Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 13:42:04

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 293550 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

AnonimusBG

  • Гост
джонито и валентина отдавна са на нивото на нашия коч.
Не говоря за отлежалите.
Ирландските не са толкова популярни, и за сега поддържат някакво ниво.
Иначе ще станат като шоколадите у нас.

Quote (selected)
Повечето марки шоколад у нас не отговарят на европейските стандарти

https://www.segabg.com/hot/povecheto-marki-shokolad-u-nas-ne-otgovaryat-na-evropeyskite-standarti

Карам си на Джони и Валентин и хич не ги мисля другите.
Като бърбън и ирландско.

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
джонито и валентина отдавна са на нивото на нашия коч.
Не говоря за отлежалите.
Ирландските не са толкова популярни, и за сега поддържат някакво ниво.
Иначе ще станат като шоколадите у нас.

Quote (selected)
Повечето марки шоколад у нас не отговарят на европейските стандарти

https://www.segabg.com/hot/povecheto-marki-shokolad-u-nas-ne-otgovaryat-na-evropeyskite-standarti

Карам си на Джони и Валентин и хич не ги мисля другите.
Като бърбън и ирландско.

Да, бърбънът също става още, аз си пия Бълийт и съм доволен.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил


Да, бърбънът също става още, аз си пия Бълийт и съм доволен.
Тоже  красиво!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
джонито и валентина отдавна са на нивото на нашия коч.
Не говоря за отлежалите.
Ирландските не са толкова популярни, и за сега поддържат някакво ниво.
Иначе ще станат като шоколадите у нас.

Quote (selected)
Повечето марки шоколад у нас не отговарят на европейските стандарти

https://www.segabg.com/hot/povecheto-marki-shokolad-u-nas-ne-otgovaryat-na-evropeyskite-standarti
е сега, това за шоколада ме разстрои :image008:
ходила съм във фабрика на Линд в Германия и се почувствах като в рая там
върнахме се в България с пълни торби шоколад, опакован, неопакован, всякакви видове и форми
изобщо не ни трябваше, но никой не не може да устои на даровете от рая :bigok:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Да , Лили ,категорично няма добър шоколад у нас ! Даже " Български от Своге !!" и той вече за нищо не става. Вносните все още не са с качеството каквото имат там ,в европа.  IMHO!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
от 6-7 месеца не ям шоколад, освен черен, ах ти горчива съдба  :'(
но когато правя някакви сладкиши , опитвам по малко и наистина е излишно сладък

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
ах ти горчива съдба

Аууууууу ... !!!  :crying-1324: :bounce-946: :D
« Последна редакция: Декември 15, 2019, 17:53:30 от Джиджи »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
от 6-7 месеца не ям шоколад, освен черен, ах ти горчива съдба  :'(
но когато правя някакви сладкиши , опитвам по малко и наистина е излишно сладък
Във Варна се нароиха много фирми ,които официално внасят турски стоки ,предназначени за техния пазар .Всички перилни и почистващи препарати са  доста по качествени и доста по евтини , що се отнася до европейските шоколадови изделия  - тяхното ниво не може да се сравнява с това ,което идва у нас, според мен...лекарства,сирене , боб ,леща ,маслини ,зехтин..., ами турските не са боклуци...макаронените им изделия са прекрасни...кус-кус,паста , юфка- чудесни...спагетите им не ми харесват...

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не са за техния пазар.
Правени са за нашия, но са доста по-добри от европейските.
Преди две години нямаше разлика в качеството, сега има партиди за България, има магазини в Турция "специализирали за български туристи".
Бързо се учат. местните в Одрин (Едрине ) пазаруват в околните селища, града се пълни всеки уикенд с българи, а после каквото остане по рафтовете ......
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Не са за техния пазар.
Правени са за нашия, но са доста по-добри от европейските.
Преди две години нямаше разлика в качеството, сега има партиди за България, има магазини в Турция "специализирали за български туристи".
Бързо се учат. местните в Одрин (Едрине ) пазаруват в околните селища, града се пълни всеки уикенд с българи, а после каквото остане по рафтовете ......
Вероятно е и така , не знам , но понеже съм опитвал едното и другото се изказвам в полза на турските...

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
По-добри са от това което имаме тук и са по-евтини.
Просто са различни от техните, за качество трябва да се ходи по малките градчета, индивидуално, не организираните турове. Вероятно в азиатската част не е така, не съм ходил много е далеч, обаче всичко близо до границата се е изкалпазанило.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
По-добри са от това което имаме тук и са по-евтини.
Просто са различни от техните, за качество трябва да се ходи по малките градчета, индивидуално, не организираните турове. Вероятно в азиатската част не е така, не съм ходил много е далеч, обаче всичко близо до границата се е изкалпазанило.
Ми ша са изкалпазанят , ми!!! Ориент , дъ ге!!!Засега е добре , докато не стане  по български! Като кръчмите във Варна. Отворил готина, евтина ,с добро меню и пиене и след шест месеца става като в  Хепи. Щото суровините по евтини , цените в кръчмата стават по високи...и поглеж след един месец я седне някой да пие една бира , я не. Пържените картофи най-вървят. Не казвам , че е лесно. Най-гадно е сега да поддържаш заведение с приготвяне на храна , поне във Варна . Що не е тъй в Пловдив , Русе ,София , Търново, че и Хасково и Димитровград.Турчинът е разбрал ,че ако ти го намери малко по евтино и по- добро ще си му клиент винаги , а нашите тъпи византийци ти отрязват главата и чакат пак да отидеш. Ще отидеш , ама друг път!!! Натискът на ТИМ си стои , ма не го броя щото свикнахме!!!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Ми ша са изкалпазанят , ми!!! Ориент , дъ ге!!!

не че нещо, ама ориентът няма нищо общо. щто пръви беха великите западняци, които направиха храни като за източна ойропа.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Ми ша са изкалпазанят , ми!!! Ориент , дъ ге!!!

не че нещо, ама ориентът няма нищо общо. щто пръви беха великите западняци, които направиха храни като за източна ойропа.
Може и така да е ,но  нашего брата като види ,че нещо върви и дай сега или грамаж ще намали , или продукти по евтини и става манджа с грозди... те сигурно и отатък така правят , аз само съм ходил по за малко , не съм живял там , ма и те що да не си продават боклуците на туземците от Изтока... Всъщност като се замисля назе българете ,който не го мързи той не ни е онождал, а ние сме търпеливи...или не ни прави впечатление , свикнали сме... ай да не задълбавам , че може да се скараме с някой!!!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Може и така да е ,но  нашего брата като види ,че нещо върви и дай сега или грамаж ще намали , или продукти по евтини и става манджа с грозди... те сигурно и отатък така правят...

абсолютно сигурно. още първото проучване, дето извади двойния стандарт за стоките за източна европа, показа по-малко активно вещество с праховете на ариел, 17% по-малко сьомга в рибените пръчици /сиреч 17% повече панировка, сменяш сьомгата, дето е по 10 евро килото, с яйце и брашънце/.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Може и така да е ,но  нашего брата като види ,че нещо върви и дай сега или грамаж ще намали , или продукти по евтини и става манджа с грозди... те сигурно и отатък така правят...

абсолютно сигурно. още първото проучване, дето извади двойния стандарт за стоките за източна европа, показа по-малко активно вещество с праховете на ариел, 17% по-малко сьомга в рибените пръчици /сиреч 17% повече панировка, сменяш сьомгата, дето е по 10 евро килото, с яйце и брашънце/.

Това ментето беше една от първите придобивки от демокрацията, ние ли го измислихме или го копнахме не знам.
Да се натискаме ли, че сме научили на нещо европците или тоя път да се снишим?
« Последна редакция: Декември 15, 2019, 21:37:25 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
копнахме го. ама за да дойде, беше жизнено важно да има пазарна свобода. спомни си кога бдс стана незадължителен. след това дойдоха колбасите без месо, палмовото масло и прочие жизнено важни демокрационни придобивки.

преди това не можеше - имаше държавен стандарт. задължителен.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
БДС след разпада на държавата беше само пожелателен, като всичко.
Когато се изнасяше за чужбина вино, сирена се спазваше , на вътрешния пазар получихме свободата да ядем всичко дето е мърдало.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
БДС след разпада на държавата беше само пожелателен, като всичко.

в огромна грешка си. до отмяната му нарушаването на бдс беше престъпление. и това беше 'пречка за развитието на бизнеса и намаляваше интереса на потенциалните чуждестранни инвеститори' /цитат по памет/.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Това за чуждестранните инвеститори.
Цар Киро и къмпъни даже не подозираха че някъде съществува такъв стандарт.
Всичките кучета и котки изядени на кюфтета не са градски легенди.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
БДС след разпада на държавата беше само пожелателен, като всичко.
Когато се изнасяше за чужбина вино, сирена се спазваше , на вътрешния пазар получихме свободата да ядем всичко дето е мърдало.
За мене най -голямата глупост беше да се разруши всичко , да сме започнели на чисто . Нито започнахме на чисто , нито хаир видяхме от това. А глупостта с отмяната на БДС , особено за храните и суровините за хранителната и консервната промишленост е айфеловата кула сред щуротиите , които ни донесе демокрацията. Сега да ни дадат да си направим демокрация ще знаем , ама  надай са кумец булката да й пияна. Нали знаете Иванчо ,дето видял падаща звезда и си пожелал желание ,сутринта пред вратата намерил колело с цици. че и ние ...пожелахме си демокрация , а получихме... баш колело с цици получихме и ние...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а, не, не забравяй връщането на земята в реални граници, от което 30 години по-късно още не можем да се оправим. и ликвидацията на ткзс-тата. то така се и казваха - ликвидационни комисии.

въобще земеделието беше унищожено. преработвателната промишленост също.

AnonimusBG

  • Гост

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Това със земите беше супер щуротия.
На мен ми се падна едното колело и едната цица, на брат ми другия комплект. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Социализъм и демокрация – плюсове и минуси
https://sindbadsi.wordpress.com/2019/11/12/%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%BB%D1%8E%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B8-%D0%BC/

Някакъв опит нещо да се съпостави.

 Не,не  не исках да  възбуждам една дискусия,която дъвчем вече 30 години и ядем попарата ,дето доброзорно си я надробихме. Току виж ,че сме хванали шишетата и почнем да трошим мебелите.За това врем директорът на ЦНИКА София казваше : Малки бехме излъгаха ни!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Направо си бяхме глупави, няма какво да си кривя душата. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Виждам, че и тук се води разговор за 30-те години дермокрация. Темата е безкрайна, безкрайно късно осъзнато случилото се и безкрайно невъзможно да се поправи нещо. С две думи, загубилите войната биват безмилостно ограбени, ликвидирани и всичко свързано с тях - затрито. Дефакто - така се случи и това са резултатите.

В тази връзка споменах в затворената тема днес за Нинова (как може да се очаква, че ще е за друга?), че много неща вече излязоха наяве. И една нова книга. За нея дадох данни обаче в "моята тема" тук, в този раздел.

Съдържание? Както се казва - "Победителите говорят".

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Както се казва - "Победителите говорят".

ъхъ, и между 'history' и 'his story' практически няма разлика.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Почвам да си мисля , че излизането на подобна кни за сСол Полански  отваря началото на разобличенията  и затваря епохата на компроматите. Някои фигури са си изпълнимли задачите и трябва да бъдат пожертвани, много искам да видя секретните грами  на другия посланик ,ген Виктор Шарпов, който по мое мнение заедно с Полански беше в основата на избухването на демокрацията у нас и всички следващи радости и благини за някои представители на пребоядисаните демократи  и буйната радост на народните маси ,че Тато паднал , което си беше най - малката беля за всички ни.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
то в перник вече клони към нещо като тъга. или жал. понеже немат вода, шефът на пътното задоволил жаждата си... ама го хванали. и ще го пъдят.
Quote (selected)
Хванаха шефа на Пътно управление в Перник да шофира пиян, съобщава Нова телевизия, позовайки се на информация от свои източници.

По първоначални данни Петър Басмаджиев е бил заловен в неделя сутрин в центъра на Перник с 1.6 промила алкохол в кръвта.
...
По неофициална информация Басмаджиев ще бъде освободен от длъжност още в понеделник.
http://epicenter.bg/article/Hvanaha-shefa-na-Patno-upravlenie-v-Pernik-da-shofira-piyan-/201631/3/0

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Интересно, обаче, лицето Джамбазки къде е жадувал тъй  :image008:

http://epicenter.bg/article/Siderov--Koy-otarva-Dzhambazki-ot-zatvora--/201630/2/0

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Quote (selected)
много искам да видя секретните грами  на другия посланик ,ген Виктор Шарпов, който по мое мнение заедно с Полански беше в основата на избухването на демокрацията у нас и всички следващи радости и благини за някои представители на пребоядисаните демократи  и буйната радост на народните маси ,че Тато паднал , което си беше най - малката беля за всички ни.
:way_to_go-1308:
Даже не знам жив ли е посол Шарпов. Ако е, което му пожелавам, щото не съм кофти човек, вероятно не е приритал за кинти като Сополански.

Едно информативно четиво:
10 ноември. Последните дни

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
много искам да видя секретните грами  на другия посланик ,ген Виктор Шарпов, който по мое мнение заедно с Полански беше в основата на избухването на демокрацията у нас

На мен не ми е интересно, защото Шарапов бе от измамените Горбачовски камилчета. Горбачовската идея за България бе една бутафорна демокрация ала Гластност и Перестройка. С опозиция от наши хора и изобщо буквално повторение на онова, което той си мислеше, че прави в Русия. Те бяха абсолютно сигурни в обещанията на Буш, че България и Румъния остават в руската политическа сфера на влияние и си мислеха, че като свалят бай Тошо, като създадат неква контролирана опозиция от зависими хора, като пуснат два-три опозиционни вестника и - край. Всичко е ток. Затова Луканов раздаде сумати пари да први партии, вестници и опозиция. И до един момент им се получаваше. Но после стана каквото трябваше да стане.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
много искам да видя секретните грами  на другия посланик ,ген Виктор Шарпов, който по мое мнение заедно с Полански беше в основата на избухването на демокрацията у нас

На мен не ми е интересно, защото Шарапов бе от измамените Горбачовски камилчета. Горбачовската идея за България бе една бутафорна демокрация ала Гластност и Перестройка. С опозиция от наши хора и изобщо буквално повторение на онова, което той си мислеше, че прави в Русия. Те бяха абсолютно сигурни в обещанията на Буш, че България и Румъния остават в руската политическа сфера на влияние и си мислеха, че като свалят бай Тошо, като създадат неква контролирана опозиция от зависими хора, като пуснат два-три опозиционни вестника и - край. Всичко е ток. Затова Луканов раздаде сумати пари да први партии, вестници и опозиция. И до един момент им се получаваше. Но после стана каквото трябваше да стане.

Общо взето, е така. Ама историята взе, че се разбърза. Стената рухна в Берлин. Споменатата Румъния взе, че разстреля семейство Чаушеску по телевизията. Генерал Станкулеску отиде на друго място да бъде съден, от съд по-висш от всеки тук, съдил го. Пътем спомена, че в Румъния са действали части на ГРУ по време на преврата. Но това вече никого не интересува. Понеже, както писах, историята взе, че се разбърза.

При нас каквото имаше да става, стана след Шарапов. При Авдеев. Но и това вече сме обсъждали тук. Да не се повтарям.
https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=458.60

Само ще напомня - при Примаков (и Авдеев - тук) работата на руското разузнаване "по света и у нас" се "икономизира". Икономизацията, демек, измести идеологизацията. "Икономиката, глупако", как рече един друг умник известен на едно друго място.  8)

Quote (selected)
Орден Почёта (21 июня 1996 года) — за заслуги перед государством, большой вклад в проведение внешнеполитического курса и обеспечение национальных интересов России, мужество и самоотверженность, проявленные при исполнении служебного долга.

Quote (selected)
Орден «За заслуги перед Отечеством» IV степени (22 ноября 1999 года) — за большой личный вклад в политическое урегулирование кризиса вокруг Косово и активное участие в проведении линии Российской Федерации на Балканах.

Това са наградите на Авдеев (от този период). Дали пък в Русия дават награди за несвършена работа ...  :image008: О, едва ли.
И къде е днес Александр Алексеич? Правилно, имаме познал верния отговор - посланик във Ватикана.  8)

https://vatican.mid.ru/ru/embassy/ambassador/

Да ви изглежда в немилост?  ???

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
О, Авдеев го бях забравил! Да ,той сериозно се потруди.
Не знам дали само на мене ми  се струва ,но  виждам някаква аналогия с резултатите  от Освободителната  война 1878 и Ноемврийското избухване на демокрацията през 1989г.защо казвам  това:
1.Някога  Руската империя наред с имперските си грижи получи възможност да създаде една,айде да не казваме губерния , ама едно княжество ,което да върви зад Освободителката и да върти опашка,нещо за което не бива много -много да ги виним ,както сега масово се прави и ги съдят със стара дата... ми имперска им работа...Сметките им излязоха криви и получиха една съединена България , която не можаха ,слава Богу да разцепят, демек " ..хотели кока , а съели Кука!" и Империята не престана да човърка и рови около България ,че недостатъчно я уважават като освободителка. Знаем прекрасно историята си.
2. Сега полуразпадналият се СССР вярваше и държеше на запазване на влиянието си в България, на пръв поглед изглежда ,че то продължава да е силно, но ако копнем ще видим ,че не е баш тъй...и май нещата свършиха за тях по схемата : "...хотели как всегда , но получилось еще хуже!" НАТО... , ЕС и прочия, далече от руската сфера неща,Южният поток ,пък беше капака .  И днес пак правят струват, току набутат България в някаква схема , но не солдафонски както преди сто и кусур години , а доста рафинирано и после  рЕзко дават оценки за българската благодарност. Така или иначе Руси има интереси в България , те не са пренебрежими , а и пета колона има почти оформена , така ,че  трябва нашите  управници да си отварят очите на четири. Твърде е възможно  това подобие да е само в моята глава, то аслъ там всякакви щуротии има. :nuts: :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
О, Авдеев го бях забравил! Да ,той сериозно се потруди.
1... и Империята не престана да човърка и рови около България ,че недостатъчно я уважават като освободителка. Знаем прекрасно историята си.
2... И днес пак правят струват, току набутат България в някаква схема , но не солдафонски както преди сто и кусур години , а доста рафинирано и после  рЕзко дават оценки за българската благодарност. Така или иначе Руси има интереси в България , те не са пренебрежими , а и пета колона има почти оформена , така ,че  трябва нашите  управници да си отварят очите на четири.

о, ерес, ерес...
недей така, тука има индивиди с руско самосъзнание, които, както фирмин отбеляза по-рано, отъждествяват интереса на сегашния батюшка с руския интерес.
а времената са се променили, особено за последните 30 години.
иначе нищо против руските интереси, стига да съвпадат с българските. или поне да не им пречат.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Нека уточним: Русия има интереси на Балканите. Да не преувеличаваме значението си. Руските  интереси в Гърция и Сърбия не са по-малки от тези към България.
Та даже и напротив.  Поне през последните 300 години, с няколко периода изключение...


Щото петоколонните козяшки пропагандатори ни втълпяват, че първата работа на Путин кат се поразсъни , е да мисли как да ни нагади.

« Последна редакция: Декември 16, 2019, 11:26:40 от Bacho Кольо »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
да създаде една,айде да не казваме губерния , ама едно княжество ,което да върви зад Освободителката и да върти опашка,

Ся, това са клишета без никаво историческо покритие. Какво точно е искала Русия от България? За какво точно е трябвало да следваме Русия? За какво точно е трябвало да въртим опашка? За нищо! Тогава България избра да има други покровители и да върти опашка зад други сили, а не зад Русия. Какво щеше да стане във и със България ако не беше го направила? Щеше да спечели, а не да загуби две Балкански и една Световна война.
Единствените доказани с документи мераци на Русия към България са да контролира чрез нас Проливите. Чрез нас! Аз нищо лошо за България не виждам в тази "имперска политика".
Затова, когато повтаряте тази куха мантра, винаги трябва да казвате какво искаха другите сили от България и дали не са искали те да ни преърнат в губерния. Защото излиза, че сме избягали от една много лоша империя и сме избрали да следваме едни много добри чичковци, които мислели само най-доброто за многострадална България.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Съвременните подходи към управлението са риск-ориентирани. В тази "координатна система" можем да си зададем въпроса за отношението/политиката на Русия към България като към:

1. Източник на риск по отношение на руските икономически и гео-политически проекти на Балканите и по Черно море - руснаците ще трябва да намерят начин да управляват този риск, намалявайки го до нива, които могат да си позволят да толерират;

2. Уязвимост и източник на риск по отношение на конкуриращи ги икономически политики на ЕС и отбранителни политики на НАТО (доминирани от САЩ) на Балканите и по Черно море - руснаците ще търсят начин да увеличат уязвимостта на България и потенциала и на източник на управляем и бърз за ескалация риск;

3. "Кейс микс" на горните две, с нарастваща сложност на управление.

Достъпни за намеса отвън са системи в състояния далеч от равновесните. Следователно, в интерес на Русия е България да пребивава в състояние на нестабилност, дори "задкритичност". Това би и дало възможност с минимални ресурси и за кратко време да ескалира ситуация в България, манипулирайки я в своя изгода. Но тези ефекти, макар и мощни, са краткотрайни. Държавните системи са консервативни. Разклатени, те продължават да имат възможността да възстановят състоянието си или да се установят в друго, близо до него. Смут, ран, луан - до време са. После мейнстриймът надделява.  ???

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Затова, когато повтаряте тази куха мантра, винаги трябва да казвате какво искаха другите сили от България и дали не са искали те да ни преърнат в губерния.
За каква България и други сили изобщо става дума? Другите сили чудесно са си общували с османската империя..историята нищо не разказва за някаква си там България. Но, няма нищо непоправимо ..въпросната въртяща опашка пред всеки силен на деня държава сигурно се е запътила към третата си самоликвидация. Не се знае дали или след колко други века ще може да върти опашка и да сере (без извинения!) по форуми, медии и където другаде й падне Освободителя си, ако изобщо се намери желаещ за такъв :smokin:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
да създаде една,айде да не казваме губерния , ама едно княжество ,което да върви зад Освободителката и да върти опашка,

Ся, това са клишета без никаво историческо покритие. Какво точно е искала Русия от България? За какво точно е трябвало да следваме Русия? За какво точно е трябвало да въртим опашка? За нищо! Тогава България избра да има други покровители и да върти опашка зад други сили, а не зад Русия. Какво щеше да стане във и със България ако не беше го направила? Щеше да спечели, а не да загуби две Балкански и една Световна война.
Единствените доказани с документи мераци на Русия към България са да контролира чрез нас Проливите. Чрез нас! Аз нищо лошо за България не виждам в тази "имперска политика".
Затова, когато повтаряте тази куха мантра, винаги трябва да казвате какво искаха другите сили от България и дали не са искали те да ни преърнат в губерния. Защото излиза, че сме избягали от една много лоша империя и сме избрали да следваме едни много добри чичковци, които мислели само най-доброто за многострадална България.
Условното  наклонение в историята е само повод за забавление , но не и за анализи. Какво е щяло да стане "АКО" така , а не онака никой не знае и даже е несериозно според мен да се коментира. Освен това аз не бих подценявал толкова Русия , която създава една държава на завоювана територия  , че да допусна  да няма както планове ,така и ясни виждания защо го прави. Да речем ,че го е направила за спасението на братята българи , прекрасно ! Ей тъй бадева ,без дългосрочна визия ...нито го вярвам ,нито го допускам. Естествено ,че великите сили от Европа си имат и те своите планове , толкова е естествено. Ние сега си мислим ,че сме направили грешния избор тогава...ми това е, кьорав карти не играе. Звучи цинично, но това е грубата шаячна правда ,която още носим.Ама чак пак да е куха мантра ,не ми се верва!Ние  сме си платили с кръв ,пот и сълзи за тази куха мантра.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
За каква България и други сили изобщо става дума? Другите сили чудесно са си общували с османската империя..историята нищо не разказва за някаква си там България.

Искам да кажа, че постоянно се папагали мантрата, че, видите ли, Русия искала да ни направи губерния. Което е пълна лъжа. Какво е искала Русия от България може да се види в съседна Югославия - същото. Приятелски политически съюзник. А политически съюзник винаги означава военен съюзник. Нищо повече. Ама, не ни одобрила царя. Ами, имала е право като велика сила да не го одобрява, защото е знаела, че с този цар България ще ѝ стане враг. Което и стана. Русия се е бъркала в нашите вътрешни работи само и единствено по тази линия - външнополитическата ориентация на България. И ние не можем да я обвиняваме, защото няма как да клеймим руската имперска политика (архитъпо клише!) и да благославяме английската, френската, германската и австроунгарската имперски политики. Излиза, че Русия ни е враг, а те са ни приятели.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
За каква България и други сили изобщо става дума? Другите сили чудесно са си общували с османската империя..историята нищо не разказва за някаква си там България.

Искам да кажа, че постоянно се папагали мантрата, че, видите ли, Русия искала да ни направи губерния. Което е пълна лъжа. Какво е искала Русия от България може да се види в съседна Югославия - същото. Приятелски политически съюзник. А политически съюзник винаги означава военен съюзник. Нищо повече. Ама, не ни одобрила царя. Ами, имала е право като велика сила да не го одобрява, защото е знаела, че с този цар България ще ѝ стане враг. Което и стана. Русия се е бъркала в нашите вътрешни работи само и единствено по тази линия - външнополитическата ориентация на България. И ние не можем да я обвиняваме, защото няма как да клеймим руската имперска политика (архитъпо клише!) и да благославяме английската, френската, германската и австроунгарската имперски политики. Излиза, че Русия ни е враг, а те са ни приятели.
Не съм си позволявал да клеймя имперската политика на Русия ,просто считам ,че е съвсем закономерно да има такава, може да е тъпо , но е така .Както  не отричам правото на другите държави да правят каквато им отърва политика.И за да бъда ясен докрай пак ще кажа ,че е голяма грешка да съдим  тогавашната политика ,    изхождайки от днешните дадености ,и да трупаме неприязън , особено  в ширещата се антируска истерия както у нас , така и по света.
« Последна редакция: Декември 16, 2019, 12:32:43 от Kerpeden »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Ама чак пак да е куха мантра ,не ми се верва!

Ами, куха е, защото никой не казва нещо конкретно. Само общи лафове. Какво точно е искала Русия от България, което е противоречало на българския интерес? Какви "планове" е имала Русия за България и как тези нейни планове са щели да навредят на българския народ? Защо не навредиха на сръбския народ? Сърбия загуби ли като остана верен съюзник на Русия? Конкретика, конкретика! А не, "великоимперски амбиции" и т.н.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Ние  сме си платили с кръв ,пот и сълзи за тази куха мантра.

Айде поредните патриотарски небивалици - четете си внимателно историята! Платили са някои и то много малко българи..останалото се е снишкало и мишкувало точно, както прави и днес..и се зъби само, когато си въобразява, че е в безопасност. Виж, имаме чудесна българска поговорка, която си е точно на мястото - храни куче, да те лае! :smokin:

Апропо, и няма причини да се сърдим, когато ни определят като неблагодарници и предатели. Аз абсолютно по същия начин определям поведението на държавата България в новата й история. История, която й е подарена от една империя, която очевидно не е преценила, че крадците на добитък около Дунава не струват живота на дори един нейн войник..за разни разлики говоря
« Последна редакция: Декември 16, 2019, 12:35:51 от Асол »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
офтопик - варненци и бургазлии имат мноо по-трезва и лишена от идеология преценка за съвременните руснаци, отколкото населението в останалата част от страната, поради простия факт на мноо повече* контакти със съвременните руснаци   :smokin:

*изкл асол, говоря по принцип, средностатистически.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Бравос! Най-сетне всичко си дойде на мястото!!

За кротки разговори – естествено В КРЪЧМАТА.

И поздрави за Дедо Керпи като любезен домакин.  :0004: C:-) :0004:
Но поне засега от мен –   :i_miss_you-1316:
« Последна редакция: Декември 16, 2019, 12:58:24 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
и няма причини да се сърдим, когато ни определят като неблагодарници и предатели.

Разбира се! А ни определят за такива, защото неоснователно преминахме в лагера на руските врагове. И воювахме срещу Русия и нейните съюзници и приятели. И тука няма никакво значение какво бил чувствал народът. Става въпрос за външната политика на държавата, която олицентворява този народ. Патетично се цитира ген. Колев, че обичал Русия, но какво дирила тя в Добруджа. Генерал Колев паднал от небето и не знае, че България нападна съюзника на Русия Румъния и влезе в Добруджа, затова въпросът е какво дири ген. Коелв в Добруджа.
Затова винаги питам : какво точно искаше Русия от България, та се наложи да отидем при нейните врагове? И защо не е искала нещо такова от Сърбия?

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Ние  сме си платили с кръв ,пот и сълзи за тази куха мантра.

Айде поредните патриотарски небивалици - четете си внимателно историята! Платили са някои и то много малко българи..останалото се е снишкало и мишкувало точно, както прави и днес..и се зъби само, когато си въобразява, че е в безопасност. Виж, имаме чудесна българска поговорка, която си е точно на мястото - храни куче, да те лае! :smokin:

Апропо, и няма причини да се сърдим, когато ни определят като неблагодарници и предатели. Аз абсолютно по същия начин определям поведението на държавата България в новата й история. История, която й е подарена от една империя, която очевидно не е преценила, че крадците на добитък около Дунава не струват живота на дори един нейн войник..за разни разлики говоря
Значи ако искаме да не ни броят за неблагодарници и предатели трябва  да имаме дълги пухкави завити опашки ,розов език и поглед като на министара на правосъдието пред началника му.А империята не е преценила отношението на "крадците на добитък" просто защото не я е интересувало. Обаче  се случи друго и така...мине не мине двайсе години и се питаме : Ты меня уважаеш??? Ми ,добре!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
варненци и бургазлии имат мноо по-трезва и лишена от идеология преценка за съвременните руснаци, отколкото населението в останалата част от страната, поради простия факт на мноо повече* контакти със съвременните руснаци

И какво ще ми кажат варненци и бургазлии за "съвременните руснаци". Нещо, което да ме шашне ли? Какво общо имат съвременните руснаци с историческата антируска политика на държавата България?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
варненци и бургазлии имат мноо по-трезва и лишена от идеология преценка за съвременните руснаци, отколкото населението в останалата част от страната, поради простия факт на мноо повече* контакти със съвременните руснаци

И какво ще ми кажат варненци и бургазлии за "съвременните руснаци". Нещо, което да ме шашне ли? Какво общо имат съвременните руснаци с историческата антируска политика на държавата България?

говорим си повече за съвременната политика на държавата, не за историческата.
каквото е било преди 140 години е важно, разбира се, но не може непременно да определя настоящето и така до края на света, не ли?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Значи ако искаме да не ни броят за неблагодарници и предатели трябва  да имаме дълги пухкави завити опашки ,розов език и поглед като на министара на правосъдието пред началника му.

Глупости! Кой е казал такова нещо? За какво конкретно е трябвало да лижем задника на руския цар? За какво? Пак общи лафове и мазане с баданарката. За неблагодарници ни броят защото в две войни воювахме срещу тях, а в четири срещу техните съюзници и приятели.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
и няма причини да се сърдим, когато ни определят като неблагодарници и предатели.

Разбира се! А ни определят за такива, защото неоснователно преминахме в лагера на руските врагове. И воювахме срещу Русия и нейните съюзници и приятели. И тука няма никакво значение какво бил чувствал народът. Става въпрос за външната политика на държавата, която олицентворява този народ. Патетично се цитира ген. Колев, че обичал Русия, но какво дирила тя в Добруджа. Генерал Колев паднал от небето и не знае, че България нападна съюзника на Русия Румъния и влезе в Добруджа, затова въпросът е какво дири ген. Коелв в Добруджа.
Затова винаги питам : какво точно искаше Русия от България, та се наложи да отидем при нейните врагове? И защо не е искала нещо такова от Сърбия?
Е ,те тука съм съгласен с теб,особено в частта около патетикато ,с ген. Колев и историческата истина около битките в Добруджа. На мен лично много ми идват такива изблици на патриотарщина( тук съм съгласен и с Асол , по тази точка)

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
говорим си повече за съвременната политика на държавата, не за историческата.

Ами то е същото! Какво иска сега съвременна Русия от България? Същото като преди 140 години - да бъдем политически съюзници. Значи това е лошо, така ли? Коло е по-лошо от това, че САЩ искат същото? Или Европа? Значи пак излиза Русия е лоша, Западът е добър.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Значи ако искаме да не ни броят за неблагодарници и предатели трябва  да имаме дълги пухкави завити опашки ,розов език и поглед като на министара на правосъдието пред началника му.

Глупости! Кой е казал такова нещо? За какво конкретно е трябвало да лижем задника на руския цар? За какво? Пак общи лафове и мазане с баданарката. За неблагодарници ни броят защото в две войни воювахме срещу тях, а в четири срещу техните съюзници и приятели.
Аз го казах защото така схванах поста на Асол!
Гладен съм ,дами и господа! Приятен обяд! До по-късно!!!
« Последна редакция: Декември 16, 2019, 13:04:37 от Kerpeden »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
 
Quote (selected)
трябва  да имаме дълги пухкави завити опашки ,розов език и поглед като на министара на правосъдието пред началника му

Въпросните атрибути и днес са в наличност. Само, дето редовно през последните над стотина година се прилагат спрямо текущия враг на Русия. Комплексарщина, типична за страхливеца, който дори не е сколасал сам да си направи държава

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Ами то е същото! Какво иска сега съвременна Русия от България? Същото като преди 140 години - да бъдем политически съюзници. Значи това е лошо, така ли? Коло е по-лошо от това, че САЩ искат същото? Или Европа? Значи пак излиза Русия е лоша, Западът е добър.

светът се е променил за тия 140 години.
иначе много пъти съм посочвал прагматичната съвременна политика на чехия и унгария спрямо русия, колкото и тежести да има в историческите им отношения.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Аз го казах защото така схванах поста на Асол!

Тя не е казала такова нещо. Но ние винаги приравняваме - странно защо - добрите отношения и историческата признателност с лизане на нечий задник. Русия никога не е искала да ѝ лижем задника. Искала е единствено да бъдем политически съюзници. И, съвсем естествено, когато в България са идвали на власт сили, които са искали да ориентират страната към нейните исторически врагове, тя е опитвала да въздейства за обратното. Това е нормална външна политика на всяка велика сила. Но ние подминаваме, като нещо съвсем естествено, американските опити да обвържат политически целия свят. Затова казвам, че излиза, че те са добри, а ако Русия иска същото - лоша. Не е необходимо да лижем задника на Русия, но защо отново трябва да сме сред нейните врагове?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
прагматичната съвременна политика на чехия и унгария спрямо русия,

Кое им е прагматичното? Че президентите им неофициално се изказват да паднат санкциите ли? А после в Европа гласуват за тях. Чехия и Унгария са членове на враждебен на Русия политически и военен съюз. какво казал някой за вътрешна и лична употреба няма значение. Бизнесът с Русия също е ирелевантен. Тука говорим за политическо противопоставяне.