Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 12:03:44

Автор Тема: Амос Оз: Мултикултурализмът често е маска на фанатизъм …  (Прочетена 6245 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Quote (selected)
In Memoriam
Амос Оз: Мултикултурализмът често е маска на фанатизъм
Автор: "Мадам Фигаро"      29.12.2018 10:24
http://glasove.com/categories/vytreshni-glasove/news/amos-oz-multikulturalizmyt-chesto-e-maska-na-fanatizym

"Преди няколко години смятах, че мултикултурализмът е чудесен отговор на фанатизма. Всъщност това често е маската на друга форма на фанатизъм. Хората се самоопределят, мразейки наследството на другите. Те говорят от името на различността, но не вярват в нея. Това, което искат под прикритието на различността, е отмъщението. Мултикултурализмът се превърна в нова религия и днес има хора, готови да убиват всички онези, които не са плуралисти…"

В романа си “Юда” израелският писател Амос Оз реабилитира фигурата на предателя чрез една любовна история, която се развива в Ерусалим в средата на ХХ век. Романът ни пренася в разделения Ерусалим през 1959 г. Шмуел Аш е загубил годеницата си и паметта си за “Иисус в еврейската традиция”. Обажда се на една обява, която предлага жилище и заплата срещу няколко часа, прекарани в разговори и четене. Така той се настанява при Гершом Валд, отчаян възрастен човек, над когото бди мистериозната и чувствена Аталия. Майсторска вариация срещу фанатизма.


enjoy
the lamers club honourable member …

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Хубава дискусия ще се заформи тук, чини ми се.

За начало, определям се на страната на мултикултурализма. Със скъпата на сърцето ми ваджра МПЛ, известна още и като "сапьорна лопатка", иконично изобразявам мултикулти фанатика. Почти като мишена в тир.

Прочетох и интервюто с Амос Оз, разбира се. Трябваше да си изясня долу-горе контекста. И не съм съгласен с някои неща. Например, с това как възприемам евреите, в качеството си на кръстен източноправославен християнин и с оглед гръцкия си произход. Не, няма да отрека, че на много места и моменти в историята антисемитски погроми са били инспирирани и дори провеждани с участието на гърци. Или че си имам "едно наум" и аз за тях. Но никога, нито в дома на родителите ми, нито в моя дом или този на мои приятели за евреите се е говорило като за дериват на Юда. Никога. Одумвани са били, да. Но не повече или пък по-злостно от приятели, колеги, съседи и познати българи, арменци, турци, гърци, цигани, руснаци, немци, англичани, поляци и други - чрез генерализирани оценки. Напротив, мисля, че всеки от споменатите е получавал поравно - и от позитивното, и от негативното. Което пък винаги съм считал присъщо на многообразието и сложността, които уважавам и ценя високо.

Колкото до фанатизма на мултикултурализма, да ме прощава Оз, но в това не виждам нищо повече от баналния за всеки "-изъм" проблем с мярата. Въпрос на мяра, не на същност.

И още нещо. Щото наблизо някой спомена социопатията. Мултикултурализмът става социопатия, включително и в екстремната форма на фанатизма, тогава, когато замести собствената съвест и способност за оценка. В моето разбиране и опит (който формира разбирането) мултикултурализмът е свързан с обществено приетата мяра и добрите нрави. Така е и в правото. Което намирам за разумно. Независимо, че обществено приетата мяра е винаги в контекст. Слава Богу, на повечето от местата (местните общности), в които съм живял и съм бил възпитаван добрите нрави са включвали мултикултурализма, а не са го изключвали или отхвърляли. Сега, на "50 и ...", ми е късно за промяна - той е част от мен. И изборът е прост - или продължавам да обитавам места, където той е обществено приета норма, или, попаднал по други, не такива, места, да вляза в конфликт, доколкото съм несъответен на приетата там мяра.  Със или без стигмата на фанатик или дори предател.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
нямам резерви към мултикултурализма
ако за някого той е маска, е като всяка маска- лъжа, самозащита, бал, сериен убиец, Хелоуин, енд со он
но не съм напълно сигурна кой аспект е предложен за обсъждане - този с маската ли?

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Мултикултито е като да смесиш в едно вода, бензин и мед. Не става нито за ядене, нито за пиене, нито за гориво. Става само за отрова.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Мултикултито е като да смесиш в едно вода, бензин и мед. Не става нито за ядене, нито за пиене, нито за гориво. Става само за отрова.
  :t26102:

Колкото до фанатизма на мултикултурализма, да ме прощава Оз, но в това не виждам нищо повече от баналния за всеки "-изъм" проблем с мярата. Въпрос на мяра, не на същност.

И още нещо. Щото наблизо някой спомена социопатията. Мултикултурализмът става социопатия, включително и в екстремната форма на фанатизма, тогава, когато замести собствената съвест и способност за оценка. 
:way_to_go-1308:

Аз ще го кажа по-кратичко, но много по-остро, и то само в две изречения.

По принцип нямам нищо против мултикултурализма. Но заради пуста "политическа коректност" от 5 години насам в Брасълс го испеерастиха до неузнаваемост!!! :t2618:

Пешо

  • Гост
Четох го в гласовете - доста прозрачен опит за оневиняване на ционизма.
 :t2629:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Четох го в гласовете - доста прозрачен опит за оневиняване на ционизма. :t2629:

Но май е единственото решение на проблемите по онези места.

А и ционизма май не е припознат като единна политика на Израел?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
нямам резерви към мултикултурализма
ако за някого той е маска, е като всяка маска- лъжа, самозащита, бал, сериен убиец, Хелоуин, енд со он
но не съм напълно сигурна кой аспект е предложен за обсъждане - този с маската ли?

А аз имам, най-вече ако е налаган като поведение отвън.
the lamers club honourable member …

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Не знам защо някой е свързал романа "Юда" с критиките на мултикултурализма! Аз такова нещо там не открих.
Да , реабилитацията на Юда е , да ме простите за клишето, червената нишка на романа, но и в него не отсъствт възгледите на А. Оз за вината на евреите за ситуацията в Близкия Изток. И това е главната причина А. Оз да бъде приет твърде нееднозначно от сънародниците си. Точно с това е ценнo творчеството му  - той никога не е отричал тази вина и винаги е твърдял, че евреите и арабите трябва да направят компромиси и взаимни отстъпки, ако искат да гарантират бъдещето на своите деца. Най-вече - Ерусалим като столица  и на Израел, и Палестина. Тази теза е убедително защитена  в "История за любов и мрак".
« Последна редакция: Декември 31, 2018, 14:50:20 от Bacho Кольо »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Писал съм ви и преди - всеки девиант си има своите перфектни основания. От корумпирания служител до серийния убиец. Просто така работи мозъкът. За да реши конфликта. Това, че някой ни излага перфектните основания, дори и на Юда, не променя фактите или поне "фактите".

Това не прави "задачата" на Оз по-малко амбициозна. Защото да подложиш на съмнение архетип не е като да подложиш на съмнение предразсъдък. Предразсъдъкът е като калпава зидария с добър материал (архетип или архетипи). Като и намериш дамара, можеш да я събориш и с един премерен удар. Срутен, предразсъдъкът се разпада на архетипи. Но те са друга опера. Не че са неунищожими или неразрушими. Но там ударът и усетът са от друго ниво. Тук не Адлер, а Юнг ще е от полза.

В един друг живот, при подходящо образование и познание, бих се занимал да изследвам въпроса за рекомбинациите на отломъците от архетипи и, да, добре - предразсъдъци. До леглото ми държа един евтин детски калейдоскоп-играчка. Много вдъхновяваща и много поучителна играчка, за деца и непораснали възрастни. От дете ги харесвам, имах друг такъв.

Поучителна е, защото, според професор Джон Холанд, природата е икономична. Тя "предпочита" да изчерпва възможностите чрез рекомбинация на ограничен брой елементи, преди да "произведе" нов елемент (градивен блок, тухла). Нещо като танграма. Разбитият на елементи квадрат оживява - и дори невръстното дете разпознава създадените от тях "мяу" или "бау".

Така и калейдоскопът. Малко почукване по корпуса му води до разместване на стъкълцата вътре и през многократното отражение - до нова форма, непозната. Не е нужно да го разпечатате, да отнемете или добавите стъкълце. Имате неизброими възможности и с тези твърде малко на брой парченца.

Така и споменатия предразсъдък, станал иконичен до архетипност - Юда, юдеите, предателството. Оз не е направил, вероятно, нищо повече от това да раздроби цялото на частите му и отново да го сглоби в друго цяло. Ако се е справил добре, толкова по-добре и за читателите му. Довел ги е на крачка по-близо до разбирането за сложността.

Интригуващо занятие - да прочетем Юда на Оз през Сянката, Персоната, Анима-Анимус, Личността на Юнг. Това са все части с една степен по-висока трудност на раздробяване. Структури. Структури, следващи функции. Обслужващи функции. Например, регулаторни. Та нали за архетипите се твърди, че са несъзнавани колективни (общностни) психични регулатори. 

Прочее, в известен смисъл, Тайната вечеря на Леонардо да Винчи, Целувката на Юда на Караваджо или пък в коя да е позната ви църква, Юда на Оз са иконични колективни психични регулатори - слово или образ. Същите като будистката мандала или пеенето на монасите. Да,  и това е същото детско "мяу" и "бау". Само дето още не е минало с танцова стъпка по corpus callosum.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
И едните, и другите се смятат за богоизбрани, и няма да отстъпят. Който евреин не е заслепен от гордост, трябва да бяга от Израел, докато арабуто не са успели да гръмнат някоя мръсна бомба.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.