Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 01:29:47

Автор Тема: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените  (Прочетена 8158 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Пешо

  • Гост


Quote (selected)
Новата формула за изчисление на пенсията, в която вече влиза само осигурителният доход след 1 януари 2000 г., ощетява 37% от осигурените. Това сочат данни на НОИ, цитирани от в. "Сега" във връзка със сигнали на хора, на които им предстои пенсиониране по новите правила. В социалните мрежи вече има оплаквания за драстично намалени пенсии в резултат на промените, включително от очаквана максимална пенсия към минимална. Прогнозите на НОИ за 2019 г. са възраст и стаж за пенсия да навършат 81 052 души. Това означава, че само тази година близо 30 000 българи ще бъдат ощетени от последното вмешателство в пенсионната система.

Материалът е от в-к 'СЕГА', но там нещо не ми се отваря, затова давам връзка към 'Гласове' - целият материал

Пешо

  • Гост
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #1 -: Февруари 25, 2019, 09:58:47 »
Твърденията в статията ме изненадват. Известно е, че някои хора през годините преди 97-а са били с много високи пенсионни осигуровки, нали заради тях се въведе 'таванът' на пенсиите, но чак пък 37% ? Също така ми се вижда доста странно твърдението, че на много хора отнемането на годините 1997-99, годините, през които заплатите бяха слединфлационно мизерни, се отразява негативно.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #2 -: Февруари 25, 2019, 11:44:20 »
при положение, че се гледа съотношението на твоята заплата към средния доход, няма какво да се изненадваш. и едното, и другото бяха мизерни, но съотнесени...

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #3 -: Февруари 25, 2019, 11:52:33 »
при положение, че се гледа съотношението на твоята заплата към средния доход, няма какво да се изненадваш. и едното, и другото бяха мизерни, но съотнесени...

съотношението на осигурителния доход към средния осигурителен доход, но то се подразбира.

начи, има неква логика да не се включват годините до 2000, не че след тва сички се осигуряват честно и почтено на пълните си доходи, но преди тва беше мътна и кървава...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #4 -: Февруари 25, 2019, 13:13:21 »
начи, има неква логика да не се включват годините до 2000
има, ама не е логика, викат му "грабеж".

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2019, 13:54:22 »
Твърденията в статията ме изненадват. Известно е, че някои хора през годините преди 97-а са били с много високи пенсионни осигуровки, нали заради тях се въведе 'таванът' на пенсиите, но чак пък 37% ? Също така ми се вижда доста странно твърдението, че на много хора отнемането на годините 1997-99, годините, през които заплатите бяха слединфлационно мизерни, се отразява негативно.
обаче то става натрупване - отнети са и трите години по желание преди 97-а, та общо шест години
а и си мисля, че ако някой се пенсионира тази година, ще се вземат само 19 години от стажа му, а хората работят обикновено 38-40 години
това не изглежда нормално, както и поредния нов таван

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2019, 15:07:00 »
Има компенсация, сега коефициента по който се умножават проработените години се умножава не с 1.1, а мисля с 1.15 или даже 1.2.
Доколко това е компенсация - не може да се разбере, трябва да се смята за всеки случай индивидуално.
А защо не се вземат годините след 1997 а от 2000 - не знам какво обяснение са дали управляващите.
Това е странно.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2019, 16:34:14 »
И как точно определят каква ти е била заплатата в периода на голямата инфлация спрямо сегашния лев.
Аз например започнах в Нефтохим с 14000 лева заплата, а при напускането ми беше почти 400000 лева.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Пешо

  • Гост
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #8 -: Февруари 25, 2019, 16:51:37 »
Твърденията в статията ме изненадват. Известно е, че някои хора през годините преди 97-а са били с много високи пенсионни осигуровки, нали заради тях се въведе 'таванът' на пенсиите, но чак пък 37% ? Също така ми се вижда доста странно твърдението, че на много хора отнемането на годините 1997-99, годините, през които заплатите бяха слединфлационно мизерни, се отразява негативно.
обаче то става натрупване - отнети са и трите години по желание преди 97-а, та общо шест години
а и си мисля, че ако някой се пенсионира тази година, ще се вземат само 19 години от стажа му, а хората работят обикновено 38-40 години
това не изглежда нормално, както и поредния нов таван
Не е натрупване - всяка година се изчислява със собствен коефициент. Хората не си губят стажа, само коефициентът им за пенсия от тези години не се включва в изчисленията. Годините се броят както на мен ми се брои казармата.

Изненадва ме фактът (ако е истина), че през периода 1991-99, когато системата се разпадаше с бързи темпове, над 1/3 от хората са се осигурявали на относително по-високи доходи, отколкото 2000-а и след нея.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #9 -: Февруари 25, 2019, 16:54:20 »
Quote (selected)
По план от 2019 г. трябваше да се премахнат трите най-благоприятни години стаж преди 1997 г. - промяна, известна от 2015 г. В последния момент обаче - в края на миналата година, със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и без никакъв дебат бяха зачеркнати и годините между 1997 и 2000 г. Така от тази година вече се брои само осигурителният доход от 2000 г. насам. Управляващите представят това като сериозно улеснение за хората, на които предстои пенсиониране, тъй като няма да тичат по бившите си местоработи да търсят удостоверения за стажа.
Така са го написали, все едно, че няма нужда от документи за стажа преди 2000  г.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Пешо

  • Гост
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #10 -: Февруари 25, 2019, 16:57:08 »
Журналистическа недомислица. Стажът ще продължи да се доказва, както и осигуряването.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #11 -: Февруари 25, 2019, 17:02:07 »
Твърденията в статията ме изненадват. Известно е, че някои хора през годините преди 97-а са били с много високи пенсионни осигуровки, нали заради тях се въведе 'таванът' на пенсиите, но чак пък 37% ? Също така ми се вижда доста странно твърдението, че на много хора отнемането на годините 1997-99, годините, през които заплатите бяха слединфлационно мизерни, се отразява негативно.
обаче то става натрупване - отнети са и трите години по желание преди 97-а, та общо шест години
а и си мисля, че ако някой се пенсионира тази година, ще се вземат само 19 години от стажа му, а хората работят обикновено 38-40 години
това не изглежда нормално, както и поредния нов таван
Не е натрупване - всяка година се изчислява със собствен коефициент. Хората не си губят стажа, само коефициентът им за пенсия от тези години не се включва в изчисленията. Годините се броят както на мен ми се брои казармата.

Изненадва ме фактът (ако е истина), че през периода 1991-99, когато системата се разпадаше с бързи темпове, над 1/3 от хората са се осигурявали на относително по-високи доходи, отколкото 2000-а и след нея.
Както писах по горе моята заплата в този период достигна почти 400000, но не е логично да няма коефицент за корекция на инфлацията.
По интересно е каква е методиката, защото дори в рамките на една година имаше резки промени в заплатите.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #12 -: Февруари 25, 2019, 17:32:06 »
Quote (selected)
Изненадва ме фактът (ако е истина), че през периода 1991-99, когато системата се разпадаше с бързи темпове, над 1/3 от хората са се осигурявали на относително по-високи доходи, отколкото 2000-а и след нея.
(Предположение) Вероятно става въпрос за ефекта свинско със зеле. Ако значителни групи хора са имали осигурителен стаж преди 1997 а в периода да кажем след 2000 са станали емигранти или гастарбайтери, ефектът е точно такъв. Сигурно има и хора, които във втората половина на трудовия си стаж започват да вземат относително по-малко от преди, но са дребни едноцифрени проценти.

Неактивен len

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 58
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #13 -: Февруари 25, 2019, 17:40:10 »
На мен лично по новата система ми е по-изгодно, правих изчисления с калкулатора на НОИ. Но на други, очевидно не. Може би трябваше да оставят и двата начина да действат, за тези хора, които имат по-голям стаж преди 1997. Прочетох одеве, че в Италия намалявали възрастта за пенсия, тоест въвеждали правилото 100  - тоест сборът на трудов стаж и възраст да дава 100. И се сетих, че в един момент и при нас имаше подобно правило, за жените мисля беше 94 точки. Аз съм ги подминала тия точки и още трябва да работя, та ако важеше това правило, да съм вече пенсионер. Както се казва - не е толкова важно колко пенсия вземаш, а колко време ще я вземаш. Най-лошото е, обаче, че все повече хора недочакват...

Пешо

  • Гост
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #14 -: Февруари 25, 2019, 18:07:08 »
Quote (selected)
По интересно е каква е методиката, защото дори в рамките на една година имаше резки промени в заплатите.
Методиката е месец по месец.
Виж КСО. Там е описано детайлно, макар и малко сложно, но ти ще се справиш.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #15 -: Февруари 25, 2019, 20:59:53 »
Значи във всички западни държави човек над определена възраст се подпомага от държавата. Да, пенсиите могат да ги дават от 65 или 67, както у нас, ама мине ли човек 55 г., почват туй онуй, помощи, тинтири минтири. Докато добута до 65 или 67.
Само у нас изравниха пенсионната възраст с европейската и годините за пенсиониране с европейските, ама се правят на три и половина по отношение помощите на застаряващите, които почват все по-трудно да добутват до пенсия.
Както всичко у нас, та и това - взеха от всичко само жилото за хората, а за меда си направиха оглушка.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #16 -: Февруари 26, 2019, 09:38:54 »
Я раздуй какво е това "туй-онуй" дето започват да додават след 55 г. и докато додрапаш до пенсия, че ми стана интересно.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените
« Отговор #17 -: Февруари 26, 2019, 20:50:17 »
За Испания знам, за Франция не. В Испания от няколко години има закон, според който като станеш на 55 и ако си без работа, почват да ти плащат по 426 евро или толкова бяха преди година-две. И така, докато си намериш работа или излезеш в пенсия.
Във Франция така или иначе има добре развита социална система и никой не е изхвърлен на улицата, независимо на колко години е, но чета, че социалната пенсия е към 830 евро, от 67 години нататък.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.