Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 17:53:46

Автор Тема: Сирия  (Прочетена 46737 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Сирия
« Отговор #60 -: Октомври 11, 2019, 20:55:42 »
67
Да хвърля и аз 2 копейки.
На Анонимката единият дядо е убит ноември 41 г. и е погребан в Колпино(67 знае, за другите това е гробище около Ленинград), а другият и досега е пропавший без вести.

Сержант
 :t0328:

P.S. 67 оценявам твоя компромис, но би ми било по-добре ако беше оставила оригинала, а мен можеше да ме пратиш в Оймякон колкото искаш.
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 21:06:18 от AnonimusBG »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #61 -: Октомври 11, 2019, 20:59:07 »

Вечна им памет, разбира се. Най-добре разказвай на ребятата в жилдоме.
Всв свърши преди близо 75 години. И културно, и всякак, не е от най-запомнящите се събития в българската история. Ние в тая война сме се скатавали предимно. И съфсем правилно.

Са, за руски съпруги и съпрузи сигурно е друго, fair enough, ма мен лично обсадата на ленинград ме трогва точно толко, колкото и атомната бомба над хирошима. Или колкото всяка друга война, впрочем.

Та, разбирам съвецкото съзнание на доста колеги тук, дори и на мургавия норчо, и че се чуфствате повече руснаци, ма с развяването му като непрани гащи успявате доста успешно да постигнете съфсем обратния ефект - на досада от сичко руско.
Което е жалко, щото руснаците праят и свестни неща.
Предната вечер си чатих с едно фашистче. Чистак новичко, вероятно на възрастта на сина ми. Член на местната "антифа", което си е щурмови отряд с черни ризи, черни панталони и черни маски, които "антифи"са много смели, ако са пет на един, иначе се скатават. Обсъждахме един от неговите хора как пречи на една бабичка с проходилка да мине улицата да си иде на събранието, към което се е затътрила, как двуметровият хамалин й крещи "Нацистка!" и дружката му се опитва да я спъне.
Пратих му няколко снимки от онази война, дето била свършила. Отскача всякаква информация, като баскетболна топка от тротоарен ръб отскача. Така че мълчанието за свършилата война е крайно грешна политика. Ние сме на път да възпитаме новата серия фашисти именно с мълчанието си и с уговорката, че всичто онова е минало неважно, освен за руските съпруги и съпрузи. Скатаването води точно до този резултат.
Снощи малкото фашистче ми се яви отново. Да ме възпитава как аз мразя имигрантите и преча на изявите на неговите хора. Само дето не ме попита за адреса да ми донесе поздравления. Мили хора, никаква досада не изпитват, така да се каже.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #62 -: Октомври 11, 2019, 21:03:45 »
И отново - вечна памет на сички загинали във великата отечествена. Но, освен ако не произхождате лично от род, който да е дал жертви в тая война, не ги споменавайте тия жертви под път и над път като ваши собствени, малце пошло е...
Как следва да оценяваме жертвите - трябва ли обезателно да са умрели там или може само да са участвали? За себе си питам, щото!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #63 -: Октомври 11, 2019, 21:04:54 »
Мили хора, никаква досада не изпитват, така да се каже.

Мили колкото анонимуса и онова, дето току що му го тривна?

Още по-мили. Тукашен кореспондент лежа в болницата с комоцио сред другарска среща с "антифи".
Може да ви изглежда несериозно, но и първите щурмоваци са били гледани със смес от презрение и овчедушие, в смисъл, ще се наиграят и ще им мине.
Де не ти казвам как върви кривата на продажба на оръжие и в САЩ, и в Канада. Глобалното каквото е там не е и сънувало такива проценти.
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 21:08:43 от Ной »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Сирия
« Отговор #64 -: Октомври 11, 2019, 21:07:31 »
Мили хора, никаква досада не изпитват, така да се каже.

Мили колкото анонимуса и онова, дето току що му го тривна?

Ти толкова и струваш тъпак.
Прочети поправката по-горе.
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 21:09:34 от AnonimusBG »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #65 -: Октомври 11, 2019, 21:07:54 »
И отново - вечна памет на сички загинали във великата отечествена. Но, освен ако не произхождате лично от род, който да е дал жертви в тая война, не ги споменавайте тия жертви под път и над път като ваши собствени, малце пошло е...
Как следва да оценяваме жертвите - трябва ли обезателно да са умрели там или може само да са участвали? За себе си питам, щото!

Ми според мен самото участие си е жертва, не е задължително да са умрели.

Но "на жена ми дедо ѝ не се върна от фронта '41 и сички мноо тъгуваме за него, нищо, че сме родени около тридцать лет спустя" може би е малце прекалено, не ли?

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #66 -: Октомври 11, 2019, 21:08:41 »
И отново - вечна памет на сички загинали във великата отечествена. Но, освен ако не произхождате лично от род, който да е дал жертви в тая война, не ги споменавайте тия жертви под път и над път като ваши собствени, малце пошло е...
Произхождаме.
Жертви дадени точно в тази война, точно с  :t10502: вероятно като теб.
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 21:09:18 от Ной »
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #67 -: Октомври 11, 2019, 21:17:46 »
Ми според мен самото участие си е жертва, не е задължително да са умрели.

Но "на жена ми дедо ѝ не се върна от фронта '41 и сички мноо тъгуваме за него, нищо, че сме родени около тридцать лет спустя" може би е малце прекалено, не ли?
Добре тогава. Щом може. Моят собствен дядо се върнал от фронта, оженил се, спретнал две девойчета, работил, пенсионира се, беше табладжия. В къщи винаги имаше газени лапми и газ, независимо от присмеха на родата, а той ме научи как се шият фитили, ако се наложи. Имаше и гилза направена на ваза, ама тя беше на тъст му, от предишната война. Почина със смъртта на праведниците, в предиобедната си дрямка.
Нощта преди да почине събудил баба ми и рекъл, виж, войниците дойдоха да ме вземат.  Понеже към това време се възстановяваше от инсулт, баба ми рекла, сънувал си, никой няма. А той рекъл, не, не сънувам, виж, тук са, около леглото.
Той не говореше за войната, ама изобщо. За войниците и къде е бил научихме години по-късно, от различни хора. Някои даже не го бяха срещали, но като пробваха рецептата му за зелева каша, веднага разпознаха мястото и времето. Беше десет години след смъртта му, в друга страна.
После ми разказвай как онази война била свършила. Докато аз варя зелева каша, няма да свърши.
А, да, и аз имам газена лампа. Двете отрочета могат да шият фитили.
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 21:20:18 от Ной »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #68 -: Октомври 11, 2019, 21:24:13 »

После ми разказвай как онази война била свършила. Докато аз варя зелева каша, няма да свърши.
А, да, и аз имам газена лампа. Двете отрочета могат да шият фитили.

Ми супер.
Не разбирам тогава що ти е трябвало да си чатиш с онова нацистче оня ден, наместо да го почерпиш с евхаристичната зелева каша. Или да го залееш с нея.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11067
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #69 -: Октомври 11, 2019, 21:26:44 »
Quote (selected)
Двете отрочета могат да шият фитили.
Мдааа, дано е така!
И по дълго. И повече.
В това отношение им се възхищавам на евреите.
Съвсем сериозно говоря.
Нямам идея, дали може нещо да се помогне на другите, без фитили.
По скоро вече не вярвам, че може.
 :m1731:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #70 -: Октомври 11, 2019, 21:27:11 »
Ми супер.
Не разбирам тогава що ти е трябвало да си чатиш с онова нацистче оня ден, наместо да го почерпиш с евхаристичната зелева каша. Или да го залееш с нея.
Аз съм за мирното съвместно съществуване и превъзпитание на неправилно информираните. Изобщо зелевата каша е последно средство!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #71 -: Октомври 11, 2019, 21:27:26 »
Quote (selected)
Той не говореше за войната, ама изобщо.
Мойте старци бяха същите. Яд ме е че почти нищо не знам за "вуйчо" - братът на едната ми баба, освен че е бил от подводничарите.
Другият ми дядо пак се е бил при Драва, само това знам.
Сигурно пазеха чедото...

А темата беше за Сирия, ама явно беше. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Сирия
« Отговор #72 -: Октомври 11, 2019, 21:30:20 »
Хлъзгаво и плъзгаво.
С една дума демократично и либерално.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11067
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #73 -: Октомври 11, 2019, 21:30:33 »
Quote (selected)
Изобщо зелевата каша е последно средство!
Не говориш сериозно, нали?
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #74 -: Октомври 11, 2019, 21:33:18 »
Единият ми дядо в бил в армията, която е стигнала до Унгария.
Не обичаше да разказва, беше делови човек, и някак не създаваше усещането, че на 23те си години тогава е вършил нещо повече от законовия си дълг да бъде в армията. В смисъл нещо като за филм, за кулинарна книга или нещо, което да се предава от поколение на поколение.

Ма явно не съм случил на дядо, като чета на хората дядовците кви подвизи са имали...

AnonimusBG

  • Гост
Re: Сирия
« Отговор #75 -: Октомври 11, 2019, 21:49:42 »
Единият ми дядо в бил в армията, която е стигнала до Унгария.
Не обичаше да разказва, беше делови човек, и някак не създаваше усещането, че на 23те си години тогава е вършил нещо повече от законовия си дълг да бъде в армията. В смисъл нещо като за филм, за кулинарна книга или нещо, което да се предава от поколение на поколение.

Ма явно не съм случил на дядо, като чета на хората дядовците кви подвизи са имали...

Бел. Ной: Никакви караници под тази тема!
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 22:00:01 от Ной »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #76 -: Октомври 11, 2019, 21:53:08 »
Бел. Ной: Никакви караници под тази тема!
« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 21:59:42 от Ной »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #77 -: Октомври 11, 2019, 21:58:58 »
Quote (selected)
Изобщо зелевата каша е последно средство!
Не говориш сериозно, нали?
 :smokin:
Ти не си ми виждал черпака... Тери Пратчет е имал правилни идеи, в "Килимените хора" май беше.  :D

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #78 -: Октомври 11, 2019, 22:03:51 »
Эрдоган отказался прекращать военную операцию Турции в Сирии
Турция не прекратит военную операцию «Источник мира» в Сирии, несмотря на призывы других стран, в том числе США, заявил турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган в эфире NTV.

«К нам поступают угрозы и справа, и слева, чтобы остановить эту операцию. Я говорил Трампу, говорил другим: «Остановите это (военную поддержку США курдских формирований. — RT)». Но вы этого не сделали. А теперь уже мы не отступим», — цитирует турецкого лидера РИА Новости.

Очищая от террористов территории на западе и востоке от Евфрата, Турция обеспечит безопасность своих границ и возвращение сирийских беженцев домой, добавил Эрдоган.
https://ru.rt.com/ehth
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #79 -: Октомври 11, 2019, 22:20:15 »
Интересен разговор. Сетих се как в първи курс в университета, на един домашен купон, няколко смотани момчета ми се оплакаха, че всички ги мразели, защото следвали богословие и славели Бога.
Исках да им съчувствам, но си помислих "Е, как го славите, вие направо си го излагате. Ако искате да го славите, не трябва ли да направите първо нещо за външността си и поведението си, и едва тогава да му правите тази услуга?"
Не им го казах, разбира се, защото иначе бяха дружелюбни и не исках да ги огорчавам още повече от живота.
Същото е и със славенето на дядовците, мисля. По друг начин вече, по-сериозно.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #80 -: Октомври 12, 2019, 09:00:36 »
Славенето на дядовците е естествено и разбираемо, но не бива да се превръща в доминанта на поведението.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #81 -: Октомври 12, 2019, 10:09:49 »
Славенето на дядовците е естествено и разбираемо, но не бива да се превръща в доминанта на поведението.
:thumbs_up-3334:

Палче и за Сержанта по същия повод, дето вика "сепак 75 години са минали оттогава" ... :t2030:

Да сте ме видели мен да пиша некъде, че мой пра-пра-пра дядо е участвал в събранието на Оборище през 1876 г., което е не по-малко важно от участието в ПСВ или ВСВ?!

Няма и да ме видите. Правя го тук за пръв и последен път, с което и му отдавам чест.


Паметник на Оборищенското събрание
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 10:22:04 от Джиджи »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #82 -: Октомври 12, 2019, 10:12:38 »
Славенето на дядовците е естествено и разбираемо, но не бива да се превръща в доминанта на поведението.

Е, стига де, като махнем дядовците, зелевата каша и войната, която винаги ще носим в сърдцата си, какво остава от нас???

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #83 -: Октомври 12, 2019, 10:44:31 »
Славенето на дядовците е естествено и разбираемо, но не бива да се превръща в доминанта на поведението.

Това не е славене на тях, а на себе си. Някакъв минимум на почтеност би трябвало да ни кара да се запитваме дали на тях би им било приятно. Да ги викаме да подкрепят нашите каузи, На помощ срещу 16 годишни момиченца, джендъри, цигани, бежанци и други унтерменши. Това не са били техните врагове, а врагове на врага им. Когато става въпрос за загиналите по фронтовете на Втората световна.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #84 -: Октомври 12, 2019, 10:50:02 »
А темата беше за Сирия, ама явно беше.

Нищо, аз я връщам обратно.

От целия калабалък от дядовци тук не остана време дори да се намекне за някоя от причините за тази военна офанзива на Ердо в Сирия, които причини са явно комплексни, а и доста неясни.

Вчера обаче слушах по радиото в колата некъф политолог, чиито аргументи за основната причина ми се сториха доста правдоподобни.

Ердоган е заявил намерение да създаде "зона за сигурност" 32 км навътре в Сирия, по протежение на 480 км. от североизточната граница на Турция. А пък дясната му ръка – съветникът му Ибрахим Калън, е заявил, че Турция няма интерес да окупира каквато и да е част от Сирия, а била водена в тази офанзива единствено от чисто хуманитарни причини.

Quote (selected)
Директорът по комуникациите на турския президент  – Фахретин Алтън, увери, че хуманитарните мотиви са водещи. "Планът помага на Турция да намери убежище за невинни хора", написа той във "Вашингтон пост". Около 2 млн. сирийски бежанци, които в момента са в Турция, доброволно ще отидат да живеят в "зоната за сигурност", макар повечето от тях да нямат никаква свързаност с тази част на страната.

Калън от своя страна е заявил, че масовото репатриране ще е доброволно, макар да изглежда, че никой не е питал бежанците и хуманитарните агенции, които работят с тях.

Кюрдските лидери обаче настояват, че няма да се предадат. А ако дойдат турците, ще се бият.

https://www.segabg.com/category-observer/udarut-siriya-e-nay-hazartnata-igra-na-erdogan

Обаче твърденията на въпросния политолог, когото слушах в колата, са доста по-различни и – поне според мен! – доста достоверни.

Quote (selected)
Тъй като целта на Тайип  била да създаде нещо като „пояс” или буферна зона по границата със Сирия, с която да предотврати създаването на свободен, самостоятелен и независим Кюрдистан. Като така вбие клин между кюрдите по Югозападната граница на собствената си страна, кюрдите в Североизточна Сирия и кюрдите в Ирак и Иран.
:firefrog:
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 11:24:44 от Джиджи »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #85 -: Октомври 12, 2019, 10:54:41 »
 :D

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #86 -: Октомври 12, 2019, 11:10:17 »
Е, стига де, като махнем дядовците, зелевата каша и войната, която винаги ще носим в сърдцата си, какво остава от нас???
:D

Ами, май, много малко ... :t0328:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #87 -: Октомври 12, 2019, 11:51:45 »
Quote (selected)
Ни ся плаши бе, момче. Българският войник е като руския. Само дето влиза в бой и трезвен.

Айдааа! Поредната тема, по която нашият енциклопедист е свръхкомпетентен. Къде ще се мерят преките впечатления на простия ми дядо, воювал рамо до рамо с тях - той трезвен, пък те видиш ли - пияни.
Въобще изобщо другарят Фирмин започва да представлява твърде интересен материал за страничен наблюдател - затова как битието (вероятно подплатено с туй онуй от силните на деня) определя новото съзнание.
 Не знам що се сетих за това

Quote (selected)
В живота си нивга не бях се надявал

на толкова мил комплимент:

покани ме Дявола — старият Дявол —

дома си на чашка абсент.

 

Свещта очертаваше острия профил

със ивица златни лъчи

и пускайки кръгчета дим, Мефистофел

ме гледаше с влажни очи.

 

В очите му есенна горест бе скрита,

но все пак бе горд и засмен,

и махна с ръка той „In vino veritas!

Ще бъда пред теб откровен!

 

Омръзна ми вече все тоя ярем на

притворство и помисъл зла —

да пием за твойта сърдечност неземна

и сивите земни тела!

 

Преди векове аз възпрях на земята

и тук устроих си шега:

веичах се за земната Истина свята,

но тя увенча ме с рога.

 

Възпламнах от ревност, и в черна омраза

за своята стъпкана чест —

човешката чест неуморно аз газя,

но с чест не сдобих се до днес.

 

Намислих чрез подвизи чудни да блесна —

умирах по сто пъти в бран,

но винаги рицар на кауза честна,

не бидох пак с чест увенчан.

 

Отчаян, окаян, веднъж в булеварда

аз тръгнах неземно злочест.

И вдигнах над себе си ярка плакарда:

«Човек без капчица чест!»

 

Но странно: презрение няма ни капка!

Посрещат ме вред с интерес,

любезно отвсякъде свалят ми шапка:

«Без чест ли си? — Прави ти чест!»

 

Един господин ме целуна: «Ах, братко,

и ти ли!… Ей, кой да те знай!»

Две хубави дами ми казаха сладко:

«Елате в нас утре на чай!»

 

Чудесно! Невиждано! С почести редки

изпратен бях чак до дома.

Министри, царе и придворни кокетки

ми писаха мили писма.

 

И ето ме: важен, блестящ, елегантен,

богат като истински Крез!

И знам аз: крадец съм, лъжец, спекулантин,

безчестник; но… винаги с чест!“…

 

И Дявола млъкна. Наля от абсента,

сърдечно се чукна със мен,

и пускайки пушек на синкави ленти,

прониза ме с поглед зелен.

 

„Червен смях“, 14 март 1923
:smokin:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #88 -: Октомври 12, 2019, 12:02:01 »
А по повод войната, която щото била преди 75 години и вече не била актуална не трябвало да се поменува да не дразни изнежените модерно леви консуматорски закърнели ушета...ще трябва и аз да се съглася с Отврата и цитирания от него Гьобелс - за историята и как всичко се повтаря, щото не се мисли..когато трябва

А, Банши, за разлика от теб аз вярвам във фамилната "обремененост" и най-вече в това, че от мишка се пръква също мишка. Не е хвалба/жалба, а констатация...природонаселението на България и процентното съотношение между материала е живото доказателство за това днес...освен "героичната" ни история, разбира се.. :smokin:
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 12:05:24 от Асол »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #89 -: Октомври 12, 2019, 12:19:03 »
Quote (selected)
А, Банши, за разлика от теб аз вярвам във фамилната "обремененост" и най-вече в това, че от мишка се пръква също мишка.

Здрасти, Асол. :) Сигурно, ама нищо не съм споменавала за фамилна "обремененост". Друго казах.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #90 -: Октомври 12, 2019, 12:30:14 »
Разбрах те какво каза. И нарочно написах това, което написах. Мисълта ми беше, че от фалшиво съчувствие към мишоците и производните им не бива да се правим, че миналите събития са нещо немодерно, несъществено и нямащо отношение към днешната действителност и не бива да се скромничи излишно по отношение на дядовците, например...Подобно погрешно поведение дава възможност популацията на гризачите да се размножи безконтролно и   да пробие кораба...и на финала се давят всички  :nuts:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #91 -: Октомври 12, 2019, 12:35:03 »
Славенето на дядовците е естествено и разбираемо, но не бива да се превръща в доминанта на поведението.

Това не е славене на тях, а на себе си. Някакъв минимум на почтеност би трябвало да ни кара да се запитваме дали на тях би им било приятно. Да ги викаме да подкрепят нашите каузи, На помощ срещу 16 годишни момиченца, джендъри, цигани, бежанци и други унтерменши. Това не са били техните врагове, а врагове на врага им. Когато става въпрос за загиналите по фронтовете на Втората световна.
Да, така е.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #92 -: Октомври 12, 2019, 12:35:51 »
аз вярвам във фамилната "обремененост" и най-вече в това, че от мишка се пръква също мишка. Не е хвалба/жалба, а констатация...

абсолютен факт.
от свиня се пръква свиня, от селянка - селянка, от умрял дядо - друг умрял дядо.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #93 -: Октомври 12, 2019, 12:39:33 »
аз вярвам във фамилната "обремененост" и най-вече в това, че от мишка се пръква също мишка. Не е хвалба/жалба, а констатация...

абсолютен факт.
от свиня се пръква свиня, от селянка - селянка, от умрял дядо - друг умрял дядо.



Не съм сигурна, дали проследих внимателно мисълта ти...или пък я схванах твърде добре. Ако е последното, обаче, се почувствах като детската градина :nuts:

Оф топик!

66, споделял си, че търсиш руски инстински чай - каква е опцията да ти изпратя мостри или първо да ти ги снимам опакавките и да ти ги пратя на лични. Опиталите го твърдят, че баш това е чай
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 12:42:37 от Асол »

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #94 -: Октомври 12, 2019, 12:41:18 »
Quote (selected)
и най-вече в това, че от мишка се пръква също мишка.

Оригинала d:
"от кратунка-кратунки,
от маймунка-маймунки"
 
Ама това е по-скоро в темите за циливилизационнио ни избор.
Тва, за глобалния затоплизъм, брекзита и проч. любими на рекижа и подобни темички
 :smokin:
 
А дан пропусна и ино емперично наблюдение - многото банани водят до възникване на шебеци

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #95 -: Октомври 12, 2019, 12:41:51 »
Quote (selected)
не бива да се правим, че миналите събития са нещо немодерно, несъществено и нямащо отношение към днешната действителност и не бива да се скромничи излишно по отношение на дядовците, например...
Миналите събития са нещо отминало, значимостта на които за съвременността и бъдещето непрекъснато намалява. И ако най-важното за някого е кой е бил дядо (баба) му, имаме случай, в който планината е родила мишка.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #96 -: Октомври 12, 2019, 12:45:23 »
Quote (selected)
не бива да се правим, че миналите събития са нещо немодерно, несъществено и нямащо отношение към днешната действителност и не бива да се скромничи излишно по отношение на дядовците, например...
Миналите събития са нещо отминало, значимостта на които за съвременността и бъдещето непрекъснато намалява. И ако най-важното за някого е кой е бил дядо (баба) му, имаме случай, в който планината е родила мишка.

Ти току що зачеркна цЕлата историческа нАука и всички нАучни обяснения за причините за де що войни е имало по света. Част от причините за тях е твърдата вЕра, че миналото нямало вече значение :D

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #97 -: Октомври 12, 2019, 12:45:49 »

Вечна им памет, разбира се. Най-добре разказвай на ребятата в жилдоме.
Всв свърши преди близо 75 години. И културно, и всякак, не е от най-запомнящите се събития в българската история. Ние в тая война сме се скатавали предимно. И съфсем правилно.

Са, за руски съпруги и съпрузи сигурно е друго, fair enough, ма мен лично обсадата на ленинград ме трогва точно толко, колкото и атомната бомба над хирошима. Или колкото всяка друга война, впрочем.

Та, разбирам съвецкото съзнание на доста колеги тук, дори и на мургавия норчо, и че се чуфствате повече руснаци, ма с развяването му като непрани гащи успявате доста успешно да постигнете съфсем обратния ефект - на досада от сичко руско.
Сега, като се замисля, неколцина от форумците, и аз, в това число приемаме Втората световна война* като наша, а жертвите, дадени от народите на СССР, като наши близки. Това, разбира се си има свое обяснение - колко разкази на живи хора  сме чули, колко книги прочели, колко филми изгледали. Приемам, че това е някаква крайност в очите на един по-млад българин, живеещ някъде по широкия англосаксонски свят. Сигурно си има своите основания, та даже и затова, че подобно отношение на българи  към една небългарска** война го дразни и предизвиква досада към сичко руско.

Това, от една страна.

От друга - честване на годишнина от началото на Втората световна война. Поканени са президенти и премиери от Европа и от целия свят. Русия, разбира се не е поканена. Речи, извинения, благодарности, спомени за трагичните години, донесли толкова кръв и страдания на народите, най-вече на полския,  специални благодарности на президента Тръмп за решителната роля на САЩ за спасението на Полша и Европа от нацизма.
 Не стана ясно , дали подобно поведение също така дразни душата на един по-млад българин, живеещ някъде по широкия англосаксонски свят, дали предизвиква досада, към сичко американско. Което би било жалко, разбира се, щото американците праят и свестни неща

Чини ми се, все пак, едната от двете крайности е по-непочтена, по-гнусна, по-манипулативна и най-вече  по-опасна...
коя ли...




*по-точно - Великата отечествена война
**не е съвсем небългарска, ама нали България "се се скътала съвсем правилно"...
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 12:55:22 от Bacho Кольо »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #98 -: Октомври 12, 2019, 12:46:30 »
Quote (selected)
не бива да се правим, че миналите събития са нещо немодерно, несъществено и нямащо отношение към днешната действителност и не бива да се скромничи излишно по отношение на дядовците, например...
Миналите събития са нещо отминало, значимостта на които за съвременността и бъдещето непрекъснато намалява. И ако най-важното за някого е кой е бил дядо (баба) му, имаме случай, в който планината е родила мишка.

Мисля, че темата за дядовците беше докарана до фарс от Баце.
И съм съгласен с написаното по-горе от гринго.

Но и тва е част от лошата соцносталгия ("дядо ми е активен борец"), която ше отмине само след едно поколение  :bigok:

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #99 -: Октомври 12, 2019, 12:46:40 »
Това е интересно за чая.
Насипен или в пакетчета?
Предполагам черен.
Доста отдавна не съм вземал и не съм наясно какво е положението.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #100 -: Октомври 12, 2019, 12:48:00 »
Quote (selected)
Ти току що зачеркна цЕлата историческа нАука и на всички нАучни обяснения за причините за де що войни е имало по света. Част от причините за тях е твърдата вЕра, че миналото нямало вече значение
Умението да превъзмогнеш миналото е в основата на мира. На такива неща като ЕС също.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #101 -: Октомври 12, 2019, 12:49:17 »
Това е интересно за чая.
Насипен или в пакетчета?
Предполагам черен.
Доста отдавна не съм вземал и не съм наясно какво е положението.

Черен. Снимам ти в момента опаковката на един от видовете и ти го пускам на лични

Тцъ. Дядо ми не е бил активен борец - просто войник. Воювал, а не се "скатавал" :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #102 -: Октомври 12, 2019, 12:50:39 »
Но как, как да превъзмогнеш миналото, като в съзнанието ти докато има зелева каша, тая война няма да е свършила...тия неща са си верно генетични дет вика асол...



Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #103 -: Октомври 12, 2019, 12:56:01 »
Тцъ. Дядо ми не е бил активен борец - просто войник. Воювал, а не се "скатавал" :smokin:

И моят е воювал, както писах вчера, но не създаваше представата, че няколкото месеца война са били смисъла на живота му.
Гордееше се повече с цивилните си постижения.

И, да, предимно сме се скатавали всв, били сме по-активни след 9.9, а преди тва - с окупационните корпуси в македония и гърция...

И, не, никога няма да докараме бройката на сръбските или на гръцките партизани и антифашисти. Независимо, че бройката абпфк беше в порядъци по-голяма от реалното.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #104 -: Октомври 12, 2019, 12:59:32 »
А аз съм допълнително обременен - имам пет Девети мая в Москва - два в парка Горки, един в Новодевичевото гробище и два  - на площада пред Большой.

От това спасение нема - влачиш това незживяно  минало със себе си до края на живота си. Без да искаш, обременяваш и децата си с него...

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #105 -: Октомври 12, 2019, 13:03:45 »
Аз никъде не съм писала, че войната е била смисъл на живота на дядо ми. Те повечето участници в нея почти не говореха за това. Такъв ужас е бил. И точно това е причината да не се забравят такива събития, щото ако разчиташ на телевизора  - войната е една електронна игричка или в краен случай подвиг на англосанксонския свят (съставен от "скатавки"). Това поне прожектира дискавъри и пълни главиците на тези, дето уж вече не интересували от такива работи.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #106 -: Октомври 12, 2019, 13:08:11 »
Мерси. Довечера ще погледна и сигурно ще взема, дори да е на пакетчета.
Сега ще излизам. Наистина е добър.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #107 -: Октомври 12, 2019, 13:09:34 »
Аз никъде не съм писала, че войната е била смисъл на живота на дядо ми. Те повечето участници в нея почти не говореха за това. Такъв ужас е бил. И точно това е причината да не се забравят такива събития, щото ако разчиташ на телевизора  - войната е една електронна игричка или в краен случай подвиг на англосанксонския свят (съставен от "скатавки"). Това поне прожектира дискавъри и пълни главиците на тези, дето уж вече не интересували от такива работи.

Швеция, Испания, Ирландия, Португалия, Швейцария, Турция (от европейските страни) например са били неутрални. Без да са част от англосаксонския свят.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #108 -: Октомври 12, 2019, 13:09:55 »
И, не, никога няма да докараме бройката на сръбските или на гръцките партизани и антифашисти. Независимо, че бройката абпфк беше в порядъци по-голяма от реалното.

Начи, не е необходимо да се мери съпротивата в "бройки". Една Унгария, например, не е имала нито съпротива, нито нелегална опозиция на фашисткия си режим. Зеро! Румъния също. Важното е, че колкото и да са били в Балкана, са признати официално от Съюзниците за антифашистка съпротива и са изиграли своята роля да дадат некакво лице на България след победата.
Другото уникално нещо на българската съпротива е, че България не е била окупирана държава като Гъция или Югославия. Няма такава въоръжена съпротива в Европа срещу собственото си фашистко правителство.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #109 -: Октомври 12, 2019, 13:12:14 »
Няма такава въоръжена съпротива в Европа срещу собственото си фашистко правителство.

Поставяш под съмнение "Ало, ало" и френската съпротива?!
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 13:14:35 от SgtTroy »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #110 -: Октомври 12, 2019, 13:15:08 »
Няма такава въоръжена съпротива в Европа срещу собственото си фашистко правителство.

Поставяш под съмнение "Ало, ало" и френската съпротива в окупирана де факто Франция?!

Ами Отврат ти написа, че България не е била окупирана, а съюзник! Акцентът е върху окупацията. Нещо, което не се отнася за Франция, както и ти сам си написал :D

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #111 -: Октомври 12, 2019, 13:16:36 »
Няма такава въоръжена съпротива в Европа срещу собственото си фашистко правителство.

Поставяш под съмнение "Ало, ало" и френската съпротива в окупирана де факто Франция?!

Ами Отврат ти написа, че България не е била окупирана! Акцентът е върху окупацията. Нещо, което не се отнася за Франция, както и ти сам си написал :D

*бях пропуснал "Не" пред "окупирана" и го махнах преди малце, че верно ставаше обратно по смисъл.
А правителството на Петен си е било марионетно и профашистко...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #112 -: Октомври 12, 2019, 13:17:01 »
Швеция, Испания, Ирландия, Португалия, Швейцария, Турция (от европейските страни) например са били неутрални.

Това е дискусионно. "Неутрални", колкото България не била воювала на Източния фронт. Испания има цяла "доброволческа дивизия" на Източния фронт. Швеция до края на войната поддържа Германия с най-важните суровини за водене на война + логистична поддръжка в Балтика. Към края на войната шведите на колене са молили тов. Сталин, да не ги наказва. Той им е простил. А е имал добро от Съюзниците. Турция е плътно в Германската орбита. В Истамбул Гестапои Абвера са си джиткали като удома си. Швейцария - знаем за нея, тя само кешира. Само за Португалия може да се каже, че е била "неутрална". С някои дребни условности.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #113 -: Октомври 12, 2019, 13:19:36 »
А правителството на Петен си е било марионетно и профашистко...

Да, ама макитата не са действали в територията на Виши, а в окупираната. Там където са били германците.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #114 -: Октомври 12, 2019, 13:19:40 »
Няма такава въоръжена съпротива в Европа срещу собственото си фашистко правителство.

Поставяш под съмнение "Ало, ало" и френската съпротива в окупирана де факто Франция?!

Ами Отврат ти написа, че България не е била окупирана! Акцентът е върху окупацията. Нещо, което не се отнася за Франция, както и ти сам си написал :D

*бях пропуснал "Не" пред "окупирана" и го махнах преди малце, че верно ставаше обратно по смисъл.
А правителството на Петен си е било марионетно и профашистко...

Не само правителството на Петен. Навсякъде, където са преминали фашагите са си поставили марионетни правителства. Ние, обаче, сме си били съюзници и архивите разказват, че таз временна далавера е подобаващо отпразнувана в тогавашното НС. Тогавашните умници са вЕрвали, че са се подредили до победителите...дежа вю, дето се вика, ама то вярно, че днес нещата са коренно различини и кво е тва минало, дето няма отношение към съвремието :nuts:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #115 -: Октомври 12, 2019, 13:25:53 »
Швеция, Испания, Ирландия, Португалия, Швейцария, Турция (от европейските страни) например са били неутрални.

Това е дискусионно. "Неутрални", колкото България не била воювала на Източния фронт. Испания има цяла "доброволческа дивизия" на Източния фронт. Швеция до края на войната поддържа Германия с най-важните суровини за водене на война + логистична поддръжка в Балтика. Към края на войната шведите на колене са молили тов. Сталин, да не ги наказва. Той им е простил. А е имал добро от Съюзниците. Турция е плътно в Германската орбита. В Истамбул Гестапои Абвера са си джиткали като удома си. Швейцария - знаем за нея, тя само кешира. Само за Португалия може да се каже, че е била "неутрална". С някои дребни условности.

Точно Португалия е била само формално неутрална - https://en.wikipedia.org/wiki/Portugal_during_World_War_II
Търгували са си със сички, кат са видели накъде се обръщат нещата са предоставили базите на Азорите на мириканците, а междувременно Лисабон е бил от основните отправни точки за бежанци към Америките.

*Едно от интересните неща за Салазар, върл антикомунист, който е управлявал от 1932 до 1970, е, че по негово време е било забранено да се критикува Сталин по вестниците, щото Сталин държавен глава все пак и така не можело да се отнасят към държавен глава, дори и на държава с неприемлива идеология...
Ово е стил, децце вика...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #116 -: Октомври 12, 2019, 14:28:20 »
дядо ми също е бил ветеран, в гърция, там се е запознал с баба ми, та после до унгария. никога, ама никога не говореше за това. никога!

имаше медал на ветеран. и толкоз. даже подробности как са се запознали с баба ми не знам. затворена тема.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #117 -: Октомври 12, 2019, 16:03:16 »
дядо ми също е бил ветеран, в гърция, там се е запознал с баба ми, та после до унгария. никога, ама никога не говореше за това. никога!

имаше медал на ветеран. и толкоз. даже подробности как са се запознали с баба ми не знам. затворена тема.

За дядото на Онци!!!  :t0301:

Щото точно за това са онея няколко реда от двама-трима от нас по-горе, които запълниха с коментари цела страница.  :m1728:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Сирия
« Отговор #118 -: Октомври 12, 2019, 16:28:42 »
Разбрах те какво каза. И нарочно написах това, което написах. Мисълта ми беше, че от фалшиво съчувствие към мишоците и производните им не бива да се правим, че миналите събития са нещо немодерно, несъществено и нямащо отношение към днешната действителност и не бива да се скромничи излишно по отношение на дядовците, например...

Кой го е казал това за "немодерно, несъществено и нямащо отношение"? Аз не отричам правото да се гордеем законно с роднините си. Спорим дали е хубаво да ги дърпаме на помощ, вместо да се постараем да се справим сами. Дали е хубаво да се кичим с техните лаври, за които нямаме нула заслуга.

А за "фалшивото съчувствие", и през ум не ми минава да дарявам някого със съчувствие или съжаление за неща, които го отличават от мен. Как да го онагледя, като в песента на Боб Дилан - To Ramona, да кажем:
 
"That you're better than no one
And no one is better than you
If you really believe that
You know you have
Nothing to win and nothing to lose"

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Сирия
« Отговор #119 -: Октомври 12, 2019, 17:35:41 »
Но как, как да превъзмогнеш миналото, като в съзнанието ти докато има зелева каша, тая война няма да е свършила...тия неща са си верно генетични дет вика асол...
Аз нямам намерение да превъзмогвам миналото. То на мен не ми пречи, та да го превъзмогвам. Но опитите да се затрие ме карат да се замисля защо се прави това. В тукашните наши краища децата са твърдо убедени, че Канада еднолично е спечелила някаква там втора световна война, която кой знае защо е световна, след като сме я изяли като картофки със сирене. Децата, на които преподавах навремето в неделното школо в Пловдив имаха много бегла, да не река никаква представа, що е то Холокост и какво точно е отношението му към еврейската диаспора. Дядовците и бабите им, които го бяха преживели на собствен гръб, мълчаха, вероятно убедени да го превъзмогнат. Американските баби и дядовци също са го превъзмогнали мълчешком, инак там нямаше да има "антифа".

Зелевата каша е материална подпорка за помненето. Има и други. Една кутия ордени всякакви, на различни хора от фамилията. Поради локална специфика се лъскат два пъти годишно - веднъж на 9-ти май и веднъж на 11 ноември. Молитвата ми е да не се добавят, ама на, на практика през поколение, че и по-често някой слага по нещо. Да се надяваме, че вие сте прави и превъзмогването е по-добрият път към мира на планетата. Ама надали.