Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 22:44:09

Автор Тема: Закон за мерките по време на извънредното положение …  (Прочетена 5459 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/157379

На мен лично ми стана интересен чл. 7 от проектозакона и ми се иска да видя компетентно мнение дали това не е вратичка за раздаване на едни пари на наши хора.
the lamers club honourable member …

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2730
    • Профил
Четох безумията, които предлагат да се въведат в Кодекса на Труда и бавно ми се изправя косата.

Тия кретени предлагат хората, натирени от работа, но водещи се на трудов договор, да получават половината си заплата, но не по-малко от 75% от минималната работна заплата....

ПО МАЛКО ???
от МРЗ????

дет викаше един, трябва да раздават автоматите....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Извинявам се за повторението в съседната тема, но беше за тук
1. Ввести с 20 октября 1941 г. в городе Москве и прилегающих к городу районах осадное положение.

2. Воспретить всякое уличное движение как отдельных лиц, так и транспортов, с 12 часов ночи до 5 часов утра, за исключением транспортов и лиц, имеющих специальные пропуска от коменданта г. Москвы, причем в случае объявления воздушной тревоги передвижение населения и транспортов должно происходить согласно правилам, утвержденным московской противовоздушной обороной и опубликованных в печати.

3. Охрану строжайшего порядка в городе и в пригородных районах возложить на коменданта города Москвы генерала-майора т. Синилова, для чего в распоряжение коменданта предоставить войска внутренней охраны НКВД, милицию и добровольческие рабочие отряды.

4. Нарушителей порядка немедля привлекать к ответственности с передачей суду военного трибунала, а провокаторов, шпионов и прочих агентов врага, призывающих к нарушению порядка, расстреливать на месте.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/157379

На мен лично ми стана интересен чл. 7 от проектозакона и ми се иска да видя компетентно мнение дали това не е вратичка за раздаване на едни пари на наши хора.
Има доста голям шанс, след няколко месеца парите да не са същото нещо, както са сега.
Между другото, в кризисни условия, в някакви разумни граници и правено с морал, раздаването на слабоотчетни пари бързо и на място е доста добра мярка.
Въпросният член всъщност придава някаква законна форма, на решението "парите от ЕС" да се използват не за това, за което са били предназначени, а за най-необходимото в момента.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2730
    • Профил
Не съм запознат с механизма в момента по ЗУСЕСИФ, но да отмениш правото на кандидатстващия да пита за разяснения по темата (чл 26 ал 8) не ми се струва нещо адекватно

Това като коментар за оптимизма на Калинчо
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Не съм запознат с механизма в момента по ЗУСЕСИФ, но да отмениш правото на кандидатстващия да пита за разяснения по темата (чл 26 ал 8) не ми се струва нещо адекватно

Това като коментар за оптимизма на Калинчо
Погледнах въпросния член и алинея
Quote (selected)
(8) Кандидат в процедура може да иска разяснения по документите по ал. 1 в срок до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване. Разясненията се утвърждават от ръководителя на управляващия орган или оправомощено от него лице. Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за всички кандидати.
(9) Разясненията по ал. 8 се съобщават по реда на ал. 6 в срок до две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.
Това е от вчерашния свят.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2730
    • Профил
Именно

Една адекватна причина ТОЧНО ТОВА СЕГА ДА СЕ ПРОМЕНЯ?

с какво помага борбата с коронавируса?

Тва питам
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
И на мен ми се изправи косата от някои права, дадени на работодателя в предвидените промени, да вилнеят, както си искат, над и срещу работниците, които - поради извънредното положение, няма да могат и да регират.

Гаче ли Гела от частната си “Софиямед” ги е диктувал на БърниРабъла.

А тоз симулакрум, т.нар. синдикати, е необходимо с “камънье и дърве” да бъде рзтурен.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
На мен лично ми стана интересен чл. 7 от проектозакона и ми се иска да видя компетентно мнение дали това не е вратичка за раздаване на едни пари на наши хора.

Aбе, ква вратичка, бе! Това си е направо огромен портал. В цели 8 алинеи са узаконили раздаването на пари без никакви процедури и с еднолични решения. Това не е писано от депутати. Това е писано от хората, които ще усвояват тези средства и те са пемахнали всякакви затруднения да ги гепят.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/157379

На мен лично ми стана интересен чл. 7 от проектозакона и ми се иска да видя компетентно мнение дали това не е вратичка за раздаване на едни пари на наши хора.

Не е вратичка, а Триумфална арка.
Правят впечатление няколко неща. Скипват се комитетите за наблюдение - вяно, че процедурата е много тромава, но пък не видях съкращаване на другите срокове за кандидатстване по схемите. За протокола - в комитетите за наблюдение по всяка оперативна програма участват  - началниците от юнита в Брюксел, представители на други УО-та и министерства, синдикати, работодатели и НПО-та. На практика отварянето на схема не подлежи на обсъждане и предварителни скандали. Друго впечатление - не се обябяват процедурите. Демек, който разбрал, че се дават пари  разбрал. Оставам на интелекта на публиката да се досети как на практика редица малки фирми ще разберат, че някой се кани да им реши проблемите. Интересен е моментът с договорите. Той крие две възможности. Едната е да се прекратяват действащи и неработещи, което ще освободи ресурс. Другата е - вече сме дали пари на нашите фирми, просто законно им даваме още без да им търсим устойчивост. Допускам и че ще налеят още пари на АЗ и АСП - да им прехвърлят топката и после да се оправдават с тях. От това, което прочетох схемите ще си следват обичайния ход, което означава, че ако ти трябат пари сега и благоволят да те одобрят, ще си ги получиш нейде догодина - така работят СКФ.
Между другото, ЕК излезе със съобщение, че разрешава и парите по Кохезионния да се ползват за потушаване на вълненията, което означава, че парите за магистрали, боклуци, "зелена среда" /последните по ОПОС, тя по традиция винаги връща парите в бюджета на ЕС/ могат да сменят предназначението си. Никой не ти гарантира, обаче, че утре като свърши патакламата, от Брюксел няма да решат, че не са изпълнени индикаторите по програмите и да си приберат помощта. Нямаш ли го черно на бяло на хартишка - думата на брюкселските чиновници не струва пукнат грош и подозирам, че нашенските некадърници може и да ги е страх. Не, че съвест нещо, а че сега е иделният момент  ОЛАФ и новият еврпейски прокурор да докажат, че не получават бадева възнаграждения. Тъй като съм убедена, че от тази криза, един от първите въпроси за решаване ще бъде - за какво са ни над 50 000 калпака у Брюксел на обща издръжка, всеки от тези паразити ще се напъне да се доказва, че нещо работи

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не знам защо се учудвате че са отворили широко паричният шлюз.
Не са само нашите всички се надпреварват да харчат пари в безсмислени начинания. Сегашният псевдоелит по света ( не тези които знаят и седят в сянката ) няма идея какво се случва и какво е необходимо, реагират първосигнално с харчене на пари.
Доста години мантрата беше да има "свобода" за другото има Мастъркард и сега си карат по същия начин, не знаят друг начин.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Досъдебното производство е образувано за това, че на 17 март в Пловдив чрез средствата за масово осведомяване лекарите са предали заблуждаващи знаци на тревога. Досъдебното производство е дадено за работа на икономическа полиция, която веднага призовала лекарите. Двамата са предупредени с протокол по закона за МВР. По случая е изискана информация от болницата и предстои разпит на още свидетели.

Всъщност лекарите са обвинени, че са алармирали обществото, че болницата, в която работят, няма готовност да приема болни от коронавирус.

https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/prokuraturata-atakuva-lekari-za-vsyavane-na-panika


ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Не са само нашите всички се надпреварват да харчат пари в безсмислени начинания.

Не са безсмислени! Истината е, че ако олабят малко примката /т. нар. недопустима държавна помощ/ и се откажат от простотията  - насърчаване на нови фирми*, които щели да осигуряват заетост - наличните пари могат да свършат добра работа. Но, трябва поне среднограмотни хора, без афинитет към краденето да напишат процедурите и да отстояват подбора и изпълнението. Боя се, че това у нас няма да работи. Редовите калинки са на същото ниво като началниците им калинчовци

* Преди да ме емнете, ще ви съобщя, че това е начинът за усвояване на евросредства от наши хора, а не от редовно действащ малък и среден бизнес. Достатъчно е да ги провериш в Търговския регистър за да ти стане ясно за какво става дума -кухи отсекъде. Масово такива са "бенефициентите" по куп програми, донякъде с изключение на програмата за МСБ

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Това не сме го измислили ние, стара практика за регистриране на "проектни" компании и консорциуми, просто при нас всичко е доведено почти до "съвършенство". Фризьорката с диплома за психоложка създава фирма, консултира по даден проблем, взема парите, затваря и се връща във гаража при къдрина до другата програма.
По програмата за санирането колко такива фирми са създадени не е истина.
Печелят няколко поръчки санират и усвояват парите, продават "активите" на някой ром и после се оказва, че не са внасяли две години никакви осигуровки, ДДС за данък печалба забрави. Две години никой не ги е търсил, нормалните като закъснеят с един месец за вноски към бюджета им се изсипва цялото кралско войнство да ги проверява.
« Последна редакция: Март 19, 2020, 08:04:40 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Това не сме го измислили ние, стара практика за регистриране на "проектни" компании и консорциуми, просто при нас всичко е доведено почти до "съвършенство". Фризьорката с диплома за психоложка създава фирма, консултира по даден проблем, взема парите, затваря и се връща във гаража при къдрина до другата програма.

Знам, че не сме го измислили ние - имам цяла папка с разкошни "европейски практики" - нашите крадци дори нямат толкова фантазия, а карат по отъпкани пътеки. Мисълта ми беше, че в този случай кризата наистина означава възможност. По всяка от оперативните програми може да се ползва ресурс и то дори без да се нарушават целите на фонда, който я финансира. Единственото нарушение, което може и трябва да се направи е да се елиминира прословутото правило за "държавна помощ" /ЗОПът вече го отвириха с извънредния закон/. Последното е иделна спирачка към всякакъв наш бизнес и в угода на този на "партньорите" ни. Нали се сещаш, че ние сме няколко програмни периода след тях и няма начин нашите фирми да се сравняват с техните. Не тръгват от обща база

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Наистина не тръгваме от равна база и това е друга тема, защо едновременно се дават пари на "утвърдени демокрации" и прохождащи за едни и същи проекти. При това за старите парите са в пъти по-големи по всички програми. Само ЕС чиновник може да си помисли,че последните ще настигнат първите при такива условия.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Забравих снощи да спомена за §3 от преходните и заключителните разпоредби -- все пак наказанието за лекарите е останало въпреки клетвите, че текстът е отпаднал.
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Така е по целия Запад, както казва един анализатор, ако го нямаше корона вируса, трябваше да бъде измислен, спасява се либералния капитализъм, чрез наливане на обществени пари, в закъсалия интернационален финансов картел, банките ще спечелят от пандемията. Е, у нас си е обикновено крадене, ама и нашият колониален елит, е част от тази система.
Вие си ги избрахте!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Прочетох го закона, вкл. разтревожилия ви член и установих, че нищо не мога да направя. Следователно - няма да се кахъря за него.

Друго ми направи впечатление (не в закона) - някакъв едва измъкнал се от Италия нашенец, поставен 'под карантина', се оплаква, че никъде не е могъл да намери формално законово определение на 'що е то карантина'. А от друга страна за нарушението на карантината го плашат с някакви безумни глоби и дори затвор.

Поразтърсих се и аз из мрежата, ама не можах да намеря определение. Някой може ли да посочи дефиниция на карантина в закон или наредба ? Щото някак не върви да те пратят в затвора за нещо, което не е стриктно дефинирано.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Поразтърсих се и аз из мрежата, ама не можах да намеря определение. Някой може ли да посочи дефиниция на карантина в закон или наредба ? Щото някак не върви да те пратят в затвора за нещо, което не е стриктно дефинирано.

Quote (selected)
quarantine  – a period of time during which a person or animal that might have a disease is kept away from other people or animals so that the disease cannot spread

CAMBRIDGE  Advanced Learner’s Dictionary
:cool-1084:
« Последна редакция: Март 19, 2020, 10:50:22 от Джиджи »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
« Последна редакция: Март 20, 2020, 15:02:56 от Kole »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Някой може ли да посочи дефиниция на карантина в закон или наредба ? Щото някак не върви да те пратят в затвора за нещо, което не е стриктно дефинирано.
Ами "спекула"? Ако продадеш спиртосъдържащ дезинфектант за 18 лв., след като си го купил за 12, това е яка спекула.

Ако купиш 1 м. куб. непитейна вода от яз. Бебреш за 0.12 лв. и после я продадеш като питейна на жителите на Ботевград за 2,60 лв. това е пазарна икономика.
« Последна редакция: Март 19, 2020, 16:11:51 от Bacho Кольо »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи, заданието беше:

Quote (selected)
дефиниция на карантина в закон или наредба

Що е рекъл българският законодател по въпросот?

I'm pulling somebody's leg, Kole!
Вече и това ли е забранено?! А за ЧУФСТВОТО ЗА ХУМОР, дето изобщо го нема, да не говорим  :pissed-891:

А май и теб те е хванАл коронавирусът /НЕ ДАЙ СИ БОЖЕ!!!/, щото вече не можеш да разчиташ емотикони.  :sad-3295:

Мноо на сериозно сЪ земате, БРЯ!!!
:blurry_drunk-2127:
« Последна редакция: Март 19, 2020, 16:00:11 от Джиджи »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
« Последна редакция: Март 20, 2020, 15:03:14 от Kole »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А, хванал... Не ме е пускал, джанъм..  :beer-405:

Е, това вече е приказка!!!  :t0328:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Някой може ли да посочи дефиниция на карантина в закон или наредба ? Щото някак не върви да те пратят в затвора за нещо, което не е стриктно дефинирано.
Ами "спекула"?
Да, и това.
Въпросът общо е - как може да се наложи законово наказание за деяние, което няма точна юридическа дефиниция ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Въпросът общо е - как може да се наложи законово наказание за деяние, което няма точна юридическа дефиниция ?

Това у нас ли?
Може естествено, зависи на коя страна ще стане Баце, вече и Гешев.
После стандартното:
"Ние ги Фащаме, те ги пускат!" + едни пари за колекторска фирма Старсбург.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
От днешното обсъждане на проектозакона:

ftp://193.109.55.85/20_03_2020

становището на комисията по правните въпроси:

ftp://193.109.55.85/20_03_2020/053-03-13_Doklad_KPV_2-ro_ZP_merkite_po_vreme_na_izvanrednoto_polozhenie.pdf

прави ми впечатление (поне в началните страници), че се подкрепят предложения на депутати от ГЕРБ, а се отхвърлят тези на опозицията и коалиционни партньори  :m1731:
the lamers club honourable member …

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2730
    • Профил
Радев налага вето на текстове от закона за извънредното положение
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Радев налага вето на текстове от закона за извънредното положение
Мюфтиите ще останат без заплати.
Гледах Президента, имаше нещо, че закона е обрасъл със странични нямащи нищо общо с кризата добавки.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2730
    • Профил
Особеното е, че с тоя закон правят поправки в НК и закони, които ще продължат да действат СЛЕД края на извънредното положение.

Другия майтап е, че на практика преподчиняват армията на полицията.

А бе все готини герберастиии, включително и затвор и глоба за това, че пишеш срещу партията и правителството

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

AnonimusBG

  • Гост
През 2008-2009 г. беше епидемията от свински грип. Тогава, пролетта на 2009 г., в България загинаха 4000 човека за един месец.
Това заяви в "Денят започва" с Георги Любенов проф. Олег Хинков, реаниматор и бивш заместник-министър на здравеопазването.
"За огромно съжаление, те бяха предимно млади хора - най-вече родилки и бременни жени. Сега, Слава Богу, не е така, умират старците. Тогава нямаше извънредно положение. Тогава ние реаниматорите, бяхме в условия, близки до тези", категоричен е проф. Хинков.
В България няма истински реанимации. Причината да е така е един български министър на здравеопазването. "Живеем в страшни времена, сега не е време да се сочи с пръст – време е сериозните, знаещите, да се съберем и да спасим каквото можем", заяви професор Олег Хинков във връзка с коронавируса, след като беше попитан за кой министър говори.

http://epicenter.bg/article/Prof--Oleg-Hinkov--Prez-2009-u-nas-zaginaha-4000-ot-svinski-grip--no-nyamashe-izvanredno-polozhenie/210696/2/0

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Поразтърсих се и аз из мрежата, ама не можах да намеря определение. Някой може ли да посочи дефиниция на карантина в закон или наредба ? Щото някак не върви да те пратят в затвора за нещо, което не е стриктно дефинирано.
Сега препрочетох темата и въпросът може още да е актуален.
5. "Карантина" са административни, медико-санитарни, ветеринарни и други мерки, насочени към предотвратяване на разпространението на инфекциозни заболявания и свързани с налагането на особен режим върху стопанската или други видове дейност, ограничаване на придвижването на населението, транспортните средства и животните.
Quote (selected)
ИНСТРУКЦИЯ № 8121З-953 ОТ 8 ДЕКЕМВРИ 2014 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ХИМИЧЕСКА, БИОЛОГИЧЕСКА И РАДИАЦИОННА ЗАЩИТА ПРИ ПОЖАРИ, БЕДСТВИЯ И ИЗВЪНРЕДНИ СИТУАЦИИ ДВ. бр. 104 от 16.12.2014
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136405686

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
А всъщност поводът да препрочета беше адекватността на това което се решава в момента, с оглед на не много далечно бъдеще, например хоризонт месец, месец и нещо.
от 27 февруари тази година.
Quote (selected)
Броят на случаите с коронавирус в Италия скочи до 650
https://www.bnr.bg/post/101234061/broat-na-sluchaite-s-koronavirus-v-italia-skochi-do-650

AnonimusBG

  • Гост
Всичко има граници,
човешкото търпение също!
Идва момент, в който душата ти се раздира, а умът не го побира...
Когато българското се тъпче с двата крака, човек е безсилен!

На това видео е дядо ми.
Човек, отделил 20 години от живота си. Всеки един ден, всеки един час,
да отглежда това наше съкровище,
да съхрани традиционния,
за розовата долина, поминък...
ДО ДНЕС!

За 20 години, не бе капнал и един цвят.
За 20 години, не бе смачкано едно храстче.
За 20 години.... ДО ДНЕС!

ПП. Не желая съжаление, а ВНИМАНИЕ!

Това се случва във всеки един отрасъл. Тук са рози, там бадеми, там праскови....
А животните, всяка година нов "грип" затриващ наред. Шегуваха се хората - вчера кокошки, сега прасета, после овце... Накрая човеци.

Трябва да има закони, не само предизборни обещания. Клипът е изцяло с цел привличане на ВНИМАНИЕ... Да се погледне към онзи малък човек, който дели залъка си, за да може да купи препарат и тор.

Производителят винаги е тъпкан и мачкан.

https://www.lentata.com/page_17695.html

Гледам как дядото коси розите и ми се плаче.
Не зная защо ги коси, но едва ли е защото кърти кинти от тях.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Производителят винаги е тъпкан и мачкан.
https://www.lentata.com/page_17695.html

Гледам как дядото коси розите и ми се плаче.
Не зная защо ги коси, но едва ли е защото кърти кинти от тях.
Колега, доста често нещата в интернет казват само част от нещата, а понякога неказаното е съществено. Имам близък приятел, от много години в този бизнес, с разказано от първа ръка и без спестяване на неща.
Преди години има огромно търсене на българско розово масло. Цените са високи и колкото се произведе се изкупува и се пита за още. Сеят се масиви, изкупните цени растат, правят се нови и нови насаждения и розоварни. Някои сеят нови масиви без идея дали ще могат да продадат произведеното. Това е по-малката беда, други започват да сеят сортове, дето не са прословутата българска маслодайна роза, а хибриди, с по-голям добив и даващи масло с по-ниско качество."Ще го смесим с другото и голяма работа". Да, ама тези дето изкупуват грам масло по-скъпо от грам злато също не са балъци. Цената на тарикатите смесващи масла (не са всички) започва рязко да пада, а покрай тях и на останалите. В Турция и Иран започват да гледат рози с висококачествено масло, а в Китай - с по-ниско качество, но още по-ниска цена. Цените падат още, вече започва да остава и неизкупена продукция, а масивите продължават да нарастват. В опит да се намалят щетите започва сертификация, кое е българска роза и кое - менте. За тези с масивите насяти с ментета остава само косачката и писането във фейсбук. Има и още доста от историята, но може да стане досадно.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Знаем, знаем  :smokin:
Пазаря - регулатор и проч. шменти капели.
 
Само дето не става тъй.
Примерно през колко прекупвачи че мине маслото? И кой реално че определя цената. Да напомням ли ка за тутуна десетиления гърцки търгаши прибират реколтата и после държавата плаща, щот те фалирАли.
Тва с гибридите едва ли касае дедото. Виж некое тъпо борче или юришче, де подочуло и решило да напраи набързо пачки - може и разбира се с протекция отвисоко що иначе "програмни мъни" - йок. Е един тарикат щеше гледа шарани у вани. И тва в Тол, пардон Добрич и т.н.
 
Ма тва .....
Виж тва е интересно:
Quote (selected)
България е сред най-засегнатите финансово от кризата с Ковид-19 в ЕС
Българите са и сред най-недоволните от мерките, предприети от държавата
И тва проучване на "началниците".
Ми нъл сички мисирки и казионни социолози месеци разпраяха колко растял рейтинго.
Колко сички подклепяли НОЩницата му, как ......
 
Ужаст!

« Последна редакция: Май 31, 2020, 17:12:14 от 66 »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Примерно през колко прекупвачи че мине маслото?
Точно за този продукт, в масовия случай - 0. Ако си дребен епизодичен производител, 1.
Quote (selected)
Тва с гибридите едва ли касае дедото.
Основната част от ревящите са именно такива, защото вече не могат да продават изобщо, а не на по-ниска цена. На теория могат да се опитат да правят тип "китайско" розово масло, но не могат да изкарат пари при китайските цени. И реват за държавни пари, нищо, че са съвсем наясно, какво са направили.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Quote (selected)
Примерно през колко прекупвачи че мине маслото?
Точно за този продукт, в масовия случай - 0. Ако си дребен епизодичен производител, 1.
Quote (selected)
Тва с гибридите едва ли касае дедото.
Основната част от ревящите са именно такива, защото вече не могат да продават изобщо, а не на по-ниска цена. На теория могат да се опитат да правят тип "китайско" розово масло, но не могат да изкарат пари при китайските цени. И реват за държавни пари, нищо, че са съвсем наясно, какво са направили.
Ми не. "епизодичен" производител при техническа култура - забрави. При това не става дума за примерно лозе, дето преработката е достъпна за секи.
Значи един дето ще извърши преработка от цвят до масло. После прекупвач, после износител ....
Предполагам без да съм "навътре" в бизнеса, че като с тутуна обикаля гръчка и проч ойро сволоч. Това за износ. Има и малък брой "мачкани" производители по територията дето го влагат в продуктите си.
Както казах. Шменти-капели.
При това нагло прехвърляш проблема от болната глава на здравата.
Това че дядото произвежда розов цвят дори да е "топ" качество не е свързано с ценообразуване, продажба .... в смисъл че той не може да влияе.
Некой го е прекупил от него. После некой го е преработил и кво е тургал в "казана" само той си знае. После некой е купил маслото и го е изнесъл и т.н.
« Последна редакция: Май 31, 2020, 19:33:19 от 66 »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Калинчо е прав, по принцип, аз познавах едни такива,  винпромаджии, честни частници, и те така изгоряха, с вино менте.
Вие си ги избрахте!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Ми не.
Принципно различно е.
Вино можеш да правиш ако си среден, дори дребен производител.
Розовият цвят няма собствен пазар извън изкупуването за преработка в масло. Виж по-горе дан се повтарям.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Има и още доста от историята, но може да стане досадно.
За имане - със сигурност има. Като например дали французите имат монопол върху изкупуването и дали можеш да си купиш да речем 200 грама чисто гюлово масло от Карлово, без да мине поръчката през Францата...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Има и още доста от историята, но може да стане досадно.
За имане - със сигурност има. Като например дали французите имат монопол върху изкупуването и дали можеш да си купиш да речем 200 грама чисто гюлово масло от Карлово, без да мине поръчката през Францата...
Монопол чак не, но наистина са основните купувачи. Което не е непременно лошо. Доколкото знам, имат договори с производители с клаузи за ексклузивност, с това колко да произвеждат и повече - не, но за сметка на това и с гарантирани цени на изкупуване и количества. От своя страна, сериозните розоварни пък си сключват по-дългосрочни договори за изкупуване на рози, пак с гарантирани количества и цени от производителите. По тази причина, ревът не е масов, а само от тези, дето търсят къде да си продадат розите, когато започне беритбата. Е, и от тези със сортовете дето не могат да се сертифицират.
Нямаш проблем да си купиш 200 грама розово масло в Карлово, но не от всеки производител. И вероятно не по интернет. Сигурно ще може и повече, защото напоследък този бизнес е с големи проблеми, намаляващо много изкупено количество и падащи цени.