Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 20:30:29

Автор Тема: Декларация на НФСБ за използване на английски език от Румен Радев  (Прочетена 8918 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Интересна декларация
Quote (selected)
„О, неразумни и юроде...“
02.03.2019г.

Ние, членовете на Националния изпълнителен комитет на НФСБ, изразяваме възмущението си от грубото погазване от Президента на Република България Румен Радев на чл. 3 от Конституцията гласящ, че „Официалният език в републиката е българския“.

На 01.03.2019г. в Президентството на Република България Президентът Радев разговаря с Генералния секретар на НАТО г-н Йенс Столтенберг не на официалния български език, а на чужд език – английски. Унизително, цинично и арогантно! Като, че ли българското Президентство е столова в централата на НАТО!

С поведението си Президентът Радев нарушава не само чл. 3, но и чл. 36, ал. 1 от Конституцията, който прокламира, че „ползването на българския език е право и задължение на българските граждани“.

Езикът на един народ отразява неговото сърце, разум и дух защото езикът е единствената форма, чрез която се материализира човешката мисъл. Винаги и за всеки народ той е свещен. С поведението си Президентът Радев унижи не само свещеният език на Вазов, Ботев и Хайтов „език свещен на нашите деди“, но и целия български народ, който по Конституцията е призван да представлява.

Унижи го за втори път след като позорно и гузно премълча назидателната реч на руския патрирах Кирил точно преди една година.

Българският президент Румен Радев не само игнорира посочените конституционни норми, но забрави, че съгласно чл. 92, ал. 1 представлява не само себе си, но и Република България в международните отношения, а следователно и всички български граждани.

За нас, българските граждани от НФСБ, е недопустимо да се нарушава Конституцията и точно в навечерието на националния ни празник в българското президентство да се говори на чужд език независимо какъв.

Между другото г-н Радев, на какъв език, бихте посрещнали президента на република Турция Реджеп Тайип Ердоган ?

НАЦИОНАЛНИЯТ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН КОМИТЕТ на ПП НФСБ настоява Президентът Радев ДА СЕ ИЗВИНИ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД, за повторното недостойно и унизяващо нацията поведение поругало както свещения български език, така и националното достойнство на всеки българин.

Съзнавайки, че юридически трудно бихме обосновали достатъчна тежест на нарушението, за да искаме отстраняване от длъжност на президента за нарушение на Конституцията по чл. 103 от основния ни закон, ние се обръщаме към основния блюстител на законността в Прокуратурата, с искане да се произнесе по законосъобразността на действията на държавния глава.
Източник: http://nfsb.bg/positions.php?action=show&art=2338
 :smokin:

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
чл. 3 : "Официалният език в републиката е българскиЯТ."

"Ние, членовете на Националния изпълнителен комитет на НФСБ, изразяваме възмущението си от грубото погазване от Президента на Република България Румен Радев на чл. 3 от Конституцията гласящ, че "Официалният език в републиката е българскиЯ"."

Бахти и невежеството!

Тези радетели за български език в четвърти клас са пропуснали урока за членуването на съществителните и прилагателните в м.р. , ед.ч.

Позор! Позор! Излагация.

А бе май съм прекалено взискателен към тия безграмотници...




 

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Някой ще да се е изгаврил с тез просвеЩени нацфронтоваци, като не им е обяснил, че английският и френският са официалните езици на НАТО.

Ми що не направите референдум за излизане от тоз миролюбив блочец, гиди лицемери с лицемери недообразовани.   :t0127: :t0133:

Чок觧

  • Гост
На тия бокуци и слуги на ГЕРБ ще им отговоря така : Английският , заедно с френският , испанският и руският са международни езици , които си използуват в международните отношения ! Ако турският и българският станат международни - може да се използуват и те .

Израелският президент Шимон Перес в САЩ говореше на американски английски( а не на иврит!) , а в Русия -...на руски ! И никакъв кретен дори и не посмя да го прави на въпрос и да иска отстраняването му !

Явно някои боклуци напористо си търсят белята !

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
А бе май съм прекалено взискателенОтнюд - и пред гласящ са упущили запетайката.

Чок觧

  • Гост
Quote (selected)
Унижи го за втори път след като позорно и гузно премълча назидателната реч на руския патрирах Кирил точно преди една година.

Тия или са слепи , или са глухи , или много бързо забравят , че президента даде достоен отговор на руския патриарх !

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Причините за "декларацията" може да са и по-прозаични. Например започнало отрано празнуване със силни питиета и без мезе. По някое време решили да напишат декларация и драснали нещо.  :smokin:

Чок觧

  • Гост
Причините за "декларацията" може да са и по-прозаични. Например започнало отрано празнуване със силни питиета и без мезе. По някое време решили да напишат декларация и драснали нещо.  :smokin:

И какво празнуват тия продажници и безродници ? И нямало ли е поне един трезвен да ги спре да не пишат простотии ?

Тръгнали да търсят кусур на президента за английския , а те една грамотна декларация на български не могат да спретнат !
« Последна редакция: Март 02, 2019, 19:22:08 от Чок觧 »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Като стана въпрос за НФСБ, та се сетих за нещо.

Сигурен съм, спомняте си, че В. Симеонов изрече колосална глупост по отношение на майките на болните деца.

Сигурен съм, спомняте си, че след множество подканяния той си подаде оставката от поста Заместник председател на Министерския съвет.

Предполагам, спомняте си, че мястото беше заето от някаква нелепа чиновничка, секретарка в кабинета му.

Сигурен съм, че нито един форумник не знае името и.
Нещо да сте чули за /от/  нея? Мен един въпрос ме вълнува - да не би да се е споминала женицата...



Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
Ми що не направите референдум за излизане от тоз миролюбив блочец, гиди лицемери с лицемери недообразовани.
И оттатък съм питал, айде и тук:
От какъв зор референдум за излизане, да не би да сме влезли с такъв?
Некви хорица са ни нахендрили в съюзчето без това да е волята на народа.
Ерго, некви други хорица, в някакви други времена очевидно, казват че си дигаме гълъбите от ОТАН-а и да си събират парапатките респективно.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
На тия бокуци и слуги на ГЕРБ ще им отговоря така : Английският , заедно с френският , испанският и руският са международни езици , които си използуват в международните отношения ! Ако турският и българският станат международни - може да се използуват и те .

Израелският президент Шимон Перес в САЩ говореше на американски английски( а не на иврит!) , а в Русия -...на руски ! И никакъв кретен дори и не посмя да го прави на въпрос и да иска отстраняването му !
:way_to_go-1308:

Говорил е, защото МОЖЕ! И българският президент МОЖЕ!

Но когато в българското правителство се допускат на високи министерски постове всякакви игноратни, нещата ще продължават така ...  :firefrog:

/Чоки, само за теб нещо "под сурдинка": разлика между британския и американски английски де факто няма/

Чок觧

  • Гост
Ха , аз може да не знам английски , ама брат ми завърши английска гимназия и му купувах първа и втора част на "Американ  Инглиш" на Шахназарова . И едните викат "Вери гуд" , другите - "Вери уел" ! Имаше и други разлики и в произношението - гледах едно филмче с американец , британец и австралиец , трябваше да кажат един и същ израз . Гледаха се като трънчанин , хасковлия и врачанлия ! :D

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Чоки, писала съм DE FACTO, което означава "на практика", в СМИСЪЛА, в съдържанието.

КОЕТО ИМА ЕДИНСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ !!!


А това, което си писал ти е вярно! Но НЯМА значение, поради което никой никъде не уточнява кой на какъв английски говори – британски или американски.

Защото е смешно. И извинявай.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Сигурен съм, че нито един форумник не знае името и.

Аз го знам, щото  я познавам, но и през ум нямаше да ми мине, че става за вицепремиерка :D

Чок觧

  • Гост
Чоки, писала съм DE FACTO, което означава "на практика", в СМИСЪЛА, в съдържанието.

КОЕТО ИМА ЕДИНСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ !!!


А това, което си писал ти е вярно! Но НЯМА значение, поради което никой никъде не уточнява кой на какъв английски говори – британски или американски.

Защото е смешно. И извинявай.
Поздравления !!! Първия ти коментар без нито един емотикон ! Виждаш , че и така е разбираемо ! Сериозно !

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Поздравления !!! Първия ти коментар без нито един емотикон ! Виждаш , че и така е разбираемо ! Сериозно ! 
;D

Пропуснал си, че благодарих на модераторите за наложената "квота" – и аз сериозно!

Щото вече даже и "оттатък" не ползвам на публикация повече от два. Естетически ми харесва много повече и смятам да продължа така. А тва е повече от сериозно!!! :cool-1084:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
никой никъде не уточнява кой на какъв английски говори – британски или американски.
тук-там уточняват. личи си, че не си инсталирала стийм - там различават традиционен и опростен инглиш:
отделно има и разни други, ама това вече зевзеци са го правили:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
https://www.segabg.com/hot/rumen-radev-dni-kato-dneshniya-sa-povod-za-edinenie
използвам,че вече има тема за речи на президента, за да кажа:
много добра реч на президента на заря - проверката тази вечер!
обмислена, всяка дума на мястото си,всяко изречение  изпълнено със значения,
добър баланс между история и настояще, между емоция и мисъл
много добро начало -градация на българския принос за освобождението,
добросъвестно отдаване на почит на Царя Освободител, Русия и всички участници в освобождението
и пак да кажа -рядко някой, освен ако не е актьор, може да говори 10 минути без да сбърка или повтори дори една буква
президентът Радев да живей!
« Последна редакция: Март 03, 2019, 19:48:33 от Lillian »

Неактивен ИлияНиколов

  • Newbie
  • *
  • Коментари: 14
    • Профил
Колеги, да не пропусна:
Честит празник на всички!
Що се отнася до декларацията на "господа патриотите", причините според мен са доста по-прозаични - хората просто си търсят електорат, предизборно време е, готови са на всичко.
Lilian, за хубавите думи за Президента -  :t2015: :t2015:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
никой никъде не уточнява кой на какъв английски говори – британски или американски.
тук-там уточняват. личи си, че не си инсталирала стийм - там различават традиционен и опростен инглиш:

Виж ся, на мен вече ми писнА да ми се дава акъл по отношение на английския, защото такъв изобщо не ми е необходим!!! :t2102:

А ти виж по–добре за кво съм писала по–горе: за British и American English и за нищо друго!   :b0756:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Quote (selected)
А ти виж по–добре за кво съм писала по–горе: за British и American English
ами да де - и аз за тях пиша. виж флагчетата.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
А ти виж по–добре за кво съм писала по–горе: за British и American English
ами да де - и аз за тях пиша. виж флагчетата.
Ааа, и вече ми го илюстрираш с флагчета, за да мога да разбера ли? :b0201:

Помолих те по–горе ти на мен акъл по отношение на английския да не ми даваш.
Щото туй е като АЗ да ти давам НА ТЕБ акъл по отношение на компютрите ... :giggle-3307:
« Последна редакция: Март 03, 2019, 21:06:04 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7384
    • Профил
Помолих те по–горе ти на мен акъл по отношение на английския да не ми даваш.
Щото туй е като АЗ да ти давам НА ТЕБ акъл по отношение на компютрите ... :giggle-3307:
Че к'во лошо в това ? И мен една друга дама тук ме поучаваше какво е интернет и за какво служи Гугъл
:giggle-3307:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8082
    • Профил
Итнернет и баба знае.
Провай с мозаик

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Помолих те по–горе ти на мен акъл по отношение на английския да не ми даваш.
Щото туй е като АЗ да ти давам НА ТЕБ акъл по отношение на компютрите ... 
Че к'во лошо в това ? И мен една друга дама тук ме поучаваше какво е интернет и за какво служи Гугъл
:giggle-3307:
За малко щях да попитам за име, ама конкретно в твоя случай ще се въздържа.  :b0205: