Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 10:49:22

Анкета

Бихте ли умрели за България?

Да
2 (33.3%)
Не
4 (66.7%)

Общ брой гласове: 6

Гласуването приключено: Май 04, 2020, 22:41:42

Автор Тема: Бихте ли умрели за България?  (Прочетена 10103 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Бихте ли умрели за България?
« -: Април 19, 2020, 22:41:42 »
Да не разводнявам темата за стойността на човешкия живот в полза на родината.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #1 -: Април 19, 2020, 22:47:03 »
хехе. темата ти е една тъпня. няма как да се абстрахираш от "стойността на човешкия живот в полза на родината"  и да искаш мнение дали въпросният живот ще бъде жертван за нещо си. няма.

отделно, че не виждам твоето мнение по въпроса. дай мнение, аргументирай го, па тогава чакай мнения. сега питаш нещо в смисъл "добре ли е утре да е вторник".

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #2 -: Април 19, 2020, 22:54:35 »
Аз не бих, мислех, че се подразбира  :image008:

Концепцията за саможертвата е минавала вероятно при родените до 1970, след тва нещата се попроменят май. А и не съм сигурен дали и много от родените преди тва (за Бг говорим) биха го направили.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #3 -: Април 19, 2020, 23:02:28 »
'концепцията за саможертвата', както си я кръстил, е просто крайната точка на концепцията за обществото, която преди малко изложих - най-общо казано кое е етично да се направи за групата, въпреки че е неетично да се направи за отделна личност. щото самоубийството е грях, ама матросов е герой, извършил подвиг.

та когато едно общество определи границите на това по-горе, въпросът ти става безсмислен. а ако няма определени граници, то няма общество, има - както се казва понастоящем - сбор атомизирани индивиди, всеки от които се е втренчил в пъпа си.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #4 -: Април 19, 2020, 23:09:38 »
една вметка: капитализмът, с неговите хипертрофирани егоизъм и алчност, води точно до изчезването на обществото. колко развити кап държави с наборна армия има и колко с професионална, сиреч с хора, които се жертват за пари, а не за общество или идеали?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #5 -: Април 19, 2020, 23:15:37 »
и още една вметка: това се възпитава, в ученическа възраст, с история и литература. като се показват примери или както сега се казва 'добри практики'.

обаче като почнеш, че левски е убиец, ботев - терорист, андрешко е скатавка, вапцаров - престъпник срещу легитимната власт /какво ѝ е легитимното?/, гео милев - мечтател... кво общество и кво възпитание?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #6 -: Април 19, 2020, 23:17:24 »
една вметка: капитализмът, с неговите хипертрофирани егоизъм и алчност, води точно до изчезването на обществото. колко развити кап държави с наборна армия има и колко с професионална, сиреч с хора, които се жертват за пари, а не за общество или идеали?

Нито една май.
Швейцария и Финландия знам, че имат военна повинност от месеци.

Ма кат го мразите толко тоя капитализъм, що се там се ръгате, не разбирам. Някой да е казал - отивам в Китай/Виетнам/Кооперативна република Гвиана да работя или пък да се похвали, че нещо е свършил без пари?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #7 -: Април 19, 2020, 23:24:15 »
ся що твориш тъпотия след тъпотия? или и ти като онова пищящото не знаеш значението на думите? омразата е силно, проактивно чувство. отделно, че никой не се е засилил из капитализма с идеята да се жертва, сигурно и ти не си, или портокалия е станала комунистическа, без да забележа?

тази простотия да засилваш непознати за теб хора в непознати за теб страни беше изключително популярна в 'сега' и беше една от причините да спра да ходя там. и винаги съм си мислел, че това е привилегия на изключително ограничените хора. щото другите би трябвало да се позасрамят, ако изрекат или напишат нещо такова.

ама за джендърите, дето все се борят да ограничат правата на другите, може да е приемливо, м?

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #8 -: Април 19, 2020, 23:35:19 »
"Dulce et decorum est pro patria mori"  - този цитат се появяваше във филма "Johnny Got His Gun", който е използван в клипа на песента "One" на Metallica. Вълната от антивоенни (и навяващи скепсис към пропагандата, призоваваща за саможертва заради интересите на някого си) произведения са от времето на Виетнамската война, 70-те години.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #9 -: Април 19, 2020, 23:37:35 »
Цитат
онова пищящото не знаещо значението на думите

Много сполучливо самоописание си си направил, онци, :yes-1289:  браво, пискуне.
Може да си го избродираш на пижамката.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #10 -: Април 19, 2020, 23:44:11 »
Е, не...откъде се появиха тук джендърите, са и Корнелия ще дойде  :image008:

Случвало ли ти се е да спориш по относително нормален начин, без да се напиняш и евентуално да ползваш аргументи за разнообразие?

А за засилването май ме бъркаш с някого.

За капитализма - живеех в Англия преди банковата криза 2008, когато и формално приключи някъв относително разумен капитализъм. След тва е некъв кошмар...не само там.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #11 -: Април 19, 2020, 23:51:43 »
е, не, случвало ли ти се е да спориш по относително нормален начин, щото тук напоследък само се драчиш и тролиш?

корнелия ти я докара, онази пищяща неадекватница и тя довтаса с неква нелепица. аз бех дотук.

по темата писах достатъчно. нито ти, нито онова пищящото нещо успяхте да опонирате. като се подготвите - заповядайте.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #12 -: Април 19, 2020, 23:56:34 »
Нали ти ме призова с писъците си, онци? Не помниш 3 минути назад ли?  :D То верно, че не е важно какви ги дрънкаш, ма чак толкова...

Цитат
омразата е силно, проактивно чувство.

 :nuts:

Виж какво значи тази дума - https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/proactive
« Последна редакция: Април 20, 2020, 00:03:29 от Banshee »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #13 -: Април 20, 2020, 00:06:03 »
банши, къш. тук не е за теб. adults talking.
Цитат
ОМРА̀ЗА1, мн. -и (рядко), ж. 1. Само ед. С несъгл. опред. обикн. с предл. к ъ м . Чувство на силно отрицателно отношение, на враждебност, непоносимост към някого или нещо; ненавист, неприязън.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #14 -: Април 20, 2020, 00:09:40 »
Пак се защура и после - "защо ми обяснявате". Видя ли за коя дума ти се смея?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #15 -: Април 20, 2020, 00:13:25 »
смееш се, щото толко ти е акълеца. омразата, като силно чувство, изисква от теб действия, не само реакции. затова е и проактивно чувство.

айде вече къш. ясно е, че по темата нищо не мож мъцна - явява се над лимита ти. троленето си е тролене, ама в момента на никого не си интересна.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #16 -: Април 20, 2020, 00:25:26 »
Още ли не си цъкнал на линка за "проактивно"? Нито си декларирал дали ще умираш за "кочината". Добре, оставям те да се дереш в усамотение в темата на сержанта.  :D

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #17 -: Април 20, 2020, 00:39:48 »
Концепцията за саможертвата е минавала вероятно при родените до 1970, след тва нещата се попроменят май. А и не съм сигурен дали и много от родените преди тва (за Бг говорим) биха го направили.
Какво е станало през 1970, та така рязка сте премахнали "концепцията за саможертвата"?
 И с каква концепция (за Бг говорим)  я сменихте?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #18 -: Април 20, 2020, 00:46:07 »
Концепцията за саможертвата е минавала вероятно при родените до 1970, след тва нещата се попроменят май. А и не съм сигурен дали и много от родените преди тва (за Бг говорим) биха го направили.
Какво е станало през 1970, та така рязка сте премахнали "концепцията за саможертвата"?
 И с каква концепция (за Бг говорим)  я сменихте?

при родените до 1970, ерго при тия, които през 1990 са били на 20 и повече години.

сички останали живяха юношеските и младежките си години в други времена - без варшавски договор, без сив, без държава, без икономика...какво точно би ги накарало да се саможертват - какъв идеал, каква кауза?
за времето до 1990 поне условно можем да приемем, че са съществували някакви идеали.


Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #19 -: Април 20, 2020, 00:46:34 »
Концепцията я смениха другарите-перестройчици, но кога са я сменили - няма да разберем скоро. Това, което "сделаха" след 1984, е замислено много по-рано.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #20 -: Април 20, 2020, 00:51:19 »
Концепцията я смениха другарите-перестройчици, но кога са я сменили - няма да разберем скоро. Това, което "сделаха" след 1984, е замислено много по-рано.

Факт.
И това не е само в България.
Според лаишкото ми мнение руснаците почват да губят сериозно от средата на 70те нататък.
Номенклатурчиците от ЦК изобщо не се справят добре с международната обстановка. За разлика от насрещната страна - американците.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #21 -: Април 20, 2020, 01:00:06 »
Цитат на: SgtTroy
Цитат на: Nor1
Концепцията я смениха другарите-перестройчици, но кога са я сменили - няма да разберем скоро. Това, което "сделаха" след 1984, е замислено много по-рано.
Факт. И това не е само в България.

Затова написах "сделаха", а не "направиха". Нашите винаги са с по-силния и акълът им е само в келепира.
Чудя се на акъла на руските предатели - как можаха да си въобразят, че в дългосрочен план ще спечелят от предателството си.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #22 -: Април 20, 2020, 01:18:37 »
според мен брилянтна работа на цереуто.
инерцията от победата във всв, идеализмът до към края на 60те в крайна сметка отстъпват пред реалността - една икономика не може да съществува само заради военнопромишления комплекс, тя трябва да е и ориентирана към хората.

за ролята на андропов от '67 натам има много и любопитни неща в тубата, на които съм склонен да вярвам най-общо.
петнистия е ясен.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #23 -: Април 20, 2020, 01:57:41 »
"според мен брилянтна работа на цереуто" - да. Но още повече слаба работа на КГБ.

Aлчността на децата на хората, придобили власт, развали социализма.
Същата алчност сега унищожава Запада.
Остава да видим дали тя ще успее да загроби и Китай.

Относно анкетата - да, бих, но в зависимост от обстоятелствата. Кога, как, защо - твърде дълго и сложно е да го пиша.
« Последна редакция: Април 20, 2020, 02:03:58 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #24 -: Април 20, 2020, 10:41:07 »
Концепцията за саможертвата е минавала вероятно при родените до 1970, след тва нещата се попроменят май. А и не съм сигурен дали и много от родените преди тва (за Бг говорим) биха го направили.
Какво е станало през 1970, та така рязка сте премахнали "концепцията за саможертвата"?
 И с каква концепция (за Бг говорим)  я сменихте?

при родените до 1970, ерго при тия, които през 1990 са били на 20 и повече години.

сички останали живяха юношеските и младежките си години в други времена - без варшавски договор, без сив, без държава, без икономика...какво точно би ги накарало да се саможертват - какъв идеал, каква кауза?
за времето до 1990 поне условно можем да приемем, че са съществували някакви идеали.
Концепцията на саможертва в името на общественото благо, която наистина беше силно аргументирана от все още неотслабналия отзвук от ВтСвВойна, след 1990-а беше заменена от концепцията "Терминал 1 или Терминал 2", т.е. - с концепцията "всяка коза за свой крак" или спасяване поединично. Отделен (и много щекотлив) въпрос е коя бе силата, породила този мощен емиграционен поток напук на съществувалите идеали..
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #25 -: Април 20, 2020, 11:02:08 »
Цитат
Какво е станало през 1970, та така рязка сте премахнали "концепцията за саможертвата"?
 И с каква концепция (за Бг говорим)  я сменихте?

Тази концепция се сменя след Виетнам много отчетливо от запад на изток и е глобална. В момента ИДИЛ най-държи високи нива на саможертвеност, а на локално форумно ниво се декларира основно от норчо.  8)

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #26 -: Април 20, 2020, 11:14:46 »
Смятам поставянето на такъв въпрос за неуместно. Глупаво е да питаш някого дали би умрял за някаква кауза, защото отговор няма и не може да има. Не е нужно да си гений, за да съобразиш защо е така.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #27 -: Април 20, 2020, 11:51:18 »
Смятам поставянето на такъв въпрос за неуместно. Глупаво е да питаш някого дали би умрял за някаква кауза, защото отговор няма и не може да има. Не е нужно да си гений, за да съобразиш защо е така.

мне, съдейки по разказите за героизма на предшественици или пък по възхитата към саможертвата при други народи, би могло да се очаква добро ниво на жертвоготовност.
а въпросът всъщност е не толко дали някой би умрял за няква кауза, а защо не си признава, че не би умрял  :smokin:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #28 -: Април 20, 2020, 12:47:55 »
Цитат
а въпросът всъщност е не толко дали някой би умрял за няква кауза, а защо не си признава, че не би умрял
Независимо дали някой смята, че има или няма готовност да умре за кауза, едва ли ще напира да споделя това по форуми – по няколко причини.

Още по-съществено е това, че човек не знае дали има готовност да се пожертва, докато не настъпят моментът и обстоятелствата да решава. Може да си мисли, че има тази сила, а да се окаже, че не е така. Може и да смята, че я няма, а да се окаже, че я има.

Отделно пък някакси не е без значение каква именно е каузата. Щото кво значи „за България“? Може да е да спасиш няколко сънародника, а може – само задника на поредния управляващ.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #29 -: Април 20, 2020, 13:11:27 »
Смятам поставянето на такъв въпрос за неуместно. Глупаво е да питаш някого дали би умрял за някаква кауза, защото отговор няма и не може да има. Не е нужно да си гений, за да съобразиш защо е така.

мне, съдейки по разказите за героизма на предшественици или пък по възхитата към саможертвата при други народи, би могло да се очаква добро ниво на жертвоготовност.
а въпросът всъщност е не толко дали някой би умрял за няква кауза, а защо не си признава, че не би умрял  :smokin:

Единият от отговорите "не" в анкетата ти  е моя. Не вярвам да си изненадан - природонаселението на територията е доказало и продължава да доказва, че не заслужава каквато и да  било саможертва. Както виждаш съм безкрайно последователна....  :smokin:

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #30 -: Април 20, 2020, 13:33:26 »
За България каквато имахме при Живков - с някои малки корекции, бих се борил. Ако имаше свестни хора около него, а не продажни лайна, през 1989 по примера на Чехия можехме да я трансформираме в държава с идеи и бъдеще, да си запазим и икономиката и морала, но уви. За това което имаме като територия и население при Бокаса - в никакъв случай. През последните години заради продажните еничари в лицето на седерастите и гробарите които се добраха до властта и превърнаха дръжавата в кочина, започнах дори да се срамувам, че съм българин.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #31 -: Април 20, 2020, 14:00:05 »
Има една реч на ген. Патън по време на африканската кампания през ВСВ срещу германците - предавам по памет:
"Убеден съм" - казва той, - "че много от вас са готови да умрат за отечеството си. Същата готовност имат и воините от отсрещната страна".
"Следователно вашата задача трябва да бъде да направите така, че вашите противници да осъществят готовността си на практика".
 :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #32 -: Април 20, 2020, 14:17:10 »
С вуду кукли винаги е работело достатъчно добре при мен  :smokin:

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #33 -: Април 20, 2020, 17:50:52 »
Преди да дам отговор, бих искал да се уточни понятието:
България
Тъй като то е твърде общо и включва в себе си достатъчно много и различни значения, някои от които взаимно изключващи се.
Говоря за понятието "България" днес, сега.
Клел съм се в името на България в казармата. Това беше през 1971 г.
Сега... - по вероятно не бих умрял за нея, докато се олицетворява с тия недоразумения, за които се смята, че ни управляват и, което е най-гадното - си въобразяват, че са годни за това.
Дори и за такава малка държавица, като нашата!
« Последна редакция: Април 20, 2020, 17:52:59 от Bradatko »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #34 -: Април 20, 2020, 17:59:20 »
Въпросът е твърде личен и съкровен!
Не бива да се изисква публичен отговор!
 И аз няма да го дам.
 Останалото е патриотарство и фанфаронщина!
Лозунги и татуировки на Левски и Ботев по плешките  или шал с родния трибагреник!!!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #35 -: Април 20, 2020, 19:27:16 »
Цитат
Дори и за такава малка държавица, като нашата
България изобщо не е малка държавица!
Малки държавици в Европа са Андора, Монако, Лихтенщайн, Малта и „великото херцогство.“
След нас по население са Дания, Финландия, Норвегия, Словакия, не говоря уже о Хърватия, Черна гора, Словения, Македония и пр. дреб.
Сърбия е колкото нас.
Само малко повече от нас население имат Чехия, Унгария, Швеция, Гърция.  Ако не бяхме си разсипали държавата, можеше да сме колкото тях или повече.

Не населението и не територията ни са малки. Нищожно малки у нас са умът и чувството за достойнство. Няма друг пример в цялото време и пространство на страна, в която да избират за управник неук престъпник, отявлен простак и малодушен продажник. Че и да му се любуват и възхищават.
« Последна редакция: Април 20, 2020, 19:30:36 от аменеменема »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11064
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #36 -: Април 20, 2020, 20:55:45 »
Цитат
За това което имаме като територия и население при Бокаса - в никакъв случай.
Това изчерпва темата.
Кое е това "България"?
Наименованието?
Или "матряла"?
Ако махнем фалша и парвенюшката показуха, дали остава нещо в което да вярвате на този, който сега ви говори с апломб за "народът"?
Общество?
Такова нямаме отдавна.
Национални ценности?
Кои са те сега, моля, светнете ме.
Постижения?
Видни българи, на които СЕГА да бъдем признателни за нещо?
История? Коя история - нашата, вашата, тяхната?
..........
От години наред употребявам "мамковината" или "територията", щото само те май останаха в своята си непреходност и непретенциозност.
Непреходност - поне засега. Някой спомня ли си кога за последно е влизал в турско село из делиормана или Родопите?
В циганска махала?
Да е нощувал през последно време в  българско село сам или със жена си и детето си - без приятели или роднини там?
Или да умирам за нещастници*, продали всичко българско за няколко цента в повече?
Без мен!
Нали цялата система след 89 е впрегната да убеждава и последния лузър и непрокопсаник, че е най важното да гледаш само себе си, че си единствен и неповторим /въобще се няма впредвид биологичния смисъл/, че си лидер, че трябва да побеждаваш, не - да биеш, да не се съобразяваш с никой друг, солидарността е слабост, интернационализъм - комунистическо безумие, ценността е печеленето на повече и повече пари...и жени, а да, тук се попромени малко - може и от останалите трийстина пола, ...
Що въобще се правят на интересни някои тук, като че ли не ги знаят тези и още стотици нещица от живота?
Лаф да върви с теми за живот, смърт, дълг, Родина?
Намирисва!
*включвам и белязания престъпник тук.
Де да беше само той!
 :t0115:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #37 -: Април 20, 2020, 21:03:24 »
Цитат на: Banshee
на локално форумно ниво се декларира основно от норчо

Посочил съм, че не е безусловно  :icon_idea:
Ясно е, че няма да го направя за кефа и благото на гербави, седерасти, съсели и пр. "евроатлантическа" измет.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #38 -: Април 20, 2020, 21:12:31 »
Що въобще се правят на интересни някои тук, като че ли не ги знаят тези и още стотици нещица от живота?
Лаф да върви с теми за живот, смърт, дълг, Родина?
Намирисва!

ми беше ми интересно дали сегашното (или някое от предишните) поколение би се жертвало, щото разговорът тръгна от тегленето на чертата, забравата, опрощението, паметта, бъдещето, ценностите и т.н.

но сал един декларира, че би умрял за страната си и то вероятно само ако определена партийна лидерка дойде на власт, което ф опщи линии му гарантира изключително дълъг, а дано и щастлифт, живот  :smokin:


Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #39 -: Април 20, 2020, 21:42:33 »
Има добра книга (няма да остарее) - "Волоколамското шосе". Там командирът провежда разговор с бойците на които ще им се наложи смъртоносен бой. Провежда им това което сега се нарича "motivational speech". Става дума за родината и защо се налага дори да се загине за нея. Пита бойците: "Какво е родината"? Затрудняват се да отговорят.
Командирът им казва: Родината не е отвлечено понятие, родината е жена ти, децата ти, майка ти, твойте бойни другари, самия ти си!
С това надявам се, допринасям за темата. Малко по спомен възпроизвеждам.
« Последна редакция: Април 20, 2020, 22:12:48 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #40 -: Април 20, 2020, 21:44:32 »
.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #41 -: Април 20, 2020, 21:45:02 »
Цитат
но сал един декларира
Ти в НАП ли работиш, че броиш колко са подали декларации?

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #42 -: Април 20, 2020, 22:00:02 »
Цитат
солидарността е слабост, интернационализъм - комунистическо безумие,

Виж солидарността и разбирането на идеята за интернационализма за мен са от смислените изгубени неща, много по-необходими на българското общество от това някой да умира за него. На сегашния етап.
Не си позволявам да се отнасям с неуважение към саможертвата за идеал или за други хора, но добре, че в наше време не сме поставени в условия, които да налагат такива екстремности.

И аз се сещам за една руска книжка, не помня името и, в която се казваше от съвременници на Втората световна, че от един клас са се проявили като герои във войната съвсем не тези, от които се е очаквало.
« Последна редакция: Април 20, 2020, 22:05:33 от Banshee »

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2575
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #43 -: Април 20, 2020, 22:24:16 »
Темата: - Некоректно и провокативно поставен въпрос!

- И отговор се иска от хора които, без всякакво изключение: - пасивно или не, съзнателно или не, съдбовно или не, с присъствие или не тъдява - са допринесли за падението 'и в сегашната КОЧИНА. Всички сме виновни!

Въпреки това от въпроса, в зависимост от обстоятелствата, за кого - срещу кого и пр., се предполага че еднозначен отговор не може да се даде. И дали България се възприема само като държавата с това име или действително е Мамковина в сърцето, самото място в което вероятно са минали по няколко живота по различно време. Те вероятно са котвата, менталната и душевната връзка с редица миналости и с любовта към самата географска територия.

Освен това съм се клел на войнишката клетва, като съзнателно изключих "партията" в потвърждението - не като представа за определена идея, а като сумариум. Точно тази  част от нея съставена от дребни нагаждачи, мошеници, използвачи, въжеиграчи - накратко - много недостойни хора. Те поеха щафетата в "новата" България и я превърнаха в това, което тя е сега - срам ме е да го повтарям, то е във второто изречение по-горе.

Инак клетвата я помня и вероятно заради това сега съм тук - а не другаде, за което имах и имам пълна възможност: - да водя живот като червей в краве масло.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #44 -: Април 20, 2020, 22:35:23 »
Цитат
или действително е Мамковина в сърцето,

Извинете, ама няма такава дума на български. Звучи някак ругателно, а не сакрално. И смешно. :D Малко като червените и уголемени шрифтове на бъдито.
« Последна редакция: Април 20, 2020, 22:45:18 от Banshee »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #45 -: Април 20, 2020, 22:44:48 »
Това е като "нашите планини зелени". Вече не са наши, приватизираха ги пишман царчета, реститутки, изсякоха ги и ги прекараха през граница. Това е точно като" Мамковината". :pissed-891:
Just word!
« Последна редакция: Април 20, 2020, 22:59:34 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #46 -: Април 21, 2020, 08:22:55 »
Срамота, братя патриоти!Срамота! И за тези ,които задават "дълбоки" въпроси , и за тези ,които отговарят или не отговарят, и за тези ,дето питат дей България, и точно коя България, и к`во било туй България, срамота и грехота, че след толкоз приказки  никой от нас не се сети вчера за Априлското въстание!!! Тя и държавата не се сети , ма ние нали се броим по- първа ръка хора , по- отворени , по патриоти от другите , ние къде бяхме вчера???
P.S. Няма да цитира Ботйова , че ще стане хептен срамно и смешно!!!
« Последна редакция: Април 21, 2020, 08:27:26 от Kerpeden »

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #47 -: Април 21, 2020, 10:30:58 »
Мене се струва, че в АНКЕТАТА не требва да се допускат пушачи, или пиячи на акцизни питиета.  Само трезвеници!!!

  Един такъв по-ценен ли, ако  умре геройски?   А  некой пияница..от години  пълнещ фиска на България.. с акцизи, такси.. дедесета, не е ли за паметник? Или малка анкетка?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #48 -: Април 21, 2020, 11:02:19 »
според мен брилянтна работа на цереуто.
инерцията от победата във всв, идеализмът до към края на 60те в крайна сметка отстъпват пред реалността - една икономика не може да съществува само заради военнопромишления комплекс, тя трябва да е и ориентирана към хората.

петнистия е ясен.
1. Според мен "работата на цереуто" е последният фактор в случая .
2. Военно-промишленият ни комплекс се разви бурно от началото на 70 до края на 80-те. И  това, което може да се каже е, че с развит ВПК имаше повече възможности икономиката да бъде ориентирана към хората, отколкото, ако не беше развит.
3. За постепенното отмиране на идеализма и за инерцията от победада във Великата отечествена война, съм съгласен. Да , реалността беше твърде различна от идеала.
4. Колкото до "петнистия" - хич даже не е ясен. Според мен историята ще бъде далеч по-благосклонна от настоящето, в оценките си за ролята му.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #49 -: Април 21, 2020, 11:38:13 »
Paul Hardcastle '19'  https://youtu.be/QaNaCoYxeaE

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #50 -: Април 21, 2020, 11:39:12 »
според мен брилянтна работа на цереуто.
инерцията от победата във всв, идеализмът до към края на 60те в крайна сметка отстъпват пред реалността - една икономика не може да съществува само заради военнопромишления комплекс, тя трябва да е и ориентирана към хората.

петнистия е ясен.
1. Според мен "работата на цереуто" е последният фактор в случая .
2. Военно-промишленият ни комплекс се разви бурно от началото на 70 до края на 80-те. И  това, което може да се каже е, че с развит ВПК имаше повече възможности икономиката да бъде ориентирана към хората, отколкото, ако не беше развит.
3. За постепенното отмиране на идеализма и за инерцията от победада във Великата отечествена война, съм съгласен. Да , реалността беше твърде различна от идеала.
4. Колкото до "петнистия" - хич даже не е ясен. Според мен историята ще бъде далеч по-благосклонна от настоящето, в оценките си за ролята му.

съветския впк имах предвид. доколкото знам, тук е било рог на изобилието в сравнение с наличието на стоки в съветските магазини.
иначе по спомени българската икономика се развиваше, че даже и никарагуанци и виетнамци внасяхме поради недостиг на работна ръка. съвсем отделен въпрос е дали се е развивала в правилната посока с толко много тежка индустрия, ма и за това едва ли има еднозначен отговор.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #51 -: Април 21, 2020, 11:44:08 »
А на мен ми се струва, че износът на култура от щатите беше решаващият фактор тогава, а цру-то да е било последното, което е имало контрол над това.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #52 -: Април 21, 2020, 12:11:50 »
Поне да беше турила два чифта кавички около думата култура.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #53 -: Април 21, 2020, 12:29:08 »
Цитат
Поне да беше турила два чифта кавички около думата култура.

Ами не, културата в кавички от САЩ достигна в Източния блок след разпадането му. Дотогава руснаците я допускаха само през високо-художествен филтър, това е ироничното.
Чел си Драйзер и Хелър по онова време, слушал си Пинк Флойд и т.н., без второ качество англоезична култура, все едно не е съществувала тогава.
« Последна редакция: Април 21, 2020, 12:33:09 от Banshee »

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #54 -: Април 21, 2020, 12:31:36 »
Бих умрял за родината. Ако някой ни нападне, бих дал всичко от себе си. Не бих участвал в нападателна война на НАТО. Не бих умрял за тва, което имаме като държава в момента. Излиза, че много зависи кво се има предвид под "България".

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #55 -: Април 21, 2020, 12:37:59 »
А на мен ми се струва, че износът на култура от щатите беше решаващият фактор тогава, а цру-то да е било последното, което е имало контрол над това.
Снощи  по NGeo давах вече за кой път не помня филм за осемдесетте и доста добре беше  показан онзи огромен износ на американска култура в СССР и радушния прием от страна на съветското общество. Идилията Горбачов -Рейгън с акцент върху приятелството на двамата "велики" президенти , което замалко не  погуби Русия , защото СССР беше по него време вече изтърван, както и умилителното "“Мистър Горбачов, съборете тази стена!” , което пък прекрои Европа.
Събарянето на СССр беше блестяща операция , но и условията за това бяха назрели след като се получи твъде "лесно", което замая главите на много теоретици в Америха ,които помислиха ,че победата е окончателна и безвъзвратна. Един  Бжежински разбра какво стана ,малко късно ,но разбра , за съжаление беше късно и Щатите се изправиха пред нови  реалности и започнаха да берат ядове... Сега остана да видим какво на практика ще ни донесе КОВИД-19. Дали НОВ ред ,за който казват че се борят ,Гейтс ,Клинтъните ,Сорос , Обама и прочия с уж тотален контрол ,ваксисини , 5G и други гадости  или един нов, рестартиран  мултиполярен свят ,доминиран от СиДзин Пин , Путин , Тръмп, ЕС и прочия големи играчи от Азия и Африка.
P.S. Приятели , абе , да ме прощавате , ама много избирателно умирате за България , всякакви условия поставяте ,на търговия избива работата,келепир да има, гаче , ако случайно умрете за България ще имате контрол  да не ви отиде нахалост умирането. Толкова е смешно , че чак неприятно . Не ви ли е неудобно,все интелигентни хора има тук!
« Последна редакция: Април 21, 2020, 12:48:20 от Kerpeden »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #56 -: Април 21, 2020, 12:38:51 »
Чудесно е зрели и опитни индивиди да проявяват жертвоготовност, вместо 19-годишните, които обикновено се изпращат за курбан на война...
« Последна редакция: Април 21, 2020, 12:41:21 от Banshee »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #57 -: Април 21, 2020, 12:48:08 »


... културата в кавички от САЩ достигна в Източния блок след разпадането му. Дотогава руснаците я допускаха само през високо-художествен филтър, това е ироничното.
Чел си Драйзер и Хелър по онова време, слушал си Пинк Флойд и т.н., без второ качество англоезична култура, все едно не е съществувала тогава.

Тъкмо това имах предвид!
Нито "Апокалипсис сега", нито "Гроздовете на гнева", нито  "Порги и Бес" бяха в състояние да съборят социализма. Нещо повече - по никакъв начин не са спомогнали затова.

« Последна редакция: Април 21, 2020, 12:55:26 от Bacho Кольо »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #58 -: Април 21, 2020, 12:51:37 »
Цитат
Тъкмо това имах предвид!
Нито "Апокалипсис сега", нито "Гроздовете на гнива", нито даже "Порги и Бес" бяха в състояние да съборят социализма. Нещо повече - по никакъв начин не са спомогнали затова.
Че те тия творби не са писани и правени да събарят СССР, а да коригират Америка   . Баш пък тия наистина нямат нищо общо к американската културна инвазия в СССР.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Бихте ли умрели за България?
« Отговор #59 -: Април 21, 2020, 12:59:01 »
Така е. А кои имаха?