARM са условно изпълними, като носят условието за изпълнение в самите себе си, а не чрез други инструкции както е при старите класически процесори. Но и това не е всичко. Когато викаш подпрограма от класически микропроцесор след като срещне инструкция за връщане от подпрограмата той автоматично се връща към основната програма. При ARM не е така, при него няма инструкция за връщане от подпрограма. Всичко това на практика ти позволява да правиш променлив във времето машинен код, който е в постоянно развитие и промяна.
Такъв код почти не подлежи на реасемблиране, трябва да го трасираш на машинно ниво инструкция по инструкция и да си водиш записки кои машинни инструкции са се променили, в какви точно са се променили и как това променя логиката на програмата.
Забавно е да пишеш такава програма, но не завиждам на този който после се опитва  да я разчете. Тоест такава програма не може да бъде написана в редактор подобно на тези от високо ниво и асемблер. Защото инструкциите се променят във времето и вариантите на програмата написани в текстов редактор стават много на брой, като никой от тях не носи цялата истина. Истината е във всички варианти взети заедно, въпреки че отделните варианти са в противоречия един с друг.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: onzi в Юли 13, 2019, 17:42:19
Твърдението "радев спечели президентските избори" е метафизическо, формално, изолирано, неизменно и застинало.

моля?

последно това истина ли е? или не е? първо това, после ще обясняваш защо. едно по едно.
Естествено че е истина от гледна точка на формалната логика (метафизична).

не съм те питал за гледни точки. но след като е истина - стъпка две:
Цитат
«Противоречието е критерий за истина, отсъствието на противоречие – критерий за заблуждение.»

още ли истина е или вече не е? щото аз там те питах ако е истина - къде е противоречието. а ако не е - къде е заблуждението.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 18:36:19
Цитат на: Engels
При ARM, когато напишеш инструкция на асемблер, не е ясно коя точно машинна инструкция ще изпълни процесора
Истината е във всички варианти взети заедно, въпреки че отделните варианти са в противоречия един с друг.
Това ми прилича на автомобил-робот, конструиран от нелекуван шизофреник, според когото
всеки модул на автомобила трябва да се опитва да повреди другите модули и същевременно
автомобилът да се задвижва, спира и завива, без да знае къде и защо отива  :blurry_drunk-2127:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 13, 2019, 19:04:07
Цитат
Това ми прилича на автомобил-робот, конструиран от нелекуван шизофреник, според когото всеки модул на автомобила трябва да се опитва да повреди другите модули и същевременно автомобилът да се задвижва, спира и завива, без да знае къде и защо отива
Точно това щеше да бъде, ако беше вярно, каквото приказва нашият човек. Само че не е.

Хич не му слушай измишльотините, той си пише тук свободни фантазии, вкл. и за програмирането.

Колкото до „променлив във времето машинен код, който е в постоянно развитие и промяна“ – противно на твърденията му това може да се прави на абсолютно всеки процесор, просто защото командите, от които е съставена програмата, стоят в т.нар. оперативна памет, където са и данните, с които тези команди работят. Това позволява командите да се третират като данни: да проверяваш къде каква команда има и да я променяш. Това не значи че, както той разправя, ти пишеш някоя команда, а не знаеш какво на нейно място се изпълнява – ти си този, който променя, ако изобщо решиш да променяш.
Друг е въпросът, че в повечето случаи такива хватки не служат за нищо и не се правят, защото само водят до излишни усложнения.
А че той хабер няма, че можеш да ги правиш на класически процесор, е защото не знае това.

Голяма част от т.нар. езици от високо ниво – тези, които не са нито машинни, нито асемблерни – също позволяват да пораждаш или изменяш в известен смисъл части от програмата. Тук това има повече смисъл, по различни причини.

Така или иначе, всички тези неща нямат нищо общо с фантасмагории за „диалектично противоречив процесор“ – това е просто глупост неземна, или представата на някое теле за това, що е то железница.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 13, 2019, 19:34:37
На Малинките си работи спокойно Линукс с графичнa средa, a единственото, което го различава от Линукс за АМД64 са драйверите. И БСД-тата работят. Че даже и подобието на ОС Уин10 ИоТ.
Т.е. при С и С++ всичко си е същото. За асемблера не знам.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 13, 2019, 19:54:19
Цитат
Т.е. при С и С++ всичко си е същото. За асемблера не знам
Същото ами, какво друго да бъде? Поведението на програмите и на тези двата, и на всички други езици се определя от определенията на самите езици и не може да зависи от особеностите на процесора.
Процесорът ARM (и оттам асемблерният език за него) наистина има особености в сравнение с „класическите“ процесори (различни особености имат и ред други процесори), но разликите не са фундаментални и, разбира се, програмирането на тези процеосори не е според някаква „диалектическа логика“ (която и не е логика), а съвсем нормално.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 19:55:38
За да имаш противоречие ти трябват две твърдения, например:
Радев е жив или Радев е умрял
Тогава според формалната логика:
Цитат
Законът за изключеното трето е един от трите основни закони на логиката, заедно със Закона за тъждеството и Закона за непротиворечието. Според този закон, когато се допуска наличието на противоположни качества и изказването на противоположни съждения за едно и също нещо, което от двете противоположни съждения е истина, другото задължително е неистина, и трето истинно положение няма.
Следователно според формалната логика Радев е или жив или умрял.
Дори затворен в ковчег и да не го виждаме, според формалната логика Радев е или жив или умрял.
Според диалектическата логика докато не отворим ковчега Радев е нито жив, нито умрял.
Справка Котката на Шрьодингер.
(http://i.reviewdetector.ru/style_emoticons/default/cheesy.gif)
Това в рамките на шегата, но за да имаш истинско диалектическо противоречие между две протовоположности, те трябва да са в противоречие и едновременно свързани и същевременно да са в развитие.
Тоест, единство и борба на противоположностите.
Ако наистина искаш да разбереш смисъла на твърдението:
«Противоречието е критерий за истина, отсъствието на противоречие – критерий за заблуждение.»
Може да ти помогне само един от най добрите съветски диалектици - Э́вальд Васи́льевич Илье́нков (18 февраля 1924, Смоленск — 21 марта 1979, Москва) — советский философ, исследователь марксистско-ленинской диалектики.
В една от книгите си разглежда подробно точно това твърдение на Хегел.
Ето това е книгата:
http://spinoza.in/theory/vershina-konets-i-novaya-zhizn-dialektiki-gegel-i-konets-staroj-filosofii.html
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Джиджи в Юли 13, 2019, 20:16:54
За да имаш противоречие ти трябват две твърдения, например:
Радев е жив или Радев е умрял
А защо точно Радев?! :b0756: :m0955:

Което означава, че и по 1,000 книги да прочиташ на ден, с некои елементарни неща пак няма да можеш да се справяш.  :sad-3295:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Юли 13, 2019, 20:23:58
Цитат
А защо точно Радев?

Защото е знакова фигура!
Същото отнесено към предишния ПлевнЮ не може да окаже влияние на хода на историята с него или без все тая.
Както думаше  Баце едно или друго магаре! :cool-1084:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Джиджи в Юли 13, 2019, 20:29:54
Цитат
А защо точно Радев?

Защото е знакова фигура!

Примери за жив или умрял политик или даже обикновен човек, нито е МОРАЛНО, нито е ЕТИЧНО, а най–малкото е ВЪЗПИТАНО да се дават!!! :-\
 
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 21:16:01
Цитат
Т.е. при С и С++ всичко си е същото. За асемблера не знам
Същото ами, какво друго да бъде? Поведението на програмите и на тези двата, и на всички други езици се определя от определенията на самите езици и не може да зависи от особеностите на процесора.
Процесорът ARM (и оттам асемблерният език за него) наистина има особености в сравнение с „класическите“ процесори (различни особености имат и ред други процесори), но разликите не са фундаментални и, разбира се, програмирането на тези процеосори не е според някаква „диалектическа логика“ (която и не е логика), а съвсем нормално.
Докато програмираш на асемблер логиката е формална.
Ако зададеш команда LDR r1,=-3 асемблера може да реши да изпълни вместо нея командата  MVN  r1,  #02 защото макар и различни команди водят до един и същ резултат.
Но на машинен език нещата стават съвсем различни.
ARM разполага с Bit-banding.
Цитат
The processor memory map includes two bit-band regions. These occupy the lowest 1MB of the SRAM and Peripheral memory regions respectively. These bit-band regions map each word in an alias region of memory to a bit in a bit-band region of memory.
The memory map has two 32-MB alias regions that map to two 1-MB bit-band regions:
Accesses to the 32-MB SRAM alias region map to the 1-MB SRAM bit-band region.
Accesses to the 32-MB peripheral alias region map to the 1-MB peripheral bit-band region.
Тоест всеки един бит от тази 1MB SRAM има собствен адрес.
Тоест машинните инструкции разположени в този 1MB SRAM подлежат на тотална манипулация и промяна.
Следователно нямаш никакви проблеми да променяш динамично кода на машинните инструкции преди или след тяхното изпълнение и по време на самото изпълнение на програмата в този 1MB SRAM.
Правилно си отбелязал че "Поведението на програмите и на тези двата, и на всички други езици се определя от определенията на самите езици и не може да зависи от особеностите на процесора." и това е така защото нито компилатора на С и С++, нито този на асемблер ще те допуснат да манипулираш машинните инструкции.
Още повече, че ARM разполага с два набора от инструкции 16 битови и 32 битови
 и Асеблера сам избира коя инструкция да използва, обикновено избира 16 разрядната, но може да избере и 32 разрядната. Всичко това изключително те затруднява ако се опитваш да променяш машинните инструкции от ниво асемблер. Асемблера просто ще те изнерви.
Единственото решение е да слезеш на машинно ниво, така правят руските пирати, вирусите на машинно ниво са изключително трудни за откриване, защото не съществуват като готов програмен код, а се генерират на машинно ниво и след като си свършат работата машинния им код се преобразува в друг, съвършенно безобиден код.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 21:25:15
Цитат
А защо точно Радев?

Защото е знакова фигура!

Примери за жив или умрял политик или даже обикновен човек, нито е МОРАЛНО, нито е ЕТИЧНО, а най–малкото е ВЪЗПИТАНО да се дават!!! :-\
Ами нямах избор задачата ми бе поставена точно с Радев.
А за котката на Шрьодингер, която е нито умряла нито жива търсете отговорност от Шрьодингер.
(https://i.reviewdetector.ru/style_emoticons/default/alko_2464.gif)
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Юли 13, 2019, 21:36:54
Горкото коте на горкия Шрьодингер не са криви че нищо не си разбрал от квантовата механика.
Хеле пък Радев.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 13, 2019, 21:42:03
Горкото коте на горкия Шрьодингер не са криви че нищо не си разбрал от квантовата механика.
Хеле пък Радев.
Диалектиката си е опасна работа и не трябваше толкова безотговорно да набутвате Радев в нея.  :smokin:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Джиджи в Юли 13, 2019, 21:48:27
Горкото коте на горкия Шрьодингер не са криви че нищо не си разбрал от квантовата механика.
Хеле пък Радев.
:D

Добре, че го спомена, щото вече сЪ бях притеснила ...  :P
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: AnonimusBG в Юли 13, 2019, 21:48:51
Горкото коте на горкия Шрьодингер не са криви че нищо не си разбрал от квантовата механика.
Хеле пък Радев.
Диалектиката си е опасна работа и не трябваше толкова безотговорно да набутвате Радев в нея.  :smokin:

Котката на Шрьодингер също не трябваше да я бутат тук там.
Аз не я разбирам докрая.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: onzi в Юли 14, 2019, 00:57:02
За да имаш противоречие ти трябват две твърдения, например:
Радев е жив или Радев е умря

ако обичаш да не ми бягаш по тъча. аз  не искам да имам противоречие, аз искам да изясниш дали твърдението "радев спечели изборите" е истина или не. и как точно това се връзва с широко цитирана от теб сентенция, че противоречието било критерий за истина.

сиреч ако е истина - къде е противоречието, а ако не е - къде е заблуждението. не се прави на ..., отговори на въпроса, битте.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: 66 в Юли 14, 2019, 07:24:38
Всъщност програмирането на асемблер си е програмиране на машинен език.
Разликата е че кодовете на командите са заменени с мнемофонични инструкции.
 
Може би се бъркате с вътрешните инструкции на процесора, уважаеми.
Щото некъде след P-II структурата на едно ЦПУ се усложни. То представлява няколко процесора RISK и логика "превеждаща" машинните команди x86 в опростени и ефективни RISK такива.
Това се получи поради бъгавата, некъдърна и неефективна архитектура на ИНТЕЛ.
В този смисъл резликата между примерно един ARM и един Х86 процесор не и чак толкова голяма. Основно вторият е натоварен допълнително в "преводач".
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: 66 в Юли 14, 2019, 07:26:32
А по отношение на "логиките" ....
 
Нема диалектична, механистична, метафизична и още неколко таквиз.
 
Има формална и неформална логика.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: аменеменема в Юли 14, 2019, 08:51:54
Доста се чудех вчера защо др. Енгелс праска бомбастични измишльотини една след друга – все неща, очевидно или поне малко ако се замислиш, невероятни, несъстоятелни. Дори само в тази тема го направи многократно.
Например казва, че имал събрани във вид на файлове 20000 тома по химия. Ами проста сметка показва, че толкова не той да има, а в света няма как да съществуват. Това значи всяка от последните примерно 100 години да са излизали по 200 тома химия, и всичките сега да са налични като файлове! Е, в кой свят ще да е станало това?
А, пардон, той твърди, че 20000 са му томовете на руски! Направете си изводи ...
Същото за фантасмагориите му около процесори, асемблерни езици и пр.
И на всяка друга тема.

Та, чудех се защо е всичко това. И изведнъж се сетих, че има хора, които правят точно това – постоянно преувеличават, измислят, фантазират и просто лъжат, и го правят наистина постоянно, защото не могат да се спрат. Някаква психична особеност е, сигурно има термин от медицината или психологията за това, но аз не го знам. Знам обаче със сигурност, че такива хора има. Човек просто трябва да има наум това.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 17, 2019, 15:22:09
Доста се чудех вчера защо др. Енгелс праска бомбастични измишльотини една след друга – все неща, очевидно или поне малко ако се замислиш, невероятни, несъстоятелни. Дори само в тази тема го направи многократно.
Например казва, че имал събрани във вид на файлове 20000 тома по химия. Ами проста сметка показва, че толкова не той да има, а в света няма как да съществуват. Това значи всяка от последните примерно 100 години да са излизали по 200 тома химия, и всичките сега да са налични като файлове! Е, в кой свят ще да е станало това?
А, пардон, той твърди, че 20000 са му томовете на руски! Направете си изводи ...
Същото за фантасмагориите му около процесори, асемблерни езици и пр.
И на всяка друга тема.
Сега, първо Химията не е наука от последните 100 години.
Химични книги излизат от поне 300 години.
Освен това на година излизат много повече от 200 книги по химия.
Досега само в Аналитичната Химия има издадени много над 20000 тома.
Да не говорим за другите раздели на Химията които са десетки.
Дори само справочниците по химия са хиляди томове.
Например само справочникът на Beilstein по органична химия, чието първо издание е преди 140 години е 503 тома, а това са над 440 000 страници.
А ти се притесняваш за някакви си смешни 20000 бройки книги по химия.
Да не забравяме, че дори в основата на съвременната електроника стои химията.
Производството на интегралните схеми става чрез серия от химични процеси.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 17, 2019, 16:28:42
Всъщност програмирането на асемблер си е програмиране на машинен език.
Разликата е че кодовете на командите са заменени с мнемофонични инструкции.
Разликата между машинният език и асемблера на ARM е не по малка от разликата между С++ и Visual Basic. Заблуда е да смяташ, че при ARM на една и съща Асемблерна команда отговаря една и съща машинна команда.
Тоест, изобщо не може да става въпрос за проста замяна на машинната команда с мнемонична инструкция.
ARM има два набора от машинни инструкции, за разлика от Х86.
Като процесорът може да превключва от единия набор в другия чрез най младшия бит на PC. Тоест на една мнемонична инструкция отговарят поне две машинни команди, а коя от тях ще използва решава асемблера. Тоест, изборът на конкретна машинна инструкция е 100% сигурно, само ако напишеш програмата в машинен код. Ако пишеш на Асемблер не се знае асемблера коя машинна инструкция ще ти пробута.
Цитат
The ARM processor has 2 instruction sets, the traditional ARM set, where the instructions are all 32-bit long, and the more condensed Thumb set, where most common instructions are 16-bit long (and some are 32-bit long).
Освен това има и смесен набор от ARM и Thumb машинни инструкции, който се нарича Thumb 2.
И ако това не е съществена разлика между ARM и Х86 здраве му кажи.
И това не са единствените разлики между двата процесора на ниво машинен код.
Това че Х86 се превеждат до RISK изобщо не касае програмиста, защото няма достъп до RISK командите. Програмистът има достъп само до машинните инструкции на Х86.
 
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 17, 2019, 16:50:54
Какво ни припомня един известен гей, при това евреин, а е известно че хората с гей ориентация са често по талантливи от хетеросексуалните, особено ако пък са и евреи.
Цитат
Люди мыслят не  фактами, цифрами или  уравнениями, а историями.  И
чем проще история,  тем лучше. У  каждого человека, этнической  группы
или народа  есть  свои легенды  и  мифы. В  XX  веке мировые  элиты  в
Берлине,  Москве,  Нью-Йорке  и  Лондоне  предложили  три  грандиозные
концепции, призванные объяснить  прошлое и  предсказать будущее  всего
мира.  Это   фашистская   концепция,  коммунистическая   концепция   и
либеральная концепция.
    Фашизм  объяснял   мировую  историю   в  терминах   борьбы   между
государствами, предполагая, что миром будет править одна группа людей,
силой подчинившая себе остальных. Коммунизм смотрел на историю как  на
борьбу классов, представляя будущий мир в виде единой централизованной
социальной системы, в  рамках которой  всем гарантировано  равенство –
ценой  свободы.  Либерализм  видел  в  мировой  истории  борьбу  между
свободой и тиранией, рисуя  будущее как сотрудничество членов  социума
при минимальном контроле  со стороны  центральной власти,  достигаемое
ценой некоторого неравенства.
    Конфликт этих трех идеологий достиг  пика во время Второй  мировой
войны, в результате которой фашистский  проект потерпел крах. С  конца
1940-х до конца 1980-х  годов мир представлял  собой поле битвы  между
оставшимися двумя  проектами:  коммунистическим и  либеральным.  После
краха  коммунистической   идеи  главным   путеводителем  по   прошлому
человечества и незаменимой инструкцией к будущему устройству мира стал
либеральный сценарий – по крайней мере, так казалось мировым элитам.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 17, 2019, 18:10:39
Какво ни казва по нататък:
Когато станете възрастни, може да не си намерите работа.
Хората имат два вида способности: физически и когнитивни.
Като правило машините се конкурираха само с физическите способности на човека.
Но днес нещата се променят, ИИ може не само да "хаква" хората, но и да ги превъзхожда в уменията и навиците, които до днес се смятаха за изключително човешки.
ИИ също има уникални способности отсъстващи при човека, което прави разликата между него и работника от плът и кръв не само количествена, но и качествена.
Важни свръхчовешки възможности са включването, взаимодействието и обновляемостта.
Хората са отделни личности и е трудно да ги включиш един към друг в гъвкава мрежа.
Когато двама шофьора се приближават към кръстовище, те са напълно независими един от друг.
Когато два безпилотни автомобила се приближават, те не са напълно автономни а част от една мрежа с единен алгоритъм. Затова вероятността от неправилна интерпретация на намеренията, а значи сблъсъка между тях е много по малка.
Казаното е справедливо и за медицината.
Ако се появи ново заболяване или ново лекарство, информацията автоматично ще стане известна на всички ИИ, дори ако създадем 10 милиарда ИИ системи за всеки отделен човек, тяхната информация може да бъде обновена за част от секундата.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 17, 2019, 20:41:24
Така че според него:
Цитат
Эти потенциальные преимущества –  взаимодействие и  обновляемость –  столь
велики, что в  некоторых профессиях  имеет смысл  заменить всех  людей
компьютерами, даже если некоторые специалисты по-прежнему  справляются
с работой лучше машины.
Важно е да се прави разлика между автомат и ИИ.
Автомат е Stockfish 8, световният шампион по шах за 2016 година.
Stockfish 8 има достъп до данните натрупани от стотици години игра на шахмат, а също и опита на всички най добри програми за игра на шахмат. Stockfish 8 може да пресмята 70 милиона шахматни позиции в секунда.
Изкуствен интелект (ИИ) е AlphaZero със своите само 80 хиляди операции в секунда.
Който не познава шахматната стратегия, дори стандартните дебюти.
Учейки се да играе шахмат сам със себе си AlphaZero на 7 декември 2017 година печели 28 партии от 100 срещу Stockfish 8, а 72 партии завършват наравно. Нито една загуба.
Доколкото ИИ AlphaZero не се е учил на шахмат от човека, много от неговите победни ходове и стратегии изглеждат доста необичайно.
С пълно снование могат да се нарекат творчески, ако не и гениални.
Познайте колко време е било необходимо на AlphaZero да овладее шахмата.
Само четири часа игра сам със себе си.
За четири часа ИИ AlphaZero без помощ от страна на човека е извървял пътя от пълното незнание до върха на майсторството.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Юли 17, 2019, 23:52:42
Ако пишеш на Асемблер не се знае асемблера коя машинна инструкция ще ти пробута.
Чоп ли хвърля да си избере какво да прави ? Или си има скрити талончета за търкане ?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Юли 18, 2019, 11:59:20
Ако пишеш на Асемблер не се знае асемблера коя машинна инструкция ще ти пробута.
Чоп ли хвърля да си избере какво да прави ? Или си има скрити талончета за търкане ?
Според приумиците на програмистите написали асемблера. От тях зависи.
Особено псевдоинструкциите, на които реално не отговаря машинен код.
Затова си написах собствен асемблер.
Вярно първо написах реасемблер.
(https://i.postimg.cc/hvCxtjSP/screenshot-1-cr1.jpg)
После реших, ако е гарга да е рошава и добавих Асемблер и Симулатор(Емулатор)
А няма как да направиш Асемблер, Реасемблер и Емулатор ако не познаваш в детайли машинния код на процесора.
(https://i.postimg.cc/65g2jFqS/screenshot-2-cr2.jpg)
А след като проучих машинния код и видях какви предимства има, логично беше да започна да пиша част от програмите на машинен код.
Титла: Има пряка връзка между неравенството в полза на горния 1% и иновациите
Публикувано от: Engels в Юли 28, 2019, 13:04:56
Цитат
Делът от доходите и богатството, насочени към т.нар. „1%“, разгневи протестиращите и развълнува икономистите по света. От движението „Окупирай Уолстрийт“ до работата на учени като Томас Пикети и Габриел Цукман, вниманието е насочено към това, което супер-богатите печелят и притежават, и върху това как правителствата трябва да използват данъците за преразпределение, пише Фердинандо Джулиано за Bloomberg.
Подобни политически идеи заемат централно място в първичните избори на Демократическата партия на САЩ, които решават кой ще оспори президентството на Доналд Тръмп през 2020 г. Един от участниците, сенаторът Елизабет Уорън, се застъпва за 2% данък върху богатството над 50 милиона долара.
Тя намери необичайни съюзници сред милиардерите, включително инвеститора Джордж Сорос и съоснователя на Facebook Крис Хюз, които казват, че биха приели данък върху богатството си, за да „помогнат за справяне с климатичната криза и да подобрят икономиката и здравеопазването."
Всички те са умни хора, но има опасност да пропускат нещо. Френският икономист Филип Агион посочва, че има пряка връзка между високите нива на неравенство в полза на горния 1% и иновациите (създаването на нови технологии). Като се има предвид, че всяка страна има желание да насърчава иновациите - защото те носят огромни икономически ползи - може ли да има спор, че концентрацията на богатство на върха не е непременно голямо зло?
Професорът от London School of Economics, който представи резултатите си в Париж миналия месец, също казва, че няма доказателства, че по-бързите иновации ще доведат до по-голямо неравенство по-надолу по скалата на доходите. Те касят само разликата между горния 1% и останалите.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/ima-priaka-vryzka-mejdu-neravenstvoto-v-polza-na-gorniia-1-i-inovaciite-285708/
Накратко казано ни рекламират нещо, което аз наричам техноментализъм.
Предвид съвременните възможности за пропаганда и промиване на мозъци, техноментализма за всеобщо нещастие и за радост на 1% от населението го чака светло бъдеще.
Титла: Трансформация от натрупването на богатство към неговото разпределение
Публикувано от: Engels в Август 23, 2019, 09:35:02
Какво може да се случи в Обединеното кралство, ако Джеръми Корбин поеме властта на избори преди или след Brexit без сделка? Какво бъдеще вещае бурната политика в Италия? Какво може да бъде въздействието на победа на Елизабет Уорън или Бърни Сандерс в предварителните президентски избори в САЩ? Както скорошна бележка на 13D Global Strategy and Research посочва, подобни събития „биха се вписали идеално в цикъла на трансформация от натрупването на  богатство към неговото разпределение“, което вярвам, че ще бъде най-голямата икономическа промяна в живота ни.

Защо тази нова реалност отнема толкова време, за да настъпи? Защото прекарахме десетилетия в старата реалност, тази след Бретън Уудс, неолибералната. Безпрепятствената икономическа глобализация и годините на лесна парична политика подкрепиха цените на активите и дадоха превес на капитала пред труда, привидно за неопределено време. Нашите сетива бяха притъпени от трилионите долари, освободени от централните банки, от алгоритмични програми за търговия, които купуват на дъната и по този начин намаляват чувството за дългосрочен политически риск, и от рекордното пасивно инвестиране.

Всичко това се комбинира, за да заглуши сигналите, които сега накрая мигат в червено. Вижте неотдавнашния спад в банковите, транспортните и индустриалните индекси, както и спада при акциите с малка капитализация - исторически показател за проблеми в по-големите компании. В края на цикъла на възстановяване капиталът има тенденция да се струпва в големите компании, а по-малките фирми страдат.

След като пазарите най-накрая свикнат с повишения политически, валутен и кредитен риск, както и с нарастваща вероятност от леви правителства, ясно е, че промените и сътресенията ще дойдат бързо и яростно. Не е чудно, че всички сега се питат: „Какво следва?“

Вярвам, че отговорът е много вероятно да бъде синхронизирана глобална рецесия, придружена от плавен пазарен спад - такъв, при който може да има странни оживления, но общата посока е надолу. Това може да продължи няколко години.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/zadava-li-se-sinhronizirana-globalna-recesiia-287809/
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Август 23, 2019, 18:05:23
"Вярвам, че отговорът е много вероятно да бъде синхронизирана глобална рецесия,
придружена от плавен пазарен спад"

Т.е. отчаяно се надяват да бъде синхронизирано и плавно. Въпреки че винаги е ставало точно обратното  :nuts:

Титла: Защо учени съветват да съкратим работната седмица до 1 ден?
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 07:27:49
Цитат
Изследователи от университетите Кеймбридж и Салфорд определиха количеството работни дни, в съответствие с които в бъдеще хората и роботизираните системи ще могат да съсъществуват в психически здравословна обстановка.

Като начало екипът от учени изучил как промените в работния график са свързани с психическото здраве и удовлетвореността от живота. За целта били събрани данни за над 70 000 британци на възраст 16-64 години през периода 2009 – 2018 г.

Анализът показал, че плътната заетост в колектив, в сравнение с дистанционната работа или пребиваването у дома, значително понижава риска от възникване на проблеми с психиката, средно с 30%.

Същевременно учените не разполагат с доказателства, че работата в офис осигурява перспектива за повишаване на благосъстоянието, отбелязва изданието MedicalXpress. Когато въпросът опира до психическо здраве, няма разлика дали човек работи 8 часа по график 5/2 или на смени с почивни дни през седмицата.

Взимайки предвид тези данни, учените заключили, че работата, както и витамините, трябва да бъде дозирана.

Разполагаме с ръководства на практика за всички сфери на живота: от приема на витамин С до колко часа сън са необходими на ден. За първи път става дума за работата, която се заплаща, казва съавторът на изследването, социологът от университета Кеймбридж Брендан Берчел.

Той и колегите му от Салфорд са стигнали до извода, че най-ефективната „трудова доза“ възлиза на само един ден на седмица.

https://profit.bg/svezho/zashto-ucheni-savetvat-da-sakratim-rabotnata-sedmitsa-do-1-den/
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 07:40:41
Цитат
Неравенствата, реални или възприемани, достигнаха точката на кипене в най-развитите страни през последните години. През последните девет месеца, например, Франция е сцена на гневния и често насилствен бунт на „жълтите жилетки“, които се чувстват изоставени. Крайните гласове стават все по-силни и в другите страни от Г-7, дори в традиционно миролюбивата Япония. Следователно максимата „кучетата си лаят, керванът си върви” не е опция.

„Капиталист съм, но дори аз смятам, че капитализмът не работи“, каза наскоро Рей Далио, изпълнителен директор на Bridgewater Associates. И той не е сам сред онези, които бяха наричани „господари на Вселената“. Лари Финк, легендарният председател и главен изпълнителен директор на BlackRock - компанията, която управлява активи за около 6,5 трлн. долара - вярва, че устойчивите компании ще се представят по-добре от останалите в дългосрочен план: „Те ще привлекат по-добри служители и клиенти, защото са по-добри капиталисти, отдадени на каузата за по-справедливо общество."

https://www.investor.bg/analizi/91/a/g-7-triabva-da-povede-borbata-sreshtu-neravenstvoto-287820/
Титла: Re: Защо учени съветват да съкратим работната седмица до 1 ден?
Публикувано от: buratinob в Август 25, 2019, 09:17:59
Цитат


Анализът показал, че плътната заетост в колектив, в сравнение с дистанционната работа или пребиваването у дома, значително понижава риска от възникване на проблеми с психиката, средно с 30%.

Той и колегите му от Салфорд са стигнали до извода, че най-ефективната „трудова доза“ възлиза на само един ден на седмица.

https://profit.bg/svezho/zashto-ucheni-savetvat-da-sakratim-rabotnata-sedmitsa-do-1-den/

Относно първото не е задължително да си "учен" за да се сетиш, че затворен в дома далеч от всичко живо може да получиш психични отклонения.
За второто, нашите западни съседи сърбите отдавна са го открили.
Даже са на крачка напред и вече искат да работят през сряда. :too_happy-1067:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: хикса в Август 25, 2019, 10:47:52
Значи работникът в офис трябва да работи 1 ден, а заварчиците и кофражистите - 5. И после неравенствата достигали точката на кипене.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Август 25, 2019, 10:53:43
Кофражистите бих ги прежалил, еле из жегите, ама с даскалите и докторите ми е люто интересно. :)

А как стои въпросът с кметове, мин.пред.-ове и други чада божии?

А за полицаи, пожарни, овенни май най-добре да не питам...
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: SgtTroy в Август 25, 2019, 11:00:39
А за полицаи, пожарни, овенни май най-добре да не питам...

:0014:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Ганий в Август 25, 2019, 11:10:38
Последните 3-4 години преди да се изтегля си намалих работната седмица с един ден.

Понеделник, естествено, бе изрязан.

Без да съм водил никаква статистика почувствах как понеделникът наистина е тежък ден - описано е от Поети, Писатели и Учени.

Сякаш 99.99% от Мойте Клиенти се наговаряха точно в понеделник да общуват с Любимия Адвокат - ако не лично, поне по телефона - т.е. събота и неделя се чудят с какво да ме изненадат в понеделник. Обикновено - някаква простотия.  :too_happy-1067:

Че и Съдиите с голям мерак насрочваха сума заседания все за понеделниците.

Изрязах го! Издъно!

Постепенно и плавно стана - предупреждавах Мойте Клиенти, а Съдът, колчем започне да пита имам ли свободен прозорец за еди-коя-си дата (понеделник!) бодро лъжех - заето!

И така, полека-полека, понеделниците изчезнаха от Мойто Работно Време.

И се убедих - ако наистина е било нещо важно - ще ме намерят вторник-сряда, ако пък е било нещо паратико - минава им, забравят го, и след това въобще не ме търсят.

------
Понеже ми хареса - последната 1.5-2 години клъцнах и петък следобяд.

Петъчният следобяд имаше същите характеристики като целия понеделник.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: SgtTroy в Август 25, 2019, 11:17:53
Преди да стана пенция първи паданаха петъците, след тва и четвъртъците и минах на тридневна седмица.

Са най-много да поработя 3-4 дни месечно, колкото да не е без хич и секи от тия дни е удоволствие.

Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: ddantgwyn в Август 25, 2019, 11:32:19
Кофражистите бих ги прежалил, еле из жегите, ама с даскалите и докторите ми е люто интересно. :)

А как стои въпросът с кметове, мин.пред.-ове и други чада божии?

А за полицаи, пожарни, овенни май най-добре да не питам...

Че какъв е точно проблема с тях? Вместо трисменен график, ще направят двадесетиединсменен график и готово -- ще работят само по един ден. Останалите дни почиват и ще поддържат форма на полигона :m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Август 25, 2019, 11:37:54
Просто ще назначим 5 пъти повече военни, пожарникари, лекари за да покриват 24/7. Имаме такава възможност, от Африка и Азия идват пълчища "квалифицирани" няма да е трудно да се запълни щата.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Калинчо в Август 25, 2019, 11:44:13
Цитат
А за полицаи, пожарни, овенни май най-добре да не питам...
Работещи край металургични пещи, в химически заводи, рафинерии, в електроцентрали...
Има и по-неочевидни професии,  хлебари, продавачи в магазин, шофьори в градски и междуградски транспорт, авто и електромонтьори... ... където за единичен бранш може и да изглеждат теоретично възможни нещата с увеличаване на заетите, ама като се съберат всички накуп и става интересното...
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Август 25, 2019, 11:50:44
Цитат
Работещи край металургични пещи, в химически заводи, рафинерии, в електроцентрали...

... все места, където вече е мястото на роботите, не на хората.  ???
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Август 25, 2019, 11:53:10
Само да попитам, преди да се включа в дискусията, че да съм в час.

Времето за самообучение и повишаване на квалификацията включваме ли го в работното време?  ???
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Август 25, 2019, 11:53:31
Цитат
Работещи край металургични пещи, в химически заводи, рафинерии, в електроцентрали...

... все места, където вече е мястото на роботите, не на хората.  ???

Или както у нас няма нужда щото няма такива производства.
Та проблемите както виждате са решими.
Още 10 години под крилото на ГЕРБ и даже този един ден може да е излишен.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Август 25, 2019, 11:55:31
Цитат
Работещи край металургични пещи, в химически заводи, рафинерии, в електроцентрали...

... все места, където вече е мястото на роботите, не на хората.  ???
Най-много им тичат централите. Ония, атомните. :nuts:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Ганий в Август 25, 2019, 11:56:23
Така че според него:
Цитат
Эти потенциальные преимущества –  взаимодействие и  обновляемость –  столь
велики, что в  некоторых профессиях  имеет смысл  заменить всех  людей
компьютерами, даже если некоторые специалисты по-прежнему  справляются
с работой лучше машины.
Важно е да се прави разлика между автомат и ИИ.
Автомат е Stockfish 8, световният шампион по шах за 2016 година.
Stockfish 8 има достъп до данните натрупани от стотици години игра на шахмат, а също и опита на всички най добри програми за игра на шахмат. Stockfish 8 може да пресмята 70 милиона шахматни позиции в секунда.
Изкуствен интелект (ИИ) е AlphaZero със своите само 80 хиляди операции в секунда.
Който не познава шахматната стратегия, дори стандартните дебюти.
Учейки се да играе шахмат сам със себе си AlphaZero на 7 декември 2017 година печели 28 партии от 100 срещу Stockfish 8, а 72 партии завършват наравно. Нито една загуба.
Доколкото ИИ AlphaZero не се е учил на шахмат от човека, много от неговите победни ходове и стратегии изглеждат доста необичайно.
С пълно снование могат да се нарекат творчески, ако не и гениални.
Познайте колко време е било необходимо на AlphaZero да овладее шахмата.
Само четири часа игра сам със себе си.
За четири часа ИИ AlphaZero без помощ от страна на човека е извървял пътя от пълното незнание до върха на майсторството.
За протокола!

Понеже следя внимателно събитията - ще изложа фактологията.

Стокфиш 8, а и последващите версии, практически никога не е имал свои собствени бази данни (извън дебютите и ендшпилните бази, които ползват и двете страни) - т.е. развитието му бе постепенно, освен това СФ винаги е бил с отворен код. Разцветът на СФ започна когато с него се захвана Марко Косталба.
В последно време се правят опити, но не от основния екип програмисти, за т.нар. метод Монте Карло, самообучение - вкл. клонираните Sugar, Raubfish.
-----

АлфаЗиро започна да играе със СФ8, но към този момент бе излязъл СФ9 + последващи работни версии.
Всъщност бащата на АлфаЗиро бе Гари Линскот - един от основните разработчици на Стокфиш.

АлфаЗиро плавно премина към LCZero - която и победи най-силната (а не към предходни) към него момент версия на СФ
https://cd.tcecbeta.club/archive.html?season=15&div=sf&game=1

Но!!! LCZero не е така лесно да се обучи - тества се с десетки милиони партии, за да се създаде базов файл, който се използва при игра.

86 users in the last day have played 512961 games

https://lczero.org/

--------
Един от най-големите майтапи въобще в компютърния шахмат бе партията (от квалификациите преди са се стигне до мача ЛЧЗ-СФ) между ЛЧЗ и АлиСтайн (също ИзкИнт).
ЛЧЗ имаше (мисля - мързи ме да я търся!  - пускам я партията) топ, кон и 4 пешки повече срещу гол цар и понеже подобна позиция явно я нямаше в техните базови файлове - играха още трийсетина хода - един от друг по-идиотски, които не би играл и човек, който не знае шахмата.
В интерес на истината - целият шахматен свят се тресе от смях! След 44 ход!
https://cd.tcecbeta.club/archive.html?season=15&div=p&game=39

Но в познати позиции, т.е. които по един или друг начин са въведени в базовия файл - играе адски силно. Но това, доколкото се простират знанията ми, не съм навлизал в подробностите за създадения за програмата архив, е в резултат на стотици хиляди (и дори милиони!!) партии - т.е. има някакъв коловоз от конкретната позиция по който върви търсенето, докато СФ в същата (и всяка друга) позиция изчислява всичко от кота нула.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: ddantgwyn в Август 25, 2019, 12:36:54
Цитат
А за полицаи, пожарни, овенни май най-добре да не питам...
Работещи край металургични пещи, в химически заводи, рафинерии, в електроцентрали...
Има и по-неочевидни професии,  хлебари, продавачи в магазин, шофьори в градски и междуградски транспорт, авто и електромонтьори... ... където за единичен бранш може и да изглеждат теоретично възможни нещата с увеличаване на заетите, ама като се съберат всички накуп и става интересното...

Алгоритъмът е същия. Проблем ще бъде осигуряването на достатъчен брой компетентни хора за съответната професия.

Освен това, оставам с впечатлението, че никой не е изследвал какво ще бъде, ако един човек работи два-три дена различни професии. Едната може да изисква много умствена работа, другата/другите -- не чак толкова.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Калинчо в Август 25, 2019, 12:57:24
Цитат
Алгоритъмът е същия. Проблем ще бъде осигуряването на достатъчен брой компетентни хора за съответната професия.

Освен това, оставам с впечатлението, че никой не е изследвал какво ще бъде, ако един човек работи два-три дена различни професии. Едната може да изисква много умствена работа, другата/другите -- не чак толкова.
Теоретичната възможност за осигуряване на една професия е ясна. Поне на хартия би могло да стане. Ако се вземе съвкупността, нещата  и на хартия ще са невъзможни. Примерно за България, половин милион в непрекъснати "производства" (силно занижено е) умножено по 5 надскача с пъти хората с възможна квалификация (даже не говорим за неща от сорта на медици).
Смяна на работни места с частично работно време беше много популярен експеримент из Скандинавието, с окуражаващи резултати. Доколкото имам спомени обаче ставаше въпрос за неща като продавачи, рецепционисти, грижи за хора и животни и прочие... Другият експеримент от подобен характер пак май в Швеция, правеше разнообразие в една фабрика - вместо сглобяване на автомобил с едноообразни операции на конвейер, формиране на команда цялостно сглобяваща колата и смяна на различните операции между участниците във времето. Също с добър резултат и неясно продължение.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: SgtTroy в Август 25, 2019, 12:57:32
Пускай живёшь ты дворником, родишься вновь — прорабом,
А после из прораба до министра дорастёшь,
Но если туп, как дерево, — родишься баобабом
И будешь баобабом тыщу лет, пока помрёшь

 :smokin:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Август 25, 2019, 13:17:58
Цитат
вместо сглобяване на автомобил с едноообразни операции на конвейер, формиране на команда цялостно сглобяваща колата и смяна на различните операции между участниците във времето.
Хм, все си мисля че идеята на гадните капиталисти е именно да премахнат "творческия" елемент на конвейера...
Шото ако днес си монтирал врати, а утре за купона монтираш двигател с някоя колешка - аз не знам, бедна ми е фантазията.
Чудно как в авиацията не са се пробвали да творят.
А при ракетите е още по-забавно. Там един завива гайка, до него задължително кибик. Ако гайката е ептен важна кибиците стават 2-3 броя.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Калинчо в Август 25, 2019, 13:29:03
Цитат
вместо сглобяване на автомобил с едноообразни операции на конвейер, формиране на команда цялостно сглобяваща колата и смяна на различните операции между участниците във времето.
Хм, все си мисля че идеята на гадните капиталисти е именно да премахнат "творческия" елемент на конвейера...
Шото ако днес си монтирал врати, а утре за купона монтираш двигател с някоя колешка - аз не знам, бедна ми е фантазията.
Чудно как в авиацията не са се пробвали да творят.
А при ракетите е още по-забавно. Там един завива гайка, до него задължително кибик. Ако гайката е ептен важна кибиците стават 2-3 броя.
Очевидно целта е премахване или намаляване на монотонността от поточната линия и увеличаване удовлетвореността от труда. В заводите на Волво е било и тогава са били времената когато това е станал най-качествения масов автомобил, но и от най-скъпите. Сходна е и концепцията да си няколко часа в магазин, после няколко часа на рецепция и накрая да разходиш кучета...Просто е имало такива експерименти и очевидно не са приложими навсякъде и във всичко. Ясно е, че на практика трудно може да караш 2 часа трамвай, после да отидеш 2 часа да лекуваш пациенти и след това 4 часа да чакаш да гасиш пожари...
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Август 25, 2019, 13:55:44
Понеделник - програмист.
Вторник - таксист.
Сряда - овенен.
Четвъртък - пилот.
Петък - овчар.

Егати седмицата! :blurry_drunk-2127:
Аз съгласен че разнообразието е хубаво нещо, мозъкът си го търси друго и да не е.
Обаче повечето професии, да не и всичките са с дълбока специализация.
Една секретарка извадена от контекста за седмица може да види голям зор ако са сменяли техниката.
Може би се опитват да хванат хобитата на хората примерно доктор оклепан до ушите се показва из под някакъв автомобил. Това вече не звучи откачено.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Август 25, 2019, 14:12:57
Учените не са далеч от истината. При сегашния напредък на технологиите не е проблем да се работи 2-3 пъти по-кратко. Просто трябва да отпаднат много сега съществуващите "професии"и свободния "офис планктон" да заеме своите 2 дена в реалния сектор. вместо седмица да мести папки.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: SgtTroy в Август 25, 2019, 15:10:36
Понеделник - програмист.
Вторник - таксист.
Сряда - овенен.
Четвъртък - пилот.
Петък - овчар.

Егати седмицата! :blurry_drunk-2127:
Аз съгласен че разнообразието е хубаво нещо, мозъкът си го търси друго и да не е.
Обаче повечето професии, да не и всичките са с дълбока специализация.
Една секретарка извадена от контекста за седмица може да види голям зор ако са сменяли техниката.
Може би се опитват да хванат хобитата на хората примерно доктор оклепан до ушите се показва из под някакъв автомобил. Това вече не звучи откачено.

Аз си представям на Норчо да му се падне социален работник с мигранти и може би жиголо за възрастни господа  :smokin:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Август 25, 2019, 15:14:38
Аз си представям на Норчо да му се падне социален работник с мигранти и може би жиголо за възрастни господа  :smokin:
И ако перефразираме: За теб е човек, за мен е мигрант. Подай втория пълнител!
:beer-405:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 15:36:41
Дали ще намалят работното време или ще минават направо към ББД не е толкова интересно.
Много по интересно е как ще се разпределя печалбата от автоматизацията и роботизацията.
Май няма да е в интерес на работническата класа.
 :m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: micky в Август 25, 2019, 15:39:47
Цитат
Май няма да е в интерес на роботническата класа.
:way_to_go-1308:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Калинчо в Август 25, 2019, 16:15:36
Печалбите от автоматизация и роботизация са теорема, не аксиома. Роботизирането на едно работно място струва пари и то доста, поддръжката и консумативи също. Ясно е, че има някаква граница, в която печалбата става нула и се минава и към загуба. Освен това, новите технологии закриват едни работни места, но откриват други, а някои обслужващи работни места си остават същите. Колко програмисти, системни администратори, мрежови ... ... е имало преди 30 години и колко са сега?  :blurry_drunk-2127:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 16:33:39
Печалбите от автоматизация и роботизация са теорема, не аксиома. Роботизирането на едно работно място струва пари и то доста, поддръжката и консумативи също. Ясно е, че има някаква граница, в която печалбата става нула и се минава и към загуба. Освен това, новите технологии закриват едни работни места, но откриват други, а някои обслужващи работни места си остават същите. Колко програмисти, системни администратори, мрежови ... ... е имало преди 30 години и колко са сега?  :blurry_drunk-2127:
В резултат на технологичната революция в производството, делът на живия труд в стойността на продукта рязко намаля и се съкращава до нищожно малка величина в сравнение с миналия овеществен труд.
Едно оборудване може да бъде амортизирано за 5 години. А реално да работи 10. Следователно 5 години то ще работи "безплатно"
А много съоръжения като мостове, пътища, канали и други построени преди 100 и повече години отдавна работят "безплатно" ако не смятаме разходите за ремонт и експлоатация. Но както се казва нищо не е вечно, всичко се износва и става негодно.
Всичко ли? Всъщност не всичко!
Може да престане да съществува кораб или локомотив. Но не може да изчезне идеята за кораба или локомотива. Идеята е безсмъртна.
В това е разликата между материалното и идеалното. Материалното е преходящо, идеалното вечно.
Материалното производство има и своята идеална страна, това е науката, натрупания опит, технологиите и т.н.
Тази страна почти никога не се отчита от икономическата наука. Първи внимание на тази страна на общественото производство е обърнал Маркс.
Главното икономическо следствие е че трудът на работниците престава да бъде мерило за стойността на продукта предвид неговия все по малък дял в стойността продукта. А трудът на учените, изследователите и конструкторите от миналото, а и днешно време никога не е бил мерило, а и по природа интелектуалният труд не може да бъде мерило за стойност на продукта.
Така става разбираемо твърдението на Маркс, че богатството на бъдещето общество ще се определя не от работното, а от свободното време.
Не безделието с което сме свикнали да асоциираме свободното време, а времето за свободно равитие и интелектуален труд.
Богатството на съвременното общесто нараства и ще нараства във все по голяма степен от интелектуалния труд.

Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Август 25, 2019, 16:36:35
Цитат
А трудът на учените, изследователите и конструкторите от миналото, а и днешно време никога не е бил мерило, а и по природа интелектуалният труд не може да бъде мерило за стойност на продукта.
Маркс не е подозирал до какви висоти ще стигнат авторските и сродните права.
Натрупаните знания също могат да се превърнат в пречка и тежест. В пасив вместо актив.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 16:42:00
Цитат
А трудът на учените, изследователите и конструкторите от миналото, а и днешно време никога не е бил мерило, а и по природа интелектуалният труд не може да бъде мерило за стойност на продукта.
Маркс не е подозира до какви висоти ще стигнат авторските и сродните права.
Натрупаните знания също могат да се превърнат в пречка и тежест. В пасив вместо актив.
Затова съм в "партията" на пиратите.
 :cool-1084:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Калинчо в Август 25, 2019, 17:06:58
Цитат
В резултат на технологичната революция в производството, делът на живия труд в стойността на продукта рязко намаля и се съкращава до нищожно малка величина в сравнение с миналия овеществен труд.
Това не е особено точно, а и не отговаря пряко на въпроса за цената на автоматизация и роботизация. Освен това, мерната единица за труд и стойност на продукта с която евентуално се смятат дяловете е доста мътно изразена - пари, часове работа, ... След като е стойност би трябвало да са пари. Парите за заплащане на заводските работници може и относително да намалеят, за сметка на машините, но тези машини са произведени от други работници... В роботизираните халета не седят пачки банкноти и работници...
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Ганий в Август 25, 2019, 19:28:20
Учените не са далеч от истината. При сегашния напредък на технологиите не е проблем да се работи 2-3 пъти по-кратко. Просто трябва да отпаднат много сега съществуващите "професии"и свободния "офис планктон" да заеме своите 2 дена в реалния сектор. вместо седмица да мести папки.
Много се кефя на две много тачени в днешно време професии.

1) пи-ар-и (пропагандатори);
2) говорители.

Първите казват на съответното лице какво да говори и как да се държи, а вторите ни обясняват и тълкуват - какво било казало или какво би казало лицето и защо така се е държало.

Особено кефи размножаването им в държавната/общинската сфера.

От най-големия началник до последния нужникар на държавна/общинска работа имат щабове пи-ар-и и говорители, охранителите - башка!
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Август 25, 2019, 19:43:32
Отделно телевизионни социолози и психолози, "социални антроплози", "лидери на мнения"по мрежите. Това всичко без да засягаме традиционните стилисти, астролози, врачки и редови шарлатани. Икономиката и тя е сътворила куп недоразумения, за финансовия сектор там направо има цял раздел "спИСиалисти" с неустановен профил.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Август 25, 2019, 19:44:46
Ганий, нали се сещаш, че при едно управление, което държи на видимости, не на същности, това са едни от най-натоварените и отрудени служители на администрацията. Щото във "Видими резултати" акцентът е на "видими", не на "резултати".
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Август 25, 2019, 19:47:27
Отделно телевизионни социолози и психолози, "социални антроплози", "лидери на мнения"по мрежите. Това всичко без да засягаме традиционните стилисти, астролози, врачки и редови шарлатани. Икономиката и тя е сътворила куп недоразумения, за финансовия сектор там направо има цял раздел "спИСиалисти" с неустановен профил.

Все отдел "агитация и пропаганда", ама днес им викат и "инфлуенсъри". Освен ако, разбира се, не са кадрови PSYOPs офицери.  8)
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 20:21:19
Цитат
В резултат на технологичната революция в производството, делът на живия труд в стойността на продукта рязко намаля и се съкращава до нищожно малка величина в сравнение с миналия овеществен труд.
Това не е особено точно, а и не отговаря пряко на въпроса за цената на автоматизация и роботизация. Освен това, мерната единица за труд и стойност на продукта с която евентуално се смятат дяловете е доста мътно изразена - пари, часове работа, ... След като е стойност би трябвало да са пари. Парите за заплащане на заводските работници може и относително да намалеят, за сметка на машините, но тези машини са произведени от други работници... В роботизираните халета не седят пачки банкноти и работници...
Цената на автоматизацията и роботизацията следва тази на компютрите.
Тоест в бъдеще ще става все по ниска.
Ако имаш съмнение, виж тези шкафове и се позаинтересувай от цената и възможностите им:
https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1195.msg49774#msg49774
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 20:54:43
Цитат
В резултат на технологичната революция в производството, делът на живия труд в стойността на продукта рязко намаля и се съкращава до нищожно малка величина в сравнение с миналия овеществен труд.
Това не е особено точно, а и не отговаря пряко на въпроса за цената на автоматизация и роботизация. Освен това, мерната единица за труд и стойност на продукта с която евентуално се смятат дяловете е доста мътно изразена - пари, часове работа, ... След като е стойност би трябвало да са пари.
И друг път съм давал пример с blue pill stm32:
(http://dfsimg.hqew.net/group3/M00/12/7A/wKhk7VuGThWAOTWiAABBvNdzV3s873.jpg)
Това е полуфабрикат от който можеш да създадеш продукт с цена в десетки пъти по висока от неговата. Скъп ще ти излезе само първият екземпляр от създадения  продукт. Докато напишеш необходимия софтуер. После само го размножаваш.
Така е с автоматизацията и роботизацията.
Когато китайците се заемат по сериозно с нея, ще последват съдбата на blue pill stm32, докато го произвеждаха само монополисти, струваше десетки пъти по скъпо.
Сега е на цената на един сандвич.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 21:31:03
Както вече съм споменавал отначало автоматизацията и роботизацията ще предизвикат недостиг на кадри при масовото им въвеждане. Около 35% от работните места в тези сфери ще бъдат незаети, а заплатите ще нараснат с 60 на сто. Предвижда се 40% от комерсиалните роботи да бъдат обединени от интелектуална мрежа RoboNet, благодарение на която тяхната ефективност ще нарасне с 200 на сто. Това се отнася и за автономните автомобили, когато достигнат критична маса.
Едва след масовото навлизане на автоматизацията и роботизацията ще започне и технологичната безработица. Но това няма да стане в следващите 10 години.
Тепърва предстои да видим масов глад за кадри при масовото въвеждане на автоматизацията и роботизацията.
Титла: Цената на автоматизацията и роботизацията
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 22:35:28
За да си изясним каква е цената на автоматизацията и роботизацията, нека да видим какво казва Deutsche Bank още преди 3 години по въпроса:
Цитат
През 2012 г. добре известната компания Amazon купи фирмата Kiva Systems, специализирана в производството на складови роботи. Само 2 години по-късно, към края на 2014 г., Amazon започна да използва 15 хил. роботи Kiva в 10 от своите складове. След година броят им бе удвоен – в 13 от складовете на компанията вече се трудеха 30 хил. роботи.
Какво обяснява този бурен, експоненциален ръст на железните работници? Очевидно, причината е обичайната – финансови ползи.
Кибер товарачите се оказват изключително рентабилни. Според статията “Amazon’s $775 million deal for robotics company Kiva is starting to look really smart”, публикувана в Business Insider, оценки на Deutsche Bank сочат, че роботизацията на всеки от складовете, която струва между $15 млн. и $20 млн.  позволява оперативните разходи за този склад да бъдат намалени с около 20% - т.е. с около $22 млн.  Т.е. става дума за инвестиция, която се изплаща за по-малко от година. 
Според изчисленията на експертите от Deutsche Bank, ако Аmazon въведе роботи във всичките си 110 склада (а защо да не го направи? – ограниченията се свеждат само до мощността на конвейерите на Kiva Systems…), компанията ще спести около $2,5 млрд.
Роботите не само се трудят усърдно в режим 24х7, но и използват складовото пространство много по оптимално, отколкото хората – в роботизиран склад могат да бъдат разположени 1,5 пъти повече стоки отколкото в склад, обслужван от хора.
На вид роботите-товарачи, съвсем не приличат на едрите мъже, които упражняват такава професия. Складовият робот Kiva представлява квадратна кутия на колела, с височина около 40 см. и тегло 130 кг. Затова пък на силата му би завидял всеки – роботът се движи 1,5 пъти по-бързо от пешеходец и може да транспортира товар с тегло 280 кг. За конкуренция от страна на човек не може да става и дума – това което роботът Kiva прави за 15 мин. отнема на хората по 60-75 мин.

https://cio.bg/softuer/2016/07/19/3436738_deutsche_bank_izchisli_polzite_ot_robotite_vnedreni_v/
Сега след 3 години дори предлагат пари за да се освободят от работниците:
Цитат
Amazon внесе нова машина, която може да опакова 700 кашона за един час. Това е близо 5 пъти по-бързо отколкото може да се справи човешката работна ръка.
От компанията са известни с желанието си да роботизират колкото се може повече аспекти от работния процес.
„Вкарваме тази нова технология с цел повишаване на безопасността и съкращаване времето за доставка“, каза говорителят на Amazon.
Заменянето на хората с машина обаче ще остави хиляди без рабтота.
За да може обаче да накара слежителите сами да напуснат, а не те самите да ги уволняват, от Amazon им предлагат по 10 хил. долара. Тези пари обаче идват с условие – те ще бъдат начален капитал за бизнес, свързан с компанията – този на доставките.
Новата инициатива за служителите на Amazon е част от програма, която започна преди година.
Разширяването на програмата е част от плана на компанията сама да контролира част от доставките си, а не други компании доставчици.

 https://www.dnes.bg/usa/2019/05/14/amazon-predlaga-po-10-hil-na-slujitelite-si-za-da-napusnat.410200
Експлоатация дори след уволнението.
(http://www.fermer.bg/emoticons/1237369805939.gif)
Така се става най богат в света.
 :bluegrab:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 22:42:48
Ако една инвестиция в автоматизация и роботизация се изплаща за 1 година, каква е печалбата от нея в следващите 5 години?
 :m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Август 25, 2019, 22:59:07
Не се притеснявайте, дори Амазон е още далеч от истинската автоматизация и роботизация. Както казва един форумец:
Цитат
В София има офиси на фирми доставчици на оборудване за Амазон УК. Говорил съм с хора били в командировка там и влизали в халетата за колети.
3000+ поляци по 8 часа на ден като Чарли Чаплин в модерни времена, с право на 3 пиш паузи.
Ако не вярвате може да проверите лично и на свой гръб:
Цитат
Без Английски Език!
Ако търсите доходна и легална работа в Англия с договор преди заминаване
Необходимо е да имате готовност за заминаване на следните дати:
Дати за Заминаване: 26-ти, 29-ти, 31-ви АВГУСТ 2019 г .
Р АБОТА ТА НЕ Е СВЪРЗАНА С ТЕЖКА ФИЗИЧЕСКА ДЕЙНОСТ И Е ПОДХОДЯЩА ЗА ЖЕНИ, ДВОЙКИ,
МЪЖЕ
ЗАДЪЛЖЕНИЯ:
Разнос на готовите поръчки по всичките нива на склада
Разопаковане на стоките
Проверка състоянието на стоките
Сортиране
Етикетиране
Пакетиране на дрехи и обувки
Работата е свързана с вървене
Т оварене и разтоварване на колички
Работно време:
Дневна и нощна смяна
от 06 до 18 ч и от 18 до 06 ч
1 час почивка
УСЛОВИЯ:
Без възрастови ограничения
Психически здрави мъже и жени
ЗАПЛАЩАНЕ:
Дневна смяна - 8,35 GBP/ час
Нощна смяна - 8,50 GBP/ час
(http://i.reviewdetector.ru/style_emoticons/default/cheesy.gif)
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: пешo в Август 26, 2019, 10:01:15
Дали ще намалят работното време или ще минават направо към ББД не е толкова интересно.
Много по интересно е как ще се разпределя печалбата от автоматизацията и роботизацията.
Май няма да е в интерес на работническата класа.
 :m1731:
Няма как да е.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Август 26, 2019, 11:08:19
Цитат
Няма как да е.

... както вече съм имал няколко пъти повод да спомена, предупредени са от Норберт Винер още през 40-те години. Но не личи някой с претенция да ги представлява да се е замислил или засилил да реши проблема.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Ганий в Август 26, 2019, 19:36:21
Да изложа още свои прости мисли...

Едно време - 1970 и последващи години, много ни мъчеше един въпрос - като как ще се развива Обществото покрай тази НауТехРев…

Има едно интересно развитие след 2СВ... Понеже немалка част от мъжете са по фронтовете, то се оказва, че жените могат да ги заместят в производството. То и след 1СВ е било подобно, но сякаш става по-забележимо след 2СВ.

И изведнъж, след войната, полека-полека в производството се включват пряко и жените (оставаме настрана идиотската пропаганда как гадният социализъм впрегнал и жените) - т.е. работната ръка (като бройка) механично почти се удвоява.

Хеле пък с развитието на техниката - нещата просто излизат извън контрол - т.е. произвежда се многократно повече.

Мчи днес един съвременен Селянин произвежда многократно повече от Селянина преди време - с тия трактори, комбайни и какво ли не.

Вярно - имаме и значителен ръст на населението - тук медицината и т.н., но наистина включването на жените + техниката коренно променят картината.

Но вместо очакваното рязко намаляне на работното време и пр. благини, се увеличава възрастта за пенсиониране - т.е. пак механично се увеличава броят на заетите.

Както викаше др.  Т.Ж. - екстензивно развитие.

--------
И друго - хищническото потребление.

За мен капитализъмът (т.е. сегашното състояние на обществото, вкл. и социализъмът по Китай) е изключително хищнически настроен срещу Природата - колкото и всички да крещят как се грижели за нея.

Ще дам един пример, който може да ви се стори налуден. Често гледам и не вярвам на очите си какво прахосничество на материали, човешки труд и време е всекидневно явление.

Примерно леката кола. Тя, в повечето случаи, е за 4 (+1) човека. Нека са четири. И какво наблюдаваме - почти 99% от колите се движат с 1, рядко дори с 2 души в тях. Това в световен мащаб - правете му сметката. Сравнявам много грубо - отиваш сам в ресторант и поръчваш за четирима, хапваш си своето, а за 3-мата отива в небитието - и даже не за свинете, просто се унищожава.

Гледам и друго - как се движат насам-натам сутрин и вечер в един град. От единия комплекс А хората масово се юркат (1 в четириместна кола) да работят на другия край на града в комплекс Б, а от другия край - от комплекс Б - същото движение по посока към комплекс А. Вечерта - обратно...

Да не говорим за други държави - бели и десни - там пък милиони пътуват за работа/към къщи като щурави всеки ден насам-натам - сутрин 70-80 км в едната посока, вечер - 70-80 км в другата...

Скоро се кисках на лаф в една американска книга - "тази сутрин магистралата пак бе като паркинг"  (в смисъл колите наджипкани една до друга!)
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Август 26, 2019, 19:52:48
Оная постановка за количествените натрупвания дето преминавали в качествени изменения ся оказа недоносче.
Просто защото противоречи на еволюцията където едно качествено изменение може да доведе до количествено натрупване.
Просто казано още не сме узрели и повечето от нас няма да узреят.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Giuseppe в Август 26, 2019, 20:17:58
Цитат
Скоро се кисках на лаф в една американска книга - "тази сутрин магистралата пак бе като паркинг"  (в смисъл колите наджипкани една до друга!)
Баш там Ганчо, за първи път видях по магистрала до NYC най бързата лента да е за коли с 3 и повече пътуващи.
Иначе, си праф, тия като ядат ягоди, ги отрязват амен наполовина от плода /за да махнат листенцата отгоре/, като им приготвят филето от сьомга, един с остър нож отстранява нейде от главата на рибата до към опашката месото около гръбнака /сетне се вадят гръдните костици/, а другото се фърля!
Хладилника се тъпче периодически с всичко което им дойде на ум, и няколко пъти по рядко се изпразва от всичко по старо, щото няма място за ново.
Тва - за рънътъ, не искам да обременявам за другите неща.
Изнася истинският американец газовото BBQ пред дома си на пътя, за да го прибира кой си иска, щото нещо ф дизайна го дразни!
При това - нали разбираш, че не е такъф дето да не си брои нулите на дохода - за тях това го върши некоя черна муймунъ, за която после масса риве, че трябвало да има права и т.н.
Контрасти друже!
Нали тия същите идиоти се заканват, че ако трябва, с хеликоптери ще хвърлят долари връз градовете си, само и само щот са уверени, че могат да карат другите да бачкат вместо тях!
Мамицата му на Горбачевия, дори само заради тази идиотщина, която им даде възможност да си мислят така.
Накрая са, ама какво от това за плебса?
И на плебса - майната му, ама какво от това за всички останали, милиони от които дори вече нямат възможност да видят финала / истинският финал/ на идиотията.
Дано поне ние успеем!
Ама не е сигурно.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Firmin в Август 30, 2019, 21:50:30
Цитат
„Зaгубaтa нa рaбoтни мecтa нe мe притecнявa, зaщoтo изкуcтвeният интeлeкт нямa caмo дa oтнeмa oт рaбoтaтa нa cлужитeлитe, нo и щe им пoмaгa в рaбoтaтa. Кoмпютритe имaт caмo чипoвe, a мъжeтe имaт cърцe. Мъдрocттa идвa oт cърцeтo”, oбяcнявa Мa.

Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/ikonomika/dzhak-ma-razbi-kapitalizma-da-se-raboti-3-pti-po-4-chasa-v-sedmitsata_news694562.html

 :D

Мой чиляк.  :D

https://www.youtube.com/watch?v=wfS9Uf5SKu8 (https://www.youtube.com/watch?v=wfS9Uf5SKu8)

 :aplause:
Титла: Роботите идват
Публикувано от: Engels в Септември 09, 2019, 18:38:45
Цитат
Роботите идват

Развитието на изкуствения интелект се очаква не само да доведе до отнемане на работни места, но и до създаването на нови. Предизвикателството ще бъде как да се усъвършенстват работниците, които да попълнят тези нови места. Част от начините за затварянето на тази пропаст включват наемането на таланти от други страни, на такива извън организацията и прехвърлянето на служители в различни звена, твърди IBM.

Очаква се 50,3 млн. китайски работници да се нуждаят от преквалификация през следващите три години в резултат от интелигентната автоматизация, допълва проучването. Китай е следван от 11,5 млн. в Съединените щати и 7,2 млн. в Бразилия. Япония и Германия са сред петте топ страни съответно с 4,9 млн. и 2,9 млн. служители в тази категория.

https://www.investor.bg/novini/261/a/120-mln-dushi-v-sveta-triabva-da-se-prekvalificirat-zaradi-navlizaneto-na-robotite-288894/
Титла: Re: Роботите идват
Публикувано от: micky в Септември 09, 2019, 18:42:37
Не знам за тенекиените мърлячи, но че фашистите идват - тва вече е сигурно.
Титла: Re: Роботите идват
Публикувано от: Nor1 в Септември 09, 2019, 19:48:03
Цитат на: Engels
Цитат
Част от начините за затварянето на тази пропаст включват наемането на таланти от други страни ... IBM
Афганистански мозъчни хирурзи, кюрдски програмисти и конгоански културолози ?
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: пешo в Септември 10, 2019, 10:07:06
Цитат на: Engels
Цитат
Част от начините за затварянето на тази пропаст включват наемането на таланти от други страни ... IBM
Афганистански мозъчни хирурзи, кюрдски програмисти и конгоански културолози ?
Защо не ? Тъкмо това е системата, по която действа богатията Запад - изсмукват* умните деца от останалата част на Света, образоват ги и ги експлоатират.
_____
* - например, чрез младежки 'олимпиади' по разни дисциплини. Неведнъж съм казвал, че разни Тео-вци са всъщност професионални износители на мозъци.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Септември 10, 2019, 11:48:47
Отнякъде се изсмукват мозъци (защото ги има), а от другаде могат да се изсмучат само чалми с бръмбари под тях.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: пешo в Септември 10, 2019, 22:32:12
Бръмбари има навсякъде, не само под чалмите.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Септември 10, 2019, 23:07:45
Под чалмите се въдят в невероятни количества. Понеже под чалма друго не вирее.
Титла: Digital Human
Публикувано от: Engels в Септември 22, 2019, 01:02:22
Digital Human: The Fourth Revolution of Humanity Includes Everyone
Человек цифровой. Четвертая революция в истории человечества, которая затронет каждого

We live in the fourth age of humanity.
The first phase was becoming human. The second was becoming civilised, when we created money. The third was becoming commercial, when we created banks. In this fourth age of humanity, we have turned ourselves into Digital Humans.
Technology is changing the way we talk, trade and transact. We are now interfacing with technology whenever we do business, make friends, and go about our lives. What does this mean for business, banking, society and government? What does this mean for you?
Digital Human explores the transformations that are sweeping through all spheres of life: the domination of global digital giants; the advent of new financial structures (FinTech); the disruption brought about by Bitcoin; the rise of robots; and the fall of banks.
The book also gives the first in-depth English case-study of Ant Financial and Alipay, the largest payments processing company in the world. Soon, not only will everyone on the planet be connected digitally, they can be raised out of poverty through inclusion.
We are living through the age of creating the next generation of humanity. What does the future hold?
https://www.amazon.com/Digital-Human-Revolution-Humanity-Everyone/dp/9814794376
Четвертая промышленная революция радикально изменит сферу финансовых услуг, сделает мир по-настоящему глобальным и скоростным и позволит победить бедность. Однако новые технологии разрушительны для традиционных финансовых институтов, в частности банков. Крис Скиннер видит выход в опережающих рынок IT-решениях (именно в это должны инвестировать банки, а не в поддержание устаревающей инфраструктуры). Он также рассказывает о рисках и сложностях внедрения.
Новые технологии изменили то, как мы общаемся, торгуем и заключаем сделки. Эта книга - дорожная карта ближайшего будущего. Руководство для цифрового поколения финансистов и онлайн-предпринимателей, как быстро встроится в глобальную экономику, максимально перейдя в онлайн, и избежать рисков.
Скиннер рассказывает об эволюции финансового сектора от древности до нынешней цифровой революции и объясняет, какие структурные изменения влекут за собой онлайн-торговля, электронные транзакции, мобильные кошельки, цифровой "след", торговые платформы и площадки, внедрение ИИ, рост FinTech. Он предрекает падение традиционных банков и призывает как можно скорее уходить в цифру, переосмыслив свою деловую практику и адаптировав ее к новым участникам рынка и новым технологиям: от ИИ до блокчейна и DLT.
В интернете ценностей и интернете вещей на первый план выходят гибкость и скорость изменений, умение быстро маневрировать и разворачиваться к новым целям и новым возможностям на рынке цифровых финансовых услуг.
От автора:
Разворачивается не только новая индустриальная и технологическая революция, революционным изменениям подвергается само человечество.
Последней великой эпохой перемен в истории человечества была промышленная революция. До этого был период возникновения цивилизаций в ходе второй революции, разворачивавшейся в истории человечества пять тысяч лет назад. Еще раньше произошла первая великая революция - возникновение человечества как такового. Однако, никто не писал о революционной трансформации человеческой природы, по крайней мере, мне об этом не известно. Вот почему этот феномен настолько меня занимает. Колоссальный эффект цифровой революции, с которой начинается четвертая эра в истории человечества, заключается в том, что впервые все мы оказались на связи друг с другом.
Сегодня 7,5 миллиарда человек, еще десять лет назад не имевшие возможности общаться друг с другом, могут мгновенно созваниваться по мобильному телефону. Получив благодаря новым технологиям такую связь, мы сразу превратили обычный телефон в более интеллектуальное устройство - аппарат для сделок. Следовательно, впервые все мы получили возможность совершать транзакции и торговать друг с другом в реальном времени, один на один. Поистине это тектонический слом, и именно на нем я сосредоточусь в этой книге.
Для кого эта книга
Для финансистов, экономистов и бухгалтеров, бизнес-аналитиков, специалистов по финтеху и блокчейну.
Для всех, кто интересуется новой цифровой реальностью и тем, что она делает с экономикой, государством и человеческой природой.
Об авторе
Крис Скиннер известен как независимый обозреватель финансовых рынков на сайте thenanser.com и председатель европейского сетевого форума Financial Services Club, который он основал в 2004 году.
Financial Services Club - это сообщество профессиональных финансистов, в центре внимания которого находятся вопросы финансового обслуживания будущего. Еще Крис является исполнительным директором исследовательской компании Balatro и соучредителем сайта Shaping Tomorrow, а также регулярно появляется на BBC News, Sky News и Bloomberg в качестве эксперта по банкам.
Крис - автор десяти книг. Недавняя серия из семи книг, освещает все вопросы, начиная от кредитного кризиса и платежных систем до социальных медиа в финансовой сфере.
Крис Скиннер входит в жюри многих премиальных программ в банковской сфере, в том числе Card Awards и Asian Banker's Retail Excellence Awards.
Крис является регулярным докладчиком на ведущих банковских форумах, выступая наряду с другими ведущими мировыми фигурами, такими как Гари Хэмел, Майкл Портер, Ричард Брэнсон, Лу Герстнер, Мег Уитмен и Билл Гейтс.
Он окончил Университет Лафборо (Великобритания), имеет степень бакалавра менеджмента и диплом в области промышленных исследований. Является членом Британского компьютерного общества и Института менеджмента, членом-корреспондентом Королевского института страхования и дипломированным специалистом по страхованию.
https://www.labirint.ru/books/669624/
Оглавление
Предисловие научного редактора 11
Опенсорсный мир будущего 11
Предисловие партнера издания 11
Благодарности 13
Введение 14
ГЛАВА 1. Революции в истории человечества: человек цифровой 18
Эпоха первая: возникновение общих убеждений 18
Эпоха вторая: изобретение денег 20
Эпоха третья: промышленная революция 23
Эпоха четвертая: сетевая революция 25
Эпоха пятая: будущее 29
ГЛАВА 2. Эволюция цифровой эпохи 32
Зарождение вычислительной техники и развитие Всемирной паутины 32
Web 1.0. Зарождение Сети 35
Web 2.0. Зарождение социальных сетей 37
Web 3.0. Интернет рынков 40
Web 4.0. 2020-е годы и интернет вещей 44
Web 5.0. Познакомьтесь с Самантой 48
ГЛАВА 3. Расцвет платформ и рынков 52
Создание нового финансового рынка 54
Ваш финансовый директор — алгоритм 57
Базар и восторженные банкиры 58
Построй или купи vs построй и погибни 60
Как финансовый куратор зарабатывает деньги? 62
Бизнес-модель будущего ясна 65
Горящая земля 67
Что за толпы кобольщиков? 68
Устаревшие системы нужны ретроградам 70
В самом ли деле нужно перестилать дорожное покрытие? 73
Обновление АБС напоминает ремонт метро 74
АБС должны проектироваться с учетом их морального устаревания 76
Нужен ли в банке IT-директор? 77
Банк, ориентированный на разработку 80
IT-директор будущего — это не IT-директор 81
ГЛАВА 4. Восстание машин 83
Когда будет пройден тест Тьюринга? 84
Машины, управляемые искусственным интеллектом 86
Мы — роботы 88
Человечество автоматизировать невозможно 91
Нам потребуется меньше людей 93
Создание семантического мира 94
Будущее человечества 98
Работа будущего 100
Когда машины возьмут верх, что станет с людьми? 103
Большинство из нас окажется в космосе 106
ГЛАВА 5. Новые финансовые структуры (финтех) 109
Финтех-волна 112
Регтех 113
Иншуртех 113
Велстех 114
Робоконсультант 115
Кредитование 115
Финансирование малого и среднего бизнеса 116
Доступ к финансовым услугам 117
Блокчейн и распределенные реестры 117
Цифровая идентификация 118
Аналитика 118
Кибербезопасность 119
Биометрия 119
Платежи 120
Необанкинг 120
Платформы, рынки и облачные технологии 120
Подробнее о тонкостях финтеха 121
Финтех или техфин? 123
В комнате слон, и он под ударом 126
Одолеют ли финтех-стартапы традиционные банки 128
Финансовая глобализация — эффект финтеха 130
ГЛАВА 6. Всеобщий расцвет 132
Три ипостаси финансового мира: на что обращать внимание? 134
Охват финансовыми услугами как предпосылка для внедрения инноваций 135
Бесперспективные клиенты становятся перспективными 137
Африканская мобильная революция 139
Мобильные операторы наращивают долю рынка в Африке за счет банков 141
Проблемы расширения охвата мобильным банкингом 142
Использование технологий для идентификации 145
Несбыточная мечта: цифровая идентификация для каждого 146
Когда банки перестанут воспринимать охват финансовыми услугами как благотворительность? 152
Свободу транзакциям 156
ГЛАВА 7. Крах банков 160
Грозит ли традиционным банкам судьба дохлых рыб? 162
Как часто банку требуется обновлять приложения и программную архитектуру? 167
Диспут с банкиром 169
Фатальная некомпетентность банковских руководителей 171
Где цифровое видение банков? 173
Финансовые услуги на основе открытого исходного кода: проект не подлежит делегированию 175
Могут ли банки пересмотреть ориентированную на тотальный контроль корпоративную культуру? 177
ГЛАВА 8. Взгляд в будущее 182
В погоне за вечностью 182
Откладываем на пенсию по лет 184
Кто хочет жить вечно? 185
Семьдесят — это новые тридцать 187
Интернет вещей 189
Интернет всего 192
Космос: кто сказал, что это последний рубеж? 193
Космические деньги 195
Почему во вселенной «Стартрека» отсутствуют деньги? 196
Заключительные мысли 199
Кейс: Ant Financial 203
Амбициозные планы 203
Клиент прежде всего 205
Угроза для банков? 205
Общая картина 206
Триумф Ant Financial 207
Alibaba и Ant Financial 211
История Alibaba Group 213
История компании Ant Financial 219
Что привело к такому инновационному прорыву? 221
Ant Financial: сделать свою страну лучше 225
Ant Financial: как сделать мир лучше 234
Интервью с сотрудниками Ant Financial 238
Ни Синцзюнь, вице-президент Alipay 239
Ли Цзинь, директор и руководитель отдела технологий 246
Цзя Хан, директор отдела международного бизнеса 253
Виджай Шекхар Шарма, СЕО и основатель компании Paytm 260
Чэнь Лун, директор по стратегическому развитию Ant Financial 267
Об авторе 278
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5775047
Титла: Re: Digital Human
Публикувано от: Nor1 в Септември 22, 2019, 01:18:36
https://www.labirint.ru/books/669624/
...
Нам потребуется меньше людей 93
...
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5775047
Същественото е на стр. 93  :icon_idea:
Титла: Неравенството е избор, а не неизбежност
Публикувано от: Engels в Октомври 06, 2019, 22:40:39
Цитат
Новата книга на Тома Пикети „Капитал и идеология“ ще се появи в превод на английски следващия март. Но аз получих предварителна представа за нея, като влязох в моята местна парижка книжарница и платих 25 евро за френското издание. Заключението ми: Томът от 1200 страници може да се окаже дори по-влиятелен политически от прегледа на неравенството на френския икономист от 2013 г. - „Капиталът в двадесет и първи век“, пише Симон Кюпер за Financial Times.
Подпомогнато малко от тази книга, неравенството се изкачи нагоре в дневния ред на левицата, особено в много неравностойните общества на САЩ и Великобритания. Сега Елизабет Уорън има шанс да стане един от най-преразпределящите президенти на САЩ след Франклин Делано Рузвелт, а евентуален нов лидер на лейбъристите след Корбин може да постигне подобно нещо във Великобритания.
Пикети обяснява защо това може да е моментът за обръщане към равенството и кои политики могат да накарат това да се случи.
Неговата предпоставка е, че неравенството е политически избор. Това е нещо, което обществата избират, а не е неизбежен резултат от технологиите и глобализацията. Докато Маркс разглежда историята като класова борба, Пикети гледа на нея като битка на идеологии.
Според него всяко неравностойно общество създава идеология, за да оправдае неравенството. Това позволява на богатите да спят спокойно в градските си къщи, докато бездомните замръзват навън.
В своята великолепна история на неравенството от древна Индия до днешните САЩ, Пикети описва оправданията, които се повтарят във времето: „Богатите хора заслужават своето богатство“, „То ще изтече“, „Те го връщат чрез филантропия“, „Собствеността е свобода", "Бедните са недостойни", „След като започнете да преразпределяте богатството, няма да знаете къде да спрете и ще настъпи хаос" - любим аргумент след Френската революция, „Комунизмът се провали“, „Парите ще отидат при чернокожите“ - аргумент, който, казва Пикети, обяснява защо неравенството остава най-високо в страни с исторически расови разделения като Бразилия, Южна Африка и САЩ.
Друго често срещано оправдание, което той не споменава, е „Високите данъци са наказателни“ - сякаш основният въпрос е предполагаемата психология зад преразпределението, а не действителните му ефекти.
Всички тези оправдания съставляват това, което Пикети нарича „сакрализация на собствеността“. Но днес, пише той, „собственическият и меритократичен разказ“ става все по-крехък. Има нарастващо разбиране, че т.нар. меритокрация е превзета от богатите, които вкарват децата си в най-добрите университети, купуват политически партии и укриват парите си от данъчно облагане.
Всъщност подкрепата за преразпределението нараства дори по-бързо, отколкото Пикети признава, особено в САЩ. Два пъти повече американци сега изпитват по-голямо недоверие, отколкото възхищение към милиардерите, според проучване на HuffPost/YouGov. Милениалите са особено подозрителни към успеха.
Повече пълнолетни американци под 30 години казват, че вярват в „социализъм“, отколкото в „капитализъм“, показват проучванията на Gallup. Това поколение притежава твърде малко имущество, за да го сакрализира.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/neravenstvoto-e-izbor-a-ne-neizbejnost-290092/
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Октомври 06, 2019, 22:41:45
Цитат
Пикети предлага данък върху богатството от 90 на сто за милиардерите. От постъпленията страна като Франция може да предостави на всеки гражданин доверителен фонд на стойност около 120 000 евро на възраст 25 години. Много високите данъчни ставки, отбелязва той, не пречеха на бързия растеж през периода 1950-80 г.

Уорън (съветвана от икономисти, които работят с Пикети) предлага годишни данъци от 2 на сто върху имуществото на домакинствата над 50 милиона долара и 3 на сто за милиардерите. Тя прогнозира, че това ще засегне 75 000 домакинства и ще донесе приходи от 2,75 трилиона долара за 10 години. Анкетите сочат, че повечето американци харесват идеята.
:yes-1289:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Октомври 06, 2019, 22:56:58
Цитат
Парадоксално е, че плутократичните САЩ може да са идеален терен за данък върху богатството. Марк Стейбил, икономист от Insead, изтъква следното: първо, богатите американци сега са толкова заможни, че дори Уорън да улови само малка част от богатството им, това може да се окаже много; второ, американците се облагат с данъци според гражданството си, така че преместването на богатството им в чужбина няма да ги спаси (а Уорън би наложила огромен данък на всеки, който се откаже от паспорта си); накрая, благодарение на SwissLeaks и Панамските документи научихме много за това как богатите крият пари.
:bigok:

Титла: Кооперативите – бъдещето на пазара на труда
Публикувано от: Engels в Октомври 10, 2019, 18:56:08
Цитат
С грамота „Джон Атанасов – проект с висок обществен принос“ е отличен Тодор Колев, основател и председател на Кооперация “Комрад Кооператив”, която работи по изследователски проекти в областта на изкуствения интелект и блокчейн технологиите.
"Бъдещето на хората, които ще отпаднат от пазара на труда заради автоматизацията, няма как да се предвиди. Работим по сценарий, при който да се даде инструмент, при който хората, обединявайки се, да работят в автономна организация". Това каза Тодор Колев, основател и председател на Кооперация “Комрад Кооператив”. Компанията работи по изследователски проекти в областта на изкуствения интелект и блокчейн технологиите.
"При настъпването на автоматизация има риск голяма част от човечеството да стане излишна. Хубавата част е свързана с технологиите. Добър сценарий е ние да се слеем с машините. На прага сме на една важна ера между 2023-2045 г., когато изкуственият интелект ще задмине човешкия във всички конгнитивни области", отбеляза Тодор Колев.
В ефира в предаването"Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria той обясни какво представляват двата му печеливши проекта, чиято обединяваща идея е автоматизирана икономика на бъдещето.
"Scynet е блокчейн мрежа, която позволява да се тренират себеусъвършенстващи се агенти с изкуствен интелект, като се използва децентрализирана изчислителна мощ, например домашни компютри. Wetonomy касае организацията и сътрудничеството между хората след процеса на автоматизация", разказа той.
Целия разговор вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
https://www.bloombergtv.bg/biznes-start/2019-10-10/mnogo-profesii-stavat-izlishni-reshenieto-e-v-kooperativite
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: AnonimusBG в Декември 28, 2019, 23:11:35
Совокупное состояние 500 самых богатых людей мира за 2019 год выросло на 25%, сообщает в пятницу агентство Bloomberg.
https://www.mk.ru/economics/2019/12/28/sovokupnoe-sostoyanie-500-bogateyshikh-lyudey-mira-vyroslo-na-chetvert.html

Лека полека отиваме към концетрация на капитала и съответните последствия.
Просто измряха тези, които помнят и дойдоха тези, които пак искат всичко.
Титла: Финландската идея за 4-дневна работна седмица
Публикувано от: Engels в Януари 08, 2020, 01:12:17
Цитат
Наскоро избраната за министър-председател на Финландия Сана Марин обяви, че възнамерява да намали броя на работните дни и часове през седмицата в своята страна, с което привлече вниманието на останалия свят, пише Euractiv.
Типичната работна седмица във Финландия скоро може да изглежда така: да се работи по шест часа на ден в продължение на четири дни. В момента хората там обикновено работят по осем часа на ден в продължение на пет работни дни.
Докато изпълняваше длъжността на транспортен министър Марин предложи да намали работната седмица по време на дискусия, проведена във връзка със 120-годишнината от създаването на Финландската социалдемократическа партия през август 2019 г.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/finlandskata-ideia-za-4-dnevna-rabotna-sedmica-veche-e-prilojena-eto-kyde-296229/
Титла: Технологичната революция може да влоши неравенството в света
Публикувано от: Engels в Януари 21, 2020, 04:51:59
Цитат
Неравенството в глобален план ще се влошава, освен ако правителствата не направят повече, за да гарантират, че най-засегнатите от бързото развитие на технологиите не остават изолирани. Това посочват от Световния икономически форум (WEF) в навечерието на годишната икономическа среща в Давос.
Време е да променим факта, че значима част от живота на човек все още до голяма степен се определя от социално-икономическия му статус по рождение, посочват от форума. Резултатът е, че обществата „твърде често възпроизвеждат, вместо да намаляват историческото неравенство“.
„Неравенството укрепва и по всяка вероятност ще се влоши в ерата на технологични промени и усилия към зелен преход“, се казва в доклада.
В него също така се дават и някои препоръки за промяна. Те включват реформа в данъчното законодателство и ангажиране с темата за концентрацията на състояние, подобряване на образователната система и повече социална защита за тези, които са заети в индустрии с предстоящи промени.

https://www.investor.bg/drugi/338/a/tehnologichnata-revoliuciia-moje-da-vloshi-neravenstvoto-v-sveta-297009/
Отдавна твърдя, че от диалектическа гледна точка техноментализмът е много по вероятен, отколкото каквото и да е било подобие на социализъм или комунизъм.
Тоест 1-2% от населението ще владеят световното богатство, не повече от 10% ще придвижват технологичният прогрес, останалите ще са прекариат.
Затова и въвеждането на ББД е неизбежно.
 
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Януари 21, 2020, 05:02:12
Цитат
Робърт Джексън, член в Комисията по ценни книжа и борси (КЦКБ) в САЩ, заяви, че агенцията се стреми да приеме закони, които да предотвратят проблемите, свързани с промени в технологиите.
Един от проблемите, с които Комисията се бори са „робо съветниците“ - алгоритми, които помагат на хората да вземат инвестиционни решения.
„Знам как изглежда, когато човек извърши измама", каза Джексън на конференция в Израелския орган за ценни книжа. „Много по-трудно е да се открие кога алгоритъмът може да измами един инвеститор. Инвеститорите заслужават защита само поради факта, че парите се движат по алгоритъм", заяви той.
Джексън, заяви, че в КЦКБ има 4000 адвокати, но твърде малко програмисти, които могат да обяснят как работят алгоритмите и какви рискове носят те за инвеститорите.
„След 20 години може да се наложи да сме агенция от 2000 адвокати и 2000 програмисти“, каза той.

https://www.investor.bg/novini/261/a/borsovite-regulatori-izostaviat-ot-tehnologichniia-napredyk--297058/
Добрия стар капитализъм, когато богатствата получени по наследство лесно се опазваха, май отива в историята.
В бъдеще ще се изискват повече усилия.
 :cool-1084:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Януари 21, 2020, 20:28:28
КЦКБ-737Мах  :nuts:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: buratinob в Февруари 05, 2020, 09:56:44
Цитат
Прудон искаше революция на икономиката, Маркс - да изтреби собствениците

Маркс моли Прудон на 5 май 1846 г. да бъде негов кореспондент във Франция. В писмо, което му изпраща на 17 май 1846 г., французинът отказва: обяснява му, че и дума не може да става социализмът да стане доктринален, да поучава  народа, да се превърне в нова теология и да стане “нова религия”, ако не и нова мистика, да прибягва до отлъчване и анатеми, да замени една нетърпимост с друга нетърпимост, че кървавата революция не е методът, а “Вартоломеева нощ на собствениците” не е решение на проблемите, поставени от капиталистическата собственост. Защото Прудон вярва в мирен метод, който включва самоуправлението, което трябва да предхожда възпитанието на народа: “Нашите пролетарии имат толкова голяма жажда за наука, че ще приемат много зле, ако им предложим да пият само кръв” (« Correspondance », том II, с. 200).
През 1846 г. той предизвестява всичко, в което ще се превърне марксизмът през следващия век: нова религия със своя теология, мистика, отлъчвания, анатеми. Той предвиждаше също последователните масови гробове и кръвопролития с изтребване на собствениците. Това означава, че много добре е разбирал замисъла на германския философ, който се обижда; той няма да спре да дразни този, на когото се е възхищавал.

http://glasove.com/categories/na-fokus/news/prudon-iskashe-revolyuciya-na-ikonomikata-marks-da-iztrebi-sobstvenicite

Цитат
По своe време той пише, че комунизмът няма да промени с нищо живота на бедните, че ще смени господарите за пореден път и че единственото решение за тях е да не се доверяват на никого освен на себе си. След век на марксистки експерименти, тази идея не е загубила нито сила, нито актуалност.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: 66 в Февруари 08, 2020, 00:00:19
Гласове?
Дачкофчетата и проч. седерунгелска сволоч са изтънко познавачи на марксизма.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Февруари 16, 2020, 00:27:00
Капитализмът го чакат големи изненади в бъдеще.
Политиката и на „лявото“ и „дясното“ е безнадеждно остаряла.
ЕС безнадеждно изостава от Китай и САЩ, добре че поне Русия ни прави компания в изоставането, че ако тръгне като Китай, ще стане зле за ЕС.
Ще ви прозвучи ужасно, но вируса в Китай работи за ЕС.
Ако нещата с епидемията продължат по дълго, фирмите в ЕС ще си помислят за нови инвестиции в Китай.
Може пък да се осъзнаят и да започнат да инвестират по масово в ЕС.
Не че много го вярвам.
Самият Китай също че извлече ползи, ще тръгнат още по ускорено към  автоматизация (https://technews.bg/article-122771.html).
Да се концентрират хора в огромни мегаполиси, не е добра идея за в бъдеще.
Да се събират тълпи от хора в една фабрика и да ги използваш за ръчни операции които и една маймуна може да извърши е отживелица от миналото.
Да не говорим, че вирусните епидемии много се кефят, когато хората са събрани колкото се може повече накуп.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Ной в Февруари 16, 2020, 02:24:53
Капитализмът го чакат големи изненади в бъдеще.
Политиката и на „лявото“ и „дясното“ е безнадеждно остаряла.
ЕС безнадеждно изостава от Китай и САЩ, добре че поне Русия ни прави компания в изоставането, че ако тръгне като Китай, ще стане зле за ЕС.
Ще ви прозвучи ужасно, но вируса в Китай работи за ЕС.
Ако нещата с епидемията продължат по дълго, фирмите в ЕС ще си помислят за нови инвестиции в Китай.
Може пък да се осъзнаят и да започнат да инвестират по масово в ЕС.
Не че много го вярвам.
Самият Китай също че извлече ползи, ще тръгнат още по ускорено към  автоматизация (https://technews.bg/article-122771.html).
Да се концентрират хора в огромни мегаполиси, не е добра идея за в бъдеще.
Да се събират тълпи от хора в една фабрика и да ги използваш за ръчни операции които и една маймуна може да извърши е отживелица от миналото.
Да не говорим, че вирусните епидемии много се кефят, когато хората са събрани колкото се може повече накуп.
Виж в "Керпеденя" за гъшата хуйня! Оставила съм го от няколко дни да отлежава.  :t0328:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Февруари 16, 2020, 02:55:48
Капитализмът го чакат големи изненади в бъдеще.
Политиката и на „лявото“ и „дясното“ е безнадеждно остаряла.
ЕС безнадеждно изостава от Китай и САЩ, добре че поне Русия ни прави компания в изоставането, че ако тръгне като Китай, ще стане зле за ЕС.
Ще ви прозвучи ужасно, но вируса в Китай работи за ЕС.
Ако нещата с епидемията продължат по дълго, фирмите в ЕС ще си помислят за нови инвестиции в Китай.
Може пък да се осъзнаят и да започнат да инвестират по масово в ЕС.
Не че много го вярвам.
Самият Китай също че извлече ползи, ще тръгнат още по ускорено към  автоматизация (https://technews.bg/article-122771.html).
Да се концентрират хора в огромни мегаполиси, не е добра идея за в бъдеще.
Да се събират тълпи от хора в една фабрика и да ги използваш за ръчни операции които и една маймуна може да извърши е отживелица от миналото.
Да не говорим, че вирусните епидемии много се кефят, когато хората са събрани колкото се може повече накуп.
Виж в "Керпеденя" за гъшата хуйня! Оставила съм го от няколко дни да отлежава.  :t0328:
Видях го, даже го показах и на майка ми, голям смях падна.
 :t2002:
Истинска „инфодемия”.
Коронавирусът – първата истинска „инфодемия” (https://technews.bg/article-122730.html)
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Ной в Февруари 16, 2020, 03:43:17
Те затова не дават на децата да изучават математика в училище! Веднъж като се научат да смятат, вече не могат да ги лъжат с гъша хуйня или свински грип или вирус с коронка и пръстенче...
Тук един от епидемиолозите сметна, че процента на починалите спрямо процента на заразилите се и общата популация, е по-малък от този на стардартния грип. Ама не, ваксинирайте се и изобщо. Излезе друг доктор и рече "мийте си ръцете със сапун, носете си носни кърпички, не се здрависвайте с очевадно болни, не си кихайте един на друг!" Само дето не го разпнаха как можело толкова несериозно да се отнася към гъшата хуйня короновируса! Инфодемия отвсъде, ама никой не затваря кината, никой не отменя концертите, всички летят като гламави.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Февруари 16, 2020, 04:44:22
Интересно колко ще се увеличи инфопаниката, когато смъртните случаи от COVID-19 станат 80 000 души, тоест колкото смъртни случаи от обикновен грип имаше само в САЩ, през зимния сезон на 2018/2019.
И това при близо 5 пъти по малко население от Китай.
 :m1731:
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Nor1 в Февруари 16, 2020, 23:55:30
Да се концентрират хора в огромни мегаполиси, не е добра идея за в бъдеще.
Да се събират тълпи от хора в една фабрика и да ги използваш за ръчни операции които и една маймуна може да извърши е отживелица от миналото.
Да не говорим, че вирусните епидемии много се кефят, когато хората са събрани колкото се може повече накуп.
Това го говоря от поне 10 г., но г-н Ганьо и г-жа/г-ца Ганка ме гледат, като че ли съм луд.
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: AnonimusBG в Февруари 22, 2020, 19:56:38
В Китае ученые пришли к выводу, что новый коронавирус COVID-19, источником которого все это время считался рынок морепродуктов "Хуанань" в Ухане, попал сюда извне.
Как сообщается на сайте тропического ботанического сада при Китайской академии наук, исследователи проанализировали геномные данные 93 образцов вируса, собранные на четырех континентах, и выяснили, что распространение инфекции шло тремя маршрутами. Ученые пришли к выводу, что "нулевой пациент" мог заразиться где-то в другом месте, а затем попал на уханьский рынок, который из-за антисанитарии стал благоприятной средой для распространения.


https://www.mk.ru/science/2020/02/22/koronavirus-popal-na-ukhanskiy-rynok-izvne-ustanovili-uchenye.html
Титла: Re: Бъдещето на капитала и труда
Публикувано от: Engels в Март 19, 2020, 18:44:26
Цитат
COVID-19 е стимул за:
По-съгласуван и широкоразпространен преход към автоматизирано производство;
Повишено използване на автономни превозни средства за материалите и стоките;
По-интегрирана, разнообразна и координирана верига на доставки;
Инвестиции в интелигентни градове за подкрепа на устойчивостта на общността;
Преминаване към виртуални работни пространства и практики.
(https://technews.bg/article-123508.html)