Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 10:14:54

Автор Тема: Наука и технологии  (Прочетена 187352 пъти)

0 Потребители и 11 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1380 -: Март 30, 2021, 22:34:47 »
от не знам колко десетилетия подводниците са с атомни реактори, къв е проблемът да се сложи един такъв на космически кораб? няма вода за охлаждане, ама космосът е студеничък.

Голям :)

Замисли какво прави атомният реактор на подводницата? Или на някой атомен ледоразбивач?
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1381 -: Март 30, 2021, 22:42:25 »
Quote (selected)
от не знам колко десетилетия подводниците са с атомни реактори, къв е проблемът да се сложи един такъв на космически кораб? няма вода за охлаждане, ама космосът е студеничък.

Мисля че там се ползва класически топлообмен - вода -пара- генератор на електричество.
Под водата не е проблем, в космическия  вакуум предимство е бързото охлаждане, недостатък че трябва голям резервоар за вода.
Малко сме далеч от директно усвояване на енергия от разпад в промишлени количества.
За малка консумация има уреди в космоса ползващи радиоактивен разпад, но не и задвижващи.

мне. представи си го като... а бе като казан за ракия. гори огънче /атомно/, водата става на пара, върти перки, после наобратно пак да се нагрява. кръговрат назьiвается. от друга страна, във ввер реакторите първите две букви значат водно-водно, което значи че казанът отвънка е в река и се охлажда от водата. за което аз предлагам да има не вода, а космос. или некви топлообменници, щото космосът наистина е студеничък.

не съм специалист, даже съм лаик-любител, така че е възможно да съм наплещил глупости некви.

Quote (selected)
Quote (selected)
И да се движи със скоростта на подводница.
Подводницата ще се движи бързо ако няма съпротивление като в космоса.
няма съпротивление, а като излезеш от орбита, т.е. като махнеш гравитациите, имаш ускорение, което само увеличава скоростта ти.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1382 -: Март 30, 2021, 22:46:00 »
Така е, за това проблемът със слънчевата радиация засега е нерешим. Когато се изобрети, тогава вече ще е лесно (imho).

някой пробвал ли е какво става, ако бъде нацяло обгърнат от хлебарки? те нали нещо правеха с радиацията :crying_with_laughter-3302:

въпросът само е да ги застопориш да не мърдат много, та да не минават разни неутрони през дупките :bigok:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1383 -: Март 30, 2021, 23:17:08 »
Защита от космически лъчения и сега има, като технически решения, но е с голяма маса - накратко много метал и то тежък. Не излиза сметката иначе технически е решимо. Има и доста разработки на ядрени реактивни двигатели, през 1950-60 години, но и там големият проблем е същия - теглото на защитата. Интересното е, че последните години май започва едно позабърсване на праха от тези папки. Ще видим дали ще тръгнат пак нанякъде, че в стария скрин на технологиите от онези времена не остава вече много.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1384 -: Март 30, 2021, 23:47:15 »
Цитат на: onzi
някой пробвал ли е какво става, ако бъде нацяло обгърнат от хлебарки? те нали нещо правеха с радиацията :crying_with_laughter-3302:

Геномът им май е така конструиран, че се самопоправя от повредите, причинявани от радиацията.
Затуй не давай такива акъли, да не те прочете някой ковидваксинаджия, и да реши да ни набута в нашия геном гени от хлебарка да ни пазят от ковида  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1385 -: Март 30, 2021, 23:51:34 »
Цитат на: Калинчо
Интересното е, че последните години май започва едно позабърсване на праха от тези папки.

Нови материали вместо метално олово или ел.-магн. (или други) полета, които да спират радиацията (рентгенова и гама). Идея обаче си нямам как се спират високоенергийни фотони с ел.-магн. поле.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Nuclear electric rocket
« Отговор #1386 -: Март 31, 2021, 00:24:06 »
от не знам колко десетилетия подводниците са с атомни реактори, къв е проблемът да се сложи един такъв на космически кораб? няма вода за охлаждане, ама космосът е студеничък.
По принцип няма проблем, правено е преди около 50 години, после спират разработките, но преди двадесетина години пак са ги подновили.
Но явно гледат да не вдигат много шум, за да не стряскат населението, че над главите им хвърчат ядрени реактори.
Ядерная электродвигательная установка
Nuclear electric rocket

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Nuclear electric rocket
« Отговор #1387 -: Март 31, 2021, 07:50:08 »
от не знам колко десетилетия подводниците са с атомни реактори, къв е проблемът да се сложи един такъв на космически кораб? няма вода за охлаждане, ама космосът е студеничък.
По принцип няма проблем, правено е преди около 50 години, после спират разработките, но преди двадесетина години пак са ги подновили.
Но явно гледат да не вдигат много шум, за да не стряскат населението, че над главите им хвърчат ядрени реактори.
Ядерная электродвигательная установка
Nuclear electric rocket
Руснаците нали направиха бойна ракета с ядрен двигател, до къде стигнаха?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Nuclear electric rocket
« Отговор #1388 -: Март 31, 2021, 17:34:33 »
от не знам колко десетилетия подводниците са с атомни реактори, къв е проблемът да се сложи един такъв на космически кораб? няма вода за охлаждане, ама космосът е студеничък.
По принцип няма проблем, правено е преди около 50 години, после спират разработките, но преди двадесетина години пак са ги подновили.
Но явно гледат да не вдигат много шум, за да не стряскат населението, че над главите им хвърчат ядрени реактори.
Ядерная электродвигательная установка
Nuclear electric rocket
Руснаците нали направиха бойна ракета с ядрен двигател, до къде стигнаха?
Не знам, но тук има информация какво са направили от 2009 до 2020 в мегаватните мощности.
Ядерная энергодвигательная установка мегаваттного класса
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1389 -: Март 31, 2021, 19:58:01 »
Quote (selected)
Руснаците нали направиха бойна ракета с ядрен двигател, до къде стигнаха?

То няма кой знае каква информация за нея, но това което си спомням.
Кръстиха я Буревестник.
Иначе е крилата ракета с дозвукова скорост.
Не става за Марс.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1390 -: Март 31, 2021, 20:09:09 »
Това дозвукова и свръхзвукова според мен не е важно за космическия вакуум.
Там скорост на звука няма, мисля че принципите при липса на съпротивление са съвсем различни.
Разбира се това е възможно при старт извън атмосферата от някаква платформа в орбита.
П.П. сега чета пратеното от Енгелс.
Освен физичните закони имаме и проблем с човешките за забрана на ядрени съоръжения в космоса.
« Последна редакция: Март 31, 2021, 20:11:40 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!


Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Volkswagen купува в Китай емисии за замърсяване от Tesla
« Отговор #1393 -: Април 01, 2021, 23:10:19 »
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1394 -: Април 02, 2021, 07:12:23 »
Quote (selected)
права за замърсяване
Това ме отвращава като идея, ама толкова им е акъла на грететата.
Нали всичко е с цел да не замърсяват?
Значи аз съм си направил тоалетна и си я ползвам, но си продавам правото да сера зад храста на някой друг и той даже ми плаща за това?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1395 -: Април 12, 2021, 18:18:39 »
Quote (selected)
Плаващи хотели изникват на различни места по света в последните години, а лидери в тази посока са Дубай и Катар с техните изключително иновативни и футуристични шедьоври.
Подобрение на досега съществуващите концепции предлага екипът на турското студио за архитектурен дизайн „Хайри Атак“ (HAADS), който е проектирал план за хотел със 152 стаи, генериращ електричество чрез завъртането си, предаде CNN.
https://www.manager.bg/lyubopitno/proektiraha-plavashch-hotel-koyto-se-vrti-vv-vodata
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Сред страните членки на ЕС, най-голям дял на компаниите, използващи изкуствен интелект, се наблюдава в Ирландия – 23% от фирмите с над 10 служители. Следват Малта (19%), Финландия (12%) и Дания (11%).

Най-нисък е делът в Латвия, където едва 2% от фирмите са използвали различни приложения на изкуствения интелект. По 3% е делът в Словения, Унгария и Кипър, а в Полша резултатът е 4%.
https://www.manager.bg/es/samo-5-ot-firmite-v-blgariya-polzvat-izkustven-intelekt-pod-nyakakva-forma
Половината учЕни се кълнат че такова нещо кат ИИ все още няма, а по сергиите масово го ползват.
Освен ако не става въпрос за някаква перхидролена разновидност на ИИ, обаче тук не се вмества Малта 19%,. :beer:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
DARPA иска да изпробва технология ядрено термично задвижване (NTP), при която се използва ядрен реактор за нагряване на горивото в ракета, която да извади в орбита космически кораб.
Ракетите обикновено работят чрез химически или електрически базирани системи. Агенцията заяви, че и двата подхода имат „недостатъци” и че технологията за ядрено задвижване може да има предимствата и на двете системи –мощността на химическата и ефективността на електрическата
https://www.manager.bg/vselena/blue-origin-na-bezos-shche-uchastva-v-razrabotvaneto-na-yadren-kosmicheski-korab-za
Хибридна совалка?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1398 -: Април 19, 2021, 12:14:04 »
нали тука беше темичката за великите автопилоти на теслите и мъсковете? ето една тесличка, като нова изглежда:
Quote (selected)


Единият от мъжете е бил на предната пътническа седалка, а другият - на задната, когато колата се блъснала в дърво снощи, съобщава в. "Уолстрийт джърнъл".

Автомобилът се е движел с висока скорост в завой преди сблъсъка, станал малко преди полунощ местно време.

Предварителното ни разследване сочи, макар все още да не е завършено, че не е имало никой на волана на автомобила, каза служител на местната полиция.
https://www.mediapool.bg/dvama-zaginali-pri-katastrofa-s-kola-na-tesla-bez-shofyor-v-teksas-news320865.html

при теслите - бета тестове, при ваксините не знам добутали ли са я до бетата или са на алфа тестове още... както викат класиците
Quote (selected)
Жить стало лучше, товарищи. Жить стало веселее. А когда весело живется, работа спорится…

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1399 -: Април 19, 2021, 12:22:33 »
между другото, защо тази тесличка така е изгоряла? това не е особено типично за автомобилите, въпреки леснозапалимото им гориво, холивудските филми не са представителна извадка.

тука и римейк на 'живата факла' е имало.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1400 -: Април 19, 2021, 13:46:28 »
Тъпото дърво е виновно, че е без грам пазарно мислене. Вместо да се дръпне и да си купи акции на "Тесла", то до последно си е стояло на пътя на теслАта.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1401 -: Април 20, 2021, 08:00:52 »
Quote (selected)
Изкуственият интелект е бил обучен по този начин да разпознава най-различни стъпки и да отделя техния "отпечатък" от околната среда. Той е строго индивидуален и може лесно да се оприличи на дактилоскопичното разпознаване.
При направените тестове се оказало, че системата разпознава с 90-96% точност запис на 2-3 стъпки и с 88 до 95% точност от 2 до 3 стъпки. А от една единична стъпка процентната идентификация възлизала на 81-86 на сто.

https://www.manager.bg/tehnologii/izkustven-intelekt-identificira-horata-po-zvuka-ot-stpkite-im

При едно чукване на клавиатурата индентификацията е 99.9999% :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1402 -: Април 20, 2021, 12:31:59 »
между другото, защо тази тесличка така е изгоряла? това не е особено типично за автомобилите, въпреки леснозапалимото им гориво, холивудските филми не са представителна извадка.

тука и римейк на 'живата факла' е имало.
Бензинът е безобиден и с вода можеш да го изгасиш.
Трябва да видите как горят металите калий, натрий и литий.
А пък ако ги залееш с вода, става направо страшно.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1403 -: Април 22, 2021, 19:08:18 »
Quote (selected)
Водещият японски производител на автомобили Toyota Motor разработва нов водороден двигател като част от концепцията си за намаляване на емисиите на парникови газове. Това се казва в прессъобщение на корпорацията, разпространено днес.
Новият турбо двигател ще бъде трицилиндров с обем 1,6 литра. Той ще работи чрез изгаряне на водород и използване на модифицирани системи за впръскване и подаване на гориво. Такъв двигател по принцип е подобен на бензинов двигател.
https://www.manager.bg/avtomobili/toyota-motor-razrabotva-nov-vodoroden-dvigatel

Досегашните опити да се произвежда ток от водород и така да се задвижва автомобил явно са задънена улица.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
От екипа на Consumer Reports казват, че успешно и неколкократно са опитали да измамят колата. „По наша оценка системата не само не успя да се увери, че шофьорът е съсредоточен, но също така не можеше да разбере дали има такъв изобщо“
https://www.manager.bg/tehnologii/avtopilott-na-tesla-se-zabluzhdava-i-raboti-bez-vodach-na-shoforskoto-myasto
Тия се оплескаха още на ниво "интелигентни" потребители, я да станат масови да ги тества Кире от наше село с чувал картофи на шофЕрската седалка. :crying_with_laughter-3302:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Tesla Car Hacked Remotely From Drone … (Re: Наука и технологии)
« Отговор #1405 -: Май 04, 2021, 18:31:19 »
Quote (selected)
Tesla Car Hacked Remotely From Drone via Zero-Click Exploit
By Eduard Kovacs on May 03, 2021

https://www.securityweek.com/tesla-car-hacked-remotely-drone-zero-click-exploit

Two researchers have shown how a Tesla — and possibly other cars — can be hacked remotely without any user interaction. They carried out the attack from a drone.

This was the result of research conducted last year by Ralf-Philipp Weinmann of Kunnamon and Benedikt Schmotzle of Comsecuris. The analysis was initially carried out for the Pwn2Own 2020 hacking competition — the contest offered a car and other significant prizes for hacking a Tesla — but the findings were later reported to Tesla through its bug bounty program after Pwn2Own organizers decided to temporarily eliminate the automotive category due to the coronavirus pandemic.
the lamers club honourable member …

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Роботите ще помогнат на Китай
« Отговор #1406 -: Май 05, 2021, 23:39:31 »
Quote (selected)
Роботите ще помогнат на Китай да удвои своя БВП до 2035 г.
Китай използва автоматизацията, за да покрие празнините в производството, оставени от проблемите със застаряващото население, както и за да ограничи разходите за труд.
ЕС се ослушва засега, въпреки, че дъртозата в Европа е още по-сериозен проблем, отколкото в Китай.
Бизнесът в ЕС изглежда предпочита евтините мигранти, пред скъпата роботизация.
Макар, че евтиното винаги после излиза по-скъпо.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1408 -: Май 08, 2021, 08:42:16 »
Тия чипове кой ще ги произвежда?
Боинтек сигурно проявяват интерес, пазарът на ваксини е близо до своя апогей.
Да очакваме ли ваксини с добавена стойност? :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1409 -: Май 08, 2021, 20:03:11 »
Засега няма даже идеи за такъв компактен и мощен източник на енергия.


Така е, за това проблемът със слънчевата радиация засега е нерешим. Когато се изобрети, тогава вече ще е лесно (imho).

Не знам дали е възможно да се изобрети и някакъв материал, който да абсорбира в себе си тази радиация и то бе з да започне да излъчва след това той самият :)

Просто не съм следил отблизо нещата в тази област.

Още нещо за проблемите на бъдещите марсианци.

Смоделирован худший сценарий полета на Марс: «Могут потерять память»
Ученые ищут способы защиты от сильнейшей радиации

https://www.mk.ru/science/2021/05/08/smodelirovan-khudshiy-scenariy-poleta-na-mars-mogut-poteryat-pamyat.html

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Шефът на Volkswagen: Tesla не е надценена, VW е подценена
« Отговор #1410 -: Май 10, 2021, 14:40:22 »
Quote (selected)
Софтуерът е най-голямото предизвикателство, но и възможност за нас, твърди изпълнителният директор на концерна Херберт Дийс.
Автомобилната индустрия е изправена пред промяна, невиждана от 100 години насам. Поне изпълнителният директор на Volkswagen Херберт Дийс е убеден в това. „Трансформацията в автомобилната индустрия през следващите десет до 15 години ще бъде несравнима с досегашното развитие“, каза той.
Преминаването към електромобилност е по-малко важната тема за шефа на VW. „Това е управляемо за нас. Това е техника, която сме усвоили“, обясни Дийс.
„Като цяло проблемът със софтуера е по-голямото предизвикателство за автомобилната индустрия“, казва шефът на Volkswagen.
Единна операционна система за Audi, Porsche и VW.
Всички нови модели от групата се очаква да бъдат оборудвани с тази унифицирана операционна система („VW.OS“) от 2025 г. нататък.
:popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1411 -: Май 10, 2021, 17:52:44 »
Шефът на VW доколкото съм чел е известен зелен талибан.
Това между другото им е третия опит да минат на електромобили.
И постоянно свалят цифрите.
Да видим?
Ще го бъде ли този път или ще сменят шефа след няколко години?
Аз бих поставил на второто.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1412 -: Май 11, 2021, 07:32:09 »
Quote (selected)
Учени от центъра на НАСА "Джонсън" в Хюстън предложиха метод за предсказване на вероятни щети за здравето на астронавтите от космическата радиация чрез кръвен анализ. Това съобщава сайтът на космическото ведомство, цитиран от БТА.
https://www.manager.bg/nauka-i-zdrave/nov-metod-na-nasa-predskazva-veroyatni-shcheti-za-zdraveto-na-astronavtite
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1413 -: Май 11, 2021, 21:48:39 »
Quote (selected)
Китайски изследователски екип успешно разработи 62-кубитов програмируем свръхпроводящ квантов процесор, наричайки го „Цзу Чунчжи“ в чест на известния китайски математик и астроном от V век. Компютърът съдържа най-големия брой свръхпроводящи кубити в света и е постигнал двуизмерни програмируеми квантови преходи в системата си, което е важен етап в тази област.
https://pogled.info/svetoven/kitai/kitaiski-ekip-sazdade-62-kubiten-kvantov-protsesor-s-nai-golyamoto-kolichestvo-svrahprovodimi-kubiti-na-sveta.129451
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил

Хер ти Херберт е надрънкал един куп тъпи клишета, вкл. любимото на гербавите
"но знаем, че сме на правилния път".
Изводът: Идиокрацията твърдо е превзела Европа.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1415 -: Май 19, 2021, 20:50:35 »
Quote (selected)
Германската компания Mahle обяви, че е готова с нов дизайн на електрически двигател, който според тях е по-евтин, няма нужда от поддръжка и е толкова ефективен, колкото този в електрическите състезателни автомобили, предава elconfidencial.com.
https://www.manager.bg/tehnologii/szdadoha-nov-dvigatel-za-elektromobili-koyto-ne-se-nuzhdae-ot-poddrzhka
ЕС е вреден за вашето здраве!


Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1417 -: Май 22, 2021, 17:54:06 »
Роботизираните камиони по-ефективни от шофьорите


Голем праз. Даже се наявам час по-скоро да се премине към тотална роботизация и автоматизация, та човек малко да отдъхне.  :bigok:

Quote (selected)
800 cлyжитeля,

СлужителИ. Не е много сложно, тва се учи некъде в началното училище.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1418 -: Май 27, 2021, 07:45:44 »
Quote (selected)
Страховете, свързани с ниския пробег, рециклирането и бързото зареждане скоро може да отидат в историята, ако австралийската иновация влезе в масово производство.
Иновационната батерия на основата на база алуминий и графен, разработена от базираната в Бризбейн Graphene Manufacturing Group (GMG), има потенциала да се зарежда 60 пъти по-бързо спрямо най-добрата литиево-йонна батерия, твърдят австралийците. Освен това има три пъти по-висока енергийна плътност от най-добрите батерии на алуминиева основа. Тя е също така по-безопасна, по-устойчива и по-лесна за рециклиране, дължащо се на стабилните им основни материали.
https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomobili/nova-bateriia-obeshtava-revoliuciia-pri-e-kolite-6126012
Почти стигнахме до работещ електромобил.
Сега остава да намерим и чист, евтин и сигурен начин за производство на електричество.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1419 -: Май 27, 2021, 21:33:19 »
Малко видео какво могат роботите през 2017 г.
https://youtu.be/uhND7Mvp3f4
 :smokin:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1420 -: Май 30, 2021, 17:05:50 »
Quote (selected)

We started a journey to build a native package manager for Windows 10 when we announced the Windows Package Manager preview at Microsoft Build 2020. We released the project on GitHub as an open-source collaborative effort and the community engagement has been wonderful to experience! Here we are today at Microsoft Build 2021…

We are excited to announce the release of Windows Package Manager 1.0!


Ха-ха, ти да видиш -- до 5 години може да се появят и дистрибуции на Windows :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1421 -: Май 30, 2021, 17:45:24 »
Ха-ха, ти да видиш -- до 5 години може да се появят и дистрибуции на Windows :smokin:
Възможно е. Поглеждайки набързо, Windows носи около 15-16% от приходите на Майкрософт. Предполагам, по-голямата част от ОЕМ и от enterprise лицензи. Няма да се учудя, ако следващата версия, за която вече се чува, я пуснат безплатно за лично ползване, без customer support - само патчове. И да я надграждат с платени допълнения и услуги, както и с платена версия за бизнес потребители. Ще изпуснат малко приходи, но и ще спестят от customer support и гонене на пирати.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1422 -: Май 30, 2021, 19:36:22 »

Ха-ха, ти да видиш -- до 5 години може да се появят и дистрибуции на Windows :smokin:

Възможно е. Поглеждайки набързо, Windows носи около 15-16% от приходите на Майкрософт. Предполагам, по-голямата част от ОЕМ и от enterprise лицензи. Няма да се учудя, ако следващата версия, за която вече се чува, я пуснат безплатно за лично ползване, без customer support - само патчове. И да я надграждат с платени допълнения и услуги, както и с платена версия за бизнес потребители. Ще изпуснат малко приходи, но и ще спестят от customer support и гонене на пирати.

Закъснели са според мен, поне с едно 10 години, ако не и повече.
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1423 -: Май 31, 2021, 23:25:04 »
Эксперт оценил убийство дроном человека: «Рубикон перейден»
Машине доверили решение о лишении жизни противника
Впервые в истории беспилотников боевой робот по собственной инициативе выследил и уничтожил человека. Отмечается, что это первый случай в истории, когда робот атаковал человека без команды оператора.


https://www.mk.ru/politics/2021/05/31/ekspert-ocenil-ubiystvo-dronom-cheloveka-rubikon-pereyden.html

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1424 -: Юни 01, 2021, 05:51:03 »
Ами първият закон на роботиката? За дронове не важи?
Какво стана с времето, когато мислехме, че домашният робот ще приготвя закуска и ще разхожда кучето?...
Бъдещето се оказа мрачно.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1425 -: Юни 06, 2021, 12:49:15 »
Quote (selected)
Британският кралски флот тества реактивен костюм, разработен от компанията Gravity Industries, съобщава CNN и показва видео от демонстрацията. Пробите са показали, че човек с този костюм може до развие над 120 км в час и да се изкачи до 3600 метра височина
https://www.segabg.com/hot/category-technologies/velikobritaniya-testva-letyashti-nad-120-km-chas-voynici

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1426 -: Юни 10, 2021, 06:45:33 »
24,000-year-old 'zombies' revived and cloned from Arctic permafrost

The cold never bothered them anyway.

https://www.livescience.com/rotifer-frozen-24000-years-revived.html

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
В съседното село половината циганчета учат за трактористи и комбайнери, направо ще им вземат хляба от устата.
Не са глупави циганчетата! Спокойна работа в климатизирана кабина, само гледаш да не сгазиш някой завеян, дето се е изгубил в житата. Моето чаве ходи да "помага" на едно съучениче, щото родителите му го пратили да оре, пък на него сам му било скучно! Та двамата седяли в кабината на хладно, гледали Нетфликс и от време на време хвърляли едно око през прозореца да не мине нещо път на трактора. Освен това тракторът си има система за опознаване на отделно стърчащи обекти и пищи при вида на по-голям камък, нежели при вида на съседа.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1429 -: Юни 10, 2021, 23:56:24 »
Проблемът за циганчетата ще дойде наистина чак когато започнат да махат масово кабините на тракторите и комбайните.
Дотогава наистина добре ще си поживеят.
 :ok:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1430 -: Юни 15, 2021, 21:01:51 »
Quote (selected)
Футурологът Данила Медведев е убеден, че след пет години ще си зададем въпроса не дали е възможно да се замени длъжностно лице с ИИ, а до каква степен трябва да бъде заменен.
„И след още десет въпроса ще бъде поставен направо: необходимо ли е изобщо да се оставя човек на работното му място“, каза специалист по прогнозиране на бъдещето. “Трябва да се има предвид, че длъжностно лице и депутатът - човек, за разлика от ИИ, няма да има достатъчно живот, за да се запознае с целия съществуващ корпус от закони и разпоредби в Русия. В същото време, вече достъпни за потребителите, гласови асистенти като „Алиса“ или „Сири“ могат да обработват текстови заявки“, допълни той.
https://pogled.info/svetoven/russia/koga-izkustveniyat-intelekt-shte-zameni-deputatite.130769
Жалко че всички футуролози пропускат какво можем да направим с освободените хора, освен решението на проблема с вируси.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1431 -: Юни 18, 2021, 13:13:53 »
Sc1.5Al0.5W3O12 Exhibits Zero Thermal Expansion between 4 and 1400
Zero thermal expansion (ZTE) is a rare physical property; however, if accessible, these ZTE or near ZTE materials can be widely applied in electronic devices and aerospace engineering in addition to being of significant fundamental interest. ZTE materials illustrate this property over a certain temperature range.
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.chemmater.1c01007


Материал, съставен от скандий, алуминий, волфрам и кислород е с нулево термично разширение между 4 и 1400 градуса Келвин
Google translation:
Нулевото термично разширение (ZTE) е рядко физическо свойство; въпреки това, ако са достъпни, тези ZTE или близо до ZTE материали могат да бъдат широко приложени в електронните устройства и космическото инженерство, освен че представляват съществен основен интерес. ZTE материалите илюстрират това свойство в определен температурен диапазон. Тук е показано, че орторомбичният (космическа група Pnca) Sc1.5Al0.5W3O12 доставя ZTE при най-широката температура, отчитана до момента, от 4 до 1400 K, с коефициент на топлинно разширение αv = −6 (14) × 10–8 K – 1. Sc1.5Al0.5W3O12 може би е един от най-термично стабилните материали, известни въз основа на температурния диапазон на стабилност и постоянните коефициенти на топлинно разширение, наблюдавани по кристалографските оси и обемно. Освен това, тази работа демонстрира атомните смущения, които водят до ZTE и как вариращото съотношение Sc: Al може да промени коефициента на топлинно разширение.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1432 -: Юни 19, 2021, 10:38:11 »
Преди дни Китай официално стана космическа сила номер 1.

Изпрати тайконавти към изцяло собствена космическа станция.

САЩ такава нямат.Нито Русия.Китай има луноход и марсоход.САЩ луноход нямат..




Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Първата в света дигитализирана, автоматизирана и изцяло „хендсфри” ферма вече е факт. Тя се намира в Австралия и е инициатива на Университета Чарлз Щърт и Food Agility. Целта е да се демонстрира бъдещето на земеделието чрез роботика и изкуствен интелект.

Хендсфри фермата се намира в агро-парка на университета в кампуса Уага-Уага, Нов Южен Уелс. Дигиталното предприятие ще разчита на роботика, изкуствен интелект и други технологии и знания за извършване на всички рутинни дейности, а опитът от него ще е на разположение на фермерите и производителите.
Напълно автоматизирано и роботизирано ще се обработват 1900 хектара. Фермата ще се експлоатира изцяло като търговско предприятие. Ще се отглеждат редица култури с широк спектър на приложение (пшеница, рапица, ечемик), както и лозя, а също така и животни – говеда и овце.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Re: Наука и технологии
« Отговор #1434 -: Юни 19, 2021, 17:28:31 »
Эксперт оценил убийство дроном человека: «Рубикон перейден»
Машине доверили решение о лишении жизни противника
Впервые в истории беспилотников боевой робот по собственной инициативе выследил и уничтожил человека. Отмечается, что это первый случай в истории, когда робот атаковал человека без команды оператора.


https://www.mk.ru/politics/2021/05/31/ekspert-ocenil-ubiystvo-dronom-cheloveka-rubikon-pereyden.html

"Самостоятельное убийство" человека дроном получило объяснение: когда ждать "восстания машин"
Эксперт развенчал мировую сенсацию

https://www.mk.ru/politics/2021/06/19/samostoyatelnoe-ubiystvo-cheloveka-dronom-poluchilo-obyasnenie-kogda-zhdat-vosstaniya-mashin.html

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1435 -: Юни 19, 2021, 17:28:41 »
Quote (selected)
Глобалната дигитална ферма ще свърже в цялостна система:
.....
-Практики и модели за устойчивост, основани на доказателства;
-Модели за управление и измерване на въглерода.
Как ще бъдат достигнати последните цели?
За намаляване на въглерода и за устойчивост решението е да се извършват стопански дейности, да не се сее, жъне, да няма дейност.
Естествено тези дейности някой ден ще се роботизират, до автономия сме далече.
Много е лесно няколко инсттитута с бюджет стотици милиони да си поиграят на "търговско предприятие".
Ферми с 1000 хектара обслужвани от едно семейство не са новост, често са на ръба на оцеляването, ако трябва да се нагърбят и с десеки милиони кредит за ИИ и друг инвентар бързо ще приключат с бизнеса.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1436 -: Юни 19, 2021, 17:40:17 »
Quote (selected)
Эксперт развенчал мировую сенсацию

Не е било сензация, а рекламно послание.
Дрона е бил използван като самонасочваща се система изпратена да убива, можела е да нападне и по-голямо животно.
ЕС е вреден за вашето здраве!


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1438 -: Юли 02, 2021, 20:51:11 »
Quote (selected)
„Седя на вечеря през 1995 г., а Анди Гроув, тогава главен изпълнителен директор на Intel, произнася реч: „Лесно е да се разбере: технологичният бизнес се движи три пъти по-бързо от обикновения бизнес. А правителството се движи три пъти по-бавно от обикновения бизнес. Така че разликата между нас е девет пъти по-голяма.“ И си помислих: „Това ми върши работа.“
https://e-vestnik.bg/34391/tehnooligarhiata-politicheskiat-rezhim-na-badeshteto-zashto-it-gigantite-sa-po-silni-ot-darzhavata/
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #1439 -: Юли 03, 2021, 16:18:57 »
Quote (selected)
В книгата си описах подробно четирите етапа на протичащия епистемологичен преврат. Но след това първите два етапа бяха преминати: първият е едностранното нахлуване в нашия личен живот и превръщането на живота на хората в безплатна суровина. Тези компании извличат от него поведенчески данни, които след това обявяват за своя лична собстеност. Човешкото поведение се превръща в ресурс като всеки друг, трансформиран и продаван. Този необикновен развой се основава на една-единствена концепция: провъзгласяване на техните права на собственост върху нещо, което тези компании са си присвоили и което ги е превърнало в най-богатите и най-мощни образувания в историята на капитализма.
https://glasove.com/categories/na-fokus/news/shoshana-zubov-demokratichnoto-obshchestvo-se-prevrshcha-v-digitalna-avtokratsiya
В едни стари времена хората се бояли от фотографиите че могат да им откраднат душите.
Днес краденето е физически възможно, практикува се, даже е законно. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!