Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 10:05:54

Автор Тема: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо  (Прочетена 8830 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...намерих го, хареса ми, споделям ... сега да не почнете да плещите за печатите по дамските бедра, отрязаните панталонки, зози, франтове и модове и подобни простотии...
~~~~~~
Иван Бакалов, журналист Ivan Bakalov

Искат да напишат измислена история на соца - само Белене, лагери, убити, репресии - 45 години. А то соца не е едно и също. Има сталински период до 1957, после разобличаване на сталинизма, закриване на лагери, смекчаване на режима. После, след споразумението от Хелзинки 1975 г., падат още ограничения и забрани.

Сега викат - нямало никаква култура от Запад, слушали сме рок тайно и т. н.
Айде, да не почваме сега да си припомняме кой как е слушал рок, това беше масово по всички студентски и ученически събирания, поне от началото 70-те нататък има достатъчно хора, които помнят. И какви грамофонни плочи е имало (внесени от чужбина, по 20 лева на черно, или от магазините на "Балкантон", там имаше и вносни, 6 лв. плоча. А за 2,30 ли, за 4 лв. ли беше вече в края на комунизма, си купих на "Пинк Флойд" "Моментари лапс ъф ризън", на "Балкантон").

Или какви филми сме гледали. Нещо важно, което го нямаше по екраните, го имаше в кинокръжоците и кинолекториите в кино "Дружба" (днешното "Одеон").
Имаше и цензура, изрязани голи сцени от "Забриски пойнт". Някои филми не смееха да пускат, това е дълга приказка да се разказва. Понеже спорят кой филм бил забранен, кой го давали, ще си дам труда да извадя програми на кината от 70-те и 80-те години от стари вестници. С "Кръстникът" и др. И онези незабравими опашки за билети за западен филм пред киносалоните...

Като студент написах гневно антрефиле, как може да дават толкова пари за филм като "Междузвездни войни", а от 50 филма на Бергман са показвали само 9, от 38 на Буюел, са показвали само 10 и т. н. не помня точно. Цитирах Фелини, изказал се язвително за "Междузвездни войни" (от интервю с него, препечетано в сп. "Лик").

Занесох дописката в "Пулс", редакторката се притесни, вика - занесете я на главния редактор. Божидар Божилов седеше в кабинет с отворена врата, покани ме, прочете я, каза "Много хубаво" и я подписа. Излезе в следващия брой и не ми се вярваше. Сега е смешно. "Звездни войни" е образец на културата, къв Бунюел, къв Фелини... Оня ден гледам програмата на кината - ми то и сега няма какво да се гледа. Няма вече опашки пред кината. Можеш да гледаш филм с 3-4 души в салона.

Ако влезеш в торент сайт, може да дръпнеш всичко, ама това вече е дар от технологиите, не от падането на комунизма. И е противозаконно. И времето се промени - сега най-много се гледат сериали, онези имена от киното останаха някъде в историята. Някои промени ги приписват на комунизма - ами да, не е имало интернет тогава, ама и на Запад не е имало.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2575
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #1 -: Юни 30, 2019, 13:35:29 »
Разбира се, че псевдо-демократите се напъват, та чак до скъсване на ... тирантите си. Да доказват, че само техните "истини" са единствено валидни и правилни. Да, ама - едно голямо НЕ!

Нека направя уговорката, че моята незначителност е истински пострадала от т.нар. "комунизъм" - както семейно, така и лично. Но сме и пострадали от фашизмът - дотолкоз от него, доколкото го е имало в "чист" вид тъдява или дори въобще, според новоговора. Но, с личните данни - до тук.

Та, за "рокът"... Да, не го пускаха и номинално бе оплюван и вероятно забранен. Един съученик от компанията, с един клас по-напред, даже го ликвидираха в Ловеч. Преди 62-ра. Но ние слушахме още по времето на лагерите и понеже (може би) бяхме малки хлапетии, не ни обръщаха внимание. Но това момче, малко по-голям - загина. Събирахме се доста години преди 62-ра, благодарение на магнетофоните и записите в тях из различни жилища. Слушаше се блус и рок и знаехме всички звезди от онова време. После излезе туистът и с него същото. Да не говорим, че първите български групи излязоха около началото и краят на 1964г. ... По сетне, малко преди 1968 - Чехословакия, имаше размразяване, а след м. август нещата пак се стегнаха, но не за дълго. В началото на 70-те вече се дишаше далеч по-свободно...

За цялото време от тогава - от днешна гледна точка, може да се обобщят няколко аспекта:
 
* Соцът бе за населението, въпреки определен недоимък, нещо много по-добро, отколкото сега с наличието на бананите по всяко време: - Плебсът го превърнаха в мамуни, не малка част се разбяга по света и държавата ограбена и приватизирана!

* Голямата негова слабост, на соца, бе в кадрите. Тези бяха може би в известна степен по-свестни от сегашната, изплувала от низините, върхушка и съпровождаващите я ята калинки. Онези бяха с капаци, несъобразителни, схоластици и спрямо Москва, бяха същите мижитурки, както и сегашните спрямо Вашингтон. Но никой господар не обича подмазвачи, подлизурковци и слагачи. Ползват се и просто се употребяват, но щом се позахабят от употреба - утилизират се немедлено.

* На идеологическият фронт онези от тогава бяха пълни некадърници и  дилетанти. Просто не разбраха как врагът разложи изотвътре плебса и подготви разгромът. А най-лошото бе, че некадърниците от тогава, предадоха щафетата чрез самите себе си, а и потомствата си на сегашния Началник и сложиха не изтриваем Кайнов отпечатък на челата си...

С което гарантираха успешно същото Сгромолясване в близка перспектива, както бе онова, с което завърши "соца".

AnonimusBG

  • Гост
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #2 -: Юни 30, 2019, 19:22:05 »
 В е-вестника на Иван Бакалов има и втора публикация.

Партийни шамани искат да измислят историята в учебниците
 

Вбесена съм от БНТ! Ще пиша на и. д. директора Кошлуков, та ако ще повече да не ме пуснат в обществен ефир!

Един музикант се изказа по въпроса на историята на социализма и учебниците, поканен от Георги Любенов. Музикантът е Стоян Михалев, от управителното тяло на ДСБ.

Ако нещо много ме притеснява в последните няколко дни, то е пълната загуба на връзка с действителността! Все едно е декември 1989 г. и съм на площада пред „Александър Невски“ . Викаме като побъркани „Долу БКП“, „Вън мафията“ и други пароли на СДС. Михалев ме върна и във времето на загубените парламентарни избори 1990 г. Тогава с колеги от в. „Демокрация“ седнахме на улицата и за часове блокирахме транспорта по „Раковски“. Търсехме демократическа справедливост от тогавашния американски посланик Сол Полански, защото БКП беше спечелила парламентарно мнозинство. Това беше исторически недопустимо! Така мразех Тодор Живков и цялата му оядена номенклатура, че не се прибирах при семейството си, забравих деца и съпруг!

Ало, Михалев! Аман от партийно демагогстване, че тотално са ни изключили от западната цивилизация! Гледах спектакъл на Питър Брук „Сън в лятна нощ“! Не знаете кой е Питър Брук? Лошо! Ако пък случайно знаете, значи сте лъжец и приказвате от екрана на БНТ празни думи.

Не сме чели книги по онова време? Аз, както и целият ми студентски поток от филологиите на Софийския университет, имахме достъп до най-скандалните имена на екзистенциализма. През ранните 80 години превеждахме писмата на Антонен Арто с такава стремителна скорост, че французите ни завидяха. Ненавистният комсомол не ми попречи на мен, както и на моите приятели да слушаме каквато си искаме рок музика, каквото и да приказва Кирил Маречков.

Беше скучно с учебниците в гимназиите, но кой им обръща внимание. (Подозирам, че и днешните тийнейджъри толкова и ще четат учебниците си по история, сигурно се чудят за какво е тази дандания!).

Толкова бяхме луди по киното, че не пропускахме нито един американски, италиански, британски или френски филми. Това Фелини, Антониони, Бергман, Копола ни събираха на такива дискусии, все едно Запад и Изток имат общи етически и естетически проблеми.

Живков прелъстяваше на 8 март златната младеж в зала Универсиада и беше голяма меланхолия да не си от богоизбраните. Е, аз не бях, защото съм от потеклото на „бившите хора“. И не понасях неравенствата, които този измислен комунистически модел уж щеше да унищожи, ама не. Не стана.

Стояне, драги! Не се дръж като партийна шаманка от екрана. Не казвай на публиката как да мисли за миналото правилно, според демократичните ти опорни точки. Не я омагьосвай, че е геврек. Не е геврек.


От фейсбук-страницата на Юлиана Методиева. Заглавието е на e-vestnik.


https://e-vestnik.bg/30606/kolko-strashen-beshe-sotsa-i-kakvo-da-vleze-v-uchebnitsite-dve-mnenia-za-muzika-i-filmi/

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #3 -: Юни 30, 2019, 22:00:40 »
Quote (selected)
Или какви филми сме гледали. Нещо важно, което го нямаше по екраните, го имаше в кинокръжоците и кинолекториите в кино "Дружба" (днешното "Одеон").
Верно, имаше. Ама кой имаше достъп до кинокръжоците и кинолекториите ? Ония от Тутракан и Каспичан ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #4 -: Юни 30, 2019, 22:10:43 »
Quote (selected)
Или какви филми сме гледали. Нещо важно, което го нямаше по екраните, го имаше в кинокръжоците и кинолекториите в кино "Дружба" (днешното "Одеон").
Верно, имаше. Ама кой имаше достъп до кинокръжоците и кинолекториите ? Ония от Тутракан и Каспичан ?

Не зная какво значи кинокръжоци и кинолектории, но аз като прост студент от провинцията бях редовен посетител в кино "Дружба".

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #5 -: Юни 30, 2019, 23:07:11 »
Ъ-ъ-ъ... кво беше т'ва Стоян Михалев?!

AnonimusBG

  • Гост
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #6 -: Юни 30, 2019, 23:13:31 »
Ъ-ъ-ъ... кво беше т'ва Стоян Михалев?!

Въпрос с повишена трудност на който едва ли някой може да отговори.
Но има трибуна на телевизията.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #7 -: Юни 30, 2019, 23:30:19 »

Верно, имаше. Ама кой имаше достъп до кинокръжоците и кинолекториите ? Ония от Тутракан и Каспичан ?
И в Тутракан, и в Каспичан имаше кина. И там пускаха "Крамер срещу Крамер", "Двама мъже в града",  и Фелини, и Бертолучи, и братя Тавиани, и "Коса" , и Зануси, и ранния Форман и Марта Месарош.

Прочее, каква е днес съдбата на киносалона в Тутракан? А на този в Каспичан?
 

AnonimusBG

  • Гост
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #8 -: Юни 30, 2019, 23:37:04 »
Бачо Кольо задаваш неудобни въпроси.
Споменал си няколко имена.
Дали те говорят нещо на сегашните културни чиновници?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #10 -: Юли 02, 2019, 17:34:23 »
Приказвате за „онова време“ и за кино, но отбележете, че двете бяха унищожени едновременно, и това не е точно случайно. Имаше италианско, френско, испанско, английско кино, помните ли? Големи имена! Нарочно споменавам само тези от Запада, но гледахме филми отвсякъде. И ние имахме велико кино. Къде са сега тези кинематографии? Мъртви, заедно със соца и, колкото и парадоксално да е, по същата причина.
Същото стана и с музиката, и с литературата. Колко неамерикански филма сте гледали за последната година? Колко песни на неамерикански език сте чули? Поне нещо румънско или гръцко, нали са ни съседи?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #11 -: Юли 02, 2019, 18:22:38 »
Ъ-ъ-ъ... кво беше т'ва Стоян Михалев?!

Въпрос с повишена трудност на който едва ли някой може да отговори.
Що да не може?!  :cool-1084:

https://www.youtube.com/watch?v=gxTfvzQFeJA 

Обаче с дезактивирани коментари. И то явно не заради песента, а заради личността:ive_got_it-1379:
« Последна редакция: Юли 03, 2019, 07:57:17 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #12 -: Юли 02, 2019, 18:34:48 »
Ъ-ъ-ъ... кво беше т'ва Стоян Михалев?!
беше ...  :cool-1084:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #13 -: Юли 02, 2019, 18:55:30 »
Ъ-ъ-ъ... кво беше т'ва Стоян Михалев?!
беше ... 
:scream-3313: Дръж още една!

https://www.youtube.com/watch?v=xyLXMqS0peA

Данси помислиш, че човекът нещо ... таковата ... в минало време.  :nuts:
« Последна редакция: Юли 03, 2019, 07:58:34 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #14 -: Юли 02, 2019, 18:58:27 »
Човекът С.М. е в сег. време, ама певецът С.М. е в минало.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #15 -: Юли 02, 2019, 19:01:37 »
Човекът Стоян Михалев е в сег. време, ама певецът С.М. е в минало.
И кво? Теб точно кво тъ брига?! :yawn-3335:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #16 -: Юли 02, 2019, 19:17:02 »
И кво? Теб точно кво тъ брига?!
Ако ще подражаваш на Wr., трябваше да напишеш "теп".
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #17 -: Юли 02, 2019, 20:36:10 »
Що ли ми трябваше да задам този въпрос, пък аз?
Я ква полемика развихрих.
Джи, мерси за песньоФките на тоя. Бях ги забравил. И сега се сетих по кои обясними причини съм ги забравил.
Ми то тва нема глас!
Песните не са лоши, но, примерно във втората, гласът му минава през вокодер!
В първата от китарно соло и акомпанимент почти няма вокално участие.
Няма изобщо да търся трета.
Все още си мисля, че за да оставиш някаква следа като певец, то ти би трябвало да си ПЕВЕЦ, нали?!
Сега също си спомням, че преди години този друсаше някаква къдрава грива. Което е трябвало да му помогне, но явно, не е...!
И на този фон се сетих и за отвратителната реклама на оня десерт, в която се оказа, че правилният певец е некво негро-рапър с гъгнещ глас на език леко и далечно наподобяващ английски, а неправилния е Елтън Джон!!!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #18 -: Юли 16, 2019, 13:17:52 »

Верно, имаше. Ама кой имаше достъп до кинокръжоците и кинолекториите ? Ония от Тутракан и Каспичан ?
И в Тутракан, и в Каспичан имаше кина. И там пускаха "Крамер срещу Крамер", "Двама мъже в града",  и Фелини, и Бертолучи, и братя Тавиани, и "Коса" , и Зануси, и ранния Форман и Марта Месарош.
Имах предвид следното изречение на Бакалов:
Quote (selected)
Или какви филми сме гледали. Нещо важно, което го нямаше по екраните, го имаше в кинокръжоците и кинолекториите в кино "Дружба" (днешното "Одеон").
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #19 -: Август 05, 2019, 11:50:22 »
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.

Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #20 -: Август 05, 2019, 17:35:22 »
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.

Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.
По-правилно е да се каже "някои хора го споменават с добро".
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #21 -: Август 05, 2019, 17:41:16 »
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.

Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.
По-правилно е да се каже "някои хора го споменават с добро".
Абсолютно същото съм писала на Дъската за съобщения, Гринго!!! :t2002:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #22 -: Август 05, 2019, 17:56:59 »
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.
Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.
По-правилно е да се каже "някои хора го споменават с добро".
А най-правилно "умните и честни хора го споменават с добро"  :angry-smiley-014:
 :way_to_go-1308:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #23 -: Август 05, 2019, 18:02:43 »
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.
Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.
По-правилно е да се каже "някои хора го споменават с добро".
А най-правилно "умните и честни хора го споменават с добро" 
  :mooning-448:
Тук има и ено, ноо по–експресивно емотиконче с "муунинг", мЪ Ной помоли да не прибягваме до него ... :smile-1081:
« Последна редакция: Август 05, 2019, 18:06:42 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #24 -: Август 05, 2019, 18:51:35 »
Тук има и ено, ноо по–експресивно емотиконче с "муунинг", мЪ Ной помоли да не прибягваме до него ... :smile-1081:
Оценявам издръжливостта ти. Предлагам по трети емотикон на пост за днес! 
 :blow_kisses-1105:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #25 -: Август 05, 2019, 19:51:37 »
 :b0302:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #26 -: Август 06, 2019, 09:23:55 »
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.
Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.
По-правилно е да се каже "някои хора го споменават с добро".
А най-правилно "умните и честни хора го споменават с добро"  :angry-smiley-014:
 :way_to_go-1308:
Не, това в никакъв случай не е вярно. Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #27 -: Август 06, 2019, 10:37:36 »
Не, това в никакъв случай не е вярно. Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.
А ти па си много убаф!
Изглежда мама и тате са разказвали страшни работи за "правешкия хитрец" на хлапето g_ringo.
Всяко хлапе трябва да бъде плашено с нещо. Мен ме плашеха с класната от гимназията.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #28 -: Август 06, 2019, 14:33:43 »
Не, това в никакъв случай не е вярно. Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.
А ти па си много убаф!

:yes-1289:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #29 -: Август 06, 2019, 15:47:12 »
Цитат на: micky
Цитат на: g_ringo
Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.
Изглежда мама и тате са разказвали страшни работи за "правешкия хитрец" на хлапето g_ringo.
То още като прочетеш "режима на Живков" и ти е ясно, че ще последва обичайната седерастка клиширана тъпотия.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #30 -: Август 06, 2019, 16:16:40 »
Не, това в никакъв случай не е вярно. Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.
А ти па си много убаф!

:yes-1289:

Да потвърдя и аз!!!  :0004: C:-) :0004:

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #31 -: Август 06, 2019, 17:21:22 »
Абсолютно вече е доказано, че правешкия хитрец стои в пъти по-горе от банянкския  :t2407: !!!
Може и понякога да се изказваше простовато и да не успяваше да произнесе някоя по-сложна дума (примерно, одолотворение  ;D ), но ги разбираше, за разлика от сегашното недоразумение и никога не се е изказвал за човек или народ, както нашия за румънците. Да не давам и други примери, че ме е и гнус и срам.
И сегашните трябва всеки ден да му носят цветя на гроба, че без построеното тогава, така и щяха да си останат безименни голтаци!
Няма град и село сега без руини я от завод, я от ТКЗС или ДЗС. Половината от земята ни е в бурени.
Да не продължавам повече, че е все по-тъжно!
Не, че Тодор Живков ми е бил любимец тогава, но истината сега е такава и това е полУжението!!!

AnonimusBG

  • Гост
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #32 -: Август 06, 2019, 18:25:36 »
Тодор Живков е несъмнена фигура в историята на България и ще продължава да олицетворява онази епоха, в която нямаше политически свободи, в която управлението беше еднопартийно, недемократично, ограничени бяха не само политическите, но и гражданските права. Едновременно с това обаче една епоха, в която беше извършена ускорена модернизация на България. Страната беше индустриализирана. Населението беше високообразовано, културата стана достъпна, в нея бе включена значителна част от населението.

http://epicenter.bg/article/Prof--Iskra-Baeva--Zhivkov-olitsetvoryava-epoha--v-koyato-nyama-demokratsiya--no-ima-barza-modernizatsiya/189851/11/0

Quote (selected)
И сегашните трябва всеки ден да му носят цветя на гроба, че без построеното тогава, така и щяха да си останат безименни голтаци!
Няма град и село сега без руини я от завод, я от ТКЗС или ДЗС. Половината от земята ни е в бурени.
Да не продължавам повече, че е все по-тъжно!
Не, че Тодор Живков ми е бил любимец тогава, но истината сега е такава и това е полУжението!!!
Брадатко го е написал много точно

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #33 -: Август 06, 2019, 18:28:49 »
Т.Ж. не е най-доброто което сме имали като владетели, ама в сравнение с тия е като божи син ( ако и да е безбожник по съвместителство ).
« Последна редакция: Август 06, 2019, 18:33:30 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11064
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #34 -: Август 06, 2019, 20:34:39 »
Quote (selected)
И сегашните трябва всеки ден да му носят цветя на гроба, че без построеното тогава,...
Не случайно бил погребан с гъзъ нагоре. За удобство на посетителите.
Предвид навиците на масовия тип ситизъни на територията.
Препотвърждавани с усърдие ф последно време.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #35 -: Август 06, 2019, 20:40:17 »
Quote (selected)
Не случайно бил погребан с гъзъ нагоре. За удобство на посетителите.

Обаче не го погребаха в Ерусалим за което още страдаме.
Виж как християните живнаха за 2000 години.
Пък може и на нас да ни светне, първите са ги хвърляли на лъвовете като нас сега.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
Долното е написано от човек, явно добре познавал човека и поетесата Миряна Башева - хареса ми, интересно ми беше да го прочета, споделям.
Не я познавам, разговаряли сме по телефона десетина пъти, все тя се обаждаше, толкоз.
https://glasove.com/kultura-i-obshtestvo/georgi-borisov-za-miryana-basheva-75-godini-ot-rozhdenieto-y
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #37 -: Февруари 20, 2022, 19:27:47 »
Т.Ж. не е най-доброто което сме имали като владетели

Ъхъ, при когото и птичка НЕ можеше да префръкне през границата ...
Ами, пазеше си ни човекОт – да НЕ бегаме ...


Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2575
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #38 -: Август 22, 2022, 11:35:58 »
най-доброто което сме имали като владетели

Ето на, срещнах илюстрация и се зачетох: https://zen.yandex.ru/media/id/5935bc1cd7d0a62756e9cd78/630210a266475c56cc63e94b
 :t2015:

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1358
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #39 -: Август 22, 2022, 13:16:31 »
Т.Ж. не е най-доброто което сме имали като владетели

Ъхъ, при когото и птичка НЕ можеше да префръкне през границата ...
Ами, пазеше си ни човекОт – да НЕ бегаме ...
Ама  вЕрно ли птичка НЕ можеше да прехвръкне? Пък аз имам поне половин дузина познати, които минаха границата напълно легално. Кой на работа, кой в командировка и... забравиха да се върнат. Това - в периода 1970-1988 г.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #40 -: Август 22, 2022, 13:33:23 »
Кой на работа, кой в командировка и... забравиха да се върнат. Това - в периода 1970-1988 г.
Потвърждавам!
Най-популярният маршрут беше този за Куба. Самолетът спира да зарежда на летището Gander в Канада и какво? Слизат пътниците и малцина се качват отново.  Всъщност маршрутът беше популярен и след 1990г.
Друг популярен маршрут беше Югославия и пропускливата граница с Триест.
Разбира се, да излезеш в Югославия не беше лесно.
« Последна редакция: Август 22, 2022, 13:54:03 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1358
    • Профил
Re: ...из мрежата : за соцносталгици и още нещо
« Отговор #41 -: Август 22, 2022, 14:38:51 »
Кой на работа, кой в командировка и... забравиха да се върнат. Това - в периода 1970-1988 г.
Потвърждавам!
Най-популярният маршрут беше този за Куба. Самолетът спира да зарежда на летището Gander в Канада и какво? Слизат пътниците и малцина се качват отново.  Всъщност маршрутът беше популярен и след 1990г.
Друг популярен маршрут беше Югославия и пропускливата граница с Триест.
Разбира се, да излезеш в Югославия не беше лесно.
Както и с кораб до Будапеща и Виена. Някои във Виена ги чакаха с коли на пристанището, а на връщане в България първият въпрос към екскурзовода беше: „Колко?“