Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 11:28:49

Автор Тема: Мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките, извършени над България…  (Прочетена 12588 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Като споменахте за Сулейман паша се присетих, че точно при Дългия клоун се водеха тези дискусии. За паметник на османлията мисля в Шейново. Ся какво точно са коментирали .... то това време вече прескачаш щоуто му, щото още тогаз гейзадяфките беха в повече, но е знаково мястото дето е избрано.
Което ме присеща и че първата атака на "кукувци" срещу АЕЦ-а беше пак с негово участие.
Изобщо ....
Добро начало. Некой леф сухо и по важното позиции при който требе.
« Последна редакция: Януари 05, 2021, 23:00:29 от 66 »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Ми то калъпа, Ной, същият.
От съ чудиш?
Каква беше тази карма българска, не можеше ли поне един с длетото тънко малко да го дооформят?! Прости, Господи, имаше един рязан с тънкото длето, с френско име, английска гимназия и видеща фамилия, и беше изяден от своите. Фирмин държи с него топла връзка, ама ме е страх да попитам дали го е питал как я вижда родната държава. С нещо ми напомня за Константин Муравиев, ама тук ще ме тупа Памфуций с лопатата.
Китайците са рекли, че да живееш в интересни времена е проклятие. Абе някой да е чувал какво казват те за живеещите на интересни места, а?

AnonimusBG

  • Гост
Добре. Съгласявам се за мемориала.
А защо кръстихме тогава централни улици, площади че и паметници май има на виновниците за тези жертви?
Те пък с какво са го заслужили освен че са жертви на тогавашните победители?
Съзнателно или не са изтеглили късата клечка и нищо добро за БГ не са свършили.
Дали ще доживеем някой да повдигне този въпрос?
Едва ли.
Веднага ще го обявят за мръсен комунист и ретроград който е против европейското ни бъдеще.
Някакъв такъв омагьосан кръг се получава.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Намерено в мрежата, на вниманието на участниците в комитета, махнах идлишното:

Quote (selected)
26 януари в 10:55 ч.  ·
АКАДЕМИК ГЕОРГИ МАРКОВ ЗА РУСОФОБИЯТА :
"Нашият народ има чувство за признателност и  затова няма как да станем русофоби. Признават го и други народи.
.....
Констатацията, че Русия била окупаторка е смешна, ние просто се излагаме с такава теза. За съжаление обаче фалшиви новини идват и от Европа. И интелектуалци се впрягат в русофобската вълна.
Извинете, но не може да откриват паметник на Рейгън в Южния парк и да го наричат – това е нашият освободител (бил освободил Европа от комунизма), вместо Царя освободител.

Аз съм председател на един инициативен комитет за издигане на паметник на жертвите на англосаксонските бомбардировки. И борбата продължава. Въпреки че ми казват, че било политически некоректно. Не може да забравим това, защото е бомбено престъпление. Забравете – ми казват.
Един американски посланик сложи паметник до посолството им, на който написаха: „на американските летци, геройски загинали в небето над София“. Такава наглост!
И Сергей Игнатов като просветен министър тогава положи венец?! Извинявайте, след като те са политически коректни, аз няма да бъда политически коректен, защото съм историк. И като такъв съм длъжен да браня професията си и националната ни памет."

Simplified Solutions

  • Гост
Да кажа, че навремето, когато темата за Мемориала се обсъждаше в стария форум, Миряна ми прати за съхранение няколко снимки. Да послужат, ако идеята добие развитие, а нея я няма.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Трябва ни паметник на жертвите на тъпите български т.н. политици. Те са най-много. Жертвите. И политиците, като се замислиш. Но да кажем, винаги е имало хора да бият камбаната.

AnonimusBG

  • Гост
Не намерих по близка тема от тази.

Защитникът на България Удроу Уилсън вече има паметник в София
http://epicenter.bg/article/Zashtitnikat-na-Balgariya-Udrou-Uilsan-veche-ima-pametnik-v-Sofiya/260041/2/0

Няма лошо.
Никой не спори.
Само че има и един друг защитник на България, който 28 г. по-късно я защитава успешно от наследниците на Уилсън и съюзниците им на парижката мирна конференция.
Дали ще направят инициативна група за негов паметник или нямат топки за това?


Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Привет!
Търся поръчители за приемане в дружеството на стипендиантите на НОИ...
Вече ще разполагам с повече свободно време, за да възстановя работата по проекта. Тия локдауни, тия хоумофиси, отчети, програми, рискрегистри, СУК-ове... Башка преките работи... На изпроводяк ме дояха яко...
Сметката в банката я поддържах до края на м.г.. Тия дни ще отида да видя какво става - не вярвам да са я закрили. Преди два дни се видях с акад. Марков и оправихме поредните банковски документи за борба с корупцията и прането на пари.
Та смятам лека полека да активирам нещата. Имаме решение на СОС, хубаво, лошо, но имаме. Значи има на какво да се обосновем.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Защитникът на България Удроу Уилсън вече има паметник в София
http://epicenter.bg/article/Zashtitnikat-na-Balgariya-Udrou-Uilsan-veche-ima-pametnik-v-Sofiya/260041/2/0
:thup:

Но тъй като в показаните по време на началото на церемонията по откриването му снимки, самият паметник още не е бил "открит", а e бил все още забулен – voilà!

:bigok: :0007:


Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2714
    • Профил
Та смятам лека полека да активирам нещата. Имаме решение на СОС, хубаво, лошо, но имаме. Значи има на какво да се обосновем.
мерси за ъпдейта.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Привет!
А на letec-а – привет и от мен и /предполагам!/ още веднъж –  :m1277: от всички!!!

Но за жалост аз не съм сред тези, които могат да му свършат работа като поръчител по повод на горното негово прошение ...


Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
На 30 март 1944 г., над гр. София е извършена най-тежката бомбардировка от съюзническите сили през ВСВ.

Столицата ни е нападната от 450 бомбардировача Б-24 „Либърейтър, Б-17 „Флайнг Фортес“, Б-25 „Митчел“ и „Халифакс“, придружени от 150 изтребителя Р-38 „Лайтинг“.

В 9,45 ч. София е бомбардирана с т.нар. „бомбен килим“. В 10,10 ч. градът е бомбардиран повторно. Хвърлени са около 3000 фугасни и около 30 000 запалителни бомби, разрушени са 3575 сгради. Жертвите са 139 загинали и значителен брой ранени. Същия ден е бомбардиран и град Ниш.

Българските изтребители пресрещат противника, но не успяват да разстроят бомбардировъчната формация поради малочислеността си и да предотвратят бомбардировката над София.
Във въздушния бой този ден загиват фелдфебел Христо Цанков и подофицер Йордан Кубадинов. Свалени са 9 противникови самолета.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
На 30.03.1944 г. над гр. София е извършена най-тежката бомбардировка от съюзническите сили през ВСВ.

Не от "съюзническите", а от англоамериканските.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2714
    • Профил
По време на Втората световна война на 30 март 1944 г. английско-американската авиация извършва най-мащабния удар по столицата на България. 450 самолети-бомбардировачи, съпроводени от 150 изтребители хвърлят на града около 3 хил. фугасни и 30 хил. запалителни бомби, в резултат на което са разрушени над 3,5 хил. сгради, загиват около 130 души.

Посолство на Русия в България
https://t.me/rusembul/136
https://telegra.ph/30-mart-1944-g-Bombardirovki-nad-Sofiya-03-30
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил

мястото, от което е направена снимката на тази сграда, доколкото си спомням, беше определено от столичната община като евентуално място за бъдещия паметник на жертвите от англо-американските бомбардировки над българия през втората световна война.

може би е време, в тази истерия (бих добавил и шизофрения) покрай войната в украйна, тази тема да бъде поставена отново на дневен ред?

the lamers club honourable member …

Неактивен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1365
    • Профил
На този етап вероятността да се направи паметник клони към 0 (нула). Обаче задължително е да се повдигне въпроса. Най-малко като контрапункт на решението да се премести паметника на Съветската армия. И това трябва да се подскаже на политиците, които са защитници на историята ни. Въпреки, че ще е парадокс - да имаме паметник на жертвите и тия дето са пуцали по нас.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
На този етап вероятността да се направи паметник клони към 0 (нула). Обаче задължително е да се повдигне въпроса. Най-малко като контрапункт на решението да се премести паметника на Съветската армия. И това трябва да се подскаже на политиците, които са защитници на историята ни. Въпреки, че ще е парадокс - да имаме паметник на жертвите и тия дето са пуцали по нас.

той въпросът е повдигнат в общината покрай инициативата по идея на сократ-май от стария форум. стигна се до някакви решения, даже май имаше създадено и сдружение за това, но по едно време кампанията замря (дали не беше и заради пандемията).

ще трябва да се свържа с летеца, ако не се обади сам в тази тема и да го питам.
the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Може би по-подходящо е да има паметна плоча на мястото на разрушените сгради.
Някъде на пресечката на Патриарха и Толбухин ( сигурно си има друго име). Там ако не се лъжа е имало разрушения.
Няма да стане докато България е колония (виж Стот Ритър!), щото текстът ще напомня, че англосаксите са извършили военно престъпление. Shush!
« Последна редакция: Март 12, 2023, 19:54:49 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Трудно е да се обясни смисъла на тия бомбардировки, както е трудно да се обясни смисъла и на обявената от България война на САЩ. Навярно се е разчитало на чувството за хумор на американците.


Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Трудно е да се обясни смисъла на тия бомбардировки, както е трудно да се обясни смисъла и на обявената от България война на САЩ. Навярно се е разчитало на чувството за хумор на американците.

Нашите са обявили, като са се надявали евентуално американците да ни окупират.
А защо са били бомбардировките 44та, най правдоподобната трактовка беше от гръцки, или английски автор, не помня -, че след като ЧА стига до западните граници на Съв. съюз, Сталин телеграфира на Рузвелт и Чърчил само една дума „Продължавам„.
В отговор, София и Букурещ  са бомбардирани от американски и английски самолети, което означавало - вземи ги. не ги искаме.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Сефте чувам това. Нашата работа е : Абе вие знаете че германята ни натискат и проформа ви обявяваме война. Нещо подобно се залага и сега май от кухоглавите.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Обявяването на война на Англия и САЩ е инициатива на нашите уравляващи. Тук германците  нямат намеса
Управляващата класа се е чудила като къде да се подпъхне.
И са смятали, че като обявят война, САЩ и Англия веднага ще дотърчат с войска в България. И по този начин ще се предотврати влизането на ЧА в България.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Доста наивно ми се види туй.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Доста наивно ми се види туй.

Не наивно, а отчаян опит да се спасят, защото положението е било вече напечено. Знаели са какво ги чака.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: ddantgwyn
бъдещ паметник на жертвите от англо-амер. бомбардировки над България през ВСВ.

може би е време ... тази тема да бъде поставена отново на дневен ред?

На дневен ред е темата ще има ли нови бомбардировки на България
и ще има ли оцелели българи след тях.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Загледах се в числата.
От бомбардировките са пострадали към 8 000 човека и имаме паметник на убийците им.
Народният съд и там подобен резултат, а били сатрапи.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 21:41:31 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Цитат на: ddantgwyn
бъдещ паметник на жертвите от англо-амер. бомбардировки над България през ВСВ.

може би е време ... тази тема да бъде поставена отново на дневен ред?

На дневен ред е темата ще има ли нови бомбардировки на България и ще има ли оцелели българи след тях.

повдигането на темата е деликатен намек към войнолюбците в момента.

за неделикатен намек би трябвало да им напомним за 1-ви февруари, но първо да подходим възпитано.
the lamers club honourable member …

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Може би по-подходящо е да има паметна плоча на мястото на разрушените сгради.
Някъде на пресечката на Патриарха и Толбухин ( сигурно си има друго име).
Там ако не се лъжа е имало разрушения.

И още как!!! Например, къщата на дядо ми – на Патриарха, № 60 или 66 ...  :t2334:

На мястото на днешното кино "Витоша" ... или не знам как се казва вече и дали изобщо го има ...

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2076
    • Профил
Може би по-подходящо е да има паметна плоча на мястото на разрушените сгради.
Много паметни плочи ще трябват. Цял извънреден бюджет ще е нужен.
Списък на бомбардирани сгради в София
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8_%D0%B2_%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F

Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Здравейте!
Тъй като темата е повдигната наскоро, а понеже има новини около нея, ще споделя докъде е стигнала идеята като преди това ще припомня предприетите стъпки. И така по хронологията на случващото се:
1. Тъй като  според общинска наредба за построяването на паметник се изисква решение на Столичния общински съвет, сезиран (да кажем така) от инициативен комитет, такъв бе създаден само от форумци от форума на в. "Сега". Там бе лансирана идеята.
2. Подписката с предложението бе внесена в СОС и там бе прието решение за построяването на мемориала. В него е записано, че същият ще бъде построен след съвместен конкурс за изпълнител (СОС и инициативния комитет) по идеен проект, одобрен в конкурс, проведен от инициативния комитет. Т.е. Решение вече има.
3. Направихме и една пресконференция в пресклуба на БТА, средствата за която събрахме на място участниците в нея.
4. В Решението също е записано, че средствата ще са от дарения. Тъй като инициативен комитет не е юридическо лице, не може да открива сметки и да събира средства, бе решено да бъде създадено сдружение, юридическо лице с нестопанска цел.
5. В това сдружение, "България помни" (наименованието го предложи наш форумец), влязоха част от хората от инициативния комитет и бяха привлечени няколко публични личности. Приехме Устав, в който изброените цели са изцяло свързани с построяването на мемориял на цивилните жертви от бомбардировките, извършени над България презз Втората световна война, бе избран управителен съвет от 5 души с председател акад. Георги Марков (останалите четирима сме от форумците).
6. В съдебното решение за Сдружението изрично е записано, че то е приемник на дейността на инициативния комитет. Така е осигурена приемствеността на идеята.
7. Имаме БУЛСТАТ, както и регистрации, изискващи се от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Всички правни стъпки и документите за тях бяха извършени (и финансирани) успешно от наша съфорумка, член на УС на Сдружението.
8. Открихме две сметки в Общинска банка - едната дарителска, втората разплащателна. Контролът по това събраните средства да се използват само за записаните в Устава цели е изцяло на банката съгласно подписания договор.
9. Направихме още една пресконференция, за която отиде събрания членски внос, както и едно обширно интервю на акад. Марков в един от пенсионерските вестници (това успяхме...)
10. След преписка и лична среща с тогавашния главен архитект Петър Диков имаме подписано от него становище, че няма пречки такъв мемориал да бъде изграден на предложеното от нас място - в градинката зад руската църква, между Дома на Москва и сградата на БАН  с лице на самия тротоар на Московска (един квадрат със страна 15 - 20 м., очертан от асфалтовите алеи). Проведохме и среща с тогавашние зам.-кмет Тодор Чобанов, който изрази подкрепа за идеята. (Сега е Боршош...)
11. Направихме и сайт, в който обявихме конкурс (след среща с председателя на Съюза на архитектите, който ни предостави помещение за конкурса) за идеен и художествен проект. За конкурса със съдействието на архитект, член на Сдружението, бе изготвено и задание.
12. За съжаление подценихме разгласяването и на конкурса не се яви никой. Направихме ново задание с по-малко функции и по-ниски изисквания, респ. за по-малко необходими средства.
13. За съжаление от този момент настъпи затишие на дейността, породено от голямата ми заетост в служебен и личен план. Хвана ни и пандемията. През тези няколко години успях да поддържам документацията на Сдружението в банката  в съответствие с настъпилите новости в борбата с корупцията, намерили отражение в правни актове, както и да вкарвам средства за обслужването на разплащателната сметка в банката (те не са кой знае какви).
14. След като придобих качеството на съвсем свободен и независим гражданин на издръжка на НОИ и след консултации с членовете на УС на Сдружението, предприехме стъпки за привеждането му в съответствие със Закона и Устава.
15. Организирахме и проведохме Общо събрание, на което бяха приети годишни отчети за дейността, годишни финансови отчети (изготвени от дипломиран счетоводител, член на Сдружението), утвърден нов Устав и избран нов Управителен съвет. В него са същите хора (досега работят и съдействат с каквото трябва напълно коректно и безотказно), но за председател УС избра моя милост. (акад. Марков го позакъса със здравето, вече е по-добре, но все още не излиза от къщи и не може да съдейства за предстоящите действия пълноценно. Написа писмо до УС с молба да бъде освободен от председателското място)
16. Преди два дни Търговският регистър публикува (т.е. нямат забележки) всички внесени документи (изготвени от юристката, член на УС), приети и произтичащи от Общото събрание. Таксите ги пое пак тя, по вътрешно убеждение и решение.
17. С една дума - в момента сме правно изрядни и можем да продължим работата.
18. Какво предстои:
- най-напред трябва да възобновим сайта. Има кой да го направи, аз имам готовност с обща структура (функционалностите ще бъдат уточнени), както и с необходимите документи и информация по всички рубрики от тази структура. Ще съберем членски внос за тази година и ще можем да поемем разходи, свързани с това;
- трябва да прегледаме техническото задание ("нашият" архитект продължава съдействието си) за идейния проект и да направим конкурса за него. А про по - преди три години ме намери, не знам как, един скулптор, който каза, че отдавна се интересува от тази тема и че има готов проект за такъв мемориал, който без проблем може да впише в определеното място. Съжали, че не узнал за първия конкурс. Поддържам връзка с него, не се е отказал, готов е да участва;
- С налични резултати от конкурса за идеен проект трябва да отидем в СОС и в общината и да искаме изпълнението на следващата стъпка от Решението на СОС - съвместен конкурс за избор на изпълнител. След общинските избори наесен, естествено. Ясно е, че това ще е най-трудната за реализация стъпка. Но пък е сигурно, че няма да стане само ако не опитаме и не сме настоятелни;
-  Ако, дай боже, такъв конкурс бъде организиран и има резултат, то чак тогава, според мен, може да ударим по-силно камбаната и да започнем дарителска кампания. Ако се опънат, което също е вероятно, ще обмислим и проведем нова медийна кампания за популяризация на идеята. Ще имаме своите козове - Решение на СОС, документ от компетентна общинска администрация за конкретно място, одобрен и остойностен идеен и художествен проект.
Ще действаме, пък да видим какво ще стане.
Рапорт даден!
« Последна редакция: Юни 22, 2023, 20:41:55 от letec »

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9366
    • Профил
Рапорт приет. Изумена съм от свършеното от вас, изобщо не знаех какво се случва и мислех, че е потънало.
Аз все пак, по български, да дам един акъл. Дайте там, като стане сайтът ли за прегледност, някакво кратко резюме задължително с послание и да дарява кой каквото може, и да разпространява кой как може, и да участва който по какъвто начин може.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Quote (selected)
Аз все пак, по български, да дам един акъл. Дайте там, като стане сайтът ли за прегледност, някакво кратко резюме задължително с послание и да дарява кой каквото може, и да разпространява кой как може, и да участва който по какъвто начин може.
На сайта ще публикуваме устава, където са описани целите. Може би наистина е добре тези цели да бъдат извадени в отделна подрубрика на рубриката "За нас". В споменатото интервю на акад. Марков са развити в синтезиран вид важните "опорни точки" (да използвам тгози модерен термин) за идеята. То ще бъде качено, заедно с видео на двете пресконференции, на сайта в рубрика "В медиите". (Наименованията на рубриките засега са условни. Ще ги уточним в процеса на правенето на сайта.) Преди общото събрание го изпратих на всички членове на Сдружението. Имам го и на PDF файл, и на Word. Ако тук във форума има интерес мога да го пусна. Можем да изчакаме сайта, мисля, че до месец максимум ще стане. Но може и малко повече време да отнеме - лято е вече, почивки, внуци...

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9366
    • Профил
Ми то с интервюта и обширни текстове никой не се занимава в днешно време. Същото като с БСП навремето, обяснявах, че нямат послания, тук едни ме псуваха и насочваха да чета програма им. Като не печелеха изборите, псуваха народа, че не ги избира. Ми като не знаеш как да му кажеш с три думи за какво се бориш, кой ще ти чете програмата...
Както по-горе го преразказа, ама без ние от Сега, познати форумци и т.н.

Послание:
Пояснение:

Набираме дарения за издигане на Мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките през Втората световна война, извършени над България, който мемориал е с вече отредено място от Столична община между Руската Църква и ... точка.

И после десетина реда за който ще чете нататък.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Когато става дума за пари нещата са по-сложни, Кайли. Първо - трябва да публикуваме нещата, които ни правят правно легитимни. Това е устав, съдебно решение и пр. За да генерираме доверие. Второ - трябва да докажем, че за делото има редовна административна процедура. Трето - да знаем колко точно пари да събираме и тях да ги искаме от дарителите. А за това е нужен редовно проведен от нас конкурс за идеен проект. А интервюто е много добро, според мен, защото дава акцентите на нашите мотиви. За нас е ясно. но дали е така изобщо? Дали всички виждат в инициативата това, което виждаме ние? А ако не виждат, то какво друго виждат? А ако тези, виждащи друго, са на позиция да попречат? Така че трябва всички да знаем и да повтаряме тези наши мотиви и да ги отстояваме.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1358
    • Профил
Мисля, че мястото на такъв паметник е на ул. Козяк в София. Срещу паметника на тези, причинили смъртта на жертвите.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Мисля, че мястото на такъв паметник е на ул. Козяк в София. Срещу паметника на тези, причинили смъртта на жертвите.

Имаше такава идея в началото, но общината е отпуснала мястото, за което говори летеца. Мисля, че съм пускал снимки от там.

Иначе на този адрес (http://gallery.angelow.pro/index.php?/category/54) има няколко снимки от пресконференцията.
the lamers club honourable member …

Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Quote (selected)
Мисля, че мястото на такъв паметник е на ул. Козяк в София. Срещу паметника на тези, причинили смъртта на жертвите.
По достоверна информация границите на терена, на който се намира посолството, са по линията на тротоара. Оградата умишлено е направена по-навътре. Излиза, че зелената площ, където е въпросният паметник, де юре се ползва от екстериториалност.
А снимките, към които е даден линка, са от пресконференцията на Инициативния комитет, който внесе предложението, послужило за изготвяне на доклад и съответно решение на СОС. Вносител на доклада бе проф. Вили Лилков, тогава общински съветник. Освен него, публичната личност, която участва в пресконференцията, е проф. Людмил Спасов, изследовател и много добър познавач на международните отношения в Европа в навечерието и по време на Втората световна война. Участва и журналистът Максим Генов, тогава в редакцията на сп. "Криле". Останалите сме форумци.
« Последна редакция: Юни 26, 2023, 14:31:20 от letec »

Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
Quote (selected)
Мисля, че мястото на такъв паметник е на ул. Козяк в София. Срещу паметника на тези, причинили смъртта на жертвите.
По достоверна информация границите на терена, на който се намира посолството, са по линията на тротоара. Оградата умишлено е направена по-навътре. Излиза, че зелената площ, където е въпросният паметник, де юре се ползва от екстериториалност.
А снимките, към които е даден линка, са от пресконференцията на Инициативния комитет, който внесе предложението, послужило за изготвяне на доклад и съответно решение на СОС. Вносител на доклада бе проф. Вили Лилков, тогава общински съветник. Освен него, публичната личност, която участва в пресконференцията, е проф. Людмил Спасов, изследовател и много добър познавач на международните отношения в Европа в навечерието и по време на Втората световна война. Участва и журналистът Максим Генов, тогава в редакцията на сп. "Криле". Останалите сме форумци.
Информацията относно екстериториалността не е достоверна - това е твърдение на еничерите на служба към посолството, да оправдаят скитането си из парка и тормоза над минаващите там. Вервайте ми, 10 години минавам по два пъти покрай оградата на амбасадата, скандалите са безбройни.

По информация на капитан от жандармерията, развеждащ ежедневно постовете, оградата на посолството маркира точно дипломатическия терен, преди 20-на години е подписан договор между общината и посолството, по силата на което бългрската страна (жандармерията - хлъц!) трябва да пази прилежащите територии.

Чудя се защо не обявите имената на началниците в това НПО, няма нищо срамно,  петимата са бивши активни участници в покойния форум, четирима са все още участници и в сий уважаван круб, петият е бивш участник тук.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Quote (selected)
Информацията относно екстериториалността не е достоверна
Не виждам причина Главният архитект на София да лъже акад. Марков. Не допускам да не знае. През него е минала цялата процедура и ако не е бил той, тоз паметник щеше да да е забучен някъде на видно място в центъра, покрай ентусиазма на учителката, която до един момент не се е досещала какво са правили "американските военни чинове, служили в България през Втората световна война".
Еничарите ви тормозят не заради екстериториалността, а заради съображения за сигурност. Имат си критерии и анализи на риска, правила и процедури, които не са ги измислили те. Гледат си службата хората.
В Управителния съвет на Сдружението са и Сократ, Денеб и Ловкия.


Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
Quote (selected)
Информацията относно екстериториалността не е достоверна
Не виждам причина Главният архитект на София да лъже акад. Марков. Не допускам да не знае. През него е минала цялата процедура и ако не е бил той, тоз паметник щеше да да е забучен някъде на видно място в центъра, покрай ентусиазма на учителката, която до един момент не се е досещала какво са правили "американските военни чинове, служили в България през Втората световна война".
Еничарите ви тормозят не заради екстериториалността, а заради съображения за сигурност. Имат си критерии и анализи на риска, правила и процедури, които не са ги измислили те. Гледат си службата хората.
В Управителния съвет на Сдружението са и Сократ, Денеб и Ловкия.
...вероятно академикът не е разбрал точно какво му е казано, офицерът-разводач на охраната жандармеристи също трябва да знае зоната си на отговорност - интересен казус, летецо : ако твърдението ти е вярно и ивицата е американска, мислиш ли, че янките ще позволят чужда войска (българска жандармерия) да гази и патрулира на свещената американска такава, а? ... освен това има и някакви конвенции, където е регламентирано (в общи линии) ... когато беше проектирано посолството (края на 90-те), главархитект беше Ст. Янев, даже не и Диков, мисля, че Фънди няма отношение в случая...

Миндербиндер член ли е?
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2714
    • Профил
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен letec

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 53
    • Профил
Quote (selected)
вероятно академикът не е разбрал точно какво му е казано
Присъствах на срещата и много добре чух какво каза Диков. Използвах израза "де юре" за границата на имота напълно умишлено. Де юре общината няма формално основание да прави каквото и да било по отношение на паметника. Може и общинарите нещо да са правили по темата, но поводите и причините за това не са от правна необходимост.  Паметникът ( не посолството) е направен по времето на Диков като главен архитект и учителката като кмет на София.
Де факто по отношение на достъпа ивицата от тротоара до оградата е публична и затова, предполагам, за сигурността там се грижат наши сили.
Не съм наясно с актуалните никнейми на хората в този форум. Информирах за членовете на управителния съвет, които са публични чрез Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. За членовете на Сдружението би трябвало да има лично съгласие за огласяване.
« Последна редакция: Юни 28, 2023, 17:59:07 от letec »