Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:57:44

Автор Тема: Нуждае ли се ислямът от реформация? Мнението на The Atlas Society  (Прочетена 10732 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Преди 5-6 години този въпрос - за реформирането на исляма - се обсъждаше под път и над път в пресата, телевизиите, кръчмите.
В архива си някъде съм запазил най-различни становища - от светила до обикновени журналисти по темата - тогава ми направи впечатление, че особено активни бяха германците (разбираемо), австрийците почти тихомълком си приеха техния Islamgesetz (изкопиран след години от нашите ОП).

Интересно беше официалното израелско становище - това не било възможно.

Клирът, особено католическият,, предложи даже методическа помощ при евентуалното реформиране.

А най ме впечатли мнението на един известен учен ислямист (живеещ в ФРГ), че това (реформирането) не е необходимо.

Целият материал тук - https://atlassociety.org/commentary/modernity-and-terrorism/modernity-terrorism-blog/4658-does-islam-need-a-reformation;
Както винаги, четете (ако имате желание) със съответната доза критичност, пък и нямаме бърза работа.

Неактивен бонго-бонго

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 62
    • Профил
Преди много, много години - май беше покрай една статия на Ламбовски за швейцарския референдум за минаретата (значи е било около времето на публикуването на цитираното есе), спорехме във Сократ-май точно на тази тема - за "реформацията на Исляма", за която той проповядваше тогава.  Аз използвах същите аргументи, които е използвал Дейвид Кели и вече 7-8 години оттогава продължавам да стоя на това мнение. 
ПП. Виждам, че още през 2009 г. съм спорил с потребителя07 по темата, но след това изтрих значителна част от мненията си.
« Последна редакция: Ноември 20, 2018, 18:16:50 от бонго-бонго »

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
  Кой ислям?

Ислямът е по-многообразен  от християнските адвентисти,баптисти, протестанти  и т.н.. Хем в дълбочина..
Щото християнските деноминации най-вече имат разлики в Божия дом, при мюслюманите джамиите са почти еднакви, ама по бит много, много разлики..
  В Кобиляне 2-3 бири, малко мастика, е богоугодно, но в Черноочене имамът ще ви извади очите  за подобно..алевити, сунити, шиити... башка тарикати

 Сетиха се германци, австрийци да реформирали  Исляма.. Га пущаха 40 години Дианета и 10 уахабитите

  А ние у нас имахме опит Мустафа Шарков.. Велинград

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
  Кой ислям?

.....
 Сетиха се германци, австрийци да реформирали  Исляма.. Га пущаха 40 години Дианета и 10 уахабитите

  А ние у нас имахме опит Мустафа Шарков.. Велинград
Ванче, преди години тезата, раздувана в вестниците и специализираните списание беше не някои отвън да рефоормира исляма, същият да се реформира отвътре.
Твоите аргументи съвпадат до голяма степен с тези на ислямските учени, част от които твърдяха, че това е невъзможно, останалите - че е ненужно.

Ще се разровя из архивите си (дано не съм ги изтрил) - имаше едно много интересно мнение на ислямски учен, твърдящ, че ислямът е реформиран (доказателство било цитираното и от теб многообразие) докато християнството било закостеняло въпреки Лутер и последователи.

Имаме време, не бързаме.

PS - цитираш с.Черноочене, да нямаш нещо общо с оня край? И за да не се засегнеш, аз имам, майка ми и част от родата са от Кърджали.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Най-добрите реформатори на исляма, известни на историята, са Тервел, Карл Мартел и Тимур.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен бонго-бонго

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 62
    • Профил
  Кой ислям?

Ислямът е по-многообразен  от християнските адвентисти,баптисти, протестанти  и т.н.. Хем в дълбочина..
Щото християнските деноминации най-вече имат разлики в Божия дом, при мюслюманите джамиите са почти еднакви, ама по бит много, много разлики..
....

Един от аспектите на статията е именно многообразието на исляма.
А сравнението с християнските деноминации е повърхностно и неверно.